gallery-app - en to ar translation catalogue (68 entries)

en: Edit album
ar: عدّل الألبوم

en: Delete
ar: احذف

en: Cancel
ar: ألغِ

en: Default
ar: الأصلي

en: Blue
ar: أزرق

en: Green
ar: أخضر

en: Pattern
ar: قالب

en: Red
ar: أحمر

en: Album
ar: الألبوم

en: Add to album
ar: أضف إلى الألبوم

en: Add new album
ar: أضف ألبوما جديدا

en: Add
ar: أضف

en: Camera
ar: آلة التصوير

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Delete album
ar: احذف الألبوم

en: Delete album + contents
ar: احذف الألبوم + محتوياته

en: Add to Album
ar: أضف إلى الألبوم

en: Add Photo to Album
ar: أضف الصورة إلى ألبوم

en: Loading…
ar: يجري التحميل...

en: Albums
ar: الألبومات

en: Events
ar: الأحداث

en: Select
ar: حدّد

en: Photos
ar: الصور

en: Crop
ar: اقتصاص

en: Rotate
ar: تدوير

en: Auto enhance
ar: تحسين آلي

en: Undo
ar: تراجع

en: Redo
ar: أعِد

en: Revert to original
ar: استرجع الأصل

en: Delete a photo
ar: احذف صورة

en: Edit
ar: حرّر

en: Share photo
ar: شارك الصورة

en: Pause
ar: ألبث

en: Play
ar: شغّل

en: Gallery
ar: المعرض

en: Delete photos
ar: احذف الصور

en: Pick
ar: إلتقط

en: Trash;Erase
ar: احذف;امسح

en: Share
ar: شارك

en: Post;Upload;Attach
ar: أرسل;ارفع;أرفق

en: Cancel Action;Backstep
ar: ألغِ الإجراء الأخير;تراجع عن آخر إجراء;تراجع خطوة واحدة

en: Reapply;Make Again
ar: أعِد ما تراجعت عنه;طبّقه مجددا

en: Auto Enhance
ar: تحسين آلي

en: Adjust the image automatically
ar: اضبط الصورة آليا

en: Automatically Adjust Photo
ar: اضبط الصورة آليا

en: Turn Clockwise
ar: تدوير مع عقارب الساعة

en: Rotate the image clockwise
ar: تدوير الصورة في إتجاه عقارب الساعة

en: Trim;Cut
ar: اقتصاص الأطراف;تشذيب الصورة

en: Crop the image
ar: اقتص الصورة

en: Revert to Original
ar: استرجع الأصل

en: Discard Changes
ar: تجاهل التغييرات

en: Discard all changes
ar: تجاهل جميع التغييرات

en: Exposure
ar: التعرض

en: Adjust the exposure
ar: اضبط التعرض

en: Underexposed;Overexposed
ar: ضبط تعرُض الصورة

en: Confirm
ar: التأكيد

en: Compensation
ar: تعويض

en: Color Balance
ar: توازن الألوان

en: Adjust color balance
ar: ضبط توازن اللون

en: Saturation;Hue
ar: تشبيع؛صبغ

en: Brightness
ar: السطوع

en: Contrast
ar: التباين

en: Saturation
ar: التشبّع

en: Hue
ar: الصبغة

en: Import
ar: استورد

en: Ubuntu Photo Viewer
ar: عارض صور أوبونتو

en: Browse your photographs
ar: تصفح صورك
