synapse-project - en to ja translation catalogue (103 entries)

en: Search everything you do.
ja: やることを何でも検索します。

note: activate has to stay in first position!
en: Activate
ja: アクティブ化

note: Whooot?! This cannot be true!
en: All
ja: 全て

en: Actions
ja: アクション

en: Audio
ja: 音楽

en: Applications
ja: アプリケーション

en: Places
ja: 場所

en: Documents
ja: ドキュメント

en: Images
ja: 画像

en: Video
ja: 動画

en: Internet
ja: インターネット

note: _labels.set (QueryFlags.ALL, _("All")); // Do not remove!
en: Include remote content
ja: リモートコンテンツを含む

note: _labels.set (QueryFlags.FILES, _("Files"));
en: Uncategorized
ja: 未分類

en: Searching...
ja: 検索しています...

en: No results found.
ja: 見つかりませんでした。

en: No recent activities found.
ja: 最近の活動は見つかりませんでした。

en: Type to search...
ja: 入力して検索...

en: Status
ja: ステータス

en: Enable this plugin
ja: このプラグインを有効にする

en: Disable this plugin
ja: このプラグインを無効にする

en: About this plugin
ja: このプラグインについて

en: Configure plugin
ja: プラグインを設定する

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Synapse - Settings
ja: Synapse - 設定

en: Default
ja: デフォルト

en: Execute
ja: 実行

en: Next Result
ja: 次の結果

en: Previous Result
ja: 前の結果

en: First Result
ja: 最初の結果

en: Last Result
ja: 最後の結果

en: Next 5 Results
ja: 次の5つの結果

en: Previous 5 Results
ja: 前の5つの結果

en: Next Category
ja: 次のカテゴリ

en: Previous Category
ja: 前のカテゴリ

en: Next Pane
ja: 次のペイン

en: Previous Pane
ja: 前のペイン

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Quit
ja: 終了

en: Shortcut already in use
ja: ショートカットは既に使用中です

en: General
ja: 全般

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Behavior & Look
ja: 挙動と外観

en: Theme:
ja: テーマ:

note: Autostart checkbox
en: Startup on login
ja: ログイン時に起動する

note: Notification icon
en: Show notification icon
ja: 通知アイコンを表示する

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: Action
ja: 動作

en: Shortcut
ja: ショートカット

en: Click the shortcut you wish to change and press the new shortcut.
ja: 変更したいショートカットをクリックして、新しいショートカットを入力して下さい。

en: No results.
ja: 結果はありません。

note: if is home dir
en: Home
ja: ホーム

en: Run
ja: 実行

en: Run in Terminal
ja: 端末内で実行

en: Run application or command in terminal
ja: 端末内でアプリケーションまたはコマンドを実行

en: Open
ja: 開く

en: Open using default application
ja: デフォルトのアプリケーションを使って開く

en: Open folder
ja: フォルダーを開く

en: Open folder containing this file
ja: このファイルを含むフォルダを開く

en: Copy to Clipboard
ja: クリップボードへコピー

en: Copy selection to clipboard
ja: 選択範囲をクリップボードにコピーします

note: DBusService.get_default ().name_is_activatable (BansheePlaybackController.UNIQUE_NAME), // doesn't work for banshee
en: Banshee is not installed
ja: Bansheeはインストールされていません

en: Play
ja: 再生

en: Pause
ja: 一時停止

en: Next
ja: 次へ

en: Previous
ja: 前へ

en: Play in Banshee
ja: Bansheeで再生する

en: Calculator
ja: 電卓

en: Open chat
ja: チャットを開く

en: Send a message
ja: メッセージを送信する

en: Send a message to the contact
ja: 連絡先にメッセージを送信する

en: Send a message to a contact
ja: 連絡先にメッセージを送信する

en: Run command
ja: コマンドを実行

en: Open with %s
ja: %sで開く

en: Search in Devhelp
ja: Devhelpで検索

en: Devhelp is not installed
ja: Devhelpがインストールされていません

en: File Operations
ja: ファイル操作

en: Upload to imgur
ja: imgurにアップロードする

en: Share images using imgur.
ja: imgurを使って画像を共有する。

en: Google Maps
ja: Google マップ

en: Pidgin is not installed.
ja: Pidginはインストールされていません。

en: Rhythmbox is not installed
ja: Rhythmboxはインストールされていません

en: Play in Rhythmbox
ja: Rhythmboxで再生

en: Lock Screen
ja: 画面のロック

en: Lock screen of your computer.
ja: コンピューターの画面をロックします。

en: Selection
ja: 選択

en: Selected text
ja: 選択されたテキスト

note: description icon name reference to this function true if user's system has all required components which the plugin needs
en: ssh is not installed
ja: sshはインストールされていません

en: Connect with SSH
ja: SSHで接続します

en: Suspend
ja: サスペンド

en: Hibernate
ja: ハイバネート

en: Shut Down
ja: シャットダウン

en: Turn your computer off
ja: コンピューターの電源を切る

en: Restart
ja: 再起動

en: Restart your computer
ja: コンピュータを再起動します

en: Xnoise is not installed!
ja: Xnoiseはインストールされていません！

en: Stop
ja: 停止

en: Play in Xnoise
ja: Xnoiseで再生

en: few moments ago
ja: 数秒前

en: %d minute ago | %d minutes ago
ja[0]: %d分前

en: %d hour ago | %d hours ago
ja[0]: %d時間前

en: %d day ago | %d days ago
ja[0]: %d日前

en: %d week ago | %d weeks ago
ja[0]: %d週間前
