gnome-panel - en to pl translation catalogue (519 entries)

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the start date of an appointment, in * the most abbreviated way possible.
en: %b %d
pl: %d %b

en: Tasks
pl: Zadania

en: Edit
pl: Modyfikuj

en: All Day
pl: Cały dzień

en: Appointments
pl: Spotkania

en: Birthdays and Anniversaries
pl: Urodziny i rocznice

en: Weather Information
pl: Informacje pogodowe

en: Locations
pl: Położenia

en: Calendar
pl: Kalendarz

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the date. Replace %e with %d if, when * the day of the month as a decimal number is a single digit, * it should begin with a 0 in your locale (e.g. "May 01" * instead of "May  1").
en: %a %b %e
pl: %a %e %b

note: Show date in tooltip. Translators: This is a strftime format string. * It is used to display a date. Please leave "%%s" as it is: * it will be used to insert the timezone name later.
en: %A %B %d (%%s)
pl: %A, %d %B %Y (%%s)

en: Click to hide your appointments and tasks
pl: Kliknięcie ukryje terminy i zadania

en: Click to view your appointments and tasks
pl: Kliknięcie wyświetli terminy i zadania

en: Click to hide month calendar
pl: Kliknięcie ukryje miesięczny kalendarz

en: Click to view month calendar
pl: Kliknięcie wyświetli miesięczny kalendarz

en: Computer Clock
pl: Zegar komputerowy

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display a date in the full format (so that people can * copy and paste it elsewhere).
en: %A, %B %d %Y
pl: %A, %d %B %Y

en: Failed to open the time settings
pl: Otwarcie ustawień czasu się nie powiodło

en: _Preferences
pl: P_referencje

en: Copy _Time
pl: Skopiuj _czas

en: Copy _Date
pl: Skopiuj _datę

en: Ad_just Date & Time
pl: Dos_tosuj datę i czas

en: Custom format
pl: Własny format

en: Choose Location
pl: Wybór położenia

en: Edit Location
pl: Modyfikacja położenia

en: City Name
pl: Nazwa miasta

en: City Time Zone
pl: Strefa czasowa miasta

en: 24 hour
pl: 24-godzinny

en: UNIX time
pl: Czas uniksowy

en: Internet time
pl: Czas internetowy

en: Custom _format:
pl: Własny _format:

en: <i>(optional)</i>
pl: <i>(opcjonalne)</i>

note: Languages that have a single word that translates as either "state" or "province" should use that instead of "region".
en: <small><i>Type a city, region, or country name and then select a match from the pop-up.</i></small>
pl: <small><i>Proszę wprowadzić nazwę miasta lub państwa, a następnie wybrać pozycję z wyskakującego menu.</i></small>

en: Clock Format
pl: Format zegara

en: Clock Preferences
pl: Preferencje zegara

en: Display
pl: Wyświetlanie

en: East
pl: Wschód

en: General
pl: Ogólne

en: L_atitude:
pl: _Szerokość:

en: L_ongitude:
pl: Dł_ugość:

en: North
pl: Północ

en: Panel Display
pl: Wyświetlanie na panelu

en: Show _temperature
pl: _Temperatura

en: Show _weather
pl: _Pogoda

en: Show seco_nds
pl: _Sekundy

en: Show the _date
pl: _Data

en: South
pl: Południe

en: Time _Settings
pl: _Ustawienia czasu

en: Weather
pl: Pogoda

en: West
pl: Zachód

en: _12 hour format
pl: Format _12-godzinny

en: _24 hour format
pl: Format _24-godzinny

en: _Location Name:
pl: _Nazwa położenia:

en: _Pressure unit:
pl: Jednostka _ciśnienia:

en: _Temperature unit:
pl: Jednostka t_emperatury:

en: _Timezone:
pl: S_trefa czasowa:

en: _Visibility unit:
pl: Jednostka _widoczności:

en: _Wind speed unit:
pl: Jednostka prędkości _wiatru:

en: A list of locations to display in the calendar window.
pl: Lista położeń do wyświetlenia w oknie kalendarza.

en: Custom format of the clock
pl: Własny format zegara

en: Expand list of appointments
pl: Rozwija listę spotkań

en: Expand list of birthdays
pl: Rozwija listę urodzin

en: Expand list of locations
pl: Rozwija listy położeń

en: Expand list of tasks
pl: Rozwija listę zadań

en: Expand list of weather information
pl: Rozwija listę informacji pogodowych

en: Hour format
pl: Format godzin

en: If true, display a weather icon.
pl: Jeżeli ustawione, wyświetla ikonę pogody.

en: If true, display date in the clock, in addition to time.
pl: Określa, czy wyświetlać w zegarze datę obok czasu.

en: If true, display seconds in time.
pl: Określa, czy wyświetlać sekundy.

en: If true, expand the list of appointments in the calendar window.
pl: Określa, czy wysuwać listę spotkań w kalendarzu.

en: If true, expand the list of birthdays in the calendar window.
pl: Określa, czy wysuwać listę urodzin w kalendarzu.

en: If true, expand the list of locations in the calendar window.
pl: Określa, czy wysuwać listę położeń w oknie kalendarza.

en: If true, expand the list of tasks in the calendar window.
pl: Określa, czy wysuwać listę zadań w kalendarzu.

en: If true, expand the list of weather information in the calendar window.
pl: Określa, czy wysuwać listę informacji pogodowych w kalendarzu.

en: If true, show date in a tooltip when the pointer is over the clock.
pl: Określa, czy wyświetlać datę w podpowiedzi, gdy wskaźnik myszy znajduje się nad zegarem.

en: If true, show the temperature next to the weather icon.
pl: Określa, czy wyświetlać temperaturę obok ikony pogody.

en: If true, show week numbers in the calendar.
pl: Określa, czy wyświetlać numery tygodni w kalendarzu.

en: List of locations
pl: Lista położeń

en: Show date in clock
pl: Wyświetlanie daty w zegarze

en: Show date in tooltip
pl: Wyświetlanie daty w podpowiedzi

en: Show temperature in clock
pl: Wyświetlanie temperatury w zegarze

en: Show time with seconds
pl: Wyświetlanie czasu z sekundami

en: Show weather in clock
pl: Wyświetlanie pogody w zegarze

en: Show week numbers in calendar
pl: Wyświetlanie numerów tygodni w kalendarzu

en: Speed unit
pl: Jednostka prędkości

en: Temperature unit
pl: Jednostka temperatury

en: The unit to use when showing temperatures.
pl: Jednostka używana podczas wyświetlania temperatur.

en: The unit to use when showing wind speed.
pl: Jednostka używana podczas wyświetlania prędkości wiatrów.

en: The use of this key was deprecated in GNOME 2.22 with the use of an internal time configuration tool. The schema is retained for compatibility with older versions.
pl: Używanie tego klucza stało się przestarzałe w GNOME 2.22, wraz z użyciem wewnętrznego narzędzia konfiguracji czasu. Schemat został zachowany dla zgodności z poprzednimi wersjami.

en: The use of this key was deprecated in GNOME 2.28 in favour of the use of timezones. The schema is retained for compatibility with older versions.
pl: Używanie tego klucza stało się przestarzałe w GNOME 2.28, odkąd używane są strefy czasowe. Schemat został zachowany dla zgodności z poprzednimi wersjami.

en: The use of this key was deprecated in GNOME 2.6 in favour of the 'format' key. The schema is retained for compatibility with older versions.
pl: Używanie tego klucza stało się przestarzałe w GNOME 2.6, odkąd pojawił się klucz "format". Schemat został zachowany dla zgodności z poprzednimi wersjami.

en: This key specifies the format used by the clock applet when the format key is set to "custom". You can use conversion specifiers understood by strftime() to obtain a specific format. See the strftime() manual for more information.
pl: Klucz ten określa format czasu używany przez aplet zegara, gdy klucz formatu jest ustawiony na "custom" (własny). Aby uzyskać określony format, można używać parametrów zrozumiałych dla funkcji strftime(). Proszę zobaczyć instrukcję strtrime() po więcej informacji.

en: This key specifies the hour format used by the clock applet. Possible values are "12-hour", "24-hour", "internet", "unix" and "custom". If set to "internet", the clock will display Internet time. The Internet time system divides the day into 1000 ".beats". There are no time zones in this system, so time is the same all over the world. If set to "unix", the clock will display time in seconds since Epoch, i.e. 1970-01-01. If set to "custom", the clock will display time according to the format specified in the custom_format key.
pl: Klucz ten określa format godziny używany przez aplet zegara. Dopuszczalne wartości to "12-hour", "24-hour", "internet", "unix" i "custom" (własny). Jeżeli zostanie ustawiony "internet" , zegar będzie wyświetlał czas internetowy. System czasu internetowego dzieli dzień na 1000 "uderzeń". W tym systemie nie ma stref czasowych, więc czas jest ten sam na całym świecie. Jeżeli ustawiono "unix", zegar będzie wyświetlał czas w sekundach jaki minął od Epoki, czyli 01-01-1970. Jeżeli ustawiono "custom" (własny), zegar będzie wyświetlał czas zgodnie z formatem podanym w kluczu custom_format.

en: Time configuration tool
pl: Narzędzie konfiguracji czasu

en: Use Internet time
pl: Czas internetowy

en: Use UNIX time
pl: Czasu uniksowy

en: Use UTC
pl: Czas UTC

en: Failed to set the system timezone
pl: Ustawienie strefy czasowej systemu się nie powiodło

en: <small>Set...</small>
pl: <small>Ustaw...</small>

en: <small>Set</small>
pl: <small>Ustaw</small>

en: Set location as current location and use its timezone for this computer
pl: Ustawia położenie jako bieżące i używa jego strefy czasowej dla tego komputera

en: %s, %s
pl: %s - %s

note: FMQ: it's broken to read from another module's translations; add some API to libgweather.
en: Unknown
pl: Nieznany

note: Translators: The two strings are temperatures.
en: %s, feels like %s
pl: %s, odczuwalna %s

en: Sunrise: %s / Sunset: %s
pl: Wschód słońca: %s / Zachód słońca: %s

en: Could not display help document '%s'
pl: Nie można wyświetlić dokumentu pomocy "%s"

en: Error displaying help document
pl: Błąd podczas wyświetlania dokumentu pomocy

en: Clock
pl: Zegar

en: Clock Applet Factory
pl: Generator apletu zegara

en: Factory for clock applet
pl: Generator apletu zegara

en: Get the current time and date
pl: Wyświetla bieżący czas i datę

en: Warning:  The command appears to be something actually useful.
    Since this is a useless applet, you may not want to do this.
    We strongly advise you against using %s for anything
    which would make the applet "practical" or useful.
pl: Uwaga: wprowadzone polecenie wydaje się robić coś użytecznego.
    Ponieważ aplet ten jest bezużyteczny, najprawdopodobniej nie
    ma potrzeby tego robić. Zdecydowanie odradza się wykorzystywanie
    apletu %s do czegokolwiek, co można uznać za przydatne, czy choć
    trochę "użyteczne".

en: %s the Fish
pl: Rybka %s

en: %s the Fish, a contemporary oracle
pl: %s jest rybką, współczesną wróżbitką

en: Unable to locate the command to execute
pl: Nie można odnaleźć wykonywanego polecenia

en: %s the Fish Says:
pl: Rybka %s przemawia:

en: Unable to read output from command
    
    Details: %s
pl: Nie można odczytać wyniku polecenia
    
    Szczegóły: %s

en: _Speak again
pl: _Powiedz jeszcze raz

en: The configured command is not working and has been replaced by: %s
pl: Skonfigurowane polecenie nie działa i zostało zastąpione przez: %s

en: Unable to execute '%s'
    
    Details: %s
pl: Nie można wykonać polecenia: "%s"
    
    Szczegóły: %s

en: Unable to read from '%s'
    
    Details: %s
pl: Nie można odczytać z "%s"
    
    Szczegóły: %s

en: The water needs changing
pl: Woda wymaga wymiany

en: Look at today's date!
pl: Zobacz dzisiejszą datę!

en: %s the Fish, the fortune teller
pl: Rybka %s obwieszczająca wróżby

en: Animation
pl: Animacja

en: Co_mmand to run when clicked:
pl: P_olecenie wykonywane po kliknięciu:

en: Fish Preferences
pl: Preferencje rybki

en: _Name of fish:
pl: _Nazwa rybki:

en: _Pause per frame:
pl: _Czas oczekiwania pomiędzy klatkami:

en: _Rotate on vertical panels
pl: _Obracanie przy pionowym ułożeniu panelu

en: seconds
pl: sekund

en: Display a swimming fish or another animated creature
pl: Wyświetla pływającą rybkę lub inne animowane stworzenie

en: Fish
pl: Rybka

en: From Whence That Stupid Fish Came
pl: Skąd się wzięła ta głupia rybka

en: Wanda Factory
pl: Generator apletu Wanda

en: Panel Notification Area
pl: Obszar powiadamiania panelu

en: Area where notification icons appear
pl: Obszar, w którym pojawiają się ikony powiadomień

en: Factory for notification area
pl: Generator obszaru powiadamiania

en: Notification Area
pl: Obszar powiadamiania

en: Notification Area Factory
pl: Generator obszaru powiadamiania

en: Factory for the window navigation related applets
pl: Generator apletów związanych z nawigacją między oknami

en: Hide application windows and show the desktop
pl: Ukrywa okna programów i wyświetla pulpit

en: Show Desktop
pl: Odkrywanie pulpitu

en: Switch between open windows using a menu
pl: Przełączanie między otwartymi oknami używając menu

en: Switch between open windows using buttons
pl: Przełączanie między otwartymi oknami używając przycisków

en: Switch between workspaces
pl: Przełączanie między obszarami roboczymi

en: Window List
pl: Lista okien

en: Window Navigation Applet Factory
pl: Generator apletu nawigacji między oknami

en: Window Selector
pl: Menu okien

en: Workspace Switcher
pl: Przełącznik obszarów roboczych

en: Failed to load %s: %s
pl: Wczytanie %s się nie powiodło: %s

en: Icon not found
pl: Nie odnaleziono ikony

en: Click here to restore hidden windows.
pl: Kliknięcie przywróci ukryte okna.

en: Click here to hide all windows and show the desktop.
pl: Kliknięcie ukryje wszystkie okna i wyświetli pulpit.

en: Show Desktop Button
pl: Przycisk odkrywania pulpitu

en: Your window manager does not support the show desktop button, or you are not running a window manager.
pl: Menedżer okien nie posiada obsługi przycisku odkrywającego pulpit, albo żaden menedżer okien nie jest włączony.

en: Group windows when _space is limited
pl: Grupowanie tylko, gdy brak _miejsca

en: Restore to current _workspace
pl: Przywracanie _na bieżącym pulpicie

en: Restore to na_tive workspace
pl: Przywracanie n_a pierwotnym pulpicie

en: Restoring Minimized Windows
pl: Przywracanie zminimalizowanych okien

en: Sh_ow windows from current workspace
pl: _Okna z bieżącego obszaru roboczego

en: Show windows from a_ll workspaces
pl: O_kna ze wszystkich obszarów roboczych

en: Window Grouping
pl: Grupowanie okien

en: Window List Content
pl: Zawartość listy okien

en: Window List Preferences
pl: Preferencje listy okien

en: _Always group windows
pl: Gr_upowanie zawsze włączone

en: _Never group windows
pl: _Grupowanie wyłączone

en: rows
pl: wierszach

en: columns
pl: kolumnach

en: Number of _workspaces:
pl: Liczba _obszarów roboczych:

en: Show _all workspaces in:
pl: Wyświetlanie _wszystkich obszarów roboczych w:

en: Show _only the current workspace
pl: Wyświetlanie tylko _bieżącego obszaru roboczego

en: Show workspace _names in switcher
pl: Wyświetlanie _nazw obszarów roboczych

en: Switcher
pl: Przełącznik

en: Workspace Names
pl: Nazwy obszarów roboczych

en: Workspace Switcher Preferences
pl: Preferencje przełącznika obszarów roboczych

en: Workspace na_mes:
pl: _Nazwy obszarów roboczych:

en: Workspaces
pl: Obszary robocze

en: A fish without a name is a pretty dull fish. Bring your fish to life by naming him.
pl: Rybka bez nazwy jest bardzo głupią rybką. Imię przywraca rybce sens życia.

en: Command to execute on click
pl: Polecenie wykonywane po kliknięciu

en: If true, the fish's animation will be displayed rotated on vertical panels.
pl: Określa czy animacja rybki będzie obrócona, jeśli panel ma orientację pionową.

en: Pause per frame
pl: Czas oczekiwania pomiędzy klatkami

en: Rotate on vertical panels
pl: Obracanie przy pionowym ułożeniu panelu

en: The fish's animation pixmap
pl: Mapa pikseli z animacją rybki

en: The fish's name
pl: Imię rybki

en: This key specifies the command that will be tried to execute when the fish is clicked.
pl: Ten klucz określa jakie polecenie zostanie wykonywane po kliknięciu rybki.

en: This key specifies the filename of the pixmap which will be used for the animation displayed in the fish applet relative to the pixmap directory.
pl: Ten klucz określa nazwę (względem katalogu z mapami pikseli) pliku mapy pikseli z animacją apletu rybki.

en: This key specifies the number of seconds each frame will be displayed.
pl: Ten klucz określa liczbę sekund wyświetlania każdej ramki.

en: Decides when to group windows from the same application on the window list. Possible values are "never", "auto" and "always".
pl: Określa, kiedy na liście zadań okna tego samego programu powinny być grupowane. Poprawnymi wartościami są: "never" (nigdy), "auto" (automatycznie) oraz "always" (zawsze).

en: If true, the window list will show windows from all workspaces. Otherwise it will only display windows from the current workspace.
pl: Określa, czy lista zadań wyświetla okna ze wszystkich obszarów roboczych. W przeciwnym wypadku wyświetlone zostaną tylko okna z bieżącego obszaru.

en: If true, then when unminimizing a window, move it to the current workspace. Otherwise, switch to the workspace of the window.
pl: Określa, czy podczas przywracania okno przenoszone jest na bieżące biurko. W przeciwnym razie, zmieniony zostanie obszar roboczy okna.

en: Move windows to current workspace when unminimized
pl: Przywraca okna na bieżącym obszarze roboczym

en: Show windows from all workspaces
pl: Wyświetla okna ze wszystkich obszarów roboczych

en: When to group windows
pl: Kiedy grupować okna

en: Display all workspaces
pl: Wyświetlanie wszystkich obszarów roboczych

en: Display workspace names
pl: Wyświetlanie nazw obszarów roboczych

en: If true, the workspace switcher will show all workspaces. Otherwise it will only show the current workspace.
pl: Określa, czy wyświetlać wszystkie obszary robocze, czy tylko obszar bieżący.

en: If true, the workspaces in the workspace switcher will display the names of the workspaces. Otherwise they will display the windows on the workspace. This setting only works when the window manager is Metacity.
pl: Określa, czy przełącznik obszarów roboczych powinien wyświetlać ich nazwy czy zawartość. Ustawienie to działa tylko z menedżerem okien Metacity.

en: Rows in workspace switcher
pl: Liczba wierszy w przełączniku obszarów roboczych

en: This key specifies how many rows (for horizontal layout) or columns (for vertical layout) the workspace switcher shows the workspaces in. This key is only relevant if the display_all_workspaces key is true.
pl: Klucz ten określa, ile wierszy (dla układu poziomego) lub kolumn (w przypadku układu pionowego) będzie zawierał przełącznik obszarów roboczych. Opcja ta ma zastosowanie tylko gdy ustawione jest display_all_workspaces.

en: A list of applet IIDs that the panel will ignore. This way you can disable certain applets from loading or showing up in the menu. For example to disable the mini-commander applet add 'OAFIID:GNOME_MiniCommanderApplet' to this list. The panel must be restarted for this to take effect.
pl: Lista identyfikatorów apletów ignorowanych przez panel. Tym sposobem można wyłączyć wczytywanie niektórych apletów lub wyświetlanie ich w menu. Na przykład, aby wyłączyć aplet mini-commander należy dodać wpis "OAFIID:GNOME_MiniCommanderApplet" do tej listy. Panel musi zostać ponownie uruchomiony, aby zastosować zmiany.

en: A list of panel IDs. Each ID identifies an individual toplevel panel. The settings for each of these panels are stored in /apps/panel/toplevels/$(id).
pl: Lista identyfikatorów panelu. Każdy identyfikator określa pojedynczy panel nadrzędny. Ustawienia każdego z tych paneli są przechowywane w /apps/panel/toplevels/$(id).

en: A list of panel object IDs. Each ID identifies an individual panel object (e.g. an applet, launcher, action button or menu button/bar). The settings for each of these objects are stored in /apps/panel/objects/$(id).
pl: Lista identyfikatorów obiektów panelu. Każdy identyfikator jest powiązany z pojedynczym obiektem panelu (np. apletem, aktywatorem, przyciskiem polecenia lub przyciskiem/paskiem menu). Ustawienia dla każdego z tych obiektów są przechowywane w /apps/panel/objects/$(id).

en: Applet IIDs to disable from loading
pl: Identyfikatory apletów, które nie będą wczytywane

en: Complete panel lockdown
pl: Całkowite zablokowanie panelu

en: Confirm panel removal
pl: Potwierdzenie usunięcia panelu

en: Disable Force Quit
pl: Wyłączenie wymuszenia zamknięcia

en: Enable autocompletion in "Run Application" dialog
pl: Automatyczne uzupełnianie w oknie "Uruchamianie programu"

en: Enable program list in "Run Application" dialog
pl: Wyświetlanie listy programów w oknie "Uruchamianie programu"

en: Enable tooltips
pl: Włączenie podpowiedzi

en: Expand program list in "Run Application" dialog
pl: Rozwinięcie listy programów w oknie "Uruchamianie programu"

en: History of "Run Application" dialog
pl: Historia okna "Uruchamianie programu"

en: If true, a dialog is shown asking for confirmation if the user wants to remove a panel.
pl: Określa, czy jest wyświetlane okno z pytaniem o potwierdzenie usunięcia panelu.

en: If true, autocompletion in the "Run Application" dialog is made available.
pl: Określa, czy w oknie "Uruchamianie programu" będzie dostępne automatyczne uzupełnianie.

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is expanded when the dialog is opened. This key is only relevant if the enable_program_list key is true.
pl: Określa, czy lista "Znane programy" ma zostać rozwinięta w momencie wyświetlenia okna "Uruchamianie programu". Ta opcja ma znaczenie tylko, jeśli enable_program_list jest ustawione.

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is made available. Whether or not the listing is expanded when the dialog is shown is controlled by the show_program_list key.
pl: Określa, czy lista "Znane programy" ma być dostępna w oknie "Uruchom program". Czy lista jest rozwinięta w momencie pokazania tego okna jest określone przez opcję show_program_list.

en: If true, the panel will not allow a user to force an application to quit by removing access to the force quit button.
pl: Określa, czy zabraniać użytkownikowi wymuszenia zakończenia programu, poprzez usunięcie przycisku wymuszenia zakończenia.

en: If true, the panel will not allow any changes to the configuration of the panel. Individual applets may need to be locked down separately however. The panel must be restarted for this to take effect.
pl: Po ustawieniu, panel nie będzie pozwalał na wprowadzanie żadnych zmian do konfiguracji. Pojedyncze aplety mogą jednak mimo tego wymagać zablokowania. Panel musi zostać ponownie uruchomiony aby zastosować zmiany.

en: If true, tooltips are shown for objects in panels. Tooltips can be disabled for the whole desktop with the gtk-enable-tooltips property in GTK+.
pl: Po ustawieniu, podpowiedzi dla obiektów na panelu będą wyświetlane. Podpowiedzi mogą być wyłączone dla całego środowiska za pomocą własności gtk-enable-tooltips w bibliotece GTK+.

en: Panel ID list
pl: Lista identyfikatorów panelu

en: Panel object ID list
pl: Lista identyfikatorów obiektów panelu

en: The list of commands used in the past in the "Run Application" dialog.
pl: Lista poleceń użytych w przeszłości w oknie "Uruchamianie programu".

en: Launcher location
pl: Położenie aktywatora

en: The location of the .desktop file describing the launcher. This key is only relevant if the object_type key is "launcher-object".
pl: Położenie pliku .desktop opisującego aktywator. Ta opcja ma sens tylko dla obiektów typu "launcher-object".

en: Icon used for button
pl: Ikona przycisku

en: Menu content path
pl: Ścieżka zawartości menu

en: The location of the image file used as the icon for the object's button. If empty, the default icon for the menu will be used.
pl: Położenie pliku obrazu zawierającego ikonę przycisku obiektu. Jeśli ustawiona zostanie pusta wartość, to zostanie użyta domyślna ikona dla menu.

en: The path from which the menu contents is contructed. If empty, the menu will be the default applications menu.
pl: Ścieżka, na podstawie której konstruowana jest treść menu. Jeśli ustawiona zostanie pusta wartość, to menu będzie domyślnym menu programów.

en: The text to display in a tooltip for this menu.
pl: Tekst do wyświetlenia w podpowiedzi dla tego menu.

en: Tooltip displayed for menu
pl: Podpowiedź wyświetlana dla menu

en: If set to 'end', the position of the object is interpreted relative to the right (or bottom if vertical) edge of the panel.
pl: Jeśli jest ustawione na wartość "end", to położenie obiektu jest ustalane względem prawej (lub dolnej, jeśli panel jest pionowy) krawędzi panelu.

en: Interpret position relative to bottom/right edge
pl: Ustawianie pozycji względem dolnej/prawej krawędzi

en: Object IID
pl: IID obiektu

en: Object's position on the panel
pl: Pozycja obiektu na panelu

en: The identifier of the toplevel panel which contains this object.
pl: Identyfikator panelu nadrzędnego zawierającego ten obiekt.

en: The implementation ID of the object - e.g. "ClockAppletFactory::ClockApplet".
pl: Identyfikator implementacji obiektu - np. "ClockAppletFactory::ClockApplet".

en: The position of this panel object. The position is specified by the number of pixels from the left (or top if vertical) panel edge.
pl: Pozycja tego obiektu panelu. Pozycja jest wyrażona w ilości pikseli od lewej (lub górnej jeśli jest pionowy) krawędzi panelu.

en: Toplevel panel containing object
pl: Panel główny zawierający obiekt

en: Animation speed
pl: Szybkość animacji

en: Automatically hide panel into corner
pl: Automatyczne ukrywanie panelu w rogu ekranu

en: Background color
pl: Kolor tła

en: Background image
pl: Obrazu tła

en: Background type
pl: Typ tła

en: Center panel on x-axis
pl: Wyśrodkowanie panelu w poziomie

en: Center panel on y-axis
pl: Wyśrodkowanie panelu w pionie

en: Determines how the image set by image-uri is rendered. Possible values are "none", "stretch", "fit". With "stretch", the image will be scaled to the panel dimensions and the aspect ratio of the image will not be maintained. With "fit", the image will be scaled (retaining the aspect ratio of the image) to the panel height (if horizontal).
pl: Określa, jak jest wyświetlany obraz ustawiony przez image-uri. Możliwe wartości to "none", "stretch", "fit". Wartość "stretch" powoduje skalowanie obrazu do wymiarów panelu, a proporcje obrazu nie będą zarządzane. Wartość "fit" powoduje skalowanie obrazu (zachowując proporcje obrazu) do wysokości panelu (jeśli jest poziomy).

en: Enable arrows on hide buttons
pl: Strzałki na przyciskach ukrywania

en: Enable hide buttons
pl: Przyciski ukrywania

en: Expand to occupy entire screen width
pl: Rozwijanie na całej szerokości ekranu

en: If true, arrows will be placed on the hide buttons. This key is only relevant if the enable_buttons key is true.
pl: Określa, czy zostaną wyświetlone strzałki na przyciskach ukrywania. Ta opcja ma sens tylko, gdy enable_buttons jest ustawione.

en: If true, buttons will be placed on each side of the panel which may be used to move the panel to edge of the screen, leaving only a button showing.
pl: Po włączeniu tej opcji, po obu stronach panelu zostaną umieszczone przyciski, które mogą być użyte do przesunięcia panelu w kierunku krawędzi ekranu tak, że pozostanie widoczny tylko przycisk.

en: If true, the background image will be rotated when the panel is oriented vertically.
pl: Po włączeniu tej opcji, obraz tła będzie obracany, jeśli panel ma orientację pionową.

en: If true, the panel is automatically hidden into a corner of the screen when the pointer leaves the panel area. Moving the pointer to that corner again will cause the panel to re-appear.
pl: Po włączeniu tej opcji, panel zostanie automatycznie schowany w rogu ekranu, gdy wskaźnik myszy opuści jego obszar. Przesunięcie wskaźnika do tego rogu spowoduje ponowne pojawienie się panelu.

en: If true, the panel will occupy the entire screen width (height if this is a vertical panel). In this mode the panel can only be placed at a screen edge. If false, the panel will only be large enough to accommodate the applets, launchers and buttons on the panel.
pl: Po włączeniu tej opcji, panel zajmie całą szerokość ekranu (lub wysokość, jeśli jest pionowy). Taki panel może zostać umieszczony tylko przy krawędzi ekranu. Jeśli ta opcja jest wyłączona, panel będzie tylko tak duży, by pomieścić wszystkie obiekty.

en: If true, the x and x_right keys are ignored and the panel is placed at the center of the x-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the x and x_right keys specify the location of the panel.
pl: Po włączeniu tej opcji klucze x i x_right będą ignorowane i panel będzie ustawiany po środku ekranu (w poziomie). Gdy rozmiar panelu będzie się zmieniał, pozycja pozostanie niezmieniona - np. panel rozszerzy się po obu stronach. Gdy ta opcja jest wyłączona, klucze x oraz x_right będą określać położenie panelu.

en: If true, the y and y_bottom keys are ignored and the panel is placed at the center of the y-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the y and y_bottom keys specify the location of the panel.
pl: Po włączeniu tej opcji klucze y i y_bottom będą ignorowane i panel będzie ustawiany po środku ekranu (w pionie). Gdy rozmiar panelu będzie się zmieniał, pozycja pozostanie niezmieniona - np. panel rozszerzy się po obu stronach. Gdy ta opcja jest wyłączona, klucze y oraz y_bottom będą określać położenie panelu.

en: Image options
pl: Opcje obrazu

en: In a Xinerama setup, you may have panels on each individual monitor. This key identifies the current monitor the panel is displayed on.
pl: W konfiguracji Xinerama można posiadać panele na każdym osobnym monitorze. Ten klucz określa bieżący monitor, na którym jest wyświetlany panel.

en: Name to identify panel
pl: Nazwa identyfikująca panel

en: Panel autohide delay
pl: Opóźnienie ukrywania panelu

en: Panel autounhide delay
pl: Opóźnienie odkrywania panelu

en: Panel orientation
pl: Ułożenie panelu

en: Panel size
pl: Rozmiar panelu

en: Rotate image on vertical panels
pl: Obracanie obrazów przy pionowym ułożeniu panelu

en: Specifies the background color for the panel in #RGB format.
pl: Określa kolor tła panelu w formacie #RGB.

en: Specifies the file to be used for the background image. If the image contains an alpha channel it will be composited onto the desktop background image.
pl: Określa plik używany jako obraz tła. Jeśli obraz zawiera kanał alfa zostanie on nałożony na obraz tła pulpitu.

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer enters the panel area before the panel is automatically re-shown. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
pl: Określa liczbę milisekund opóźnienia od przesunięcia wskaźnika nad obszar panelu, zanim panel zostanie automatycznie wyświetlony. Ta funkcja jest stosowana jedynie w przypadku, gdy zmienna auto_hide jest ustawiona.

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer leaves the panel area before the panel is automatically hidden. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
pl: Określa liczbę milisekund opóźnienia od opuszczenia przez wskaźnik obszaru panelu, zanim panel zostanie automatycznie ukryty. Ta funkcja jest stosowana jedynie w przypadku, gdy zmienna auto_hide jest ustawiona.

en: Specifies the number of pixels visible when the panel is automatically hidden into a corner. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
pl: Określa liczbę widocznych pikseli panelu po automatycznym ukryciu w rogu ekranu. Ta funkcja jest stosowana jedynie w przypadku, gdy zmienna auto_hide jest ustawiona.

en: The height (width for a vertical panel) of the panel. The panel will determine at runtime a minimum size based on the font size and other indicators. The maximum size is fixed at one quarter of the screen height (or width).
pl: Wysokość (szerokość dla panelu pionowego) panelu. Podczas pracy panel określi minimalny rozmiar bazując na rozmiarze czcionki i innych wskaźnikach. Maksymalny rozmiar jest ograniczony do jednej czwartej wysokości (lub szerokości) ekranu.

en: The location of the panel along the x-axis, starting from the right of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the x key is used. If the value is greater than 0, then the value of the x key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
pl: Położenie panelu wzdłuż osi x, zaczynając od prawej strony ekranu. Ustawienie -1 spowoduje ignorowanie wartości i użycie wartości z klucza x. Jeśli wartość jest większa niż 0, wtedy wartość klucza x jest ignorowana. Klucz ten ma znaczenie w trybie nierozwiniętym. W trybie rozwiniętym opcja ta jest ignorowana, a panel jest umieszczany na krawędzi określonej przez opcję ułożenia.

en: The location of the panel along the x-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
pl: Położenie panelu wzdłuż osi x. Klucz ten ma znaczenie w trybie nierozwiniętym. W trybie rozwiniętym opcja ta jest ignorowana, a panel jest umieszczany na krawędzi określonej przez opcję ułożenia.

en: The location of the panel along the y-axis, starting from the bottom of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the y key is used. If the value is greater than 0, then the value of the y key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
pl: Położenie panelu wzdłuż osi y, zaczynając od dołu ekranu. Ustawienie -1 spowoduje ignorowanie wartości i użycie wartości z klucza y. Jeśli wartość jest większa niż 0, wtedy wartość klucza y jest ignorowana. Klucz ten ma znaczenie w trybie nierozwiniętym. W trybie rozwiniętym opcja ta jest ignorowana, a panel jest umieszczany na krawędzi określonej przez opcję ułożenia.

en: The location of the panel along the y-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
pl: Położenie panelu wzdłuż osi y. Klucz ten ma znaczenie w trybie nierozwiniętym. W trybie rozwiniętym opcja ta jest ignorowana, a panel jest umieszczany na krawędzi określonej przez opcję ułożenia.

en: The orientation of the panel. Possible values are "top", "bottom", "left", "right". In expanded mode the key specifies which screen edge the panel is on. In un-expanded mode the difference between "top" and "bottom" is less important - both indicate that this is a horizontal panel - but still give a useful hint as to how some panel objects should behave. For example, on a "top" panel a menu button will pop up its menu below the panel, whereas on a "bottom" panel the menu will be popped up above the panel.
pl: Położenie panelu. Dopuszczalne wartości to: "top" (góra), "bottom" (dół), "left" (lewo), "right" (prawo). W trybie rozwiniętym opcja określa na której krawędzi ekranu znajduje się panel. W trybie nierozwiniętym różnica pomiędzy "top" (góra) i "bottom" (dół) ma mniejsze znaczenie - obie określają, że jest to panel poziomy - ale ciągle dostarczają użytecznych informacji jak część obiektów na panelu powinna się zachowywać. Dla przykładu, na górnym panelu menu będzie rozwijane na dół, podczas gdy na panelu dolnym, menu będzie rozwijane do góry.

en: The speed in which panel animations should occur. Possible values are "slow", "medium" and "fast". This key is only relevant if the enable_animations key is true.
pl: Prędkość z jaką powinna odbywać się animacja panelu. Dopuszczalne wartości to: "slow" (wolno), "medium" (średnio) i "fast" (szybko). Opcja ma znaczenie tylko w przypadku ustawienia enable_animations.

en: This is a human readable name which you can use to identify a panel. Its main purpose is to serve as the panel's window title which is useful when navigating between panels.
pl: Czytelna dla człowieka nazwa do identyfikacji panelu. Głównym zastosowaniem jest określanie nazwy okna panelu, co jest przydatne przy przełączaniu się pomiędzy panelami.

en: Visible pixels when hidden
pl: Widoczna liczba pikseli ukrytego panelu

en: Which type of background should be used for this panel. Possible values are "none" - the default GTK+ widget background will be used, "color" - the color key will be used as background color or "image" - the image specified by the image key will be used as background.
pl: Określa rodzaj tła użytego w tym panelu. Możliwe wartości to "none" - domyślne tło widżetu biblioteki GTK+, "color" - kolor określony przez klucz color lub "image" - obraz określony przez opcję image.

en: With a multi-screen setup, you may have panels on each individual screen. This key identifies the current screen the panel is displayed on.
pl: W konfiguracjach wieloekranowych, mogą istnieć panele na każdym ekranie oddzielnie. Opcja ta określa bieżący ekran, na którym wyświetlany jest panel.

en: X co-ordinate of panel
pl: Współrzędna X położenia panelu

en: X co-ordinate of panel, starting from the right of the screen
pl: Współrzędna X panelu, zaczynając od prawej strony ekranu

en: X screen where the panel is displayed
pl: Ekran X, na którym wyświetlany jest panel

en: Xinerama monitor where the panel is displayed
pl: Monitor Xinerama, na którym wyświetlany jest panel

en: Y co-ordinate of panel
pl: Współrzędna Y położenia panelu

en: Y co-ordinate of panel, starting from the bottom of the screen
pl: Współrzędna Y panelu, zaczynając od dołu ekranu

en: File is not a valid .desktop file
pl: Nieprawidłowy plik .desktop

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
pl: Nierozpoznana wersja pliku .desktop "%s"

en: Starting %s
pl: Uruchamianie %s

en: Application does not accept documents on command line
pl: Program nie przyjmuje dokumentów w wierszu poleceń

en: Unrecognized launch option: %d
pl: Nierozpoznana opcja uruchamiania: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
pl: Nie można przekazać adresów URI dokumentów do wpisu pliku .desktop "Type=Link"

en: Not a launchable item
pl: Nie można uruchomić

en: Disable connection to session manager
pl: Wyłącza połączenie z menedżerem sesji

en: Specify file containing saved configuration
pl: Określa plik zawierający zapisaną konfigurację

en: FILE
pl: PLIK

en: Specify session management ID
pl: Określa identyfikator zarządzania sesją

en: ID
pl: Identyfikator

en: Session management options:
pl: Opcje zarządzania sesją:

en: Show session management options
pl: Wyświetla opcje zarządzania sesją

note: FIXME: We need a title in this case, but we don't know what * the format should be. Let's put something simple until * the following bug gets fixed: * http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=165132 FIXME: http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=165132
en: Error
pl: Błąd

en: Choose an icon
pl: Wybór ikony

en: Could not launch '%s'
pl: Nie można uruchomić "%s"

en: Could not launch application
pl: Nie można uruchomić programu

en: Could not open location '%s'
pl: Nie można otworzyć położenia "%s"

en: No application to handle search folders is installed.
pl: Brak programu do obsługi przeszukiwania katalogów.

en: _Move
pl: _Przesuń

en: _Remove From Panel
pl: U_suń z panelu

en: Create new file in the given directory
pl: Tworzy nowy plik w podanym katalogu

en: [FILE...]
pl: [PLIK...]

en: - Edit .desktop files
pl: - modyfikowanie plików .desktop

en: Create Launcher
pl: Nowy aktywator

en: Directory Properties
pl: Właściwości katalogu

en: Launcher Properties
pl: Właściwości aktywatora

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
pl: Uruchamianie innych programów i dostarczanie różnych narzędzi do zarządzania oknami, wyświetlania czasu, itp.

en: Could not show this URL
pl: Nie można wyświetlić adresu URL

en: No URL was specified.
pl: Nie określono adresu URL

en: Could not use dropped item
pl: Nie można użyć opuszczonego elementu

en: No URI provided for panel launcher desktop file
pl: Dla pliku aktywatora panelu nie określono adresu URI

en: Unable to open desktop file %s for panel launcher%s%s
pl: Nie można otworzyć pliku %s z aktywatorem panelu%s%s

en: _Launch
pl: _Uruchom

en: _Properties
pl: _Właściwości

en: Launcher location is not set, cannot load launcher
pl: Położenie aktywatora nie jest ustawione, nie można go wczytać

en: Could not save launcher
pl: Nie można zapisać aktywatora

en: Replace a currently running panel
pl: Zamienia bieżąco uruchomiony panel

en: _Lock Screen
pl: _Zablokuj ekran

en: _Activate Screensaver
pl: Włącz wyg_aszacz ekranu

en: Connect to server
pl: Połącz z serwerem

en: Could not connect to server
pl: Nie można połączyć się z serwerem

en: Lock Screen
pl: Zablokuj ekran

en: Protect your computer from unauthorized use
pl: Zabezpiecza komputer przed nieupoważnionym dostępem

note: when changing one of those two strings, don't forget to * update the ones in panel-menu-items.c (look for * "1" (msgctxt: "panel:showusername"))
en: Log Out...
pl: Wyloguj...

en: Log out of this session to log in as a different user
pl: Kończy bieżącą sesję, pozwalając na zalogowanie się innemu użytkownikowi

en: Run Application...
pl: Uruchom program...

en: Run an application by typing a command or choosing from a list
pl: Uruchamia program wybrany z listy lub wprowadzone polecenie

en: Search for Files...
pl: Wyszukaj pliki...

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
pl: Wyszukuje dokumenty i katalogi według nazwy lub zawartości

en: Force Quit
pl: Wymuszenie zamknięcia

en: Force a misbehaving application to quit
pl: Wymusza zakończenie źle działającego programu

note: FIXME icon
en: Connect to Server...
pl: Połącz z serwerem...

en: Connect to a remote computer or shared disk
pl: Łączy ze zdalnym serwerem lub udostępnionym dyskiem

en: Shut Down...
pl: Wyłącz komputer...

en: Shut down the computer
pl: Wyłącza komputer

en: Main Menu
pl: Menu główne

en: The main GNOME menu
pl: Menu główne GNOME

en: Menu Bar
pl: Pasek menu

en: A custom menu bar
pl: Własny pasek menu

en: A separator to organize the panel items
pl: Separator porządkujący elementy menu

en: User menu
pl: Menu użytkownika

en: Menu to change your settings and your online status
pl: Menu do zmieniania ustawień i stanu online użytkownika

en: (empty)
pl: (puste)

en: Custom Application Launcher
pl: Własny aktywator programu

en: Create a new launcher
pl: Tworzy nowy aktywator

en: Application Launcher...
pl: Aktywator programu...

en: Copy a launcher from the applications menu
pl: Kopiuje aktywator z menu programu

en: Find an _item to add to "%s":
pl: Wy_szukiwany element do dodania do "%s":

en: Find an _item to add to the panel:
pl: _Wyszukiwany element do dodania do panelu:

en: Add to Panel
pl: Dodawanie do panelu

en: "%s" has quit unexpectedly
pl: "%s" niespodziewanie zakończył działanie

en: Panel object has quit unexpectedly
pl: Obiekt panelu niespodziewanie zakończył działanie

en: If you reload a panel object, it will automatically be added back to the panel.
pl: Jeżeli obiekt panelu zostanie wczytany ponownie, będzie automatycznie dodany z powrotem do panelu.

en: _Don't Reload
pl: _Nie wczytuj ponownie

en: _Reload
pl: Wczytaj p_onownie

en: The panel encountered a problem while loading "%s".
pl: Wystąpił problem podczas wczytywania "%s".

en: Do you want to delete the applet from your configuration?
pl: Usunąć aplet z konfiguracji?

en: Cannot delete this panel
pl: Nie można usunąć tego panelu

en: You must always have at least one panel.
pl: Musi istnieć przynajmniej jeden panel.

en: _Add to Panel...
pl: _Dodaj do panelu...

en: _Delete This Panel
pl: _Usuń panel

en: _New Panel
pl: _Nowy panel

en: Application
pl: Program

en: Application in Terminal
pl: Program w terminalu

en: Location
pl: Położenie

note: Type
en: _Type:
pl: _Typ:

note: Name
en: _Name:
pl: _Nazwa:

en: _Browse...
pl: P_rzeglądaj...

note: Comment
en: Co_mment:
pl: _Komentarz:

en: Choose an application...
pl: Wybór programu...

en: Choose a file...
pl: Wybór pliku...

en: Comm_and:
pl: P_olecenie:

en: _Location:
pl: _Położenie:

en: The name of the launcher is not set.
pl: Nie określono nazwy aktywatora.

en: Could not save directory properties
pl: Nie można zapisać właściwości katalogu

en: The name of the directory is not set.
pl: Nie określono nazwy katalogu.

en: The command of the launcher is not set.
pl: Nie określono polecenia aktywatora.

en: The location of the launcher is not set.
pl: Nie określono położenia aktywatora.

en: Could not display help document
pl: Nie można wyświetlić dokumentu pomocy

en: Click on a window to force the application to quit. To cancel press <ESC>.
pl: Kliknięcie okna wymusi zakończenie programu. Aby anulować należy nacisnąć klawisz <Esc>.

en: Force this application to exit?
pl: Wymusić zakończenie programu?

en: If you choose to force an application to exit, unsaved changes in any open documents in it might get lost.
pl: Jeśli wymusi się zakończenie programu, to wszystkie niezapisane zmiany w otwartych dokumentach zostaną utracone.

en: Cannot create initial panel layout.
pl: Nie można utworzyć początkowego układu panelu.

en: Browse and run installed applications
pl: Przeglądanie i uruchamianie zainstalowanych programów

en: Access documents, folders and network places
pl: Dostęp do dokumentów, katalogów i miejsc sieciowych

en: Applications
pl: Programy

en: _Edit Menus
pl: _Modyfikuj menu

en: _Help
pl: Pomo_c

en: Switch User
pl: Przełącz użytkownika

en: Bookmarks
pl: Zakładki

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
pl: Otwiera "%s"

en: Unable to scan %s for media changes
pl: Nie można skanować %s w poszukiwaniu zmian nośników

en: Rescan %s
pl: Skanuj %s ponownie

en: Unable to mount %s
pl: Nie można zamontować %s

en: Mount %s
pl: Montuje %s

en: Removable Media
pl: Nośniki wymienne

en: Network Places
pl: Miejsca sieciowe

note: is_exec? exec name
en: Open your personal folder
pl: Otwiera katalog osobisty użytkownika

[ctx: Desktop Folder]
note: Translators: Desktop is used here as in * "Desktop Folder" (this is not the Desktop * environment).
en: Desktop
pl: Pulpit

en: Open the contents of your desktop in a folder
pl: Otwiera pulpit jako katalog

note: is_exec? exec
en: Computer
pl: Komputer

note: name
en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
pl: Przegląda wszystkie lokalne i zdalne dyski oraz katalogi dostępne z tego komputera

note: is_exec? exec
en: Network
pl: Sieć

note: name
en: Browse bookmarked and local network locations
pl: Przegląda zakładki i lokalne położenia sieciowe

en: Available
pl: Dostępny

en: Busy
pl: Zajęty

en: My Account
pl: Moje konto

en: Places
pl: Miejsca

[ctx: Orientation]
en: Top
pl: Góra

[ctx: Orientation]
en: Bottom
pl: Dół

[ctx: Orientation]
en: Left
pl: Lewo

[ctx: Orientation]
en: Right
pl: Prawo

en: Unable to load file '%s': %s.
pl: Nie można wczytać pliku "%s": %s.

en: Could not display properties dialog
pl: Nie można wyświetlić okna właściwości

en: <small>Opaque</small>
pl: <small>Nieprzezroczysty</small>

en: <small>Transparent</small>
pl: <small>Przezroczysty</small>

en: Arro_ws on hide buttons
pl: S_trzałki na przyciskach ukrywania

en: Background
pl: Tło

en: Background _image:
pl: _Plik obrazu tła:

en: Co_lor:
pl: _Kolor:

en: E_xpand
pl: R_ozszerzanie

en: Image Background Details
pl: Szczegóły dotyczące tła obrazu

en: Panel Properties
pl: Właściwości panelu

en: Pick a color
pl: Wybór koloru

en: Rotate image when panel is _vertical
pl: Obrót obrazu przy ułożeniu piono_wym

en: S_tyle:
pl: S_tyl:

en: Select background
pl: Wybór tła

en: Show hide _buttons
pl: _Przyciski ukrywania

en: Solid c_olor
pl: Jednolity k_olor

en: Some of these properties are locked down
pl: Część z tych właściwości jest zablokowana

en: St_retch
pl: _Rozciągnięty

en: _Autohide
pl: _Automatyczne ukrywanie

en: _None (use system theme)
pl: _Brak (z motywu systemowego)

en: _Orientation:
pl: _Ułożenie:

en: _Scale
pl: Prze_skalowany

en: _Size:
pl: _Rozmiar:

en: _Tile
pl: _Kafelek

en: pixels
pl: pikseli

en: Could not open recently used document "%s"
pl: Nie można otworzyć ostatnio używanego dokumentu "%s"

en: An unknown error occurred while trying to open "%s".
pl: Wystąpił nieznany błąd podczas próby otwarcia "%s".

en: Clear the Recent Documents list?
pl: Wyczyścić listę ostatnich dokumentów?

en: If you clear the Recent Documents list, you clear the following:
    • All items from the Places → Recent Documents menu item.
    • All items from the recent documents list in all applications.
pl: Jeżeli zostanie wyczyszczona lista ostatnich dokumentów, wyczyszczone zostaną:
    
    • Wszystkie elementy z menu Miejsca → Ostatnie dokumenty.
    • Wszystkie elementy z listy ostatnich dokumentów we wszystkich programach.

en: Clear Recent Documents
pl: Czyszczenie ostatnich dokumentów

en: Recent Documents
pl: Ostatnie dokumenty

en: Clear Recent Documents...
pl: Wyczyść ostatnie dokumenty...

en: Clear all items from the recent documents list
pl: Usuwa wszystkie elementy z listy ostatnich dokumentów

en: Could not run command '%s'
pl: Nie można uruchomić polecenia "%s"

en: Could not convert '%s' from UTF-8
pl: Nie można zmienić "%s" z UTF-8

en: Choose a file to append to the command...
pl: Wybór pliku dołączanego do polecenia...

en: Select an application to view its description.
pl: Należy wybrać program, żeby zobaczyć jego opis.

en: Will run command: '%s'
pl: Zostanie wykonane polecenie: "%s"

en: URI list dropped on run dialog had wrong format (%d) or length (%d)
pl: Lista adresów URI upuszczona na oknie uruchamiania ma błędny format (%d) lub długość (%d)

en: Could not display run dialog
pl: Nie można wyświetlić okna uruchamiania

en: Click this button to browse for a file whose name to append to the command string.
pl: Kliknięcie tego przycisku umożliwia wybranie pliku, którego nazwa zostanie dołączona do napisu określającego polecenie.

en: Click this button to run the selected application or the command in the command entry field.
pl: Kliknięcie tego przycisku powoduje uruchomienie wybranego programu lub polecenia wpisanego do pola tekstowego.

en: Command icon
pl: Ikona polecenia

en: List of known applications
pl: Lista znanych programów

en: Run Application
pl: Uruchamianie programu

en: Run in _terminal
pl: Uruchomienie w _terminalu

en: Run with _file...
pl: Uruchomienie z p_likiem...

en: Select this box to run the command in a terminal window.
pl: Należy zaznaczyć tę opcję, aby uruchomić polecenie w oknie terminala.

en: Show list of known _applications
pl: Lista znanych progr_amów

en: The icon of the command to be run.
pl: Ikona polecenia, które zostanie uruchomione.

en: _Run
pl: U_ruchom

en: _Force quit
pl: _Wymuś zamknięcie

en: C_lear
pl: _Wyczyść

en: D_on't Delete
pl: _Nie usuwaj

en: Specify an applet IID to load
pl: IID apletu do wczytania

en: Specify a gconf location in which the applet preferences should be stored
pl: Określa położenie GConf, w którym będą przechowywane preferencje apletu

en: Specify the initial size of the applet (xx-small, medium, large etc.)
pl: Określa początkowy rozmiar apletu (bardzo mały, średni, wielki itd.)

en: Specify the initial orientation of the applet (top, bottom, left or right)
pl: Określa początkowe ułożenie apletu (góra, dół, lewo lub prawo)

[ctx: Size]
en: XX Small
pl: Bardzo bardzo mały

[ctx: Size]
en: X Small
pl: Bardzo mały

[ctx: Size]
en: Small
pl: Mały

[ctx: Size]
en: Medium
pl: Średni

[ctx: Size]
en: Large
pl: Duży

[ctx: Size]
en: X Large
pl: Bardzo duży

[ctx: Size]
en: XX Large
pl: Ogromny

en: Failed to load applet %s
pl: Wczytanie apletu %s się nie powiodło

note: This is an utility to easily test various applets
en: Test applet utility
pl: Narzędzie testowania apletów

en: _Applet:
pl: _Aplet:

en: _Prefs Dir:
pl: _Katalog preferencji:

en: Hide Panel
pl: Ukrywa panel

note: translators: these string will be shown in MetaCity's switch window * popup when you pass the focus to a panel
en: Top Expanded Edge Panel
pl: Górny rozwijany panel krawędziowy

en: Top Centered Panel
pl: Górny panel wyśrodkowany

en: Top Floating Panel
pl: Górny panel oderwany

en: Top Edge Panel
pl: Górny panel krawędziowy

en: Bottom Expanded Edge Panel
pl: Dolny rozwijany panel krawędziowy

en: Bottom Centered Panel
pl: Dolny panel wyśrodkowany

en: Bottom Floating Panel
pl: Dolny panel oderwany

en: Bottom Edge Panel
pl: Dolny panel krawędziowy

en: Left Expanded Edge Panel
pl: Dolny rozwijany panel krawędziowy

en: Left Centered Panel
pl: Lewy panel wyśrodkowany

en: Left Floating Panel
pl: Lewy panel oderwany

en: Left Edge Panel
pl: Lewy panel krawędziowy

en: Right Expanded Edge Panel
pl: Prawy rozwijany panel krawędziowy

en: Right Centered Panel
pl: Prawy panel wyśrodkowany

en: Right Floating Panel
pl: Prawy panel oderwany

en: Right Edge Panel
pl: Prawy panel krawędziowy

en: Icon '%s' not found
pl: Nie odnaleziono ikony "%s"

en: file
pl: plik

en: Home Folder
pl: Katalog domowy

note: Translators: this is the same string as the one found in * nautilus
en: File System
pl: System plików

en: Search
pl: Wyszukaj

en: Open URL: %s
pl: Otwórz adres URL: %s

en: Delete this panel?
pl: Usunąć ten panel?

en: When a panel is deleted, the panel and its
    settings are lost.
pl: Po usunięciu panelu jego ustawienia zostaną
    utracone.

en: A simple applet for testing the GNOME panel
pl: Prosty aplet do testowania panelu GNOME

en: Factory for Test DBus Applet
pl: Generator testowego apletu D-Bus

en: Test DBus Applet
pl: Testowy aplet D-Bus

en: Test DBus Applet Factory
pl: Testowy generator apletu D-Bus
