gnome-panel 3.0 - en to it translation catalogue (517 entries)

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 12-hours format * (eg, like in the US: 8:10 am). The %p expands to * am/pm. * It is used to display the time in 12-hours format (eg, like * in the US: 8:10 am). The %p expands to am/pm.
en: %l:%M %p
it: %l.%M %p

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 24-hours format * (eg, like in France: 20:10). Translators: This is a strftime format * string. * It is used to display the time in 24-hours * format (eg, like in France: 20:10). * It is used to display the time in 24
en: %H:%M
it: %-H.%M

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the start date of an appointment, in * the most abbreviated way possible.
en: %b %d
it: %d %b

en: Tasks
it: Attività

en: Edit
it: Modifica

en: All Day
it: Intera giornata

en: Appointments
it: Appuntamenti

en: Birthdays and Anniversaries
it: Compleanni e anniversari

en: Weather Information
it: Informazioni meteo

en: Locations
it: Località

en: Calendar
it: Calendario

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 12-hours format (eg, like * in the US: 8:10 am). The %p expands to am/pm.
en: %l:%M:%S %p
it: %l.%M.%S %p

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 24-hours format (eg, like * in France: 20:10). Translators: This is a strftime format * string. * It is used to display the time in 24-hours * format (eg, like in France: 20:10).
en: %H:%M:%S
it: %-H.%M.%S

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the date. Replace %e with %d if, when * the day of the month as a decimal number is a single digit, * it should begin with a 0 in your locale (e.g. "May 01" * instead of "May  1").
en: %a %b %e
it: %a %e %b

note: Show date in tooltip. Translators: This is a strftime format string. * It is used to display a date. Please leave "%%s" as it is: * it will be used to insert the timezone name later.
en: %A %B %d (%%s)
it: %A, %-d %B (%%s)

en: Click to hide your appointments and tasks
it: Fare clic per nascondere i propri appuntamenti e attività

en: Click to view your appointments and tasks
it: Fare clic per visualizzare i propri appuntamenti e attività

en: Click to hide month calendar
it: Fare clic per nascondere il calendario del mese

en: Click to view month calendar
it: Fare clic per visualizzare il calendario del mese

en: Computer Clock
it: Orologio del computer

note: Translators: This is a strftime format * string. * It is used to display the time in 12-hours * format with a leading 0 if needed (eg, like * in the US: 08:10 am). The %p expands to * am/pm.
en: %I:%M:%S %p
it: %l.%M.%S %p

note: Translators: This is a strftime format * string. * It is used to display the time in 12-hours * format with a leading 0 if needed (eg, like * in the US: 08:10 am). The %p expands to * am/pm.
en: %I:%M %p
it: %l.%M %p

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display a date in the full format (so that people can * copy and paste it elsewhere).
en: %A, %B %d %Y
it: %A, %-d %B %Y

en: Failed to open the time settings
it: Apertura delle impostazioni dell'ora non riuscita

en: _Preferences
it: Preferen_ze

en: Copy _Time
it: Copia _ora

en: Copy _Date
it: Copia _data

en: Ad_just Date & Time
it: Re_gola data e ora

en: Custom format
it: Formato personalizzato

en: Choose Location
it: Scegli località

en: Edit Location
it: Modifica località

en: City Name
it: Nome della città

en: City Time Zone
it: Fuso orario della città

en: 24 hour
it: 24 ore

en: UNIX time
it: Ora UNIX

en: Internet time
it: Ora Internet

en: Custom _format:
it: _Formato personalizzato:

en: <i>(optional)</i>
it: <i>(opzionale)</i>

note: Languages that have a single word that translates as either "state" or "province" should use that instead of "region".
en: <small><i>Type a city, region, or country name and then select a match from the pop-up.</i></small>
it: <small><i>Digitare un nome di città, regione o nazione, quindi selezionare una corrispondenza dal menù a comparsa.</i></small>

en: Clock Format
it: Formato orologio

en: Clock Preferences
it: Preferenze di Orologio

en: Display
it: Visualizzazione

en: East
it: Est

en: General
it: Generale

en: L_atitude:
it: L_atitudine:

en: L_ongitude:
it: L_ongitudine:

en: North
it: Nord

en: Panel Display
it: Visibili sul pannello

en: Show _temperature
it: Mostrare la _temperatura

en: Show _weather
it: Mostrare le condizioni _meteo

en: Show seco_nds
it: Mostrare i _secondi

en: Show the _date
it: Mostrare la _data

en: South
it: Sud

en: Time _Settings
it: Imposta_zioni ora

en: Weather
it: Condizioni meteo

en: West
it: Ovest

en: _12 hour format
it: Formato _12 ore

en: _24 hour format
it: Formato _24 ore

en: _Location Name:
it: No_me della località:

en: _Pressure unit:
it: Unità di _pressione:

en: _Temperature unit:
it: Unità di _temperatura:

en: _Timezone:
it: _Fuso orario:

en: _Visibility unit:
it: Unità di _visibilità:

en: _Wind speed unit:
it: Unità di v_elocità del vento:

en: A list of locations to display in the calendar window.
it: Un elenco di località da mostrare nella finestra calendario.

en: Custom format of the clock
it: Formato personalizzato dell'orologio

en: Expand list of appointments
it: Espande l'elenco degli appuntamenti

en: Expand list of birthdays
it: Espande l'elenco dei compleanni

en: Expand list of locations
it: Espande l'elenco delle località

en: Expand list of tasks
it: Espande l'elenco delle attività

en: Expand list of weather information
it: Espande l'elenco delle informazioni meteo

en: Hour format
it: Formato dell'ora

en: If true, display a weather icon.
it: Se impostata a VERO, mostra un'icona delle condizioni meteo.

en: If true, display date in the clock, in addition to time.
it: Se impostata a VERO, mostra nell'orologio anche la data oltre all'ora.

en: If true, display seconds in time.
it: Se impostata a VERO, l'orologio mostra anche i secondi nell'ora.

en: If true, expand the list of appointments in the calendar window.
it: Se impostata a VERO, espande l'elenco degli appuntamenti nella finestra del calendario.

en: If true, expand the list of birthdays in the calendar window.
it: Se impostata a VERO, espande l'elenco dei compleanni nella finestra del calendario.

en: If true, expand the list of locations in the calendar window.
it: Se impostata a VERO, espande l'elenco delle località nella finestra del calendario.

en: If true, expand the list of tasks in the calendar window.
it: Se impostata a VERO, espande l'elenco delle attività nella finestra del calendario.

en: If true, expand the list of weather information in the calendar window.
it: Se impostata a VERO, espande l'elenco delle informazioni meteo nella finestra del calendario.

en: If true, show date in a tooltip when the pointer is over the clock.
it: Se impostata a VERO, mostra la data in un suggerimento al passaggio del puntatore sull'orologio.

en: If true, show the temperature next to the weather icon.
it: Se impostata a VERO, mostra la temperatura accanto all'icona del meteo.

en: If true, show week numbers in the calendar.
it: Se impostata a VERO, mostra nel calendario i numeri di settimana.

en: List of locations
it: Elenco delle località

en: Show date in clock
it: Mostra la data nell'orologio

en: Show date in tooltip
it: Mostra la data nel suggerimento

en: Show temperature in clock
it: Mostra la temperatura nell'orologio

en: Show time with seconds
it: Mostra l'ora con i secondi

en: Show weather in clock
it: Mostra le condizioni meteo nell'orologio

en: Show week numbers in calendar
it: Mostra i numeri di settimana nel calendario

en: Speed unit
it: Unità di velocità

en: Temperature unit
it: Unità di temperatura

en: The unit to use when showing temperatures.
it: L'unità di misura da usare nel mostrare le temperature.

en: The unit to use when showing wind speed.
it: L'unità di misura da usare nel mostrare la velocità del vento.

en: The use of this key was deprecated in GNOME 2.22 with the use of an internal time configuration tool. The schema is retained for compatibility with older versions.
it: L'uso di questa chiave è stato deprecato in GNOME 2.22 in favore di uno strumento interno di configurazione dell'ora. Lo schema è mantenuto per compatibilità con le versioni più vecchie.

en: The use of this key was deprecated in GNOME 2.28 in favour of the use of timezones. The schema is retained for compatibility with older versions.
it: L'uso di questa chiave è stato deprecato in GNOME 2.28 in favore dell'uso delle timezone. Questa chiave schema è mantenuta per compatibilità con le versioni più vecchie.

en: The use of this key was deprecated in GNOME 2.6 in favour of the 'format' key. The schema is retained for compatibility with older versions.
it: L'uso di questa chiave è stato deprecato in GNOME 2.6 in favore della chiave "format". Questa chiave schema è mantenuta per compatibilità con le versioni più vecchie.

en: This key specifies the format used by the clock applet when the format key is set to "custom". You can use conversion specifiers understood by strftime() to obtain a specific format. See the strftime() manual for more information.
it: Questa chiave specifica il formato usato dall'applet Orologio quando la chiave "format" è impostata a "custom". Per ottenere uno specifico formato possono essere usati gli indicatori di conversione gestiti da strftime(). Consultare il manuale di strftime() per maggiori informazioni.

en: This key specifies the hour format used by the clock applet. Possible values are "12-hour", "24-hour", "internet", "unix" and "custom". If set to "internet", the clock will display Internet time. The Internet time system divides the day into 1000 ".beats". There are no time zones in this system, so time is the same all over the world. If set to "unix", the clock will display time in seconds since Epoch, i.e. 1970-01-01. If set to "custom", the clock will display time according to the format specified in the custom_format key.
it: Questa chiave specifica il formato orario usato dall'applet Orologio. Valori ammessi sono "12-hour", "24-hour", "internet", "unix" e "custom". Se impostata ad "internet", l'orologio mostra il tempo di Internet. Il sistema tempo di Internet divide il giorno in 1000 ".beat". Non ci sono fusi orari in questo sistema, così l'ora è la stessa in tutto il mondo. Se impostata ad "unix", l'orologio mostra il tempo come secondi trascorsi da Epoch, cioè dal primo gennaio 1970. Se impostata a "custom" l'orologio mostra il tempo in accordo col formato indicato dalla chiave "custom_format".

en: Time configuration tool
it: Strumento configurazione data e ora

en: Use Internet time
it: Usa ora Internet

en: Use UNIX time
it: Usa ora UNIX

en: Use UTC
it: Usa UTC

en: Failed to set the system timezone
it: Impostazione del fuso orario del sistema non riuscita

en: <small>Set...</small>
it: <small>Imposta...</small>

en: <small>Set</small>
it: <small>Imposta</small>

en: Set location as current location and use its timezone for this computer
it: Imposta la località come località attuale e usa il suo fuso orario per questo computer

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 12-hours format * (eg, like in the US: 8:10 am), when the local * weekday differs from the weekday at the location * (the %A expands to the weekday). The %p expands to * am/pm.
en: %l:%M <small>%p (%A)</small>
it: %l.%M <small>%p (%A)</small>

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 24-hours format * (eg, like in France: 20:10), when the local * weekday differs from the weekday at the location * (the %A expands to the weekday).
en: %H:%M <small>(%A)</small>
it: %-H.%M <small>(%A)</small>

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 12-hours format * (eg, like in the US: 8:10 am). The %p expands to * am/pm.
en: %l:%M <small>%p</small>
it: %l.%M <small>%p</small>

note: FMQ: it's broken to read from another module's translations; add some API to libgweather.
en: Unknown
it: Sconosciuto

note: Translators: The two strings are temperatures.
en: %s, feels like %s
it: %s, percepita %s

en: Sunrise: %s / Sunset: %s
it: Alba: %s / Tramonto: %s

en: Could not display help document '%s'
it: Impossibile mostrare il documento d'aiuto «%s»

en: Error displaying help document
it: Errore nel mostrare il documento d'aiuto

en: Clock
it: Orologio

en: Clock Applet Factory
it: Fabbrica applet Orologio

en: Factory for clock applet
it: Fabbrica per l'applet orologio

en: Get the current time and date
it: Legge la data e l'ora correnti

en: Warning:  The command appears to be something actually useful.
    Since this is a useless applet, you may not want to do this.
    We strongly advise you against using %s for anything
    which would make the applet "practical" or useful.
it: Attenzione: sembra che questo comando sia stato progettato
    per fare qualcosa di utile. Dato che questa è un'applet
    inutile, è meglio non eseguire questa operazione. 
    Suggeriamo caldamente di non utilizzare «%s» per qualcosa
    che renda l'applet utile sul piano pratico.

en: %s the Fish
it: %s il pesce

en: %s the Fish, a contemporary oracle
it: %s il pesce: un oracolo contemporaneo

en: Unable to locate the command to execute
it: Impossibile trovare il comando da eseguire

en: %s the Fish Says:
it: %s il pesce dice:

en: Unable to read output from command
    
    Details: %s
it: Impossibile leggere l'output dal comando
    
    Dettagli: %s

en: _Speak again
it: _Parla ancora

en: The configured command is not working and has been replaced by: %s
it: Il comando configurato non è operativo ed è stato sostituito da: %s

en: Unable to execute '%s'
    
    Details: %s
it: Impossibile eseguire «%s»
    
    Dettagli: %s

en: Unable to read from '%s'
    
    Details: %s
it: Impossibile leggere da «%s»
    
    Dettagli: %s

en: The water needs changing
it: Bisogna cambiare l'acqua

en: Look at today's date!
it: Ehi, guarda la data di oggi!

en: %s the Fish, the fortune teller
it: %s il pesce, il motteggiatore

en: Animation
it: Animazione

en: Co_mmand to run when clicked:
it: Co_mando da eseguire quando si fa clic:

en: Fish Preferences
it: Preferenze del pesce

en: _Name of fish:
it: _Nome del pesce:

en: _Pause per frame:
it: _Durata fotogramma:

en: _Rotate on vertical panels
it: _Ruotare nei pannelli verticali

en: seconds
it: secondi

en: Display a swimming fish or another animated creature
it: Mostra un pesce che nuota o un'altra creatura animata

en: Fish
it: Pesce

en: From Whence That Stupid Fish Came
it: Da dove diavolo spunta quello stupido pesce

en: Wanda Factory
it: Fabbrica di Wanda

en: Panel Notification Area
it: Area di notifica del pannello

en: Area where notification icons appear
it: Area dove appaiono le icone di notifica

en: Factory for notification area
it: Fabbrica per l'area di notifica

en: Notification Area
it: Area di notifica

en: Notification Area Factory
it: Fabbrica dell'area di notifica

en: Factory for the window navigation related applets
it: Fabbrica delle applet relative alla navigazione tra finestre

en: Hide application windows and show the desktop
it: Nasconde le finestre delle applicazioni e mostra la scrivania

en: Show Desktop
it: Mostra scrivania

en: Switch between open windows using a menu
it: Passa da una finestra aperta a un'altra usando un menù

en: Switch between open windows using buttons
it: Passa da una finestra aperta a un'altra usando dei pulsanti

en: Switch between workspaces
it: Passa da uno spazio di lavoro all'altro

en: Window List
it: Elenco finestre

en: Window Navigation Applet Factory
it: Fabbrica delle applet navigazione tra finestre

en: Window Selector
it: Selettore finestre

en: Workspace Switcher
it: Selettore spazio di lavoro

en: Failed to load %s: %s
it: Caricamento di «%s» non riuscito: %s

en: Icon not found
it: Icona non trovata

en: Click here to restore hidden windows.
it: Fare clic qui per ripristinare le finestre nascoste.

en: Click here to hide all windows and show the desktop.
it: Fare clic qui per nascondere tutte le finestre e mostrare la scrivania.

en: Show Desktop Button
it: Pulsante mostra scrivania

en: Your window manager does not support the show desktop button, or you are not running a window manager.
it: Il window manager in uso non supporta il pulsante per mostrare la scrivania, oppure non c'è alcun window manager in esecuzione.

en: Group windows when _space is limited
it: Raggruppare le finestre quando lo _spazio è limitato

en: Restore to current _workspace
it: _Ripristinare nello spazio di lavoro in uso

en: Restore to na_tive workspace
it: Ripris_tinare nello spazio di lavoro nativo

en: Restoring Minimized Windows
it: Ripristino delle finestre minimizzate

en: Sh_ow windows from current workspace
it: Mostrare le finestre dello spazio di lav_oro in uso

en: Show windows from a_ll workspaces
it: Mostrare le finestre di t_utti gli spazi di lavoro

en: Window Grouping
it: Raggruppamento delle finestre

en: Window List Content
it: Contenuto dell'elenco di finestre

en: Window List Preferences
it: Preferenze di Elenco finestre

en: _Always group windows
it: Ra_ggruppare sempre le finestre

en: _Never group windows
it: _Non raggruppare le finestre

en: rows
it: righe

en: columns
it: colonne

en: Number of _workspaces:
it: N_umero degli spazi di lavoro:

en: Show _all workspaces in:
it: Mostrare _tutti gli spazi di lavoro su:

en: Show _only the current workspace
it: Mostrare _solo lo spazio di lavoro in uso

en: Show workspace _names in switcher
it: Mostrare i _nomi degli spazi di lavoro nel selettore

en: Switcher
it: Selettore

en: Workspace Names
it: Nomi degli spazi di lavoro

en: Workspace Switcher Preferences
it: Preferenze di Selettore spazio di lavoro

en: Workspace na_mes:
it: N_omi degli spazi di lavoro:

en: Workspaces
it: Spazi di lavoro

en: A fish without a name is a pretty dull fish. Bring your fish to life by naming him.
it: Un pesce senza nome è triste. Rendilo felice dandogli un bel nome.

en: Command to execute on click
it: Comando da eseguire quando si fa clic

en: If true, the fish's animation will be displayed rotated on vertical panels.
it: Se impostata a VERO, l'animazione del pesce è ruotata nei pannelli verticali.

en: Pause per frame
it: Durata fotogramma

en: Rotate on vertical panels
it: Ruota nei pannelli verticali

en: The fish's animation pixmap
it: L'immagine pixmap per l'animazione del pesce

en: The fish's name
it: Il nome del pesce

en: This key specifies the command that will be tried to execute when the fish is clicked.
it: Questa chiave indica il comando che si tenta di eseguire quando si fa clic sul pesce.

en: This key specifies the filename of the pixmap which will be used for the animation displayed in the fish applet relative to the pixmap directory.
it: Questa chiave indica il nome del file (relativo alla directory delle immagini) della pixmap usata per visualizzare l'animazione del pesce.

en: This key specifies the number of seconds each frame will be displayed.
it: Questa chiave indica la durata di visualizzazione in secondi di ogni fotogramma.

en: Decides when to group windows from the same application on the window list. Possible values are "never", "auto" and "always".
it: Indica quando raggruppare le finestre di una stessa applicazione nell'elenco delle finestre. Valori ammessi sono "never", "auto" e "always".

en: If true, the window list will show windows from all workspaces. Otherwise it will only display windows from the current workspace.
it: Se impostata a VERO, nell'elenco delle finestre sono mostrate le finestre presenti su tutti gli spazi di lavoro. In caso contrario solo quelle dello spazio di lavoro in uso.

en: If true, then when unminimizing a window, move it to the current workspace. Otherwise, switch to the workspace of the window.
it: Se impostata a VERO, con la deminimizzazione la finestra viene portata nello spazio di lavoro in uso. In caso contrario si passa automaticamente allo spazio di lavoro nativo della finestra.

en: Move windows to current workspace when unminimized
it: Sposta le finestre nello spazio di lavoro in uso alla deminimizzazione

en: Show windows from all workspaces
it: Mostra le finestre di tutti gli spazi di lavoro

en: When to group windows
it: Indica quando raggruppare le finestre

en: Display all workspaces
it: Mostra tutti gli spazi di lavoro

en: Display workspace names
it: Mostra i nomi degli spazi di lavoro

en: If true, the workspace switcher will show all workspaces. Otherwise it will only show the current workspace.
it: Se impostata a VERO, nel selettore di spazio di lavoro sono mostrati tutti gli spazi di lavoro, in caso contrario è mostrato solo quello in uso.

en: If true, the workspaces in the workspace switcher will display the names of the workspaces. Otherwise they will display the windows on the workspace. This setting only works when the window manager is Metacity.
it: Se impostata a VERO, i nomi degli spazi di lavoro compaiono nel selettore, in caso contrario sono mostrate le finestre presenti sugli spazi di lavoro. Questa impostazione funziona solo se il window manager è Metacity.

en: Rows in workspace switcher
it: Righe nel selettore spazio di lavoro

en: This key specifies how many rows (for horizontal layout) or columns (for vertical layout) the workspace switcher shows the workspaces in. This key is only relevant if the display_all_workspaces key is true.
it: Questa chiave specifica quante righe (per pannelli orizzontali) o colonne (per pannelli verticali) sono visualizzate nel selettore. Questa chiave ha senso solo se la chiave display_all_workspaces è impostata a VERO.

en: A list of applet IIDs that the panel will ignore. This way you can disable certain applets from loading or showing up in the menu. For example to disable the mini-commander applet add 'OAFIID:GNOME_MiniCommanderApplet' to this list. The panel must be restarted for this to take effect.
it: Una lista di IID di applet che il pannello ignora. In questo modo è possibile disabilitare il caricamento e la disponibilità nei menù di alcune applet. Per esempio per disabilitare l'applet mini-commander aggiungere a questa lista "OAFIID:GNOME_MiniCommanderApplet". Il pannello deve essere riavviato affinché le modifiche abbiano effetto.

en: A list of panel IDs. Each ID identifies an individual toplevel panel. The settings for each of these panels are stored in /apps/panel/toplevels/$(id).
it: Una lista di ID di pannelli. Ogni ID identifica un singolo pannello di livello superiore. Le impostazioni per ciascuno di questi pannelli sono memorizzate in /apps/panel/toplevels/$(ID).

en: A list of panel object IDs. Each ID identifies an individual panel object (e.g. an applet, launcher, action button or menu button/bar). The settings for each of these objects are stored in /apps/panel/objects/$(id).
it: Una lista di ID di oggetti del pannello. Ciascun ID identifica un singolo oggetto del pannello (per esempio un lanciatore, un pulsante di azione o un pulsante/barra di menù). Le impostazioni per ciascuno di questi oggetti sono memorizzate in /apps/panel/objects/$(ID).

en: Applet IIDs to disable from loading
it: IID delle applet per le quali disabilitare il caricamento

en: Complete panel lockdown
it: Lockdown totale pannello

en: Confirm panel removal
it: Conferma rimozione pannello

en: Disable Force Quit
it: Disabilita uscita forzata

en: Enable autocompletion in "Run Application" dialog
it: Abilita completamento automatico nel dialogo "Esegui applicazione"

en: Enable program list in "Run Application" dialog
it: Abilita elenco dei programmi nel dialogo "Esegui applicazione"

en: Enable tooltips
it: Abilita suggerimenti

en: Expand program list in "Run Application" dialog
it: Espande l'elenco dei programmi nel dialogo "Esegui applicazione"

en: History of "Run Application" dialog
it: Cronologia del dialogo "Esegui applicazione"

en: If true, a dialog is shown asking for confirmation if the user wants to remove a panel.
it: Se impostata a VERO, viene mostrato un dialogo per confermare la rimozione di un pannello.

en: If true, autocompletion in the "Run Application" dialog is made available.
it: Se impostata a VERO, è reso disponibile il completamento automatico nel dialogo "Esegui applicazione".

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is expanded when the dialog is opened. This key is only relevant if the enable_program_list key is true.
it: Se impostata a VERO, l'elenco "Applicazioni conosciute" nella finestra di dialogo "Esegui applicazione" è espansa all'apertura della finestra. Questa chiave ha senso solo se la chiave enable_program_listing è impostata a VERO.

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is made available. Whether or not the listing is expanded when the dialog is shown is controlled by the show_program_list key.
it: Se impostata a VERO, nella finestra di dialogo "Esegui applicazione" è disponibile l'elenco "Applicazioni conosciute". Tale elenco è oppure non è espanso nel dialogo in base a quanto definito nella chiave show_program_list.

en: If true, the panel will not allow a user to force an application to quit by removing access to the force quit button.
it: Se impostata a VERO, è rimosso l'accesso al pulsante "Uscita forzata": l'utente non può quindi usare il pannello per forzare l'uscita da una applicazione.

en: If true, the panel will not allow any changes to the configuration of the panel. Individual applets may need to be locked down separately however. The panel must be restarted for this to take effect.
it: Se impostata a VERO, il pannello non consente alcuna modifica alla sua configurazione. Le singole applet possono comunque richiedere di essere disattivate separatamente. Il pannello deve essere riavviato affinché questa opzione abbia effetto.

en: If true, tooltips are shown for objects in panels. Tooltips can be disabled for the whole desktop with the gtk-enable-tooltips property in GTK+.
it: Se impostata a VERO, sono mostrati dei suggerimenti per gli oggetti nei pannelli. I suggerimenti possono essere disabilitati per l'intero desktop con la proprietà gtk-enable-tooltips di GTK+.

en: Panel ID list
it: Lista ID pannelli

en: Panel object ID list
it: Lista ID oggetti di pannello

en: The list of commands used in the past in the "Run Application" dialog.
it: L'elenco dei comandi usati in passato nel dialogo "Esegui applicazione".

en: Launcher location
it: Posizione lanciatore

en: The location of the .desktop file describing the launcher. This key is only relevant if the object_type key is "launcher-object".
it: La posizione del file .desktop che descrive il lanciatore. Questa chiave ha senso solo se la chiave object_type è "launcher-object".

en: Icon used for button
it: Icona usata per il pulsante

en: Menu content path
it: Percorso contenuto menù

en: The location of the image file used as the icon for the object's button. If empty, the default icon for the menu will be used.
it: La posizione del file di immagine usato come icona per il pulsante dell'oggetto. Se vuota verrà usata l'icona predefinita per il menù.

en: The path from which the menu contents is contructed. If empty, the menu will be the default applications menu.
it: Il percorso dal quale costruire il contenuto del menù. Se vuota il menù sarà il menù applicazioni predefinito.

en: The text to display in a tooltip for this menu.
it: Il testo da mostrare in un suggerimento per questo menù.

en: Tooltip displayed for menu
it: Suggerimento mostrato per il menù

en: If set to 'end', the position of the object is interpreted relative to the right (or bottom if vertical) edge of the panel.
it: Se impostata a "end", la posizione dell'oggetto è considerata relativa al bordo destro (o inferiore per pannelli verticali) del pannello.

en: Interpret position relative to bottom/right edge
it: Considera la posizione relativa al bordo inferiore/destro

en: Object IID
it: IID oggetto

en: Object's position on the panel
it: Posizione dell'oggetto sul pannello

en: The identifier of the toplevel panel which contains this object.
it: L'identificatore del pannello di livello superiore che contiene questo oggetto.

en: The implementation ID of the object - e.g. "ClockAppletFactory::ClockApplet".
it: L'ID di implementazione dell'oggetto, per esempio "ClockAppletFactory::ClockApplet".

en: The position of this panel object. The position is specified by the number of pixels from the left (or top if vertical) panel edge.
it: La posizione di questo oggetto nel pannello. Tale posizione è indicata come numero di pixel dal bordo sinistro (o superiore se verticale) del pannello.

en: Toplevel panel containing object
it: Pannello di livello principale contenente l'oggetto

en: Animation speed
it: Velocità animazione

en: Automatically hide panel into corner
it: Nasconde automaticamente il pannello sul bordo

en: Background color
it: Colore di sfondo

en: Background image
it: Immagine di sfondo

en: Background type
it: Tipo di sfondo

en: Center panel on x-axis
it: Centra il pannello sull'asse x

en: Center panel on y-axis
it: Centra il pannello sull'asse y

en: Determines how the image set by image-uri is rendered. Possible values are "none", "stretch", "fit". With "stretch", the image will be scaled to the panel dimensions and the aspect ratio of the image will not be maintained. With "fit", the image will be scaled (retaining the aspect ratio of the image) to the panel height (if horizontal).
it: Determina come è disegnata l'immagine impostata da "image-uri". Valori ammessi sono "none"; "stretch" e "fit". Con "stretch" l'immagine viene scalata alle dimensioni del pannello senza mantenere il rapporto d'aspetto dell'immagine. Con "fit" l'immagine viene scalata, mantenendo il suo rapporto, all'altezza del pannello (se orizzontale).

en: Enable arrows on hide buttons
it: Abilita frecce su pulsanti di riduzione

en: Enable hide buttons
it: Abilita pulsanti di riduzione

en: Expand to occupy entire screen width
it: Espande per occupare l'intera larghezza dello schermo

en: If true, arrows will be placed on the hide buttons. This key is only relevant if the enable_buttons key is true.
it: Se impostata a VERO, sono disegnate delle frecce sui pulsanti di riduzione. Questa chiave ha senso solo se la chiave enable_buttons è impostata a vero.

en: If true, buttons will be placed on each side of the panel which may be used to move the panel to edge of the screen, leaving only a button showing.
it: Se impostata a VERO, dei pulsanti sono posti da ambo i lati del pannello. Tali pulsanti possono essere usati per muovere il pannello sul bordo dello schermo, lasciando visibile solo un pulsante.

en: If true, the background image will be rotated when the panel is oriented vertically.
it: Se impostata a VERO, l'immagine di sfondo è ruotata quando il pannello è orientato verticalmente.

en: If true, the panel is automatically hidden into a corner of the screen when the pointer leaves the panel area. Moving the pointer to that corner again will cause the panel to re-appear.
it: Se impostata a VERO, il pannello viene nascosto automaticamente in un bordo dello schermo quando il puntatore abbandona l'area del pannello stesso. Spostando poi il puntatore su quel bordo, il pannello riappare.

en: If true, the panel will occupy the entire screen width (height if this is a vertical panel). In this mode the panel can only be placed at a screen edge. If false, the panel will only be large enough to accommodate the applets, launchers and buttons on the panel.
it: Se impostata a VERO, il pannello occupa l'intera larghezza dello schermo (altezza se è un pannello verticale). In questa modalità il pannello può essere posto solo lungo i bordi dello schermo. Se falso, il pannello è grande abbastanza da contenere le applet, i lanciatori e i pulsanti in esso contenuti.

en: If true, the x and x_right keys are ignored and the panel is placed at the center of the x-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the x and x_right keys specify the location of the panel.
it: Se impostata a VERO, le chiavi "x" e "x_right" sono ignorate e il pannello è posizionato al centro dell'asse orizzontale dello schermo. Ridimensionandolo, il pannello rimane nella stessa posizione, ma cresce da ambo i lati. Se impostata a falso, le chiavi "x" e "x_right" determinano la posizione del pannello.

en: If true, the y and y_bottom keys are ignored and the panel is placed at the center of the y-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the y and y_bottom keys specify the location of the panel.
it: Se impostata a VERO, le chiavi "y" e "y_botttom" sono ignorate e il pannello è posizionato al centro dell'asse verticale dello schermo. Ridimensionandolo, il pannello rimane nella stessa posizione, ma cresce da ambo i lati. Se impostata a falso, le chiavi "y" e "y_bottom" determinano la posizione del pannello.

en: Image options
it: Opzioni immagine

en: In a Xinerama setup, you may have panels on each individual monitor. This key identifies the current monitor the panel is displayed on.
it: In un'impostazione Xinerama è possibile avere pannelli su ogni singolo monitor. Questa chiave identifica il monitor su cui è attualmente visualizzato il pannello.

en: Name to identify panel
it: Nome per identificare il pannello

en: Panel autohide delay
it: Ritardo di scomparsa automatica

en: Panel autounhide delay
it: Ritardo di apparizione automatica

en: Panel orientation
it: Orientamento pannello

en: Panel size
it: Dimensione pannello

en: Rotate image on vertical panels
it: Ruota l'immagine sui pannelli verticali

en: Specifies the background color for the panel in #RGB format.
it: Indica il colore di sfondo per il pannello nel formato #RGB.

en: Specifies the file to be used for the background image. If the image contains an alpha channel it will be composited onto the desktop background image.
it: Indica il file da usare come immagine di sfondo. Se questa immagine contiene un canale alfa, tale canale è composto con l'immagine di sfondo della scrivania.

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer enters the panel area before the panel is automatically re-shown. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
it: Indica il ritardo, in millisecondi, tra l'ingresso del puntatore nell'area del pannello e la riapparizione automatica di quest'ultimo. Questa chiave ha senso solo se la chiave auto_hide è impostata a VERO.

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer leaves the panel area before the panel is automatically hidden. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
it: Indica il ritardo, in millisecondi, tra l'uscita del puntatore dall'area del pannello e la sparizione automatica di quest'ultimo. Questa chiave ha senso solo se la chiave auto_hide è impostata a VERO.

en: Specifies the number of pixels visible when the panel is automatically hidden into a corner. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
it: Indica il numero di pixel visibili quando il pannello è nascosto automaticamente sul bordo. Questa chiave ha senso solo se la chiave auto_hide è impostata a VERO.

en: The height (width for a vertical panel) of the panel. The panel will determine at runtime a minimum size based on the font size and other indicators. The maximum size is fixed at one quarter of the screen height (or width).
it: L'altezza (larghezza per i pannelli verticali) del pannello. La dimensione minima del pannello è determinata durante l'esecuzione, basandosi sulle dimensioni del tipo di carattere ed altri fattori. La dimensione massima è comunque fissata a un quarto dell'altezza (o larghezza) dello schermo.

en: The location of the panel along the x-axis, starting from the right of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the x key is used. If the value is greater than 0, then the value of the x key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
it: La posizione del pannello lungo l'asse x, a partire dalla destra dello schermo. Se impostata a -1, il valore è ignorato e viene usato il valore della chiave "x". Se il valore è maggiore di 0, allora viene ignorato il valore della chiave "x". Questa chiave ha senso solo nella modalità non espansa. Nella modalità espansa questa chiave è ignorata e il pannello è posizionato sul bordo dello schermo specificato dalla chiave "orientation".

en: The location of the panel along the x-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
it: La posizione del pannello lungo l'asse x. Questa chiave ha senso solo nella modalità non espansa. In modalità espansa, invece, questa chiave viene ignorata ed il pannello è posizionato sul bordo dello schermo indicato dalla chiave "orientation".

en: The location of the panel along the y-axis, starting from the bottom of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the y key is used. If the value is greater than 0, then the value of the y key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
it: La posizione del pannello lungo l'asse y, a partire dal basso dello schermo. Se impostata a -1, il valore è ignorato e viene usato il valore della chiave "y". Se il valore è maggiore di 0, allora viene ignorato il valore della chiave "y". Questa chiave ha senso solo nella modalità non espansa. Nella modalità espansa questa chiave è ignorata e il pannello è posizionato sul bordo dello schermo specificato dalla chiave "orientation".

en: The location of the panel along the y-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
it: La posizione del pannello lungo l'asse y. Questa chiave ha senso solo nella modalità non espansa. In modalità espansa, invece, questa chiave viene ignorata ed il pannello è posizionato sul bordo dello schermo indicato dalla chiave "orientation".

en: The orientation of the panel. Possible values are "top", "bottom", "left", "right". In expanded mode the key specifies which screen edge the panel is on. In un-expanded mode the difference between "top" and "bottom" is less important - both indicate that this is a horizontal panel - but still give a useful hint as to how some panel objects should behave. For example, on a "top" panel a menu button will pop up its menu below the panel, whereas on a "bottom" panel the menu will be popped up above the panel.
it: L'orientamento del pannello. Valori ammessi sono "top", "bottom", "left" e "right". Nella modalità espansa questa chiave indica su quale bordo dello schermo si trovi il pannello. Nella modalità non espansa la differenza tra "top" e "bottom" è più sfumata. Sebbene entrambi indichino che si tratta di un pannello orizzontale, è possibile avere un comportamento diverso da parte degli oggetti nel pannello: ad esempio un pulsante menù posto su un pannello "top" tenderà ad aprire il menù verso il basso, verso l'alto invece per un pannello "bottom".

en: The speed in which panel animations should occur. Possible values are "slow", "medium" and "fast". This key is only relevant if the enable_animations key is true.
it: La velocità delle animazioni del pannello. Valori ammessi sono "slow", "medium" e "fast". Questa chiave ha senso solo se la chiave enable_animation è impostata a VERO.

en: This is a human readable name which you can use to identify a panel. Its main purpose is to serve as the panel's window title which is useful when navigating between panels.
it: Nome intellegibile con cui indicare un pannello. Lo scopo primario di questa chiave è quello di essere usata come titolo di finestra del pannello, risultando utile nella navigazione tra pannelli.

en: Visible pixels when hidden
it: Pixel visibili quando nascosto

en: Which type of background should be used for this panel. Possible values are "none" - the default GTK+ widget background will be used, "color" - the color key will be used as background color or "image" - the image specified by the image key will be used as background.
it: Tipo di sfondo che deve essere usato da questo pannello. Valori ammessi sono "none" (per usare lo stesso sfondo dei widget GTK+), "color" (la chiave color indica il colore di sfondo) e "image" (la chiave image indica l'immagine da usare come sfondo).

en: With a multi-screen setup, you may have panels on each individual screen. This key identifies the current screen the panel is displayed on.
it: Con un'impostazione multi-screen, è possibile avere pannelli su ciascuno schermo. Questa chiave identifica lo schermo su cui è attualmente visualizzato il pannello.

en: X co-ordinate of panel
it: Coordinata orizzontale del pannello

en: X co-ordinate of panel, starting from the right of the screen
it: Coordinata orizzontale del pannello, a partire dalla destra dello schermo

en: X screen where the panel is displayed
it: Schermo di X dove è visualizzato il pannello

en: Xinerama monitor where the panel is displayed
it: Monitor Xinerama dove è visualizzato il pannello

en: Y co-ordinate of panel
it: Coordinata verticale del pannello

en: Y co-ordinate of panel, starting from the bottom of the screen
it: Coordinata verticale del pannello, a partire dal basso dello schermo

en: File is not a valid .desktop file
it: Il file non è un file .desktop valido

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
it: Versione "%s" del file .desktop non riconosciuta

en: Starting %s
it: Avvio di «%s»

en: Application does not accept documents on command line
it: L'applicazione non accetta documenti sulla riga di comando

en: Unrecognized launch option: %d
it: Opzione di lancio non riconosciuta: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
it: Impossibile passare URI di documenti a una desktop entry con "Type=Link"

en: Not a launchable item
it: Non è un oggetto lanciabile

en: Disable connection to session manager
it: Disabilita la connessione al gestore di sessione

en: Specify file containing saved configuration
it: Specifica il file contenente la configurazione salvata

en: Specify session management ID
it: Specifica l'ID di gestione sessione

en: Session management options:
it: <Opzioni di gestione sessione:

en: Show session management options
it: Mostra le opzioni di gestione sessione

note: FIXME: We need a title in this case, but we don't know what * the format should be. Let's put something simple until * the following bug gets fixed: * http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=165132 FIXME: http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=165132
en: Error
it: Errore

en: Choose an icon
it: Scegliere una icona

en: Could not launch '%s'
it: Impossibile lanciare «%s»

en: Could not launch application
it: Impossibile lanciare l'applicazione

en: Could not open location '%s'
it: Impossibile aprire la posizione «%s»

en: No application to handle search folders is installed.
it: Non è installata alcuna applicazione per gestire le cartelle di ricerca.

en: _Move
it: _Sposta

en: _Remove From Panel
it: _Rimuovi dal pannello

en: Create new file in the given directory
it: Creazione di un nuovo file nella directory specificata

en: - Edit .desktop files
it: - Modifica i file .desktop

en: Create Launcher
it: Creazione lanciatore

en: Directory Properties
it: Proprietà della directory

en: Launcher Properties
it: Proprietà del lanciatore

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
it: Lancia altre applicazioni e fornisce diverse utilità per gestire le finestre, mostrare l'ora, ecc.

en: Panel
it: Pannello

en: Could not show this URL
it: Impossibile mostrare questo URL

en: No URL was specified.
it: Non è stato specificato alcun URL.

en: Could not use dropped item
it: Impossibile usare l'oggetto trascinato

en: No URI provided for panel launcher desktop file
it: Non è stato fornito alcun URI per il file .desktop del lanciatore da pannello

en: Unable to open desktop file %s for panel launcher%s%s
it: Impossibile aprire il file .desktop «%s» per il lanciatore da pannello%s%s

en: _Launch
it: _Lancia

en: _Properties
it: Pr_oprietà

en: Launcher location is not set, cannot load launcher
it: La posizione lanciatore non è impostata, impossibile caricare il lanciatore

en: Could not save launcher
it: Impossibile salvare il lanciatore

en: Replace a currently running panel
it: Sostituisce un pannello attualmente in esecuzione

en: _Lock Screen
it: _Blocca schermo

en: _Activate Screensaver
it: _Attiva salvaschermo

en: Connect to server
it: Connetti al server

en: Could not connect to server
it: Impossibile connettersi al server

en: Lock Screen
it: Blocca schermo

en: Protect your computer from unauthorized use
it: Protegge il computer dall'uso non autorizzato

note: when changing one of those two strings, don't forget to * update the ones in panel-menu-items.c (look for * "1" (msgctxt: "panel:showusername"))
en: Log Out...
it: Termina sessione...

en: Log out of this session to log in as a different user
it: Termina questa sessione per consentire l'accesso come altro utente

en: Run Application...
it: Esegui applicazione...

en: Run an application by typing a command or choosing from a list
it: Esegue un'applicazione digitando un comando o scegliendo da un elenco

en: Search for Files...
it: Cerca file...

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
it: Individua documenti e cartelle su questo computer per nome o contenuto

en: Force Quit
it: Uscita forzata

en: Force a misbehaving application to quit
it: Forza la chiusura di un'applicazione che non risponde

note: FIXME icon
en: Connect to Server...
it: Connetti al server...

en: Connect to a remote computer or shared disk
it: Connette a un computer remoto o disco condiviso

en: Shut Down...
it: Arresta...

en: Shut down the computer
it: Arresta il computer

en: Main Menu
it: Menù principale

en: The main GNOME menu
it: Il menù principale di GNOME

en: Menu Bar
it: Barra dei menù

en: A custom menu bar
it: Una barra di menù personalizzata

en: Separator
it: Separatore

en: A separator to organize the panel items
it: Un separatore per organizzare gli elementi del pannello

en: User menu
it: Menù utente

en: Menu to change your settings and your online status
it: Menù per cambiare le proprie impostazioni e il proprio stato online

en: (empty)
it: (vuoto)

en: Custom Application Launcher
it: Lanciatore applicazione personalizzato

en: Create a new launcher
it: Crea un nuovo lanciatore

en: Application Launcher...
it: Lanciatore applicazione...

en: Copy a launcher from the applications menu
it: Copia un lanciatore dal menù delle applicazioni

en: Find an _item to add to "%s":
it: Trova un ele_mento da aggiungere a «%s»:

en: Find an _item to add to the panel:
it: Trova un ele_mento da aggiungere al pannello:

en: Add to Panel
it: Aggiungi al pannello

en: "%s" has quit unexpectedly
it: Fine inattesa di «%s»

en: Panel object has quit unexpectedly
it: Terminazione dell'oggetto del pannello inattesa

en: If you reload a panel object, it will automatically be added back to the panel.
it: Scegliendo di ricaricare un oggetto del pannello, tale oggetto viene in modo automatico aggiunto nuovamente al pannello.

en: _Don't Reload
it: _Non ricaricare

en: _Reload
it: _Ricarica

en: The panel encountered a problem while loading "%s".
it: Il pannello ha riscontrato un problema durante il caricamento di «%s».

en: Do you want to delete the applet from your configuration?
it: Eliminare l'applet dalla propria configurazione?

en: Cannot delete this panel
it: Impossibile eliminare questo pannello

en: You must always have at least one panel.
it: È necessario avere comunque almeno un pannello.

en: _Add to Panel...
it: A_ggiungi al pannello...

en: _Delete This Panel
it: Eli_mina questo pannello

en: _New Panel
it: _Nuovo pannello

en: Application
it: Applicazione

en: Application in Terminal
it: Applicazione nel terminale

en: Location
it: Posizione

note: Type
en: _Type:
it: _Tipo:

note: Name
en: _Name:
it: _Nome:

en: _Browse...
it: E_splora...

note: Comment
en: Co_mment:
it: Co_mmento:

en: Choose an application...
it: Scegliere un'applicazione...

en: Choose a file...
it: Scegliere un file...

en: Comm_and:
it: Com_ando:

en: _Location:
it: _Posizione:

en: The name of the launcher is not set.
it: Non è impostato il nome del lanciatore.

en: Could not save directory properties
it: Impossibile salvare le proprietà della directory

en: The name of the directory is not set.
it: Non è impostato il nome della directory.

en: The command of the launcher is not set.
it: Non è impostato il comando del lanciatore.

en: The location of the launcher is not set.
it: Non è impostata la posizione del lanciatore.

en: Could not display help document
it: Impossibile mostrare il documento d'aiuto

en: Click on a window to force the application to quit. To cancel press <ESC>.
it: Fare clic su una finestra per forzare l'uscita dell'applicazione. Per annullare premere <ESC>.

en: Force this application to exit?
it: Forzare l'uscita di questa applicazione?

en: If you choose to force an application to exit, unsaved changes in any open documents in it might get lost.
it: Scegliendo di forzare l'uscita di un'applicazione, ogni documento aperto in essa sarà perduto.

en: Cannot create initial panel layout.
it: Impossibile creare la configurazione iniziale del pannello.

en: Browse and run installed applications
it: Esplora ed esegue le applicazioni installate

en: Access documents, folders and network places
it: Accede a documenti, cartelle e risorse di rete

en: Applications
it: Applicazioni

en: _Edit Menus
it: _Modifica menù

en: _Help
it: A_iuto

en: Switch User
it: Cambia utente

en: Bookmarks
it: Segnalibri

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
it: Apre «%s»

en: Unable to scan %s for media changes
it: Impossibile scansionare «%s» per i cambi di supporto

en: Rescan %s
it: Scansiona nuovamente «%s»

en: Unable to mount %s
it: Impossibile montare «%s»

en: Mount %s
it: Monta «%s»

en: Removable Media
it: Supporti rimovibili

en: Network Places
it: Risorse di rete

note: is_exec? exec name
en: Open your personal folder
it: Apre la propria cartella personale

[ctx: Desktop Folder]
note: Translators: Desktop is used here as in * "Desktop Folder" (this is not the Desktop * environment).
en: Desktop
it: Scrivania

en: Open the contents of your desktop in a folder
it: Apre il contenuto della propria scrivania in una cartella

note: name
en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
it: Esplora tutti i dischi locali e remoti e le cartella accessibili da questo computer

note: is_exec? exec
en: Network
it: Rete

note: name
en: Browse bookmarked and local network locations
it: Esplora le posizioni di reti locali e aggiunte ai segnalibri

en: Available
it: Disponibile

en: Busy
it: Non disponibile

en: My Account
it: Account personale

en: Places
it: Risorse

[ctx: Orientation]
en: Top
it: Alto

[ctx: Orientation]
en: Bottom
it: Basso

[ctx: Orientation]
en: Left
it: Sinistra

[ctx: Orientation]
en: Right
it: Destra

en: Unable to load file '%s': %s.
it: Impossibile caricare il file «%s»: %s

en: Could not display properties dialog
it: Impossibile mostrare il dialogo di proprietà

en: <small>Opaque</small>
it: <small>Opaco</small>

en: <small>Transparent</small>
it: <small>Trasparente</small>

en: Arro_ws on hide buttons
it: _Frecce sui pulsanti di riduzione

en: Background
it: Sfondo

en: Background _image:
it: I_mmagine di sfondo:

en: Co_lor:
it: C_olore:

en: E_xpand
it: _Espandere

en: Image Background Details
it: Dettagli immagine di sfondo

en: Panel Properties
it: Proprietà del pannello

en: Pick a color
it: Scelta di un colore

en: Rotate image when panel is _vertical
it: Ruotare l'immagine per i pannelli _verticali

en: S_tyle:
it: S_tile:

en: Select background
it: Selezione sfondo

en: Show hide _buttons
it: Mostrare i _pulsanti di riduzione

en: Solid c_olor
it: _Tinta unita

en: Some of these properties are locked down
it: Alcune di queste proprietà sono disattivate

en: St_retch
it: Sti_rare

en: _Autohide
it: _Nascondere automaticamente

en: _None (use system theme)
it: _Nessuno (usare il tema di sistema)

en: _Orientation:
it: _Orientamento:

en: _Scale
it: _Scalare

en: _Size:
it: _Dimensione:

en: _Tile
it: R_ipetere

en: pixels
it: pixel

en: Could not open recently used document "%s"
it: Impossibile aprire il documento usato di recente «%s»

en: An unknown error occurred while trying to open "%s".
it: Si è verificato un errore sconosciuto durante il tentativo di aprire «%s».

en: Clear the Recent Documents list?
it: Pulire l'elenco dei documenti recenti?

en: If you clear the Recent Documents list, you clear the following:
    • All items from the Places → Recent Documents menu item.
    • All items from the recent documents list in all applications.
it: Scegliendo di pulire l'elenco dei documenti recenti verranno rimosse:
    • tutte le voci dal menù «Risorse → Documenti recenti»;
    • tutte le voci negli elenchi dei documenti recenti delle singole applicazioni.

en: Clear Recent Documents
it: Pulisci documenti recenti

en: Recent Documents
it: Documenti recenti

en: Clear Recent Documents...
it: Pulisci documenti recenti...

en: Clear all items from the recent documents list
it: Pulisce tutte le voci dall'elenco dei documenti recenti

en: Could not run command '%s'
it: Impossibile eseguire il comando «%s»

en: Could not convert '%s' from UTF-8
it: Impossibile convertire «%s» da UTF-8

en: Choose a file to append to the command...
it: Scelta di un file da aggiungere al comando...

en: Select an application to view its description.
it: Selezionare un'applicazione per visualizzarne la descrizione.

en: Will run command: '%s'
it: Esegue il comando «%s»

en: URI list dropped on run dialog had wrong format (%d) or length (%d)
it: L'elenco di URI trascinato sul dialogo di esecuzione ha formato (%d) o lunghezza (%d) errata

en: Could not display run dialog
it: Impossibile mostrare il dialogo di esecuzione

en: Click this button to browse for a file whose name to append to the command string.
it: Fare clic su questo pulsante per scegliere un file il cui nome aggiungere alla stringa di comando.

en: Click this button to run the selected application or the command in the command entry field.
it: Fare clic su questo pulsante per eseguire l'applicazione selezionata o il comando presente nel campo di inserimento del comando.

en: Command icon
it: Icona del comando

en: List of known applications
it: Elenco delle applicazioni conosciute

en: Run Application
it: Esegui applicazione

en: Run in _terminal
it: Esegui nel _terminale

en: Run with _file...
it: Esegui con _file...

en: Select this box to run the command in a terminal window.
it: Selezionare questa casella per eseguire il comando in una finestra di terminale.

en: Show list of known _applications
it: _Mostra l'elenco delle applicazioni conosciute

en: The icon of the command to be run.
it: L'icona del comando da eseguire.

en: _Run
it: _Esegui

en: _Force quit
it: _Forza uscita

en: C_lear
it: _Pulisci

en: D_on't Delete
it: Non eli_minare

en: Specify an applet IID to load
it: Specifica un IID di applet da caricare

en: Specify a gconf location in which the applet preferences should be stored
it: Specifica una posizione di gconf dove salvare le preferenze dell'applet

en: Specify the initial size of the applet (xx-small, medium, large etc.)
it: Specifica le dimensioni iniziali dell'applet (xx-small, medium, large, etc.)

en: Specify the initial orientation of the applet (top, bottom, left or right)
it: Specifica l'orientamento iniziale dell'applet (alto, basso, destra, sinistra)

[ctx: Size]
en: Medium
it: Media

en: Failed to load applet %s
it: Caricamento dell'applet «%s» non riuscito

note: This is an utility to easily test various applets
en: Test applet utility
it: Utilità test applet

en: _Prefs Dir:
it: Directory preferen_ze:

en: Hide Panel
it: Nascondi pannello

note: translators: these string will be shown in MetaCity's switch window * popup when you pass the focus to a panel
en: Top Expanded Edge Panel
it: Pannello di bordo espanso superiore

en: Top Centered Panel
it: Pannello centrato superiore

en: Top Floating Panel
it: Pannello fluttuante superiore

en: Top Edge Panel
it: Pannello di bordo superiore

en: Bottom Expanded Edge Panel
it: Pannello di bordo espanso inferiore

en: Bottom Centered Panel
it: Pannello centrato inferiore

en: Bottom Floating Panel
it: Pannello fluttuante inferiore

en: Bottom Edge Panel
it: Pannello di bordo inferiore

en: Left Expanded Edge Panel
it: Pannello di bordo espanso sinistro

en: Left Centered Panel
it: Pannello centrato sinistro

en: Left Floating Panel
it: Pannello fluttuante sinistro

en: Left Edge Panel
it: Pannello di bordo sinistro

en: Right Expanded Edge Panel
it: Pannello di bordo espanso destro

en: Right Centered Panel
it: Pannello centrato destro

en: Right Floating Panel
it: Pannello fluttuante destro

en: Right Edge Panel
it: Pannello di bordo destro

en: Icon '%s' not found
it: Icona «%s» non trovata

en: Home Folder
it: Cartella home

note: Translators: this is the same string as the one found in * nautilus
en: File System
it: File system

en: Search
it: Ricerca

en: Open URL: %s
it: Apri URL: %s

en: Delete this panel?
it: Eliminare questo pannello?

en: When a panel is deleted, the panel and its
    settings are lost.
it: Quando un pannello viene eliminato, il pannello
    e le sue impostazioni vengono perse.

en: A simple applet for testing the GNOME panel
it: Una semplice applet per provare GNOME panel

en: Factory for Test DBus Applet
it: Fabbrica per Applet Test DBus

en: Test DBus Applet
it: Applet Test DBus

en: Test DBus Applet Factory
it: Fabbrica applet Test DBus
