gnome-panel - en to ro translation catalogue (557 entries)

en: Tasks
ro: Sarcini

en: Edit
ro: Modifică

en: All Day
ro: Toată ziua

en: Appointments
ro: Întâlniri

en: Birthdays and Anniversaries
ro: Aniversări

en: Weather Information
ro: Informații meteo

en: Locations
ro: Locuri

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the date. Replace %e with %d if, when * the day of the month as a decimal number is a single digit, * it should begin with a 0 in your locale (e.g. "May 01" * instead of "May  1").
en: %a %b %e
ro: %a %e %b

note: translators: reverse the order of these arguments *              if the time should come before the *              date on a clock in your locale.
en: %1$s
    %2$s
ro: %2$s
    %1$s

note: translators: reverse the order of these arguments *              if the time should come before the *              date on a clock in your locale.
en: %1$s, %2$s
ro: %2$s, %1$s

note: Show date in tooltip. Translators: This is a strftime format string. * It is used to display a date. Please leave "%%s" as it is: * it will be used to insert the timezone name later.
en: %A %B %d (%%s)
ro: %A, %e %B (%%s)

en: Click to hide your appointments and tasks
ro: Efectuați clic pentru a ascunde întâlnirile și sarcinile dumneavoastră

en: Click to view your appointments and tasks
ro: Clic pentru a vizualiza întâlniri și sarcini

en: Click to hide month calendar
ro: Clic pentru a ascunde calendar lunar

en: Click to view month calendar
ro: Clic pentru a vizualiza calendarul lunar

en: Computer Clock
ro: Ceas calculator

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display a date in the full format (so that people can * copy and paste it elsewhere).
en: %A, %B %d %Y
ro: %A, %d %B %Y

en: Failed to open the time settings
ro: Nu s-au putut configurațiile orei sistemului

en: _Preferences
ro: _Preferințe

en: Copy _Time
ro: Copiază _ora

en: Copy _Date
ro: Copiază _data

en: Ad_just Date & Time
ro: _Schimbă data și ora

en: Custom format
ro: Format personalizat

en: Choose Location
ro: Alege locația

en: Edit Location
ro: Editează locația

en: City Name
ro: Nume oraș

en: City Time Zone
ro: Fus orar oraș

en: 24 hour
ro: 24 ore

en: UNIX time
ro: Timp UNIX

en: Internet time
ro: Timp Internet

en: Custom _format:
ro: _Format personalizat:

en: <i>(optional)</i>
ro: <i>(opțional)</i>

note: Languages that have a single word that translates as either "state" or "province" should use that instead of "region".
en: <small><i>Type a city, region, or country name and then select a match from the pop-up.</i></small>
ro: <small><i>Tastați numele unui oraș, unui județ sau a unei țări și apoi alegeți intrarea potrivită din meniul contextual.</i></small>

en: Clock Format
ro: Format ceas

en: Clock Preferences
ro: Preferințe ceas

en: Display
ro: Afișare

en: East
ro: Est

en: General
ro: Generale

en: L_atitude:
ro: L_atitudine:

en: L_ongitude:
ro: L_ongitudine:

en: North
ro: Nord

en: Panel Display
ro: Afișare panou

en: Show _temperature
ro: Afișează _temperatura

en: Show _weather
ro: Afișează _vremea

en: Show seco_nds
ro: Afișează secu_nde

en: Show the _date
ro: Afișează _data

en: South
ro: Sud

en: Time _Settings
ro: _Configurări oră

en: Weather
ro: Vreme

en: West
ro: Vest

en: _12 hour format
ro: Format _12 ore

en: _24 hour format
ro: Format _24 ore

en: _Location Name:
ro: Nume _locație:

en: _Pressure unit:
ro: Unitate _presiune:

en: _Temperature unit:
ro: Unitate _temperatură:

en: _Timezone:
ro: _Fus orar:

en: _Visibility unit:
ro: Unitate _vizibilitate:

en: _Wind speed unit:
ro: Unitate viteză _vânt:

en: A list of locations to display in the calendar window.
ro: Lista locurilor de afișat în fereastra calendarului.

en: Custom format of the clock
ro: Format personalizat pentru ceas

en: Expand list of appointments
ro: Extinde lista întâlnirilor

en: Expand list of birthdays
ro: Extinde lista aniversărilor

en: Expand list of locations
ro: Extinde lista locurilor

en: Expand list of tasks
ro: Extinde lista sarcinilor

en: Expand list of weather information
ro: Extinde lista cu informații meteo

en: Hour format
ro: Format oră

en: If true, display a weather icon.
ro: La activare, afișează o iconiță cu vremea.

en: If true, display date in the clock, in addition to time.
ro: La activare, pe lângă oră se va afișa și data.

en: If true, display seconds in time.
ro: La activare, se vor afișa și secundele.

en: If true, expand the list of appointments in the calendar window.
ro: La activare, extinde lista cu întâlniri în fereastra calendarului.

en: If true, expand the list of birthdays in the calendar window.
ro: La activare, extinde lista cu aniversări în fereastra calendarului.

en: If true, expand the list of locations in the calendar window.
ro: La activare, extinde lista locurilor în fereastra calendarului.

en: If true, expand the list of tasks in the calendar window.
ro: La activare, extinde lista cu sarcini în fereastra calendarului.

en: If true, expand the list of weather information in the calendar window.
ro: La activare, extinde lista cu informații meteo în fereastra calendarului.

en: If true, show date in a tooltip when the pointer is over the clock.
ro: La activare, la trecerea mausului peste ceas se va afișa data într-un indiciu.

en: If true, show the temperature next to the weather icon.
ro: La activare, afișează temperatura alături de iconița cu vremea.

en: If true, show week numbers in the calendar.
ro: La activare, arată numărul săptămânilor în calendar

en: List of locations
ro: Listă de locuri

en: Show date in clock
ro: Arată data în ceas

en: Show date in tooltip
ro: Arată data ca indiciu

en: Show temperature in clock
ro: Afișează temperatura alături de ceas

en: Show time with seconds
ro: Arată secundele în ceas

en: Show weather in clock
ro: Afișează vremea alături de ceas

en: Show week numbers in calendar
ro: Arată numărul săptămânilor în calendar

en: Speed unit
ro: Unitate de viteză

en: Temperature unit
ro: Unitate de temperatură

en: The unit to use when showing temperatures.
ro: Unitatea de măsură folosită pentru a afișa temperaturile.

en: The unit to use when showing wind speed.
ro: Unitatea de măsură folosită pentru a afișa viteza vântului.

en: The use of this key was deprecated in GNOME 2.22 with the use of an internal time configuration tool. The schema is retained for compatibility with older versions.
ro: Utilizarea acestei chei este considerată învechită începând cu GNOME 2.22 pentru utilizarea într-o unealtă internă de configurare a ceasului. Schema este păstrată doar pentru compatibilitate cu versiuni mai vechi.

en: The use of this key was deprecated in GNOME 2.28 in favour of the use of timezones. The schema is retained for compatibility with older versions.
ro: Utilizarea acestei chei în GNOME 2.28 este descurajată în favoarea utilizării fusurilor orare. Schema a fost păstrată însă din motive de compatibilitate.

en: The use of this key was deprecated in GNOME 2.6 in favour of the 'format' key. The schema is retained for compatibility with older versions.
ro: Utilizarea acestei chei în GNOME 2.6 este descurajată în favoarea cheii „format”. A fost păstrată însă din motive de compatibilitate.

en: This key specifies the format used by the clock applet when the format key is set to "custom". You can use conversion specifiers understood by strftime() to obtain a specific format. See the strftime() manual for more information.
ro: Această cheie specifică formatul folosit de mini-aplicația ceas când cheia de formatare este definită la „custom”. Pentru a obține un anumit format poți folosi simboluri de conversie înțelese de strftime(). Pentru mai multe informații citește manualul strftime().

en: This key specifies the hour format used by the clock applet. Possible values are "12-hour", "24-hour", "internet", "unix" and "custom". If set to "internet", the clock will display Internet time. The Internet time system divides the day into 1000 ".beats". There are no time zones in this system, so time is the same all over the world. If set to "unix", the clock will display time in seconds since Epoch, i.e. 1970-01-01. If set to "custom", the clock will display time according to the format specified in the custom_format key.
ro: Această cheie specifică formatul orei utilizat în panou. Valorile posibile sunt „12-hour”, „24-hour”, „internet”, „unix” sau „custom”. Pentru valoarea „internet”, se va afișa în panou timpul Internet. În acest sistem, ziua este împărțită în 1000 de „.beats”. Nu există fusuri orare în acest sistem, timpul este același peste tot în lume. Pentru valoarea „unix”, ceasul va afișa timpul în secunde de la momentul Epoch, adică 01.01.1970. Pentru valoarea „custom”, ceasul va arăta timpul în formatul specificat de cheia „custom_format”.

en: Time configuration tool
ro: Unealtă de configurare a timpului

en: Use Internet time
ro: Utilizează timpul Internet

en: Use UNIX time
ro: Utilizează timpul Unix

en: Use UTC
ro: Utilizează UTC

en: Failed to set the system timezone
ro: Nu s-a putut defini fusul orar al sistemului

en: <small>Set...</small>
ro: <small>Schimbă...</small>

en: <small>Set</small>
ro: <small>Schimbă</small>

en: Set location as current location and use its timezone for this computer
ro: Definiți locația drept locație curentă și folosește fusul orar pentru acest calculator

note: FMQ: it's broken to read from another module's translations; add some API to libgweather.
en: Unknown
ro: Necunoscut

note: Translators: The two strings are temperatures.
en: %s, feels like %s
ro: %s, se simte ca %s

en: Sunrise: %s / Sunset: %s
ro: Răsărit: %s / Apus: %s

en: Could not display help document '%s'
ro: Nu s-a putut afișa documentul ajutor „%s”

en: Error displaying help document
ro: Eroare la afișarea documentului ajutor

en: Warning:  The command appears to be something actually useful.
    Since this is a useless applet, you may not want to do this.
    We strongly advise you against using %s for anything
    which would make the applet "practical" or useful.
ro: Atenție: Comanda pare să fie ceva util.
    Din moment ce această mini-aplicație e inutilă, poate nu doriți asta.
    Vă sfătuim insistent să nu încercați utilizarea %s pentru orice
    scop ce ar putea face aceată mini-aplicație practică sau utilă.

en: Images
ro: Imagini

en: %s the Fish
ro: Peștele %s

en: %s the Fish, a contemporary oracle
ro: Peștele %s, un oracol contemporan

en: Unable to locate the command to execute
ro: Nu se poate localiza comanda de executat

en: %s the Fish Says:
ro: Peștele %s spune:

en: Unable to read output from command
    
    Details: %s
ro: Nu se poate citi rezultatul comenzii
    
    Detalii: %s

en: _Speak again
ro: _Vorbește din nou

en: The configured command is not working and has been replaced by: %s
ro: Comanda configurată nu funcționează și a fost înlocuită de: %s

en: Unable to execute '%s'
    
    Details: %s
ro: Nu se poate executa „%s”
    
    Detalii: %s

en: Unable to read from '%s'
    
    Details: %s
ro: Nu se poate citi din „%s”
    
    Detalii: %s

en: The water needs changing
ro: Trebuie schimbată apa

en: Look at today's date!
ro: Uitați-vă la data de azi!

en: %s the Fish, the fortune teller
ro: Peștele %s, povestitorul de zicători

en: Animation
ro: Animație

en: Co_mmand to run when clicked:
ro: Co_manda de executat la un clic pe pește:

en: Fish Preferences
ro: Preferințe pește

en: Select an animation
ro: Alegeți o animație

en: _File:
ro: _Fișier:

en: _Name of fish:
ro: _Nume pește:

en: _Pause per frame:
ro: _Pauză între cadre:

en: _Rotate on vertical panels
ro: _Rotește în panourile verticale

en: _Total frames in animation:
ro: Număr _total de cadre în animație:

en: frames
ro: cadre

en: seconds
ro: secunde

en: A fish without a name is a pretty dull fish. Bring your fish to life by naming him.
ro: Un pește fără nume este un pește destul de neinteresant. Adu peștele tău la viața botezându-l.

en: Command to execute on click
ro: Comandă de executat la clic

en: Frames in fish's animation
ro: Numărul de cadre în animația peștelui

en: If true, the fish's animation will be displayed rotated on vertical panels.
ro: La activare animația peștelui va fi afișată rotit în panourile verticale.

en: Pause per frame
ro: Pauză între cadre

en: Rotate on vertical panels
ro: Rotește în panouri verticale

en: The fish's animation pixmap
ro: Imaginea animată a peștelui

en: The fish's name
ro: Numele peștelui

en: This key specifies the command that will be tried to execute when the fish is clicked.
ro: Această cheie specifică comanda de executat la un clic pe pește.

en: This key specifies the filename of the pixmap which will be used for the animation displayed in the fish applet relative to the pixmap directory.
ro: Această cheie specifică calea fișierului imagine ce va fi utilizat pentru animația afișată în mini-aplicație, cale relativă la directorul imaginii.

en: This key specifies the number of frames that will be displayed in the fish's animation.
ro: Această cheie specifică numărul de cadre ce vor fi afișate în animația peștelui.

en: This key specifies the number of seconds each frame will be displayed.
ro: Această cheie specifică numărul de secunde între cadre

en: Panel Notification Area
ro: Zonă de notificare în panou

en: Failed to load %s: %s
ro: Nu s-a reușit încărcarea imaginii %s: %s

en: Icon not found
ro: Iconița nu a fost găsită

en: Click here to restore hidden windows.
ro: Clic aici pentru a restaura ferestrele ascunse.

en: Click here to hide all windows and show the desktop.
ro: Clic aici pentru a ascunde ferestrele și a arăta desktopul.

en: Show Desktop Button
ro: Butonul „Arată desktop”

en: Your window manager does not support the show desktop button, or you are not running a window manager.
ro: Administratorul de ferestre curent nu suportă butonul „Desktop” sau nici un administrator de ferestre nu e pornit.

en: Group windows when _space is limited
ro: Grupează ferestrele când _spațiul este limitat

en: Restore to current _workspace
ro: Restaurează în spațiul de lucru curen_t

en: Restore to na_tive workspace
ro: Restaurează în spațiul de lucru na_tiv

en: Restoring Minimized Windows
ro: Restaurare ferestrele minimizate

en: Sh_ow windows from current workspace
ro: Arată d_oar ferestrele din spațiul de lucru curent

en: Show windows from a_ll workspaces
ro: Arată ferestre_le din toate spațiile de lucru

en: Window Grouping
ro: Grupare ferestre

en: Window List Content
ro: Conținut listă ferestre

en: Window List Preferences
ro: Preferințe listă ferestre

en: _Always group windows
ro: Grupează întotde_auna ferestrele

en: _Never group windows
ro: _Niciodată nu grupa ferestrele

en: Decides when to group windows from the same application on the window list. Possible values are "never", "auto" and "always".
ro: Decide când să grupeze ferestrele din aceeași aplicație în lista ferestrelor. Valorile valide sunt „never”, „auto” și „always”.

en: If true, the window list will show windows from all workspaces. Otherwise it will only display windows from the current workspace.
ro: La activare lista ferestrelor va arăta ferestrele din toate spațiile de lucru, altfel va arăta doar ferestrele din spațiul curent.

en: If true, then when unminimizing a window, move it to the current workspace. Otherwise, switch to the workspace of the window.
ro: La activare ferestrele minimizate vor fi restaurate în spațiul de lucru curent. Altfel va schimba în spațiul de lucru inițial al ferestrei.

en: Maximum window list size
ro: Mărime maximă listă ferestre

en: Minimum window list size
ro: Mărime minimă listă ferestre

en: Move windows to current workspace when unminimized
ro: Mută ferestrele minimizate în spațiul de lucru curent la restaurare

en: Show windows from all workspaces
ro: Arată ferestrele de pe toate spațiile de lucru

en: The use of this key was deprecated in GNOME 2.20. The schema is retained for compatibility with older versions.
ro: Utilizarea acestei chei este descurajată în GNOME 2.20. Schema este reținută doar pentru compatibilitate cu versiunile mai vechi.

en: When to group windows
ro: Când sunt ferestrele grupate

en: Window Selector
ro: Selector ferestre

en: rows
ro: rânduri

en: columns
ro: coloane

en: Error loading num_rows value for Workspace Switcher: %s
ro: Eroare la încărcarea valorii „num_rows” pentru comutatorul spațiilor de lucru: %s

en: Error loading display_workspace_names value for Workspace Switcher: %s
ro: Eroare la încărcarea valorii „display_workspace_names” pentru comutatorul spațiilor de lucru: %s

en: Error loading display_all_workspaces value for Workspace Switcher: %s
ro: Eroare la încărcarea valorii „display_all_workspace” pentru comutatorul spațiilor de lucru: %s

en: Number of _workspaces:
ro: Număr _spații

en: Show _all workspaces in:
ro: Arată _toate spațiile în:

en: Show _only the current workspace
ro: Arată d_oar spațiul de lucru curent

en: Show workspace _names in switcher
ro: Arată _numele spațiilor de lucru în comutator

en: Switcher
ro: Comutator

en: Workspace Names
ro: Nume spații de lucru

en: Workspace Switcher Preferences
ro: Preferințele comutatorului de spații de lucru

en: Workspace na_mes:
ro: Nu_me spații de lucru:

en: Workspaces
ro: Spații de lucru

en: Display all workspaces
ro: Arată toate spațiile de lucru

en: Display workspace names
ro: Arată numele spațiilor de lucru

en: If true, the workspace switcher will show all workspaces. Otherwise it will only show the current workspace.
ro: La activare comutatorul spațiilor de lucru va arăta toate spațiile, altfel va arăta doar spațiul curent.

en: If true, the workspaces in the workspace switcher will display the names of the workspaces. Otherwise they will display the windows on the workspace. This setting only works when the window manager is Metacity.
ro: Odată activată, în comutatorul de spații de lucru se va afișa numele acestora. Altfel, se vor afișa ferestrele de pe spațiile de lucru. Această setare funcționează doar când administratorul de ferestre este Metacity.

en: Rows in workspace switcher
ro: Rânduri în comutatorul spațiilor de lucru

en: This key specifies how many rows (for horizontal layout) or columns (for vertical layout) the workspace switcher shows the workspaces in. This key is only relevant if the display_all_workspaces key is true.
ro: Această cheie specifică câte rânduri (la aranjarea orizontală) sau coloane (la aranjarea verticală) utilizează comutatorul spațiilor de lucru. Această valoare e relevantă doar dacă cheia „display_all_workspaces” este setată.

en: File is not a valid .desktop file
ro: Fișierul nu este un fișier .desktop valid

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
ro: Versiune fișier desktop necunoscută „%s”

en: Starting %s
ro: Se pornește %s

en: Application does not accept documents on command line
ro: Aplicația nu acceptă documente în linia de comandă

en: Unrecognized launch option: %d
ro: Opțiune de lansare necunoscută: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
ro: Nu se pot trimite URI-uri către documente unei intrări desktop de tip „Type=Link”

en: Not a launchable item
ro: Nu este un element lansabil

en: Disable connection to session manager
ro: Dezactivează conexiunea la administratorul sesiunii

en: Specify file containing saved configuration
ro: Specifică fișierul ce conține configurația salvată

en: FILE
ro: FIȘIER

en: Specify session management ID
ro: Specifică ID-ul managerului de sesiune

en: Session management options:
ro: Opțiuni ale administrării de sesiune:

en: Show session management options
ro: Afișează opțiunile administrării de sesiune

note: FIXME: We need a title in this case, but we don't know what * the format should be. Let's put something simple until * the following bug gets fixed: * http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=165132 FIXME: http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=165132
en: Error
ro: Eroare

en: Choose an icon
ro: Alege o iconiță

en: Could not launch '%s'
ro: Nu s-a putut lansa „%s”

en: Could not launch application
ro: Nu s-a putut lansa aplicația

en: Could not open location '%s'
ro: Nu s-a putut deschide locația „%s”

en: No application to handle search folders is installed.
ro: Nu este instalată nici o aplicație care să opereză căutări de dosare.

en: _Remove From Panel
ro: _Elimină din panou

en: _Move
ro: _Mută

en: Loc_k To Panel
ro: _Fixează în panou

en: Cannot find an empty spot
ro: Nu se poate găsi un loc liber

en: Drawer
ro: Sertar

en: _Add to Drawer...
ro: _Adaugă la sertar...

en: _Properties
ro: _Proprietăți

en: _Help
ro: _Ajutor

en: Create new file in the given directory
ro: Creează un nou fișier în dosarul dat

en: [FILE...]
ro: [FIȘIER...]

en: - Edit .desktop files
ro: - Modificare fișierele .desktop

en: Create Launcher
ro: Creează un lansator

en: Directory Properties
ro: Proprietăți dosar

en: Launcher Properties
ro: Proprietăți lansator

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
ro: Lansează alte aplicații și furnizează diverse utilitare pentru administrarea ferestrelor, afișarea orei, etc.

en: Panel
ro: Panou

en: Could not show this URL
ro: Nu se poate afișa acest URL

en: No URL was specified.
ro: Nu a fost specificat nici un URL

en: Could not use dropped item
ro: Nu se poate utiliza elementul lăsat

en: No URI provided for panel launcher desktop file
ro: URI nespecificat pentru fișierul desktop al lansatorului din panou

en: Unable to open desktop file %s for panel launcher%s%s
ro: Nu se poate deschide fișierul desktop %s pentru lansatorul din panou%s%s

en: _Launch
ro: _Lansează

en: Key %s is not set, cannot load launcher
ro: Cheia %s nu este definită, nu se poate deschide aplicația de pornire

en: Could not save launcher
ro: Nu s-a putut salva aplicația de start

en: Replace a currently running panel
ro: Înlocuiește un panou ce rulează curent

en: Add this launcher to _panel
ro: Adaugă acest lansator la _panou

en: Add this launcher to _desktop
ro: Adaugă acest lansator pe _desktop

en: _Entire menu
ro: Într_eg meniul

en: Add this as _drawer to panel
ro: Adaugă ca _sertar la panou

en: Add this as _menu to panel
ro: Adaugă ca _meniu la panou

en: _Activate Screensaver
ro: _Activare economizor ecran

en: _Lock Screen
ro: B_locare ecran

en: Connect to server
ro: Conectare la server

en: Could not connect to server
ro: Nu se poate face conexiunea cu serverul

en: Lock Screen
ro: Blocare ecran

en: Protect your computer from unauthorized use
ro: Protejați-vă calculatorul de utilizatori neautorizați

note: when changing one of those two strings, don't forget to * update the ones in panel-menu-items.c (look for * "1" (msgctxt: "panel:showusername"))
en: Log Out...
ro: Ieșire...

en: Log out of this session to log in as a different user
ro: Ieșiți din această sesiune pentru a vă autentifica ca un utilizator diferit

en: Run Application...
ro: Pornire aplicații...

en: Run an application by typing a command or choosing from a list
ro: Rulează o aplicație prin scrierea unei comenzi sau alegerea dintr-o listă

en: Search for Files...
ro: Căutare fișiere...

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
ro: Localizează documente și dosare din acest calculator după nume sau conținut

en: Force Quit
ro: Închide forțat

en: Force a misbehaving application to quit
ro: Forțează închiderea unei aplicații ce nu mai răspunde

note: FIXME icon
en: Connect to Server...
ro: Conectare la server...

en: Connect to a remote computer or shared disk
ro: Conectează-te la un calculator de la distanță sau un disc partajat

en: Shut Down...
ro: Oprire...

en: Shut down the computer
ro: Oprire calculator

en: Custom Application Launcher
ro: Lansator de aplicații personalizat

en: Create a new launcher
ro: Creează un nou lansator

en: Application Launcher...
ro: Lansator aplicații...

en: Copy a launcher from the applications menu
ro: Copiază un lansator din meniul de aplicații

en: Main Menu
ro: Meniu principal

en: The main GNOME menu
ro: Meniul principal GNOME

en: Menu Bar
ro: Bară de meniu

en: A custom menu bar
ro: O bară de meniu personalizată

en: A separator to organize the panel items
ro: Un separator pentru organizarea elementelor din panou

en: A pop out drawer to store other items in
ro: Un sertar pentru stocarea altor elemente

en: (empty)
ro: (gol)

en: Find an _item to add to "%s":
ro: Căută un _element de adăugat în „%s”:

en: Add to Drawer
ro: Adaugă la sertar

en: Find an _item to add to the drawer:
ro: Căută un _element de adăugat în sertar:

en: Add to Panel
ro: Adaugă la panou

en: Find an _item to add to the panel:
ro: Căută un _element de adăugat în panou:

en: "%s" has quit unexpectedly
ro: „%s” a ieșit în mod neașteptat

en: Panel object has quit unexpectedly
ro: Obiectul panou a ieșit în mod neașteptat

en: If you reload a panel object, it will automatically be added back to the panel.
ro: Dacă reîncărcați un obiect din panou, acesta va fi automat adăugat înapoi în panou.

en: _Don't Reload
ro: _Nu reîncărca

en: _Reload
ro: _Reîncarcă

en: The panel encountered a problem while loading "%s".
ro: Panoul a întâlnit o problemă la încărcarea „%s”

en: Do you want to delete the applet from your configuration?
ro: Doriți să eliminați miniaplicația din configurația proprie?

en: Cannot delete this panel
ro: Nu se poate șterge acest panou

en: You must always have at least one panel.
ro: Trebuie să aveți cel puțin un panou.

en: _Add to Panel...
ro: _Adaugă la panou...

en: _Delete This Panel
ro: Șt_erge acest panou

en: _New Panel
ro: Panou _nou

en: Application
ro: Aplicație

en: Application in Terminal
ro: Aplicație in terminal

en: Location
ro: Locație

note: Type
en: _Type:
ro: _Tip:

note: Name
en: _Name:
ro: _Nume:

en: _Browse...
ro: _Răsfoiește...

note: Comment
en: Co_mment:
ro: Co_mentariu:

en: Choose an application...
ro: Alege o aplicație...

en: Choose a file...
ro: Alege un fișier...

en: Comm_and:
ro: Com_andă:

en: _Location:
ro: _Locație:

en: The name of the launcher is not set.
ro: Numele aplicației de start nu este stabilit.

en: Could not save directory properties
ro: Nu s-au putut salva proprietățile dosarului

en: The name of the directory is not set.
ro: Numele dosarului nu este definit

en: The command of the launcher is not set.
ro: Comanda aplicației de start nu este stabilită.

en: The location of the launcher is not set.
ro: Locația aplicației de start nu este stabilită

en: Could not display help document
ro: Nu se poate afișa documentul de ajutor

en: Click on a window to force the application to quit. To cancel press <ESC>.
ro: Clic pe o fereastră pentru a forța închiderea aplicației. Pentru anulare apăsați <ESC>.

en: Force this application to exit?
ro: Forțați închiderea acestei aplicații?

en: If you choose to force an application to exit, unsaved changes in any open documents in it might get lost.
ro: Dacă alegeți să forțați închiderea unei aplicații, orice documente deschise în ea pot fi pierdute.

en: A boolean flag to indicate whether the user's previous configuration in /apps/panel/profiles/default has been copied to the new location in /apps/panel.
ro: Un indicator logic care marchează dacă configurația precedentă a utilizatorului din /apps/panel/profiles/default a fost copiată în noua locație din /apps/panel.

en: A list of panel IDs. Each ID identifies an individual toplevel panel. The settings for each of these panels are stored in /apps/panel/toplevels/$(id).
ro: O listă de ID-uri panouri. Fiecare ID identifică un panou individual în nivelul cel mai de sus. Setările pentru fiecare dintre aceste panouri sunt păstrate în /apps/panel/toplevels/$(id).

en: A list of panel applet IDs. Each ID identifies an individual panel applet. The settings for each of these applets are stored in /apps/panel/applets/$(id).
ro: O listă de ID-uri ale mini-aplicațiilor din panouri. Fiecare ID identifică o mini-aplicația individuală. Setările pentru fiecare dintre aceste mini-aplicații sunt păstrate în /apps/panel/applets/$(id).

en: A list of panel object IDs. Each ID identifies an individual panel object (e.g. a launcher, action button or menu button/bar). The settings for each of these objects are stored in /apps/panel/objects/$(id).
ro: O listă de ID-uri ale obiectelor din panouri. Fiecare ID identifică un obiect individual (un lansator, o acțiune etc.). Setările pentru fiecare dintre aceste obiecte sunt păstrate în /apps/panel/objects/$(id).

en: Enable autocompletion in "Run Application" dialog
ro: Activează completarea automată în fereastra „Pornire aplicații”

en: Enable program list in "Run Application" dialog
ro: Activează lista de programe în fereastra „Pornire aplicații”

en: Expand program list in "Run Application" dialog
ro: Extinde lista de programe în fereastra „Pornire aplicații”

en: If true, autocompletion in the "Run Application" dialog is made available.
ro: Dacă este bifată, completarea automată va fi disponibilă în fereastra „Pornire aplicații”.

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is expanded when the dialog is opened. This key is only relevant if the enable_program_list key is true.
ro: La activare, lista „Aplicații cunoscute” în fereastra „Pornire aplicații” este extinsă când dialogul este afișat. Această cheie este relevantă doar dacă cheia „enable_program_list” este setată.

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is made available. Whether or not the listing is expanded when the dialog is shown is controlled by the show_program_list key.
ro: La activare, lista „Aplicații cunoscute” în dialogul „Pornire aplicații” este disponibilă. Dacă lista este extinsă sau nu se poate seta prin cheia „show_program_list”.

en: Old profiles configuration migrated
ro: Configurația profilelor vechi a fost migrată

en: Panel ID list
ro: Listă ID-uri panouri

en: Panel applet ID list
ro: Listă ID-uri mini-aplicații

en: Panel object ID list
ro: Listă ID-uri obiecte panel

en: A list of applet IIDs that the panel will ignore. This way you can disable certain applets from loading or showing up in the menu. For example to disable the mini-commander applet add 'OAFIID:GNOME_MiniCommanderApplet' to this list. The panel must be restarted for this to take effect.
ro: O listă a IID-urilor miniaplicațiilor ce vor fi ignorate de panou. În acest fel puteți dezactiva anumite miniaplicații pentru a nu fi încărcate sau afișate într-un panou. De exemplu, pentru a dezactiva miniaplicația „mini-commander” adăugați „OAFIID:GNOME_MiniCommanderApplet” în această listă. Panoul trebuie repornit pentru ca configurarea să aibă efect.

en: Applet IIDs to disable from loading
ro: IID-ul miniaplicației de dezactivat

en: Autoclose drawer
ro: Închidere automată sertare

en: Complete panel lockdown
ro: Blocare completă panou

en: Confirm panel removal
ro: Confirmare la eliminarea unui panou

en: Deprecated
ro: Depășit

en: Disable Force Quit
ro: Dezactivare închidere forțată

en: Disable Logging Out
ro: Dezactivare ieșire din GNOME

en: Enable animations
ro: Activează animații

en: Enable tooltips
ro: Activează sugestii

en: Highlight launchers on mouseover
ro: Evidențiază lansatoarele sub maus

en: If true, a dialog is shown asking for confirmation if the user wants to remove a panel.
ro: La activare un dialog cere confirmarea la eliminarea unui panou de către utilizator.

en: If true, a drawer will automatically be closed when the user clicks a launcher in it.
ro: La activare, un sertar va fi automat închis când un utilizator pornește un lansator din el.

en: If true, a launcher is highlighted when the user moves the pointer over it.
ro: La activare, un lansator va fi evidențiat când un utilizator mută mausul deasupra sa.

en: If true, the panel will not allow a user to force an application to quit by removing access to the force quit button.
ro: La activare, panoul nu va permite unui utilizator închiderea forțată a unei aplicații, dezactivând accesul la butonul de închidere forțată.

en: If true, the panel will not allow a user to log out, by removing access to the log out menu entries.
ro: La activare, panoul nu va permite unui utilizator să iasă din GNOME, dezactivând accesul la opțiunea „Ieșire” din meniu.

en: If true, the panel will not allow any changes to the configuration of the panel. Individual applets may need to be locked down separately however. The panel must be restarted for this to take effect.
ro: La activare, panoul nu va permite schimbarea nici unei setări. Mini-aplicațiile s-ar putea să trebuiască să aibă setările blocate individual. Panoul trebuie restartat înainte ca această setare să aibă efect.

en: If true, tooltips are shown for objects in panels.
ro: La activare, se arată sugestii pentru obiectele din panouri.

en: This key is deprecated as it cannot be used to implement proper lockdown. The /desktop/gnome/lockdown/disable_lock_screen key should be used instead.
ro: Această cheie este învechită și nu poate fi utilizată pentru a implementa o interdicție corectă. Trebuie utilizată cheia /desktop/gnome/lockdown/disable_lock_screen.

en: Browse and run installed applications
ro: Descoperiți și porniți aplicațiile instalate

en: Access documents, folders and network places
ro: Accesați documente, dosare și locuri din rețea

en: Change desktop appearance and behavior, get help, or log out
ro: Modificați aspectul și comportamentul desktopului, obțineți ajutor sau ieșiți din sistem

en: Applications
ro: Aplicații

en: _Edit Menus
ro: _Editare meniuri

en: Bookmarks
ro: Favorite

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
ro: Deschide „%s”

en: Unable to scan %s for media changes
ro: Nu s-a putut analiza %s pentru schimbări

en: Rescan %s
ro: Reanalizare %s

en: Unable to mount %s
ro: Nu s-a putut monta %s

en: Mount %s
ro: Montează %s

en: Removable Media
ro: Medii amovibile

en: Network Places
ro: Locuri din rețea

note: is_exec? exec name
en: Open your personal folder
ro: Deschide dosar personal

en: Open the contents of your desktop in a folder
ro: Deschide conținutul desktopului într-un dosar

note: is_exec? exec
en: Computer
ro: Calculator

note: name
en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
ro: Accesați toate discurile locale şi de la distanţă şi toate dosare accesibile de pe acest computer

note: is_exec? exec
en: Network
ro: Rețea

note: name
en: Browse bookmarked and local network locations
ro: Accesați locațiile salvate sau din rețeaua locală

en: Places
ro: Locuri

en: System
ro: Sistem

[ctx: panel:showusername]
note: Below this, we only have log out/shutdown items Translators: translate "1" (msgctxt: "panel:showusername") to anything * but "1" if "Log Out %s" doesn't make any sense in your * language (where %s is a username).
en: 1
ro: 0

note: keep those strings in sync with the ones in * panel-action-button.c Translators: this string is used ONLY if you translated * "1" (msgctxt: "panel:showusername") to "1"
en: Log Out %s...
ro: Ieșire din cont %s...

note: Translators: this string is used ONLY if you translated * "1" (msgctxt: "panel:showusername") to "1"
en: Log out %s of this session to log in as a different user
ro: Ieșiți din sesiunea contului %s pentru a vă autentifica ca un utilizator diferit

en: Action button type
ro: Tip buton acțiune

en: Applet Bonobo IID
ro: IID Bonobo miniaplicație

en: Applet IID
ro: IID miniaplicație

en: Icon used for object's button
ro: Iconiță utilizată pentru butonul obiectului

en: If true, the custom_icon key is used as a custom icon for the button. If false, the custom_icon key is ignored. This key is only relevant if the object_type key is "menu-object" or "drawer-object".
ro: La activare, cheia „custom_icon” este utilizată ca o iconiță personalizată pentru buton. Dacă nu, cheia „custom_icon” este ignorată. Această cheie este relevantă doar dacă cheia „object-type” este „menu-object” sau „drawer-object”.

en: If true, the menu_path key is used as the path from which the menu contents should be constructed. If false, the menu_path key is ignored. This key is only relevant if the object_type key is "menu-object".
ro: La activare, cheia „menu-path” este utilizată ca o cale din care se construiește conținutul meniului. Dacă nu, cheia „menu_path” este ignorată. Această cheie este relevantă doar dacă cheia „object-type” este „menu-object”.

en: If true, the position of the object is interpreted relative to the right (or bottom if vertical) edge of the panel.
ro: La activare poziția obiectului este interpretată relativ la marginea dreaptă (sau de jos dacă e vertical) a panoului.

en: If true, the user may not move the applet without first unlocking the object using the "Unlock" menuitem.
ro: La activare utilizatorul nu poate muta mini-aplicația fără să deblocheze întâi obiectul utilizând elementul „Deblochează” din meniu.

en: Interpret position relative to bottom/right edge
ro: Interpretează poziția relativ la marginea din dreapta jos

en: Launcher location
ro: Amplasare lansator

en: Lock the object to the panel
ro: Fixează obiectul în panou

en: Menu content path
ro: Cale conținut meniu

en: Object's position on the panel
ro: Poziția obiectului în panou

en: Panel attached to drawer
ro: Panou atașat unui sertar

en: Panel object type
ro: Tip obiect panou

en: The action type this button represents. Possible values are "lock", "logout", "run", "search" and "screenshot". This key is only relevant if the object_type key is "action-applet".
ro: Tipul de acțiune reprezentat de acest buton. Valorile posibile sunt: „lock”, „logout”, „run”, „search” și „screenshot”. Această cheie este relevantă doar dacă cheia „object_type” este „action-applets”.

en: The identifier of the panel attached to this drawer. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object".
ro: Identificatorul panoului atașat acestui sertar. Această cheie este relevantă doar dacă cheia „object_type” este „drawer-object”.

en: The identifier of the toplevel panel which contains this object.
ro: Identificatorul panoului de la nivelul cel mai de sus ce conține acest obiect.

en: The implementation ID of the applet - e.g. "ClockAppletFactory::ClockApplet". This key is only relevant if the object_type key is "external-applet" (or the deprecated "bonobo-applet").
ro: ID-ul implementării miniaplicației - de ex. „ClockAppletFactory::ClockApplet”. Această cheie este relevantă doar dacă cheia „object-type” este „external-applet” (sau valoarea învechită „bonobo-applet”).

en: The location of the .desktop file describing the launcher. This key is only relevant if the object_type key is "launcher-object".
ro: Amplasarea fișierului .desktop ce descrie acest lansator. Această cheie este relevantă doar dacă cheia „object_type” este „launcher-object”.

en: The location of the image file used as the icon for the object's button. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object" or "menu-object" and the use_custom_icon key is true.
ro: Locația fișierului imagine utilizat ca iconiță pentru butonul obictului. Această cheie este relevantă doar dacă cheia „object-type” este „drawer-object” sau „menu-object” și cheia „use-custom_icon” este setată.

en: The path from which the menu contents is contructed. This key is only relevant if the use_menu_path key is true and the object_type key is "menu-object".
ro: Calea din care se construiește conținutul meniului. Această cheie este relevantă doar dacă cheia „use-menu_path” este setată și cheia „object_type” este „menu-object”.

en: The position of this panel object. The position is specified by the number of pixels from the left (or top if vertical) panel edge.
ro: Poziția acestui obiect din panou. Poziția specifică numărul de pixeli de la marginea stângă a panoului (sau de sus pentru un panou vertical)

en: The text to display in a tooltip for this drawer or this menu. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object" or "menu-object".
ro: Text de afișat într-o sugestie pentru acest sertar. Această cheie este relevantă doar dacă cheia „object_type” este „drawer-object”.

en: The type of this panel object. Possible values are "drawer-object", "menu-object", "launcher-object", "external-applet", "action-applet", "menu-bar" and "separator".
ro: Tipul acestui obiect din panou. Valorile posibile sunt „drawer-object”, „menu-object”, „launcher-object”, „external-applet”, „action-applet”, „menu-bar” și „separator”.

en: This key is deprecated, following the migration to a new library for applets. The Bonobo implementation ID of the applet - e.g. "OAFIID:GNOME_ClockApplet". This key is only relevant if the object_type key is "bonobo-applet".
ro: Această cheie este invechită după migrarea la o nouă bibliotecă pentru miniaplicații. ID-ul implementării Bonobo a mini-aplicației - de ex. „OAFIID:GNOME_ClockApplet”. Această cheie este relevantă doar dacă cheia „object-type” este „bonobo-applet”.

en: Tooltip displayed for drawer or menu
ro: Sugestie afișata pentru sertar sau meniu

en: Toplevel panel containing object
ro: Panoul de la nivelul cel mai de sus ce conține obiectul

en: Use custom icon for object's button
ro: Utilizează o iconiță personalizată pentru obiectul butonului

en: Use custom path for menu contents
ro: Utilizează o cale personalizată pentru conținutul meniului

en: Error reading GConf string value '%s': %s
ro: Eroare la citirea valorii șirului GConf „%s”: %s

note: we need to do this since the key was added in 2.19 and   			 * the default value returned when the key is not set       			 * (for people coming from older versions) is 0, which      			 * is not what we want.
en: Error reading GConf integer value '%s': %s
ro: Eroare la citirea valorii întregi GConf „%s”: %s

en: Panel '%s' is set to be displayed on screen %d which is not currently available. Not loading this panel.
ro: Panoul „%s” este setat pentru a fi afișat pe ecranul %d care nu este disponibil momentan. Acest panou nu va porni.

en: Error reading GConf boolean value '%s': %s
ro: Eroare la citirea valorii logice GConf „%s”: %s

[ctx: Orientation]
en: Top
ro: Sus

[ctx: Orientation]
en: Bottom
ro: Jos

[ctx: Orientation]
en: Left
ro: Stânga

[ctx: Orientation]
en: Right
ro: Dreapta

en: Drawer Properties
ro: Proprietăți sertar

en: Unable to load file '%s': %s.
ro: Nu s-a putut încărca fișierul „%s”: %s.

en: Could not display properties dialog
ro: Nu s-a putut afișa dialogul de proprietăți

en: <small>Opaque</small>
ro: <small>Opac</small>

en: Arro_ws on hide buttons
ro: Arată _săgeți pe butoanele de ascundere

en: Background
ro: Fundal

en: Background _image:
ro: _Imagine fundal:

en: Co_lor:
ro: Cu_loare:

en: E_xpand
ro: E_xtinde

en: Image Background Details
ro: Detalii imagine fundal

en: Panel Properties
ro: Proprietăți panou

en: Pick a color
ro: Alegeți o culoare

en: Rotate image when panel is _vertical
ro: Rotește imaginea când panoul este  _vertical

en: S_tyle:
ro: S_til:

en: Select background
ro: Alegere fundal

en: Show hide _buttons
ro: Arată _butoane de ascundere

en: Solid c_olor
ro: Cul_oare solidă:

en: Some of these properties are locked down
ro: O parte din aceste proprietăți sunt blocate

en: St_retch
ro: Î_ntindere

en: _Autohide
ro: Ascun_de automat

en: _Icon:
ro: _Iconiță:

en: _None (use system theme)
ro: _Niciunul (utilizează tema sistemului)

en: _Orientation:
ro: _Orientare:

en: _Scale
ro: _Scalare

en: _Size:
ro: _Mărime:

en: _Tile
ro: Mo_zaic

en: pixels
ro: pixeli

en: Could not open recently used document "%s"
ro: Nu s-a putut deschide documentul recent utilizat „%s”

en: An unknown error occurred while trying to open "%s".
ro: O eroare necunoscută a apărut în timp ce se încerca deschiderea „%s”.

en: Clear the Recent Documents list?
ro: Golește lista documentelor recente?

en: If you clear the Recent Documents list, you clear the following:
    • All items from the Places → Recent Documents menu item.
    • All items from the recent documents list in all applications.
ro: Dacă goliți lista „Documente recente”, veți șterge următoarele:
    
    • Totul din lista „Locuri” → „Documente recente”.
    • Totul din listele cu documente recente ale tuturor aplicațiilor.

en: Clear Recent Documents
ro: Golește lista documentelor recente

en: Recent Documents
ro: Documente recente

en: Clear Recent Documents...
ro: Golește lista documentelor recente...

en: Clear all items from the recent documents list
ro: Șterge toate elementețe lista documentelor recente

en: Could not run command '%s'
ro: Nu se poate executa comanda „%s”

en: Could not convert '%s' from UTF-8
ro: Nu s-a putut converti „%s” din UTF-8

en: Choose a file to append to the command...
ro: Alegeți un fișier de adăugat în linia de comandă...

en: Select an application to view its description.
ro: Alegeți o aplicație pentru a-i vedea descrierea.

en: Will run command: '%s'
ro: Va executa comanda: „%s”

en: URI list dropped on run dialog had wrong format (%d) or length (%d)
ro: Lista URI plasată pe dialogul de pornire are formatul (%d) sau lungimea (%d) greșită

en: Could not display run dialog
ro: Nu se poate afișa dialogul de pornire

en: Click this button to browse for a file whose name to append to the command string.
ro: Apăsați acest buton pentru a selecta un fișier de adăugat în linia de comandă.

en: Click this button to run the selected application or the command in the command entry field.
ro: Apăsați acest buton pentru a porni aplicația selectată ori comanda din câmpul intrării de comenzi.

en: Command icon
ro: Iconița comenzii

en: List of known applications
ro: Lista aplicațiilor cunoscute

en: Run Application
ro: Pornire aplicații

en: Run in _terminal
ro: Pornește în _terminal

en: Run with _file...
ro: Rulează cu _fișier...

en: Select this box to run the command in a terminal window.
ro: Bifați această opțiune pentru a executa comanda într-un terminal.

en: Show list of known _applications
ro: _Arată lista aplicațiilor cunoscute

en: The icon of the command to be run.
ro: Iconița comenzii de executat.

en: _Run
ro: _Pornește

en: _Force quit
ro: Închide _forțat

en: C_lear
ro: C_urăță

en: D_on't Delete
ro: _Nu șterge

en: Specify an applet IID to load
ro: Alegeți IID-ul miniaplicației de încărcat

en: Specify a gconf location in which the applet preferences should be stored
ro: Specifică o locație GConf în care să fie stocate preferințele miniaplicației

en: Specify the initial size of the applet (xx-small, medium, large etc.)
ro: Specifică mărimea inițială a miniaplicației (minusculă, medie, mare etc.)

en: Specify the initial orientation of the applet (top, bottom, left or right)
ro: Specifică orientarea inițială a miniaplicație (sus, jos, dreapta sau stânga)

[ctx: Size]
en: XX Small
ro: Extrem de mic

[ctx: Size]
en: X Small
ro: Foarte mic

[ctx: Size]
en: Small
ro: Mic

[ctx: Size]
en: Medium
ro: Mediu

[ctx: Size]
en: Large
ro: Mare

[ctx: Size]
en: X Large
ro: Foarte mare

[ctx: Size]
en: XX Large
ro: Extrem de mare

en: Failed to load applet %s
ro: Nu s-a putut încărca miniaplicația %s

note: This is an utility to easily test various applets
en: Test applet utility
ro: Utilitar test miniaplicație

en: _Applet:
ro: Mini_aplicație:

en: _Prefs Dir:
ro: Dosar _preferințe:

en: Hide Panel
ro: Ascunde panou

note: translators: these string will be shown in MetaCity's switch window * popup when you pass the focus to a panel
en: Top Expanded Edge Panel
ro: Panou extins sus

en: Top Centered Panel
ro: Panou centrat sus

en: Top Floating Panel
ro: Panou flotant sus

en: Top Edge Panel
ro: Panou margine sus

en: Bottom Expanded Edge Panel
ro: Panou extins jos

en: Bottom Centered Panel
ro: Panou centrat jos

en: Bottom Floating Panel
ro: Panou flotant jos

en: Bottom Edge Panel
ro: Panou margine jos

en: Left Expanded Edge Panel
ro: Panou extins stânga

en: Left Centered Panel
ro: Panou centrat stânga

en: Left Floating Panel
ro: Panou flotant stânga

en: Left Edge Panel
ro: Panou margine stânga

en: Right Expanded Edge Panel
ro: Panou extins dreapta

en: Right Centered Panel
ro: Panou centrat dreapta

en: Right Floating Panel
ro: Panou flotant dreapta

en: Right Edge Panel
ro: Panou margine dreapta

en: Animation speed
ro: Viteză animație

en: Automatically hide panel into corner
ro: Ascunde automat panoul într-un colț

en: Background color
ro: Culoare fundal

en: Background color opacity
ro: Opacitate culoare fundal

en: Background image
ro: Imagine fundal

en: Background type
ro: Tip fundal

en: Center panel on x-axis
ro: Centrează panoul pe axa X

en: Center panel on y-axis
ro: Centrează panoul pe axa Y

en: Enable arrows on hide buttons
ro: Arată săgeți pe butoanele de ascundere

en: Enable hide buttons
ro: Arată butoanele de ascundere

en: Expand to occupy entire screen width
ro: Extinde pentru a ocupa întreaga lățime a ecranului

en: Fit image to panel
ro: Potrivește imaginea la panou

en: If true, arrows will be placed on the hide buttons. This key is only relevant if the enable_buttons key is true.
ro: La activare, se vor plasa săgeți pe butoanele de ascundere. Această cheie este relevantă doar dacă cheia „enable_buttons” este definită.

en: If true, buttons will be placed on each side of the panel which may be used to move the panel to edge of the screen, leaving only a button showing.
ro: La activare, pe fiecare margine a panoului vor fi plasate butoane ce pot fi utilizate pentru a ascunde panoul la marginea ecranului, rămânând vizibile doar butoanele.

en: If true, hiding and un-hiding of this panel will be animated rather than happening instantly.
ro: La activare, ascunderea și reapariția acestui panou vor fi animate, nu instant.

en: If true, the background image will be rotated when the panel is oriented vertically.
ro: La activare, fundalul imaginii va fi rotit când panoul este orientat vertical.

en: If true, the image will be scaled (retaining the aspect ratio of the image) to the panel height (if horizontal).
ro: La activare, imaginea va fi scalată (păstrând proporțiile inițiale) la înălțimea panoului (dacă e orizontal).

en: If true, the image will be scaled to the panel dimensions. The aspect ratio of the image will not be maintained.
ro: La activare, imaginea va fi scalată la dimensiunile panoului. Proporțiile inițiale ale imaginii vor fi păstrate.

en: If true, the panel is automatically hidden into a corner of the screen when the pointer leaves the panel area. Moving the pointer to that corner again will cause the panel to re-appear.
ro: La activare, panoul va fi automat ascuns într-un colț al ecranului când indicatorul de mouse părăsește aria panoului. Mutând indicatorul de mouseînapoi în acel colț, se readuce panoul pe ecran.

en: If true, the panel will occupy the entire screen width (height if this is a vertical panel). In this mode the panel can only be placed at a screen edge. If false, the panel will only be large enough to accommodate the applets, launchers and buttons on the panel.
ro: La activare, panoul va ocupa întreaga lățime a ecranului (sau înălțime dacă e un panou vertical). În acest mod panoul poate fi plasat doar la o margine a ecranului. Dacă nu, panoul va fi doar îndeajuns de mare pentru a găzdui mini-aplicațiile, lansatoarele și butoanele configurate.

en: If true, the x and x_right keys are ignored and the panel is placed at the center of the x-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the x and x_right keys specify the location of the panel.
ro: La activare, cheile x și x_right sunt ignorate iar panoul va fi plasat la mijlocul axei X a ecranului. Dacă panoul este redimensionat, își va menține poziția, adică se va extinde pe ambele laturi. Dacă nu, cheia x și x_right specifică amplasarea panoului.

en: If true, the y and y_bottom keys are ignored and the panel is placed at the center of the y-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the y and y_bottom keys specify the location of the panel.
ro: La activare, cheile y și y_bottom sunt ignorate iar panoul va fi plasat la mijlocul axei Y a ecranului. Dacă panoul este redimensionat, își va menține poziția, adică se va extinde pe ambele laturi. Dacă nu, cheile y și y_bottom specifică amplasarea panoului.

en: In a Xinerama setup, you may have panels on each individual monitor. This key identifies the current monitor the panel is displayed on.
ro: Într-o configurație Xinerama, puteți avea panouri pe fiecare monitor individual. Această cheie identifică monitorul curent în care panoul este afișat.

en: Name to identify panel
ro: Nume identificare panou

en: Panel autohide delay
ro: Întârziere ascundere automată

en: Panel autounhide delay
ro: Întârziere reapariție

en: Panel orientation
ro: Orientare panou

en: Panel size
ro: Mărime panou

en: Rotate image on vertical panels
ro: Rotește imaginea în panourile verticale

en: Specifies the background color for the panel in #RGB format.
ro: Specifică culoarea fundalului panoului în format #RGB.

en: Specifies the file to be used for the background image. If the image contains an alpha channel it will be composited onto the desktop background image.
ro: Specifică fișierul de utilizat pentru imaginea fundalului. Dacă imaginea conține un canal Alfa atunci ea va fi amestecată cu imaginea de fundal.

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer enters the panel area before the panel is automatically re-shown. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
ro: Specifică întârzierea în milisecunde înainte de reapariția panoului după ce indicatorul de mouse a intrat în zona panoului. Această cheie este relevantă doar dacă cheia „auto_hide” este definită la „true”.

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer leaves the panel area before the panel is automatically hidden. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
ro: Specifică întârzierea în milisecunde înainte de ascunderea panoului după ce indicatorul de mouse părăsit zona panoului. Această cheie este relevantă doar dacă cheia „auto_hide” este definită la „true”.

en: Specifies the number of pixels visible when the panel is automatically hidden into a corner. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
ro: Specifică numărul de pixeli vizibili când un panou este automat ascuns într-un colț. Această cheie este relevantă doar dacă cheia „auto_hide” este definită la „true”.

en: Specifies the opacity of the background color format. If the color is not completely opaque (a value of less than 65535), the color will be composited onto the desktop background image.
ro: Specifică opacitatea culorii fundalului. Dacă culoarea nu este complet opacă (o valoare mai mică de 65535), atunci culoarea va fi rezultatul amestecării cu imaginea de fundal a desktopului.

en: Stretch image to panel
ro: Întinde imaginea pe toată lungimea panoului

en: The height (width for a vertical panel) of the panel. The panel will determine at runtime a minimum size based on the font size and other indicators. The maximum size is fixed at one quarter of the screen height (or width).
ro: Înălțimea unui panou (sau lățimea pentru un panou vertical). Panoul va determina la pornire mărimea minimă în funcție de mărimea fontului și alți indicatori. Dimensiunea maximă este fixată la un sfert din înălțimea (sau lățimea) ecranului.

en: The location of the panel along the x-axis, starting from the right of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the x key is used. If the value is greater than 0, then the value of the x key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
ro: Amplasarea panoului pe axa X, începând din dreapta ecranului. Dacă este setată la -1, această valoare e ignorată și este folosită valoarea cheii x. Dacă valoarea este mai mare ca 0, atunci valoarea cheii x este ignorată. Această cheie este relevantă doar dacă panoul nu este extins. Dacă este extins, cheia este ignorată și panoul este amplasat la marginea ecranului specificată de cheia „orientation”.

en: The location of the panel along the x-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
ro: Amplasarea panoului pe axa X. Această cheie este relevantă doar în mod normal. În mod extins această cheie este ignorată și panoul este plasat la marginea ecranului specificată în cheia „orientation”.

en: The location of the panel along the y-axis, starting from the bottom of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the y key is used. If the value is greater than 0, then the value of the y key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
ro: Amplasarea panoului pe axa y, începând din partea de jos a ecranului. Dacă este setată la -1, valoarea este ignorată și este·folosită valoarea cheii y. Dacă valoarea este mai mare ca 0, atunci valoarea cheii y este ignorată. Această cheie este relevantă doar dacă panoul nu este extins. Dacă este extins, această cheie este ignorată și panoul este amplasat la marginea ecranului specificată de cheia „orientation”.

en: The location of the panel along the y-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
ro: Amplasarea panoului pe axa Y. Această cheie este relevantă doar în mod normal. În mod extins această cheie este ignorată și panoul este plasa la marginea ecranului specificată în cheia „orientation”.

en: The orientation of the panel. Possible values are "top", "bottom", "left", "right". In expanded mode the key specifies which screen edge the panel is on. In un-expanded mode the difference between "top" and "bottom" is less important - both indicate that this is a horizontal panel - but still give a useful hint as to how some panel objects should behave. For example, on a "top" panel a menu button will pop up its menu below the panel, whereas on a "bottom" panel the menu will be popped up above the panel.
ro: Orientarea panoului. Valorile posibile sunt „top”, „bottom”, „left” și „right”. În modul extins această cheie specifică în ce margine a ecranului este panoul. În mod normal diferența între „top” și „bottom” este mai puțin importantă, amândouă indică că este un panou orizontal. De exemplu, într-un panou „top” un buton din meniu va deschide un meniu sub panou, dar într-un panou „bottom” meniul va fi deschis deasupra panoului.

en: The speed in which panel animations should occur. Possible values are "slow", "medium" and "fast". This key is only relevant if the enable_animations key is true.
ro: Viteza animațiilor panoului. Valorile posibile sunt „slow”, „medium” și „fast”. Această cheie este relevantă doar dacă cheia „enable_animations” este setată.

en: This is a human readable name which you can use to identify a panel. Its main purpose is to serve as the panel's window title which is useful when navigating between panels.
ro: Acesta este un nume ușor de înțeles pentru a identifica un panou. Principalul său scop este de a servi ca titlu al ferestrei panoului, util atunci când se schimbă panoul activ.

en: Visible pixels when hidden
ro: Pixeli vizibili la ascundere

en: Which type of background should be used for this panel. Possible values are "gtk" - the default GTK+ widget background will be used, "color" - the color key will be used as background color or "image" - the image specified by the image key will be used as background.
ro: Ce tip de fundal ar trebui utilizat pentru acest panou. Valori posibile sunt „gtk” pentru fundalul implicit de widget GTK+, „color” pentru cheia unei culori ce va fi utilizată ca culoare de fundal sau „image” pentru imaginea specificată de cheia „image” ce va fi utilizată ca fundal.

en: With a multi-screen setup, you may have panels on each individual screen. This key identifies the current screen the panel is displayed on.
ro: Într-o configurație cu mai multe ecrane puteți avea panouri pe fiecare ecran individual. Această cheie identifică ecranul curent în care e afișat panoul.

en: X co-ordinate of panel
ro: Coordonata X a acestui panou

en: X co-ordinate of panel, starting from the right of the screen
ro: Coordonata X a panoului, începând din dreapta ecranului

en: X screen where the panel is displayed
ro: Ecran X în care este afișat panoul

en: Xinerama monitor where the panel is displayed
ro: Monitor Xinerama în care este afișat panoul

en: Y co-ordinate of panel
ro: Coordonata Y a acestui panou

en: Y co-ordinate of panel, starting from the bottom of the screen
ro: Coordonata Y a panoului, începând din partea de jos a ecranului

en: Icon '%s' not found
ro: Iconița „%s” nu a fost găsită

en: Could not execute '%s'
ro: Nu se poate executa „%s”

en: file
ro: fișier

en: Home Folder
ro: Dosar Acasă

note: Translators: this is the same string as the one found in * nautilus
en: File System
ro: Sistem de fișiere

en: Search
ro: Căută

en: Open URL: %s
ro: Deschide URL-ul: %s

en: Delete this drawer?
ro: Șterge acest sertar?

en: When a drawer is deleted, the drawer and its
    settings are lost.
ro: Când un sertar este eliminat, sertarul și configurările
    sale sunt pierdute.

en: Delete this panel?
ro: Elimină acest panou?

en: When a panel is deleted, the panel and its
    settings are lost.
ro: Când un panou este eliminat, panoul și configurările
    sale sunt pierdute.

en: Available
ro: Disponibil

en: Busy
ro: Ocupat

en: My Account
ro: Contul meu

en: Switch User
ro: Comută utilizatorul
