messaging-app - en to id translation catalogue (68 entries)

en: %1 hour call | %1 hours call
id[0]: panggilan %1 jam

en: %1 minute call | %1 minutes call
id[0]: panggilan %1 menit

en: %1 second call | %1 seconds call
id[0]: panggilan %1 detik

en: Accepted
id: Diterima

en: Add
id: Tambah

en: Add recipient
id: Tambah penerima

en: All
id: Semua

en: Attachment: %1 contact | Attachments: %1 contacts
id[0]: Lampiran: %1 kontak

en: Attachment: %1 file | Attachments: %1 files
id[0]: Lampiran: %1 berkas

en: Attachment: %1 image | Attachments: %1 images
id[0]: Lampiran: %1 gambar

en: Attachment: %1 video | Attachments: %1 videos
id[0]: Lampiran: %1 video

en: Call
id: Panggil

en: Cancel
id: Batal

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SIM card name or account name
en: Change all Messaging associations to %1?
id: Ubah semua asosiasi Perpesanan ke %1?

en: Close
id: Tutup

en: Compose a new message by swiping up from the bottom of the screen.
id: Susun sebuah pesan baru dengan menggesek naik dari dasar layar.

en: Contact
id: Kontak

en: Copy
id: Salin

en: Delete
id: Hapus

en: Deleted
id: Dihapus

en: Delivered
id: Terkirim

en: Don't ask again
id: Jangan tanya lagi

en: Failed
id: Gagal

en: Failed!
id: Gagal!

en: Favorites
id: Favorit

en: From
id: Dari

en: Group
id: Grup

en: Group (%1)
id: Grup (%1)

en: Image Preview
id: Pratinjau Gambar

en: Message info
id: Info pesan

en: Messages
id: Pesan

en: Messages;SMS;MMS;Text Messages;Text
id: Pesan;SMS;MMS;Pesan Teks;Teks

en: Messaging
id: Perpesanan

en: Messaging App
id: App Perpesanan

en: Messaging application
id: Aplikasi perpesanan

en: Missing message data
id: Data pesan hilang

en: Myself
id: Saya sendiri

en: New Message
id: Pesan Baru

en: No
id: Tidak

en: No SIM card selected
id: Tak ada kartu SIM yang dipilih

en: No network
id: Tiada jaringan

en: Pending
id: Ditunda

en: Please unlock your SIM card to call or send a message. You can unlock your SIM card from the Network Indicator at the top of the screen or by visiting <a href="system_settings">System Settings &gt; Security &amp; Privacy</a>.
id: Harap buka kunci kartu SIM Anda untuk memanggil atau mengirim pesan. Anda dapat membuka kunci kartu SIM Anda dari Indikator Jaringan di puncak layar atau dengan mengunjungi <a href="system_settings">Pengaturan Sistem &gt; Keamanan &amp; Privasi</a>.

en: Read
id: Baca

en: Received
id: Diterima

en: Remove
id: Hapus

en: Retry
id: Coba lagi

en: SIM Card is locked
id: Kartu SIM terkunci

en: Save
id: Simpan

en: Search
id: Cari

en: Search...
id: Cari...

en: Sent
id: Terkirim

en: Share
id: Bagikan

en: Temporarily Failed
id: Sementara Gagal

en: There is currently no network on %1
id: Saat ini tak ada jaringan pada %1

en: There is currently no network.
id: Saat ini tak ada jaringan.

en: To
id: Untuk

en: To:
id: Untuk:

en: Today
id: Hari ini

en: Type
id: Tipe

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Unknown contact
id: Kontak tak dikenal

en: Video Preview
id: Pratinjau Video

en: Write a message...
id: Tulis suatu pesan...

en: Yes
id: Ya

en: Yesterday
id: Kemarin

en: You need to select a SIM card
id: Anda perlu memilih suatu kartu SIM

en: You switched to %1 @ %2
id: Anda berpindah ke %1 @ %2
