apport - en to my translation catalogue (51 entries)

en: Collect system information
my: ပကောံစွံတၚ်နၚ်သၞောတ်စက်

en: System problem reports
my: သၞောတ်လိက်ဒုၚ်စဳရေၚ်ပြဿနာဂမၠိုၚ်

en: Please enter your password to access problem reports of system programs
my: သွက်ဂွံလုပ်ကျောဝ်ဒုၚ်စဳရေၚ်ပြဿနာသၞောတ်စက်ဂှ်တက်စုတ်ကုဒ်ဒၠုက်ညိ

en: Press any key to continue...
my: သွက်ဂွံဆက်ကၠောန်ဂှ် ဍဵုကောန်ဍေၚ်မွဲမွဲညိ

en: What would you like to do? Your options are:
my: မုမိက်ဂွံပရော၊ သွက်မၞးဂွံရုဲဂမၠိုၚ်:

en: Please choose (%s):
my: သ္ပဂုဏ်တုဲ ရုဲကဵု(%s):ညိ

en: Send problem report to the developers?
my: ပြဿနာဂမၠိုၚ်ဝွံ ပလံၚ်ပစိုပ်ကဵု developers ဏောဝ်

en: &Send report (%s)
my: ပလံ၎်လိက်ဒုၚ်စဳရေၚ်(%s)

en: &Examine locally
my: &စၟဳစၟတ်ပ္ဍဲ

en: &View report
my: ကျောဝ်လိက်ဒုၚ်စဳရေၚ်

en: &Keep report file for sending later or copying to somewhere else
my: &ဂိုၚ်စွံလဝ်ဖှိုၚ်ဒုၚ်စဳရေၚ်သွက်ဂွံပလံၚ်လက်ကြဴဟွံသေၚ်မ္ဂးကူစွံလဝ်မွဲမွဲဒၞါဲ

en: Cancel and &ignore future crashes of this program version
my: တးပါဲဟွံသေၚ်လ္ပပဂရုကဵုတၚ်လီုလီုသပ်ဝဴversion

en: &Cancel
my: &တးပါဲ

en: Problem report file:
my: ဖှိုၚ်ဒုၚ်စဳရေၚ်ပြဿနာ

en: &Confirm
my: &တုပ်စိုတ်

en: Error: %s
my: တၚ်ဗၠေတ်:%s

en: Collecting problem information
my: ပကောံမံၚ်အတၚ်နၚ်ပြဿနာဂမၠိုၚ်

en: Uploading problem information
my: ပ္တိုန်ထ္ၜးတၚ်နၚ်ပြဿနာ

en: &Done
my: &တုဲယျ

en: none
my: မုဟွံမွဲ

en: Choices:
my: ပွမရုဲစှ်ဂမၠိုၚ်

en: File does not exist.
my: ဖှိုၚ်ဟွံမွဲ

en: To continue, you must visit the following URL:
my: သွက်ဂွံဆက်အာဂှ် လုပ်ပ္ဍဲကဵု URLညိ

en: You can launch a browser now, or copy this URL into a browser on another computer.
my: ပံက် browserမွဲဂွံယျ၊ ဟွံသေၚ်မ္ဂးကူစွံURLပ္ဍဲကဵု browserကောန်ပျူတာတၞဟ်ညိ

en: Launch a browser now
my: ပံက် browser

en: Write modified report to given file instead of changing the original report
my: သၞးပၠေဝ်လိက်ဒုၚ်စဳရေၚ်မူလဂှ် ချူကေတ်တၟိမွဲတုဲ ပ္တိုန်ညိ

en: Override report's CoreFile
my: ကလေၚ်ချူကဵုဖှိုၚ်ဒုၚ်စဳရေၚ်အဓိကညိ

en: Override report's ProcMaps
my: ကလေၚ်ချူဒုၚ်စဳရေၚ် ProcMapsညိ

en: Rebuild report's Package information
my: ကလေၚ်ဒက်ပ္တန်ဒုၚ်စဳရေၚ်တၚ်နၚ် Packageညိ

en: Usage: %s <report> <target directory>
my: ဝေါဟာ: %s <report> <target directory>

en: Destination directory exists and is not empty.
my: ဂၠံၚ်ဍာန်ဒၞါဲဂှ်တိတ်အာတုဲလေဝ် သှေ်ၜက်မံၚ်ဏီ

en: See man page for details.
my: ကျောဝ်မုက်လိက်မၞးသွက်သောဲသောဲဗြောဲဗြောဲ

en: specify the log file name produced by valgrind
my: ဖှိုၚ် valgrindမပ္တိတ်လဝ်ဝွံ စုတ်ကဵုယၟုချိုတ်တ်ပၠိုတ်တ်ညိ

en: Error: %s is not an executable. Stopping.
my: တၚ်ဗၠေတ် %s ဝွံစကာဟွံဂွံ၊ ဒေါံမံၚ်

en: Report a problem...
my: ဒုၚ်စဳရေၚ်ပြဿနာ

en: Sorry, the application %s has stopped unexpectedly.
my: အောန်စိုတ်ကွေံရ၊ သပ်ဝဴ %s ဝွံ ဒေါံအာယျ

en: Sorry, %s has closed unexpectedly.
my: အောန်စိုတ်ကွေံရ၊ %s ဝွံ ကၟာတ်အာယျ

en: Sorry, %s has experienced an internal error.
my: အောန်စိုတ်ကွေံရ၊ %s ဝွံ ဒှ်မံၚ်ပြဿနာလ္ပာ်ပ္ဍဲ

en: Send
my: ပလံၚ်ဗ္စိုပ်

en: Show Details
my: ထ္ၜးဗွဲတြး

en: Continue
my: ဆက်အာ

en: The application %s has stopped responding.
my: သပ်ဝဴ %s ဝွံ ခက်ခုဲဒေါံအာယျ

en: The program "%s" has stopped responding.
my: အစဳအဇန် %sဝွံဒေါံအာယျ

en: Package: %s
my: ဓုပ်ကဠာ: %s

en: Sorry, a problem occurred while installing software.
my: အခိၚ်ပ္တိုန်စုတ်မံၚ် ပြဿနာနွံမံၚ်ညိည

en: The application %s has experienced an internal error.
my: သပ်ဝဴ %sဝွံ ဒှ်မံၚ်ပြဿနာပ္ဍဲစက်

en: The application %s has closed unexpectedly.
my: သပ်ဝဴ %sဝွံ ကၟာတ်အာယျ

en: If you notice further problems, try restarting the computer.
my: ယဝ်ဆဵုပြဿနာတၞဟ်နူဏံမ္ဂး ကၟာတ် ပံက်ကောန်ပျူတာမၞးတုဲ စမ်ရံၚ်ညိ

en: Ignore future problems of this type
my: ဂကူပြဿနာဏံဝွံ ဟလေတ်ထောံညိ

en: Hide Details
my: ပၞုက်ထောံတၚ်သောဲသောဲဗြောဲဗြောဲဂမၠိုၚ်

en: Apport crash file
my: ဖှိုၚ်လီုလီုနူApport
