gnome-panel master - en to id translation catalogue (519 entries)

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 12-hours format * (eg, like in the US: 8:10 am). The %p expands to * am/pm. * It is used to display the time in 12-hours format (eg, like * in the US: 8:10 am). The %p expands to am/pm.
en: %l:%M %p
id: %H:%M

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the start date of an appointment, in * the most abbreviated way possible.
en: %b %d
id: %d %b

en: Tasks
id: Tugas

en: Edit
id: Sunting

en: All Day
id: Sehari Penuh

en: Appointments
id: Janji

en: Birthdays and Anniversaries
id: Ulang Tahun dan Perayaan

en: Weather Information
id: Informasi Cuaca

en: Locations
id: Lokasi

en: Calendar
id: Kalender

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 12-hours format (eg, like * in the US: 8:10 am). The %p expands to am/pm.
en: %l:%M:%S %p
id: %H:%M:%S

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the date. Replace %e with %d if, when * the day of the month as a decimal number is a single digit, * it should begin with a 0 in your locale (e.g. "May 01" * instead of "May  1").
en: %a %b %e
id: %a %d %b

note: Show date in tooltip. Translators: This is a strftime format string. * It is used to display a date. Please leave "%%s" as it is: * it will be used to insert the timezone name later.
en: %A %B %d (%%s)
id: %A %d %B (%%s)

en: Click to hide your appointments and tasks
id: Klik untuk menyembunyikan janji dan tugas

en: Click to view your appointments and tasks
id: Klik untuk melihat daftar tugas dan janji

en: Click to hide month calendar
id: Klik untuk menyembunyikan kalender bulan

en: Click to view month calendar
id: Klik untuk melihat kalender bulanan

en: Computer Clock
id: Jam Komputer

note: Translators: This is a strftime format * string. * It is used to display the time in 12-hours * format with a leading 0 if needed (eg, like * in the US: 08:10 am). The %p expands to * am/pm.
en: %I:%M:%S %p
id: %H:%M:%S

note: Translators: This is a strftime format * string. * It is used to display the time in 12-hours * format with a leading 0 if needed (eg, like * in the US: 08:10 am). The %p expands to * am/pm.
en: %I:%M %p
id: %H:%M

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display a date in the full format (so that people can * copy and paste it elsewhere).
en: %A, %B %d %Y
id: %A, %d %B %Y

en: Failed to open the time settings
id: Gagal membuka pengaturan waktu

en: _Preferences
id: _Preferensi

en: Copy _Time
id: Salin Wak_tu

en: Copy _Date
id: Salin _Tanggal

en: Ad_just Date & Time
id: Setel Tanggal & _Waktu

en: Custom format
id: Format ubahan

en: Choose Location
id: Pilih Lokasi

en: Edit Location
id: Sunting Lokasi

en: City Name
id: Nama Kota

en: City Time Zone
id: Zona Waktu Kota

en: 24 hour
id: 24 jam

en: UNIX time
id: Waktu UNIX

en: Internet time
id: Waktu Internet

en: Custom _format:
id: _Format ubahan:

en: <i>(optional)</i>
id: <i>(opsional)</i>

note: Languages that have a single word that translates as either "state" or "province" should use that instead of "region".
en: <small><i>Type a city, region, or country name and then select a match from the pop-up.</i></small>
id: <small><i>Ketik nama kota, daerah, atau negara, kemudian pilih salah satu yang cocok dari menu yang muncul.</i></small>

en: Clock Format
id: Format Jam

en: Clock Preferences
id: Preferensi Jam

en: Display
id: Tampilan

en: East
id: Timur

en: General
id: Umum

en: L_atitude:
id: Lint_ang:

en: L_ongitude:
id: B_ujur:

en: North
id: Utara

en: Panel Display
id: Tampilan Panel

en: Show _temperature
id: Tampilkan _temperatur

en: Show _weather
id: Tampilkan _cuaca

en: Show seco_nds
id: Tampilka_n detik

en: Show the _date
id: Tampilkan tan_ggal

en: South
id: Selatan

en: Time _Settings
id: Pengaturan _Waktu

en: Weather
id: Cuaca

en: West
id: Barat

en: _12 hour format
id: Format _12 jam

en: _24 hour format
id: Format _24 jam

en: _Location Name:
id: Nama _Lokasi:

en: _Pressure unit:
id: Sat_uan tekanan:

en: _Temperature unit:
id: Satuan _temperatur:

en: _Timezone:
id: Zona Wak_tu:

en: _Visibility unit:
id: Satuan jarak _pandang:

en: _Wind speed unit:
id: Satuan kecepatan _angin:

en: A list of locations to display in the calendar window.
id: Daftar lokasi untuk ditampilkan di jendela kalender.

en: Custom format of the clock
id: Format ubahan pada jam

en: Expand list of appointments
id: Perluas daftar janji

en: Expand list of birthdays
id: Perluas daftar ulang tahun

en: Expand list of locations
id: Perluas daftar lokasi

en: Expand list of tasks
id: Perluas daftar tugas

en: Expand list of weather information
id: Perluas daftar informasi cuaca

en: Hour format
id: Format jam

en: If true, display a weather icon.
id: Jika bernilai benar (true), ikon cuaca akan ditampilkan.

en: If true, display date in the clock, in addition to time.
id: Jika bernilai benar (true), tanggal akan ditampilkan.

en: If true, display seconds in time.
id: Jika bernilai benar (true), detik akan ditampilkan.

en: If true, expand the list of appointments in the calendar window.
id: Jika bernilai benar (true), memperluas daftar janji pada jendela kalender.

en: If true, expand the list of birthdays in the calendar window.
id: Jika bernilai benar (true), memperluas daftar ulang tahun pada jendela kalender.

en: If true, expand the list of locations in the calendar window.
id: Jika bernilai benar (true), memperluas daftar lokasi pada jendela kalender.

en: If true, expand the list of tasks in the calendar window.
id: Jika bernilai benar (true), memperluas daftar tugas pada jendela kalender.

en: If true, expand the list of weather information in the calendar window.
id: Jika bernilai benar (true), memperluas daftar informasi cuaca pada jendela kalender.

en: If true, show date in a tooltip when the pointer is over the clock.
id: Jika bernilai benar (true), menampilkan tanggal pada pesan saat tetikus berada di atas jam.

en: If true, show the temperature next to the weather icon.
id: Jika bernilai benar (true), menampilkan temperatur di sebelah ikon cuaca.

en: If true, show week numbers in the calendar.
id: Jika bernilai benar (true), menampilkan nomor minggu pada kalender.

en: List of locations
id: Daftar lokasi

en: Show date in clock
id: Menampilkan tanggal pada jam

en: Show date in tooltip
id: Tampilkan tanggal pada pesan tip

en: Show temperature in clock
id: Tampilkan temperatur pada jam

en: Show time with seconds
id: Tampilkan detik

en: Show weather in clock
id: Tampilkan cuaca pada jam

en: Show week numbers in calendar
id: Tampilkan nomor minggu pada kalender

en: Speed unit
id: Satuan kecepatan

en: Temperature unit
id: Satuan temperatur

en: The unit to use when showing temperatures.
id: Satuan yang dipakai untuk temperatur.

en: The unit to use when showing wind speed.
id: Satuan yang dipakai untuk kecepatan angin.

en: The use of this key was deprecated in GNOME 2.22 with the use of an internal time configuration tool. The schema is retained for compatibility with older versions.
id: Kunci ini tidak dipakai lagi sejak GNOME 2.22 dengan digunakannya perkakas konfigurasi waktu internal. Skema ini masih tetap dipertahankan untuk alasan kompatibilitas terhadap versi yang lebih lama.

en: The use of this key was deprecated in GNOME 2.28 in favour of the use of timezones. The schema is retained for compatibility with older versions.
id: Kunci ini tidak dipakai lagi sejak GNOME 2.28 dengan digunakannya zona waktu. Skema ini masih tetap dipertahankan untuk alasan kompatibilitas terhadap versi yang lebih lama.

en: The use of this key was deprecated in GNOME 2.6 in favour of the 'format' key. The schema is retained for compatibility with older versions.
id: Kunci ini tidak dipakai lagi sejak GNOME 2.6 dengan digunakannya kunci 'format'. Kunci ini tetap dipertahankan untuk alasan kompatibilitas.

en: This key specifies the format used by the clock applet when the format key is set to "custom". You can use conversion specifiers understood by strftime() to obtain a specific format. See the strftime() manual for more information.
id: Kunci ini menentukan format yang digunakan oleh aplet jam ketika kunci format diset ke "custom". Anda dapat menggunakan penentu konversi yang dipahami oleh strftime() untuk memperoleh format tertentu. Lihat manual strftime() untuk mendapat informasi lebih lanjut.

en: This key specifies the hour format used by the clock applet. Possible values are "12-hour", "24-hour", "internet", "unix" and "custom". If set to "internet", the clock will display Internet time. The Internet time system divides the day into 1000 ".beats". There are no time zones in this system, so time is the same all over the world. If set to "unix", the clock will display time in seconds since Epoch, i.e. 1970-01-01. If set to "custom", the clock will display time according to the format specified in the custom_format key.
id: Key ini menentukan format jam yang dipakai oleh aplet jam. Anda bisa menggunakan "12-hour", "24-hour", "internet", "unix", dan "custom". Bila Anda memilih "internet", maka jam akan menampilkan waktu Internet yang membagi satu hari menjadi 1000 detak. Waktu Internet tidak memiliki zona waktu yang artinya semua jam di seluruh dunia sama. Bila Anda memilih "unix", maka jam akan menampilkan jumlah detik yang sudah terjadi sejak Epoch, yaitu tanggal 1 Januari 1970. Bila Anda memilih "custom", maka silakan masukkan format jamnya pada key custom_format.

en: Time configuration tool
id: Perkakas konfigurasi waktu

en: Use Internet time
id: Gunakan waktu Internet

en: Use UNIX time
id: Gunakan waktu UNIX

en: Use UTC
id: Gunakan UTC

en: Failed to set the system timezone
id: Gagal menyetel zona waktu sistem

en: <small>Set...</small>
id: <small>Setel...</small>

en: <small>Set</small>
id: <small>Setel</small>

en: Set location as current location and use its timezone for this computer
id: Menjadikan lokasi sebagai lokasi sekarang serta memakai zona waktunya untuk komputer ini

note: FMQ: it's broken to read from another module's translations; add some API to libgweather.
en: Unknown
id: Tak dikenal

note: Translators: The two strings are temperatures.
en: %s, feels like %s
id: %s, rasanya seperti %s

en: Sunrise: %s / Sunset: %s
id: Matahari Terbit: %s / Matahari Terbenam: %s

en: Could not display help document '%s'
id: Tidak dapat membuka dokumen bantuan '%s'

en: Error displaying help document
id: Galat sewaktu membuka dokumen bantuan

en: Clock
id: Jam

en: Clock Applet Factory
id: Pabrik Aplet Jam

en: Factory for clock applet
id: Pabrik untuk aplet jam

en: Get the current time and date
id: Ambil waktu dan tanggal sekarang

en: Warning:  The command appears to be something actually useful.
    Since this is a useless applet, you may not want to do this.
    We strongly advise you against using %s for anything
    which would make the applet "practical" or useful.
id: Peringatan: Perintah yang diberikan sepertinya perintah yang berguna.
    Mengingat aplet ini hanyalah aplet yang tidak bermanfaat,
    Anda mungkin tidak menginginkan ini.
    Kami menyarankan Anda untuk tidak memakai %s untuk sesuatu
    yang mungkin membuat aplet ini berguna.

en: %s the Fish
id: %s si Ikan

en: %s the Fish, a contemporary oracle
id: %s si Ikan, peramal kontemporer

en: Unable to locate the command to execute
id: Tidak menemukan perintah yang akan dieksekusi

en: %s the Fish Says:
id: %s si Ikan Berkata:

en: Unable to read output from command
    
    Details: %s
id: Tidak dapat membaca hasil keluaran perintah
    
    Detail: %s

en: _Speak again
id: _Bicara lagi

en: The configured command is not working and has been replaced by: %s
id: Perintah yang diberikan tidak dapat bekerja sebagaimana mestinya, oleh karena itu diganti dengan: %s

en: Unable to execute '%s'
    
    Details: %s
id: '%s' tidak dapat dieksekusi
    
    Detail: %s

en: Unable to read from '%s'
    
    Details: %s
id: Tidak dapat membaca dari '%s'
    
    Detail: %s

en: The water needs changing
id: Airnya perlu diganti

en: Look at today's date!
id: Lihatlah tanggal hari ini!

en: %s the Fish, the fortune teller
id: %s si Ikan, sang peramal

en: Animation
id: Animasi

en: Co_mmand to run when clicked:
id: _Perintah untuk dijalankan saat diklik:

en: Fish Preferences
id: Preferensi Fish

en: _Name of fish:
id: _Nama ikan:

en: _Pause per frame:
id: Jeda _per gambar-

en: _Rotate on vertical panels
id: Puta_r pada panel vertikal

en: seconds
id: detik

en: Display a swimming fish or another animated creature
id: Menampilkan seekor ikan sedang berenang atau mahluk teranimasi lainnya

en: Wanda Factory
id: Pabrik Wanda

en: Panel Notification Area
id: Panel Area Notifikasi

en: Area where notification icons appear
id: Area dimana ikon pemberitahuan muncul

en: Factory for notification area
id: Pabrik untuk area pemberitahuan

en: Notification Area
id: Area Notifikasi

en: Notification Area Factory
id: Pabrik Area Pemberitahuan

en: Factory for the window navigation related applets
id: Pabrik bagi aplet terkait navigasi jendela

en: Hide application windows and show the desktop
id: Sembunyikan jendela aplikasi dan tampilkan desktop

en: Show Desktop
id: Tampilkan Desktop

en: Switch between open windows using a menu
id: Berpindah antar jendela yang terbuka memakai menu

en: Switch between open windows using buttons
id: Berpindah antar jendela yang terbuka memakai tombol

en: Switch between workspaces
id: Bertukar antar area kerja

en: Window List
id: Daftar Jendela

en: Window Navigation Applet Factory
id: Pabrik Aplet Navigasi Jendela

en: Window Selector
id: Pemilih Jendela

en: Workspace Switcher
id: Pengalih Area Kerja

en: Failed to load %s: %s
id: Gagal memuat %s: %s

en: Icon not found
id: Ikon tidak ditemukan

en: Click here to restore hidden windows.
id: Klik di sini untuk membuka kembali jendela yang disembunyikan.

en: Click here to hide all windows and show the desktop.
id: Klik di sini untuk menyembunyikan semua jendela.

en: Show Desktop Button
id: Tombol Tampilkan Desktop

en: Your window manager does not support the show desktop button, or you are not running a window manager.
id: Manajer jendela Anda tidak mendukung tombol "tampilkan desktop", atau Anda sama sekali tidak menjalankan manajer jendela.

en: Group windows when _space is limited
id: Kelompokkan jendela bila ruang _sudah tidak cukup

en: Restore to current _workspace
id: Kembali ke area _kerja aktif

en: Restore to na_tive workspace
id: _Kembali ke area kerja asal

en: Restoring Minimized Windows
id: Mengembalikan Jendela dari Ukuran Kecil

en: Sh_ow windows from current workspace
id: _Hanya untuk area kerja yang sedang aktif

en: Show windows from a_ll workspaces
id: Jende_la dari semua area kerja

en: Window Grouping
id: Pengelompokan Jendela

en: Window List Content
id: Isi Daftar Jendela

en: Window List Preferences
id: Preferensi Daftar Jendela

en: _Always group windows
id: Sel_alu kelompokkan jendela

en: _Never group windows
id: Janga_n kelompokkan jendela

en: rows
id: baris

en: columns
id: kolom

en: Number of _workspaces:
id: Jumlah _area kerja:

en: Show _all workspaces in:
id: T_ampilkan semua area kerja dalam:

en: Show _only the current workspace
id: Tampilkan _hanya area kerja sekarang

en: Show workspace _names in switcher
id: Tampilkan _nama area kerja dalam pengalih

en: Switcher
id: Pengalih

en: Workspace Names
id: Nama Area Kerja

en: Workspace Switcher Preferences
id: Preferensi Pengalih Area Kerja

en: Workspace na_mes:
id: Na_ma area kerja:

en: Workspaces
id: Area Kerja

en: A fish without a name is a pretty dull fish. Bring your fish to life by naming him.
id: Ikan tanpa nama adalah ikan yang konyol. Berikanlah ia nama.

en: Command to execute on click
id: Perintah yang dijalankan ketika diklik

en: If true, the fish's animation will be displayed rotated on vertical panels.
id: Jika bernilai benar (true), animasi ikan akan diputar pada panel vertikal.

en: Pause per frame
id: Jeda per gambar

en: Rotate on vertical panels
id: Putar pada panel vertikal

en: The fish's animation pixmap
id: Berkas gambar animasi ikan

en: The fish's name
id: Nama ikan

en: This key specifies the command that will be tried to execute when the fish is clicked.
id: Kunci ini menentukan perintah yang akan dieksekusi saat ikan diklik.

en: This key specifies the filename of the pixmap which will be used for the animation displayed in the fish applet relative to the pixmap directory.
id: Kunci ini menentukan nama berkas gambar yang dipakai untuk animasi ikan, relatif terhadap direktori gambar.

en: This key specifies the number of seconds each frame will be displayed.
id: Kunci ini menentukan lamanya gambar ditampilkan (dalam detik).

en: Decides when to group windows from the same application on the window list. Possible values are "never", "auto" and "always".
id: Menentukan saat untuk mengelompokkan jendela berdasarkan jenis aplikasi yang sama. Nilai yang mungkin adalah "never", "auto", dan "always".

en: If true, the window list will show windows from all workspaces. Otherwise it will only display windows from the current workspace.
id: Jika bernilai benar (true), daftar jendela akan menampilkan jendela dari semua area kerja. Sebaliknya, hanya akan menampilkan jendela dari area kerja yang aktif.

en: If true, then when unminimizing a window, move it to the current workspace. Otherwise, switch to the workspace of the window.
id: Jika dipilih, maka pada saat suatu jendela program mengembalikan ukuran jendela kembali menjadi ukuran semula, jendela itu akan ditampilkan pada area kerja aktif. Jika tidak, maka jendela itu akan ditampilkan pada ruang kerja asalnya.

en: Move windows to current workspace when unminimized
id: Memindahkan jendela pada area kerja yang aktif ketika ukurannya sudah dikembalikan

en: Show windows from all workspaces
id: Menampilkan jendela dari semua area kerja

en: When to group windows
id: Saat mengelompokkan jendela

en: Display all workspaces
id: Menampilkan semua area kerja

en: Display workspace names
id: Menampilkan nama area kerja

en: If true, the workspace switcher will show all workspaces. Otherwise it will only show the current workspace.
id: Jika bernilai benar (true), pengalih area kerja akan menampilkan semua area kerja. Sebaliknya, pengalih hanya menampilkan area kerja yang aktif.

en: If true, the workspaces in the workspace switcher will display the names of the workspaces. Otherwise they will display the windows on the workspace. This setting only works when the window manager is Metacity.
id: Jika bernilai benar (true), pengalih area kerja akan menampilkan nama dari masing-masing area kerja. Sebaliknya, akan menampilkan jendela pada area kerja tersebut. Pengaturan ini hanya berfungsi untuk manajer jendela Metacity.

en: Rows in workspace switcher
id: Banyaknya baris pada pengalih area kerja

en: This key specifies how many rows (for horizontal layout) or columns (for vertical layout) the workspace switcher shows the workspaces in. This key is only relevant if the display_all_workspaces key is true.
id: Kunci ini menentukan banyaknya baris (horisontal) atau kolom (vertikal) pada pengalih area kerja. Kunci ini berlaku bila kunci display_all_workspaces bernilai benar (true).

en: A list of applet IIDs that the panel will ignore. This way you can disable certain applets from loading or showing up in the menu. For example to disable the mini-commander applet add 'OAFIID:GNOME_MiniCommanderApplet' to this list. The panel must be restarted for this to take effect.
id: Daftar IID applet yang akan diabaikan. Dengan cara ini, Anda dapat mengaktifkan atau mematikan applet pada menu. Misalnya, untuk mematikan applet mini-commander, silakan tambahkan 'OAFIID:GNOME_MiniCommanderApplet' pada daftar ini. Setelah itu restart panel agar pengaturan ini dapat berlaku.

en: A list of panel IDs. Each ID identifies an individual toplevel panel. The settings for each of these panels are stored in /apps/panel/toplevels/$(id).
id: Daftar ID panel. Tiap-tiap ID adalah identitas milik masing-masing panel utama. Pengaturan panel-panel ini disimpan pada /apps/panel/toplevels/$(id).

en: A list of panel object IDs. Each ID identifies an individual panel object (e.g. an applet, launcher, action button or menu button/bar). The settings for each of these objects are stored in /apps/panel/objects/$(id).
id: Daftar ID objek panel. Tiap-tiap ID adalah identitas milik masing-masing objek panel (mis. aplet, peluncur, tombol aksi, atau tombol/bilah menu). Pengaturan setiap objek ini disimpan pada /apps/panel/objects/$(id).

en: Applet IIDs to disable from loading
id: IID Applet yang akan dinonaktifkan

en: Complete panel lockdown
id: Kunci panel seluruhnya

en: Confirm panel removal
id: Konfirmasi penghapusan panel

en: Disable Force Quit
id: Menonaktifkan Tutup Paksa

en: Enable autocompletion in "Run Application" dialog
id: Aktifkan fasilitas pelengkapan otomatis pada kotak dialog "Jalankan Aplikasi"

en: Enable program list in "Run Application" dialog
id: Aktifkan daftar program pada kotak dialog "Jalankan Aplikasi"

en: Enable tooltips
id: Mengaktifkan pesan pembantu

en: Expand program list in "Run Application" dialog
id: Buka daftar program pada kotak dialog "Jalankan Aplikasi"

en: History of "Run Application" dialog
id: Riwayat dialog "Jalankan Aplikasi"

en: If true, a dialog is shown asking for confirmation if the user wants to remove a panel.
id: Jika dipilih maka akan muncul sebuah dialog konfirmasi yang akan menanyakan apakah benar ingin menghapus panel.

en: If true, autocompletion in the "Run Application" dialog is made available.
id: Jika diisi, fasilitas pelengkapan otomatis pada dialog "Jalankan Aplikasi" akan diaktifkan

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is expanded when the dialog is opened. This key is only relevant if the enable_program_list key is true.
id: Jika bernilai benar (true), daftar "Aplikasi yang Dikenal" pada dialog "Jalankan Aplikasi" akan diekspansi/diperluas ketika dialog tersebut dibuka. Kunci ini hanya berfungsi apabila kunsi enable_program_list bernilai benar (true).

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is made available. Whether or not the listing is expanded when the dialog is shown is controlled by the show_program_list key.
id: Jika dipilih maka daftar "Aplikasi Terdaftar" pada kotak dialog "Jalankan Aplikasi" akan diaktifkan. Pengaturan berikutnya mengenai dibuka atau tidaknya daftar tersebut, dapat Anda atur pada show_program_list.

en: If true, the panel will not allow a user to force an application to quit by removing access to the force quit button.
id: Jika dipilih, panel tidak akan mengizinkan pemakai untuk menutup paksa aplikasi.

en: If true, the panel will not allow any changes to the configuration of the panel. Individual applets may need to be locked down separately however. The panel must be restarted for this to take effect.
id: Jika dipilih, panel tidak akan mengizinkan adanya perubahan konfigurasi panel. Tiap-tiap applet yang ada perlu dikunci sendiri-sendiri. Agar konfigurasi ini berlaku, panel harus dijalankan ulang.

en: If true, tooltips are shown for objects in panels. Tooltips can be disabled for the whole desktop with the gtk-enable-tooltips property in GTK+.
id: Bila true, balon petunjuk akan ditampilkan bagi objek di panel. Balon petunjuk dapat dimatikan bagi seluruh desktop melalui properti gtk-enable-tooltips di GTK+.

en: Panel ID list
id: Daftar ID panel

en: Panel object ID list
id: Daftar ID objek panel

en: The list of commands used in the past in the "Run Application" dialog.
id: Daftar perintah yang pernah dijalankan lewat dialog "Jalankan Aplikasi".

en: Launcher location
id: Lokasi peluncur

en: The location of the .desktop file describing the launcher. This key is only relevant if the object_type key is "launcher-object".
id: Lokasi berkas .desktop yang mendeskripsikan launcher. Pengaturan ini hanya relevan jika object_type adalah "launcher-object".

en: Icon used for button
id: Ikon yang dipakai untuk tombol

en: Menu content path
id: Lokasi isi menu

en: The location of the image file used as the icon for the object's button. If empty, the default icon for the menu will be used.
id: Lokasi berkas gambar yang digunakan sebagai ikon untuk tombol objek. Bila kosong, ikon bawaan bagi menu akan dipakai.

en: The path from which the menu contents is contructed. If empty, the menu will be the default applications menu.
id: Path yang isinya dipakai untuk membangun isi menu. Bila kosong, menu akan berupa menu aplikasi bawaan.

en: The text to display in a tooltip for this menu.
id: Teks yang ditampilkan di balon petunjuk bagi menu ini.

en: Tooltip displayed for menu
id: Teks bantuan yang ditampilkan untuk menu

en: If set to 'end', the position of the object is interpreted relative to the right (or bottom if vertical) edge of the panel.
id: Jika diisi 'end', maka posisi objek diinterpretasikan relatif terhadap sudut kanan (atau bawah jika vertikal) dari panel.

en: Interpret position relative to bottom/right edge
id: Interpretasikan posisi relatif terhadap sisi bawah/kanan

en: Object IID
id: IID Objek

en: Object's position on the panel
id: Posisi objek pada panel

en: The identifier of the toplevel panel which contains this object.
id: Pengenal puncak panel yang berisi objek ini

en: The implementation ID of the object - e.g. "ClockAppletFactory::ClockApplet".
id: ID implementasi dari objek - mis. "ClockAppletFactory::ClockApplet".

en: The position of this panel object. The position is specified by the number of pixels from the left (or top if vertical) panel edge.
id: Position objek panel. Position ditentukan oleh jumlah pixel dari sudut panel kiri (atau atas jika vertikal).

en: Toplevel panel containing object
id: Toplevel panel yang berisi objek ini

en: Animation speed
id: Kecepatan animasi

en: Automatically hide panel into corner
id: Otomatis menyembunyikan panel ke pojok

en: Background color
id: Warna latar belakang

en: Background image
id: Gambar latar belakang

en: Background type
id: Jenis latar belakang

en: Center panel on x-axis
id: Pusatkan panel pada sumbu x

en: Center panel on y-axis
id: Pusatkan panel pada sumbu y

en: Determines how the image set by image-uri is rendered. Possible values are "none", "stretch", "fit". With "stretch", the image will be scaled to the panel dimensions and the aspect ratio of the image will not be maintained. With "fit", the image will be scaled (retaining the aspect ratio of the image) to the panel height (if horizontal).
id: Menentukan bagaimana gambar yang diatur oleh image-uri dirender. Nilai yang mungkin adalah "none", "stretch", "fit". Dengan "stretch", gambar akan diskalakan ke dimensi panel dan perbandingan aspek gambar tidak dipertahankan. Dengan "fit", gambar akan diskalakan (mempertahankan perbandingan aspek gambar) ke tinggi panel (bila horisontal).

en: Enable arrows on hide buttons
id: Menampilkan panah pada tombol sembunyi

en: Enable hide buttons
id: Mengaktifkan tombol sembunyi

en: Expand to occupy entire screen width
id: Maksimalkan ukuran selebar ukuran layar

en: If true, arrows will be placed on the hide buttons. This key is only relevant if the enable_buttons key is true.
id: Apabila bernilai benar (true), maka lambang panah akan ditampilkan pada tombol untuk menyembunyikan panel. Kunci ini hanya berlaku apabila kunci enable_buttons bernilai benar (true).

en: If true, buttons will be placed on each side of the panel which may be used to move the panel to edge of the screen, leaving only a button showing.
id: Jika benar, tombol akan diletakkan pada tiap sisi panel yang akan digunakan untuk memindahkan panel ke sudut layar, hanya meninggalkan tombol untuk dimunculkan.

en: If true, the background image will be rotated when the panel is oriented vertically.
id: Apabila bernilai benar (true), maka gambar latar belakang akan diputar ketika panel berubah arah menjadi vertikal.

en: If true, the panel is automatically hidden into a corner of the screen when the pointer leaves the panel area. Moving the pointer to that corner again will cause the panel to re-appear.
id: Jika benar, ketika pointer meninggalkan area panel, panel akan disembunyikan otomatis di pojok layar. Bila mouse diarahkan ke pojok akan menyebabkan panel muncul kembali.

en: If true, the panel will occupy the entire screen width (height if this is a vertical panel). In this mode the panel can only be placed at a screen edge. If false, the panel will only be large enough to accommodate the applets, launchers and buttons on the panel.
id: Jika benar, panel akan menempati seluruh lebar layar (tinggi layar jika ini adalah panel vertikal). Kemudian panel hanya dapat ditempatkan di sudut layar. Jika salah, panel hanya cukup lebar untuk mengakomodasi applet, launcher dan tombol pada panel.

en: If true, the x and x_right keys are ignored and the panel is placed at the center of the x-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the x and x_right keys specify the location of the panel.
id: Jika benar, kunci x dan x_right akan diabaikan dan panel ditempatkan pada pusat x-axis pada layar. Jika panel diubah ukurannya akan ditempatkan pada posisi tersebut - yaitu panel akan membesar di kedua sisi. Jika salah, kunci x dan x_right menunjukkan lokasi dari panel.

en: If true, the y and y_bottom keys are ignored and the panel is placed at the center of the y-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the y and y_bottom keys specify the location of the panel.
id: Jika benar, kunci y dan y_bottom diabaikan dan panel ditempatkan pada pusat sumbu-y pada layar. Jika panel diubah ukurannya akan ditempatkan pada posisi tersebut - yaitu panel akan membesar pada kedua sisi. Jika salah, kunci y dan y_bottom menunjukkan lokasi dari panel.

en: Image options
id: Opsi gambar

en: In a Xinerama setup, you may have panels on each individual monitor. This key identifies the current monitor the panel is displayed on.
id: Dalam setup Xinerama, Anda dapat memiliki panel pada setiap monitor secara individual. Kunci ini mengidentifikasi monitor sekarang bahwa panel menyala.

en: Name to identify panel
id: Nama untuk mengidentifikasi panel

en: Panel autohide delay
id: Jeda waktu sebelum panel disembunyikan

en: Panel autounhide delay
id: Jeda waktu sebelum panel dimunculkan kembali

en: Panel orientation
id: Orientasi panel

en: Panel size
id: Ukuran panel

en: Rotate image on vertical panels
id: Memutar gambar pada panel yang vertikal

en: Specifies the background color for the panel in #RGB format.
id: Menentukan warna latar belakang panel dalam format #RGB.

en: Specifies the file to be used for the background image. If the image contains an alpha channel it will be composited onto the desktop background image.
id: Tentukan berkas yang akan digunakan sebagai gambar latar. Jika gambar mengandung channel alpha maka akan dipadukan dengan gambar latar pada desktop.

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer enters the panel area before the panel is automatically re-shown. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
id: Tentukan jeda dalam milidetik setelah pointer memasuki area panel sebelum panel otomatis dimunculkan kembali. Pilihan ini hanya relevan jika auto_hide bernilai true.

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer leaves the panel area before the panel is automatically hidden. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
id: Tentukan jeda dalam milidetik setelah pointer meninggalkan area panel sebelum panel otomatis disembunyikan. Pilihan ini hanya relevan jika auto_hide bernilai true.

en: Specifies the number of pixels visible when the panel is automatically hidden into a corner. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
id: Menentukan jumlah piksel yang terlihat ketika panel otomatis disembunyikan di sudut layar. Kunci ini hanya aktif apabila kunci auto_hide bernilai benar (true).

en: The height (width for a vertical panel) of the panel. The panel will determine at runtime a minimum size based on the font size and other indicators. The maximum size is fixed at one quarter of the screen height (or width).
id: Tinggi (lebar untuk panel vertikal) panel. Panel akan menentukan ukuran minimum berdasarkan ukuran font dan indikator lain pada saat runtime. Ukuran maksimum tetap yaitu seperempat dari tinggi layar (atau lebar).

en: The location of the panel along the x-axis, starting from the right of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the x key is used. If the value is greater than 0, then the value of the x key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
id: Lokasi dari panel sepanjang sumbu-x, dimulai dari sebelah kanan layar. Jika diset -1, nilainya akan diabaikan dan nilai dari kunci x digunakan. Jika nilainya lebih besar dari 0, maka nilai dari kunci x akan diabaikan. Kunci ini hanya relevan pada moda tak terkembang. Pada moda terkembang kunci ini akan diabaikan dan panel ditempatkan pada tepi layar yang dispesifikasikan oleh kunci orientasi.

en: The location of the panel along the x-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
id: Lokasi panel sepanjang sumbu x. Nilai ini hanya berarti pada moda tidak terekspansi. Pada moda terekspansi nilai ini diabaikan dan panel ditempatkan pada sudut layar yang diindikasikan berdasarkan orientasi.

en: The location of the panel along the y-axis, starting from the bottom of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the y key is used. If the value is greater than 0, then the value of the y key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
id: Lokasi dari panel sepanjang sumbu-y, dimulai dari sebelah bawah layar. Jika diset -1, nilainya akan diabaikan dan nilai dari kunci y digunakan. Jika nilainya lebih besar dari 0, maka nilai dari kunci y akan diabaikan. Kunci ini hanya relevan pada moda tak terkembang. Pada moda terkembang kunci ini akan diabaikan dan panel ditempatkan pada tepi layar yang dispesifikasikan oleh kunci orientasi.

en: The location of the panel along the y-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
id: Lokasi panel sepanjang sumbu y. Nilai ini hanya berarti pada mode tidak terekspansi. Pada mode terekspansi nilai ini diabaikan dan panel ditempatkan pada sudut layar yang diindikasikan berdasarkan orientasi.

en: The orientation of the panel. Possible values are "top", "bottom", "left", "right". In expanded mode the key specifies which screen edge the panel is on. In un-expanded mode the difference between "top" and "bottom" is less important - both indicate that this is a horizontal panel - but still give a useful hint as to how some panel objects should behave. For example, on a "top" panel a menu button will pop up its menu below the panel, whereas on a "bottom" panel the menu will be popped up above the panel.
id: Orientasi panel. Ada beberapa nilai yang mungkin ; "top", "bottom", "left", "right". Pada mode terekspansi nilai menentukan sudut layar yang mana yang menyala. Pada mode tidak terekspansi perbedaan antara "top" dan "bottom" kurang penting - keduanya menginsikasikan bahwa ini adalah sebuah panel horizontal - tapi masih memberikan tanda yang penting bagaimana sifat beberapa objek panel.Contoh, pada panel "top" tombol menu akan membuka menu ke bawah panel,sedangkan pada panel "bottom" menu akan membuka  menu ke atas panel.

en: The speed in which panel animations should occur. Possible values are "slow", "medium" and "fast". This key is only relevant if the enable_animations key is true.
id: Kecepatan animasi. Ada tiga nilai yang mungkin; "slow", "medium" dan "fast". Pilihan ini hanya memiliki relevansi jika enable_animations bernilai true.

en: This is a human readable name which you can use to identify a panel. Its main purpose is to serve as the panel's window title which is useful when navigating between panels.
id: Ini adalah nama yang bisa dibaca orang yang dapat Anda gunakan untuk mengidentifikasi panel. Tujuan utamanya adalah untuk melayani sebagaimana judul jendela panel yang berguna ketika menavigasi antar panel.

en: Visible pixels when hidden
id: Besar pixel saat disembunyikan

en: Which type of background should be used for this panel. Possible values are "none" - the default GTK+ widget background will be used, "color" - the color key will be used as background color or "image" - the image specified by the image key will be used as background.
id: Tipe latar yang mana yang akan digunakan pada panel ini. Nilai yang mungkin adalah "none" - latar widget GTK+ bawaan akan digunakan, "color" - kunci warna akan digunakan sebagai warna latar atau "image" - gambar yang dinyatakan dalam kunci image akan digunakan sebagai latar.

en: With a multi-screen setup, you may have panels on each individual screen. This key identifies the current screen the panel is displayed on.
id: Dengan setup multi-layar, Anda dapat memiliki panel pada setiap layar secara individual. Kunci ini mengidentifikasi layar sekarang bahwa panel menyala.

en: X co-ordinate of panel
id: Koordinat X pada panel

en: X co-ordinate of panel, starting from the right of the screen
id: Koordinat X pada panel, dimulai dari sebelah kanan layar

en: X screen where the panel is displayed
id: Layar X yang menampilan panel

en: Xinerama monitor where the panel is displayed
id: Monitor Xinerama yang menampilkan panel

en: Y co-ordinate of panel
id: Koordinat Y pada panel

en: Y co-ordinate of panel, starting from the bottom of the screen
id: Koordinat Y pada panel, dimulai dari sebelah bawah layar

en: File is not a valid .desktop file
id: Ini bukan berkas .desktop yang sah

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
id: Berkas desktop Versi '%s' tak dikenal

en: Starting %s
id: Memulai %s

en: Application does not accept documents on command line
id: Aplikasi tidak menerima dokumen pada baris perintah

en: Unrecognized launch option: %d
id: Opsi peluncuran tak dikenal: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
id: Tidak dapat melewatkan URI dokumen pada entri desktop 'Type=Link'

en: Not a launchable item
id: Bukan objek yang dapat dieksekusi

en: Disable connection to session manager
id: Menonaktifkan koneksi ke manajer sesi

en: Specify file containing saved configuration
id: Menentukan berkas yang memuat konfigurasi

en: FILE
id: BERKAS

en: Specify session management ID
id: Menentukan ID manajemen sesi

en: Session management options:
id: Opsi manajemen sesi:

en: Show session management options
id: Menampilkan opsi manajemen sesi

note: FIXME: We need a title in this case, but we don't know what * the format should be. Let's put something simple until * the following bug gets fixed: * http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=165132 FIXME: http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=165132
en: Error
id: Galat

en: Choose an icon
id: Pilih ikon

en: Could not launch '%s'
id: Tidak dapat menjalankan '%s'

en: Could not launch application
id: Tidak dapat menjalankan aplikasi

en: Could not open location '%s'
id: Tidak dapat membuka lokasi '%s'

en: No application to handle search folders is installed.
id: Aplikasi untuk menangani pencarian folder tidak terpasang.

en: _Move
id: _Pindahkan

en: _Remove From Panel
id: Hapus da_ri Panel

en: Create new file in the given directory
id: Buat berkas baru di direktori yang diberikan

en: [FILE...]
id: [BERKAS...]

en: - Edit .desktop files
id: - Menyunting berkas .desktop

en: Create Launcher
id: Membuat Peluncur Program

en: Directory Properties
id: Properti Direktori

en: Launcher Properties
id: Properti Peluncur

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
id: Jalankan aplikasi lainnya dan menyediakan berbagai macam peralatan untuk mengatur jendela, menunjukkan waktu, dsb.

en: Could not show this URL
id: Tidak bisa menampilkan URL ini

en: No URL was specified.
id: Tiada URL yang ditentukan.

en: Could not use dropped item
id: Tidak bisa menggunakan objek terjatuh

en: No URI provided for panel launcher desktop file
id: URI untuk berkas desktop peluncur panel tidak ada

en: Unable to open desktop file %s for panel launcher%s%s
id: Berkas desktop %s untuk panel peluncur%s%s tidak dapat dibuka

en: _Launch
id: _Luncurkan

en: _Properties
id: _Properti

en: Launcher location is not set, cannot load launcher
id: Lokasi peluncur tak diatur, tak bisa memuat peluncur

en: Could not save launcher
id: Tidak dapat menyimpan peluncur

en: Replace a currently running panel
id: Menggantikan panel yang sedang berjalan

en: _Lock Screen
id: Kunci _Layar

en: _Activate Screensaver
id: _Aktifkan Pengaman Layar

en: Connect to server
id: Terhubung ke server

en: Could not connect to server
id: Tidak dapat terhubung ke server

en: Lock Screen
id: Kunci Layar

en: Protect your computer from unauthorized use
id: Mengunci komputer Anda dari orang yang tidak berhak

note: when changing one of those two strings, don't forget to * update the ones in panel-menu-items.c (look for * "1" (msgctxt: "panel:showusername"))
en: Log Out...
id: Keluar...

en: Log out of this session to log in as a different user
id: Keluar dari sesi ini untuk masuk sebagai pengguna lain

en: Run Application...
id: Jalankan Aplikasi...

en: Run an application by typing a command or choosing from a list
id: Menjalankan aplikasi dengan mengetik atau memilih perintah dari daftar yang ada

en: Search for Files...
id: Cari Berkas...

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
id: Mencari dokumen atau folder yang terdapat dalam komputer ini berdasarkan nama atau isinya

en: Force Quit
id: Tutup Paksa

en: Force a misbehaving application to quit
id: Menutup paksa aplikasi yang macet

note: FIXME icon
en: Connect to Server...
id: Terhubung ke Server...

en: Connect to a remote computer or shared disk
id: Terhubung ke komputer lain atau diska yang dipakai bersama

en: Shut Down...
id: Matikan Komputer...

en: Shut down the computer
id: Mematikan komputer

en: Main Menu
id: Menu Utama

en: The main GNOME menu
id: Menu utama GNOME

en: Menu Bar
id: Baris Menu

en: A custom menu bar
id: Baris menu pribadi

en: Separator
id: Pemisah

en: A separator to organize the panel items
id: Pemisah untuk mengelompokkan objek-objek pada panel

en: User menu
id: Menu pengguna

en: Menu to change your settings and your online status
id: Menu untuk mengubah pengaturan dan status daring Anda

en: (empty)
id: (kosong)

en: Custom Application Launcher
id: Peluncur Aplikasi Pribadi

en: Create a new launcher
id: Membuat peluncur program

en: Application Launcher...
id: Peluncur Aplikasi...

en: Copy a launcher from the applications menu
id: Menyalin peluncur dari menu aplikasi

en: Find an _item to add to "%s":
id: Cari objek untuk d_itambahkan ke "%s":

en: Find an _item to add to the panel:
id: Cari objek untuk d_itambahkan ke panel:

en: Add to Panel
id: Tambah ke Panel

en: "%s" has quit unexpectedly
id: "%s" mati mendadak

en: Panel object has quit unexpectedly
id: Objek panel ini mati mendadak

en: If you reload a panel object, it will automatically be added back to the panel.
id: Bila Anda membuka ulang objek panel, maka ia akan dimasukkan kembali ke dalam panel secara otomatis

en: _Don't Reload
id: _Jangan Muat Ulang

en: _Reload
id: _Muat Ulang

en: The panel encountered a problem while loading "%s".
id: Terjadi masalah saat panel mencoba membuka "%s"

en: Do you want to delete the applet from your configuration?
id: Apakah Anda ingin menghapus aplet dari konfigurasi Anda?

en: Cannot delete this panel
id: Panel ini tidak dapat dihapus

en: You must always have at least one panel.
id: Paling tidak, Anda harus memiliki satu panel.

en: _Add to Panel...
id: T_ambah ke Panel...

en: _Delete This Panel
id: _Hapus Panel Ini

en: _New Panel
id: Pa_nel Baru

en: Application
id: Aplikasi

en: Application in Terminal
id: Aplikasi pada Terminal

en: Location
id: Lokasi

note: Type
en: _Type:
id: _Jenis:

note: Name
en: _Name:
id: _Nama:

en: _Browse...
id: _Telusur...

note: Comment
en: Co_mment:
id: Ko_mentar:

en: Choose an application...
id: Pilih aplikasi...

en: Choose a file...
id: Pilih berkas...

en: Comm_and:
id: Perint_ah:

en: _Location:
id: _Lokasi:

en: The name of the launcher is not set.
id: Nama peluncur belum diisi.

en: Could not save directory properties
id: Tidak dapat menyimpan properti direktori

en: The name of the directory is not set.
id: Nama direktori belum diisi.

en: The command of the launcher is not set.
id: Perintah yang hendak dipakai belum diisi.

en: The location of the launcher is not set.
id: Lokasi peluncur belum diisi.

en: Could not display help document
id: Tidak dapat membuka dokumen bantuan

en: Click on a window to force the application to quit. To cancel press <ESC>.
id: Klik pada sebuah jendela program untuk memaksanya mati. Tekan <ESC> untuk jika tidak jadi.

en: Force this application to exit?
id: Paksa aplikasi ini untuk ditutup?

en: If you choose to force an application to exit, unsaved changes in any open documents in it might get lost.
id: Apabila Anda memilih untuk menutup paksa aplikasi ini, perubahan dokumen yang belum disimpan oleh aplikasi tersebut akan hilang.

en: Cannot create initial panel layout.
id: Tak bisa membuat tata letak awal panel.

en: Browse and run installed applications
id: Mencari dan menjalankan aplikasi yang telah dipasang

en: Access documents, folders and network places
id: Mengakses dokumen, folder, serta jaringan

en: Applications
id: Aplikasi

en: _Edit Menus
id: Sunting M_enu

en: _Help
id: Ba_ntuan

en: Switch User
id: Ganti Pengguna

en: Bookmarks
id: Penanda Tautan

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
id: Membuka '%s'

en: Unable to scan %s for media changes
id: Tidak dapat memindai %s untuk perubahan media

en: Rescan %s
id: Pindai ulang %s

en: Unable to mount %s
id: Tidak dapat mengaitkan %s

en: Mount %s
id: Kait %s

en: Removable Media
id: Media Lepasan

en: Network Places
id: Lokasi Jaringan

note: is_exec? exec name
en: Open your personal folder
id: Membuka folder pribadi Anda

en: Open the contents of your desktop in a folder
id: Membuka isi desktop Anda di dalam sebuah folder

note: is_exec? exec
en: Computer
id: Komputer

note: name
en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
id: Menelusuri semua media simpan lokal maupun jarak jauh yang dapat diakses oleh komputer ini

note: is_exec? exec
en: Network
id: Jaringan

note: name
en: Browse bookmarked and local network locations
id: Menelusuri lokasi jaringan lokal maupun yang telah ditandai

en: Available
id: Ada

en: Busy
id: Sibuk

en: My Account
id: Akun Saya

en: Places
id: Lokasi

[ctx: Orientation]
en: Top
id: Atas

[ctx: Orientation]
en: Bottom
id: Bawah

[ctx: Orientation]
en: Left
id: Kiri

[ctx: Orientation]
en: Right
id: Kanan

en: Unable to load file '%s': %s.
id: Tidak dapat memuat berkas '%s': %s.

en: Could not display properties dialog
id: Tidak dapat menampilkan dialog properti

en: <small>Opaque</small>
id: <small>Solid</small>

en: <small>Transparent</small>
id: <small>Transparan</small>

en: Arro_ws on hide buttons
id: Panah pada tombo_l

en: Background
id: Latar Belakang

en: Background _image:
id: Gambar _latar belakang:

en: Co_lor:
id: _Warna:

en: E_xpand
id: _Perlebar

en: Image Background Details
id: Detail Latar Belakang

en: Panel Properties
id: Properti Panel

en: Pick a color
id: Pilih warna

en: Rotate image when panel is _vertical
id: Putar gambar pada panel _vertikal

en: S_tyle:
id: _Gaya:

en: Select background
id: Pilih latar belakang

en: Show hide _buttons
id: Tom_bol penyembunyi

en: Solid c_olor
id: _Warna:

en: Some of these properties are locked down
id: Ada beberapa properti ini yang dikunci

en: St_retch
id: _Bentang

en: _Autohide
id: Sembunyi otom_atis

en: _None (use system theme)
id: _Nihil (gunakan tema sistem)

en: _Orientation:
id: _Orientasi:

en: _Scale
id: _Skala

en: _Size:
id: _Ukuran:

en: _Tile
id: _Ubin

en: pixels
id: piksel

en: Could not open recently used document "%s"
id: Tidak dapat membuka dokumen "%s" yang baru-baru ini dipakai

en: An unknown error occurred while trying to open "%s".
id: Kesalahan tidak diketahui muncul ketika membuka "%s".

en: Clear the Recent Documents list?
id: Bersihkan daftar?

en: If you clear the Recent Documents list, you clear the following:
    • All items from the Places → Recent Documents menu item.
    • All items from the recent documents list in all applications.
id: Jika Anda membersihkan daftar dokumen yang baru-baru ini digunakan, Anda juga akan membersihkan:
    • Semua item dari menu Lokasi → Dokumen Baru-baru Ini.
    • Semua item dari daftar dokumen yang baru-baru ini digunakan dari semua aplikasi.

en: Clear Recent Documents
id: Bersihkan Daftar

en: Recent Documents
id: Dokumen Baru-baru Ini

en: Clear Recent Documents...
id: Bersihkan Daftar...

en: Clear all items from the recent documents list
id: Menghapus semua objek dari daftar dokumen yang baru-baru ini dibuka

en: Could not run command '%s'
id: Tidak dapat menjalankan perintah '%s'

en: Could not convert '%s' from UTF-8
id: Tidak dapat mengonversi '%s' menjadi UTF-8

en: Choose a file to append to the command...
id: Pilihlah berkas yang akan dibuka program ini...

en: Select an application to view its description.
id: Pilihlah aplikasi di atas untuk melihat keterangannya.

en: Will run command: '%s'
id: Akan menjalankan perintah: '%s'

en: URI list dropped on run dialog had wrong format (%d) or length (%d)
id: Daftar URI yang diberikan pada dialog eksekusi memiliki format (%d) atau panjang (%d) yang tidak benar

en: Could not display run dialog
id: Tidak dapat menampilkan dialog "jalankan"

en: Click this button to browse for a file whose name to append to the command string.
id: Klik pada tombol ini untuk mengambil nama berkas yang akan dibuka dengan perintah ini.

en: Click this button to run the selected application or the command in the command entry field.
id: Klik tombol ini untuk menjalankan aplikasi yang sudah dipilih atau untuk menjalankan perintah yang sudah dituliskan pada kolom perintah.

en: Command icon
id: Ikon perintah

en: List of known applications
id: Daftar aplikasi yang dikenal

en: Run Application
id: Jalankan Aplikasi

en: Run in _terminal
id: Jalankan dalam _terminal

en: Run with _file...
id: Jalankan dengan _berkas...

en: Select this box to run the command in a terminal window.
id: Pilih kotak ini untuk menjalankan program dalam jendela terminal.

en: Show list of known _applications
id: Tampilkan daftar _aplikasi yang dikenal

en: The icon of the command to be run.
id: Ikon aplikasi yang akan dijalankan.

en: _Run
id: _Jalankan

en: _Force quit
id: _Tutup paksa

en: C_lear
id: _Hapus

en: D_on't Delete
id: _Jangan Hapus

en: Specify an applet IID to load
id: Tentukan IID applet untuk dibuka

en: Specify a gconf location in which the applet preferences should be stored
id: Tentukan lokasi gconf di mana pilihan applet seharusnya disimpan

en: Specify the initial size of the applet (xx-small, medium, large etc.)
id: Tentukan ukuran awal untuk applet (xx-kecil, sedang, besar, dll.)

en: Specify the initial orientation of the applet (top, bottom, left or right)
id: Tentukan orientasi awal untuk applet (atas, bawah, kiri atau kanan)

[ctx: Size]
en: XX Small
id: XX Kecil

[ctx: Size]
en: X Small
id: X Kecil

[ctx: Size]
en: Small
id: Kecil

[ctx: Size]
en: Medium
id: Sedang

[ctx: Size]
en: Large
id: Besar

[ctx: Size]
en: X Large
id: X Besar

[ctx: Size]
en: XX Large
id: XX Besar

en: Failed to load applet %s
id: Gagal memuat aplet %s

note: This is an utility to easily test various applets
en: Test applet utility
id: Utilitas pengujian aplet

en: _Applet:
id: _Aplet:

en: _Prefs Dir:
id: Dir _Prefer:

en: Hide Panel
id: Sembunyikan Panel

note: translators: these string will be shown in MetaCity's switch window * popup when you pass the focus to a panel
en: Top Expanded Edge Panel
id: Panel Tepi Terekspansi Atas

en: Top Centered Panel
id: Panel Tengah Atas

en: Top Floating Panel
id: Panel Mengambang Atas

en: Top Edge Panel
id: Panel Tepi Atas

en: Bottom Expanded Edge Panel
id: Panel Tepi Terekspansi Bawah

en: Bottom Centered Panel
id: Panel Tengah Bawah

en: Bottom Floating Panel
id: Panel Mengambang Bawah

en: Bottom Edge Panel
id: Panel Tepi Bawah

en: Left Expanded Edge Panel
id: Panel Tepi Terekspansi Kiri

en: Left Centered Panel
id: Panel Tengah Kiri

en: Left Floating Panel
id: Panel Mengambang Kiri

en: Left Edge Panel
id: Panel Tepi Kiri

en: Right Expanded Edge Panel
id: Panel Tepi Terekspansi Kanan

en: Right Centered Panel
id: Panel Tengah Kanan

en: Right Floating Panel
id: Panel Mengambang Kanan

en: Right Edge Panel
id: Panel Tepi Kanan

en: Icon '%s' not found
id: Tidak menemukan ikon '%s'

en: file
id: berkas

en: Home Folder
id: Folder Rumah

note: Translators: this is the same string as the one found in * nautilus
en: File System
id: Sistem Berkas

en: Search
id: Cari

en: Open URL: %s
id: Membuka URL: %s

en: Delete this panel?
id: Hapus panel Ini?

en: When a panel is deleted, the panel and its
    settings are lost.
id: Menghapus panel juga akan menghapus pengaturannya.

en: A simple applet for testing the GNOME panel
id: Aplet sederhana untuk menguji panel GNOME

en: Factory for Test DBus Applet
id: Pabrik untuk Aplet DBus Uji

en: Test DBus Applet
id: Aplet DBus Uji

en: Test DBus Applet Factory
id: Pabrik Aplet DBus Uji
