gnome-panel - en to fi translation catalogue (527 entries)

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 12-hours format * (eg, like in the US: 8:10 am). The %p expands to * am/pm. * It is used to display the time in 12-hours format (eg, like * in the US: 8:10 am). The %p expands to am/pm.
en: %l:%M %p
fi: %I.%M %p

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 24-hours format * (eg, like in France: 20:10). Translators: This is a strftime format * string. * It is used to display the time in 24-hours * format (eg, like in France: 20:10). * It is used to display the time in 24
en: %H:%M
fi: %H.%M

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the start date of an appointment, in * the most abbreviated way possible.
en: %b %d
fi: %d.%m.

en: Tasks
fi: Tehtävät

en: Edit
fi: Muokkaa

en: All Day
fi: Koko päivä

en: Appointments
fi: Tapaamiset

en: Birthdays and Anniversaries
fi: Syntymä- ja vuosipäivät

en: Weather Information
fi: Säätiedot

en: Locations
fi: Sijainnit

en: Calendar
fi: Kalenteri

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 12-hours format (eg, like * in the US: 8:10 am). The %p expands to am/pm.
en: %l:%M:%S %p
fi: %I.%M.%S %p

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 24-hours format (eg, like * in France: 20:10). Translators: This is a strftime format * string. * It is used to display the time in 24-hours * format (eg, like in France: 20:10).
en: %H:%M:%S
fi: %H.%M.%S

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the date. Replace %e with %d if, when * the day of the month as a decimal number is a single digit, * it should begin with a 0 in your locale (e.g. "May 01" * instead of "May  1").
en: %a %b %e
fi: %a %e. %Bta

note: Show date in tooltip. Translators: This is a strftime format string. * It is used to display a date. Please leave "%%s" as it is: * it will be used to insert the timezone name later.
en: %A %B %d (%%s)
fi: %A %e. %Bta %Y (%%s)

en: Click to hide your appointments and tasks
fi: Piilota tapaamisesi ja tehtäväsi napsauttamalla tästä

en: Click to view your appointments and tasks
fi: Näytä tapaamisesi ja tehtäväsi napsauttamalla tästä

en: Click to hide month calendar
fi: Piilota kuukauden kalenteri napsauttamalla tästä

en: Click to view month calendar
fi: Näytä kuukauden kalenteri napsauttamalla tästä

en: Computer Clock
fi: Tietokoneen kello

note: Translators: This is a strftime format * string. * It is used to display the time in 12-hours * format with a leading 0 if needed (eg, like * in the US: 08:10 am). The %p expands to * am/pm.
en: %I:%M:%S %p
fi: %I.%M.%S %p

note: Translators: This is a strftime format * string. * It is used to display the time in 12-hours * format with a leading 0 if needed (eg, like * in the US: 08:10 am). The %p expands to * am/pm.
en: %I:%M %p
fi: %I.%M %p

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display a date in the full format (so that people can * copy and paste it elsewhere).
en: %A, %B %d %Y
fi: %A %e. %Bta %Y

en: Failed to open the time settings
fi: Ajan asetusten avaaminen epäonnistui

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: Copy _Time
fi: Kopioi _aika

en: Copy _Date
fi: Kopioi _päiväys

en: Ad_just Date & Time
fi: _Aseta päiväys ja aika

en: Custom format
fi: Muu muoto

en: Choose Location
fi: Valitse sijainti

en: Edit Location
fi: Muokkaa sijaintia

en: City Name
fi: Kaupungin nimi

en: City Time Zone
fi: Kaupungin aikavyöhyke

en: 24 hour
fi: 24-tuntinen

en: UNIX time
fi: Unix-aika

en: Internet time
fi: Internet-aika

en: Custom _format:
fi: Muu _muoto:

en: <i>(optional)</i>
fi: <i>(valinnainen)</i>

note: Languages that have a single word that translates as either "state" or "province" should use that instead of "region".
en: <small><i>Type a city, region, or country name and then select a match from the pop-up.</i></small>
fi: <small><i>Syötä kaupunki, alue tai maan nimi ja valitse tarkempi valinta ponnahdusikkunasta.</i></small>

en: Clock Format
fi: Ajan muoto

en: Clock Preferences
fi: Kellon asetukset

en: Display
fi: Näyttö

en: East
fi: itäistä

en: General
fi: Yleistä

en: L_atitude:
fi: _Leveyspiiri:

en: L_ongitude:
fi: _Pituuspiiri:

en: North
fi: pohjoista

en: Panel Display
fi: Paneelinäyttö

en: Show _temperature
fi: _Näytä lämpötila

en: Show _weather
fi: _Näytä sää

en: Show seco_nds
fi: Näytä _sekunnit

en: Show the _date
fi: _Näytä päiväys

en: South
fi: eteläistä

en: Time _Settings
fi: Aika-a_setukset

en: Weather
fi: Sää

en: West
fi: läntistä

en: _12 hour format
fi: _12-tuntinen muoto

en: _24 hour format
fi: _24-tuntinen muoto

en: _Location Name:
fi: _Sijainnin nimi:

en: _Pressure unit:
fi: _Paineyksikkö:

en: _Temperature unit:
fi: _Lämpötilan yksikkö:

en: _Timezone:
fi: _Aikavyöhyke:

en: _Visibility unit:
fi: _Näkyvyyden yksikkö:

en: _Wind speed unit:
fi: _Tuulen nopeuden yksikkö:

en: A list of locations to display in the calendar window.
fi: Luettelo sijainneista, jotka näytetään kalenteri-ikkunassa.

en: Custom format of the clock
fi: Mukautettu ajan näyttömuoto

en: Expand list of appointments
fi: Laajenna luettelo tapaamisista

en: Expand list of birthdays
fi: Laajenna luettelo syntymäpäivistä

en: Expand list of locations
fi: Laajenna luettelo sijainneista

en: Expand list of tasks
fi: Laajenna luettelo tehtävistä

en: Expand list of weather information
fi: Laajenna luettelo säätiedoista

en: Hour format
fi: Tuntimuoto

en: If true, display a weather icon.
fi: Jos tosi, näytä sääkuvake.

en: If true, display date in the clock, in addition to time.
fi: Jos tosi, päiväys näkyy kellossa ajan lisäksi.

en: If true, display seconds in time.
fi: Jos tosi, sekunnit näkyvät ajassa.

en: If true, expand the list of appointments in the calendar window.
fi: Jos tosi, näytä luettelo tapaamisista kalenteri-ikkunassa.

en: If true, expand the list of birthdays in the calendar window.
fi: Jos tosi, näytä luettelo syntymäpäivistä kalenteri-ikkunassa.

en: If true, expand the list of locations in the calendar window.
fi: Jos tosi, laajenna luettelo sijainneista kalenteri-ikkunassa.

en: If true, expand the list of tasks in the calendar window.
fi: Jos tosi, näytä luettelo tehtävistä kalenteri-ikkunassa.

en: If true, expand the list of weather information in the calendar window.
fi: Jos tosi, näytä luettelo säätiedoista kalenteri-ikkunassa.

en: If true, show date in a tooltip when the pointer is over the clock.
fi: Jos tosi, päiväys näkyy vinkissä, kun hiiri on sovelman yllä

en: If true, show the temperature next to the weather icon.
fi: Jos tosi, näytä lämpötila sääkuvakkeen vieressä.

en: If true, show week numbers in the calendar.
fi: Jos tosi, näytä viikkonumerot kalenterissa.

en: List of locations
fi: Luettelo sijainneista

en: Show date in clock
fi: Näytä päiväys kellossa

en: Show date in tooltip
fi: Näytä päiväys vinkissä

en: Show temperature in clock
fi: Näytä lämpötila kellossa

en: Show time with seconds
fi: Näytä sekunnit

en: Show weather in clock
fi: Näytä sää kellossa

en: Show week numbers in calendar
fi: Näytä viikkonumerot kalenterissa

en: Speed unit
fi: Nopeusyksikkö

en: Temperature unit
fi: Lämpötilayksikkö

en: The unit to use when showing temperatures.
fi: Lämpötiloja näytettäessä käytettävä yksikkö.

en: The unit to use when showing wind speed.
fi: Tuulen nopeutta näytettäessä käytettävä yksikkö.

en: The use of this key was deprecated in GNOME 2.22 with the use of an internal time configuration tool. The schema is retained for compatibility with older versions.
fi: Tämän avain poistettiin käytöstä GNOME 2.22 -versiossa sisäisen aika-asettelun lisäyksen ansiosta. Tämä kaavain on säilytetty vanhojen versioiden yhteensopivuuden vuoksi.

en: The use of this key was deprecated in GNOME 2.28 in favour of the use of timezones. The schema is retained for compatibility with older versions.
fi: Tämän avaimen käyttö ei ole suositeltua GNOME 2.28:ssa. Käytä mieluummin aikavyöhykkeitä. Kaavain on olemassa yhteensopivuuden vuoksi.

en: The use of this key was deprecated in GNOME 2.6 in favour of the 'format' key. The schema is retained for compatibility with older versions.
fi: Tämän avaimen käyttö ei ole suositeltua GNOME 2.6:ssa. Käytä mieluummin ”format”-avainta. Kaavain on olemassa yhteensopivuuden vuoksi.

en: This key specifies the format used by the clock applet when the format key is set to "custom". You can use conversion specifiers understood by strftime() to obtain a specific format. See the strftime() manual for more information.
fi: Tämä avain määrittelee kellosovelman näyttämän ajan muodon, kun avaimen ”format” arvo on ”custom”. Voit käyttää kaikkia strftime()-kutsun ymmärtämiä aikamääreitä. Lue strftime-ohjesivulta lisätietoja.

en: This key specifies the hour format used by the clock applet. Possible values are "12-hour", "24-hour", "internet", "unix" and "custom". If set to "internet", the clock will display Internet time. The Internet time system divides the day into 1000 ".beats". There are no time zones in this system, so time is the same all over the world. If set to "unix", the clock will display time in seconds since Epoch, i.e. 1970-01-01. If set to "custom", the clock will display time according to the format specified in the custom_format key.
fi: Tämä avain määrittelee kellosovelman näyttämän ajan muodon. Mahdollisia arvoja ovat ”12-hour” (12-tuntinen), ”24-hour” (24-tuntinen), ”internet”, ”unix” ja ”custom” (mukautettu). Jos arvo on ”internet”, kello näyttää ”Internet-aikaa”, jossa päivä on jaettu tuhanteen ”.sykäykseen”. Aikavyöhykkeitä tässä järjestelmässä ei ole, joten aika on sama kaikkialla. Jos arvo on ”unix”, kello laskee sekunteja alkukohdasta (1.1.1970) alkaen. Jos arvo on ”custom”, kello näyttää ajan käyttäjän avaimessa ”custom_format” määrittelemässä muodossa.

en: Time configuration tool
fi: Ajan asetustyökalu

en: Use Internet time
fi: Näytä Internet-aikaa

en: Use UNIX time
fi: Näytä Unix-aikaa

en: Use UTC
fi: Näytä UTC-aikaa

en: Failed to set the system timezone
fi: Järjestelmän aikavyöhykettä ei voi asettaa

en: <small>Set...</small>
fi: <small>Aseta…</small>

en: <small>Set</small>
fi: <small>Aseta</small>

en: Set location as current location and use its timezone for this computer
fi: Aseta sijainti nykyiseksi sijainniksi ja käytä sitä tietokoneen aikavyöhykkeenä

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 12-hours format * (eg, like in the US: 8:10 am), when the local * weekday differs from the weekday at the location * (the %A expands to the weekday). The %p expands to * am/pm.
en: %l:%M <small>%p (%A)</small>
fi: %l.%M <small>%p (%A)</small>

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 24-hours format * (eg, like in France: 20:10), when the local * weekday differs from the weekday at the location * (the %A expands to the weekday).
en: %H:%M <small>(%A)</small>
fi: %H.%M <small>(%A)</small>

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 12-hours format * (eg, like in the US: 8:10 am). The %p expands to * am/pm.
en: %l:%M <small>%p</small>
fi: %l.%M <small>%p</small>

note: FMQ: it's broken to read from another module's translations; add some API to libgweather.
en: Unknown
fi: Tuntematon

note: Translators: The two strings are temperatures.
en: %s, feels like %s
fi: %s, tuntuu %s

en: Sunrise: %s / Sunset: %s
fi: Aurinko nousee: %s / laskee: %s

en: Could not display help document '%s'
fi: Ohjetiedostoa ”%s” ei voi näyttää

en: Error displaying help document
fi: Virhe näytettäessä ohjetiedostoa

en: Clock
fi: Kello

en: Clock Applet Factory
fi: Kellosovelmatehdas

en: Factory for clock applet
fi: Tehdas kellosovelmalle

en: Get the current time and date
fi: Hae nykyinen aika ja päiväys

en: Warning:  The command appears to be something actually useful.
    Since this is a useless applet, you may not want to do this.
    We strongly advise you against using %s for anything
    which would make the applet "practical" or useful.
fi: Varoitus:  Komento vaikuttaa itse asiassa hyödylliseltä.
    Koska tämä on hyödytön sovelma, et varmaankaan halua tehdä
    tätä. Mielestämme %s ei sovi mihinkään, mikä tekisi siitä
    ”käytännöllisen” tai hyödyllisen.

en: %s the Fish
fi: %s-kala

en: %s the Fish, a contemporary oracle
fi: %s-kala, nykyaikainen oraakkeli

en: Unable to locate the command to execute
fi: Suoritettavan komennon paikannus epäonnistui

en: %s the Fish Says:
fi: %s-kala sanoo:

en: Unable to read output from command
    
    Details: %s
fi: Komennon tulosteen lukeminen epäonnistui.
    
    Lisätiedot: %s

en: _Speak again
fi: _Sano uudestaan

en: The configured command is not working and has been replaced by: %s
fi: Asetettu komento ei toimi, joten se on korjattu komennolla: %s

en: Unable to execute '%s'
    
    Details: %s
fi: Komennon ”%s” suorittaminen epäonnistui.
    
    Lisätiedot: %s

en: Unable to read from '%s'
    
    Details: %s
fi: Tiedoston ”%s” lukeminen epäonnistui.
    
    Lisätiedot: %s

en: The water needs changing
fi: Vesi kaipaisi vaihtamista

en: Look at today's date!
fi: Katso päiväystä!

en: %s the Fish, the fortune teller
fi: %s-kala, ennustaja

en: Animation
fi: Animaatio

en: Co_mmand to run when clicked:
fi: Napsauttamalla käynnistyvä _komento:

en: Fish Preferences
fi: Kalan asetukset

en: _Name of fish:
fi: Kalan _nimi:

en: _Pause per frame:
fi: _Tauko ruutua kohden:

en: _Rotate on vertical panels
fi: Ki_errä pystypaneeleissa

en: seconds
fi: . sekunti

en: Display a swimming fish or another animated creature
fi: Näytä uiva kala tai jokin muu liikkuva eliö

en: Fish
fi: Kala

en: From Whence That Stupid Fish Came
fi: Mistä tuo tyhmä kala tuli

en: Wanda Factory
fi: Wanda-tehdas

en: Panel Notification Area
fi: Paneelin ilmoitusalue

en: Area where notification icons appear
fi: Alue, johon ilmoituskuvakkeet ilmestyvät

en: Factory for notification area
fi: Tehdas ilmoitusalueelle

en: Notification Area
fi: Ilmoitusalue

en: Notification Area Factory
fi: Ilmoitusaluetehdas

en: Factory for the window navigation related applets
fi: Tehdas ikkunanavigointiin liittyvien sovelmien luomiseen

en: Hide application windows and show the desktop
fi: Piilota kaikki ikkunat ja näytä työpöytä

en: Show Desktop
fi: Näytä työpöytä

en: Switch between open windows using a menu
fi: Siirry avoimien ikkunoiden välillä valikon avulla

en: Switch between open windows using buttons
fi: Siirry avoimien ikkunoiden välillä painikkeiden avulla

en: Switch between workspaces
fi: Siirry työtilojen välillä

en: Window List
fi: Ikkunaluettelo

en: Window Navigation Applet Factory
fi: Ikkunanavigointisovelmatehdas

en: Window Selector
fi: Ikkunanvalitsin

en: Workspace Switcher
fi: Työtilanvaihdin

en: Failed to load %s: %s
fi: Tiedoston ”%s” lataus epäonnistui: %s

en: Icon not found
fi: Kuvaketta ei löydy

en: Click here to restore hidden windows.
fi: Palauta piilotetut ikkunat napsauttamalla tätä

en: Click here to hide all windows and show the desktop.
fi: Piilota kaikki ikkunat ja näytä työpöytä napsauttamalla tätä.

en: Show Desktop Button
fi: Työpöydän näyttämispainike

en: Your window manager does not support the show desktop button, or you are not running a window manager.
fi: Ikkunointiohjelma ei tue työpöytäpainiketta tai se ei ole käynnissä.

en: Group windows when _space is limited
fi: Ryhmittele ikkunat, kun _tilaa on rajallisesti

en: Restore to current _workspace
fi: Palauta nykyiseen _työtilaan

en: Restore to na_tive workspace
fi: Palauta _alkuperäiseen työtilaansa

en: Restoring Minimized Windows
fi: Palautettaessa pienennettyjä ikkunoita

en: Sh_ow windows from current workspace
fi: Näytä _nykyisen työtilan ikkunat

en: Show windows from a_ll workspaces
fi: Näytä k_aikkien työtilojen ikkunat

en: Window Grouping
fi: Ikkunoiden ryhmittely

en: Window List Content
fi: Ikkunaluettelon sisältö

en: Window List Preferences
fi: Ikkunaluettelon asetukset

en: _Always group windows
fi: Ryhmittele ikkunat _aina

en: _Never group windows
fi: _Älä ryhmittele ikkunoita

en: rows
fi: riviä

en: columns
fi: saraketta

en: Number of _workspaces:
fi: _Työtilojen lukumäärä:

en: Show _all workspaces in:
fi: Näytä _kaikki työtilat:

en: Show _only the current workspace
fi: Näytä vain _nykyinen työtila

en: Show workspace _names in switcher
fi: Näytä _työtilojen nimet vaihtimessa

en: Switcher
fi: Vaihdin

en: Workspace Names
fi: Työtilojen nimet

en: Workspace Switcher Preferences
fi: Työtilanvaihtimen asetukset

en: Workspace na_mes:
fi: Työtilojen _nimet:

en: Workspaces
fi: Työtilat

en: A fish without a name is a pretty dull fish. Bring your fish to life by naming him.
fi: Nimetön kala on varsin tylsä ilmestys. Nimeäpä siis kalasi.

en: Command to execute on click
fi: Napsauttamalla käynnistyvä komento

en: If true, the fish's animation will be displayed rotated on vertical panels.
fi: Jos tosi, kalan animaatio näkyy kiertyneenä pystypaneeleissa.

en: Pause per frame
fi: Tauko ruutua kohden

en: Rotate on vertical panels
fi: Kierrä pystypaneeleissa

en: The fish's animation pixmap
fi: Kalan animaatiokuva

en: The fish's name
fi: Kalan nimi

en: This key specifies the command that will be tried to execute when the fish is clicked.
fi: Kalaa napsauttamalla käynnistyvä komento.

en: This key specifies the filename of the pixmap which will be used for the animation displayed in the fish applet relative to the pixmap directory.
fi: Tämä avain määrittelee kalasovelmassa näkyvässä animaatiossa käytettävän kuvan tiedostonimen suhteessa kuvakansioon.

en: This key specifies the number of seconds each frame will be displayed.
fi: Tämä avain määrittelee ajan sekunteina, jonka verran kukin kehys näkyy.

en: Decides when to group windows from the same application on the window list. Possible values are "never", "auto" and "always".
fi: Määrittelee, milloin saman sovelluksen ikkunat ryhmittyvät ikkunaluettelossa. Käypiä arvoja ovat ”never” (ei koskaan), ”auto” (automaattisesti) ja ”always” (aina).

en: If true, the window list will show windows from all workspaces. Otherwise it will only display windows from the current workspace.
fi: Jos tosi, niin kaikkien työtilojen ikkunat näkyvät ikkunaluettelossa, muulloin vain nykyisen työtilan ikkunat näkyvät.

en: If true, then when unminimizing a window, move it to the current workspace. Otherwise, switch to the workspace of the window.
fi: Jos tosi, niin pienennetyn ikkunan palauttaminen siirtää sen nykyiseen työtilaan. Muulloin siirrytään ikkunan työtilaan.

en: Move windows to current workspace when unminimized
fi: Siirrä ikkunat nykyiseen työtilaan palautettaessa

en: Show windows from all workspaces
fi: Näytä kaikkien työtilojen ikkunat

en: When to group windows
fi: Milloin ikkunat ryhmittyvät

en: Display all workspaces
fi: Näytä kaikki työtilat

en: Display workspace names
fi: Näytä työtilojen nimet

en: If true, the workspace switcher will show all workspaces. Otherwise it will only show the current workspace.
fi: Jos tämä on tosi, kaikki työtilat näkyvät työtilanvaihtimessa. Muulloin vain nykyinen työtila näkyy.

en: If true, the workspaces in the workspace switcher will display the names of the workspaces. Otherwise they will display the windows on the workspace. This setting only works when the window manager is Metacity.
fi: Jos tosi, työtilanvaihtimessa näkyville työtiloille näytetään nimet. Muutoin työtilat näyttävät työtilassa olevat ikkunat. Tämä toimii vain, jos ikkunanhallintaohjelmana on metacity.

en: Rows in workspace switcher
fi: Rivejä työtilanvaihtimessa

en: This key specifies how many rows (for horizontal layout) or columns (for vertical layout) the workspace switcher shows the workspaces in. This key is only relevant if the display_all_workspaces key is true.
fi: Kun kaikki työtilat näkyvät, tämä määrittää kuinka monessa rivissä (vaaka-asettelu) tai sarakkeessa (pystyasettelu) ne ovat työtilanvaihtimessa. Tällä on merkitystä vain jos avaimen ”display_all_workspaces” arvo on tosi.

en: A list of applet IIDs that the panel will ignore. This way you can disable certain applets from loading or showing up in the menu. For example to disable the mini-commander applet add 'OAFIID:GNOME_MiniCommanderApplet' to this list. The panel must be restarted for this to take effect.
fi: Luettelo sovelmien IID:istä, jotka paneeli jättää huomiotta. Tällä tavoin voit estää tiettyjen sovelmien latautumisen tai valikoissa näkymisen. Jos esimerkiksi haluat poistaa sovelman ”mini-commander” käytöstä, lisää ”OAFIID:GNOME_MiniCommanderApplet” tähän luetteloon. Paneeli täytyy käynnistää uudelleen, jotta tämä tulee voimaan.

en: A list of panel IDs. Each ID identifies an individual toplevel panel. The settings for each of these panels are stored in /apps/panel/toplevels/$(id).
fi: Luettelo paneelien ID:istä. Jokainen ID kuvaa yksittäistä ylätason paneelia. Näiden paneelien asetukset ovat sijainnissa /apps/panel/toplevels/$(id).

en: A list of panel object IDs. Each ID identifies an individual panel object (e.g. an applet, launcher, action button or menu button/bar). The settings for each of these objects are stored in /apps/panel/objects/$(id).
fi: Luettelo paneeliesineiden tunnisteista. Jokainen tunniste kuvaa yksittäistä paneeliesinettä (esim. sovelma, käynnistin, toimintopainike, valikkopainike tai -palkki). Näiden paneeliesineiden asetukset ovat sijainnissa /apps/panel/objects/$(id).

en: Applet IIDs to disable from loading
fi: IID:t sovelmille, joiden lataus estetään

en: Complete panel lockdown
fi: Täydellinen paneelin lukinta

en: Confirm panel removal
fi: Varmista paneelista poisto

en: Disable Force Quit
fi: Poista väkisin sulkeminen käytöstä

en: Enable autocompletion in "Run Application" dialog
fi: Näytä automaattinen täydennys ”Suorita sovellus”-ikkunassa

en: Enable program list in "Run Application" dialog
fi: Näytä sovellusluettelo ”Suorita sovellus”-ikkunassa

en: Enable tooltips
fi: Käytä vinkkejä

en: Expand program list in "Run Application" dialog
fi: Avaa sovellusluettelo ”Suorita sovellus”-ikkunassa

en: History of "Run Application" dialog
fi: Ikkunan ”Suorita sovellus” historia

en: If true, a dialog is shown asking for confirmation if the user wants to remove a panel.
fi: Jos tosi, ikkuna avautuu ja kysyy varmistusta, kun käyttäjä poistaa paneelin.

en: If true, autocompletion in the "Run Application" dialog is made available.
fi: Jos tosi, ”Suorita sovellus”-ikkunassa on käytössä automaattinen täydennys.

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is expanded when the dialog is opened. This key is only relevant if the enable_program_list key is true.
fi: Jos tosi, ”Tunnetut sovellukset”-luettelo ”Käynnistä sovellus”-ikkunassa on auki kun ikkuna avautuu. Tällä on vaikutusta vain jos ”enable_program_list” on tosi.

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is made available. Whether or not the listing is expanded when the dialog is shown is controlled by the show_program_list key.
fi: Jos tosi ”Tunnetut sovellukset”-luettelo ”Käynnistä sovellus”-ikkunassa on näkyvissä. Onko tämä luettelo auki kun ikkuna avautuessa, määräytyy avaimen ”show_program_list” arvon mukaan.

en: If true, the panel will not allow a user to force an application to quit by removing access to the force quit button.
fi: Jos tosi, paneeli ei salli käyttäjän sulkea ohjelmia väkisin, eli väkisinsulkemispainike poistuu käytöstä.

en: If true, the panel will not allow any changes to the configuration of the panel. Individual applets may need to be locked down separately however. The panel must be restarted for this to take effect.
fi: Jos tosi, paneeli ei salli muutoksia paneelin asetuksiin. Yksittäiset sovelmat kuitenkin täytynee lukita erikseen. Paneeli täytyy käynnistää uudelleen, jotta tämä tulee voimaan.

en: If true, tooltips are shown for objects in panels. Tooltips can be disabled for the whole desktop with the gtk-enable-tooltips property in GTK+.
fi: Jos tosi, vinkit näytetään paneelin kohteille. Vinkit voi kytkeä pois koko työpöydältä gtk-enable-tooltips-ominaisuudella GTK+:ssa.

en: Panel ID list
fi: Paneelin ID-lista

en: Panel object ID list
fi: Paneeliesineiden ID-luettelo

en: The list of commands used in the past in the "Run Application" dialog.
fi: Luettelo viimeksi käytetyistä komennoista ”Suorita sovellus”-ikkunassa

en: Launcher location
fi: Käynnistimen sijainti

en: The location of the .desktop file describing the launcher. This key is only relevant if the object_type key is "launcher-object".
fi: Käynnistintä kuvaavan .desktop-tiedoston sijainti. Tällä on merkitystä vain jos avaimen ”object_type” arvo on ”launcher-object”.

en: Icon used for button
fi: Painikkeelle käytettävä kuvake

en: Menu content path
fi: Valikon sisällön polku

en: The location of the image file used as the icon for the object's button. If empty, the default icon for the menu will be used.
fi: Esineen painikkeen kuvakkeena toimivan kuvatiedoston sijainti. Jos tyhjä niin käytetään valikon oletuskuvaketta.

en: The path from which the menu contents is contructed. If empty, the menu will be the default applications menu.
fi: Polku, josta valikon sisältö rakentuu. Jos tyhjä, valikona on oletussovellusten valikko.

en: The text to display in a tooltip for this menu.
fi: Teksti joka näytetään tämän valikon vinkissä.

en: Tooltip displayed for menu
fi: Valikossa näytettävä vinkki

en: If set to 'end', the position of the object is interpreted relative to the right (or bottom if vertical) edge of the panel.
fi: Jos arvona ”end” (loppu), olion sijainti tulkitaan suhteessa paneelin oikeaan reunaan (tai alalaitaan mikäli vertikaalinen).

en: Interpret position relative to bottom/right edge
fi: Tulkitse sijainti suhteessa oikeaan reunaan tai alareunaan

en: Object IID
fi: Olio-IID

en: Object's position on the panel
fi: Esineen sijainti paneelissa

en: The identifier of the toplevel panel which contains this object.
fi: Tämän esineen sisältävän ylätason paneelin tunniste.

en: The implementation ID of the object - e.g. "ClockAppletFactory::ClockApplet".
fi: Olion toteutustunniste - esim. ”ClockAppletFactory::ClockApplet”.

en: The position of this panel object. The position is specified by the number of pixels from the left (or top if vertical) panel edge.
fi: Tämän paneeliesineen sijainti. Sijainti tulee antaa kuvapisteinä paneelin vasemmasta reunasta (tai pystypaneeleissa yläreunasta).

en: Toplevel panel containing object
fi: Esineen sisältävä ylätason paneeli

en: Animation speed
fi: Animaationopeus

en: Automatically hide panel into corner
fi: Piilota paneeli itsestään nurkkaan

en: Background color
fi: Taustaväri

en: Background image
fi: Taustakuva

en: Background type
fi: Taustan tyyppi

en: Center panel on x-axis
fi: Keskitä paneeli x-akselilla

en: Center panel on y-axis
fi: Keskitä paneeli y-akselilla

en: Determines how the image set by image-uri is rendered. Possible values are "none", "stretch", "fit". With "stretch", the image will be scaled to the panel dimensions and the aspect ratio of the image will not be maintained. With "fit", the image will be scaled (retaining the aspect ratio of the image) to the panel height (if horizontal).
fi: Määrittää kuinka image-uri-asetuksen kuva piirretään. Mahdollisia arvoja ovat ”none” (ei mitenkään), ”stretch” (venytä), ”fit” (sovita). Mikäli arvona on venytys, kuva skaalataan paneelin mittoihin ja kuvasuhde saattaa muuttua. Sovituksessa kuva skaalataan (kuvasuhde säilyttäen) paneelin korkeuteen (horisontaalipaneeli).

en: Enable arrows on hide buttons
fi: Näytä piilotuspainikkeiden nuolet

en: Enable hide buttons
fi: Näytä piilotuspainikkeet

en: Expand to occupy entire screen width
fi: Laajenna viemään koko ruudun leveys

en: If true, arrows will be placed on the hide buttons. This key is only relevant if the enable_buttons key is true.
fi: Jos tosi, piilotuspainikkeissa on nuolet. Tällä on merkitystä vain jos avaimen ”enable_buttons” arvo on tosi.

en: If true, buttons will be placed on each side of the panel which may be used to move the panel to edge of the screen, leaving only a button showing.
fi: Jos tosi, paneelin päihin tulee painikkeet, joilla paneelin voi siirtää ruudun laitaan siten, että vain painike näkyy.

en: If true, the background image will be rotated when the panel is oriented vertically.
fi: Jos tosi, taustakuva kiertyy kun paneeli on pystyasennossa.

en: If true, the panel is automatically hidden into a corner of the screen when the pointer leaves the panel area. Moving the pointer to that corner again will cause the panel to re-appear.
fi: Jos tosi, paneeli piilottaa itsensä näytön nurkkaan, kun hiiri ei ole sen päällä. Hiiren osoittimen siirtäminen nurkkaan saa paneelin ilmestymään.

en: If true, the panel will occupy the entire screen width (height if this is a vertical panel). In this mode the panel can only be placed at a screen edge. If false, the panel will only be large enough to accommodate the applets, launchers and buttons on the panel.
fi: Jos tosi, paneeli on koko ruudun leveyden kokoinen (tai korkeuden, jos paneeli on pystyssä). Tässä tilassa paneelin voi sijoittaa vain ruudun reunalle. Jos epätosi, paneeli on juuri tarpeeksi suuri, jotta kaikki sovelmat, käynnistimet ja painikkeet sopivat siihen.

en: If true, the x and x_right keys are ignored and the panel is placed at the center of the x-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the x and x_right keys specify the location of the panel.
fi: Jos tosi, x- ja y-avaimet jätetään huomioimatta, ja paneeli sijoitetaan näytön x-akselilla keskelle. Jos paneelin kokoa muutetaan, se säilyy samassa paikassa, eli se kasvaa molemmilta sivuilta. Jos arvo on epätosi, x- ja y-avaimet määrittävät paneelin sijainnin.

en: If true, the y and y_bottom keys are ignored and the panel is placed at the center of the y-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the y and y_bottom keys specify the location of the panel.
fi: Jos tosi, x- ja y-avaimet jätetään huomioimatta, ja paneeli sijoitetaan näytön y-akselilla keskelle. Jos paneelin kokoa muutetaan, se säilyy samassa paikassa, eli se kasvaa molemmilta sivuilta. Jos arvo on epätosi, x- ja y-avaimet määrittävät paneelin sijainnin.

en: Image options
fi: Kuvavalinnat

en: In a Xinerama setup, you may have panels on each individual monitor. This key identifies the current monitor the panel is displayed on.
fi: Xinerama-asetuksissa paneeleita voi olla kaikilla näytöillä. Tämä avain määrittelee nykyisen näytön, jolla paneeli on.

en: Name to identify panel
fi: Nimi, jolla paneeli tunnetaan

en: Panel autohide delay
fi: Paneelin piiloutumisviive

en: Panel autounhide delay
fi: Paneelin ilmestymisviive

en: Panel orientation
fi: Paneelin suunta

en: Panel size
fi: Paneelin koko

en: Rotate image on vertical panels
fi: Kierrä kuvaa pystypaneeleissa

en: Specifies the background color for the panel in #RGB format.
fi: Määrittelee paneelin taustavärin #RGB-muodossa.

en: Specifies the file to be used for the background image. If the image contains an alpha channel it will be composited onto the desktop background image.
fi: Määrittelee paneelin taustakuvan tiedoston. Jos tiedostossa on alfakanava, kuva sulautuu työpöydän taustakuvan päälle.

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer enters the panel area before the panel is automatically re-shown. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
fi: Määrittelee viipeen (millisekunteina) osoittimen paneelin ylle tulemisen ja paneelin itsestään ilmestymisen välillä. Tällä on merkitystä vain jos avaimen ”auto_hide” arvo on tosi.

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer leaves the panel area before the panel is automatically hidden. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
fi: Määrittelee viipeen (millisekunteina) osoittimen paneelin päältä pois siirtymisen ja paneelin itsensä piilottamisen välillä. Tällä on merkitystä vain jos avain ”auto_hide” on tosi.

en: Specifies the number of pixels visible when the panel is automatically hidden into a corner. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
fi: Määrittelee paneelista näkyvien kuvapisteiden määrän, kun se on piilottanut itsensä nurkkaan. Tällä on merkitystä vain jos avaimen ”auto_hide” arvo on tosi.

en: The height (width for a vertical panel) of the panel. The panel will determine at runtime a minimum size based on the font size and other indicators. The maximum size is fixed at one quarter of the screen height (or width).
fi: Paneelin korkeus (tai pystypaneelin leveys). Paneelin minimikoko määrittyy ajonaikaisesti kirjasinkoon ja muiden merkkien perusteella. Maksimikoko on kiinteä yksi neljäsosa ruudun korkeudesta (tai leveydestä).

en: The location of the panel along the x-axis, starting from the right of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the x key is used. If the value is greater than 0, then the value of the x key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
fi: Paneelin sijainti x-akselilla, alkaen näytön oikeasta laidasta. Jos arvo on -1, arvoa ei käytetä ja käytetään arvoa avaimesta x. Jos arvo on suurempi kuin 0, jätetään avaimen x arvo huomioimatta. Tällä arvolla on merkitystä vain laajentamattomassa tilassa. Laajennetussa tilassa tätä avainta ei huomioida, ja paneeli asetetaan orientation-avaimen määräämän sijainnin mukaisesti näytön reunalle.

en: The location of the panel along the x-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
fi: Paneelin sijainti x-akselilla. Tällä on merkitystä vain laajentamattomassa tilassa. Laajennetussa tilassa tämä avain jää huomiotta ja paneeli sijoittuu ruudun reunalle ”orientation”-avaimen (suunta) mukaisesti.

en: The location of the panel along the y-axis, starting from the bottom of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the y key is used. If the value is greater than 0, then the value of the y key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
fi: Paneelin sijainti y-akselilla, alkaen näytön alalaidasta. Jos arvo on -1, arvoa ei käytetä ja käytetään arvoa avaimesta y. Jos arvo on suurempi kuin 0, jätetään avaimen y arvo huomioimatta. Tällä arvolla on merkitystä vain laajentamattomassa tilassa. Laajennetussa tilassa tätä avainta ei huomioida, ja paneeli asetetaan orientation-avaimen määräämän sijainnin mukaisesti näytön reunalle.

en: The location of the panel along the y-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
fi: Paneelin sijainti y-akselilla. Tällä on merkitystä vain laajentamattomassa tilassa. Laajennetussa tilassa tämä avain jää huomiotta ja paneeli sijoittuu ruudun reunalle ”orientation”-avaimen (suunta) mukaisesti.

en: The orientation of the panel. Possible values are "top", "bottom", "left", "right". In expanded mode the key specifies which screen edge the panel is on. In un-expanded mode the difference between "top" and "bottom" is less important - both indicate that this is a horizontal panel - but still give a useful hint as to how some panel objects should behave. For example, on a "top" panel a menu button will pop up its menu below the panel, whereas on a "bottom" panel the menu will be popped up above the panel.
fi: Paneelin suunta. Mahdollisia arvoja ovat ”top” (yläreuna), ”bottom” (alareuna), ”left” (vasen reuna) ja ”right” (oikea reuna). Laajennetussa tilassa tämä määrittelee millä ruudun reunalla paneeli on. Laajentamattomassa tilassa ero arvojen ”top” ja ”bottom” välillä on vähemmän tärkeä, molemmat tarkoittavat, että paneeli on vaakasuuntainen, mutta antavat silti vihjeen eräille paneeliesineille miten niiden pitäisi toimia. Esimerkiksi yläpaneelissa valikkopainike avaa valikon paneelin alle, kun taas alapaneelissa valikko avautuu paneelin ylle.

en: The speed in which panel animations should occur. Possible values are "slow", "medium" and "fast". This key is only relevant if the enable_animations key is true.
fi: Nopeus, jolla paneelianimaatiot näkyvät. Mahdollisia arvoja ovat ”slow” (hidas), ”medium” (keskinopea) ja ”fast” (nopea). Tällä on merkitystä vain jos avaimen ”enable_animations” arvo on tosi.

en: This is a human readable name which you can use to identify a panel. Its main purpose is to serve as the panel's window title which is useful when navigating between panels.
fi: Tämä on selväkielinen paneelin nimi. Tämän päätarkoitus on toimia paneeli-ikkunan otsikkona, mistä on hyötyä paneelien välisessä navigoinnissa.

en: Visible pixels when hidden
fi: Piilossa olevasta paneelista näkyvien kuvapisteiden määrä

en: Which type of background should be used for this panel. Possible values are "none" - the default GTK+ widget background will be used, "color" - the color key will be used as background color or "image" - the image specified by the image key will be used as background.
fi: Minkälainen tausta tällä paneelilla on. Mahdollisia arvoja ovat ”none” (ei mitään, GTK+ säädinten oletustausta), ”color” (”color”-avaimen määrittelemä taustaväri) tai ”image” (”image”-avaimen määrittelemä kuva).

en: With a multi-screen setup, you may have panels on each individual screen. This key identifies the current screen the panel is displayed on.
fi: Moninäyttöisessä järjestelmässä paneeleita voi olla joka näytöllä. Tämä avain kertoo nykyisen näytön, jolla paneeli on.

en: X co-ordinate of panel
fi: Paneelin x-koordinaatti

en: X co-ordinate of panel, starting from the right of the screen
fi: Paneelin X-koordinaatti, alkaen näytön oikeasta laidasta

en: X screen where the panel is displayed
fi: X-ruutu, jolla paneeli on

en: Xinerama monitor where the panel is displayed
fi: Xinerama-näyttöruutu, jolla paneeli on

en: Y co-ordinate of panel
fi: Paneelin y-koordinaatti

en: Y co-ordinate of panel, starting from the bottom of the screen
fi: Paneelin Y-koordinaatti, alkaen näytön alalaidasta

en: File is not a valid .desktop file
fi: Tiedosto ei ole kelvollinen .desktop-tiedosto

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
fi: Tunnistamaton työpöytätiedoston versio ”%s”

en: Starting %s
fi: Käynnistetään %s

en: Application does not accept documents on command line
fi: Sovellus ei hyväksy asiakirjoja komentorivillä

en: Unrecognized launch option: %d
fi: Tunnistamaton käynnistysvalitsin: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
fi: Ei voida antaa asiakirjan URIa ”Type=Link”-työpöytätietueelle

en: Not a launchable item
fi: Ei käynnistettävä kohde

en: Disable connection to session manager
fi: Katkaise yhteys istunnonhallintaan

en: Specify file containing saved configuration
fi: Määritä tiedosto, joka sisältää tallennetut asetukset

en: FILE
fi: TIEDOSTO

en: Specify session management ID
fi: Määritä istunnonhallinan tunniste

en: Session management options:
fi: Istunnonhallinnan valitsimet:

en: Show session management options
fi: Näytä istunnanhallinan valitsimet

note: FIXME: We need a title in this case, but we don't know what * the format should be. Let's put something simple until * the following bug gets fixed: * http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=165132 FIXME: http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=165132
en: Error
fi: Virhe

en: Choose an icon
fi: Valitse kuvake

en: Could not launch '%s'
fi: Kohdetta ”%s” ei voi käynnistää

en: Could not launch application
fi: Ohjelmaa ei voi käynnistää

en: Could not open location '%s'
fi: Sijaintia ”%s” ei voi avata

en: No application to handle search folders is installed.
fi: Mitään sovellusta hakukansioiden käsittelyyn ei ole asennettu.

en: _Move
fi: _Siirrä

en: _Remove From Panel
fi: _Poista paneelista

en: Create new file in the given directory
fi: Luo uusi tiedosto annettuun kansioon

en: [FILE...]
fi: [TIEDOSTO…]

en: - Edit .desktop files
fi: - Muokkaa .desktop-tiedostoja

en: Create Launcher
fi: Luo käynnistin

en: Directory Properties
fi: Kansion ominaisuudet

en: Launcher Properties
fi: Käynnistimen ominaisuudet

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
fi: Käynnistä muita ohjelmia, hallitse ikkunoita eri tavoilla, näytä aika jne.

en: Panel
fi: Paneeli

en: Could not show this URL
fi: Tätä URLia ei voi näyttää

en: No URL was specified.
fi: URLia ei ole määritelty.

en: Could not use dropped item
fi: Raahattua kohdetta ei voi käyttää

en: No URI provided for panel launcher desktop file
fi: Paneelikäynnistimen desktop-tiedoston URI puuttuu

en: Unable to open desktop file %s for panel launcher%s%s
fi: Paneelikäynnistimen desktop-tiedosto %s ei avautunut%s%s

en: _Launch
fi: _Käynnistä

en: _Properties
fi: _Ominaisuudet

en: Launcher location is not set, cannot load launcher
fi: Käynnistimen sijaintia ei ole asetettu, joten käynnistintä ei voi ladata

en: Could not save launcher
fi: Käynnistintä ei voi tallentaa

en: Replace a currently running panel
fi: Korvaa käynnissä oleva paneeli

en: _Lock Screen
fi: _Lukitse näyttö

en: _Activate Screensaver
fi: _Käynnistä näytönsäästäjä

en: Connect to server
fi: Yhdistä palvelimeen

en: Could not connect to server
fi: Palvelimeen ei saatu yhteyttä

en: Lock Screen
fi: Lukitse näyttö

en: Protect your computer from unauthorized use
fi: Lukitse tietokoneen näyttö ja estä luvaton käyttö

note: when changing one of those two strings, don't forget to * update the ones in panel-menu-items.c (look for * "1" (msgctxt: "panel:showusername"))
en: Log Out...
fi: Kirjaudu ulos…

en: Log out of this session to log in as a different user
fi: Kirjaudu ulos tästä istunnosta toisena käyttäjänä kirjautumista varten

en: Run Application...
fi: Suorita sovellus…

en: Run an application by typing a command or choosing from a list
fi: Käynnistä sovellus kirjoittamalla komento tai valitsemalla listasta

en: Search for Files...
fi: Etsi tiedostoja…

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
fi: Etsi asiakirjoja ja kansioita tietokoneelta nimen tai sisällön perusteella

en: Force Quit
fi: Sulje väkisin

en: Force a misbehaving application to quit
fi: Pakota väärin toimiva sovellus sulkeutumaan

note: FIXME icon
en: Connect to Server...
fi: Yhdistä palvelimeen…

en: Connect to a remote computer or shared disk
fi: Yhdistä etätietokoneeseen tai jaettuun levyyn

en: Shut Down...
fi: Sammuta…

en: Shut down the computer
fi: Sammuta tietokone

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: The main GNOME menu
fi: Gnomen päävalikko

en: Menu Bar
fi: Valikkopalkki

en: A custom menu bar
fi: Gnomen oma valikkopalkki

en: Separator
fi: Erotin

en: A separator to organize the panel items
fi: Erotin, joka auttaa järjestelmään paneelin esineitä

en: User menu
fi: Käyttäjävalikko

en: Menu to change your settings and your online status
fi: Valikko josta muutetaan asetuksiasi ja linjoillaolotilasi

en: (empty)
fi: (tyhjä)

en: Custom Application Launcher
fi: Muun sovelluksen käynnistin

en: Create a new launcher
fi: Luo uusi käynnistin

en: Application Launcher...
fi: Sovelluksen käynnistin…

en: Copy a launcher from the applications menu
fi: Kopioi käynnistin sovellusvalikosta

en: Find an _item to add to "%s":
fi: Etsi kohtaan ”%s” lisättävä _esine:

en: Find an _item to add to the panel:
fi: Valitse paneeliin lisättävä _esine:

en: Add to Panel
fi: Lisää paneeliin

en: "%s" has quit unexpectedly
fi: ”%s” sulkeutui odottamatta

en: Panel object has quit unexpectedly
fi: Paneelin esine on sulkeutunut odottamatta

en: If you reload a panel object, it will automatically be added back to the panel.
fi: Jos lataat esineen uudelleen, se ilmestyy automaattisesti takaisin paneeliin.

en: _Don't Reload
fi: _Älä lataa uudelleen

en: _Reload
fi: _Lataa uudelleen

en: The panel encountered a problem while loading "%s".
fi: Paneelilla oli ongelmia sovelman ”%s” lataamisessa.

en: Do you want to delete the applet from your configuration?
fi: Haluatko poistaa sovelman työpöydältäsi?

en: Cannot delete this panel
fi: Tätä paneelia ei voi poistaa

en: You must always have at least one panel.
fi: Vähintään yksi paneeli on aina oltava määritelty.

en: _Add to Panel...
fi: _Lisää paneeliin…

en: _Delete This Panel
fi: _Poista tämä paneeli

en: _New Panel
fi: _Uusi paneeli

en: Application
fi: Sovellus

en: Application in Terminal
fi: Sovellus päätteessä

en: Location
fi: Sijainti

note: Type
en: _Type:
fi: _Tyyppi:

note: Name
en: _Name:
fi: _Nimi:

en: _Browse...
fi: _Selaa…

note: Comment
en: Co_mment:
fi: Ko_mmentti:

en: Choose an application...
fi: Valitse sovellus…

en: Choose a file...
fi: Valitse tiedosto…

en: Comm_and:
fi: K_omento:

en: _Location:
fi: _Sijainti:

en: The name of the launcher is not set.
fi: Käynnistimen nimeä ei ole asetettu.

en: Could not save directory properties
fi: Kansion ominaisuuksia ei voi tallentaa

en: The name of the directory is not set.
fi: Kansion namea ei ole asetettu.

en: The command of the launcher is not set.
fi: Käynnistimestä suoritettavaa komentoa ei ole asetettu.

en: The location of the launcher is not set.
fi: Käynnistimen sijaintia ei ole asetettu.

en: Could not display help document
fi: Ohjetiedostoa ei voi näyttää

en: Click on a window to force the application to quit. To cancel press <ESC>.
fi: Pakota sovellus sulkeutumaan napsauttamalla ikkunaa. Peru painamalla Escape.

en: Force this application to exit?
fi: Suljetaanko tämä sovellus väkisin?

en: If you choose to force an application to exit, unsaved changes in any open documents in it might get lost.
fi: Jos suljet sovelluksen väkisin, saatetaan avoimissa asiakirjoissa olevat tallentamattomat muutokset menettää.

en: Cannot create initial panel layout.
fi: Ei voitu luoda alustavaa paneeliasettelua.

en: Browse and run installed applications
fi: Selaa ja suorita asennettuja sovelluksia

en: Access documents, folders and network places
fi: Avaa asiakirjoja, kansioita ja verkkosijainteja

en: Applications
fi: Sovellukset

en: _Edit Menus
fi: _Muokkaa valikoita

en: _Help
fi: O_hje

en: Switch User
fi: Vaihda käyttäjää

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
fi: Avaa ”%s”

en: Unable to scan %s for media changes
fi: Laitetta ”%s” ei voi tarkkailla mediamuutoksien varalta

en: Rescan %s
fi: Tarkista %s

en: Unable to mount %s
fi: Ei voi liittää %s

en: Mount %s
fi: Liitä %s

en: Removable Media
fi: Irrotettavat asemat

en: Network Places
fi: Verkkosijainnit

note: is_exec? exec name
en: Open your personal folder
fi: Avaa henkilökohtaisen kansiosi

[ctx: Desktop Folder]
note: Translators: Desktop is used here as in * "Desktop Folder" (this is not the Desktop * environment).
en: Desktop
fi: Työpöytä

en: Open the contents of your desktop in a folder
fi: Avaa työpöydän sisältö kansiona

note: is_exec? exec
en: Computer
fi: Tietokone

note: name
en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
fi: Selaa kaikkia paikallisia ja etälevyjä sekä tältä tietokoneelta käytettävissä olevia kansioita

note: is_exec? exec
en: Network
fi: Verkko

note: name
en: Browse bookmarked and local network locations
fi: Selaa kirjanmerkittyjä ja paikallisia verkkosijainteja

en: Available
fi: Tavoitettavissa

en: Busy
fi: Kiireinen

en: Places
fi: Sijainnit

[ctx: Orientation]
en: Top
fi: Ylhäällä

[ctx: Orientation]
en: Bottom
fi: Alhaalla

[ctx: Orientation]
en: Left
fi: Vasemmalla

[ctx: Orientation]
en: Right
fi: Oikealla

en: Unable to load file '%s': %s.
fi: Tiedostoa ”%s” ei voi ladata: %s.

en: Could not display properties dialog
fi: Ominaisuusikkunaa ei voi näyttää

en: <small>Opaque</small>
fi: <small>Peittävä</small>

en: <small>Transparent</small>
fi: <small>Läpinäkyvä</small>

en: Arro_ws on hide buttons
fi: Näytä piilotuspainikkeiden n_uolet

en: Background
fi: Tausta

en: Background _image:
fi: Tausta_kuva:

en: Co_lor:
fi: _Väri:

en: E_xpand
fi: _Laajenna

en: Image Background Details
fi: Kuvan taustan lisätiedot

en: Panel Properties
fi: Paneelin ominaisuudet

en: Pick a color
fi: Valitse väri

en: Rotate image when panel is _vertical
fi: Kierrä kuva p_ystypaneeleissa

en: S_tyle:
fi: _Tyyli:

en: Select background
fi: Valitse tausta

en: Show hide _buttons
fi: Nä_ytä piilotuspainikkeet

en: Solid c_olor
fi: _Yhtenäinen väri

en: Some of these properties are locked down
fi: Jotkin ominaisuuksista on lukittu

en: St_retch
fi: _Venytä

en: _Autohide
fi: _Piilota itsestään

en: _None (use system theme)
fi: _Ei mikään (käytä järjestelmän teemaa)

en: _Orientation:
fi: _Asento:

en: _Scale
fi: _Sovita

en: _Size:
fi: _Koko:

en: _Tile
fi: V_ierekkäin

en: pixels
fi: kuvapistettä

en: Could not open recently used document "%s"
fi: Äskettäin käytettyä asiakirjaa ”%s” ei voi avata

en: An unknown error occurred while trying to open "%s".
fi: Tapahtui tuntematon virhe avattaessa kohdetta ”%s”.

en: Clear the Recent Documents list?
fi: Unohdetaanko viimeisimmät asiakirjat?

en: If you clear the Recent Documents list, you clear the following:
    • All items from the Places → Recent Documents menu item.
    • All items from the recent documents list in all applications.
fi: Jos viimeisimpien asiakirjojen luettelo tyhjennetään, katoavat:
    • Kaikki kohdat valikosta Sijainnit → Viimeisimmät asiakirjat.
    • Kaikki kohdat sovellusten viimeisimmät asiakirjat -luetteloista.

en: Clear Recent Documents
fi: Unohda viimeisimmät asiakirjat

en: Recent Documents
fi: Viimeisimmät asiakirjat

en: Clear Recent Documents...
fi: Unohda viimeisimmät asiakirjat…

en: Clear all items from the recent documents list
fi: Unohdetaanko viimeisimmät asiakirjat?

en: Could not run command '%s'
fi: Komentoa ”%s” ei voi suorittaa

en: Could not convert '%s' from UTF-8
fi: Tekstiä ”%s” ei voi muuntaa UTF-8:sta

en: Choose a file to append to the command...
fi: Valitse komennon perään liitettävä tiedosto…

en: Select an application to view its description.
fi: Katsele sovelluksen kuvausta valitsemalla se.

en: Will run command: '%s'
fi: Suorittaa komennon ”%s”

en: URI list dropped on run dialog had wrong format (%d) or length (%d)
fi: Suorita-ikkunaan pudotettu URI-luettelo on väärän muotoinen (%d) tai pituinen (%d)

en: Could not display run dialog
fi: Suoritusikkunaa ei voi näyttää

en: Click this button to browse for a file whose name to append to the command string.
fi: Valitse tiedosto, jonka nimi liittyy komentomerkkijonon perään, napsauttamalla tätä painiketta.

en: Click this button to run the selected application or the command in the command entry field.
fi: Käynnistä valittu sovellus tai komentokenttään kirjoitettu komento napsauttamalla tätä painiketta.

en: Command icon
fi: Komennon kuvake

en: List of known applications
fi: Luettelo tunnetuista sovelluksista

en: Run Application
fi: Suorita sovellus

en: Run in _terminal
fi: Suorita p_äätteessä

en: Run with _file...
fi: Käynnistä _tiedoston kanssa…

en: Select this box to run the command in a terminal window.
fi: Käynnistä komento päätteessä valitsemalla tämä.

en: Show list of known _applications
fi: Näytä _luettelo tunnetuista sovelluksista

en: The icon of the command to be run.
fi: Suoritettavan komennon kuvake.

en: _Run
fi: _Suorita

en: _Force quit
fi: Sulje _väkisin

en: C_lear
fi: T_yhjennä

en: D_on't Delete
fi: _Älä poista

en: Specify an applet IID to load
fi: Anna ladattavan sovelman IID

en: Specify a gconf location in which the applet preferences should be stored
fi: Määrittele Gconf-sijainti, johon sovelman asetukset tallentuvat

en: Specify the initial size of the applet (xx-small, medium, large etc.)
fi: Määrittele paneelin alkukoko (xx-small, medium, large, jne.)

en: Specify the initial orientation of the applet (top, bottom, left or right)
fi: Määrittele paneelin alkuasento (ylä, ala, vasen, oikea)

[ctx: Size]
en: XX Small
fi: Erityisen pieni

[ctx: Size]
en: X Small
fi: Hyvin pieni

[ctx: Size]
en: Small
fi: Pieni

[ctx: Size]
en: Medium
fi: Tavallinen

[ctx: Size]
en: Large
fi: Suuri

[ctx: Size]
en: X Large
fi: Hyvin suuri

[ctx: Size]
en: XX Large
fi: Erityisen suuri

en: Failed to load applet %s
fi: Sovelman ”%s” lataus epäonnistui

note: This is an utility to easily test various applets
en: Test applet utility
fi: Testisovelma-apuohjelma

en: _Applet:
fi: _Sovelma:

en: _Prefs Dir:
fi: _Asetuskansio:

en: Hide Panel
fi: Piilota paneeli

note: translators: these string will be shown in MetaCity's switch window * popup when you pass the focus to a panel
en: Top Expanded Edge Panel
fi: Laajennettu yläreunapaneeli

en: Top Centered Panel
fi: Keskitetty yläpaneeli

en: Top Floating Panel
fi: Irrallinen yläpaneeli

en: Top Edge Panel
fi: Yläreunapaneeli

en: Bottom Expanded Edge Panel
fi: Laajennettu alareunapaneeli

en: Bottom Centered Panel
fi: Keskitetty alapaneeli

en: Bottom Floating Panel
fi: Irrallinen alapaneeli

en: Bottom Edge Panel
fi: Alareunapaneeli

en: Left Expanded Edge Panel
fi: Laajennettu vasen reunapaneeli

en: Left Centered Panel
fi: Keskitetty vasen reunapaneeli

en: Left Floating Panel
fi: Irrallinen vasen paneeli

en: Left Edge Panel
fi: Vasen reunapaneeli

en: Right Expanded Edge Panel
fi: Laajennettu oikea reunapaneeli

en: Right Centered Panel
fi: Keskitetty oikea paneeli

en: Right Floating Panel
fi: Irrallinen oikea paneeli

en: Right Edge Panel
fi: Oikea reunapaneeli

en: Icon '%s' not found
fi: Kuvaketta ”%s” ei löydy

en: file
fi: tiedosto

en: Home Folder
fi: Kotikansio

note: Translators: this is the same string as the one found in * nautilus
en: File System
fi: Tiedostojärjestelmä

en: Search
fi: Haku

en: Open URL: %s
fi: Avaa URL: %s

en: Delete this panel?
fi: Poistetaanko tämä paneeli?

en: When a panel is deleted, the panel and its
    settings are lost.
fi: Kun paneeli poistetaan, se ja sen asetukset
    häviävät.

en: A simple applet for testing the GNOME panel
fi: Yksinkertainen GNOME-paneelin testisovelma

en: Factory for Test DBus Applet
fi: Tehdas DBus-testisovelmalle

en: Test DBus Applet
fi: DBus-testisovelma

en: Test DBus Applet Factory
fi: DBus-testisovelmatehdas
