gnome-panel - en to da translation catalogue (517 entries)

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 12-hours format * (eg, like in the US: 8:10 am). The %p expands to * am/pm. * It is used to display the time in 12-hours format (eg, like * in the US: 8:10 am). The %p expands to am/pm.
en: %l:%M %p
da: %l:%M

en: Tasks
da: Opgaver

en: Edit
da: Redigér

en: All Day
da: Hele dagen

en: Appointments
da: Aftaler

en: Birthdays and Anniversaries
da: Fødselsdage og årsdage

en: Weather Information
da: Vejrinformation

en: Locations
da: Steder

en: Calendar
da: Kalender

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 12-hours format (eg, like * in the US: 8:10 am). The %p expands to am/pm.
en: %l:%M:%S %p
da: %l:%M:%S

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the date. Replace %e with %d if, when * the day of the month as a decimal number is a single digit, * it should begin with a 0 in your locale (e.g. "May 01" * instead of "May  1").
en: %a %b %e
da: %a %e. %b

note: Show date in tooltip. Translators: This is a strftime format string. * It is used to display a date. Please leave "%%s" as it is: * it will be used to insert the timezone name later.
en: %A %B %d (%%s)
da: %A den %d. %B (%%s)

en: Click to hide your appointments and tasks
da: Klik for at skjule dine aftaler og opgaver

en: Click to view your appointments and tasks
da: Klik for at vise dine aftaler og opgaver

en: Click to hide month calendar
da: Klik for at skjule månedskalenderen

en: Click to view month calendar
da: Klik for at vise din månedskalender

en: Computer Clock
da: Computer-ur

note: Translators: This is a strftime format * string. * It is used to display the time in 12-hours * format with a leading 0 if needed (eg, like * in the US: 08:10 am). The %p expands to * am/pm.
en: %I:%M:%S %p
da: %l:%M:%S

note: Translators: This is a strftime format * string. * It is used to display the time in 12-hours * format with a leading 0 if needed (eg, like * in the US: 08:10 am). The %p expands to * am/pm.
en: %I:%M %p
da: %I:%M

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display a date in the full format (so that people can * copy and paste it elsewhere).
en: %A, %B %d %Y
da: %A, %d. %B %Y

en: Failed to open the time settings
da: Kunne ikke åbne tidsindstillingerne

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: Copy _Time
da: Kopiér _tid

en: Copy _Date
da: Kopiér _dato

en: Ad_just Date & Time
da: _Justér dato og tid

en: Custom format
da: Brugerdefineret format

en: Choose Location
da: Vælg sted

en: Edit Location
da: Redigér sted

en: City Name
da: Bynavn

en: City Time Zone
da: Byens tidszone

en: 24 hour
da: 24 timer

en: UNIX time
da: Unix-tid

en: Internet time
da: Internet-tid

en: Custom _format:
da: Brugerdefineret _format:

en: <i>(optional)</i>
da: <i>(valgfri)</i>

note: Languages that have a single word that translates as either "state" or "province" should use that instead of "region".
en: <small><i>Type a city, region, or country name and then select a match from the pop-up.</i></small>
da: <small><i>Skriv navnet på en by, en region eller et land, og vælg på passende vis i pop op-dialogen</i></small>

en: Clock Format
da: Urformat

en: Clock Preferences
da: Indstillinger for ur

en: Display
da: Visning

en: East
da: Øst

en: General
da: Generelt

en: L_atitude:
da: _Breddegrad:

en: L_ongitude:
da: _Længdegrad:

en: North
da: Nord

en: Panel Display
da: Panelindikator

en: Show _temperature
da: Vis _temperatur

en: Show _weather
da: Vis _vejr

en: Show seco_nds
da: Vis sek_under

en: Show the _date
da: Vis _dato

en: South
da: Syd

en: Time _Settings
da: Tids_indstillinger

en: Weather
da: Vejr

en: West
da: Vest

en: _12 hour format
da: _12-timersformat

en: _24 hour format
da: _24-timersformat

en: _Location Name:
da: _Stednavn:

en: _Pressure unit:
da: _Trykenhed:

en: _Temperature unit:
da: _Temperaturenhed:

en: _Timezone:
da: _Tidszone:

en: _Visibility unit:
da: _Synlighedsenhed:

en: _Wind speed unit:
da: _Vindhastighedsenhed:

en: A list of locations to display in the calendar window.
da: En liste af steder, der vises i kalendervinduet.

en: Custom format of the clock
da: Brugerdefineret format for uret

en: Expand list of appointments
da: Fold listen af aftaler ud

en: Expand list of birthdays
da: Fold listen af fødselsdage ud

en: Expand list of locations
da: Fold listen af steder ud

en: Expand list of tasks
da: Fold listen af opgaver ud

en: Expand list of weather information
da: Fold listen af vejrinformation ud

en: Hour format
da: Timeformat

en: If true, display a weather icon.
da: Hvis sand, så vis et vejrikon.

en: If true, display date in the clock, in addition to time.
da: Hvis sand, så vis dato i uret foruden tiden.

en: If true, display seconds in time.
da: Hvis sand, så vis sekunder i tidsangivelsen.

en: If true, expand the list of appointments in the calendar window.
da: Hvis sand, så fold listen af aftaler i kalendervinduet ud.

en: If true, expand the list of birthdays in the calendar window.
da: Hvis sand, så fold listen af fødselsdage i kalendervinduet ud.

en: If true, expand the list of locations in the calendar window.
da: Hvis sand, så fold listen af steder i kalendervinduet ud.

en: If true, expand the list of tasks in the calendar window.
da: Hvis sand, så fold listen af opgaver i kalendervinduet ud.

en: If true, expand the list of weather information in the calendar window.
da: Hvis sand, så fold listen over vejrinformation i kalendervinduet ud.

en: If true, show date in a tooltip when the pointer is over the clock.
da: Hvis sand, så vis dato i et værktøjstip når musen er over uret.

en: If true, show the temperature next to the weather icon.
da: Hvis sand, så vis temperaturen ved siden af vejrikonet.

en: If true, show week numbers in the calendar.
da: Hvis sand, så vis ugenumre i kalenderen.

en: List of locations
da: Liste af steder

en: Show date in clock
da: Vis dato i ur

en: Show date in tooltip
da: Vis dato i værktøjstip

en: Show temperature in clock
da: Vis temperaturen i uret

en: Show time with seconds
da: Vis tid med sekunder

en: Show weather in clock
da: Vis vejret i uret

en: Show week numbers in calendar
da: Vis ugenumre i kalenderen

en: Speed unit
da: Fartenhed

en: Temperature unit
da: Temperaturenhed

en: The unit to use when showing temperatures.
da: Enheden hvormed temperaturer angives.

en: The unit to use when showing wind speed.
da: Enheden hvormed vindhastighed angives.

en: The use of this key was deprecated in GNOME 2.22 with the use of an internal time configuration tool. The schema is retained for compatibility with older versions.
da: Brugen af denne nøgle blev forældet i Gnome 2.22 til fordel for et internt konfigurationsværktøj. Skemaet bevares af hensyn til kompatibilitet med ældre versioner.

en: The use of this key was deprecated in GNOME 2.28 in favour of the use of timezones. The schema is retained for compatibility with older versions.
da: Brugen af denne nøgle blev forældet i Gnome 2.28 til fordel for tidszoner. Skemaet bevares af hensyn til kompatibilitet med ældre versioner.

en: The use of this key was deprecated in GNOME 2.6 in favour of the 'format' key. The schema is retained for compatibility with older versions.
da: Brugen af denne nøgle blev forældet i Gnome 2.6 til fordel for nøglen "format". Skemaet er bevaret af hensyn til kompatibilitet med ældre versioner.

en: This key specifies the format used by the clock applet when the format key is set to "custom". You can use conversion specifiers understood by strftime() to obtain a specific format. See the strftime() manual for more information.
da: Denne nøgle angiver formatet for urpanelprogrammet når "format"-nøglen er sat til "custom". Du kan bruge de konverteringsangivelser der forstås af strftime() til at opnå et specifikt format. Se manualen for strftime() for yderligere information.

en: This key specifies the hour format used by the clock applet. Possible values are "12-hour", "24-hour", "internet", "unix" and "custom". If set to "internet", the clock will display Internet time. The Internet time system divides the day into 1000 ".beats". There are no time zones in this system, so time is the same all over the world. If set to "unix", the clock will display time in seconds since Epoch, i.e. 1970-01-01. If set to "custom", the clock will display time according to the format specified in the custom_format key.
da: Denne nøgle angiver det tidsformat der benyttes af urpanelprogrammet. Mulige værdier er "12-timer", "24-timer", "internet", "unix" og "custom". Hvis sat til "internet" viser uret internettiden der deler dagen ind i 1000 slag uden tidszoner så tiden er den samme over hele verden. Hvis sat til "unix" vil uret vise tiden i sekunder siden d. 1. jan. 1970. Hvis sat til "custom" vil uret vise tiden ifølge formatet angivet i nøglen "custom_format".

en: Time configuration tool
da: Tidskonfigureringsværktøj

en: Use Internet time
da: Benyt internettid

en: Use UNIX time
da: Benyt UNIX-tid

en: Use UTC
da: Benyt UTC

en: Failed to set the system timezone
da: Kunne ikke ændre systemets tidszone

en: <small>Set...</small>
da: <small>Indstil...</small>

en: <small>Set</small>
da: <small>Indstil</small>

en: Set location as current location and use its timezone for this computer
da: Indstil lokalitet til nuværende lokalitet og brug dens tidszone for denne computer

note: FMQ: it's broken to read from another module's translations; add some API to libgweather.
en: Unknown
da: Ukendt

note: Translators: The two strings are temperatures.
en: %s, feels like %s
da: %s, føles som %s

en: Sunrise: %s / Sunset: %s
da: Solopgang: %s / Solnedgang: %s

en: Could not display help document '%s'
da: Kunne ikke vise hjælpedokumentet "%s"

en: Error displaying help document
da: Fejl ved visning af hjælpedokument

en: Clock
da: Ur

en: Clock Applet Factory
da: Fabrik til ur-panelprogram

en: Factory for clock applet
da: Fabrik til ur-panelprogrammet

en: Get the current time and date
da: Vis det aktuelle tidspunkt og datoen

en: Warning:  The command appears to be something actually useful.
    Since this is a useless applet, you may not want to do this.
    We strongly advise you against using %s for anything
    which would make the applet "practical" or useful.
da: Advarsel: Kommandoen ser ud til at lave noget der faktisk er nyttigt.
    Eftersom dette er et ubrugeligt program, ønsker du nok ikke at gøre dette.
    Vi advarer på det kraftigste at anvende %s til noget
    som ville gøre panelprogrammet "praktisk" eller brugbart.

en: %s the Fish
da: Fisken %s

en: %s the Fish, a contemporary oracle
da: Fisken %s, et nutidigt orakel

en: Unable to locate the command to execute
da: Kan ikke lokalisere den kommando der skal udføres

en: %s the Fish Says:
da: Fisken %s siger:

en: Unable to read output from command
    
    Details: %s
da: Kunne ikke læse uddata fra kommando
    
    Detaljer: %s

en: _Speak again
da: _Tal igen

en: The configured command is not working and has been replaced by: %s
da: Den konfigurerede kommando virker ikke og er udskiftet med: %s

en: Unable to execute '%s'
    
    Details: %s
da: Kunne ikke køre "%s"
    
    Detaljer: %s

en: Unable to read from '%s'
    
    Details: %s
da: Kunne ikke læse fra "%s"
    
    Detaljer: %s

en: The water needs changing
da: Vandet skal skiftes

en: Look at today's date!
da: Se på dags dato!

en: %s the Fish, the fortune teller
da: Fisken %s, lykkespåersken

en: Co_mmand to run when clicked:
da: _Kommando som udføres når der klikkes:

en: Fish Preferences
da: Indstillinger for fisk

en: _Name of fish:
da: _Navnet på fisken:

en: _Pause per frame:
da: _Pause pr. billede:

en: _Rotate on vertical panels
da: _Vend om på lodrette paneler

en: seconds
da: sekunder

en: Display a swimming fish or another animated creature
da: Vis en svømmende fisk eller et andet animeret dyr

en: Fish
da: Fisk

en: From Whence That Stupid Fish Came
da: Stedet hvorfra den tåbelige fisk kom

en: Wanda Factory
da: Wandafabrik

en: Panel Notification Area
da: Panelstatusfelt

en: Area where notification icons appear
da: Område hvor statusikoner dukker op

en: Factory for notification area
da: Fabrik til statusfeltet

en: Notification Area
da: Statusfelt

en: Notification Area Factory
da: Fabrik til statusfelt

en: Factory for the window navigation related applets
da: Fabrik til oprettelse af vinduesnavigations-relaterede panelprogrammer

en: Hide application windows and show the desktop
da: Skjul vinduer og vis skrivebordet

en: Show Desktop
da: Vis skrivebordet

en: Switch between open windows using a menu
da: Skift mellem åbne vinduer vha. en menu

en: Switch between open windows using buttons
da: Skift mellem åbne vinduer vha. knapper

en: Switch between workspaces
da: Skift mellem arbejdsområder

en: Window List
da: Vinduesliste

en: Window Navigation Applet Factory
da: Fabrik til panelprogrammer til vinduesnavigation

en: Window Selector
da: Vinduesvælger

en: Workspace Switcher
da: Arbejdsområdeskifter

en: Failed to load %s: %s
da: Kunne ikke indlæse %s: %s

en: Icon not found
da: Ikon ikke fundet

en: Click here to restore hidden windows.
da: Klik her for at gendanne skjulte vinduer.

en: Click here to hide all windows and show the desktop.
da: Klik her for at skjule alle vinduer og vise skrivebordet.

en: Show Desktop Button
da: Vis skrivebord-knap

en: Your window manager does not support the show desktop button, or you are not running a window manager.
da: Din vindueshåndtering understøtter ikke knappen til at vise skrivebordet, eller også kører du ikke en vindueshåndtering.

en: Group windows when _space is limited
da: Gruppér vinduer når _pladsen er begrænset

en: Restore to current _workspace
da: Gendan til aktivt _arbejdsområde

en: Restore to na_tive workspace
da: Gendan til _oprindeligt arbejdsområde

en: Restoring Minimized Windows
da: Gendannelse af minimerede vinduer

en: Sh_ow windows from current workspace
da: Vis vinduer fra a_ktivt arbejdsområde

en: Show windows from a_ll workspaces
da: Vis vinduer fra a_lle arbejdsområder

en: Window Grouping
da: Vinduesgruppering

en: Window List Content
da: Indhold af vinduesliste

en: Window List Preferences
da: Indstillinger for vinduesliste

en: _Always group windows
da: Gruppér _altid vinduer

en: _Never group windows
da: Gruppér al_drig vinduer

en: rows
da: rækker

en: columns
da: kolonner

en: Number of _workspaces:
da: Antal arbejds_områder:

en: Show _all workspaces in:
da: Vis _alle arbejdsområder i:

en: Show _only the current workspace
da: Vis kun det a_ktive arbejdområde

en: Show workspace _names in switcher
da: Vis arbejdsområde_navne i skifteren

en: Switcher
da: Skifter

en: Workspace Names
da: Arbejdsområdenavne

en: Workspace Switcher Preferences
da: Indstillinger for arbejdsområdeskifter

en: Workspace na_mes:
da: Arbejdsområdena_vne:

en: Workspaces
da: Arbejdsområder

en: A fish without a name is a pretty dull fish. Bring your fish to life by naming him.
da: En fisk uden navn er en ret kedelig fisk. Giv din fisk liv ved at navngive den.

en: Command to execute on click
da: Kommando som udføres ved klik

en: If true, the fish's animation will be displayed rotated on vertical panels.
da: Om fiskeanimationen skal roteres på lodrette paneler.

en: Pause per frame
da: Pause pr. billede

en: Rotate on vertical panels
da: Vend om på lodrette paneler

en: The fish's animation pixmap
da: Fiskens animeringsbillede

en: The fish's name
da: Fiskens navn

en: This key specifies the command that will be tried to execute when the fish is clicked.
da: Kommando som forsøges udført når der klikkes på fisken.

en: This key specifies the filename of the pixmap which will be used for the animation displayed in the fish applet relative to the pixmap directory.
da: Filnavnet for det billede som bruges til animationen i fiskepanelprogrammet, i forhold til pixmap-mappen.

en: This key specifies the number of seconds each frame will be displayed.
da: Antallet af sekunder som hver billede vil blive vist.

en: Decides when to group windows from the same application on the window list. Possible values are "never", "auto" and "always".
da: Bestemmer hvornår vinduer fra det samme program skal grupperes i vindueslisten. Gyldige værdier er "never", "auto" og "always".

en: If true, the window list will show windows from all workspaces. Otherwise it will only display windows from the current workspace.
da: Hvis sand, viser vindueslisten vinduer fra alle arbejdsområder, ellers vises kun vinduer fra det aktive arbejdsområde.

en: If true, then when unminimizing a window, move it to the current workspace. Otherwise, switch to the workspace of the window.
da: Hvis sand, bringes et vindue der bliver gendannet efter en minimering, til det aktive arbejdsområde. Ellers skiftes til arbejdsområdet for vinduet.

en: Move windows to current workspace when unminimized
da: Flyt vinduer til det aktive arbejdsområde ved gendannelse

en: Show windows from all workspaces
da: Vis vinduer fra alle arbejdsområder

en: When to group windows
da: Hvornår vinduer skal grupperes

en: Display all workspaces
da: Vis alle arbejdsområder

en: Display workspace names
da: Vis arbejdsområdenavne

en: If true, the workspace switcher will show all workspaces. Otherwise it will only show the current workspace.
da: Hvis sand, vil arbejdsområdeskifteren vise alle arbejdsområder, ellers vises kun den aktive.

en: If true, the workspaces in the workspace switcher will display the names of the workspaces. Otherwise they will display the windows on the workspace. This setting only works when the window manager is Metacity.
da: Hvis sand, vil felterne i arbejdsområdeskifteren vise arbejdsområdernes navne. Ellers vises vinduerne på arbejdsområderne. Denne indstilling virker kun når vindueshåndteringen Metacity benyttes.

en: Rows in workspace switcher
da: Rækker i arbejdsområdeskifter

en: This key specifies how many rows (for horizontal layout) or columns (for vertical layout) the workspace switcher shows the workspaces in. This key is only relevant if the display_all_workspaces key is true.
da: Ved visning af alle arbejdsområder afgør dette hvor mange rækker (ved vandrette paneler) eller kolonner (ved lodrette paneler) skifteren viser arbejdsområderne i. Nøglen er kun relevant hvis display_all_workspaces er sand.

en: A list of applet IIDs that the panel will ignore. This way you can disable certain applets from loading or showing up in the menu. For example to disable the mini-commander applet add 'OAFIID:GNOME_MiniCommanderApplet' to this list. The panel must be restarted for this to take effect.
da: En liste af panelprogram-iid'er som panelet vil ignorere. På denne måde kan du deaktivere visse panelprogrammer således at de ikke bliver indlæst eller dukker op i menuen. For eksempel, for at deaktivere panelprogrammet mini-commander, skal "OAFIID:GNOME_MiniCommanderApplet" føjes til denne liste. Panelet skal genstartes før dette træder i kraft.

en: A list of panel IDs. Each ID identifies an individual toplevel panel. The settings for each of these panels are stored in /apps/panel/toplevels/$(id).
da: En liste af panel-id'er. Hvert id identificerer et enkelt topniveau-panel. Opsætningen for hver af disse paneler er gemt i /apps/panel/toplevels/$(id).

en: A list of panel object IDs. Each ID identifies an individual panel object (e.g. an applet, launcher, action button or menu button/bar). The settings for each of these objects are stored in /apps/panel/objects/$(id).
da: En liste af panelobjekt-id'er. Hvert id identificerer et enkelt panelobjekt (f.eks. en genvej, en programstarter, en handlingsknap eller en menuknap/-linje). Opsætningen for hver af disse objekter er gemt i /apps/panel/objects/$(id).

en: Applet IIDs to disable from loading
da: Panelprogram-iid'er som ikke skal indlæses

en: Complete panel lockdown
da: Lås panelet fuldstændigt

en: Confirm panel removal
da: Bekræft panelfjernelse

en: Disable Force Quit
da: Deaktiver gennemtving afslutning

en: Enable autocompletion in "Run Application" dialog
da: Aktivér autofuldførelse i "Kør program"-vinduet

en: Enable program list in "Run Application" dialog
da: Aktivér programlisten i "Kør program"-vinduet

en: Enable tooltips
da: Aktivér værktøjstip

en: Expand program list in "Run Application" dialog
da: Udvid programlisten i "Kør program"-vinduet

en: History of "Run Application" dialog
da: Historik for dialogvinduet "Kør program"

en: If true, a dialog is shown asking for confirmation if the user wants to remove a panel.
da: Om et vindue der spørger efter bekræftelse hvis brugeren ønsker at fjerne et panel, skal vises.

en: If true, autocompletion in the "Run Application" dialog is made available.
da: Hvis sand, vil autofuldførelse være tilgængelig i dialogen "Kør program".

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is expanded when the dialog is opened. This key is only relevant if the enable_program_list key is true.
da: Om listen over kendte program i "Kør program"-vinduet skal være udvidet når vinduet åbnes. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen enable_program_list er sand.

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is made available. Whether or not the listing is expanded when the dialog is shown is controlled by the show_program_list key.
da: Hvis sand, bliver listen over kendte programmer i "Kør program"-vinduet synlig. Om listen er udvidet når vinduet er vist, kontrolleres af "show_program_list"-nøglen.

en: If true, the panel will not allow a user to force an application to quit by removing access to the force quit button.
da: Hvis sand vil panelet ikke tillade en bruger at gennemtvinge at et program afslutter (ved at fjerne tilgangen til knappen tving afslut).

en: If true, the panel will not allow any changes to the configuration of the panel. Individual applets may need to be locked down separately however. The panel must be restarted for this to take effect.
da: Hvis sand, vil panelet ikke tillade nogen ændringer i konfigurationen af panelet. Individuelle panelprogrammer skal dog muligvis låses ned separat. Panel skal genstartes før dette træder i kraft.

en: If true, tooltips are shown for objects in panels. Tooltips can be disabled for the whole desktop with the gtk-enable-tooltips property in GTK+.
da: Hvis sand, vises værktøjstip for objekter i paneler. Værktøjstip kan slås fra for hele skrivebordet med egenskaben gtk-enable-tooltips i GTK+.

en: Panel ID list
da: Panel-id-liste

en: Panel object ID list
da: Panelobjekt-id-liste

en: The list of commands used in the past in the "Run Application" dialog.
da: En liste af kommandoer, der tidligere er blevet brugt i dialogvinduet "Kør program".

en: Launcher location
da: Placering af genvej

en: The location of the .desktop file describing the launcher. This key is only relevant if the object_type key is "launcher-object".
da: Placeringen af .desktop-filen som beskriver genvejen. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen object_type er "launcher-object".

en: Icon used for button
da: Ikon som benyttes til knappen

en: Menu content path
da: Menuindholdssti

en: The location of the image file used as the icon for the object's button. If empty, the default icon for the menu will be used.
da: Placeringen af billedfilen som skal bruges som ikon for objektets knap. Hvis tom, bruges menuens standardikon.

en: The path from which the menu contents is contructed. If empty, the menu will be the default applications menu.
da: Den sti som menuindholdet konstrueres ud fra. Hvis tom, vil menuen være standardmenuen Programmer.

en: The text to display in a tooltip for this menu.
da: Teksten, der skal vises i et værktøjstip for denne menu.

en: Tooltip displayed for menu
da: Værktøjstip som vises for menuen

en: If set to 'end', the position of the object is interpreted relative to the right (or bottom if vertical) edge of the panel.
da: Hvis sat til "end", fortolkes objektets placering relativt til højre kant (eller nederste kant hvis lodret) af panelet.

en: Interpret position relative to bottom/right edge
da: Fortolk placering relativt til nederste/højre kant

en: Object IID
da: Objekt-IID

en: Object's position on the panel
da: Objektets placering på panelet

en: The identifier of the toplevel panel which contains this object.
da: Id'et for det topniveau-panel som indeholder dette objekt.

en: The implementation ID of the object - e.g. "ClockAppletFactory::ClockApplet".
da: Implementerings-id'et for objektet - f.eks. "ClockAppletFactory::ClockApplet".

en: The position of this panel object. The position is specified by the number of pixels from the left (or top if vertical) panel edge.
da: Placeringen af dette panelobjekt. Placeringen er angivet som antallet af punkter fra venstre panelkant (eller øverste hvis lodret).

en: Toplevel panel containing object
da: Topniveau panel som indeholder objekt

en: Animation speed
da: Animationsfart

en: Automatically hide panel into corner
da: Skjul automatisk panelet i hjørne

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Background image
da: Baggrundsbillede

en: Background type
da: Baggrundstype

en: Center panel on x-axis
da: Centrér panelet på x-aksen

en: Center panel on y-axis
da: Centrér panelet på y-aksen

en: Determines how the image set by image-uri is rendered. Possible values are "none", "stretch", "fit". With "stretch", the image will be scaled to the panel dimensions and the aspect ratio of the image will not be maintained. With "fit", the image will be scaled (retaining the aspect ratio of the image) to the panel height (if horizontal).
da: Bestemmer hvordan billedet, der er angivet af image-uri, tegnes. Mulige værdier er "none", "stretch", "fit". Med "stretch" strækkes billedet, så det passer til panelets mål, uden at bevare højde-/breddeforholdet. Med "fit" skaleres billedet uniformt, så det passer til panelets højde (hvis vandret).

en: Enable arrows on hide buttons
da: Aktivér pile på skjuleknapper

en: Enable hide buttons
da: Aktivér skjuleknapper

en: Expand to occupy entire screen width
da: Udvid for at udfylde hele skærmbredden

en: If true, arrows will be placed on the hide buttons. This key is only relevant if the enable_buttons key is true.
da: Om pile skal placeres på skjuleknapperne. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen enable_buttons er sand.

en: If true, buttons will be placed on each side of the panel which may be used to move the panel to edge of the screen, leaving only a button showing.
da: Om knapper til at flytte panelet til kanten af skærmen skal vises.

en: If true, the background image will be rotated when the panel is oriented vertically.
da: Om baggrundsbilledet skal roteres når panelet vender lodret.

en: If true, the panel is automatically hidden into a corner of the screen when the pointer leaves the panel area. Moving the pointer to that corner again will cause the panel to re-appear.
da: Om panelet automatisk skal skjules i et hjørne af skærmen når markøren forlader panelområdet. Hvis markøren flyttes til det hjørne igen, dukker panelet op igen.

en: If true, the panel will occupy the entire screen width (height if this is a vertical panel). In this mode the panel can only be placed at a screen edge. If false, the panel will only be large enough to accommodate the applets, launchers and buttons on the panel.
da: Om panelet skal optage hele skærmbredden (eller højden hvis det er et lodret panel). I denne tilstand kan panelet kun placeres ved en skærmkant. Ellers vil panelet kun være stort nok til at have plads til panelprogrammerne, genvejene og knapperne på panelet.

en: If true, the x and x_right keys are ignored and the panel is placed at the center of the x-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the x and x_right keys specify the location of the panel.
da: Hvis sand, bliver nøglerne "x" og "x_right" ignoreret, og panelet anbringes i midten af x-aksen på skærmen. Hvis panelets størrelse ændres, forbliver det på den position - dvs. det gror til begge sider. Hvis falsk, angiver nøglerne "x" og "x_right" placeringen af panelet.

en: If true, the y and y_bottom keys are ignored and the panel is placed at the center of the y-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the y and y_bottom keys specify the location of the panel.
da: Hvis sand, bliver nøglerne "y" og "y_bottom" ignoreret, og panelet anbringes i midten af x-aksen på skærmen. Hvis panelets størrelse ændres, forbliver det på den position - dvs. det gror til begge sider. Hvis falsk, angiver nøglerne "y" og "y_bottom" placeringen af panelet.

en: Image options
da: Billedindstillinger

en: In a Xinerama setup, you may have panels on each individual monitor. This key identifies the current monitor the panel is displayed on.
da: I en Xinerama-opsætning kan du have paneler på hver enkelt skærm. Denne nøgle angiver den aktuelle skærm som panelet er placeret på.

en: Name to identify panel
da: Navn til identifikation af panel

en: Panel autohide delay
da: Automatisk skjulningsventetid for panel

en: Panel autounhide delay
da: Automatisk opdukningsventetid for panel

en: Panel orientation
da: Panelorientering

en: Panel size
da: Panelstørrelse

en: Rotate image on vertical panels
da: Rotér billede på lodrette paneler

en: Specifies the background color for the panel in #RGB format.
da: Angiver baggrundsfarven for panelet i #RGB-format.

en: Specifies the file to be used for the background image. If the image contains an alpha channel it will be composited onto the desktop background image.
da: Angiver den fil som bruges til baggrundsbillede. Hvis billedet indeholder en alfakanal, bliver det sat sammen med skrivebordets baggrundsbillede.

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer enters the panel area before the panel is automatically re-shown. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
da: Angiver antallet af millisekunderse ventetid efter markøren går ind i panelområdet før panelet vises automatisk igen. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen auto_hide er sand.

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer leaves the panel area before the panel is automatically hidden. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
da: Angiver antallet af millisekunderse ventetid efter markøren forlader panelområdet før panelet bliver skjult automatisk. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen auto_hide er sand.

en: Specifies the number of pixels visible when the panel is automatically hidden into a corner. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
da: Angiver antallet af punkter der er synlige når panelet er skjult automatisk i et hjørne. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen auto_hide er sand.

en: The height (width for a vertical panel) of the panel. The panel will determine at runtime a minimum size based on the font size and other indicators. The maximum size is fixed at one quarter of the screen height (or width).
da: Højden (bredden for et lodret panel) af panelet. Panelet vil afgøre på kørselstidspunktet en mindste størrelse baseret på skrifttypestørrelsen og andre ting. Den maksimale størrelse er fast på det kvarte af skærmhøjden (eller -bredden).

en: The location of the panel along the x-axis, starting from the right of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the x key is used. If the value is greater than 0, then the value of the x key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
da: Placeringen af panelet langs x-aksen, målt fra skærmens højre side. Hvis denne sættes til -1, vil værdien blive ignoreret, og værdien af nøglen "x" blive brugt. Hvis værdien er større end 0, så vil værdien af nøglen "x" blive ignoreret. Denne nøgle er kun relevant i ikke-udvidet tilstand. I udvidet tilstand ignoreres denne nøgle, og panelet placeres ved skærmens kant som angivet af nøglen "orientation".

en: The location of the panel along the x-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
da: Placeringen af panelet langs x-aksen. Denne nøgle er kun relevant i ikke-udvidet tilstand. I udvidet tilstand er denne nøgle ignoreret og panelet placeres ved skærmkanten som angivet af nøglen orientation.

en: The location of the panel along the y-axis, starting from the bottom of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the y key is used. If the value is greater than 0, then the value of the y key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
da: Placeringen af panelet langs y-aksen, målt fra skærmens bund. Hvis denne sættes til -1, vil værdien blive ignoreret, og værdien af nøglen "y" blive brugt. Hvis værdien er større end 0, så vil værdien af nøglen "y" blive ignoreret. Denne nøgle er kun relevant i ikke-udvidet tilstand. I udvidet tilstand ignoreres denne nøgle, og panelet placeres ved skærmens kant som angivet af nøglen "orientation".

en: The location of the panel along the y-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
da: Placeringen af panelet langs y-aksen. Denne nøgle er kun relevant i ikke-udvidet tilstand. I udvidet tilstand er denne nøgle ignoreret og panelet placeres ved skærmkanten som angivet af nøglen orientation.

en: The orientation of the panel. Possible values are "top", "bottom", "left", "right". In expanded mode the key specifies which screen edge the panel is on. In un-expanded mode the difference between "top" and "bottom" is less important - both indicate that this is a horizontal panel - but still give a useful hint as to how some panel objects should behave. For example, on a "top" panel a menu button will pop up its menu below the panel, whereas on a "bottom" panel the menu will be popped up above the panel.
da: Orienteringen af panelet. Mulige værdier er "top", "bottom", "left" og "right". I udvidet tilstand angiver nøglen hvilken skærmkant som panelet er på. I ikke-udvidet tilstand er forskellen mellem "top" og "bottom" mindre vigtig - begge indikerer at dette er et vandret panel - men giver alligevel et brugbart hint til hvordan visse panelobjekter skal opføre sig. F.eks. vil en menuknap vise sin menu under panelet på et "top"-panel, mens den vises over panelet på et "bottom"-panel.

en: The speed in which panel animations should occur. Possible values are "slow", "medium" and "fast". This key is only relevant if the enable_animations key is true.
da: Den fart som panelanimationer skal foregå med. Mulige værdier er "slow", "medium" og "fast". Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen enable_animations er sand.

en: This is a human readable name which you can use to identify a panel. Its main purpose is to serve as the panel's window title which is useful when navigating between panels.
da: Dette er et menneskeligt læsbart navn som du kan bruge til at identificere et panel. Hovedformålet er at tjene til panelets vinduestitel ved navigering mellem paneler.

en: Visible pixels when hidden
da: Synlige punkter når skjult

en: Which type of background should be used for this panel. Possible values are "none" - the default GTK+ widget background will be used, "color" - the color key will be used as background color or "image" - the image specified by the image key will be used as background.
da: Hvilken type baggrund der skal bruges til panelet. Mulige værdier er "none" for at bruge GTK+' standardkontrolbaggrund, "color" for at bruge baggrundsfarven angivet af nøglen "color", eller "image" for at bruge billedet angivet ved nøglen "image" som baggrund.

en: With a multi-screen setup, you may have panels on each individual screen. This key identifies the current screen the panel is displayed on.
da: I en Xinerama-opsætning kan du have paneler på hver enkelt skærm. Denne nøgle angiver den aktuelle skærm som panelet er placeret på.

en: X co-ordinate of panel
da: Vandret koordinat for panel

en: X co-ordinate of panel, starting from the right of the screen
da: Panelets x-koordinat, målt fra skærmens højre kant

en: X screen where the panel is displayed
da: X-skærm som panel vises på

en: Xinerama monitor where the panel is displayed
da: Xinerama-skærm som panel vises på

en: Y co-ordinate of panel
da: Lodret koordinat for panel

en: Y co-ordinate of panel, starting from the bottom of the screen
da: Panelets y-koordinat, målt fra skærmens bund

en: File is not a valid .desktop file
da: Filen er ikke en gyldig .desktop-fil

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
da: Skrivebordsfilversion "%s" ikke genkendt

en: Starting %s
da: Starter %s

en: Application does not accept documents on command line
da: Programmet tager ikke dokumenter på kommandolinjen

en: Unrecognized launch option: %d
da: Opstartstilvalg ikke genkendt: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
da: Kan ikke give dokument-URI'er til et "Type=Link"-skrivebordselement

en: Not a launchable item
da: Ikke et kørbart element

en: Disable connection to session manager
da: Deaktivér forbindelse til sessionshåndtering

en: Specify file containing saved configuration
da: Angiv fil, der indeholder gemt konfiguration

en: FILE
da: FIL

en: Specify session management ID
da: Angiv id til sessionshåndtering

en: ID
da: Id

en: Session management options:
da: Tilvalg til sessionshåndtering:

en: Show session management options
da: Vis tilvalg til sessionshåndtering

note: FIXME: We need a title in this case, but we don't know what * the format should be. Let's put something simple until * the following bug gets fixed: * http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=165132 FIXME: http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=165132
en: Error
da: Fejl

en: Choose an icon
da: Vælg et ikon

en: Could not launch '%s'
da: Kunne ikke starte "%s"

en: Could not launch application
da: Kunne ikke starte program

en: Could not open location '%s'
da: Kunne ikke vise stedet "%s"

en: No application to handle search folders is installed.
da: Der er ikke installeret noget program til at håndtere søgemapper.

en: _Move
da: _Flyt

en: _Remove From Panel
da: F_jern fra panel

en: Create new file in the given directory
da: Opret en ny fil i den givne mappe

en: [FILE...]
da: [FIL...]

en: - Edit .desktop files
da: - Redigér .desktop-filer

en: Create Launcher
da: Opret genvej

en: Directory Properties
da: Mappe-egenskaber

en: Launcher Properties
da: Egenskaber for genvej

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
da: Kør andre programmer og tilbyd forskellige værktøjer til vindueshåndtering, at vise hvad klokken er, osv.

en: Could not show this URL
da: Kunne ikke vise denne adresse

en: No URL was specified.
da: Der blev ikke angivet en adresse.

en: Could not use dropped item
da: Kunne ikke bruge sluppet element

en: No URI provided for panel launcher desktop file
da: Ingen URI angivet for skrivebordsfil til panelgenvej

en: Unable to open desktop file %s for panel launcher%s%s
da: Kan ikke åbne skrivebordsfilen %s til panelgenveje%s%s

en: _Launch
da: _Start

en: _Properties
da: _Indstillinger

en: Launcher location is not set, cannot load launcher
da: Placeringen for programstarteren er ikke givet - kan ikke indlæse programstarter

en: Could not save launcher
da: Kunne ikke gemme genvej

en: Replace a currently running panel
da: Erstat et nu kørende panel

en: _Lock Screen
da: _Lås skærm

en: _Activate Screensaver
da: _Aktivér pauseskærm

en: Connect to server
da: Tilslut server

en: Could not connect to server
da: Kunne ikke tilslutte til serveren

en: Lock Screen
da: Lås skærm

en: Protect your computer from unauthorized use
da: Beskyt computeren mod uautoriseret brug

note: when changing one of those two strings, don't forget to * update the ones in panel-menu-items.c (look for * "1" (msgctxt: "panel:showusername"))
en: Log Out...
da: Log ud...

en: Log out of this session to log in as a different user
da: Afslut denne session for at logge på som en anden bruger

en: Run Application...
da: Kør program...

en: Run an application by typing a command or choosing from a list
da: Kør et program ved at indtaste en kommando eller vælge fra en liste

en: Search for Files...
da: Søg efter filer...

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
da: Find dokumenter og mapper på denne computer ved navn eller indhold

en: Force Quit
da: Gennemtving afslutning

en: Force a misbehaving application to quit
da: Tving et program der opfører sig forkert, til at slutte

note: FIXME icon
en: Connect to Server...
da: Tilslut server...

en: Connect to a remote computer or shared disk
da: Forbind til en fjern computer eller delt disk

en: Shut Down...
da: Sluk...

en: Shut down the computer
da: Sluk maskinen

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: The main GNOME menu
da: Hovedmenuen til Gnome

en: Menu Bar
da: Menulinje

en: A custom menu bar
da: En brugerdefineret menulinje

en: Separator
da: Adskiller

en: A separator to organize the panel items
da: En adskiller til at organisere panel-elementerne

en: User menu
da: Brugermenu

en: Menu to change your settings and your online status
da: Menu til at ændre dine indstillinger og din netværksstatus

en: (empty)
da: (tom)

en: Custom Application Launcher
da: Brugerdefineret programgenvej

en: Create a new launcher
da: Opret genvej

en: Application Launcher...
da: Programgenvej...

en: Copy a launcher from the applications menu
da: Kopiér en genvej fra programmenuen

en: Find an _item to add to "%s":
da: Find et _element at tilføje til "%s":

en: Find an _item to add to the panel:
da: Find et _element at tilføje til panelet:

en: Add to Panel
da: Tilføj til panel

en: "%s" has quit unexpectedly
da: "%s" afsluttede uventet

en: Panel object has quit unexpectedly
da: Panelobjektet afsluttede uventet

en: If you reload a panel object, it will automatically be added back to the panel.
da: Hvis du genstarter et panelobjekt vil det automatisk blive tilføjet panelet igen.

en: _Don't Reload
da: Genindlæs i_kke

en: _Reload
da: _Genindlæs

en: The panel encountered a problem while loading "%s".
da: Panelet stødte ind i et problem under indlæsning af "%s".

en: Do you want to delete the applet from your configuration?
da: Vil du slette panelprogrammet fra din konfiguration?

en: Cannot delete this panel
da: Kan ikke fjerne dette panel

en: You must always have at least one panel.
da: Du skal altid mindst have ét panel.

en: _Add to Panel...
da: _Tilføj til panel...

en: _Delete This Panel
da: _Fjern dette panel

en: _New Panel
da: _Nyt panel

en: Application
da: Program

en: Application in Terminal
da: Program i terminal

en: Location
da: Sted

note: Name
en: _Name:
da: _Navn:

en: _Browse...
da: _Gennemse...

note: Comment
en: Co_mment:
da: Ko_mmentar:

en: Choose an application...
da: Vælg et program...

en: Choose a file...
da: Vælg en fil...

en: Comm_and:
da: Komm_ando:

en: _Location:
da: _Sted:

en: The name of the launcher is not set.
da: Navnet på genvejen er ikke angivet.

en: Could not save directory properties
da: Kunne ikke gemme mappeegenskaber

en: The name of the directory is not set.
da: Navnet på mappen er ikke angivet.

en: The command of the launcher is not set.
da: Kommandoen for genvejen er ikke angivet.

en: The location of the launcher is not set.
da: Placeringen af genvejen er ikke angivet.

en: Could not display help document
da: Kunne ikke vise hjælpedokument

en: Click on a window to force the application to quit. To cancel press <ESC>.
da: Klik på et vindue for at tvinge programmet til at afslutte. Tryk <ESC> for at annullere.

en: Force this application to exit?
da: Tving dette program til at afslutte?

en: If you choose to force an application to exit, unsaved changes in any open documents in it might get lost.
da: Tvinger du et program til at afslutte, så kan ugemte dokumenter i programmet gå tabt.

en: Cannot create initial panel layout.
da: Kan ikke oprette panelets startlayout.

en: Browse and run installed applications
da: Gennemse og kør installerede programmer

en: Access documents, folders and network places
da: Tilgå dokumenter, mapper og steder på netværket

en: Applications
da: Programmer

en: _Edit Menus
da: _Redigér menuer

en: _Help
da: _Hjælp

en: Switch User
da: Skift bruger

en: Bookmarks
da: Bogmærker

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
da: Åbn "%s"

en: Unable to scan %s for media changes
da: Kan ikke skanne %s for medieændringer

en: Rescan %s
da: Omskan %s

en: Unable to mount %s
da: Kan ikke montere %s

en: Mount %s
da: Montér %s

en: Removable Media
da: Flytbart medie

en: Network Places
da: Netværkssteder

note: is_exec? exec name
en: Open your personal folder
da: Åbn din personlige mappe

[ctx: Desktop Folder]
note: Translators: Desktop is used here as in * "Desktop Folder" (this is not the Desktop * environment).
en: Desktop
da: Skrivebord

en: Open the contents of your desktop in a folder
da: Åben indholdet af dit skrivebord i en mappe

note: name
en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
da: Gennemse alle lokale og fjerne diske og mapper, som kan tilgås fra denne computer

note: is_exec? exec
en: Network
da: Netværk

note: name
en: Browse bookmarked and local network locations
da: Gennemse bogmærkede og lokale netværkssteder

en: Available
da: Tilgængelig

en: Busy
da: Optaget

en: Places
da: Steder

[ctx: Orientation]
en: Bottom
da: Bund

[ctx: Orientation]
en: Left
da: Venstre

[ctx: Orientation]
en: Right
da: Højre

en: Unable to load file '%s': %s.
da: Kan ikke indlæse filen "%s": %s.

en: Could not display properties dialog
da: Kunne ikke vise indstillingerne for skærmen

en: <small>Opaque</small>
da: <small>Ugennemsigtig</small>

en: <small>Transparent</small>
da: <small>Gennemsigtig</small>

en: Arro_ws on hide buttons
da: Vis _pile på skjuleknapper

en: Background
da: Baggrund

en: Background _image:
da: Baggrunds_billede:

en: Co_lor:
da: _Farve:

en: E_xpand
da: _Udvid

en: Image Background Details
da: Detaljer for billedbaggrund

en: Panel Properties
da: Indstillinger for panel

en: Pick a color
da: Vælg en farve

en: Rotate image when panel is _vertical
da: Rotér billedet når panelet er _lodret

en: S_tyle:
da: _Type:

en: Select background
da: Vælg baggrund

en: Show hide _buttons
da: Vis skjule_knapper

en: Solid c_olor
da: _Ensfarvet

en: Some of these properties are locked down
da: Nogle af disse egenskaber er låst ned

en: St_retch
da: Stræ_k

en: _Autohide
da: Skjul _automatisk

en: _None (use system theme)
da: _Ingen (benyt systemtema)

en: _Orientation:
da: _Orientering:

en: _Scale
da: _Skalér

en: _Size:
da: _Størrelse:

en: _Tile
da: _Fliselæg

en: pixels
da: punkter

en: Could not open recently used document "%s"
da: Kunne ikke åbne nyligt benyttet dokument "%s"

en: An unknown error occurred while trying to open "%s".
da: En ukendt fejl opstod under forsøg på at åbne "%s".

en: Clear the Recent Documents list?
da: Ryd listen over seneste dokumenter?

en: If you clear the Recent Documents list, you clear the following:
    • All items from the Places → Recent Documents menu item.
    • All items from the recent documents list in all applications.
da: Hvis du rydder listen over seneste dokumenter, rydder du følgende:
    • Alle elementerne fra Steder → seneste dokumenter-menupunktet.
    • Alle elementerne fra seneste dokumenter i alle programmer.

en: Clear Recent Documents
da: Ryd seneste dokumenter

en: Recent Documents
da: Seneste dokumenter

en: Clear Recent Documents...
da: Ryd seneste dokumenter...

en: Clear all items from the recent documents list
da: Ryd listen over seneste dokumenter

en: Could not run command '%s'
da: Kunne ikke udføre kommandoen "%s"

en: Could not convert '%s' from UTF-8
da: Kunne ikke konvertere "%s" fra UTF-8

en: Choose a file to append to the command...
da: Vælg en fil af tilføje til kommandoen...

en: Select an application to view its description.
da: Vælg et program for et se dets beskrivelse.

en: Will run command: '%s'
da: Vil køre kommando: "%s"

en: URI list dropped on run dialog had wrong format (%d) or length (%d)
da: URI-listen som blev droppet på kør-vinduet havde ugyldigt format (%d) eller længde (%d)

en: Could not display run dialog
da: Kunne ikke vise "Kør"-vinduet

en: Click this button to browse for a file whose name to append to the command string.
da: Se efter en fil hvis navn skal tilføjes til kommandostrengen.

en: Click this button to run the selected application or the command in the command entry field.
da: Kør det valgte program eller kommandoen i kommandoindtastningsfeltet.

en: Command icon
da: Kommandoikon

en: List of known applications
da: Liste over kendte programmer

en: Run Application
da: Kør program

en: Run in _terminal
da: Kør i _terminal

en: Run with _file...
da: Kør med _fil...

en: Select this box to run the command in a terminal window.
da: Om kommandoen skal køres i et terminalvindue.

en: Show list of known _applications
da: Vis liste over kendte _programmer

en: The icon of the command to be run.
da: Ikonet for den kommando der skal køres.

en: _Run
da: _Kør

en: _Force quit
da: _Tving afslutning

en: C_lear
da: _Ryd

en: D_on't Delete
da: Slet _ikke

en: Specify an applet IID to load
da: Angiv et panelprograms-IID som skal indlæses

en: Specify a gconf location in which the applet preferences should be stored
da: Angiv en GConf-placering til indstillingerne for panelprogrammet

en: Specify the initial size of the applet (xx-small, medium, large etc.)
da: Angiv startstørrelsen af panelprogrammet (xx-small, medium, large osv.)

en: Specify the initial orientation of the applet (top, bottom, left or right)
da: Angiv startorienteringen af panelprogrammet (top, bottom, left eller right)

[ctx: Size]
en: XX Small
da: Mikroskopisk

[ctx: Size]
en: X Small
da: Meget lille

[ctx: Size]
en: Small
da: Lille

[ctx: Size]
en: Medium
da: Mellem

[ctx: Size]
en: Large
da: Stor

[ctx: Size]
en: X Large
da: Meget stor

[ctx: Size]
en: XX Large
da: Enorm

en: Failed to load applet %s
da: Kunne ikke indlæse panelprogrammet %s

note: This is an utility to easily test various applets
en: Test applet utility
da: Testpanelprogramredskab

en: _Applet:
da: _Panelprogram:

en: _Prefs Dir:
da: _Indstillingsmappe:

en: Hide Panel
da: Skjul panel

note: translators: these string will be shown in MetaCity's switch window * popup when you pass the focus to a panel
en: Top Expanded Edge Panel
da: Top-udvidet kantpanel

en: Top Centered Panel
da: Top-centreret panel

en: Top Floating Panel
da: Top-flydende panel

en: Top Edge Panel
da: Top-kantpanel

en: Bottom Expanded Edge Panel
da: Bund-udvidet kantpanel

en: Bottom Centered Panel
da: Bund-centreret panel

en: Bottom Floating Panel
da: Bund-flydende panel

en: Bottom Edge Panel
da: Bundkantpanel

en: Left Expanded Edge Panel
da: Venstre-udvidet kantpanel

en: Left Centered Panel
da: Venstre-centreret panel

en: Left Floating Panel
da: Venstre-flydende panel

en: Left Edge Panel
da: Venstre kantpanel

en: Right Expanded Edge Panel
da: Højre-udvidet kantpanel

en: Right Centered Panel
da: Højre-centreret panel

en: Right Floating Panel
da: Højre-flydende panel

en: Right Edge Panel
da: Højre kantpanel

en: Icon '%s' not found
da: Ikonet "%s" ikke fundet

en: file
da: fil

en: Home Folder
da: Hjemmemappe

note: Translators: this is the same string as the one found in * nautilus
en: File System
da: Filsystem

en: Search
da: Søg

en: Open URL: %s
da: Åbn adresse: %s

en: Delete this panel?
da: Fjern dette panel?

en: When a panel is deleted, the panel and its
    settings are lost.
da: Når et panel fjernes, mister du både panelet
    og dets opsætning.

en: A simple applet for testing the GNOME panel
da: Et simpelt panelprogram til test af GNOME-panelet

en: Factory for Test DBus Applet
da: Fabrik til test af DBus-panelprogrammet

en: Test DBus Applet
da: DBus-testpanelprogram

en: Test DBus Applet Factory
da: Fabrik til DBus-testpanelprogram
