synapse-project - en to fi translation catalogue (168 entries)

en: Search everything you do.
fi: Etsi kaikesta tekemästäsi.

note: activate has to stay in first position!
en: Activate
fi: Aktivoi

note: Whooot?! This cannot be true!
en: All
fi: Kaikki

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Audio
fi: Ääni

en: Applications
fi: Sovellukset

en: Places
fi: Sijainnit

en: Documents
fi: Asiakirjat

en: Images
fi: Kuvat

en: Video
fi: Videot

note: _labels.set (QueryFlags.ALL, _("All")); // Do not remove!
en: Include remote content
fi: Sisällytä etäsisältö

note: _labels.set (QueryFlags.FILES, _("Files"));
en: Uncategorized
fi: Luokittelemattomat

en: Searching...
fi: Etsitään...

en: No results found.
fi: Hakua vastaavia tuloksia ei löytynyt.

en: No recent activities found.
fi: Viimeisimpiä aktiviteetteja ei löytynyt.

en: Type to search...
fi: Etsi kirjoittamalla...

en: ...or press down key to browse recent activities
fi: ...tai selaa viimeisimpiä aktiviteetteja painamalla nuolinäppäintä

en: <b>%d of %d</b>
fi: <b>%d / %d</b>

en: Status
fi: Tila

en: Enable this plugin
fi: Ota liitännäinen käyttöön

en: Disable this plugin
fi: Poista liitännäinen käytöstä

en: About this plugin
fi: Tietoja liitännäisestä

en: Configure plugin
fi: Muokkaa liitännäisen asetuksia

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Synapse - Settings
fi: Synapse - Asetukset

en: Default
fi: Oletus

en: Essential
fi: Välttämätön

en: Execute
fi: Suorita

en: Execute without hiding
fi: Suorita piilottamatta

en: Alternative Delete
fi: Vaihtoehtoinen poisto

en: Next Result
fi: Seuraava tulos

en: Previous Result
fi: Edellinen tulos

en: First Result
fi: Ensimmäinen tulos

en: Last Result
fi: Viimeinen tulos

en: Next 5 Results
fi: Seuraavat viisi tulosta

en: Previous 5 Results
fi: Edelliset viisi tulosta

en: Next Category
fi: Seuraava luokka

en: Previous Category
fi: Edellinen luokka

en: Next Pane
fi: Seuraava ruutu

en: Previous Pane
fi: Edellinen ruutu

en: Paste
fi: Liitä

en: Paste current selection
fi: Liitä nykyinen valinta

en: Quit
fi: Lopeta

en: Shortcut already in use
fi: Pikanäppäin on jo käytössä

en: General
fi: Yleiset

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: Behavior & Look
fi: Toiminta ja ulkoasu

en: Theme:
fi: Teema:

note: Autostart checkbox
en: Startup on login
fi: Käynnistä kirjautumisen yhteydessä

note: Notification icon
en: Show notification icon
fi: Näytä ilmaisinkuvake

en: Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Action
fi: Toiminto

en: Shortcut
fi: Näppäinyhdistelmä

en: Click the shortcut you wish to change and press the new shortcut.
fi: Vaihda näppäinyhdistelmä napsauttamalla sitä ja antamalla uusi.

en: No results.
fi: Ei tuloksia.

en: <b>1 of %d</b>
fi: <b>1 / %d</b>

note: if is home dir
en: Home
fi: Koti

en: Root
fi: Juuri

en: Run
fi: Suorita

en: Run an application, action or script
fi: Suorita sovellus, toiminto tai komentosarja

en: Run in Terminal
fi: Suorita päätteessä

en: Run application or command in terminal
fi: Suorita sovellus tai käsky päätteessä

en: Open
fi: Avaa

en: Open using default application
fi: Avaa käyttäen oletussovellusta

en: Open folder
fi: Avaa kansio

en: Open folder containing this file
fi: Avaa tämän tiedoston sisältävä kansio

en: Copy to Clipboard
fi: Kopioi leikepöydälle

en: Copy selection to clipboard
fi: Kopioi valinta leikepöydälle

en: Control Banshee and add items to playlists.
fi: Hallitse Banshee-musiikkisoitinta ja lisää kappaleita soittolistoille.

note: DBusService.get_default ().name_is_activatable (BansheePlaybackController.UNIQUE_NAME), // doesn't work for banshee
en: Banshee is not installed
fi: Banshee-musiikkisoitinta ei ole asennettu

en: Play
fi: Toista

en: Start playback in Banshee
fi: Toista Banshee-musiikkisoittimessa

en: Pause
fi: Tauko

en: Pause playback in Banshee
fi: Keskeytä toisto Banshee-musiikkisoittimessa

en: Next
fi: Seuraava

en: Plays the next song in Banshee's playlist
fi: Toista seuraava kappale Bansheen soittolistasta

en: Previous
fi: Edellinen

en: Plays the previous song in Banshee's playlist
fi: Toista edellinen kappale Bansheen soittolistasta

en: Enqueue in Banshee
fi: Aseta Bansheen jonoon

en: Add the song to Banshee playlist
fi: Lisää kappale Bansheen soittolistalle

en: Play in Banshee
fi: Toista Banshee-musiikkisoittimessa

en: Clears the current playlist and plays the song
fi: Tyhjentää nykyisen soittolistan ja toistaa kappaleen

en: Calculator
fi: Laskin

en: Calculate basic expressions.
fi: Suorita laskutoimituksia.

en: bc is not installed
fi: Pakettia bc ei ole asennettu

en: Open chat
fi: Avaa keskustelu

en: Open a chat with selected contact
fi: Avaa keskustelu valitun kontaktin kanssa

en: Send a message
fi: Lähetä viesti

en: Send a message to the contact
fi: Lähetä viesti kontaktille

en: Send message to..
fi: Lähetä viesti...

en: Send a message to a contact
fi: Lähetä viesti yhteystiedolle

en: Chat actions
fi: Keskustelutoiminnot

en: Open chat, or send a message with your favorite IM
fi: Avaa keskustelu tai lähetä viesti käyttäen suosimaasi pikaviestintä

en: Run command
fi: Suorita komento

en: Find and execute arbitrary commands.
fi: Etsi ja suorita komentoja.

en: Search for and run applications on your computer.
fi: Etsi ja suorita koneelle asennettuja sovelluksia.

en: Open with %s
fi: Avaa sovelluksella %s

en: Opens current selection using %s
fi: Avaa nykyisen valinnan sovelluksessa %s

en: Search in Devhelp
fi: Etsi Devhelpistä

en: Search documentation for this symbol
fi: Etsi dokumentaatiota tälle symbolille

en: Search documentation using Devhelp.
fi: Etsi dokumentaatiota käyttäen Devhelpiä.

en: Devhelp is not installed
fi: Devhelpiä ei ole asennettu

en: Define
fi: Määritä

en: Look up definition in dictionary
fi: Etsi määritelmää sanakirjasta

en: Look up definitions of words.
fi: Etsi sanojen merkityksiä.

en: Open commonly used directories.
fi: Avaa usein käytettyjä hakemistoja.

en: Rename to
fi: Nimeä uudelleen

en: Rename the file to...
fi: Nimeä uudelleen...

en: File "%s"does not exist.
fi: Tiedostoa "%s" ei ole olemassa.

en: File Operations
fi: Tiedostotoiminnot

en: Copy, Cut, Paste and Delete files
fi: Kopioi, leikkaa, liitä ja poista tiedostoja

en: Upload to imgur
fi: Lähetä imgur-palveluun

en: Upload selection to imgur image sharer
fi: Lähetä valinta imgur-kuvajakopalveluun

en: The selection was successfully uploaded and its URL was copied to clipboard.
fi: Valinta lähetettiin onnistuneesti ja sen osoite on nyt kopioitu leikepöydälle.

en: An error occurred during upload, please check the log for more information.
fi: Lähettämisen aikana tapahtui virhe, tarkista lisätiedot lokista.

en: Share images using imgur.
fi: Jaa kuvia käyttäen imgur-palvelua.

en: Authorize with Launchpad
fi: Valtuuta Launchpadin kanssa

en: Please press the Finish button once you login to Launchpad with your web browser
fi: Napsauta Viimeistele-painiketta, kun olet kirjautunut Launchpadiin internetselaimella

en: Finish authorization
fi: Viimeistele valtuutus

en: Launchpad: Bug #%s
fi: Launchpad: Bugi #%s

en: Locate files with this name on the filesystem
fi: Paikallista tällä nimellä olevat tiedostot tiedostojärjestelmästä

en: Runs locate command to find files on the filesystem.
fi: Suorittaa locate-komennon tiedostojen etsimiseksi tiedostojärjestelmästä.

en: Unable to find "locate" binary
fi: Locate-ohjelmaa ei löytynyt

en: Search the web.
fi: Etsi internetistä.

en: Search the web using google.com
fi: Etsi verkosta käyttäen Googlea

en: Google Maps
fi: Google-kartat

en: Search using Google Maps
fi: Etsi käyttäen Google-karttoja

en: Pastebin selection
fi: Pastebin-valinta

en: Upload files to pastebin.
fi: Lähetä tiedostoja pastebin-palveluun.

en: Unable to find "pastebinit" program
fi: Ohjelmaa "pastebinit" ei löytynyt.

en: Pidgin is not installed.
fi: Pidginiä ei ole asennettu.

en: Send selected file within Pidgin
fi: Lähetä valittu tiedosto käyttäen Pidginiä

en: Control Rhythmbox and add items to playlists.
fi: Hallitse Rytmilaatikkoa ja lisää kappaleita soittolistoille.

en: Rhythmbox is not installed
fi: Rytmilaatikkoa ei ole asennettu

en: Start playback in Rhythmbox
fi: Toista Rytmilaatikossa

en: Pause playback in Rhythmbox
fi: Keskeytä toisto Rytmilaatikossa

en: Plays the next song in Rhythmbox's playlist
fi: Toista seuraava kappale Rytmilaatikon soittolistassa

en: Plays the previous song in Rhythmbox's playlist
fi: Toista edellinen kappale Rytmilaatikon soittolistassa

en: Enqueue in Rhythmbox
fi: Lisään Rytmilaatikon jonoon

en: Add the song to Rhythmbox playlist
fi: Lisää kappale Rytmilaatikon soittolistaan

en: Play in Rhythmbox
fi: Toista Rytmilaatikossa

en: Lock Screen
fi: Lukitse näyttö

en: Locks screen and starts screensaver.
fi: Lukitsee näytön ja käynnistää näytönsäästäjän.

en: Lock screen of your computer.
fi: Lukitse tietokoneesi näyttö.

en: Selection
fi: Valinta

note: plugin title
en: Provides actions for currently selected text.
fi: Tarjoaa toimintoja valittuna olevalle tekstille.

en: Selected text
fi: Valittu teksti

note: Plugin title
en: Connect to host with SSH
fi: Yhdistä palvelimeen käyttäen SSH:ta

note: description icon name reference to this function true if user's system has all required components which the plugin needs
en: ssh is not installed
fi: ssh:ta ei ole asennettu

en: Connect with SSH
fi: Yhdistä käyttäen SSH:ta

en: Suspend
fi: Valmiustila

en: Put your computer into suspend mode
fi: Aseta tietokone valmiustilaan

en: Hibernate
fi: Lepotila

en: Put your computer into hibernation mode
fi: Aseta tietokone lepotilaan

en: Shut Down
fi: Sammuta

en: Turn your computer off
fi: Sammuta tietokoneesi

en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

en: Restart your computer
fi: Käynnistä tietokonesi uudelleen

en: Suspend, hibernate, restart or shutdown your computer.
fi: Aseta tietokone valmius- tai lepotilaan, käynnistä uudelleen tai sammuta.

en: ConsoleKit wasn't found
fi: ConsoleKit-taustapalvelua ei löytynyt

en: few moments ago
fi: hetki sitten

en: %d minute ago | %d minutes ago
fi[0]: %d minuutti sitten
fi[1]: %d minuuttia sitten

en: %d hour ago | %d hours ago
fi[0]: %d tunti sitten
fi[1]: %d tuntia sitten

en: %d day ago | %d days ago
fi[0]: %d päivä sitten
fi[1]: %d päivää sitten

en: %d week ago | %d weeks ago
fi[0]: %d viikko sitten
fi[1]: %d viikkoa sitten

en: Search various items logged by Zeitgeist.
fi: Etsi Zeitgeistin keräämästä tiedosta.

en: Zeitgeist is not installed
fi: Zeitgeistia ei ole asennettu
