gnome-panel master - en to ja translation catalogue (528 entries)

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 12-hours format * (eg, like in the US: 8:10 am). The %p expands to * am/pm. * It is used to display the time in 12-hours format (eg, like * in the US: 8:10 am). The %p expands to am/pm.
en: %l:%M %p
ja: %p%l:%M

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 24-hours format * (eg, like in France: 20:10). Translators: This is a strftime format * string. * It is used to display the time in 24-hours * format (eg, like in France: 20:10). * It is used to display the time in 24
en: %H:%M
ja: %k:%M

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the start date of an appointment, in * the most abbreviated way possible.
en: %b %d
ja: %b%e日

en: Tasks
ja: タスク

en: Edit
ja: 編集

en: All Day
ja: 全日

en: Appointments
ja: 予定

en: Birthdays and Anniversaries
ja: 誕生日と記念日

en: Weather Information
ja: 天気の情報

en: Locations
ja: 場所

en: Calendar
ja: カレンダー

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 12-hours format (eg, like * in the US: 8:10 am). The %p expands to am/pm.
en: %l:%M:%S %p
ja: %p%l:%M:%S

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 24-hours format (eg, like * in France: 20:10). Translators: This is a strftime format * string. * It is used to display the time in 24-hours * format (eg, like in France: 20:10).
en: %H:%M:%S
ja: %k:%M:%S

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the date. Replace %e with %d if, when * the day of the month as a decimal number is a single digit, * it should begin with a 0 in your locale (e.g. "May 01" * instead of "May  1").
en: %a %b %e
ja: %b%e日 (%a)

note: translators: reverse the order of these arguments *              if the time should come before the *              date on a clock in your locale.
en: %1$s, %2$s
ja: %1$s %2$s

note: Show date in tooltip. Translators: This is a strftime format string. * It is used to display a date. Please leave "%%s" as it is: * it will be used to insert the timezone name later.
en: %A %B %d (%%s)
ja: %B%e日 %A (%%s)

en: Click to hide your appointments and tasks
ja: クリックすると予定とタスクを隠します

en: Click to view your appointments and tasks
ja: クリックすると予定とタスクを表示します

en: Click to hide month calendar
ja: クリックすると月間カレンダーを隠します

en: Click to view month calendar
ja: クリックすると月間カレンダーを表示します

en: Computer Clock
ja: コンピューター時計

note: Translators: This is a strftime format * string. * It is used to display the time in 12-hours * format with a leading 0 if needed (eg, like * in the US: 08:10 am). The %p expands to * am/pm.
en: %I:%M:%S %p
ja: %p%l:%M:%S

note: Translators: This is a strftime format * string. * It is used to display the time in 12-hours * format with a leading 0 if needed (eg, like * in the US: 08:10 am). The %p expands to * am/pm.
en: %I:%M %p
ja: %p%l:%M

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display a date in the full format (so that people can * copy and paste it elsewhere).
en: %A, %B %d %Y
ja: %Y/%m/%d (%a)

en: Failed to open the time settings
ja: 時刻の設定を開けませんでした

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: Copy _Time
ja: 時刻のコピー(_T)

en: Copy _Date
ja: 日付のコピー(_D)

en: Ad_just Date & Time
ja: 日付と時刻の調整(_J)

en: Custom format
ja: 書式のカスタマイズ

en: Choose Location
ja: 場所を選択

en: Edit Location
ja: 場所を編集

en: City Name
ja: 都市名

en: City Time Zone
ja: 都市のタイムゾーン

en: 24 hour
ja: 24時間制

en: UNIX time
ja: UNIX 時間

en: Internet time
ja: インターネット時間

en: Custom _format:
ja: 書式のカスタマイズ(_F):

en: <i>(optional)</i>
ja: <i>(オプションl)</i>

note: Languages that have a single word that translates as either "state" or "province" should use that instead of "region".
en: <small><i>Type a city, region, or country name and then select a match from the pop-up.</i></small>
ja: <small><i>(都市名または都道府県名、あるいは国の名前を入力し、ポップアップからそれに一致するジオメトリ情報を選択してください)</i></small>

en: Clock Format
ja: 時計の書式

en: Clock Preferences
ja: 時計の設定

en: Display
ja: 表示

en: East
ja: 東経

en: General
ja: 全般

en: L_atitude:
ja: 緯度(_A):

en: L_ongitude:
ja: 経度(_O):

en: North
ja: 北緯

en: Panel Display
ja: パネルの表示

en: Show _temperature
ja: 気温を表示する(_T)

en: Show _weather
ja: 天気を表示する(_W)

en: Show seco_nds
ja: 秒を表示する(_N)

en: Show the _date
ja: 日付を表示する(_D)

en: South
ja: 南緯

en: Time _Settings
ja: 時刻を設定する(_S)

en: Weather
ja: 天気

en: West
ja: 西経

en: _12 hour format
ja: 12時制(_1)

en: _24 hour format
ja: 24時制(_2)

en: _Location Name:
ja: 場所の名称(_L):

en: _Pressure unit:
ja: 気圧の単位(_P):

en: _Temperature unit:
ja: 気温の単位(_T):

en: _Timezone:
ja: タイムゾーン(_T):

en: _Visibility unit:
ja: 視界の単位(_V):

en: _Wind speed unit:
ja: 風速の単位(_W):

en: A list of locations to display in the calendar window.
ja: カレンダーウィンドウに表示する場所のリストです。

en: Custom format of the clock
ja: カスタマイズした時計の書式

en: Expand list of appointments
ja: 予定の一覧を表示する

en: Expand list of birthdays
ja: 誕生日の一覧を表示する

en: Expand list of locations
ja: 場所の一覧を展開して表示する

en: Expand list of tasks
ja: タスクの一覧を表示する

en: Expand list of weather information
ja: 天気の情報を表示する

en: Hour format
ja: "時" の書式

en: If true, display a weather icon.
ja: TRUE にすると、天気を表すアイコンを表示します。

en: If true, display date in the clock, in addition to time.
ja: TRUE にすると、時刻に加えて時計に日付を表示します。

en: If true, display seconds in time.
ja: TRUE にすると、時刻に秒を追加して表示します。

en: If true, expand the list of appointments in the calendar window.
ja: TRUE にすると、カレンダーウィンドウの中に予定の一覧を表示します。

en: If true, expand the list of birthdays in the calendar window.
ja: TRUE にすると、カレンダーウィンドウの中に誕生日の一覧を表示します。

en: If true, expand the list of locations in the calendar window.
ja: TRUE にすると、カレンダーウィンドウの中に場所の一覧を展開して表示します。

en: If true, expand the list of tasks in the calendar window.
ja: TRUE にすると、カレンダーの中にタスクの一覧を表示します。

en: If true, expand the list of weather information in the calendar window.
ja: TRUE にすると、カレンダーの中に天気の情報を表示します。

en: If true, show date in a tooltip when the pointer is over the clock.
ja: TRUE にすると、マウスカーソルが時計の上にのった際にツールチップで日付を表示します

en: If true, show the temperature next to the weather icon.
ja: TRUE にすると、天気を表すアイコンの隣に気温を示します。

en: If true, show week numbers in the calendar.
ja: TRUE にすると、カレンダーに週番号を表示します。

en: List of locations
ja: 表示する場所

en: Show date in clock
ja: 時計に日付を表示する

en: Show date in tooltip
ja: ツールチップに日付を表示する

en: Show temperature in clock
ja: 時計に気温を表示する

en: Show time with seconds
ja: 時刻を秒で表記する

en: Show weather in clock
ja: 時計に天気を表示する

en: Show week numbers in calendar
ja: カレンダーに週番号を表示する

en: Speed unit
ja: 風速の単位

en: Temperature unit
ja: 気温の単位

en: The unit to use when showing temperatures.
ja: 表示する気温に適用する単位です。

en: The unit to use when showing wind speed.
ja: 表示する風力に適用する単位です。

en: The use of this key was deprecated in GNOME 2.22 with the use of an internal time configuration tool. The schema is retained for compatibility with older versions.
ja: このキーは GNOME 2.22 で非推奨とされ、内蔵の時間設定ツールで置きかえられました。このスキーマは古いバージョンとの互換性のために残されています。

en: The use of this key was deprecated in GNOME 2.28 in favour of the use of timezones. The schema is retained for compatibility with older versions.
ja: このキーは タイムゾーンの利用に対応して GNOME 2.28 で廃止されました。このスキーマは古いバージョンとの互換性のために残されています。

en: The use of this key was deprecated in GNOME 2.6 in favour of the 'format' key. The schema is retained for compatibility with older versions.
ja: このキーは 'format' キーの利用に対応して GNOME 2.6 で廃止されました。このスキーマは古いバージョンとの互換性のために残されています。

en: This key specifies the format used by the clock applet when the format key is set to "custom". You can use conversion specifiers understood by strftime() to obtain a specific format. See the strftime() manual for more information.
ja: このキーは時計アプレットで format キーが "custom" にセットされている時に使用する時刻の書式を指定します。特定の書式を指定するには strftime() 関数で利用できる書式指定子を利用できます。詳細は strftime() 関数のマニュアルを参照してください。

en: This key specifies the hour format used by the clock applet. Possible values are "12-hour", "24-hour", "internet", "unix" and "custom". If set to "internet", the clock will display Internet time. The Internet time system divides the day into 1000 ".beats". There are no time zones in this system, so time is the same all over the world. If set to "unix", the clock will display time in seconds since Epoch, i.e. 1970-01-01. If set to "custom", the clock will display time according to the format specified in the custom_format key.
ja: このキーで時計アプレットが使用する '時 (hour)' の書式を指定します (利用可能な値: "12-hour", "24-hour", "internet", "unix" と "custom")。"internet" をセットすると、時計はインターネット時刻を表示します。インターネット時刻システムは一日を 1000 ".beats" に分割します。このシステムにはタイムゾーンは存在しないので、時刻は世界中ですべて同じになります。"unix" をセットすると、時計は時刻を Epoch (1970-01-01) からの秒数で表示します。"custom" をセットすると、custom_format キーで指定した書式に従って時刻が表示されます。

en: Time configuration tool
ja: 時刻設定ツール

en: Use Internet time
ja: インターネット時間を使用する

en: Use UNIX time
ja: UNIX 時間を使用する

en: Use UTC
ja: UTC 時間を使用する

en: Failed to set the system timezone
ja: システムのタイムゾーンを指定できませんでした

en: <small>Set...</small>
ja: <small>セット...</small>

en: <small>Set</small>
ja: <small>セット</small>

en: Set location as current location and use its timezone for this computer
ja: この場所を現在の所在地に指定して、そのタイムゾーンをコンピューターで使用します

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 12-hours format * (eg, like in the US: 8:10 am), when the local * weekday differs from the weekday at the location * (the %A expands to the weekday). The %p expands to * am/pm.
en: %l:%M <small>%p (%A)</small>
ja: <small>%p</small>%l:%M <small>(%A)</small>

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 24-hours format * (eg, like in France: 20:10), when the local * weekday differs from the weekday at the location * (the %A expands to the weekday).
en: %H:%M <small>(%A)</small>
ja: %k:%M <small>(%A)</small>

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 12-hours format * (eg, like in the US: 8:10 am). The %p expands to * am/pm.
en: %l:%M <small>%p</small>
ja: <small>%p</small>%l:%M

en: %s, %s
ja: %s、%s

note: FMQ: it's broken to read from another module's translations; add some API to libgweather.
en: Unknown
ja: 不明

note: Translators: The two strings are temperatures.
en: %s, feels like %s
ja: %s (体感温度は %s)

en: Sunrise: %s / Sunset: %s
ja: 日の出: %s / 日の入り: %s

en: Could not display help document '%s'
ja: '%s' のヘルプを表示できませんでした

en: Error displaying help document
ja: ヘルプを表示する際にエラーが発生しました

en: Clock
ja: 時計

en: Clock Applet Factory
ja: 時計アプレットのファクトリ

en: Factory for clock applet
ja: 時計アプレットのファクトリ

en: Get the current time and date
ja: 現在の時刻と日付を取得します

en: Warning:  The command appears to be something actually useful.
    Since this is a useless applet, you may not want to do this.
    We strongly advise you against using %s for anything
    which would make the applet "practical" or useful.
ja: [警告] コマンドというのは実際に何か役に立つものでなければなりません。
    このアプレットは役に立たないものなので、実行したくないかもしれません。
    アプレットを "実用的なもの"、または何か便利なものにすることを期待しながら
    %s を利用しようとすることがないよう、強く勧告するものであります。

en: %s the Fish
ja: おさかな君 %s

en: %s the Fish, a contemporary oracle
ja: 現代の神のお告げ GNOME おさかな君 %s

en: Unable to locate the command to execute
ja: 実行するコマンドの格納場所に移動できません

en: %s the Fish Says:
ja: GNOME おさかな君 %s が言うには:

en: Unable to read output from command
    
    Details: %s
ja: コマンドの出力を読み込めません:
    
    詳細: %s

en: _Speak again
ja: もう一度聞く(_S)

en: The configured command is not working and has been replaced by: %s
ja: 設定コマンドが動作しないので、次のコマンドで置き換えました: %s

en: Unable to execute '%s'
    
    Details: %s
ja: '%s' を実行できません。
    
    詳細: %s

en: Unable to read from '%s'
    
    Details: %s
ja: '%s' から読み込めません:
    
    詳細: %s

en: The water needs changing
ja: 水を換えてくれぃ

en: Look at today's date!
ja: 今日の日付を見てみてネ!

en: %s the Fish, the fortune teller
ja: 占い師の GNOME おさかな君 %s

en: Animation
ja: アニメーション

en: Co_mmand to run when clicked:
ja: おさかな君がクリックされた時に実行するコマンド(_M):

en: Fish Preferences
ja: おさかな君の設定

en: _Name of fish:
ja: おさかな君の名前(_N):

en: _Pause per frame:
ja: フレーム毎のポーズ(_P):

en: _Rotate on vertical panels
ja: パネルが縦向きの時は回転する(_R)

en: seconds
ja: 秒

en: Display a swimming fish or another animated creature
ja: 泳ぐ魚か、何か生き物を表示します

en: Fish
ja: おさかな君

en: From Whence That Stupid Fish Came
ja: おかしな魚はここからやって来る

en: Wanda Factory
ja: Wanda ファクトリ

en: Panel Notification Area
ja: パネル通知領域

en: Area where notification icons appear
ja: 通知アイコンを表示するスペースです

en: Factory for notification area
ja: 通知領域のファクトリ

en: Notification Area
ja: 通知領域

en: Notification Area Factory
ja: 通知領域ファクトリ

en: Factory for the window navigation related applets
ja: アプレットに関連したウィンドウナビゲーションのファクトリです

en: Hide application windows and show the desktop
ja: アプリのウィンドウを隠してデスクトップを表示します

en: Show Desktop
ja: デスクトップの表示

en: Switch between open windows using a menu
ja: メニューを使ってウィンドウを切り換えます

en: Switch between open windows using buttons
ja: ボタンを使ってウィンドウを切り換えます

en: Switch between workspaces
ja: ワークスペースを切り換えます

en: Window List
ja: ウィンドウの一覧

en: Window Navigation Applet Factory
ja: ウィンドウナビゲーションアプレットのファクトリ

en: Window Selector
ja: ウィンドウセレクター

en: Workspace Switcher
ja: ワークスペース切り換え器

en: Failed to load %s: %s
ja: %s の読み込みに失敗しました: %s

en: Icon not found
ja: アイコンが見つかりません

en: Click here to restore hidden windows.
ja: 隠したウィンドウを元に戻す場合は、ここをクリックしてください。

en: Click here to hide all windows and show the desktop.
ja: すべてのウィンドウを隠してデスクトップを表示する場合は、ここをクリックしてください

en: Show Desktop Button
ja: デスクトップの表示ボタン

en: Your window manager does not support the show desktop button, or you are not running a window manager.
ja: お使いのウィンドウマネージャーはデスクトップ表示ボタンをサポートしていないか、ウィンドウマネージャーを起動していないようです。

en: Group windows when _space is limited
ja: 狭い時にグループ化する(_S)

en: Restore to current _workspace
ja: 現在のワークスペースに復元する(_W)

en: Restore to na_tive workspace
ja: 元のワークスペースに復元する(_T)

en: Restoring Minimized Windows
ja: 最小化したウィンドウを復元する

en: Sh_ow windows from current workspace
ja: 現在のワークスペースにあるウィンドウを表示する(_O)

en: Show windows from a_ll workspaces
ja: すべてのワークスペースにあるウィンドウを表示する(_L)

en: Window Grouping
ja: ウィンドウのグループ化

en: Window List Content
ja: ウィンドウ一覧の内容

en: Window List Preferences
ja: ウィンドウ一覧の設定

en: _Always group windows
ja: 常にグループ化する(_A)

en: _Never group windows
ja: グループ化しない(_N)

en: rows
ja: 行

en: columns
ja: 列

en: Number of _workspaces:
ja: ワークスペースの数(_W):

en: Show _all workspaces in:
ja: すべてのワークスペースを表示する(_A):

en: Show _only the current workspace
ja: 現在のワークスペースのみ表示する(_O)

en: Show workspace _names in switcher
ja: ワークスペースの名前を表示する(_N)

en: Switcher
ja: 切り替え器

en: Workspace Names
ja: ワークスペースの名前

en: Workspace Switcher Preferences
ja: ワークスペース切り替え器の設定

en: Workspace na_mes:
ja: ワークスペース名(_M):

en: Workspaces
ja: ワークスペース

en: A fish without a name is a pretty dull fish. Bring your fish to life by naming him.
ja: 名前のない "おさかな君" はちょっとさえない魚です。名前を付けて命を吹きこみましょう!

en: Command to execute on click
ja: クリックされた時に実行するコマンド

en: If true, the fish's animation will be displayed rotated on vertical panels.
ja: TRUE にすると、パネルが縦向きになった際におさかな君のアニメーションも一緒に回転させます。

en: Pause per frame
ja: フレーム毎のポーズ

en: Rotate on vertical panels
ja: パネルが縦向きの場合は回転する

en: The fish's animation pixmap
ja: おさかな君のアニメーション画像

en: The fish's name
ja: おさかな君の名前

en: This key specifies the command that will be tried to execute when the fish is clicked.
ja: このキーはおさかな君をクリックした際に実行するコマンドを指定します。

en: This key specifies the filename of the pixmap which will be used for the animation displayed in the fish applet relative to the pixmap directory.
ja: このキーはおさかな君アプレットでアニメーションする際に使用する ($datadir/pixmaps フォルダー下の) 画像ファイルを指定します。

en: This key specifies the number of seconds each frame will be displayed.
ja: このキーは各フレームを表示する時間 (秒) を指定します。

en: Decides when to group windows from the same application on the window list. Possible values are "never", "auto" and "always".
ja: ウィンドウ一覧にある同じアプリをいつグループ化するかを指定します。指定可能な値: "never", "auto", "always"

en: If true, the window list will show windows from all workspaces. Otherwise it will only display windows from the current workspace.
ja: TRUE にすると、ウィンドウ一覧にすべてのワークスペースのウィンドウを表示します。それ以外は、現在のワークスペースにあるウィンドウのみ表示します。

en: If true, then when unminimizing a window, move it to the current workspace. Otherwise, switch to the workspace of the window.
ja: TRUE にすると、最小化から復元する際にそのウィンドウを現在のワークスペースに移動して表示します。それ以外は、ウィンドウがあったワークスペースに表示します。

en: Move windows to current workspace when unminimized
ja: 最小化から復元する際に現在のワークスペースへ移動する

en: Show windows from all workspaces
ja: すべてのワークスペースのウインドウを表示する

en: When to group windows
ja: ウインドウをグループ化する時

en: Display all workspaces
ja: すべてのワークスペースを表示する

en: Display workspace names
ja: ワークスペース名を表示する

en: If true, the workspace switcher will show all workspaces. Otherwise it will only show the current workspace.
ja: TRUE にすると、ワークスペース切り替え器はすべてのワークスペースを表示します。それ以外は、現在のワークスペースだけを表示します。

en: If true, the workspaces in the workspace switcher will display the names of the workspaces. Otherwise they will display the windows on the workspace. This setting only works when the window manager is Metacity.
ja: TRUE にすると、ワークスペース切り替え器の中にあるワークスペースの名前を表示します。それ以外は、ワークスペースの内容 (ウィンドウ) を表示します。この設定は、使用しているウィンドウマネージャーが Metacity の場合にのみ有効です。

en: Rows in workspace switcher
ja: ワークスペース切り替え器の桁数

en: This key specifies how many rows (for horizontal layout) or columns (for vertical layout) the workspace switcher shows the workspaces in. This key is only relevant if the display_all_workspaces key is true.
ja: このキーはすべてのワークスペースを表示する際に、ワークスペースが (縦方向に) 何行、(横方向) 何列あるかを指定します。このキーは display_all_workspaces が TRUE の場合にのみ有効になります。

en: A list of applet IIDs that the panel will ignore. This way you can disable certain applets from loading or showing up in the menu. For example to disable the mini-commander applet add 'OAFIID:GNOME_MiniCommanderApplet' to this list. The panel must be restarted for this to take effect.
ja: パネルが無視するアプレット IID のリストです。これを利用すると、特定のアプレットの読み込みやメニューへの表示を無効にできます。例えば、ミニ・コマンダー・アプレットを無効にするには、このリストに 'OAFIID:GNOME_MiniCommanderApplet' を追加します。パネルはこの設定を有効にするため、再起動します。

en: A list of panel IDs. Each ID identifies an individual toplevel panel. The settings for each of these panels are stored in /apps/panel/toplevels/$(id).
ja: パネル ID の並びです。各 ID は個々のトップレベルパネルを示します。これらのパネルの設定はそれぞれ /apps/panel/toplevels/$(id) に格納されます。

en: A list of panel object IDs. Each ID identifies an individual panel object (e.g. an applet, launcher, action button or menu button/bar). The settings for each of these objects are stored in /apps/panel/objects/$(id).
ja: パネルオブジェクト ID の並びです。各 ID は個々のパネルオブジェクト (例: アプレット、ランチャー、アクションボタンやメニューボタン、メニューバー) を表します。これらのオブジェクトの設定はそれぞれ /apps/panel/objects/$(id) に格納されます。

en: Applet IIDs to disable from loading
ja: 読み込みを無効にするアプレット IID

en: Complete panel lockdown
ja: 完全にパネルをロックする

en: Confirm panel removal
ja: パネル削除時に確認する

en: Disable Force Quit
ja: アプリの強制終了の無効

en: Enable autocompletion in "Run Application" dialog
ja: "プログラムの実行" ダイアログで自動補完を有効にする

en: Enable program list in "Run Application" dialog
ja: "プログラムの実行" ダイアログ上のプログラム一覧を有効にする

en: Enable tooltips
ja: ツールチップを有効にする

en: Expand program list in "Run Application" dialog
ja: "プログラムの実行" ダイアログ上のプログラム一覧を展開する

en: History of "Run Application" dialog
ja: "プログラムの実行" ダイアログの履歴

en: If true, a dialog is shown asking for confirmation if the user wants to remove a panel.
ja: TRUE にすると、ユーザーがパネルを削除しようとした際に確認ダイアログが表示されます。

en: If true, autocompletion in the "Run Application" dialog is made available.
ja: TRUE にすると、"プログラムの実行" ダイアログで入力の自動補完を有効にします。

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is expanded when the dialog is opened. This key is only relevant if the enable_program_list key is true.
ja: TRUE にすると、"プログラムの実行" ダイアログが開いた際に、"既存のアプリケーション" の一覧がこのダイアログの中に表示されます。このキーは enable_program_list が TRUE の場合にのみ有効になります。

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is made available. Whether or not the listing is expanded when the dialog is shown is controlled by the show_program_list key.
ja: TRUE にすると、"プログラムの実行" ダイアログの中に表示される "既存のアプリケーション" の一覧を利用できます。ダイアログが表示された際に一覧があるかないかは show_program_list キーで制御することができます。

en: If true, the panel will not allow a user to force an application to quit by removing access to the force quit button.
ja: TRUE にすると、ユーザーは "アプリの強制終了" ボタンにアクセスできなくなるので、アプリケーションを強制的に終了することができなくなります。

en: If true, the panel will not allow any changes to the configuration of the panel. Individual applets may need to be locked down separately however. The panel must be restarted for this to take effect.
ja: TRUE にすると、パネルは設定を変更できなくします。ただし、それぞれのアプレットは個別にロックする必要があります。パネルはこの設定を有効にするために、再起動しなければなりません。

en: If true, tooltips are shown for objects in panels. Tooltips can be disabled for the whole desktop with the gtk-enable-tooltips property in GTK+.
ja: true ならば、パネルのオブジェクトでツールチップが表示されます。ツールチップは GTK+ の gtk-enable-tooltips プロパティを使ってデスクトップ全体で無効にできます。

en: Panel ID list
ja: パネル ID のリスト

en: Panel object ID list
ja: パネルオブジェクト ID のリスト

en: The list of commands used in the past in the "Run Application" dialog.
ja: "プログラムの実行" ダイアログで過去に使われたコマンドの一覧です。

en: Launcher location
ja: ランチャーの配置

en: The location of the .desktop file describing the launcher. This key is only relevant if the object_type key is "launcher-object".
ja: ランチャーの詳細を記述した .desktop ファイルの格納場所です。このキーは、object_type キーが "launcher-object" の場合にのみ有効になります。

en: Icon used for button
ja: ボタンに使用するアイコン

en: Menu content path
ja: メニュー内容のパス

en: The location of the image file used as the icon for the object's button. If empty, the default icon for the menu will be used.
ja: オブジェクトのボタンに表示するアイコンの画像ファイルの格納場所です。空ならば、メニューのデフォルトのアイコンが使用されます。

en: The path from which the menu contents is contructed. If empty, the menu will be the default applications menu.
ja: メニューを構成するものを格納する場所 (パス名) です。空ならば、デフォルトのアプリケーションメニューになります。

en: The text to display in a tooltip for this menu.
ja: このメニューのツールチップとして表示されるテキスト。

en: Tooltip displayed for menu
ja: メニューで表示されるツールチップ

en: If set to 'end', the position of the object is interpreted relative to the right (or bottom if vertical) edge of the panel.
ja: 'end' に設定すると、オブジェクトの位置はパネルの右端 (または縦向きの場合は下端) からの相対位置で解釈されます。

en: Interpret position relative to bottom/right edge
ja: 下端/右端からの相対位置で解釈する

en: Object IID
ja: アプレット IID

en: Object's position on the panel
ja: パネル上のオブジェクトの位置

en: The identifier of the toplevel panel which contains this object.
ja: このオブジェクトを格納するトップレベルパネルの識別子です。

en: The implementation ID of the object - e.g. "ClockAppletFactory::ClockApplet".
ja: オブジェクトのインプリメンテーションID (例 "ClockAppletFactory::ClockApplet") です。

en: The position of this panel object. The position is specified by the number of pixels from the left (or top if vertical) panel edge.
ja: このパネルオブジェクトを配置する位置です。配置する位置はパネルの左端 (または縦向きの場合は上端) からのピクセル数で指定します。

en: Toplevel panel containing object
ja: トップレベルパネルが格納するオブジェクト

en: Animation speed
ja: アニメーションの速度

en: Automatically hide panel into corner
ja: 自動的にパネルを端に隠す

en: Background color
ja: 背景色

en: Background image
ja: 背景の画像

en: Background type
ja: 背景の種類

en: Center panel on x-axis
ja: X軸の中央に配置する

en: Center panel on y-axis
ja: Y軸の中央に配置する

en: Determines how the image set by image-uri is rendered. Possible values are "none", "stretch", "fit". With "stretch", the image will be scaled to the panel dimensions and the aspect ratio of the image will not be maintained. With "fit", the image will be scaled (retaining the aspect ratio of the image) to the panel height (if horizontal).
ja: image-uri で設定された画像をどう表示するか決定。指定できる値は "none"、"stretch"、"fit" です。"stretch" だと、画像はパネルの大きさに合わせて変更されます。アスペクト比は変わります。"fit" だと(パネルが水平ならば)パネルの高さに合わせて変更されます(アスペクト比は保持されます)。

en: Enable arrows on hide buttons
ja: 隠すボタンに矢印をつける

en: Enable hide buttons
ja: 隠すボタンを有効にする

en: Expand to occupy entire screen width
ja: パネルをスクリーンの幅一杯に広げる

en: If true, arrows will be placed on the hide buttons. This key is only relevant if the enable_buttons key is true.
ja: TRUE にすると、隠すボタンに矢印が付与されます。このキーは enable_buttons キーが TRUE の場合にのみ有効になります。

en: If true, buttons will be placed on each side of the panel which may be used to move the panel to edge of the screen, leaving only a button showing.
ja: TRUE にすると、パネルの両端にボタンを配置します。このボタンはスクリーンの端に向かってパネルを移動し、ボタンのみ残して表示させる場合に使用します。

en: If true, the background image will be rotated when the panel is oriented vertically.
ja: TRUE にすると、パネルが縦向きになった際に背景の画像も一緒に回転させます。

en: If true, the panel is automatically hidden into a corner of the screen when the pointer leaves the panel area. Moving the pointer to that corner again will cause the panel to re-appear.
ja: TRUE にすると、マウスカーソルがパネルから離れた際に、パネルが自動的にスクリーンの端に隠れます。マウスカーソルを端に移動すると、パネルが再び表示されます。

en: If true, the panel will occupy the entire screen width (height if this is a vertical panel). In this mode the panel can only be placed at a screen edge. If false, the panel will only be large enough to accommodate the applets, launchers and buttons on the panel.
ja: TRUE にすると、パネルがスクリーンの幅 (パネルが縦向きの場合は高さ) 一杯に延びます。このモードでは、パネルはスクリーンの端にしか配置することができません。False にすると、パネルはその上にあるアプレット、ランチャー、ボタンの数に合わせた大きさになります。

en: If true, the x and x_right keys are ignored and the panel is placed at the center of the x-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the x and x_right keys specify the location of the panel.
ja: TRUE にすると、x と x_right キーの設定を無視して、スクリーンのX軸の中央にパネルが配置されます。パネルのサイズが変更されると、その位置を保持します (つまり、パネルは両端から延びていきます)。TRUE でない場合、パネルの位置は x と x_right キーの設定に従って配置されます。

en: If true, the y and y_bottom keys are ignored and the panel is placed at the center of the y-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the y and y_bottom keys specify the location of the panel.
ja: TRUE にすると、y と y_bottom キーの設定を無視して、スクリーンのY軸の中央にパネルが配置されます。パネルのサイズが変更されると、その位置を保持します (つまり、パネルは両端から延びていきます)。TRUE でない場合、パネルの位置は y と y_bottom キーの設定に従って配置されます。

en: Image options
ja: 画像オプション

en: In a Xinerama setup, you may have panels on each individual monitor. This key identifies the current monitor the panel is displayed on.
ja: Xinerama 機能では、別々のモニターにパネルを配置することができます。このキーはパネルが表示されている現在のモニターを示します。

en: Name to identify panel
ja: パネルを識別するための名前

en: Panel autohide delay
ja: パネルが自動的に隠れるまでの遅延時間

en: Panel autounhide delay
ja: パネルが自動的に戻るまでの遅延時間

en: Panel orientation
ja: パネルの向き

en: Panel size
ja: パネルのサイズ

en: Rotate image on vertical panels
ja: パネルが縦向きの時は画像も回転する

en: Specifies the background color for the panel in #RGB format.
ja: パネルの背景色を #RGB フォーマットで指定します。

en: Specifies the file to be used for the background image. If the image contains an alpha channel it will be composited onto the desktop background image.
ja: 背景の画像に使用するファイルを指定します。その画像がαチャンネルをもっている場合、デスクトップの背景画像に合成されます。

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer enters the panel area before the panel is automatically re-shown. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
ja: マウスカーソルがパネルの領域に入ったあとに、自動的にパネルが再表示されるまでの遅延時間をミリ秒で指定します。このキーは auto_hide キーが TRUE の場合にのみ有効になります。

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer leaves the panel area before the panel is automatically hidden. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
ja: マウスカーソルがパネルの領域から離れたあと、自動的にパネルが隠れるまでの遅延時間をミリ秒で指定します。このキーは auto_hide キーが TRUE の場合にのみ有効になります。

en: Specifies the number of pixels visible when the panel is automatically hidden into a corner. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
ja: パネルが自動的にスクリーンの端に隠れた際に表示する部分のピクセル値を指定します。このキーは auto_hide キーが TRUE の場合にのみ有効になります。

en: The height (width for a vertical panel) of the panel. The panel will determine at runtime a minimum size based on the font size and other indicators. The maximum size is fixed at one quarter of the screen height (or width).
ja: パネルの高さ (パネルが縦向きの場合は幅) です。パネルはフォントサイズや他のアイコンに基づいた最小サイズをリアルタイムに決定します。最大サイズはスクリーンの高さの 1/4 固定になっています。

en: The location of the panel along the x-axis, starting from the right of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the x key is used. If the value is greater than 0, then the value of the x key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
ja: X軸に沿ったパネルの位置で、スクリーンの右側からカウントします。-1 にすると、このキーの値を無視して x キーの値を使用します。0 より大きな値にすると、x キーの値を無視します。このキーはパネルを広げないモードでのみ有効になります。このキーはパネルを広げたモードでは無視され、パネルはその向きにが示すスクリーンの端に配置されます。

en: The location of the panel along the x-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
ja: X軸に沿ったパネルの位置です。このキーはパネルを広げないモードでのみ有効になります。このキーはパネルを広げたモードでは無視され、パネルはその向きにが示すスクリーンの端に配置されます。

en: The location of the panel along the y-axis, starting from the bottom of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the y key is used. If the value is greater than 0, then the value of the y key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
ja: Y軸に沿ったパネルの位置で、スクリーンの下側からカウントします。-1 にすると、このキーの値を無視して y キーの値を使用します。0 より大きな値にすると、y キーの値を無視します。このキーはパネルを広げないモードでのみ有効になります。このキーはパネルを広げたモードでは無視され、パネルはその向きにが示すスクリーンの端に配置されます。

en: The location of the panel along the y-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
ja: Y軸に沿ったパネルの位置です。このキーはパネルを広げないモードでのみ有効になります。このキーはパネルを広げたモードでは無視され、パネルはその向きにが示すスクリーンの端に配置されます。

en: The orientation of the panel. Possible values are "top", "bottom", "left", "right". In expanded mode the key specifies which screen edge the panel is on. In un-expanded mode the difference between "top" and "bottom" is less important - both indicate that this is a horizontal panel - but still give a useful hint as to how some panel objects should behave. For example, on a "top" panel a menu button will pop up its menu below the panel, whereas on a "bottom" panel the menu will be popped up above the panel.
ja: このパネルを配置する向きです (指定可能な値: "top", "bottom", "left", "right")。パネルを広げたモードの場合、このキーはパネルをスクリーンのどの端に配置するかを指定します。パネルを広げないモードでは、"top" と "bottom" の違いは重要ではありません …どちらも水平なパネルであることを示します。しかしパネル上のオブジェクトの振る舞いを規定する有用なヒントにはなります。例えば、"top" パネルでは、メニューはパネルの下側に向かってポップアップします。逆に "bottom" パネルのメニューはパネルの上側に向かってポップアップします。

en: The speed in which panel animations should occur. Possible values are "slow", "medium" and "fast". This key is only relevant if the enable_animations key is true.
ja: パネルをアニメーションさせる際の速度です。このキーは enable_animations が TRUE の場合にのみ機能します。指定可能な値: "slow", "medium", "fast"

en: This is a human readable name which you can use to identify a panel. Its main purpose is to serve as the panel's window title which is useful when navigating between panels.
ja: これはパネルを識別するのに使用する可読な名前です。その主な目的は、複数のパネルの間でナビゲートする際に便利なパネルウィンドウのタイトルとして保持することにあります。

en: Visible pixels when hidden
ja: パネルを隠した際に表示するピクセル数

en: Which type of background should be used for this panel. Possible values are "none" - the default GTK+ widget background will be used, "color" - the color key will be used as background color or "image" - the image specified by the image key will be used as background.
ja: このパネルで使用される背景の種類です。指定可能な値: "none" (デフォルトの GTK+ ウィジットの背景を使用する)、"color" (color キーに指定した色を使用する)、"image" (image キーに指定した画像を使用する)。

en: With a multi-screen setup, you may have panels on each individual screen. This key identifies the current screen the panel is displayed on.
ja: マルチスクリーン設定で、別々のスクリーンにパネルを配置することが可能です。このキーはパネルが表示されている現在のスクリーンを示します。

en: X co-ordinate of panel
ja: パネルのX軸方向の座標

en: X co-ordinate of panel, starting from the right of the screen
ja: パネルのX座標 (画面の右からカウントする)

en: X screen where the panel is displayed
ja: パネルを表示するXスクリーン

en: Xinerama monitor where the panel is displayed
ja: パネルを表示する Xinerama のモニター

en: Y co-ordinate of panel
ja: パネルのY軸方向の座標

en: Y co-ordinate of panel, starting from the bottom of the screen
ja: パネルのY座標 (画面の下からカウントする)

en: File is not a valid .desktop file
ja: ファイルは正しい .desktop ファイルではありません

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
ja: 認識できない desktop ファイル　バージョン '%s'

en: Starting %s
ja: %s を開始しています

en: Application does not accept documents on command line
ja: このアプリケーションはコマンドライン上ではドキュメントを開けません

en: Unrecognized launch option: %d
ja: 認識できない起動オプション: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
ja: 'Type=Link' のデスクトップエントリにはドキュメントの URI を渡せません

en: Not a launchable item
ja: 起動可能な項目ではありません

en: Disable connection to session manager
ja: セッションマネージャーへの接続を無効にする

en: Specify file containing saved configuration
ja: 保存された設定を含むファイルを指定する

en: FILE
ja: ファイル

en: Specify session management ID
ja: セッション管理 ID を指定する

en: Session management options:
ja: セッション管理のオプション:

en: Show session management options
ja: セッション管理のオプションを表示する

note: FIXME: We need a title in this case, but we don't know what * the format should be. Let's put something simple until * the following bug gets fixed: * http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=165132 FIXME: http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=165132
en: Error
ja: エラー

en: Choose an icon
ja: アイコンを選択

en: Could not launch '%s'
ja: '%s' を起動できませんでした

en: Could not launch application
ja: アプリケーションを起動できませんでした

en: Could not open location '%s'
ja: '%s' という場所を開けませんでした

en: No application to handle search folders is installed.
ja: 検索フォルダーを処理できるアプリがインストールされていません。

en: _Move
ja: 移動(_M)

en: _Remove From Panel
ja: パネルから削除(_R)

en: Create new file in the given directory
ja: 新しいファイルを指定したフォルダーに作成する

en: - Edit .desktop files
ja: - .desktop を編集する

en: Create Launcher
ja: ランチャーの作成

en: Directory Properties
ja: フォルダーのプロパティ

en: Launcher Properties
ja: ランチャーのプロパティ

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
ja: 他のアプリケーションを起動してウィンドウを管理したり時刻を表示するためのユーティリティをいろいろ提供します

en: Panel
ja: パネル

en: Could not show this URL
ja: この URL を表示できませんでした

en: No URL was specified.
ja: URL が指定されませんでした

en: Could not use dropped item
ja: ドロップしたアイテムを利用できませんでした

en: No URI provided for panel launcher desktop file
ja: パネルランチャーのデスクトップファイルに URI がありません

en: Unable to open desktop file %s for panel launcher%s%s
ja: デスクトップファイル %s (パネルランチャー %s%s) を開けません

en: _Launch
ja: 起動する(_L)

en: _Properties
ja: プロパティ(_P)

en: Launcher location is not set, cannot load launcher
ja: ランチャーの場所が設定されていないので、ランチャーを読み込めません

en: Could not save launcher
ja: ランチャーを保存できませんでした

en: Replace a currently running panel
ja: 現在実行中のパネルを置き換える

en: _Lock Screen
ja: 画面のロック(_L)

en: _Activate Screensaver
ja: スクリーンセーバーを有効にする(_A)

en: Connect to server
ja: サーバーへ接続

en: Could not connect to server
ja: サーバーへ接続できませんでした

en: Lock Screen
ja: 画面のロック

en: Protect your computer from unauthorized use
ja: 不正な使用からコンピューターを守ります

note: when changing one of those two strings, don't forget to * update the ones in panel-menu-items.c (look for * "1" (msgctxt: "panel:showusername"))
en: Log Out...
ja: ログアウト...

en: Log out of this session to log in as a different user
ja: 別のユーザーでログインするために、このセッションからログアウトします

en: Run Application...
ja: アプリケーションの実行...

en: Run an application by typing a command or choosing from a list
ja: コマンドを入力するか、または一覧からコマンドを選択してアプリを起動します

en: Search for Files...
ja: ファイルの検索...

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
ja: このコンピューターから名前や内容でドキュメントとフォルダーを特定します

en: Force Quit
ja: アプリの強制終了

en: Force a misbehaving application to quit
ja: おかしな動作をするアプリを強制的に終了します

note: FIXME icon
en: Connect to Server...
ja: サーバーへ接続...

en: Connect to a remote computer or shared disk
ja: リモートのコンピューターや共有ディスクへ接続します

en: Shut Down...
ja: シャットダウン...

en: Shut down the computer
ja: コンピューターをシャットダウンします

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: The main GNOME menu
ja: GNOME メインメニューです

en: Menu Bar
ja: メニューバー

en: A custom menu bar
ja: カスタムメニューバーです

en: Separator
ja: 区切り

en: A separator to organize the panel items
ja: パネルのアイテムを整理するための区切りです

en: User menu
ja: ユーザーメニュー

en: Menu to change your settings and your online status
ja: 設定やオンラインステータスを変更するメニュー

en: (empty)
ja: (空)

en: Custom Application Launcher
ja: カスタムアプリケーションのランチャー

en: Create a new launcher
ja: 新しい独自のランチャーを生成します

en: Application Launcher...
ja: アプリケーションのランチャー...

en: Copy a launcher from the applications menu
ja: アプリケーションメニューからランチャーをコピーします

en: Find an _item to add to "%s":
ja: "%s" へ追加するアイテムの検索(_I):

en: Find an _item to add to the panel:
ja: パネルへ追加するアイテムの検索(_I):

en: Add to Panel
ja: パネルへ追加

en: "%s" has quit unexpectedly
ja: "%s" が突然終了しました

en: Panel object has quit unexpectedly
ja: パネルオブジェクトが突然終了しました

en: If you reload a panel object, it will automatically be added back to the panel.
ja: パネルオブジェクトを再読み込みすると、自動的にオブジェクトをパネルの後ろに追加します。

en: _Don't Reload
ja: 再読み込みしない(_D)

en: _Reload
ja: 再読み込み(_R)

en: The panel encountered a problem while loading "%s".
ja: "%s" を読み込む際にパネルで問題が発生しました。

en: Do you want to delete the applet from your configuration?
ja: お使いの設定からアプレットを削除しますか?

en: Cannot delete this panel
ja: このパネルは削除できません

en: You must always have at least one panel.
ja: 少なくともパネルを一つ用意しなければなりません

en: _Add to Panel...
ja: パネルへ追加(_A)...

en: _Delete This Panel
ja: このパネルを削除する(_D)

en: _New Panel
ja: 新しいパネル(_N)

en: Application
ja: アプリケーション

en: Application in Terminal
ja: 端末内で起動する

en: Location
ja: 場所

note: Type
en: _Type:
ja: 種類(_T):

note: Name
en: _Name:
ja: 名前(_N):

en: _Browse...
ja: 参照(_B)...

note: Comment
en: Co_mment:
ja: コメント(_M):

en: Choose an application...
ja: アプリケーションの選択...

en: Choose a file...
ja: ファイルの選択...

en: Comm_and:
ja: コマンド(_A):

en: _Location:
ja: 場所(_L):

en: The name of the launcher is not set.
ja: ランチャーの名前を入力してください。

en: Could not save directory properties
ja: フォルダーのプロパティを保存できませんでした

en: The name of the directory is not set.
ja: フォルダーの名前を入力してください。

en: The command of the launcher is not set.
ja: ランチャーのコマンドを入力してください。

en: The location of the launcher is not set.
ja: ランチャーの場所を入力してください。

en: Could not display help document
ja: ヘルプを表示できませんでした

en: Click on a window to force the application to quit. To cancel press <ESC>.
ja: ウインドウ上でクリックすると、そのアプリケーションを強制終了させます。取り消すには <ESC> キーを押します。

en: Force this application to exit?
ja: このアプリケーションを強制的に終了しますか?

en: If you choose to force an application to exit, unsaved changes in any open documents in it might get lost.
ja: アプリケーションを強制終了すると、保存していない開いているドキュメントの内容を失なうことになります。

en: Cannot create initial panel layout.
ja: パネルの初期レイアウトを作成できません。

en: Browse and run installed applications
ja: インストールしたアプリケーションを参照したり起動します

en: Access documents, folders and network places
ja: ドキュメントやフォルダー、ネットワーク上の場所にアクセスします

en: Applications
ja: アプリケーション

en: _Edit Menus
ja: メニューの編集(_E)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: Switch User
ja: ユーザーの切り替え

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
ja: '%s' を開きます

en: Unable to scan %s for media changes
ja: メディアの変更で %s をスキャンできません

en: Rescan %s
ja: %sにメディアが挿入されているかチェックしてみます

en: Unable to mount %s
ja: %s をマウントできません

en: Mount %s
ja: %s のマウント

en: Removable Media
ja: リムーバブルメディア

en: Network Places
ja: ネットワークの場所

note: is_exec? exec name
en: Open your personal folder
ja: ユーザー専用のフォルダーを開きます

[ctx: Desktop Folder]
note: Translators: Desktop is used here as in * "Desktop Folder" (this is not the Desktop * environment).
en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Open the contents of your desktop in a folder
ja: お使いのデスクトップをフォルダーとして開きます

note: is_exec? exec
en: Computer
ja: コンピューター

note: name
en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
ja: このコンピューターからアクセス可能ならローカルやリモートのフォルダーすべてを参照

note: is_exec? exec
en: Network
ja: ネットワーク

note: name
en: Browse bookmarked and local network locations
ja: ブックマークされたローカルネットワーク上の場所を参照

en: Available
ja: 在席中

en: Busy
ja: 取り込み中

en: Places
ja: 場所

[ctx: Orientation]
en: Top
ja: 上

[ctx: Orientation]
en: Bottom
ja: 下

[ctx: Orientation]
en: Left
ja: 左

[ctx: Orientation]
en: Right
ja: 右

en: Unable to load file '%s': %s.
ja: ファイル '%s'  を読み込めません: %s

en: Could not display properties dialog
ja: プロパティダイアログを表示できませんでした

en: <small>Opaque</small>
ja: <small>不透明</small>

en: <small>Transparent</small>
ja: <small>透過</small>

en: Arro_ws on hide buttons
ja: 隠すボタンに矢印をつける(_W)

en: Background
ja: 背景

en: Background _image:
ja: 背景の画像(_I):

en: Co_lor:
ja: 色(_L):

en: E_xpand
ja: 広げる(_X)

en: Image Background Details
ja: 背景画像の詳細

en: Panel Properties
ja: パネルのプロパティ

en: Pick a color
ja: 色の取得

en: Rotate image when panel is _vertical
ja: パネルが縦向きの場合は画像を回転させる(_V)

en: S_tyle:
ja: スタイル(_T):

en: Select background
ja: 背景の選択

en: Show hide _buttons
ja: 隠すボタンを表示する(_B)

en: Solid c_olor
ja: 単色(_O)

en: Some of these properties are locked down
ja: いくつかのプロパティがロックされています

en: St_retch
ja: 引き伸ばす(比率を変更)(_R)

en: _Autohide
ja: 自動的に隠す(_A)

en: _None (use system theme)
ja: なし (システムのテーマを使用する)(_N)

en: _Orientation:
ja: 向き(_O):

en: _Scale
ja: 引き伸ばす(比率は維持する)(_S)

en: _Size:
ja: サイズ(_S):

en: _Tile
ja: タイル状(_T)

en: pixels
ja: ピクセル

en: Could not open recently used document "%s"
ja: 最近開いたドキュメント "%s" を開けませんでした

en: An unknown error occurred while trying to open "%s".
ja: "%s" を開こうとする時に原因不明のエラーが発生しました

en: Clear the Recent Documents list?
ja: "最近開いたドキュメント" の一覧をクリアしますか?

en: If you clear the Recent Documents list, you clear the following:
    • All items from the Places → Recent Documents menu item.
    • All items from the recent documents list in all applications.
ja: 最近開いたドキュメントの一覧をクリアすると、次のエントリを消去することになります:
    • [場所]→[最近開いたドキュメント] にあるすべてのエントリ
    • アプリケーションで記録した[最近開いた...]のすべてのエントリ

en: Clear Recent Documents
ja: この一覧をクリアする

en: Recent Documents
ja: 最近開いたドキュメント

en: Clear Recent Documents...
ja: 最近開いたドキュメントをクリアする...

en: Clear all items from the recent documents list
ja: "最近開いたドキュメント" の一覧をすべてクリアします

en: Could not run command '%s'
ja: コマンド '%s' を起動できませんでした

en: Could not convert '%s' from UTF-8
ja: UTF-8 から '%s' へ変換できませんでした

en: Choose a file to append to the command...
ja: コマンドの後ろに続けるファイルを選択してください...

en: Select an application to view its description.
ja: 説明を表示するアプリケーションを選択してください

en: Will run command: '%s'
ja: 実行するコマンド: '%s'

en: URI list dropped on run dialog had wrong format (%d) or length (%d)
ja: 実行ダイアログにドロップした URI の並びの書式 (%d) またはサイズ (%d) が間違っています

en: Could not display run dialog
ja: プログラムの起動ダイアログを表示できませんでした

en: Click this button to browse for a file whose name to append to the command string.
ja: コマンドの文字列の後に続けるファイル名を選択するにはこのボタンを押します。

en: Click this button to run the selected application or the command in the command entry field.
ja: 選択したアプリケーション、あるいは、コマンド入力エントリに入力されたコマンドを実行するにはこのボタンを押します。

en: Command icon
ja: コマンドのアイコン

en: List of known applications
ja: 既存のアプリケーション一覧

en: Run Application
ja: アプリケーションの実行

en: Run in _terminal
ja: 端末内で起動する(_T)

en: Run with _file...
ja: ファイルを引数として実行(_F)...

en: Select this box to run the command in a terminal window.
ja: コマンドを端末内で実行するにはこのボックスを選んでください。

en: Show list of known _applications
ja: 既存のアプリケーション一覧(_A)

en: The icon of the command to be run.
ja: 実行するコマンドのアイコンです。

en: _Run
ja: 実行(_R)

en: _Force quit
ja: 強制的に終了(_F)

en: C_lear
ja: クリアする(_L)

en: D_on't Delete
ja: 削除しない(_O)

en: Specify an applet IID to load
ja: 読み込むアプレットの IID の指定

en: Specify a gconf location in which the applet preferences should be stored
ja: GConf のアプレット設定の格納場所を指定します

en: Specify the initial size of the applet (xx-small, medium, large etc.)
ja: アプレットのデフォルトサイズ (xx-small, medium, large など) を指定します

en: Specify the initial orientation of the applet (top, bottom, left or right)
ja: アプレットのデフォルトの向き (top, bottom, left, right) を指定します

[ctx: Size]
en: XX Small
ja: とても小さい

[ctx: Size]
en: X Small
ja: ちょっと小さい

[ctx: Size]
en: Small
ja: 小さい

[ctx: Size]
en: Medium
ja: 中ぐらい

[ctx: Size]
en: Large
ja: 大きい

[ctx: Size]
en: X Large
ja: ちょっと大きい

[ctx: Size]
en: XX Large
ja: とても大きい

en: Failed to load applet %s
ja: アプレット %s の読み込みに失敗しました

note: This is an utility to easily test various applets
en: Test applet utility
ja: アプレットのテスト用ユーティリティ

en: _Applet:
ja: アプレット(_A):

en: _Prefs Dir:
ja: 設定フォルダー(_P):

en: Hide Panel
ja: パネルを隠す

note: translators: these string will be shown in MetaCity's switch window * popup when you pass the focus to a panel
en: Top Expanded Edge Panel
ja: 上側展開エッジパネル

en: Top Centered Panel
ja: 上側中央パネル

en: Top Floating Panel
ja: 上側フロートパネル

en: Top Edge Panel
ja: 上側エッジパネル

en: Bottom Expanded Edge Panel
ja: 下側展開エッジパネル

en: Bottom Centered Panel
ja: 下側中央パネル

en: Bottom Floating Panel
ja: 下側フロートパネル

en: Bottom Edge Panel
ja: 下側エッジパネル

en: Left Expanded Edge Panel
ja: 左側展開エッジパネル

en: Left Centered Panel
ja: 左側中央パネル

en: Left Floating Panel
ja: 左側フロートパネル

en: Left Edge Panel
ja: 左側エッジパネル

en: Right Expanded Edge Panel
ja: 右側展開エッジパネル

en: Right Centered Panel
ja: 右側中央パネル

en: Right Floating Panel
ja: 右側フロートパネル

en: Right Edge Panel
ja: 右側エッジパネル

en: Icon '%s' not found
ja: '%s' というアイコンが見つかりません

en: file
ja: ファイル

en: Home Folder
ja: ホームフォルダー

note: Translators: this is the same string as the one found in * nautilus
en: File System
ja: ファイルシステム

en: Search
ja: 検索

en: Open URL: %s
ja: URL を開く: %s

en: Delete this panel?
ja: このパネルを削除しますか?

en: When a panel is deleted, the panel and its
    settings are lost.
ja: パネルを削除すると、
    パネルとその設定が失われてしまいます。

en: A simple applet for testing the GNOME panel
ja: GNOME パネルの単純なアプレット (テスト用)

en: Factory for Test DBus Applet
ja: DBus アプレット (テスト用) のファクトリ

en: Test DBus Applet
ja: DBus アプレット (テスト用)

en: Test DBus Applet Factory
ja: DBus アプレット (テスト用) のファクトリ
