messaging-app - en to it translation catalogue (106 entries)

en: %1 hour call | %1 hours call
it[0]: %1 ora
it[1]: %1 ore

en: %1 minute call | %1 minutes call
it[0]: %1 minuto
it[1]: %1 minuti

en: %1 second call | %1 seconds call
it[0]: %1 secondo
it[1]: %1 secondi

en: <<< Swipe to cancel
it: <<< Scorrere per annullare

en: Accepted
it: Accettato

en: Add
it: Aggiungi

en: Add recipient
it: Aggiungi destinatario

en: All
it: Tutto

en: Attachment: %1 audio clip | Attachments: %1 audio clips
it[0]: Allegato: %1 clip audio
it[1]: Allegati: %1 clip audio

en: Attachment: %1 contact | Attachments: %1 contacts
it[0]: Allegato: %1 contatto
it[1]: Allegati: %1 contatti

en: Attachment: %1 file | Attachments: %1 files
it[0]: Allegato: %1 file
it[1]: Allegati: %1 file

en: Attachment: %1 image | Attachments: %1 images
it[0]: Allegata: %1 immagine
it[1]: Allegate: %1 immagini

en: Attachment: %1 video | Attachments: %1 videos
it[0]: Allegato: %1 video
it[1]: Allegati: %1 video

en: Audio attachment not supported
it: Allegati audio non supportati

en: Away
it: Assente

en: Back
it: Indietro

en: Busy
it: Non disponibile

en: Call
it: Chiama

en: Cancel
it: Annulla

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SIM card name or account name
en: Change all Messaging associations to %1?
it: Cambiare tutte le associazioni di messaggi a %1?

en: Close
it: Chiudi

en: Compose a new message by swiping up from the bottom of the screen.
it: Componi un nuovo messaggio scorrendo dal basso verso l'alto dello schermo.

en: Contact
it: Contatto

en: Copy
it: Copia

en: Delete
it: Elimina

en: Deleted
it: Eliminato

en: Delivered
it: Consegnato

en: Don't ask again
it: Non chiedere di nuovo

en: Don't show again
it: Non mostrare più

en: Edit
it: Modifica

en: Enable MMS group chat
it: Abilita MMS di gruppo

en: Failed
it: Non riuscito

en: Failed to send the message
it: Invio del messaggio non riuscito

en: Failed!
it: Non riuscito.

en: Favorites
it: Preferiti

en: File size warning
it: Avviso dimensione file

en: File type not supported
it: Tipo di file non supportato

en: Forward
it: Inoltra

en: From
it: Da

en: Got it
it: Fatto

en: Group
it: Gruppo

en: Group (%1)
it: Gruppo (%1)

en: If you wish to edit your SIM and other mobile preferences, please visit <a href="system_settings">System Settings</a>.
it: Per modificare i dati della SIM o altre preferenze visitare <a href="system_settings">Impostazioni di sistema</a>.

en: Image
it: Immagine

en: Image Preview
it: Anteprima immagine

en: Info
it: Informazioni

en: It is not possible to send messages in flight mode
it: Impossibile inviare messaggi in modalità aereo

en: It is not possible to send the message
it: Impossibile inviare il messaggio

en: Message info
it: Info sul messaggio

en: Messages
it: Messaggi

en: Messages;SMS;MMS;Text Messages;Text
it: Messaggi;SMS;MMS;Messaggio di testo;Testo

en: Messaging
it: Messaggi

en: Messaging App
it: App Messaggi

en: Messaging application
it: Applicazione per messaggistica

en: Missing message data
it: Dati del messaggio mancanti

en: Myself
it: Me stesso

en: New Message
it: Nuovo messaggio

en: New message
it: Nuovo messaggio

en: No SIM card
it: Scheda SIM non presente

en: No SIM card selected
it: Nessuna SIM selezionata

en: No network
it: Nessuna rete

en: No permission to access microphone
it: Nessun permesso per accedere al microfono

en: Offline
it: Fuori rete

en: Ok
it: OK

en: Online
it: Disponibile

en: Pending
it: In sospeso

en: Please grant access on <a href="system_settings">System Settings &gt; Security &amp; Privacy</a>.
it: Consentire l'accesso da <a href="system_settings">Impostazioni di sistema &gt; Sicurezza &amp; Privacy</a>.

en: Please insert a SIM card and try again.
it: Inserire una scheda SIM e riprovare.

en: Please unlock your SIM card to call or send a message. You can unlock your SIM card from the Network Indicator at the top of the screen or by visiting <a href="system_settings">System Settings &gt; Security &amp; Privacy</a>.
it: Sbloccare la scheda SIM per inviare chiamate o messaggi. La SIM può essere sbloccata attraverso l'indicatore di rete situato nella parte superiore dello schermo o visitando <a href="system_settings">Impostazioni &gt; Sicurezza e privacy</a>.

en: Read
it: Leggi

en: Received
it: Ricevuto

en: Remove
it: Rimuovi

en: Retry
it: Riprova

en: SIM Card is locked
it: Scheda SIM bloccata

en: Save
it: Salva

en: Search
it: Cerca

en: Search...
it: Cerca...

en: Sent
it: Inviato

en: Settings
it: Impostazioni

en: Share
it: Condividi

en: Status
it: Stato

en: Swipe to delete
it: Scorrere per eliminare

en: Swipe to reveal actions
it: Scorrere per mostrare azioni

en: Temporarily Failed
it: Momentaneamente non riuscito

en: Text message copied to clipboard
it: Messaggio copiato negli appunti

en: There is currently no network on %1
it: Attualmente non è disponibile alcuna rete per %1

en: There is currently no network.
it: Attualmente non è disponibile alcuna rete.

en: To
it: A

en: To:
it: A:

en: Today
it: Oggi

en: Type
it: Tipo

en: Typing..
it: Sta scrivendo...

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown contact
it: Contatto sconosciuto

en: Video Preview
it: Anteprima video

en: Video attachment not supported
it: Allegati video non supportati

en: Welcome to your Messaging app!
it: Benvenuti nell'app di messaggistica!

en: Welcome to your Ubuntu messaging app.
it: Benvenuti nella app di messaggi di Ubuntu.

en: Write a message...
it: Scrivi un messaggio...

en: Yes
it: Sì

en: Yesterday
it: Ieri

en: You are trying to send big files (over 300Kb). Some operators might not be able to send it.
it: Tentativo di inviare un file di grosse dimensioni (più di 300Kb): alcuni operatori potrebbero non essere in grado di inviarlo.

en: You have to disable flight mode
it: È necessario disabilitare la modalità aereo

en: You have to press and hold the record icon
it: È necessario premere e tenere premuto il pulsante di registrazione

en: You need to select a SIM card
it: È necessario selezionare una scheda SIM

en: You switched to %1 @ %2
it: Passati a %1 @ %2
