docky - en to da translation catalogue (166 entries)

en: Search Docklets...
da: Søg Docklets

en: Search Helpers...
da: Søg Hjælpere...

en: Click on any dock to configure.
da: Klik på en dock for at konfigurere.

en: Drag any dock to reposition.
da: Træk i en dock for at flytte.

en: Delete the currently selected dock?
da: Vil du slette den valgte dock?

en: If you choose to delete the dock, all settings
    for the deleted dock will be permanently lost.
da: Hvis du sletter docken, vil alle indstillinger
    for den slettede dock gå tabt.

en: _Delete Dock
da: _Slet Dock

en: _Select
da: _Vælg

en: .tar Archives
da: .tar Arkiver

en: Author
da: Udvikler

en: Move this docklet up on the selected dock
da: Flyt denne docklet op på den valgte dock

en: Move this docklet down on the selected dock
da: Flyt denne docklet ned på den valgte dock

en: Move this docklet left on the selected dock
da: Flyt denne docklet til venstre på den valgte dock

en: Move this docklet right on the selected dock
da: Flyt denne docklet til højre på den valgte dock

en: About this docklet
da: Om denne docklet

en: Add this docklet to the selected dock
da: Tilføj denne docklet til den valgte dock

en: Remove this docklet from the selected dock
da: Fjern denne docklet fra den valgte dock

en: Docky requires compositing to work properly. Certain options are disabled and themes/animations will look incorrect.
da: Docky kræver kompositionering for at fungere korrekt. Visse muligheder er stået fra og temaer/animationer vil se forkerte ud.

en: Uninstall
da: Afinstallér

en: About this helper
da: Om denne hjælper

en: Enable this helper
da: Aktivér denne hjælper

en: Disable this helper
da: Deaktivér denne hjælper

en: Running
da: Kører

en: Stopped
da: Stoppet

en: <i>Never hides; maximized windows do not overlap the dock.</i>
da: <i>Skjules aldrig; maksimerende vinduer overlapper ikke docken.</i>

en: <i>Hides whenever the mouse is not over it.</i>
da: <i>Skjules når musen ikke er over den.</i>

en: Drop to add to dock
da: Slip for at tilføje dock

en: _Settings
da: _Indstillinger

en: _About
da: _Om

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Quit Docky
da: _Afslut Docky

en: Docky Settings
da: Docky Indstillinger

en: _Start When User Logs In
da: _Start Når Bruger Logger Ind

en: _Theme:
da: _Tema:

en: _Install
da: _Installér

en: <b>General Options</b>
da: <b>Generelle Indstillinger</b>

en: All
da: Alle

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Usable
da: Brugbar

en: Helpers
da: Hjælpere

en: _New Dock
da: _Ny Dock

en: None
da: Ingen

en: Autohide
da: Autogem

en: Window Dodge
da: Vindue Duk

en: _Icon Size:
da: _Ikon Størrelse:

en: _Panel Mode
da: _Panel Tilstand

en: 3D Back_ground
da: 3D Bag_grund

en: Drop to open with {0}
da: Slip for at åbne med {0}

en: New _Window
da: Nyt _Vndue

en: _Open
da: _Åben

en: _Pin to Dock
da: _Fastgør til Dock

en: Drop to move to {0}
da: Slip for at flytte til {0}

en: Not enough free space on destination.
da: Ikke nok fri plads på destinationen.

en: Complete
da: Færdig

en: Moving
da: Flytter

en: Copying
da: Kopiérer

en: Unma_ximize
da: _Gendan

en: Ma_ximize
da: Ma_ksimér

en: _Restore
da: _Gendan

en: Mi_nimize
da: Min_imér

en: _Close All
da: _Luk Alle

en: Sign up for {0}
da: Registrer for {0}

en: Validating...
da: Validerer...

en: Don't have {0}?
da: Har ikke {0}?

en: Account validation failed!
da: Kontovalidering mislykkedes!

en: Verify and save account information
da: Bekræft og gem kontoinformation

en: Account validation succeeded!
da: Kontovalidering lykkedes!

en: Password
da: Adgangskode

en: Username
da: Brugernavn

en: <i>Verify and save account information</i>
da: <i>Kontrollér og gem kontoinformation</i>

en: Don't have an account?
da: Har du ikke en konto?

en: No Battery Found
da: Intet Batteri Fundet

en: {0} hour | {0} hours
da[0]: {0} time
da[1]: {0} timer

en: {0} minute | {0} minutes
da[0]: {0} minut
da[1]: {0} minutter

en: until charged
da: indtil opladt

en: remaining
da: tilbage

en: Di_gital Clock
da: Di_gital Ur

en: 24-Hour _Clock
da: 24-Timer _Ur

en: Show _Date
da: Vis _Dato

en: Select _Theme
da: Vælg _Tema

en: Themes
da: Temaer

en: Theme
da: Tema

en: _Add Label
da: _Tilføj Etikette

en: Check e_very:
da: Tjek h_ver:

en: minutes
da: minutter

en: Click to set username and password.
da: Klik for at vælge brugernavn og kodeord

en: (no subject)
da: (intet emne)

en: You have {0} new, unread messages
da: Du har {0} nye, beskeder

en: From: {0}
da: Fra: {0}

en: Feed Error
da: Feed Fejl

en: Invalid Username
da: Ugyldigt Brugernavn

en: Network Error
da: Netværksfejl

en: General Error
da: Generel Fejl

en: Gmail Configuration
da: Gmail Konfiguration

en: No unread mail
da: Intet ulæst post

en: {0} unread message | {0} unread messages
da[0]: {0} ulæst besked
da[1]: {0} ulæst beskeder

en: Checking mail...
da: Tjekker e-mail...

en: _View
da: _Vis

en: _Compose Mail
da: _Skriv E-Mail

en: View C_ontacts
da: Vis K_ontakter

en: New Mail
da: Ny E-Mail

en: Check _Mail
da: Tjek _E-Mail

en: Labels
da: Etiketter

en: Login
da: Log ind

en: From:
da: Fra:

en: _Eject
da: _Skub ud

en: _Unmount
da: _Skub ud

en: Network Manager
da: Netværkshåndtering

en: Connecting...
da: Tilslutter...

en: Disconnected
da: Forbindelse afbrudt

en: Connected: {0}
da: Tilsluttet: {0}

en: My _Stations
da: Mine _Stationer

en: S_earch
da: S_øg

en: No stations found.
da: Ingen stationer fundet

en: Please try your search again.
da: Prøv at søge igen.

en: Fetching Information...
da: Henter Information

en: Click to add NPR stations.
da: Klik for at tilføje NPR stationer

en: Home Page
da: Forside

en: Program Schedule
da: Programoversigt

en: Donate
da: Donér

en: Live Streams
da: Direkte Streams

en: Settings
da: Indstillinger

en: _Clear Recent Documents...
da: _Ryd seneste dokumenter

en: Clear the Recent Documents list?
da: Ryd listen over seneste dokumenter?

en: Clear Recent Documents
da: Ryd seneste dokumenter

en: If you clear the Recent Documents list, you clear the following:
    • All items from the Places → Recent Documents menu item.
    • All items from the recent documents list in all applications.
da: Hvis du rydder listen over seneste dokumenter, rydder du følgende:
    • Alle elementerne fra Steder → seneste dokumenter-menupunktet.
    • Alle elementerne fra seneste dokumenter i alle programmer.

en: Log Out
da: Log af

en: Are you sure you want to close all programs and log out of the computer?
da: Er du sikker på, at du vil afslutte alle programmer og logge ud af denne computer?

en: Restart
da: Genstart

en: Are you sure you want to close all programs and restart the computer?
da: Er du sikker på, du vil lukke alle programmer og genstarte computeren?

en: Shut Down
da: Luk ned

en: Are you sure you want to close all programs and shut down the computer?
da: Er du sikker på, du vil lukke alle programmer og slukke computeren?

en: A timer set for {0} has expired.
da: En timer sat til {0} er udløbet.

en: Time remaining:
da: Tid tilbage:

en: Timer paused, time remaining:
da: Timer sat på pause, tid tilbage:

en: Set the timer's label to:
da: Sæt timerens etiket til:

en: _Set Label
da: _Sæt Etiket

en: hour | hours
da[0]: time
da[1]: timer

en: minute | minutes
da[0]: minut
da[1]: minutter

en: second | seconds
da[0]: sekund
da[1]: sekunder

en: Drop to move to Trash
da: Slip for at flytte til papirkurv

en: No items in Trash
da: Ingen elementer i Papirkurven

en: {0} item in Trash | {0} items in Trash
da[0]: {0} element i Papirkurven
da[1]: {0} elementer i Papirkurven

en: Restore Files
da: Gendan Filer

en: _Open Trash
da: _Åbn Papirkurv

en: Empty _Trash
da: _Tøm Papirkurv

en: Empty all of the items from the trash?
da: Slet alle filer i papirkurven?

en: _Search
da: _Søg

en: Use _Metric Units
da: Brug _Metriske Enheder

en: Invalid Weather Location
da: Ugyldig Vejr Lokalitet

en: Weather data provided by Google.  This source requires locations to be specified as US Zip Code or 'City, Country'.
da: Vejrdata leveres af Google. Denne kilde kræver at lokaliteter angives som Amerikansk postnummer eller som 'By, Land'.

en: Weather data provided by and copyright Weather Underground.  This source requires locations to be specified as US Zip Code or 'City, Country'.
da: Vejrdata leveres af Weather Underground. Denne kilde kræver at lokaliteter angives som Amerikansk postnummer eller som 'By, Land'.

en: No results found.
da: Fandt ingen resultater.

en: Weather Configuration
da: Vejr Konfiguration

en: Click to add a location.
da: Klik for at tilføje en lokalitet.

en: Fetching data...
da: Henter data...

en: Radar _Map
da: Radar _Kort

en: Forecasts
da: Vejrudsigter

en: Check _Weather
da: Tjek Vejr

en: _Today
da: I D_ag

en: T_omorrow
da: I M_orgen

note: draw humidity
en: {0} humidity
da: {0} luftfugtighed

en: Switch Desks
da: Skift Skriveborde

en: Desk
da: Skivebord

en: Virtual Desk
da: Virtuelt Skrivebord
