cairo-dock-plug-ins - en to id translation catalogue (94 entries)

en: Animated icons
id: Ikon animasi

en: This plug-in provides many different animations for your icons.
id: Plug-in ini menyediakan berbagai animasi untuk ikon anda.

en: Bounce
id: Memantul

en: Rotate
id: Putar

en: Blink
id: Berkedip

en: Pulse
id: Pulsa

en: Wave
id: Gelombang

en: Spot
id: Titik

en: Hey, I'm here!
id: Hey, saya disini!

en: Sorry but I'm busy right now.
id: Maaf, tapi saya sedang sibuk saat ini.

en: I don't have time to play with you, I have to dig and mine all these icons.
id: Saya tidak punya waktu untuk bermain denganmu, saya harus menggali semua ikon ini.

en: Wait, do you want to kill me?!
id: Tunggu, anda ingin membunuh saya?!

en: I want to be a pirate!
id: Saya ingin menjadi bajak laut!

en: I'm your father!
id: Aku adalah ayahmu!

en: Wake up
id: Bangun

en: Keep quiet
id: Tetap tenang

en: No items yet.
id: Belum ada item.

en: Clipboard history
id: Riwayat papan klip

en: About this applet
id: Tentang applet ini

en: N/A
id: Tidak Ada

en: Disks
id: Cakram

en: System Monitor
id: Pemantau Sistem

en: day(s)
id: hari

en: Folders
id: Folder

en: Empty or unreadable folder.
id: Folder kosong atau tidak terbaca.

en: You're about deleting this file
      (%s)
    from your hard-disk. Sure ?
id: Anda akan menghapus berkas ini
      (%s)
    dari hardisk anda. Anda yakin ?

en: Rename to:
id: Ubah nama menjadi:

en: Enter a file name:
id: Masukkan nama berkas:

en: Open the folder
id: Buka folder

en: middle-click
id: klik tengah

en: Rename this file
id: Ubah nama berkas ini

en: Delete this file
id: Hapus berkas ini

en: Move this file
id: Pindahkan berkas ini

en: Open with
id: Buka dengan

en: Properties
id: Pengaturan

en: Create a new file
id: Buat berkas baru

en: Create a new folder
id: Buat folder baru

en: Applications Menu
id: Menu Aplikasi

en: Enter a command to launch:
id: Masukkan perintah untuk dijalankan:

en: Connecting...
id: Menyambung...

en: None
id: Tidak ada

en: Very Low
id: Sangat Rendah

en: Low
id: Rendah

en: Middle
id: Menengah

en: Good
id: Baik

en: Excellent
id: Baik sekali

en: Not connected
id: Tidak terhubung

en: Wired connection
id: Koneksi kabel

en: Checking connection...
    Please retry in a few seconds
id: Memeriksa koneksi...
    Mohon coba kembali setelah beberapa saat

en: Wired Connection.
id: Koneksi Kabel

en: Interface
id: Antarmuka

en: Speed
id: Kecepatan

en: Network ID
id: ID Jaringan

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Signal Quality
id: Kualitas Sinyal

en: Network-Monitor
id: Pemantau-Jaringan

en: Loading
id: Memuat

en: Network Administration
id: Administrasi Jaringan

en: Activate network
id: Aktifkan jaringan

en: Deactivate network
id: Nonaktifkan jaringan

en: Deactivate wifi
id: Nonaktifkan wifi

en: Activate wifi
id: Aktifkan wifi

en: RSSreader
id: pembacaRSS

en: Retrieving data...
id: Menerima data...

en: It doesn't seem to be a valid URL.
id: Tidak terlihat seperti URL yang valid.

en: Open with your web browser
id: Buka dengan perambah wae anda

en: Refresh
id: Segarkan

en: No data (no connection?)
id: Tidak ada data (tidak ada koneksi?)

en: No data
id: Tidak ada data

en: Execute
id: Jalankan

en: Open a terminal here
id: Buka terminal disini

en: Zip folder
id: Folder Zip

en: Move to
id: Pindahkan ke

en: Copy URL
id: Salin URL

en: Files
id: Berkas

en: Open
id: Buka

en: Open in new window
id: Buka di jendela baru

en: Open file
id: Buka berkas

en: Search on the web
id: cari di web

en: (F2) Music
id: (F2) Musik

en: (F5) Text
id: (F5) Teks

en: (F7) Sources
id: (F7) Sumber

en: No result
id: Tidak ada hasil

en: results
id: hasil

en: result
id: hasil

en: Searching ...
id: Sedang mencari...

en: Enter your search
id: Masukkan pencarian anda

en: CPU model
id: Model CPU

en: Frequency
id: Frekuensi

en: Show info
id: Tampilkan info

en: Driver Version
id: Versi Driver

en: Memory
id: Memori

en: Available
id: Tersedia

en: max
id: maks
