audio-recorder - en to he translation catalogue (46 entries)

en: This product is released under terms of GPL, GNU GENERAL PUBLIC LICENSE v3.
he: מוצר זה משוחרר תחת הרישיון הציבורי הכללי של גנו, גרסה 3.

en: Please see http://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt for more details.
he: לפרטים נוספים ניתן לעיין ב־ http://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt

note: Add the button Show dialog with [Installation details]
en: Installation details
he: פרטי התקנה

note: 3) Add "User defined audio source" (user defined group of devices, selected for recording) ----------------------------
en: User defined audio source
he: מקורות שמע מוגדרי משתמש

note: Add "Default" device Translators: This is system's default audio device. id
en: System's default device
he: התקני בררת המחדל של המערכת

note: Translators: The "Public API" setting refers to Skype's Options -> Public API menu.
en: Access to Skype denied.
    Answer YES to grant access to Skype.
    You can enable/disable this in the Skype's "Public API" settings.
he: הגישה ל־Skype נדחתה.
    בחירה ב„כן“ תאפשר גישה אל Skype.
    ניתן להפעיל או לנטרל תכונה זו בהגדרות „API ציבורי“ ב־Skype.

note: Send message to the GUI (normally a red message label) Translators: This message is shown in the GUI. A red label.
en: Skype is offline. Cannot connect to Skype unless you login.
he: Skype אינו מקוון. לא ניתן להתחבר ל־Skype אלמלא נכנסת לחשבונך

note: Translators: This is a folder/directory where we put recordings from the Skype
en: Skype calls
he: שיחות Skype

note: Incoming Skype call. Translators: This is used like "Call from Alexander to Anna-Katarina 2010-12-26 10:30:20" Outgoing Skype call. Translators: This is used like "Call from Anna-Katarina to Alexander 2010-12-26 10:30:20"
en: Call from %s to %s %s
he: שיחה מאת %s אל %s %s

note: Translator: This error message is shown in a MessageBox. Very rare error.
en: Cannot start the internet browser.
    Please open the help file %s manually.
he: לא ניתן להפעיל את דפדפן האינטרנט.
    נא לפתוח את קובץ העזרה %s ידנית.

en: Print program name and version.
he: הדפסת שם התכנית והגרסה.

en: Show application window at startup (0=hide main window, 1=force display of main window).
he: הצגת חלון היישום עם הפעלת המערכת (0=הסתרת החלון הראשי, 1= אילוץ הצגת החלון הראשי).

en: Show icon on the system tray (0=hide icon, 1=force display of icon).
he: הצגת סמל באזור הדיווחים (0=הסתרת הסמל, 1=אילוץ הצגת הסמל).

en: List signal level values in a terminal window.
he: הצגת רשימת ערכי רמות האות בחלון מסוף.

note: Translators: This is a button label, also used in the menu. Stop recording. Translators: This belongs to the tray menu (menu on the system tray).
en: Stop recording
he: עצירת ההקלטה

note: Translators: This is a button label, also used in the menu. Continue recording. Translators: This belongs to the tray menu (menu on the system tray).
en: Continue recording
he: המשך ההקלטה

note: Translators: This is a button label, also used in the menu. Start recording. Translators: This belongs to the tray menu (menu on the system tray).
en: Start recording
he: התחלת ההקלטה

note: Translators: This is a small right-click-menu on the [Close] button.
en: Quit
he: יציאה

note: Translators: This is a GUI label. Keep it short.
en: File:
he: קובץ:

note: "Add to file" label. Translators: This is a GUI label. Keep it VERY short.
en: Add.
he: הוספה.

note: "Timer>" GUI expander. Translators: This is a GUI label. Keep it short.
en: Timer.
he: שעון עצר.

note: "Audio settings>" GUI expander. Translators: This is a GUI label.
en: Audio settings.
he: הגדרות שמע.

note: Audio Source label (meaning Audio Source, the device or program that produces sound). Translators: This is a GUI label. Keep it short.
en: Source:
he: מקור:

note: Audio format; .OGG, .MP3, .WAV, etc. See media-profiles.c. Translators: This is a GUI label. Keep it short.
en: Format:
he: תבנית:

note: [Additional settings] button. Translators: This is a label on the [Additional settings] button. Translators: This is a title in the additional settings dialog
en: Additional settings
he: הגדרות נוספות

note: Add "Microphone" to the device description
en: (Microphone)
he: (מיקרופון)

note: Program name. Translators: This is the name of this Audio Recorder program.
en: Audio Recorder
he: מקליט השמע

note: Tray menu. Translators: This belongs to the tray menu (menu on the system tray).
en: Show window
he: הצגת החלון

note: Tray menu. Translators: This belongs to the tray menu (menu on the system tray).
en: Hide window
he: הסתרת חלון

note: Pause recording. Translators: This belongs to the tray menu (menu on the system tray).
en: Pause recording
he: השהיית ההקלטה

note: Menu item "Show saved recordings". Open Audio-folder and show all saved recordings. Translators: This belongs to the tray menu (menu on the system tray)
en: Show saved recordings
he: הצגת הקלטות שמורות

note: Translators: This is a directory name like "/home/username/Audio". We store all recordings in this directory.
en: Audio
he: אודיו

note: Translators: This is a title in a directory chooser dialog.
en: Select Directory
he: בחירת תיקייה

note: Set GUI label
en: Recording devices for %s:
he: התקני הקלטה אצל %s:

note: Translators: This is a label in the [Additional settings] dialog
en: Media players (RhythmBox, Banshee, etc.)
he: נגני מדיה (Rhythmbox, Banshee, וכדו')

note: Translators: This is a label/help text in the [Additional settings] dialog
en: Select output device (speakers) for recording.
he: בחירת התקני פלט (רמקולים) להקלטה.

note: Translators: This is a label/help text in the [Additional settings] dialog
en: Select both output device (speakers) and webcam/microphone.
he: בחירת התקן פלט נוסף (לרמקולים), מצלמת אינטרנט או מיקרופון.

note: Translators: This is a label/help text in the [Additional settings] dialog
en: Select one or more devices for recording.
he: בחירת התקן בודד או יותר להקלטה.

note: Translators: This is a [Tab-page] in the [Additional settings] dialog.
en: General
he: הגדרות כלליות

note: "Folder name:" label Translators: This is a GUI label. Keep it short.
en: Folder name:
he: שם תיקייה:

note: "Filename format:" label Translators: This is a GUI label. Keep it short.
en: Filename format:
he: מבנה שם קובץ

note: Translators: This is a label for an ON/OFF switch.
en: Show icon on the system tray.
he: הצגת סמלילים בשורת המשימות.

note: Translators: This is a label for an ON/OFF switch.
en: Auto-start this application at login.
he: הפעלת יישום זה אוטומטית עם הכניסה למערכת.

note: Translators: This is a label for an ON/OFF switch.
en: Record ringing sound for Skype.
he: הקלטת צליל צלצול ל-Skype.

note: Translators: This is a [Tab-page] in the [Additional settings] dialog.
en: Device settings
he: הגדרות התקן

en: Installed items:
he: פריטים מותקנים:
