gnome-panel - en to sv translation catalogue (526 entries)

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 12-hours format * (eg, like in the US: 8:10 am). The %p expands to * am/pm. * It is used to display the time in 12-hours format (eg, like * in the US: 8:10 am). The %p expands to am/pm.
en: %l:%M %p
sv: %I.%M

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 24-hours format * (eg, like in France: 20:10). Translators: This is a strftime format * string. * It is used to display the time in 24-hours * format (eg, like in France: 20:10). * It is used to display the time in 24
en: %H:%M
sv: %H.%M

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the start date of an appointment, in * the most abbreviated way possible.
en: %b %d
sv: %d %b

en: Tasks
sv: Uppgifter

en: Edit
sv: Redigera

en: All Day
sv: Hela dagen

en: Appointments
sv: Möten

en: Birthdays and Anniversaries
sv: Födelsedagar och jubileum

en: Weather Information
sv: Väderinformation

en: Locations
sv: Platser

en: Calendar
sv: Kalender

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 12-hours format (eg, like * in the US: 8:10 am). The %p expands to am/pm.
en: %l:%M:%S %p
sv: %k.%M.%S

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 24-hours format (eg, like * in France: 20:10). Translators: This is a strftime format * string. * It is used to display the time in 24-hours * format (eg, like in France: 20:10).
en: %H:%M:%S
sv: %H.%M.%S

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the date. Replace %e with %d if, when * the day of the month as a decimal number is a single digit, * it should begin with a 0 in your locale (e.g. "May 01" * instead of "May  1").
en: %a %b %e
sv: %a %e %b

note: Show date in tooltip. Translators: This is a strftime format string. * It is used to display a date. Please leave "%%s" as it is: * it will be used to insert the timezone name later.
en: %A %B %d (%%s)
sv: %A %d %B (%%s)

en: Click to hide your appointments and tasks
sv: Klicka för att dölja dina möten och uppgifter

en: Click to view your appointments and tasks
sv: Klicka för att visa dina möten och uppgifter

en: Click to hide month calendar
sv: Klicka för att dölja månadskalendern

en: Click to view month calendar
sv: Klicka för att visa månadskalendern

en: Computer Clock
sv: Datorklocka

note: Translators: This is a strftime format * string. * It is used to display the time in 12-hours * format with a leading 0 if needed (eg, like * in the US: 08:10 am). The %p expands to * am/pm.
en: %I:%M:%S %p
sv: %k.%M.%S

note: Translators: This is a strftime format * string. * It is used to display the time in 12-hours * format with a leading 0 if needed (eg, like * in the US: 08:10 am). The %p expands to * am/pm.
en: %I:%M %p
sv: %k.%M

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display a date in the full format (so that people can * copy and paste it elsewhere).
en: %A, %B %d %Y
sv: %A %d %B %Y

en: Failed to open the time settings
sv: Misslyckades med att öppna tidsinställningarna

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: Copy _Time
sv: Kopi_era tid

en: Copy _Date
sv: Kopiera _datum

en: Ad_just Date & Time
sv: _Justera datum och tid

en: Custom format
sv: Anpassat format

en: Choose Location
sv: Välj plats

en: Edit Location
sv: Redigera plats

en: City Name
sv: Stadens namn

en: City Time Zone
sv: Stadens tidszon

en: 24 hour
sv: 24-timmars

en: UNIX time
sv: UNIX-tid

en: Internet time
sv: Internettid

en: Custom _format:
sv: Anpassat _format:

en: <i>(optional)</i>
sv: <i>(valfritt)</i>

note: Languages that have a single word that translates as either "state" or "province" should use that instead of "region".
en: <small><i>Type a city, region, or country name and then select a match from the pop-up.</i></small>
sv: <small><i>Ange en stad, region eller landsnamn och välj sedan en sökträff från popuprutan.</i></small>

en: Clock Format
sv: Klockformat

en: Clock Preferences
sv: Klockinställningar

en: Display
sv: Visning

en: East
sv: Öst

en: General
sv: Allmänt

en: L_atitude:
sv: L_atitud:

en: L_ongitude:
sv: L_ongitud:

en: North
sv: Nord

en: Panel Display
sv: Panelvisning

en: Show _temperature
sv: Visa _temperatur

en: Show _weather
sv: Visa _väder

en: Show seco_nds
sv: Visa seku_nder

en: Show the _date
sv: Visa _datumet

en: South
sv: Syd

en: Time _Settings
sv: Tidsinstä_llningar

en: Weather
sv: Väder

en: West
sv: Väst

en: _12 hour format
sv: _12-timmarsformat

en: _24 hour format
sv: _24-timmarsformat

en: _Location Name:
sv: Platsens _namn:

en: _Pressure unit:
sv: Enhet för _lufttryck:

en: _Temperature unit:
sv: _Temperaturenhet:

en: _Timezone:
sv: _Tidszon:

en: _Visibility unit:
sv: _Siktenhet:

en: _Wind speed unit:
sv: Enhet för _vindhastighet:

en: A list of locations to display in the calendar window.
sv: En lista över platser att visa i kalenderfönstret.

en: Custom format of the clock
sv: Anpassat format för klockan

en: Expand list of appointments
sv: Fäll ut listan över möten

en: Expand list of birthdays
sv: Fäll ut listan över födelsedagar

en: Expand list of locations
sv: Fäll ut listan över platser

en: Expand list of tasks
sv: Fäll ut listan över uppgifter

en: Expand list of weather information
sv: Fäll ut listan över väderinformation

en: Hour format
sv: Timformat

en: If true, display a weather icon.
sv: Om detta är sant visas en väderikon.

en: If true, display date in the clock, in addition to time.
sv: Om detta är sant visas datum i klockan, utöver tiden.

en: If true, display seconds in time.
sv: Om detta är sant visas sekunder i tiden.

en: If true, expand the list of appointments in the calendar window.
sv: Om detta är sant fälls listan över möten ut i kalenderfönstret.

en: If true, expand the list of birthdays in the calendar window.
sv: Om detta är sant fälls listan över födelsedagar ut i kalenderfönstret.

en: If true, expand the list of locations in the calendar window.
sv: Om detta är sant fälls listan över platser ut i kalenderfönstret.

en: If true, expand the list of tasks in the calendar window.
sv: Om detta är sant fälls listan över uppgifter ut i kalenderfönstret.

en: If true, expand the list of weather information in the calendar window.
sv: Om detta är sant fälls listan över väderinformation ut i kalendervyn.

en: If true, show date in a tooltip when the pointer is over the clock.
sv: Om detta är sant visas datum i ett verktygstips när muspekaren är över klockan.

en: If true, show the temperature next to the weather icon.
sv: Om detta är sant visas temperaturen bredvid väderikonen.

en: If true, show week numbers in the calendar.
sv: Om detta är sant visas veckonummer i kalendern.

en: List of locations
sv: Lista över platser

en: Show date in clock
sv: Visa datum i klockan

en: Show date in tooltip
sv: Visa datum som verktygstips

en: Show temperature in clock
sv: Visa temperatur i klockan

en: Show time with seconds
sv: Visa tid med sekunder

en: Show weather in clock
sv: Visa väder i klockan

en: Show week numbers in calendar
sv: Visa veckonummer i kalendern

en: Speed unit
sv: Hastighetsenhet

en: Temperature unit
sv: Temperaturenhet

en: The unit to use when showing temperatures.
sv: Enheten att använda vid visning av temperaturer.

en: The unit to use when showing wind speed.
sv: Enheten att använda vid visning av vindhastighet.

en: The use of this key was deprecated in GNOME 2.22 with the use of an internal time configuration tool. The schema is retained for compatibility with older versions.
sv: Användandet av denna nyckel föråldrades i GNOME 2.22 i och med användningen av ett internt verktyg för tidskonfiguration. Schemat har behållits för kompatibilitet med äldre versioner.

en: The use of this key was deprecated in GNOME 2.28 in favour of the use of timezones. The schema is retained for compatibility with older versions.
sv: Användandet av denna nyckel föråldrades i GNOME 2.28 till förmån för användningen av tidszoner. Schemat har behållits för kompatibilitet med äldre versioner.

en: The use of this key was deprecated in GNOME 2.6 in favour of the 'format' key. The schema is retained for compatibility with older versions.
sv: Användandet av denna nyckel föråldrades i GNOME 2.6 till förmån för nyckeln "format". Schemat har behållits för kompatibilitet med äldre versioner.

en: This key specifies the format used by the clock applet when the format key is set to "custom". You can use conversion specifiers understood by strftime() to obtain a specific format. See the strftime() manual for more information.
sv: Denna nyckel anger formatet som används av klockpanelprogrammet då formatnyckeln är inställd till "custom". Du kan använda de konverteringsspecifierare som förstås av strftime() för att få ett specifikt format. Se manualsidan för strftime() för mer information.

en: This key specifies the hour format used by the clock applet. Possible values are "12-hour", "24-hour", "internet", "unix" and "custom". If set to "internet", the clock will display Internet time. The Internet time system divides the day into 1000 ".beats". There are no time zones in this system, so time is the same all over the world. If set to "unix", the clock will display time in seconds since Epoch, i.e. 1970-01-01. If set to "custom", the clock will display time according to the format specified in the custom_format key.
sv: Denna nyckel anger timformatet som används av klockpanelprogrammet. Möjliga värden är "12-hour" (12-timmars), "24-hour" (24-timmars), "internet", "unix" och "custom" (anpassat). Om detta är satt till "internet" kommer klockan att visa Internettid. Internettidssystemet delar in dagen i 1000 ".beats" (slag). Det finns inga tidszoner i detta system, så tiden är densamma i hela världen. Om detta är satt till "unix" kommer klockan att visa tiden i sekunder sedan epoken, dvs. 1970-01-01. Om detta är satt till "custom" kommer klockan att visa tiden enligt det format som är angivet i nyckeln custom_format.

en: Time configuration tool
sv: Tidskonfigurationsverktyg

en: Use Internet time
sv: Använd Internettid

en: Use UNIX time
sv: Använd UNIX-tid

en: Use UTC
sv: Använd UTC

en: Failed to set the system timezone
sv: Misslyckades med att ställa in systemets tidszon

en: <small>Set...</small>
sv: <small>Ställ in...</small>

en: <small>Set</small>
sv: <small>Ställ in</small>

en: Set location as current location and use its timezone for this computer
sv: Ställ in plats som aktuell plats och använd dess tidszon för denna dator

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 12-hours format * (eg, like in the US: 8:10 am), when the local * weekday differs from the weekday at the location * (the %A expands to the weekday). The %p expands to * am/pm.
en: %l:%M <small>%p (%A)</small>
sv: %l:%M <small> (%A)</small>

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 12-hours format * (eg, like in the US: 8:10 am). The %p expands to * am/pm.
en: %l:%M <small>%p</small>
sv: %l:%M <small></small>

note: FMQ: it's broken to read from another module's translations; add some API to libgweather.
en: Unknown
sv: Okänt

note: Translators: The two strings are temperatures.
en: %s, feels like %s
sv: %s, känns som %s

en: Sunrise: %s / Sunset: %s
sv: Soluppgång: %s / Solnedgång: %s

en: Could not display help document '%s'
sv: Kunde inte visa hjälpdokumentet "%s"

en: Error displaying help document
sv: Fel vid visning av hjälpdokumentet

en: Clock
sv: Klocka

en: Clock Applet Factory
sv: Fabrik för klockpanelprogrammet

en: Factory for clock applet
sv: Fabrik för klockpanelprogram

en: Get the current time and date
sv: Visa aktuell tid och aktuellt datum

en: Warning:  The command appears to be something actually useful.
    Since this is a useless applet, you may not want to do this.
    We strongly advise you against using %s for anything
    which would make the applet "practical" or useful.
sv: Varning: Kommandot verkar vara någonting användbart. Eftersom
    detta är ett oanvändbart panelprogram vill du nog inte göra
    detta. Vi rekommenderar inte att man använder %s till
    någonting som skulle göra panelprogrammet "praktiskt" eller
    användbart.

en: %s the Fish
sv: Fisken %s

en: %s the Fish, a contemporary oracle
sv: Fisken %s, ett nutida orakel

en: Unable to locate the command to execute
sv: Kan inte lokalisera kommandot att köra

en: %s the Fish Says:
sv: Fisken %s säger:

en: Unable to read output from command
    
    Details: %s
sv: Kan inte läsa utdata från kommando
    
    Detaljer: %s

en: _Speak again
sv: _Tala igen

en: The configured command is not working and has been replaced by: %s
sv: Det konfigurerade kommandot fungerar inte och har ersatts av: %s

en: Unable to execute '%s'
    
    Details: %s
sv: Kan inte köra "%s"
    
    Detaljer: %s

en: Unable to read from '%s'
    
    Details: %s
sv: Kan inte läsa från "%s"
    
    Detaljer: %s

en: The water needs changing
sv: Vattnet behöver bytas

en: Look at today's date!
sv: Titta på dagens datum!

en: %s the Fish, the fortune teller
sv: Fisken %s, siaren

en: Animation
sv: Animering

en: Co_mmand to run when clicked:
sv: Ko_mmando som ska köras vid klick:

en: Fish Preferences
sv: Inställningar för fisken

en: _Name of fish:
sv: _Namn på fisken:

en: _Pause per frame:
sv: _Paus per bildruta:

en: _Rotate on vertical panels
sv: _Rotera i vertikala paneler

en: seconds
sv: sekunder

en: Display a swimming fish or another animated creature
sv: Visa en simmande fisk eller annat animerat kryp

en: Fish
sv: Fisk

en: From Whence That Stupid Fish Came
sv: Där den där dumma fisken kom ifrån

en: Wanda Factory
sv: Wanda-fabrik

en: Panel Notification Area
sv: Panelnotifieringsyta

en: Area where notification icons appear
sv: Yta där notifieringsikoner visas

en: Factory for notification area
sv: Fabrik för notifieringsyta

en: Notification Area
sv: Notifieringsyta

en: Notification Area Factory
sv: Fabrik för notifieringsyta

en: Factory for the window navigation related applets
sv: Fabrik för de panelprogram som är relaterade till fönsternavigering

en: Hide application windows and show the desktop
sv: Dölj programfönster och visa skrivbordet

en: Show Desktop
sv: Visa skrivbord

en: Switch between open windows using a menu
sv: Växla mellan öppna fönster genom att använda en meny

en: Switch between open windows using buttons
sv: Växla mellan öppna fönster genom att använda knappar

en: Switch between workspaces
sv: Växla mellan arbetsytor

en: Window List
sv: Fönsterlista

en: Window Navigation Applet Factory
sv: Fabrik för fönsternavigeringspanelprogrammet

en: Window Selector
sv: Fönsterväljare

en: Workspace Switcher
sv: Arbetsyteväxlare

en: Failed to load %s: %s
sv: Misslyckades med att läsa in %s: %s

en: Icon not found
sv: Ikonen hittades inte

en: Click here to restore hidden windows.
sv: Klicka här för att återställa dolda fönster.

en: Click here to hide all windows and show the desktop.
sv: Klicka här för att dölja alla fönster och visa skrivbordet.

en: Show Desktop Button
sv: Visa skrivbordsknapp

en: Your window manager does not support the show desktop button, or you are not running a window manager.
sv: Din fönsterhanterare stöder inte knappen för att visa skrivbordet, eller så kör du ingen fönsterhanterare.

en: Group windows when _space is limited
sv: Gruppera fönster då _utrymmet är begränsat

en: Restore to current _workspace
sv: Återställ på aktuell arbets_yta

en: Restore to na_tive workspace
sv: Återställ på u_rsprunglig arbetsyta

en: Restoring Minimized Windows
sv: Återställer minimerade fönster

en: Sh_ow windows from current workspace
sv: V_isa fönster från aktuell arbetsyta

en: Show windows from a_ll workspaces
sv: Visa fönster från a_lla arbetsytor

en: Window Grouping
sv: Fönstergruppering

en: Window List Content
sv: Innehåll i fönsterlista

en: Window List Preferences
sv: Inställningar för fönsterlista

en: _Always group windows
sv: _Gruppera alltid fönster

en: _Never group windows
sv: Gruppera al_drig fönster

en: rows
sv: rader

en: columns
sv: kolumner

en: Number of _workspaces:
sv: Antal arbets_ytor:

en: Show _all workspaces in:
sv: Visa _alla arbetsytor i:

en: Show _only the current workspace
sv: Visa _endast aktuell arbetsyta

en: Show workspace _names in switcher
sv: Visa _namn på arbetsytor i växlaren

en: Switcher
sv: Växlare

en: Workspace Names
sv: Namn på arbetsytor

en: Workspace Switcher Preferences
sv: Inställningar för arbetsyteväxlare

en: Workspace na_mes:
sv: Na_mn på arbetsytor:

en: Workspaces
sv: Arbetsytor

en: A fish without a name is a pretty dull fish. Bring your fish to life by naming him.
sv: En fisk utan ett namn är en ganska tråkig fisk. Gör din fisk levande genom att namnge den.

en: Command to execute on click
sv: Kommando att köra vid klick

en: If true, the fish's animation will be displayed rotated on vertical panels.
sv: Om detta är sant kommer fiskens animation att visas roterad på vertikala paneler.

en: Pause per frame
sv: Paus per bildruta

en: Rotate on vertical panels
sv: Rotera i vertikala paneler

en: The fish's animation pixmap
sv: Fiskens animationsbildfil

en: The fish's name
sv: Fiskens namn

en: This key specifies the command that will be tried to execute when the fish is clicked.
sv: Denna nyckel anger det kommando som ska försökas utföras när man klickar på fisken.

en: This key specifies the filename of the pixmap which will be used for the animation displayed in the fish applet relative to the pixmap directory.
sv: Denna nyckel anger filnamnet för den bild som kommer att användas som den animation som visas i fiskpanelprogrammet relativt bildkatalogen.

en: This key specifies the number of seconds each frame will be displayed.
sv: Denna nyckel anger antalet sekunder som varje ram kommer att visas.

en: Decides when to group windows from the same application on the window list. Possible values are "never", "auto" and "always".
sv: Avgör när fönster från samma program ska grupperas i fönsterlistan. Giltiga värden är "never" (aldrig), "auto" (auto) och "always" (alltid).

en: If true, the window list will show windows from all workspaces. Otherwise it will only display windows from the current workspace.
sv: Om detta är sant kommer fönsterlistan att visa fönster från alla arbetsytor. Annars kommer den endast att visa fönster från den aktuella arbetsytan.

en: If true, then when unminimizing a window, move it to the current workspace. Otherwise, switch to the workspace of the window.
sv: Om detta är sant kommer återställning av ett fönster att flytta det till den aktuella arbetsytan. Byt annars till fönstrets arbetsyta.

en: Move windows to current workspace when unminimized
sv: Flytta fönster till den aktuella arbetsytan vid återställning

en: Show windows from all workspaces
sv: Visa fönster från alla arbetsytor

en: When to group windows
sv: När fönster ska grupperas

en: Display all workspaces
sv: Visa alla arbetsytor

en: Display workspace names
sv: Visa namn på arbetsytor

en: If true, the workspace switcher will show all workspaces. Otherwise it will only show the current workspace.
sv: Om detta är sant kommer arbetsyteväxlaren att visa alla arbetsytor. Annars kommer endast den aktuella arbetsytan att visas.

en: If true, the workspaces in the workspace switcher will display the names of the workspaces. Otherwise they will display the windows on the workspace. This setting only works when the window manager is Metacity.
sv: Om detta är sant kommer arbetsytorna i arbetsyteväxlaren att visa namnen på arbetsytorna. Annars kommer fönstren på arbetsytorna att visas. Denna inställning fungerar endast när fönsterhanteraren Metacity används.

en: Rows in workspace switcher
sv: Rader i arbetsyteväxlaren

en: This key specifies how many rows (for horizontal layout) or columns (for vertical layout) the workspace switcher shows the workspaces in. This key is only relevant if the display_all_workspaces key is true.
sv: Denna nyckel anger hur många rader (för horisontell layout) eller kolumner (för vertikal layout) som arbetsyteväxlaren visar arbetsytorna i. Denna nyckel är endast relevant om nyckeln display_all_workspaces är sann.

en: A list of applet IIDs that the panel will ignore. This way you can disable certain applets from loading or showing up in the menu. For example to disable the mini-commander applet add 'OAFIID:GNOME_MiniCommanderApplet' to this list. The panel must be restarted for this to take effect.
sv: En lista med panelprograms-IID som panelprogrammet kommer att ignorera. På detta sätt kan du förhindra vissa panelprogram från att läsas in eller att visas i menyn. För att till exempel inaktivera panelprogrammet "mini-commander" kan du lägga till "OAFIID:GNOME_MiniCommanderApplet" i denna lista. Panelen måste startas om för att detta ska börja gälla.

en: A list of panel IDs. Each ID identifies an individual toplevel panel. The settings for each of these panels are stored in /apps/panel/toplevels/$(id).
sv: En lista med panel-id. Varje id identifierar en individuell toppnivåpanel. Inställningarna för var och en av dessa paneler lagras i /apps/panel/toplevels/$(id).

en: A list of panel object IDs. Each ID identifies an individual panel object (e.g. an applet, launcher, action button or menu button/bar). The settings for each of these objects are stored in /apps/panel/objects/$(id).
sv: En lista med panelobjekt-id. Varje id identifierar ett individuellt panelobjekt (t.ex. ett panelprogram, programstartare, åtgärdsknapp eller menyknapp/menyrad). Inställningarna för vart och ett av dessa objekt lagras i /apps/panel/objects/$(id).

en: Applet IIDs to disable from loading
sv: Panelprograms-IID att förhindra från inläsning

en: Complete panel lockdown
sv: Lås panelen helt

en: Confirm panel removal
sv: Bekräfta borttagning av panel

en: Disable Force Quit
sv: Inaktivera framtvingat avslut

en: Enable autocompletion in "Run Application" dialog
sv: Aktivera automatisk komplettering i dialogfönstret "Kör program"

en: Enable program list in "Run Application" dialog
sv: Aktivera programlista i dialogfönstret "Kör program"

en: Enable tooltips
sv: Aktivera verktygstips

en: Expand program list in "Run Application" dialog
sv: Fäll ut programlista i dialogfönstret "Kör program"

en: History of "Run Application" dialog
sv: Historik för dialogfönstret "Kör program"

en: If true, a dialog is shown asking for confirmation if the user wants to remove a panel.
sv: Om detta är sant visas en dialogruta som frågar efter bekräftelse när användaren vill ta bort en panel.

en: If true, autocompletion in the "Run Application" dialog is made available.
sv: Om detta är sant görs automatisk komplettering tillgängligt i dialogfönstret "Kör program".

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is expanded when the dialog is opened. This key is only relevant if the enable_program_list key is true.
sv: Om detta är sant fälls listan "Kända program" i dialogfönstret "Kör program" ut när dialogfönstret öppnas. Denna nyckel är endast relevant om nyckeln enable_program_list är sann.

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is made available. Whether or not the listing is expanded when the dialog is shown is controlled by the show_program_list key.
sv: Om detta är sant görs listan "Kända program" i dialogfönstret "Kör program" tillgänglig. Huruvida listan fälls ut eller inte när dialogfönstret visas styrs av nyckeln show_program_list.

en: If true, the panel will not allow a user to force an application to quit by removing access to the force quit button.
sv: Om detta är sant kommer panelen inte att tillåta att en användare tvingar ett program att avsluta genom att ta bort åtkomsten till knappen tvinga avslutande.

en: If true, the panel will not allow any changes to the configuration of the panel. Individual applets may need to be locked down separately however. The panel must be restarted for this to take effect.
sv: Om detta är sant kommer panelen inte att tillåta några ändringar i konfigurationen av panelen. Enskilda panelprogram måste däremot låsas separat. Panelen måste startas om för att detta ska börja gälla.

en: If true, tooltips are shown for objects in panels. Tooltips can be disabled for the whole desktop with the gtk-enable-tooltips property in GTK+.
sv: Om true kommer verktygstips att visas för objekt i paneler. Verktygstips kan inaktiveras för hela skrivbordet med egenskapen gtk-enable-tooltips i GTK+.

en: Panel ID list
sv: Lista med panel-id

en: Panel object ID list
sv: Lista med panelobjekt-id

en: The list of commands used in the past in the "Run Application" dialog.
sv: Lista över kommandon som tidigare har använts i dialogfönstret "Kör program".

en: Launcher location
sv: Plats för programstartare

en: The location of the .desktop file describing the launcher. This key is only relevant if the object_type key is "launcher-object".
sv: Platsen för den .desktop-fil som beskriver programstartaren. Denna nyckel är endast relevant om nyckeln object_type är "launcher-object" (startarobjekt).

en: Icon used for button
sv: Ikon som används för knapp

en: Menu content path
sv: Sökväg för menyinnehåll

en: The location of the image file used as the icon for the object's button. If empty, the default icon for the menu will be used.
sv: Platsen för den bildfil som används som ikon för objektets knapp. Om tom kommer standardikonen för menyn att användas.

en: The path from which the menu contents is contructed. If empty, the menu will be the default applications menu.
sv: Sökvägen från vilken menyinnehållet konstrueras. Om tom kommer menyn att vara standardmenyn för program.

en: The text to display in a tooltip for this menu.
sv: Texten att visa i ett verktygstips för denna meny.

en: Tooltip displayed for menu
sv: Verktygstips som visas för meny

en: If set to 'end', the position of the object is interpreted relative to the right (or bottom if vertical) edge of the panel.
sv: Om inställd till "end" tolkas positionen för objektet relativt till höger (eller nederkant om vertikalt) panelkanten.

en: Interpret position relative to bottom/right edge
sv: Tolka positionen relativt nedre/högra kanten

en: Object IID
sv: Objekt-IID

en: Object's position on the panel
sv: Objektets position på panelen

en: The identifier of the toplevel panel which contains this object.
sv: Identifieraren för den toppnivåpanel som innehåller detta objekt.

en: The implementation ID of the object - e.g. "ClockAppletFactory::ClockApplet".
sv: Implementations ID för objektet - t.ex. "ClockAppletFactory::ClockApplet".

en: The position of this panel object. The position is specified by the number of pixels from the left (or top if vertical) panel edge.
sv: Positionen för detta panelobjekt. Positionen anges som antalet bildpunkter från vänstra (eller översta om vertikal) panelkanten.

en: Toplevel panel containing object
sv: Toppnivåpanel som innehåller objekt

en: Animation speed
sv: Animeringshastighet

en: Automatically hide panel into corner
sv: Dölj automatiskt panelen i hörnet

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Background image
sv: Bakgrundsbild

en: Background type
sv: Bakgrundstyp

en: Center panel on x-axis
sv: Centrera panelen på x-axeln

en: Center panel on y-axis
sv: Centrera panelen på y-axeln

en: Determines how the image set by image-uri is rendered. Possible values are "none", "stretch", "fit". With "stretch", the image will be scaled to the panel dimensions and the aspect ratio of the image will not be maintained. With "fit", the image will be scaled (retaining the aspect ratio of the image) to the panel height (if horizontal).
sv: Bestämmer hur bilden som ställs in av image-uri renderas. Möjliga värden är "none", "stretch", "fit". Med "stretch" kommer bilden att skalas till panelens dimensioner och bildförhållandet för bilden kommer inte att upprätthållas. Med "fit" kommer bilden att skalas (upprätthåller bildförhållandet) till panelens höjd (om horisontal).

en: Enable arrows on hide buttons
sv: Aktivera pilar på döljknappar

en: Enable hide buttons
sv: Aktivera döljknappar

en: Expand to occupy entire screen width
sv: Expandera så att hela skärmbredden tas i anspråk

en: If true, arrows will be placed on the hide buttons. This key is only relevant if the enable_buttons key is true.
sv: Om detta är sant kommer pilar att placeras på döljknapparna. Denna inställning är endast meningsfull om nyckeln enable_buttons är sann.

en: If true, buttons will be placed on each side of the panel which may be used to move the panel to edge of the screen, leaving only a button showing.
sv: Om detta är sant kommer knappar som kan användas för att flytta panelen till kanten på skärmen, och som endast lämnar en knapp synlig, att placeras på var sida om panelen.

en: If true, the background image will be rotated when the panel is oriented vertically.
sv: Om detta är sant kommer bakgrundsbilden att roteras då panelen är vertikalt orienterad.

en: If true, the panel is automatically hidden into a corner of the screen when the pointer leaves the panel area. Moving the pointer to that corner again will cause the panel to re-appear.
sv: Om detta är sant kommer panelen att automatiskt döljas i ett hörn på skärmen när pekaren lämnar panelytan. Att flytta pekaren till det hörnet kommer att göra att panelen åter visas.

en: If true, the panel will occupy the entire screen width (height if this is a vertical panel). In this mode the panel can only be placed at a screen edge. If false, the panel will only be large enough to accommodate the applets, launchers and buttons on the panel.
sv: Om detta är sant kommer panelen att ta hela skärmbredden i anspråk (skärmhöjden om det är en vertikal panel). I detta läge kan panelen endast placeras på en skärmkant. Om falskt kommer panelen endast att vara tillräckligt stor för att panelprogrammen, programstartarna och knapparna ska få plats på panelen.

en: If true, the x and x_right keys are ignored and the panel is placed at the center of the x-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the x and x_right keys specify the location of the panel.
sv: Om detta är sant kommer nycklarna x och x_right att ignoreras och panelen att placeras i mitten på skärmens x-axel. Om panelens storlek ändras kommer den att finnas kvar på den positionen, det vill säga att panelen kommer att växa på båda sidor. Om falskt kommer nycklarna x och x_right ange platsen för panelen.

en: If true, the y and y_bottom keys are ignored and the panel is placed at the center of the y-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the y and y_bottom keys specify the location of the panel.
sv: Om detta är sant kommer nycklarna y och y_bottom att ignoreras och panelen att placeras i mitten på skärmens y-axel. Om panelens storlek ändras kommer den att finnas kvar på den positionen, det vill säga att panelen kommer att växa på båda sidor. Om falskt kommer nycklarna y och y_bottom ange platsen för panelen.

en: Image options
sv: Bildflaggor

en: In a Xinerama setup, you may have panels on each individual monitor. This key identifies the current monitor the panel is displayed on.
sv: I en Xinerama-konfiguration kan du ha paneler på varje enskild bildskärm. Denna nyckel identifierar den aktuella bildskärm som panelen visas på.

en: Name to identify panel
sv: Namn att identifiera panelen med

en: Panel autohide delay
sv: Fördröjning för automatisk döljning av panel

en: Panel autounhide delay
sv: Fördröjning för automatisk visning av panel

en: Panel orientation
sv: Panelorientering

en: Panel size
sv: Panelstorlek

en: Rotate image on vertical panels
sv: Rotera bild på vertikala paneler

en: Specifies the background color for the panel in #RGB format.
sv: Anger bakgrundsfärgen för panelen i RGB-format.

en: Specifies the file to be used for the background image. If the image contains an alpha channel it will be composited onto the desktop background image.
sv: Anger filen som ska användas som bakgrundsbild. Om bilden inenhåller en alfakanal kommer den att sättas samman ovanpå skrivbordets bakgrundsbild.

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer enters the panel area before the panel is automatically re-shown. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
sv: Anger fördröjningen i antal millisekunder efter det att muspekaren har kommit in på panelytan innan panelen automatiskt visas igen. Denna inställning är endast relevant om nyckeln auto_hide är sann.

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer leaves the panel area before the panel is automatically hidden. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
sv: Anger fördröjningen i antal millisekunder efter det att muspekaren har lämnat panelytan innan panelen automatiskt döljs. Denna inställning är endast relevant om nyckeln auto_hide är sann.

en: Specifies the number of pixels visible when the panel is automatically hidden into a corner. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
sv: Anger antalet synliga bildpunkter om panelen automatiskt döljs i ett hörn. Denna inställning är endast relevant om nyckeln auto_hide är sann.

en: The height (width for a vertical panel) of the panel. The panel will determine at runtime a minimum size based on the font size and other indicators. The maximum size is fixed at one quarter of the screen height (or width).
sv: Höjden (bredden för en vertikal panel) för panelen. Panelen kommer vid körning att avgöra en maximal storlek baserad på typsnittsstorlek och andra indikatorer. Den maximala storleken är låst till en fjärdedel av skärmhöjden (eller skärmbredden).

en: The location of the panel along the x-axis, starting from the right of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the x key is used. If the value is greater than 0, then the value of the x key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
sv: Platsen för panelen längs x-axeln med början från skärmens högra sida. Om inställd till -1 kommer värdet att ignoreras och värdet för x-nyckeln att användas. Om värdet är större än 0 kommer värdet för x-nyckeln att ignoreras. Nyckeln är endast relevant i oexpanderat läge. I expanderat läge ignoreras nyckeln och panelen placeras på den skärmkant som anges av nyckeln orientation.

en: The location of the panel along the x-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
sv: Platsen för panelen längs x-axeln. Nyckeln är endast relevant i oexpanderat läge. I expanderat läge ignoreras nyckeln och panelen placeras på den skärmkant som anges av nyckeln orientering.

en: The location of the panel along the y-axis, starting from the bottom of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the y key is used. If the value is greater than 0, then the value of the y key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
sv: Platsen för panelen längs y-axeln med början från skärmens nederkant. Om inställd till -1 kommer värdet att ignoreras och värdet för y-nyckeln att användas. Om värdet är större än 0 kommer värdet för y-nyckeln att ignoreras. Nyckeln är endast relevant i oexpanderat läge. I expanderat läge ignoreras nyckeln och panelen placeras på den skärmkant som anges av nyckeln orientation.

en: The location of the panel along the y-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
sv: Platsen för panelen längs y-axeln. Nyckeln är endast relevant i oexpanderat läge. I expanderat läge ignoreras nyckeln och panelen placeras på den skärmkant som anges av nyckeln orientering.

en: The orientation of the panel. Possible values are "top", "bottom", "left", "right". In expanded mode the key specifies which screen edge the panel is on. In un-expanded mode the difference between "top" and "bottom" is less important - both indicate that this is a horizontal panel - but still give a useful hint as to how some panel objects should behave. For example, on a "top" panel a menu button will pop up its menu below the panel, whereas on a "bottom" panel the menu will be popped up above the panel.
sv: Orienteringen för panelen. Möjliga värden är "top" (överkant), "bottom" (nederkant), "left" (vänsterkant), "right" (högerkant). I expanderat läge anger värdet vilken skärmkant som panelen finns på. I oexpanderat läge är skillnaden mellan "top" och "bottom" mindre viktig - båda indikerar att detta är en horisontell panel - men ger fortfarande en användbar indikering för hur en del panelobjekt ska bete sig. Till exempel kommer en menyknapp på en överkantspanel visa sin meny nedanför panelen, medan den på en nederkantspanel kommer att visas ovanför panelen.

en: The speed in which panel animations should occur. Possible values are "slow", "medium" and "fast". This key is only relevant if the enable_animations key is true.
sv: Hastigheten med vilken animeringar ska ske. Möjliga värden är "slow" (långsam), "medium" (mellan) och "fast" (snabb). Denna inställning är endast relevant om nyckeln enable_animations är sann.

en: This is a human readable name which you can use to identify a panel. Its main purpose is to serve as the panel's window title which is useful when navigating between panels.
sv: Detta är ett lättläsligt namn som du kan använda för att identifiera en panel. Dess huvuduppgift är att tjäna som panelens fönstertitel, vilket är användbart vid navigering mellan paneler.

en: Visible pixels when hidden
sv: Synliga bildpunkter då panelen är dold

en: Which type of background should be used for this panel. Possible values are "none" - the default GTK+ widget background will be used, "color" - the color key will be used as background color or "image" - the image specified by the image key will be used as background.
sv: Vilken typ av bakgrund som ska användas för denna panel. Möjliga värden är "none" - GTK+-standardwidgetbakgrunden kommer att användas, "color" (färg) - färgnyckeln kommer att användas som bakgrundsfärg eller "image" (bild) - bilden som är angiven i bildnyckeln kommer att användas som bakgrund.

en: With a multi-screen setup, you may have panels on each individual screen. This key identifies the current screen the panel is displayed on.
sv: Med en flerskärmskonfiguration kan du ha paneler på varje enskild skärm. Denna nyckel identifierar den aktuella skärm som panelen visas på.

en: X co-ordinate of panel
sv: X-koordinaten för panelen

en: X co-ordinate of panel, starting from the right of the screen
sv: X-koordinat för panelen, med början från skärmens högra sida

en: X screen where the panel is displayed
sv: X-skärmen som panelen visas på

en: Xinerama monitor where the panel is displayed
sv: Xinerama-bildskärmen som panelen visas på

en: Y co-ordinate of panel
sv: Y-koordinaten för panelen

en: Y co-ordinate of panel, starting from the bottom of the screen
sv: Y-koordinat för panelen, med början från skärmens nederkant

en: File is not a valid .desktop file
sv: Filen är inte en giltig .desktop-fil

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
sv: Okänd Version "%s" i skrivbordsfilen

en: Starting %s
sv: Startar %s

en: Application does not accept documents on command line
sv: Programmet accepterar inte dokument på kommandoraden

en: Unrecognized launch option: %d
sv: Okänd startflagga: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
sv: Kan inte skicka dokument-URI:er till en "Type=Link"-skrivbordspost

en: Not a launchable item
sv: Inte ett startbart objekt

en: Disable connection to session manager
sv: Inaktivera anslutning till sessionshanterare

en: Specify file containing saved configuration
sv: Ange fil som innehåller sparad konfiguration

en: FILE
sv: FIL

en: Specify session management ID
sv: Ange id för sessionshantering

en: Session management options:
sv: Flaggor för sessionshantering:

en: Show session management options
sv: Visa flaggor för sessionshantering

note: FIXME: We need a title in this case, but we don't know what * the format should be. Let's put something simple until * the following bug gets fixed: * http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=165132 FIXME: http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=165132
en: Error
sv: Fel

en: Choose an icon
sv: Välj en ikon

en: Could not launch '%s'
sv: Kunde inte starta "%s"

en: Could not launch application
sv: Kunde inte starta program

en: Could not open location '%s'
sv: Kunde inte öppna platsen "%s"

en: No application to handle search folders is installed.
sv: Inget program för att hantera sökmappar är installerat.

en: _Move
sv: _Flytta

en: _Remove From Panel
sv: _Ta bort från panelen

en: Create new file in the given directory
sv: Skapa ny fil i den angivna katalogen

en: [FILE...]
sv: [FIL...]

en: - Edit .desktop files
sv: - Redigera .desktop-filer

en: Create Launcher
sv: Skapa programstartare

en: Directory Properties
sv: Katalogegenskaper

en: Launcher Properties
sv: Egenskaper för programstartaren

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
sv: Starta andra program och tillhandahålla olika verktyg för att hantera fönster, visa tiden, etc.

en: Could not show this URL
sv: Kunde inte visa den här url:en

en: No URL was specified.
sv: Ingen url angavs.

en: Could not use dropped item
sv: Kunde inte använda kastade objekt

en: No URI provided for panel launcher desktop file
sv: Ingen URI tillhandahållen för desktop-fil för panelstartare

en: Unable to open desktop file %s for panel launcher%s%s
sv: Kan inte öppna desktop-filen %s för panelstartaren%s%s

en: _Launch
sv: _Starta

en: _Properties
sv: _Egenskaper

en: Launcher location is not set, cannot load launcher
sv: Programstartarens plats är inte inställd. Kan inte läsa in programstartare

en: Could not save launcher
sv: Kunde inte spara programstartare

en: Replace a currently running panel
sv: Ersätt en för närvarande körande panel

en: _Lock Screen
sv: _Lås skärmen

en: _Activate Screensaver
sv: _Aktivera skärmsläckare

en: Connect to server
sv: Anslut till server

en: Could not connect to server
sv: Kunde inte ansluta till server

en: Lock Screen
sv: Lås skärmen

en: Protect your computer from unauthorized use
sv: Skydda din dator mot obehörig användning

note: when changing one of those two strings, don't forget to * update the ones in panel-menu-items.c (look for * "1" (msgctxt: "panel:showusername"))
en: Log Out...
sv: Logga ut...

en: Log out of this session to log in as a different user
sv: Logga ut från denna session för att logga in som en annan användare

en: Run Application...
sv: Kör program...

en: Run an application by typing a command or choosing from a list
sv: Kör ett program genom att ange ett kommando eller välj från en lista

en: Search for Files...
sv: Sök filer...

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
sv: Sök efter dokument och mappar på den här datorn efter namn eller innehåll

en: Force Quit
sv: Tvinga avslut

en: Force a misbehaving application to quit
sv: Tvinga ett program som beter sig fel att avsluta

note: FIXME icon
en: Connect to Server...
sv: Anslut till server...

en: Connect to a remote computer or shared disk
sv: Anslut till en fjärrserver eller utdelad disk

en: Shut Down...
sv: Stäng av...

en: Shut down the computer
sv: Stäng av datorn

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: The main GNOME menu
sv: GNOME-huvudmenyn

en: Menu Bar
sv: Menyrad

en: A custom menu bar
sv: En anpassad menyrad

en: Separator
sv: Avgränsare

en: A separator to organize the panel items
sv: En avgränsare för att organisera panelobjekten

en: User menu
sv: Användarmeny

en: Menu to change your settings and your online status
sv: Meny för att ändra dina inställningar och din nätstatus

en: (empty)
sv: (tom)

en: Custom Application Launcher
sv: Anpassad programstartare

en: Create a new launcher
sv: Skapa en ny programstartare

en: Application Launcher...
sv: Programstartare...

en: Copy a launcher from the applications menu
sv: Kopiera en programstartare från programmenyn

en: Find an _item to add to "%s":
sv: Sök ett _objekt att lägga till i "%s":

en: Find an _item to add to the panel:
sv: Sök ett _objekt att lägga till i panelen:

en: Add to Panel
sv: Lägg till i panel

en: "%s" has quit unexpectedly
sv: "%s" har oväntat avslutats

en: Panel object has quit unexpectedly
sv: Panelobjekt har oväntat avslutats

en: If you reload a panel object, it will automatically be added back to the panel.
sv: Om du läser om ett panelobjekt kommer det att automatiskt läggas tillbaka på panelen.

en: _Don't Reload
sv: Läs _inte om

en: _Reload
sv: _Läs om

en: The panel encountered a problem while loading "%s".
sv: Det uppstod ett problem i panelen vid inläsning av "%s".

en: Do you want to delete the applet from your configuration?
sv: Vill du ta bort panelprogrammet från din konfiguration?

en: Cannot delete this panel
sv: Kan inte ta bort denna panel

en: You must always have at least one panel.
sv: Du måste alltid ha åtminstone en panel.

en: _Add to Panel...
sv: _Lägg till i panelen...

en: _Delete This Panel
sv: _Ta bort denna panel

en: _New Panel
sv: _Ny panel

en: Application
sv: Program

en: Application in Terminal
sv: Program i terminal

en: Location
sv: Plats

note: Type
en: _Type:
sv: _Typ:

note: Name
en: _Name:
sv: _Namn:

en: _Browse...
sv: _Bläddra...

note: Comment
en: Co_mment:
sv: Ko_mmentar:

en: Choose an application...
sv: Välj ett program...

en: Choose a file...
sv: Välj en fil...

en: Comm_and:
sv: Komm_ando:

en: _Location:
sv: _Plats:

en: The name of the launcher is not set.
sv: Namnet på programstartaren är inte inställt.

en: Could not save directory properties
sv: Kunde inte spara katalogegenskaper

en: The name of the directory is not set.
sv: Namnet på katalogen är inte inställt.

en: The command of the launcher is not set.
sv: Kommandot för programstartaren är inte inställt.

en: The location of the launcher is not set.
sv: Platsen för programstartaren är inte inställt.

en: Could not display help document
sv: Kunde inte visa hjälpdokumentet

en: Click on a window to force the application to quit. To cancel press <ESC>.
sv: Klicka på ett fönster för att tvinga programmet att avsluta. För att avbryta trycker du <ESC>.

en: Force this application to exit?
sv: Tvinga programmet att avsluta?

en: If you choose to force an application to exit, unsaved changes in any open documents in it might get lost.
sv: Om du väljer att tvinga ett program att avsluta så kan osparade ändringar i öppnade dokument gå förlorade.

en: Cannot create initial panel layout.
sv: Kan inte skapa initial panellayout.

en: Browse and run installed applications
sv: Bläddra och kör installerade program

en: Access documents, folders and network places
sv: Kom åt dokument, mappar och nätverksplatser

en: Applications
sv: Program

en: _Edit Menus
sv: _Redigera menyer

en: _Help
sv: _Hjälp

en: Switch User
sv: Växla användare

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
sv: Öppna "%s"

en: Unable to scan %s for media changes
sv: Kunde inte söka av %s efter mediabyten

en: Rescan %s
sv: Sök av %s igen

en: Unable to mount %s
sv: Kunde inte montera %s

en: Mount %s
sv: Montera %s

en: Removable Media
sv: Flyttbara media

en: Network Places
sv: Nätverksplatser

note: is_exec? exec name
en: Open your personal folder
sv: Öppna din personliga mapp

[ctx: Desktop Folder]
note: Translators: Desktop is used here as in * "Desktop Folder" (this is not the Desktop * environment).
en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Open the contents of your desktop in a folder
sv: Öppna innehållet på ditt skrivbord in en mapp

note: is_exec? exec
en: Computer
sv: Dator

note: name
en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
sv: Bläddra bland alla lokala och fjärrdiskar samt mappar åtkomliga från denna dator

note: is_exec? exec
en: Network
sv: Nätverk

note: name
en: Browse bookmarked and local network locations
sv: Bläddra bland bokmärkta och lokala nätverksplatser

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Busy
sv: Upptagen

en: My Account
sv: Mitt konto

en: Places
sv: Platser

[ctx: Orientation]
en: Top
sv: Överst

[ctx: Orientation]
en: Bottom
sv: Nederst

[ctx: Orientation]
en: Left
sv: Vänster

[ctx: Orientation]
en: Right
sv: Höger

en: Unable to load file '%s': %s.
sv: Misslyckades med att läsa in filen "%s": %s.

en: Could not display properties dialog
sv: Kunde inte visa egenskapsdialogen

en: <small>Opaque</small>
sv: <small>Opak</small>

en: <small>Transparent</small>
sv: <small>Genomskinlig</small>

en: Arro_ws on hide buttons
sv: P_ilar på döljknappar

en: Background
sv: Bakgrund

en: Background _image:
sv: Bakgrunds_bild:

en: Co_lor:
sv: F_ärg:

en: E_xpand
sv: F_äll ut

en: Image Background Details
sv: Bildbakgrundsdetaljer

en: Panel Properties
sv: Panelegenskaper

en: Pick a color
sv: Välj en färg

en: Rotate image when panel is _vertical
sv: Rotera bild när panelen är _vertikal

en: S_tyle:
sv: S_til:

en: Select background
sv: Välj bakgrund

en: Show hide _buttons
sv: Visa dölj_knappar

en: Solid c_olor
sv: Enf_ärgad

en: Some of these properties are locked down
sv: En del av dessa egenskaper är låsta

en: St_retch
sv: St_räck ut

en: _Autohide
sv: _Dölj automatiskt

en: _None (use system theme)
sv: _Ingen (använd systemtemat)

en: _Orientation:
sv: _Orientering:

en: _Scale
sv: _Skala

en: _Size:
sv: _Storlek:

en: _Tile
sv: _Upprepa

en: pixels
sv: bildpunkter

en: Could not open recently used document "%s"
sv: Kunde inte öppna tidigare använda dokumentet "%s"

en: An unknown error occurred while trying to open "%s".
sv: Ett okänt fel inträffade vid försök att öppna "%s".

en: Clear the Recent Documents list?
sv: Töm listan över senaste dokument?

en: If you clear the Recent Documents list, you clear the following:
    • All items from the Places → Recent Documents menu item.
    • All items from the recent documents list in all applications.
sv: Om du tömmer listan över senaste dokument, tömmer du följande:
    • Alla objekt från menyobjektet Platser → Senaste dokument.
    • Alla objekt från listan över senaste dokument i alla program.

en: Clear Recent Documents
sv: Töm senaste dokument

en: Recent Documents
sv: Senaste dokument

en: Clear Recent Documents...
sv: Töm senaste dokument...

en: Clear all items from the recent documents list
sv: Töm alla objekt i listan över senaste dokument

en: Could not run command '%s'
sv: Kunde inte köra kommandot "%s"

en: Could not convert '%s' from UTF-8
sv: Kunde inte konvertera "%s" från UTF-8

en: Choose a file to append to the command...
sv: Välj en fil att lägga till efter kommandot...

en: Select an application to view its description.
sv: Markera ett program för att visa dess beskrivning.

en: Will run command: '%s'
sv: Kommer att köra kommandot: "%s"

en: URI list dropped on run dialog had wrong format (%d) or length (%d)
sv: URI-listan som släpptes på kördialogen hade felaktigt format (%d) eller felaktig längd (%d)

en: Could not display run dialog
sv: Kunde inte visa kördialogen

en: Click this button to browse for a file whose name to append to the command string.
sv: Klicka på denna knapp för att bläddra efter en fil vars namn ska läggas till efter kommandosträngen.

en: Click this button to run the selected application or the command in the command entry field.
sv: Klicka på denna knapp för att köra det valda programmet eller kommandot i kommandofältet.

en: Command icon
sv: Kommandoikon

en: List of known applications
sv: Lista med kända program

en: Run Application
sv: Kör program

en: Run in _terminal
sv: Kör i _terminal

en: Run with _file...
sv: Kör med _fil...

en: Select this box to run the command in a terminal window.
sv: Välj denna ruta för att köra kommandot i ett terminalfönster.

en: Show list of known _applications
sv: Visa lista med kända _program

en: The icon of the command to be run.
sv: Ikonen för kommandot att köra.

en: _Run
sv: _Kör

en: _Force quit
sv: _Tvinga avslut

en: C_lear
sv: T_öm

en: D_on't Delete
sv: Ta i_nte bort

en: Specify an applet IID to load
sv: Ange ett panelprograms-IID att läsa in

en: Specify a gconf location in which the applet preferences should be stored
sv: Ange en plats i gconf på vilken panelprogramsinställningarna kan lagras

en: Specify the initial size of the applet (xx-small, medium, large etc.)
sv: Ange den ursprungliga storleken för panelprogrammet (jätteliten, mellan, stor osv)

en: Specify the initial orientation of the applet (top, bottom, left or right)
sv: Ange den ursprungliga orienteringen för panelprogrammet (överkant, nederkant, vänster eller höger)

[ctx: Size]
en: XX Small
sv: Jätteliten

[ctx: Size]
en: X Small
sv: Mindre

[ctx: Size]
en: Small
sv: Liten

[ctx: Size]
en: Medium
sv: Mellan

[ctx: Size]
en: Large
sv: Stor

[ctx: Size]
en: X Large
sv: Större

[ctx: Size]
en: XX Large
sv: Jättestor

en: Failed to load applet %s
sv: Misslyckades med att läsa in panelprogrammet %s

note: This is an utility to easily test various applets
en: Test applet utility
sv: Testverktyg för panelprogram

en: _Applet:
sv: _Panelprogram:

en: _Prefs Dir:
sv: _Inställningskatalog:

en: Hide Panel
sv: Dölj panel

note: translators: these string will be shown in MetaCity's switch window * popup when you pass the focus to a panel
en: Top Expanded Edge Panel
sv: Utfälld överkantspanel

en: Top Centered Panel
sv: Centrerad överkantspanel

en: Top Floating Panel
sv: Flytande överkantspanel

en: Top Edge Panel
sv: Överkantspanel

en: Bottom Expanded Edge Panel
sv: Utfälld nederkantspanel

en: Bottom Centered Panel
sv: Centrerad nederkantspanel

en: Bottom Floating Panel
sv: Flytande nederkantspanel

en: Bottom Edge Panel
sv: Nederkantspanel

en: Left Expanded Edge Panel
sv: Utfälld vänsterkantspanel

en: Left Centered Panel
sv: Centrerad vänsterkantspanel

en: Left Floating Panel
sv: Flytande vänsterkantspanel

en: Left Edge Panel
sv: Vänsterkantspanel

en: Right Expanded Edge Panel
sv: Utfälld högerkantspanel

en: Right Centered Panel
sv: Centrerad högerkantspanel

en: Right Floating Panel
sv: Flytande högerkantspanel

en: Right Edge Panel
sv: Högerkantspanel

en: Icon '%s' not found
sv: Ikonen "%s" hittades inte

en: file
sv: fil

en: Home Folder
sv: Hemmapp

note: Translators: this is the same string as the one found in * nautilus
en: File System
sv: Filsystem

en: Search
sv: Sök

en: Open URL: %s
sv: Öppna URL: %s

en: Delete this panel?
sv: Ta bort denna panel?

en: When a panel is deleted, the panel and its
    settings are lost.
sv: När en panel tas bort förloras panelen och dess
    inställningar.

en: A simple applet for testing the GNOME panel
sv: Ett enkelt panelprogram för test av GNOME-panelen

en: Factory for Test DBus Applet
sv: Fabrik för DBus-testpanelprogram

en: Test DBus Applet
sv: DBus-testpanelprogram

en: Test DBus Applet Factory
sv: Fabrik för DBus-testpanelprogram
