gnome-panel master - en to nds translation catalogue (261 entries)

en: Ad_just Date & Time
nds: Dag un T_iet instellen

en: Copy _Date
nds: _Dag koperen

en: Copy _Time
nds: _Tied koperen

en: _About
nds: _Över

en: _Help
nds: _Hölp

en: _Preferences
nds: _Instellens

en: Clock
nds: Tied

en: Clock Applet Factory
nds: Klockprogrammfabrik

en: Factory for creating clock applets.
nds: Fabrik, um Klockprogramme to erstellen

en: Get the current time and date
nds: Aktuelle Tied un Dag daalladen

en: Tasks
nds: Opgav

en: Edit
nds: Bewarken

en: All Day
nds: All Dag

en: Weather Information
nds: Wetterinformatschoonen

en: Locations
nds: Orte

en: Calendar
nds: Kalenner

en: Click to hide month calendar
nds: Klicken, um kalenner to verbargen

en: Click to view month calendar
nds: Klicken, um Kalenner optowiesen

en: Computer Clock
nds: Reknertied

en: Set System Time...
nds: Systemtied setten...

en: Set System Time
nds: Systemtied

en: Failed to set the system time
nds: Künnt de Systemtied nich setten

en: Custom format
nds: Eegens Format

en: Choose Location
nds: Ort wählen

en: Edit Location
nds: Orte bewarken

en: City Name
nds: Stadtnaam

en: City Time Zone
nds: Stadttiedrebeet

en: 24 hour
nds: 24 Stunnen

en: UNIX time
nds: UNIX-Tied

en: Internet time
nds: Innernettied

en: Custom _format:
nds: Eegens _Format:

en: <i>(optional)</i>
nds: <i>(optschoonal)</i>

note: Languages that have a single word that translates as either "state" or "province" should use that instead of "region".
en: <small><i>Type a city, region, or country name and then select a match from the pop-up.</i></small>
nds: <small><i>Gev eene Stadt, region or Landnaam in und wähl denn een Rutkamen im Popup ut.</i></small>

en: Clock Format
nds: Tiedformat

en: Clock Preferences
nds: Tiedinstellens

en: Current Time:
nds: Aktuelle Tied:

en: Display
nds: Billschirm

en: East
nds: Osten

en: General
nds: Allgemeen

en: North
nds: Noorden

en: Panel Display
nds: Balkenbillschirm

en: Show _temperature
nds: _Temperatur opwiesen

en: Show _weather
nds: _Wetter opwiesen

en: Show the _date
nds: _Dag opwiesen

en: South
nds: Süden

en: Time & Date
nds: Tied un Dag

en: Time _Settings
nds: Tiedin_stellens

en: Weather
nds: Wetter

en: West
nds: Westen

en: _12 hour format
nds: _12 Stunnenformat

en: _24 hour format
nds: _24 Stunnenformat

en: _Location Name:
nds: _Ortnaam:

en: _Set System Time
nds: _Systemtied setten

en: _Time:
nds: _Tied:

en: _Timezone:
nds: _Tiedrebeet:

note: Translators: This controls whether the GNOME panel clock should display time in 24 hour mode or 12 hour mode by default. The only valid values for this are "24-hour" and "12-hour". If your locale uses 24 hour time notation, translate this to "24-hour". If your locale uses 12 hour time notation with 
en: 24-hour
nds: 24-Stunnen

en: Custom format of the clock
nds: Eegens Format vun de Klock

en: Hour format
nds: Stunnenformat

en: List of locations
nds: Ortlist

en: Show date in clock
nds: Dag tosammen mit de Tied opwiesen

en: Show date in tooltip
nds: Dag in lütter Popup-Informatschoon opwiesen

en: Show temperature in clock
nds: Temperatur tosammen mit de Tied opwiesen

en: Show time with seconds
nds: Tied mit Sekunnen opwiesen

en: Show weather in clock
nds: Wetter tosammen mit de Tied opwiesen

en: Show week numbers in calendar
nds: Weekentalen im Kalenner opwiesen

en: Time configuration tool
nds: Tiedinstellenswarktügg

en: Use Internet time
nds: Innernettied bruken

en: Use UNIX time
nds: UNIX-Tied bruken

en: Use UTC
nds: UTC bruken

en: <small>Set...</small>
nds: <small>Setten...</small>

en: <small>Set</small>
nds: <small>Setten</small>

note: FMQ: it's broken to read from another module's translations; add some API to libgweather.
en: Unknown
nds: Kennen wi nich

note: Translators: The two strings are temperatures.
en: %s, feels like %s
nds: %s, föhlt sik an as %s

en: Sunrise: %s / Sunset: %s
nds: Sünnopgang: %s / Sünnunnergang: %s

en: Change system time
nds: Systemtied ännern

en: Change system time zone
nds: Systemtiedrebeet ännern

en: Configure hardware clock
nds: Hardwaretied instellen

en: Fish
nds: Fisk

en: Wanda Factory
nds: Wandafabrik

en: Images
nds: Billers

en: %s the Fish
nds: %s de Fisk

en: %s the Fish Says:
nds: %s de Fisk seggt:

en: _Speak again
nds: _Segg dat nohmal

en: Look at today's date!
nds: Kiek mol, wat hüüt för een Dag is!

en: %s the Fish, the fortune teller
nds: %s de Tokunft vertellende Fisk

en: Animation
nds: Animatschoon

en: Fish Preferences
nds: Intellens vun Fisk

en: Select an animation
nds: Eene Animatschoon wählen

en: _File:
nds: _Datei:

en: _Name of fish:
nds: _Naam vu'm Fisk:

en: seconds
nds: Sekunnen

en: The fish's name
nds: De Fisk sien Naam

en: Notification Area
nds: Mitdeelensrebeet

en: Panel Notification Area
nds: Balkeninformatschoonsrebeet

en: Hide application windows and show the desktop
nds: Programmfinster verbargen un Schrievdisk opwiesen

en: Show Desktop
nds: Schrievdisk opwiesen

en: Switch between open windows using a menu
nds: Menü bruken, um twüschen open Finstern to wesseln

en: Switch between open windows using buttons
nds: Knöppe bruken, um twüschen open Finstern to wesseln

en: Switch between workspaces
nds: Twüschen unnerscheedliche Schrievdisks wesseln

en: Window List
nds: Finsterlist

en: Window Selector
nds: Finsterwähler

en: Icon not found
nds: Bill nich funnen

en: Click here to restore hidden windows.
nds: Hier klicken, um de verbargten Finster wedder hertostellen

en: Click here to hide all windows and show the desktop.
nds: Hier klicken, um all Finsters to verbargen un de Schrievdisk optowiesen.

en: Show Desktop Button
nds: Schrievdiskknopp opwiesen

en: Window Grouping
nds: Finstergrupperen

en: _Always group windows
nds: _Finsters jümmers grupperen

en: _Never group windows
nds: Finsters _nienich grupperen

en: Switcher
nds: Wähler

en: Workspace Names
nds: Schrievdisknaamen

en: Workspaces
nds: Schrievdisks

en: Display all workspaces
nds: All Schrievdisks opwiesen

en: Display workspace names
nds: Schrievdisknaamen opwiesen

note: FIXME: We need a title in this case, but we don't know what * the format should be. Let's put something simple until * the following bug gets fixed: * http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=165132 FIXME: http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=165132
en: Error
nds: Fehler

en: Could not launch '%s'
nds: Künn '%s' nich starten

en: Could not launch application
nds: Künn Programm nich starten

en: Could not open location '%s'
nds: Künn Ort '%s' nich opmaken

en: Loc_k To Panel
nds: Im Bal_ken avsluten

en: _Move
nds: _Verschuven

en: _Remove From Panel
nds: Ut'm Balken löschen

en: _Properties
nds: _Instellens

en: - Edit .desktop files
nds: - .desktop Dateien bewarken

en: Create Launcher
nds: Starter erstellen

en: Panel
nds: Balken

en: No URL was specified.
nds: Keen URL wählt.

en: _Launch
nds: _Starte

en: Could not save launcher
nds: Künn Starter nich spiekern

en: Replace a currently running panel
nds: Aktuell lööpenden Balken ersetten

en: Add this launcher to _panel
nds: Düssen Starter to'm _Balken hentofögen

en: Add this launcher to _desktop
nds: Düssen Starter to'm _Schrievdisk hentofögen

en: _Entire menu
nds: _All Menü

en: Add this as _menu to panel
nds: Düsses Tügg as _Menü to'm Balken hentofögen

en: <b>GAME OVER</b> at level %d!
nds: <b>SPEEL TO ENN</b> op Level %d!

en: _Activate Screensaver
nds: _Billschirmschoner aktiveren

en: _Lock Screen
nds: _Billschirm avsluten

en: Could not connect to server
nds: Künn nich mit Server verbinnen

en: Lock Screen
nds: Billschirm avsluten

note: when changing one of those two strings, don't forget to * update the ones in panel-menu-items.c (look for * "1" (msgctxt: "panel:showusername"))
en: Log Out...
nds: Avmellen...

en: Run Application...
nds: Starte Programm...

en: Search for Files...
nds: Dateien söken...

en: Force Quit
nds: Stoppen ertwingen

note: FIXME icon
en: Connect to Server...
nds: Mit Server verbinnen...

en: Shut Down...
nds: Daalfahren...

en: Shut down the computer
nds: Rekner daalfahren

en: Custom Application Launcher
nds: Eegen Programmstarter...

en: Create a new launcher
nds: Eenen nejen Starter erstellen

en: Application Launcher...
nds: Programmstarter...

en: Main Menu
nds: Hööftmenü

en: The main GNOME menu
nds: Hööft-GNOME-Menp

en: Menu Bar
nds: Menübalken

en: A custom menu bar
nds: Eegen Menübalken

en: Separator
nds: Deeler

en: (empty)
nds: (leer)

en: Add to Panel
nds: To'm Balken hentofögen

en: _Don't Reload
nds: _Nich opfrischen

en: _Reload
nds: _Opfrischen

en: And many, many others...
nds: Un veele mehr...

en: The GNOME Panel
nds: De GNOME Balken

en: About the GNOME Panel
nds: Över de GNOME Balken

en: Cannot delete this panel
nds: Künn düssen Balken nich löschen

en: _Add to Panel...
nds: _To'm Balken hentofögen...

en: _Delete This Panel
nds: _Düssen Balken löschen

en: _New Panel
nds: _Nejer Balken

en: A_bout Panels
nds: Ö_ver de Balken

en: Application
nds: Programm

en: Application in Terminal
nds: Programm im Terminal

en: Location
nds: Ort

note: Type
en: _Type:
nds: _Typ:

note: Name
en: _Name:
nds: _Naam:

en: Browse icons
nds: Symbole ankieken

en: _Browse...
nds: _Ankieken...

note: Comment
en: Co_mment:
nds: K_ommentar:

en: Choose an application...
nds: Programm utwählen...

en: Choose a file...
nds: Datei utwählen...

en: Comm_and:
nds: Or_der:

en: _Location:
nds: _Ort:

en: The name of the launcher is not set.
nds: De starter hett keen Naam.

en: The location of the launcher is not set.
nds: De Ort vu'm Starter is nich set.

en: Force this application to exit?
nds: Ertwingen, düsses Programm to sluten?

en: Panel ID list
nds: Balken ID-List

en: Confirm panel removal
nds: Balkenlöschen bestätigen

en: Disable Force Quit
nds: Twangsavmellen nich tolaten

en: Disable Logging Out
nds: Avmellen nich tolaten

en: Enable animations
nds: Animatschoonen aktiveren

en: Enable tooltips
nds: Lütte Hölpinformatschoonen aktiveren

en: Applications
nds: Programme

en: _Edit Menus
nds: Menüs _bewarken

en: Bookmarks
nds: Leseteken

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
nds: '%s' opmaken

en: Rescan %s
nds: Nohmal döörsöken %s

en: Mount %s
nds: Inbinnen %s

en: Network Places
nds: Netwark Orte

en: Open your personal folder
nds: Hemverteeknis opmaken

[ctx: Desktop Folder]
note: Translators: Desktop is used here as in * "Desktop Folder" (this is not the Desktop * environment).
en: Desktop
nds: Schrievdisk

en: Places
nds: Orte

note: keep those strings in sync with the ones in * panel-action-button.c Translators: this string is used ONLY if you translated * "1" (msgctxt: "panel:showusername") to "1"
en: Log Out %s...
nds: %s avmellen...

note: Translators: this string is used ONLY if you translated * "1" (msgctxt: "panel:showusername") to "1"
en: Log out %s of this session to log in as a different user
nds: %s vun düssem Törn avmellen un as nejer Bruker anmellen

en: Launcher location
nds: Starterort

en: Lock the object to the panel
nds: Element op'n Balken tackern

en: Panel object type
nds: Balkenobjekttyp

[ctx: Orientation]
en: Top
nds: Boven

[ctx: Orientation]
en: Bottom
nds: Unten

[ctx: Orientation]
en: Left
nds: Links

[ctx: Orientation]
en: Right
nds: Rechts

en: <small>Transparent</small>
nds: <small>Döörschienen</small>

en: Background
nds: Achtergrund

en: Background _image:
nds: Achtergrundb_ill:

en: Co_lor:
nds: K_löör:

en: Image Background Details
nds: Achtergrundbillinformatschoonen

en: Panel Properties
nds: Balkeninstellens

en: Pick a color
nds: Wähle eene Klöör

en: S_tyle:
nds: A_rt un Wies:

en: Select background
nds: Achtergrund wählen

en: _Autohide
nds: _Vun alleen verbargen

en: _Icon:
nds: _Bill:

en: _Orientation:
nds: _Positschoon:

en: _Size:
nds: _Gröte:

en: Clear Recent Documents
nds: Leste Dokumente opklaren

en: Recent Documents
nds: Leste Dokumente

en: Command icon
nds: Orderbill

en: List of known applications
nds: List vun bekannte Programme

en: Run Application
nds: Starte Programm

en: Run in _terminal
nds: Im _Terminal starten

en: Run with _file...
nds: Starten _mit Datei...

en: Show list of known _applications
nds: List vun bekannte _Programme opwiesen

en: _Run
nds: _Starte

en: _Force quit
nds: _Avbreken ertwingen

en: C_lear
nds: K_laar

en: D_on't Delete
nds: N_ich löschen

en: Hide Panel
nds: Balken verbargen

en: Left Centered Panel
nds: Links zentrierter Balken

en: Left Floating Panel
nds: Links strebender Balken

en: Right Centered Panel
nds: Rechts zentrierter Balken

en: Right Floating Panel
nds: Rechts strebender Balken

en: Background color
nds: Achtergrundklöör

en: Background color opacity
nds: Achtergrundklöördöörsichtigkeit

en: Background image
nds: Achtergrundbill

en: Background type
nds: Achtergrundtyp

en: Enable hide buttons
nds: Verbargen-Knöppe opwiesen

en: Fit image to panel
nds: Bill in Balken inpassen

en: Name to identify panel
nds: Balkennaam

en: Panel orientation
nds: Balkenpositschoon

en: Panel size
nds: Balkengröte

en: Rotate image on vertical panels
nds: Bill op vertikalen Balken dreihn

en: Icon '%s' not found
nds: Bill '%s' nich funnen

en: file
nds: Datei

en: Home Folder
nds: Hemverteeknis

note: Translators: this is the same string as the one found in * nautilus
en: File System
nds: Dateisystem

en: Search
nds: Sök

en: Open URL: %s
nds: URL opmaken: %s

en: Delete this panel?
nds: Düssen Balken löschen?

en: A simple applet for testing the GNOME-2.0 panel
nds: Een eenfaches Programm, um de GNOME-2.0 Balken uttoproberen

[ctx: Size]
en: XX Small
nds: XX Lütt

[ctx: Size]
en: X Small
nds: X Lütt

[ctx: Size]
en: Small
nds: Lütt

[ctx: Size]
en: Medium
nds: Mittig

[ctx: Size]
en: Large
nds: Grot

[ctx: Size]
en: X Large
nds: Gröter

[ctx: Size]
en: XX Large
nds: Am Grötten

en: _Applet:
nds: _Programme:

en: _Prefs Dir:
nds: _Instellensverteeknis:
