messaging-app - en to am translation catalogue (109 entries)

en: %1 minute call | %1 minutes call
am[0]: %1 ደቂቃ ጥሪ
am[1]: %1 ደቂቃዎች ጥሪ

en: %1 second call | %1 seconds call
am[0]: %1 ሰከንድ ጥሪ
am[1]: %1 ሰከንዶች ጥሪ

en: <<< Swipe to cancel
am: <<< ይጥረጉ ለ መሰረዝ

en: Accepted
am: ተቀብያለሁ

en: Add
am: መጨመሪያ

en: Add recipient
am: ተቀባይ መጨመሪያ

en: All
am: ሁሉንም

en: Attachment: %1 audio clip | Attachments: %1 audio clips
am[0]: ማያያዣ: %1 ድምፅ
am[1]: ማያያዣዎች: %1 ድምፆች

en: Attachment: %1 contact | Attachments: %1 contacts
am[0]: ማያያዣ: %1 ግንኙነት
am[1]: ማያያዣዎች: %1 ግንኙነቶች

en: Attachment: %1 file | Attachments: %1 files
am[0]: ማያያዣ: %1 ፋይል
am[1]: ማያያዣዎች: %1 ፋይሎች

en: Attachment: %1 image | Attachments: %1 images
am[0]: ማያያዣ: %1 ምስል
am[1]: ማያያዣዎች: %1 ምስሎች

en: Attachment: %1 video | Attachments: %1 videos
am[0]: ማያያዣ: %1 ቪዲዮ
am[1]: ማያያዣዎች: %1 ቪዲዮዎች

en: Audio attachment not supported
am: ድምፅ ማያያዝ አይቻልም

en: Away
am: የሉም

en: Back
am: ተመልሰዋል

en: Busy
am: በ ስራ ላይ

en: Call
am: ጥሪ

en: Cancel
am: መሰረዣ

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SIM card name or account name
en: Change all Messaging associations to %1?
am: ሁሉንም የተዛመዱ መልእክቶች መቀየሪያ ወደ %1?

en: Close
am: መዝጊያ

en: Compose a new message by swiping up from the bottom of the screen.
am: አዲስ መልእክት ማዘጋጃ በ መመልከቻው ከ ታች በኩል በ መጥረግ

en: Contact
am: ግንኙነት

en: Copy
am: ኮፒ

en: Delete
am: ማጥፊያ

en: Deleted
am: የጠፋ

en: Delivered
am: ተልኳል

en: Don't ask again
am: በድጋሚ አትጠይቀኝ

en: Don't show again
am: በድጋሚ አታሳየኝ

en: Edit
am: ማረሚያ

en: Enable MMS group chat
am: በርካታ መገናኛ የ ቡድን ውይይት ማስቻያ

en: Failed
am: ወድቋል

en: Failed to send the message
am: መልእክት መላክ አልተሳካም

en: Failed!
am: ወድቋል!

en: Favorites
am: የምወዳቸው

en: File size warning
am: የ ፋይል መጠን ማስጠንቀቂያ

en: File type not supported
am: ይህ አይነት ፋይል የተደገፈ አይደለም

en: Forward
am: ወደ ፊት

en: From
am: ከ

en: Got it
am: አገኘሁት

en: Group
am: ቡድን

en: Group (%1)
am: ቡድን (%1)

en: If you wish to edit your SIM and other mobile preferences, please visit <a href="system_settings">System Settings</a>.
am: እርስዎ ማረም ከ ፈለጉ የ ሲም እና ሌላ ተንቀሳቃሽ ምርጫዎች: እባክዎን ይህን ይጎብኙ <a href="system_settings">System Settings</a>.

en: Image
am: ምስል

en: Image Preview
am: የ ምስል ቅድመ እይታ

en: Info
am: መረጃ

en: It is not possible to send messages in flight mode
am: በ በረራ ዘዴ ውስጥ እያሉ መልእክት መላክ አይቻልም

en: It is not possible to send the message
am: መልእክት መላክ አይቻልም

en: MMS
am: ኤም ኤም ኤስ

en: Message info
am: የ መልእክት መረጃ

en: Messages
am: መልእክቶች

en: Messages;SMS;MMS;Text Messages;Text
am: መልእክቶች: ኤስ ኤም ኤስ: ኤም ኤም ኤስ: የ ጽሁፍ መልእክቶች: ጽሁፍ

en: Messaging
am: መልእክቶች

en: Messaging App
am: የ መልእክቶች መተግበሪያ

en: Messaging application
am: የ መልእክቶች መተግበሪያ

en: Missing message data
am: የ መልእክት ዳታ አልተገኘም

en: Myself
am: እኔ ራሴ

en: New Message
am: አዲስ መልእክት

en: New message
am: አዲስ መልእክት

en: No
am: አይ

en: No SIM card
am: ምንም የ ሲም ካርድ አልተገኘም

en: No SIM card selected
am: ምንም የ ሲም ካርድ አልተመረጠም

en: No network
am: ኔትዎርክ አልተገኘም

en: No permission to access microphone
am: ማይክሮፎን ጋር ለ መድረስ ፍቃድ የለም

en: Offline
am: ከ መስመር ውጪ

en: Ok
am: እሺ

en: Online
am: በ መስመር ላይ

en: Pending
am: ያልተወሰነ

en: Please grant access on <a href="system_settings">System Settings &gt; Security &amp; Privacy</a>.
am: እባክዎን ፍቃድ ይስጡ <a href="system_settings">System Settings &gt; Security &amp; Privacy</a>.

en: Please insert a SIM card and try again.
am: እባክዎን የ ሲም ካርድ ያስገቡ እና እንደገና ይሞክሩ

en: Please unlock your SIM card to call or send a message. You can unlock your SIM card from the Network Indicator at the top of the screen or by visiting <a href="system_settings">System Settings &gt; Security &amp; Privacy</a>.
am: እባክዎን የ ሲም ካርዱን ይክፈቱ: ጥሪ ለማድረግ ወይንም መልእክቶች ለመላክ: ሲም ካርድ መክፈት ይችላሉ ከ ኔትዎርክ መጠቆሚያ በ መመልከቻው ከ ላይ በኩል ወይንም በመጎብ ኘት <a href="system_settings">System Settings &gt; Security &amp; Privacy</a>.

en: Read
am: ያንብቡ

en: Received
am: ተቀብለዋል

en: Remove
am: ማስወገጃ

en: Retry
am: እንደገና ይሞክሩ

en: SIM Card is locked
am: ሲም ካርድ አሁን ተቆልፏል

en: SMS
am: ኤስ ኤም ኤስ

en: Save
am: ማስቀመጫ

en: Search
am: መፈለጊያ

en: Search...
am: መፈለጊያ...

en: Sent
am: ተልኳል

en: Settings
am: ማሰናጃዎች

en: Share
am: ማካፈያ

en: Status
am: ሁኔታው

en: Swipe to delete
am: ለማጥፋት ይጥረጉ

en: Swipe to reveal actions
am: ተግባሮቹን ለማየት ይጥረጉ

en: Temporarily Failed
am: ለጊዜው ወድቋል

en: Text message copied to clipboard
am: የ ጽሁፍ መልእክት ወደ ቁራጭ ሰሌዳ ኮፒ ተደርጓል

en: There is currently no network on %1
am: አሁን ምንም ኔትዎርክ አልተገኘም በ %1

en: There is currently no network.
am: አሁን ምንም ኔትዎርክ አልተገኘም

en: To
am: ለ

en: To:
am: ለ:

en: Today
am: ዛሬ

en: Type
am: አይነት

en: Typing..
am: በመጻፍ ላይ..

en: Unknown
am: ያልታወቀ

en: Unknown contact
am: ያልታወቀ ግንኙነት

en: Video
am: ቪዲዮ

en: Video Preview
am: የ ቪዲዮ ቅድመ እይታ

en: Video attachment not supported
am: ቪዲዮ ማያያዝ አይቻልም

en: Welcome to your Messaging app!
am: እንኳን ደህና መጡ ወደ መልእክት መተግበሪያ!

en: Welcome to your Ubuntu messaging app.
am: እንኳን ደህና መጡ ወደ እርስዎ የ ኡቡንቱ መልእክት መተግበሪያ

en: Write a message...
am: መልእክት መጻፊያ...

en: Yes
am: አዎ

en: Yesterday
am: ትናንትና

en: You are trying to send big files (over 300Kb). Some operators might not be able to send it.
am: እርስዎ ትልቅ ፋይል ለ መላክ እየሞከሩ ነው (ከ 300ኪባ በላይ). አንዳንድ አንቀሳቃሾች ላይልኩት ይችላሉ

en: You have to disable flight mode
am: የ በረራ ዘዴ ማሰናከል አለብዎት

en: You have to press and hold the record icon
am: እርስዎ ተጭነው መያዝ አለብዎት የ መቅረጫ ምልክት

en: You need to select a SIM card
am: የ ሲም ካርድ መምረጥ አለብዎት

en: You switched to %1 @ %2
am: ቀይረዋል ወደ %1 @ %2
