subiquity - en to ro translation catalogue (197 entries)

en: Installer shell session activated.
    
    This shell session is running inside the installer environment.  You
    will be returned to the installer when this shell is exited, for
    example by typing Control-D or 'exit'.
    
    Be aware that this is an ephemeral environment.  Changes to this
    environment will not survive a reboot. If the install has started, the
    installed system will be mounted at /target.
ro: A fost activată o sesiune de consolă la instalare.
    
    Această sesiune rulează în interiorul mediului de instalare.  Vei
    fi readus la programul de instalare după ieșire, tastând 
    Control-D sau 'exit', spre exemplu.
    
    Fii conștient de faptul că acesta este un mediu volatil. Orice schimbări
    aduse acestui mediu nu vor fi reținute după o repornire. Dacă instalarea a început,
    sistemul instalat va fi montat la /țintă.

en: yes
ro: Da

en: no
ro: Nu

en: Confirmation is required to continue.
ro: Este nevoie de confirmare pentru a continua

en: Add 'autoinstall' to your kernel command line to avoid this
ro: Adaugă 'autoinstall' la linia de comandă a nucleului pentru a evita acest lucru

en: Continue with autoinstall?
ro: Continui cu autoinstalare?

en: Importing keys failed:
ro: Importarea cheilor a eșuat:

en: ssh-keygen failed to show fingerprint of downloaded keys:
ro: ssh-keygen nu a reușit să arate amprentele cheilor descărcate:

en: Cannot edit {selflabel} as it is part of the {cdtype} {cdname}.
ro: Nu se poate edita {selflabel} deoarece face parte din {cdtype} {cdname}.

en: Cannot edit pre-existing RAIDs.
ro: Nu se pot edita RAID-uri deja existente.

en: Cannot edit {raidlabel} because it has partitions.
ro: Nu se poate edita {raidlabel} deoarece are partiții.

en: Cannot edit pre-existing volume groups.
ro: Nu se pot edita grupuri de volume deja existente.

en: Cannot edit {vglabel} because it has logical volumes.
ro: Nu se poate edita {vglabel} deoarece are volume logice.

en: Primary partition limit reached
ro: Limita de partiții primare a fost atinsă

en: Unusable space
ro: Spațiu inutilizabil

note: A pre-existing device such as a partition or RAID
en: existing
ro: existent

note: A newly created device such as a partition or RAID
en: new
ro: nou

note: boot loader partition
en: configured
ro: configurat

note: boot loader partition
en: unconfigured
ro: neconfigurat

en: primary ESP
ro: ESP primar

en: unused ESP
ro: ESP nefolosit

note: extended partition
en: extended
ro: extinsă

note: logical partition
en: logical
ro: logică

note: Flag for a LVM volume group
en: encrypted
ro: criptată

en: multipath device
ro: dispozitiv cu mai multe căi

en: local disk
ro: disk local

en: partition of {device}
ro: partiție a {device}

en: LVM logical volume
ro: volum logic LVM

en: partition {number}
ro: partiția {number}

en: free space
ro: spațiu liber

en: already formatted as {fstype}
ro: deja formatat ca {fstype}

en: to be reformatted as {fstype}
ro: urmează să fie reformatat ca {fstype}

en: to be formatted as {fstype}
ro: urmează să fie formatat ca {fstype}

note: A filesytem
en: mounted at {path}
ro: montat la {path}

en: in use
ro: în utilizare

note: A filesytem
en: not mounted
ro: nemontat

note: A filesytem that cannot be mounted (i.e. swap) is used or unused
en: unused
ro: neutilizat

note: A filesytem that cannot be mounted (i.e. swap) is used or unused
en: used
ro: utilizat

en: Disk probe failure
ro: Eșec găsire disk

en: Install failure
ro: Eșec la instalare

en: Installer crash
ro: Accident program de instalare

en: Network error
ro: Eroare de rețea

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: autoconfiguration failed
ro: autoconfigurarea a eșuat

en: , or
ro: , sau

en:  or
ro:  sau

en: Done
ro: Gata

en: Cancel
ro: Anulare

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Close
ro: Închidere

en: Save
ro: Salvare

en: Subnet:
ro: Subrețea:

en: Address:
ro: Adresă:

en: Gateway:
ro: Gateway (poartă de ieșire):

en: IP addresses, comma separated
ro: Adrese IP, separate de virgule

en: Search domains:
ro: Domenii de căutare:

en: Domains, comma separated
ro: Domenii, separate de virgule

en: should be in CIDR form ({example})
ro: ar trebui să fie in formă CIDR ({example})

note: A choice for how to configure a network interface
en: Automatic (DHCP)
ro: Automat (DHCP)

note: A choice for how to configure a network interface
en: Disabled
ro: Dezactivare

en: IPv{v} Method:
ro: Metodă IPv{v}:

en: Create
ro: Creează

en: VLAN ID:
ro: ID VLAN:

en: VLAN ID must be between 1 and 4095
ro: ID-ul VLAN trebuie să fie între 1 și 4095

en: Add a VLAN tag
ro: Adaugă o etichetă VLAN

note: {device} is the name of a network device
en: Info for {device}
ro: Informații pentru {device}

en: Name:
ro: Nume:

en: Devices:
ro: Dispozitive:

en: LACP rate:
ro: Rată LACP:

en: There is already a network device named "{netdev}"
ro: Există deja un dispozitiv de rețea numit "{netdev}"

en: Name cannot be empty
ro: Numele nu poate fi gol

en: Name cannot be more than 16 characters long
ro: Numele nu poate fi mai lung de 16 caractere

en: Create bond
ro: Creează legatură

en: Edit bond
ro: Editează legatură

en: Select a network
ro: Selectează o rețea

en: VLAN {id} on interface {link}
ro: VLAN {id} pe interfața {link}

en: not connected
ro: neconectat

en: enslaved to {device}
ro: controlat de {device}

en: timed out
ro: timpul a expirat

en: disabled
ro: dezactivat

note: See _route_watcher
en: Back
ro: Înapoi

en: Continue without network
ro: Continuă fără rețea

en: Applying changes
ro: Se aplică modificările

note: for translators: this is a description of a RAID level
en: 0 (striped)
ro: 0 (dungat)

note: for translators: this is a description of a RAID level
en: 1 (mirrored)
ro: 1 (oglindit)

en: Other
ro: Altceva

en: Leave unmounted
ro: Lasă nemontat

en: 
    Sorry, an unknown error occurred.
ro: 
    Scuze, a avut loc o eroare necunoscută.

en: 
    Information is being collected from the system that will help the
    developers diagnose the report.
ro: 
    Se colectează informații de sistem ce vor ajuta
    dezvoltatorii la diagnosticarea raportului.

en: 
    Loading report...
ro: 
    Încărcare raport...

en: 
    Collecting information from the system failed. See the files in
    /var/log/installer for more.
ro: 
    Colectarea informațiilor de sistem a eșuat. Vezi fișierele din
    /var/log/installer pentru mai multe.

en: 
    Loading the report failed. See the files in /var/log/installer for more.
ro: 
    Încărcarea raportului a eșuat. Vezi fișierele din /var/log/installer pentru mai multe.

en: Select continue to try the installation again.
ro: Selectează continuare pentru a reîncerca instalarea.

en: 
    If you want to help improve the installer, you can send an error report.
ro: 
    Dacă dorești să ajuți la îmbunătățirea programului de instalare, poți trimite un raport de eroare.

en: Cancel upload
ro: Anulează încărcarea

en: Close report
ro: Închide raport

en: Continue
ro: Continuare

en: Restart the installer
ro: Repornește programul de instalare

en: Send to Canonical
ro: Trimite către Canonical

en: Sent to Canonical
ro: Trimis către Canonical

en: View full report
ro: Vezi raportul complet

en: The error report has been saved to
    
      {loc}
    
    on the filesystem with label {label!r}.
ro: Raportul de erori a fost salvat în
    
      {loc}
    
    pe sistemul de fișiere etichetat {label!r}.

en: DATE
ro: DATĂ

en: KIND
ro: TIP

en: STATUS
ro: STARE

en: Select an error report to view:
ro: Selectează un raport de eroare pentru a îl vizualiza:

en: VIEWED
ro: VIZUALIZAT

en: UNVIEWED
ro: NEVIZUALIZAT

en: , not mounted
ro: , nemontat

en: partitions
ro: partiţii

note: XXX summarize partitions here?
en: Reformat
ro: Reformatare

en: existing {fstype}
ro: existent {fstype}

en: new {fstype}
ro: nou {fstype}

en: SIZE
ro: DIMENSIUNE

en: TYPE
ro: TIP

en: DEVICE TYPE
ro: TIP DISPOZITIV

en: Unmount
ro: Demontează

en: No available devices
ro: Nu există dispozitive

en: No used devices
ro: Nu sunt dispozitive în uz

en: Create Logical Volume
ro: Creare volum logic

en: DEVICE
ro: DISPOZITIV

en: Passphrase:
ro: Parolă:

en: Confirm passphrase:
ro: Confirmă parolă:

en: Passphrases do not match
ro: Parolele nu se potrivesc

en: Guided storage configuration
ro: Configurare ghidată a dispozitivelor de stocare

en: Devices:
ro: Dispozitive:

en: Size:
ro: Dimensiune:

en: Create encrypted volume
ro: Creare volum criptat

en: Leave unformatted
ro: Lasă neformatat

en: Name:
ro: Nume:

en: Use as swap
ro: Folosește ca swap

en: RAID Level:
ro: nivel RAID:

en: 
    Welcome to the Ubuntu Server Installer!
    
    The most popular server Linux in the cloud and data centre, this
    release of Ubuntu will receive updates for 9 months from release.
    
    The installer will guide you through installing Ubuntu Server
    {release}.
    
    The installer only requires the up and down arrow keys, space (or
    return) and the occasional bit of typing.
    
    This is version {snap_version} of the installer.
ro: 
    Bun venit la programul de instalare Ubuntu Server!
    
    Fiind cel mai popular Linux server în cloud și centrele de date, această
    versiune beneficiază de 9 luni de actualizări gratuite de la lansare.
    
    Programul de instalare te va ghida prin instalarea Ubuntu Server
    {release}.
    
    Acest program folosește doar tastele sus și jos, spațiu (sau
    return) și necesită ocazional tastare manuală.
    
    Aceasta este versiunea {snap_version} a programului de instalare.

en: 
    Welcome to the Ubuntu Server Installer!
    
    The most popular server Linux in the cloud and data centre, you can
    rely on Ubuntu Server and its five years of guaranteed free upgrades.
    
    The installer will guide you through installing Ubuntu Server
    {release} LTS.
    
    The installer only requires the up and down arrow keys, space (or
    return) and the occasional bit of typing.
    
    This is version {snap_version} of the installer.
ro: 
    Bun venit la programul de instalare Ubuntu Server!
    
    Fiind cel mai popular Linux server în cloud și centrele de date, te poți
    baza pe Ubuntu Server și cei cinci ani de actualizări gratuite garantate.
    
    Programul de instalare te va ghida prin instalarea Ubuntu Server
    {release} LTS.
    
    Acest program folosește doar tastele sus și jos, spațiu (sau
    return) și necesită ocazional tastare manuală.
    
    Aceasta este versiunea {snap_version} a programului de instalare.

en: go back
ro: du-te înapoi

en: open help menu
ro: deschide meniul de ajutor

en: quit
ro: ieșire

en: About this installer
ro: Despre programul de instalare

en: Keyboard shortcuts
ro: Scurtături tastatură

en: Help
ro: Ajutor

en: About the installer
ro: Despre programul de instalare

en: The characters : , and = are not permitted in this field
ro: Caracterele : , și = nu sunt permise în acest câmp

en: Your name:
ro: Numele tău:

en: Your server's name:
ro: Numele server-ului tău:

en: The name it uses when it talks to other computers.
ro: Numele utilizat pentru a comunica cu alte calculatoare.

en: Pick a username:
ro: Alege un nume de utilizator:

en: Choose a password:
ro: Alege o parolă:

en: Confirm your password:
ro: Confirmă parola:

en: Passwords do not match
ro: Parolele nu se potrivesc

en: Passwords
ro: Parole

note: context_id -> line containing a spinner
en: Reboot Now
ro: Repornește acum

en: Installing system
ro: Instalare sistem...

en: Rebooting...
ro: Repornire...

en: An error occurred during installation
ro: A avut loc o eroare în timpul instalării

en: Layout
ro: Aranjament

en: Please press one of the following keys:
ro: Apasă una dintre următoarele taste:

en: Is the following key present on your keyboard?
ro: Este prezentă următoarea tastă pe tastatura dumneavoastră?

en: Caps Lock
ro: Blocare majuscule

en: Right Alt (AltGr)
ro: Alt dreapta (AltGr)

en: Right Control
ro: Control dreapta

en: Right Shift
ro: Shift dreapta

en: Right Logo key
ro: Tasta Logo dreapta

en: Menu key
ro: Tasta meniului

en: Alt+Shift
ro: Alt + Shift

en: Left Control+Left Shift
ro: Control stânga+Shift stânga

en: Left Alt
ro: Alt stânga

en: Left Control
ro: Control stânga

en: Left Shift
ro: Shift stânga

en: Left Logo key
ro: Tasta Logo stânga

en: Scroll Lock key
ro: Tasta Scroll Lock

en: No toggling
ro: Fără comutare

en: Shortcut:
ro: Comandă rapidă:

en: Layout:
ro: Aranjament:

en: Variant:
ro: Variantă:

en: Keyboard configuration
ro: Configurare tastatură

en: Identify keyboard
ro: Identifică tastatura

en: Checking for installer update...
ro: Verificare actualizare program de instalare...

en: Contacting the snap store to check if a new version of the installer is available.
ro: Magazinul snap se contactează pentru a verifica dacă există o nouă versiune a programului de instalare.

en: Contacting the snap store failed
ro: Contactarea magazinului snap a eșuat

en: Contacting the snap store failed:
ro: Contactarea magazinului snap a eșuat:

en: Installer update available
ro: Actualizare disponibilă pentru programul de instalare

en: Update failed
ro: Actualizarea a eșuat

en: Try again
ro: Reîncearcă

en: just now
ro: chiar acum

en: minute
ro: minut

en: minutes
ro: minute

en: hour
ro: oră

en: hours
ro: ore

en: day
ro: zi

en: days
ro: zile

en: LICENSE:
ro: LICENȚĂ:

note: for translator: failed is a zdev device status
en: failed
ro: eşuat

en: No zdev devices found.
ro: Nu s-au găsit dispozitive zdev.

en: NAMES
ro: NUME

en: Enable
ro: Activează

en: Disable
ro: Dezactivează
