messaging-app - en to fr translation catalogue (104 entries)

en: %1 hour call | %1 hours call
fr[0]: %1 heure d'appel
fr[1]: %1 heures d'appel

en: %1 minute call | %1 minutes call
fr[0]: %1 minute d'appel
fr[1]: %1 minutes d'appel

en: %1 second call | %1 seconds call
fr[0]: %1 seconde d'appel
fr[1]: %1 secondes d'appel

en: <<< Swipe to cancel
fr: <<< Faites glisser pour annuler

en: Accepted
fr: Accepté

en: Add
fr: Ajouter

en: Add recipient
fr: Ajouter un destinataire

en: All
fr: Tous

en: Attachment: %1 audio clip | Attachments: %1 audio clips
fr[0]: Pièce jointe : %1 clip audio
fr[1]: Pièces jointes : %1 clips audio

en: Attachment: %1 contact | Attachments: %1 contacts
fr[0]: Pièce jointe : %1 contact
fr[1]: Pièces jointes : %1 contacts

en: Attachment: %1 file | Attachments: %1 files
fr[0]: Pièce jointe : %1 fichier
fr[1]: Pièces jointes : %1 fichiers

en: Attachment: %1 image | Attachments: %1 images
fr[0]: Pièce jointe : %1 image
fr[1]: Pièces jointes : %1 images

en: Attachment: %1 video | Attachments: %1 videos
fr[0]: Pièce jointe : %1 vidéo
fr[1]: Pièces jointes : %1 vidéos

en: Audio attachment not supported
fr: Pièce jointe audio non prise en charge

en: Away
fr: Absent(e)

en: Back
fr: Précédent

en: Busy
fr: Occupé(e)

en: Call
fr: Appeler

en: Cancel
fr: Annuler

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SIM card name or account name
en: Change all Messaging associations to %1?
fr: Changer toutes les associations de messages vers %1 ?

en: Close
fr: Fermer

en: Compose a new message by swiping up from the bottom of the screen.
fr: Composer un nouveau message par un glissement vers le haut depuis le bord inférieur de l'écran.

en: Copy
fr: Copier

en: Delete
fr: Supprimer

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Delivered
fr: Envoyé

en: Don't ask again
fr: Ne plus demander

en: Don't show again
fr: Ne plus afficher

en: Edit
fr: Modifier

en: Enable MMS group chat
fr: Activer les MMS pour la messagerie en groupe

en: Failed
fr: Échec

en: Failed to send the message
fr: Échec de l'envoi du message

en: Failed!
fr: Échec !

en: Favorites
fr: Préférés

en: File size warning
fr: Avertissement sur la taille du fichier

en: File type not supported
fr: Type de fichier non pris en charge

en: Forward
fr: Transférer

en: From
fr: De

en: Got it
fr: Compris

en: Group
fr: Groupe

en: Group (%1)
fr: Groupe (%1)

en: If you wish to edit your SIM and other mobile preferences, please visit <a href="system_settings">System Settings</a>.
fr: Si vous souhaitez modifier les préférences de votre carte SIM et d'autres préférences du mobile, veuillez consulter les <a href="system_settings">Paramètres systèmes</a>.

en: Image Preview
fr: Aperçu de l'image

en: Info
fr: Informations

en: It is not possible to send messages in flight mode
fr: Impossible d'envoyer des messages en mode avion

en: It is not possible to send the message
fr: Impossible d'envoyer le message

en: Message info
fr: Informations du message

en: Messages;SMS;MMS;Text Messages;Text
fr: Messages;SMS;MMS;Messages texte;Texto

en: Messaging
fr: Messages

en: Messaging App
fr: Application de messagerie

en: Messaging application
fr: Application de messagerie

en: Missing message data
fr: Données de message manquantes

en: Myself
fr: Moi-même

en: New Message
fr: Nouveau message

en: New message
fr: Nouveau message

en: No
fr: Non

en: No SIM card
fr: Aucune carte SIM

en: No SIM card selected
fr: Aucune carte SIM selectionnée

en: No network
fr: Aucun réseau

en: No permission to access microphone
fr: Pas d'autorisation pour accéder au microphone

en: Offline
fr: Déconnecté(e)

en: Ok
fr: Valider

en: Online
fr: Connecté(e)

en: Pending
fr: En attente

en: Please grant access on <a href="system_settings">System Settings &gt; Security &amp; Privacy</a>.
fr: Veuillez accorder l'accès via <a href="system_settings">Paramètres système &gt; Sécurité &amp; confidentialité</a>.

en: Please insert a SIM card and try again.
fr: Veuillez insérer une carte SIM et réessayer.

en: Please unlock your SIM card to call or send a message. You can unlock your SIM card from the Network Indicator at the top of the screen or by visiting <a href="system_settings">System Settings &gt; Security &amp; Privacy</a>.
fr: Veuillez déverrouiller votre carte SIM pour téléphoner ou envoyer un message. Vous pouvez déverrouiller votre carte SIM à partir de l'indicateur de réseau en haut de l'écran ou en allant dans <a href="system_settings">Paramètres système &gt; Sécurité et vie privée</a>

en: Read
fr: Lire

en: Received
fr: Reçu

en: Remove
fr: Retirer

en: Retry
fr: Réessayer

en: SIM Card is locked
fr: Carte SIM bloquée

en: Save
fr: Enregistrer

en: Search
fr: Rechercher

en: Search...
fr: Recherche…

en: Sent
fr: Envoyé

en: Settings
fr: Paramètres

en: Share
fr: Partager

en: Status
fr: État

en: Swipe to delete
fr: Faites glisser pour supprimer

en: Swipe to reveal actions
fr: Faites glisser pour dévoiler des actions

en: Temporarily Failed
fr: Échec provisoire

en: Text message copied to clipboard
fr: Texte copié dans le presse-papier

en: There is currently no network on %1
fr: Il n'y a actuellement aucun réseau sur %1

en: There is currently no network.
fr: Il n'y a actuellement aucun réseau.

en: To
fr: À

en: To:
fr: À :

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Typing..
fr: Saisie...

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unknown contact
fr: Contact inconnu

en: Video
fr: Vidéo

en: Video Preview
fr: Aperçu de la vidéo

en: Video attachment not supported
fr: Pièce jointe vidéo non prise en charge

en: Welcome to your Messaging app!
fr: Bienvenue dans votre application de messagerie !

en: Welcome to your Ubuntu messaging app.
fr: Bienvenue dans votre application de messagerie sur Ubuntu.

en: Write a message...
fr: Rédiger un message...

en: Yes
fr: Oui

en: Yesterday
fr: Hier

en: You are trying to send big files (over 300Kb). Some operators might not be able to send it.
fr: Vous essayez d'envoyer de gros fichiers (plus de 300 ko). Certains opérateurs pourraient ne pas être en mesure de les envoyer.

en: You have to disable flight mode
fr: Vous devez désactiver le mode avion

en: You have to press and hold the record icon
fr: Vous devez maintenir appuyée l'icône d'enregistrement

en: You need to select a SIM card
fr: Vous devez selectionner une carte SIM

en: You switched to %1 @ %2
fr: Vous avez basculé sur %1 à %2
