messaging-app - en to hu translation catalogue (108 entries)

en: %1 hour call | %1 hours call
hu[0]: %1 órás hívás
hu[1]: %1 órás hívás

en: %1 minute call | %1 minutes call
hu[0]: %1 perces hívás
hu[1]: %1 perces hívás

en: %1 second call | %1 seconds call
hu[0]: %1 másodperces hívás
hu[1]: %1 másodperces hívás

en: <<< Swipe to cancel
hu: <<< Csúsztasson a megszakításhoz

en: Accepted
hu: Elfogadva

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Add recipient
hu: Címzett hozzáadása

en: All
hu: Összes

en: Attachment: %1 audio clip | Attachments: %1 audio clips
hu[0]: Melléklet: %1 audiofájl
hu[1]: Melléklet: %1 audiofájl

en: Attachment: %1 contact | Attachments: %1 contacts
hu[0]: Melléklet: %1 névjegy
hu[1]: Melléklet: %1 névjegy

en: Attachment: %1 file | Attachments: %1 files
hu[0]: Melléklet: %1 fájl
hu[1]: Melléklet: %1 fájl

en: Attachment: %1 image | Attachments: %1 images
hu[0]: Melléklet: %1 kép
hu[1]: Melléklet: %1 kép

en: Attachment: %1 video | Attachments: %1 videos
hu[0]: Melléklet: %1 videó
hu[1]: Melléklet: %1 videó

en: Audio attachment not supported
hu: Audiomelléklet nem támogatott

en: Away
hu: Távol

en: Back
hu: Vissza

en: Busy
hu: Elfoglalt

en: Call
hu: Hívás

en: Cancel
hu: Mégse

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SIM card name or account name
en: Change all Messaging associations to %1?
hu: Minden üzenetküldés hozzárendelése a következőhöz: %1

en: Close
hu: Bezárás

en: Compose a new message by swiping up from the bottom of the screen.
hu: Új üzenet írásához húzza az ujját felfelé a kijelző aljáról indulva.

en: Contact
hu: Névjegy

en: Copy
hu: Másolás

en: Delete
hu: Törlés

en: Deleted
hu: Törölt

en: Delivered
hu: Kézbesített

en: Don't ask again
hu: Ne kérdezze többször

en: Don't show again
hu: Ne mutassa újra

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Enable MMS group chat
hu: MMS csoportos csevegés

en: Failed
hu: Sikertelen

en: Failed to send the message
hu: Nem sikerült az üzenet elküldése

en: Failed!
hu: Sikertelen!

en: Favorites
hu: Kedvencek

en: File size warning
hu: Fájlméret figyelmeztetés

en: File type not supported
hu: Ez a fájltípus nem támogatott

en: Forward
hu: Továbbítás

en: From
hu: Feladó

en: Got it
hu: Értem

en: Group
hu: Csoport

en: Group (%1)
hu: Csoport (%1)

en: If you wish to edit your SIM and other mobile preferences, please visit <a href="system_settings">System Settings</a>.
hu: Ha módosítani szeretné a SIM kártyával vagy egyéb, a telefonnal kapcsolatos beállításait, látogasson el a <a href="system_settings">Rendszerbeállítások</a> alkalmazáshoz.

en: Image
hu: Kép

en: Image Preview
hu: Előnézeti kép

en: Info
hu: Információ

en: It is not possible to send messages in flight mode
hu: Repülőgépes módban nem küldhet üzenetet

en: It is not possible to send the message
hu: Nem lehetséges az üzenetküldés

en: Message info
hu: Üzenetinformáció

en: Messages
hu: Üzenetek

en: Messages;SMS;MMS;Text Messages;Text
hu: Üzenetek;SMS;MMS;Szöveges üzenet;Szöveg

en: Messaging
hu: Üzenetek

en: Messaging App
hu: Üzenetküldő alkalmazás

en: Messaging application
hu: Üzenetküldő alkalmazás

en: Missing message data
hu: Hiányzó üzenetadat

en: Myself
hu: Én

en: New Message
hu: Új üzenet

en: New message
hu: Új üzenet

en: No
hu: Nem

en: No SIM card
hu: Nincs SIM kártya

en: No SIM card selected
hu: Nincs SIM kártya kiválasztva

en: No network
hu: Nincs hálózat

en: No permission to access microphone
hu: Nincs jogosultsága a mikrofon eléréséhez

en: Offline
hu: Nem elérhető

en: Ok
hu: OK

en: Online
hu: Elérhető

en: Pending
hu: Függőben

en: Please grant access on <a href="system_settings">System Settings &gt; Security &amp; Privacy</a>.
hu: Ezen változtathat a <a href="system_settings">Rendszerbeállítások &gt; Biztonság és adatvédelem</a> alatt.

en: Please insert a SIM card and try again.
hu: Helyezzen be egy SIM kártyát, majd próbálja újra.

en: Please unlock your SIM card to call or send a message. You can unlock your SIM card from the Network Indicator at the top of the screen or by visiting <a href="system_settings">System Settings &gt; Security &amp; Privacy</a>.
hu: Híváshoz vagy üzenetküldéshez oldja fel a SIM kártyát. Ezt a hálózati indikátoron tudja megtenni a képernyő felső részén vagy látogasson el a <a href="system_settings">Rendszerbeállítások &gt; Biztonság és adatvédelem</a> alá.

en: Read
hu: Olvasva

en: Received
hu: Fogadva

en: Remove
hu: Törlés

en: Retry
hu: Újra

en: SIM Card is locked
hu: A SIM kártya zárolva van

en: Save
hu: Mentés

en: Search
hu: Keresés

en: Search...
hu: Keresés…

en: Sent
hu: Elküldve

en: Settings
hu: Beállítások

en: Share
hu: Megosztás

en: Status
hu: Állapot

en: Swipe to delete
hu: Húzza el a törléshez

en: Swipe to reveal actions
hu: Húzza el a műveletek megjelenítéséhez

en: Temporarily Failed
hu: Ideiglenes hiba

en: Text message copied to clipboard
hu: Az üzenet a vágólapra másolva

en: There is currently no network on %1
hu: Jelenleg nincs hálózat ezen: %1

en: There is currently no network.
hu: Jelenleg nincs hálózat

en: To
hu: Címzett

en: To:
hu: Címzett:

en: Today
hu: Ma

en: Type
hu: Típus

en: Typing..
hu: Gépel…

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Unknown contact
hu: Ismeretlen névjegy

en: Video
hu: Videó

en: Video Preview
hu: Videó előnézet

en: Video attachment not supported
hu: Videómelléklet nem támogatott

en: Welcome to your Messaging app!
hu: Üdvözöljük az Üzenetek alkalmazásban!

en: Welcome to your Ubuntu messaging app.
hu: Üdvözli az Ubuntu üzenetküldő alkalmazása.

en: Write a message...
hu: Üzenet írása…

en: Yes
hu: Igen

en: Yesterday
hu: Tegnap

en: You are trying to send big files (over 300Kb). Some operators might not be able to send it.
hu: Túl nagy fájlt (300Kb felett) szeretne küldeni, de néhány szolgáltató nem engedélyezi ezt.

en: You have to disable flight mode
hu: Ki kell kapcsolnia a repülőgépes módot

en: You have to press and hold the record icon
hu: Tartsa lenyomva az ikont a felvétel alatt

en: You need to select a SIM card
hu: Ki kell választania egy SIM kártyát

en: You switched to %1 @ %2
hu: Átvátott erre: %1 @ %2
