apport - en to he translation catalogue (100 entries)

note: TRANS: %s is the name of the operating system
en: This is not a genuine %s package
he: זוהי אינה חבילת %s מקורית

en: You have some obsolete package versions installed. Please upgrade the following packages and check if the problem still occurs:
    
    %s
he: כמה מחבילות התוכנה המותקנות אצלך הינן מיושנות. נא לעדכן את החבילות הבאות ולבדוק האם התקלה נמשכת:
    
    %s

en: The program crashed on an assertion failure, but the message could not be retrieved. Apport does not support reporting these crashes.
he: התוכנה קרסה עקב

en: unknown program
he: תוכנה לא ידועה

en: Sorry, the program "%s" closed unexpectedly
he: מצטערים, התוכנה "%s" נסגרה במפתיע

en: Problem in %s
he: תקלה ב-%s

en: Your computer does not have enough free memory to automatically analyze the problem and send a report to the developers.
he: למחשבך אין די זכרון פנוי כדי לנתח את התקלה אוטומטית ולשלוח דוח למפתחים.

note: package does not exist
en: Invalid problem report
he: דוח תקלה שגוי

en: The report belongs to a package that is not installed.
he: הדוח שייך לחבילה שאינה מותקנת.

en: This problem report is damaged and cannot be processed.
he: דוח תקלה זה פגום ולכן לא ניתן לעבד אותו.

en: The problem cannot be reported:
    
    %s
he: לא ניתן לדווח על תקלה זו:
    
    %s

en: You are not allowed to access this problem report.
he: אינך מורשה לגשת לדוח תקלה זה.

en: Error
he: שגיאה

en: There is not enough disk space available to process this report.
he: אין די שטח פנוי בכונן כדי לעבד דוח זה.

en: No package specified
he: לא צויינה כל חבילה

en: You need to specify a package or a PID. See --help for more information.
he: עליך לציין חבילה או מזהה תהליך. עיין ב --help לקבלת מידע נוסף.

en: Invalid PID
he: מזהה התהליך שגוי

en: The specified process ID does not belong to a program.
he: מזהה התהליך שצויין אינו שייך לאף תוכנית.

en: Permission denied
he: הגישה נדחתה

en: The specified process does not belong to you. Please run this program as the process owner or as root.
he: התהליך שצויין אינו שייך לך. נא להריץ תוכנה זו כבעל התהליך או כמנהל (root).

en: Package %s does not exist
he: החבילה %s אינה קיימת

en: What kind of problem do you want to report?
he: מהי הבעיה עליה ברצונך לדווח?

en: Unknown symptom
he: תסמין לא מוכר

en: The symptom "%s" is not known.
he: התסמין "%s" אינו מוכר.

en: Print the Apport version number.
he: הצגת מספר הגרסה של Apport.

en: Could not determine the package or source package name.
he: לא ניתן לאתר את החבילה או את שם חבילת המקור.

en: Unable to start web browser
he: לא יכול להפעיל את דפדפן האינטרנט

en: Unable to start web browser to open %s.
he: לא יכול להפעיל את דפדפן האינטרנט כדי לפתוח את %s.

en: Please enter your account information for the %s bug tracking system
he: יש להזין את נתוני החשבון שלך עבור מערכת דיווח התקלות %s.

en: Network problem
he: תקלת רשת

en: Cannot connect to crash database, please check your Internet connection.
he: לא ניתן להתחבר אל מסד נתוני הקריסות, יש לבדוק את החיבור לאינטרנט.

en: Memory exhaustion
he: תשישות הזכרון

en: Your system does not have enough memory to process this crash report.
he: למערכת שלך אין די זכרון פנוי כדי לעבד דוח תקלה זה.

en: This problem report applies to a program which is not installed any more.
he: דיווח תקלה זה חל על תוכנית שאינה מותקנת עוד.

en: Problem already known
he: התקלה כבר ידועה

en: This problem was already reported in the bug report displayed in the web browser. Please check if you can add any further information that might be helpful for the developers.
he: תקלה זו כבר דווחה בדוח התקלה המוצג בדפדפן האינטרנט. נא לבדוק האם ניתן להוסיף מידע נוסף שעלול לעזור למפתחים בפתרון התקלה.

en: Press any key to continue...
he: לחץ על מקש כלשהו להמשך...

en: What would you like to do? Your options are:
he: מה ברצונך לעשות? אפשרויותך הן:

en: Please choose (%s):
he: נא לבחור (%s):

note: translators: first %s: application name, second %s: date, third %s: time
en: %s closed unexpectedly on %s at %s.
he: %s נסגר במפתיע תחת %s ב- %s.

en: If you were not doing anything confidential (entering passwords or other
    private information), you can help to improve the application by reporting
    the problem.
he: במידה ולא ביצעת כל פעולה חשאית (הזנת סיסמאות או מידע פרטי אחר כלשהו), תוכל לעזור לשפר את היישום על ידי דיווח אודות התקלה.

en: &Report Problem...
he: &דווח על תקלה...

en: Cancel and &ignore future crashes of this program version
he: בטל והת&עלם מקריסות עתידיות של גירסה זו של התוכנה

en: &Cancel
he: &ביטול

en: The package "%s" failed to install or upgrade.
he: התקנת או שדרוג החבילה "%s" נכשלו.

en: You can help the developers to fix the package by reporting the problem.
he: תוכל לעזור למפתחים לתקן את החבילה על ידי דיווח על התקלה.

en: Your system encountered a serious kernel problem.
he: המערכת נתקלה בבעיה רצינית בליבה.

en: You can help the developers to fix the problem by reporting it.
he: תוכל לסייע למפתחים לתקן את התקלה על ידי דיווח עליה.

en: Send problem report to the developers?
he: האם לשלוח דוח תקלה למפתחים?

en: After the problem report has been sent, please fill out the form in the
    automatically opened web browser.
he: לאחר שדיווח אודות התקלה נשלח, נא מלאו את הטופס
    בדפדפן האינטרנט שנפתח אוטומטית.

en: (binary data)
he: (נתונים בינאריים)

en: &Send complete report (recommended; %s)
he: &שלח דוח מלא (מומלץ; %s)

en: Send &reduced report (slow Internet connection; %s)
he: שלח דוח &מצומצם (לחיבור אינטרנט איטי; %s)

en: &Send report (%s)
he: &שלח דוח (%s)

en: &View report
he: ה&צג דוח

en: &Keep report file for sending later or copying to somewhere else
he: &שמור על קובץ הדוח לשליחה מאוחרת או העתקה למיקום אחר

en: Problem report file:
he: קובץ דיווח התקלה:

en: &Confirm
he: &אשר

en: Error: %s
he: שגיאה: %s

en: Collecting problem information
he: אוסף מידע אודות התקלה

en: The collected information can be sent to the developers to improve the
    application. This might take a few minutes.
he: ניתן לשלוח את המידע שנאסף למפתחים כדי לשפר את היישום.
    פעולה זו עלולה להמשך מספר דקות.

en: Uploading problem information
he: מעלה את פרטי התקלה

en: The collected information is being sent to the bug tracking system.
    This might take a few minutes.
he: המידע שנאסף נשלח כעת אל מערכת המעקב אחר התקלות.
    פעולה זו עלולה להמשך מספר דקות.

en: &Done
he: &סיום

en: none
he: ללא

en: Selected: %s. Multiple choices:
he: נבחרו %s. בחירות מרובות:

en: Choices:
he: בחירות

en: Path to file (Enter to cancel):
he: נתיב אל הקובץ (Enter לביטול):

en: File does not exist.
he: הקובץ אינו קיים.

en: This is a directory.
he: זוהי תיקייה.

en: To continue, you must visit the following URL:
he: כדי להמשיך, עליך לבקר בכתובת הבאה:

en: You can launch a browser now, or copy this URL into a browser on another computer.
he: ניתן לטעון את הדפדפן כעת, או להעתיק את הכתובת הזאת לדפדפן במחשב אחר.

en: Launch a browser now
he: טעינת הדפדפן כעת

en: No pending crash reports. Try --help for more information.
he: אין דיווחי קריסות בהמתנה. נסו --help לקבלת מידע נוסף.

en: This occured during a previous suspend and prevented it from resuming properly.
he: תופעה זו נגרמה במהלך השהיה קודמת ומנעה מהתהליך מלהמשיך כראוי.

en: This occured during a previous hibernate and prevented it from resuming properly.
he: תופעה זו נגרמה במהלך תרדמת קודמת ומנעה מהתהליך מלהמשיך כראוי.

en: The resume processing hung very near the end and will have appeared to have completed normally.
he: עיבוד חזרת המחשב לפעולה נתקע ממש לקראת הסוף ונראה כאילו הוא הסתיים כרגיל.

en: <big><b>Collecting problem information</b></big>
he: <big><b>אוסף מידע אודות התקלה</b></big>

en: <big><b>Send problem report to the developers?</b></big>
    
    After the problem report has been sent, please fill out the form in the automatically opened web browser.
he: <big><b>האם לשלוח את דוח התקלה למפתחים?</b></big>
    
    לאחר שדוח התקלה נשלח, אנא מלא את הטופס הנפתח אוטומטית בדפדפן האינטרנט.

en: <big><b>Uploading problem information</b></big>
he: <big><b>מעלה את נתוני התקלה</b></big>

en: <span weight="bold" size="larger">Sorry, the package "%s" failed to install or upgrade.</span>
he: <span weight="bold" size="larger">אנו מתנצלים, עדכון או שדרוג החבילה "%s" נכשל.</span>

en: Application problem
he: תקלת יישום

en: Complete report (recommended; %s)
he: דוח שלם (מומלץ; %s)

en: Content of the report
he: תוכן הדוח

en: If you were not doing anything confidential (entering passwords or other private information), you can help to improve the application by reporting the problem.
he: במידה ולא עשית שום דבר חסוי (כמו הזנת סיסמאות או מידע פרטי), תוכל לעזור בשיפור היישום באמצעות דיווח על הבעיה.

en: Information is being collected that may help the developers fix the problem you report.
he: המידע נאסף כדי לעזור למפתחים לתקן את התקלה עליה אתה מדווח.

en: Kernel problem
he: תקלת ליבה

en: Package problem
he: תקלת חבילה

en: Reduced report (slow Internet connection; %s)
he: דוח מצומצם (חיבור איטי לאינטרנט; %s)

en: Restart _Program
he: הפעל את התוכנה מחדש

en: The collected information is being sent to the bug tracking system. This might take a few minutes.
he: המידע שנאסף נשלח כעת למערכת המעקב אחר התקלות. פעולה זו עלולה להמשך מספר דקות.

en: This will remove some large items from the report. These are very useful for developers to debug the problem, but might be too big for you to upload if you have a slow internet connection.
he: פעולה זו תסיר כמה פריטים גדולים מהדוח. אלו מאוד שימושיים למפתחים לצורך איתור השגיאה, אך עלולים להיות גדולים מדי עבורך להעלאה במידה ויש לך חיבור אינטרנט איטי.

en: _Ignore future crashes of this program version
he: ה_תעלם מקריסות עתידיות של גירסה זו של התוכנה

en: _Report Problem...
he: _דווח על תקלה...

en: _Send Report
he: _שלח דוח

en: Do not put the new traces into the report, but write them to stdout.
he: אין להוסיף את העקבות החדשים אל הדוח, אך יש לכתוב אותם אל stdout.

en: Report a malfunction to the developers
he: דווח על תפקוד לקוי למפתחים

en: Report a problem...
he: דווח על תקלה...

en: Your system might become unstable now and might need to be restarted.
he: המערכת שלך עלולה להפוך לבלתי יציבה כעת ויתכן שיהיה צורך בהפעלת המחשב מחדש.

en: Apport crash file
he: קובץ קריסה של Apport
