messaging-app - en to nb translation catalogue (105 entries)

note: TRANSLATORS: %1 is the first recipient the message is sent to, %2 is the count of remaining recipients
en: %1 + %2
nb: %1 og %2 andre

en: %1 hour call | %1 hours call
nb[0]: Anrop på %1 time
nb[1]: Anrop på %1 timer

en: %1 minute call | %1 minutes call
nb[0]: Anrop på %1 minutt
nb[1]: Anrop på %1 minutter

en: %1 second call | %1 seconds call
nb[0]: Anrop på %1 sekund
nb[1]: Anrop på %1 sekunder

en: <<< Swipe to cancel
nb: <<< Dra for å avbryte

en: Accepted
nb: Godkjent

en: Add
nb: Legg til

en: Add recipient
nb: Legg til mottaker

en: All
nb: Alt

en: Attachment: %1 audio clip | Attachments: %1 audio clips
nb[0]: Vedlegg: %1 lydklipp
nb[1]: Vedlegg: %1 lydklipp

en: Attachment: %1 contact | Attachments: %1 contacts
nb[0]: Vedlegg: %1 kontakt
nb[1]: Vedlegg: %1 kontakter

en: Attachment: %1 file | Attachments: %1 files
nb[0]: Vedlegg: %1 fil
nb[1]: Vedlegg: %1 filer

en: Attachment: %1 image | Attachments: %1 images
nb[0]: Vedlegg: %1 bilde
nb[1]: Vedlegg: %1 bilder

en: Attachment: %1 video | Attachments: %1 videos
nb[0]: Vedlegg: %1 video
nb[1]: Vedlegg: %1 videoer

en: Audio attachment not supported
nb: Lyd-vedlegg støttes ikke

en: Away
nb: Borte

en: Back
nb: Tilbake

en: Busy
nb: Opptatt

en: Call
nb: Ring

en: Cancel
nb: Avbryt

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SIM card name or account name
en: Change all Messaging associations to %1?
nb: Vil du endre standard SIM-kort for meldinger til %1?

en: Close
nb: Lukk

en: Compose a new message by swiping up from the bottom of the screen.
nb: Skyv oppover fra bunnen av skjermen for å lage en ny melding.

en: Contact
nb: Kontakt

en: Copy
nb: Kopier

en: Delete
nb: Slett

en: Deleted
nb: Slettet

en: Delivered
nb: Levert

en: Don't ask again
nb: Ikke spør igjen

en: Don't show again
nb: Ikke vis igjen

en: Edit
nb: Rediger

en: Enable MMS group chat
nb: Slå på MMS-gruppesamtale

en: Failed
nb: Mislyktes

en: Failed to send the message
nb: Klarte ikke å sende melding

en: Failed!
nb: Mislykket!

en: Favorites
nb: Favoritter

en: File size warning
nb: Advarsel om filstørrelse

en: File type not supported
nb: Filtypen støttes ikke

en: Forward
nb: Framover

en: From
nb: Fra

en: Got it
nb: Skjønner

en: Group
nb: Gruppe

en: Group (%1)
nb: Gruppe (%1)

en: If you wish to edit your SIM and other mobile preferences, please visit <a href="system_settings">System Settings</a>.
nb: Besøk <a href="system_settings">systeminnstillinger</a> hvis du vil endre oppsett for SIM og annet mobilrelatert.

en: Image
nb: Bilde

en: Image Preview
nb: Forhåndsvisning av bilde

en: It is not possible to send messages in flight mode
nb: Du kan ikke sende meldinger når du bruker flymodus

en: It is not possible to send the message
nb: Det er ikke mulig å sende meldinga

en: Message info
nb: Meldingsinfo

en: Messages
nb: Meldinger

en: Messages;SMS;MMS;Text Messages;Text
nb: Meldinger;SMS;MMS;Tekstmeldinger;Tekst

en: Messaging
nb: Meldinger

en: Messaging App
nb: Meldingsprogram

en: Messaging application
nb: Meldingsprogram

en: Missing message data
nb: Meldingsdata mangler

en: Myself
nb: Meg selv

en: New Message
nb: Ny melding

en: New message
nb: Ny melding

en: No
nb: Nei

en: No SIM card
nb: SIM-kort mangler

en: No SIM card selected
nb: Intet SIM-kort er valgt

en: No network
nb: Intet nettverk

en: No permission to access microphone
nb: Ingen tilgang til mikrofon

en: Offline
nb: Frakoblet

en: Ok
nb: OK

en: Online
nb: Tilkoblet

en: Pending
nb: Venter

en: Please grant access on <a href="system_settings">System Settings &gt; Security &amp; Privacy</a>.
nb: Gi tilgang via <a href="system_settings">Systeminnstillinger &gt; Sikkerhet og personvern</a>.

en: Please insert a SIM card and try again.
nb: Sett inn SIM-kort og prøv på nytt.

en: Please unlock your SIM card to call or send a message. You can unlock your SIM card from the Network Indicator at the top of the screen or by visiting <a href="system_settings">System Settings &gt; Security &amp; Privacy</a>.
nb: Lås opp SIM-kortet for å ringe eller sende melding. Du kan låse opp SIM-kortet fra nettverksindikatoren på toppen av skjermen, eller ved å gå til <a href="system_settings">Systeminnstillinger &gt; Personvern og sikkerhet</a>.

en: Read
nb: Les

en: Received
nb: Mottatt

en: Remove
nb: Fjern

en: Retry
nb: Prøv igjen

en: SIM Card is locked
nb: SIM-kortet er låst

en: Save
nb: Lagre

en: Search
nb: Søk

en: Search...
nb: Søk …

en: Sent
nb: Sendt

en: Settings
nb: Innstillinger

en: Share
nb: Del

en: Swipe to delete
nb: Dra for å slette

en: Swipe to reveal actions
nb: Dra for å vise handlinger

en: Temporarily Failed
nb: Midlertidig mislykket

en: Text message copied to clipboard
nb: Melding kopiert til utklippstavle

en: There is currently no network on %1
nb: Telefonnettet på %1 er utilgjengelig

en: There is currently no network.
nb: Telefonnettet er utilgjengelig.

en: To
nb: Til

en: To:
nb: Til:

en: Today
nb: I dag

en: Typing..
nb: Skriver …

en: Unknown
nb: Ukjent

en: Unknown contact
nb: Ukjent kontakt

en: Video Preview
nb: Forhåndsvis video

en: Video attachment not supported
nb: Video-vedlegg støttes ikke

en: Welcome to your Messaging app!
nb: Velkommen til meldingsprogrammet!

en: Welcome to your Ubuntu messaging app.
nb: Velkommen til Ubuntus meldingsprogram.

en: Write a message...
nb: Skriv en melding …

en: Yes
nb: Ja

en: Yesterday
nb: I går

en: You are trying to send big files (over 300Kb). Some operators might not be able to send it.
nb: Du prøver å sende store filer (over 300kb). Enkelte operatører kan nekte eller mislykkes med å sende den.

en: You have to disable flight mode
nb: Du må slå av flymodus

en: You have to press and hold the record icon
nb: Du må trykke og holde på opptaksikonet

en: You need to select a SIM card
nb: Du må velge et SIM-kort

en: You switched to %1 @ %2
nb: %2 byttet du til %1
