ubuntu-system-settings - en to hr translation catalogue (206 entries)

en: System Settings
hr: Postavke sustava

en: System;
hr: Sustav;

en: Preferences;Settings;
hr: Osobitosti;Postavke;

en: Preview
hr: Pretpregled

en: Remove image
hr: Ukloni sliku

en: Cancel
hr: Odustani

en: Set
hr: Postavi

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: Background
hr: Pozadina

en: Custom
hr: Prilagođen

en: Clear
hr: Očisti

en: Disconnect
hr: Odspoji

en: IP address
hr: IP Adresa

en: Previous networks
hr: Prijašnje mreže

en: Unknown error
hr: Nepoznata greška

en: No reason given
hr: Nije dan razlog

en: Device is now managed
hr: Uređajem se sada upravlja

en: Device is now unmanaged
hr: Uređajem se više ne upravlja

en: The device could not be readied for configuration
hr: Uređaj nije pripremljen za podešavanje

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc.)
hr: IP podešavanje ne može biti podržano (nema dostupne adrese, vremena čekanja, itd.)

en: The IP configuration is no longer valid
hr: IP podešavanje nije više valjano

en: Your authentication details were incorrect
hr: Vaše pojedinosti ovjere su pogrešne

en: 802.1X supplicant disconnected
hr: 802.1X opskrbitelj odspojen

en: 802.1X supplicant configuration failed
hr: Neuspjelo podešavanje 802.1X opskrbitelja

en: 802.1X supplicant failed
hr: 802.1X opskrbitelj nije uspio

en: 802.1X supplicant took too long to authenticate
hr: 802.1X opskrbitelju je trebalo previše vremena za ovjeru

en: DHCP client failed to start
hr: DHCP klijent se nije uspio pokrenuti

en: DHCP client error
hr: Greška DHCP klijenta

en: DHCP client failed
hr: DHCP kijent nije uspio

en: Shared connection service failed to start
hr: Usluga dijeljenih veza se nije uspjela pokrenuti

en: Shared connection service failed
hr: Usluga dijeljenih veza nije uspjela

en: Necessary firmware for the device may be missing
hr: Potreban firmware uređaja možda nedostaje

en: The device was removed
hr: Uređaj je uklonjen

en: NetworkManager went to sleep
hr: NetworkManager je otišao spavati

en: The device's active connection disappeared
hr: Aktivna veza uređaja je nestala

en: Device disconnected by user or client
hr: Uređaj je odspojen od strane korisnika ili klijenta

en: The device's existing connection was assumed
hr: Uređaj postojeće mreže je predpostavljen

en: The supplicant is now available
hr: Opskrbitelj je sada dostupan

en: The modem could not be found
hr: Modem nije pronađen

en: The Bluetooth connection failed or timed out
hr: Bluetoot povezivanje nije uspjeo ili je isteklo vrijeme

en: A dependency of the connection failed
hr: Ovisnost povezivanja nije uspjela

en: ModemManager is unavailable
hr: ModemManager je nedostupan

en: The Wi-Fi network could not be found
hr: Wi-Fi mreža se ne može pronaći

en: A secondary connection of the base connection failed
hr: Pomoćno povezivanje glavnog povezivanja je neuspjelo

en: Unknown
hr: Nepoznato

en: Connect to Hidden Network
hr: Poveži se na skrivenu mrežu

en: Network name
hr: Naziv mreže

en: Security
hr: Sigurnost

en: None
hr: Ništa

en: Password
hr: Lozinka

en: Show password
hr: Prikaži lozinku

en: Connect
hr: Povezivanje

en: Connect to hidden network…
hr: Povezivanje na skrivenu mrežu...

en: Network details
hr: Pojedinosti mreže

en: Name
hr: Naziv

en: Last connected
hr: Posljednje povezivanje

en: Never
hr: Nikada

en: Forget network
hr: Zaboravi mrežu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: Notifications
hr: Obavijesti

en: Selected apps can alert you using notification bubbles, sounds, vibrations, and the Notification Center.
hr: Odabrana aplikacija vas može obavijestiti pomoću obavijesnih mjehurića, zvukova, vibracija i obavjesnog središta.

en: Stop playing
hr: Zaustavi reprodukciju

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
hr: Zvuk

en: Silent Mode
hr: Tihi način

en: Ringer:
hr: Zvono:

en: Phone calls:
hr: Pozivi:

en: Ringtone
hr: Melodija

en: Vibrate when ringing
hr: Vibriraj pri zvonjenju

en: Vibrate in Silent Mode
hr: Vibriraj u tihom načinu

en: Dialpad sounds
hr: Prikaži zvukove

en: Messages:
hr: Poruke:

en: Message received
hr: Poruka primljena

en: Vibrate with message sound
hr: Vibriraj sa zvukom poruke

en: Other sounds:
hr: Ostali zvukovi:

en: Keyboard sound
hr: Zvukovi tipkovnice

en: Lock sound
hr: Zaključaj zvuk

en: The phone is in Silent Mode.
hr: Telefon je u tihom načinu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset phone
hr: Ponovo postavi telefon

en: Reset all system settings…
hr: Ponovo postavi sve postavke sustava

en: Erase & Reset Everything…
hr: Obriši i ponovno postavi sve...

en: Reset all system settings
hr: Ponovo postavi sve postavke sustava

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this phone.
hr: Svi dokumenti, pohranjene igre, postavke i ostali sadržaji biti će trajno uklonjeni s ovog telefona.

en: Erase & Reset Everything
hr: Obriši i ponovno postavi sve

en: N/A
hr: Nepoznato

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
hr[0]: Nakon %1 minute
hr[1]: Nakon %1 minute
hr[2]: Nakon %1 minuta

en: Spell checking
hr: Provjera pravopisa

en: Display language
hr: Jezik prikaza

en: Confirm
hr: Potvrdi

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
hr: Jezik i tekst

en: Keyboard layouts
hr: Rasporedi tipkovnice

en: Auto correction
hr: Automatsko ispravljanje

en: Word suggestions
hr: Sugestije riječi

en: Keyboard vibration
hr: Vibracija tipkovnice

en: Current layouts:
hr: Trenutni raspored:

en: All layouts available:
hr: Svi dostupni rasporedi:

en: Call waiting
hr: Pozivi na čekanju

en: Lets you answer or start a new call while on another call, and switch between them
hr: Omogućava odgovaranje ili započinjanje novog poziva dok drugi već traje te prebacivanje između njih

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the (network) carrier
en: %1 Services
hr: %1 usluge

en: Call forwarding
hr: Preusmjeravanje poziva

en: Redirects phone calls to another number whenever you don't answer, or your phone is busy, turned off, or out of range.
hr: Preusmjeri poziv na drugi broj ako se ne javljate, vaš telefon je zauzet, ugašen ili nije dostupan.

note: TRANSLATORS: This string will be truncated on smaller displays.
en: Forward to
hr: Proslijedi prema

en: Last called %1
hr: Posljednje zvano %1

en: Call
hr: Poziv

en: Services
hr: Usluge

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: Phone
hr: Telefon

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
hr: Osvjetljenje

en: Adjust automatically
hr: Automatski

en: Choose carrier:
hr: Odaberite operatera:

en: Automatically
hr: Automatski

en: Manually
hr: Ručno

en: Carriers
hr: Operateri

en: Activate
hr: Aktiviraj

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: Cellular
hr: Mobilno

en: Wi-Fi hotspot
hr: Hotspot bežične mreže

en: Show key
hr: Prikaži ključ

en: Change
hr: Promijeni

en: Unset
hr: Ukloni

en: Passphrase
hr: Zaporka

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute | %1 minutes
hr[0]: %1 minuta
hr[1]: %1 minute
hr[2]: %1 minuta

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
hr: Sigurnost i privatnost

en: Phone and Internet
hr: Telefon i Internet

en: Phone only
hr: Samo telefon

en: Lock phone
hr: Zaključaj telefon

en: On
hr: Uključeno

en: Off
hr: Isključeno

en: Encryption
hr: Enkripcija

en: Privacy
hr: Privatnost

en: Diagnostics
hr: Dijagnostika

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are to be sent by the system.
en: Sent
hr: Poslano

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are not to be sent by the system
en: Not sent
hr: Nije poslano

en: Location
hr: Lokacija

en: Camera
hr: Kamera

en: Mic
hr: Mikrofon

en: PIN for '%1'
hr: PIN za '%1'

en: Pair
hr: Upari

en: Connected
hr: Povezano

en: Connecting…
hr: Povezivanje…

en: Disconnecting…
hr: Odspajanje

en: Disconnected
hr: Odspojen

en: Computer
hr: Računalo

en: Network
hr: Mreža

en: Headset
hr: Slušalice s mikrofonom

en: Headphones
hr: Slušalice

en: Keyboard
hr: Tipkovnica

en: Mouse
hr: Miš

en: Printer
hr: Pisač

en: Other
hr: Ostalo

en: Excellent
hr: Odlično

en: Good
hr: Dobro

en: Fair
hr: Prosječno

en: Poor
hr: Loše

en: Connected devices:
hr: Povezani uređaji:

en: Connect another device:
hr: Poveži dodatan uređaj:

en: Pictures
hr: Slike

en: Other files
hr: Ostale datoteke

en: Free space
hr: Slobodan prostor

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: About this phone
hr: O telefonu

en: Serial
hr: Serijski

en: Software:
hr: Softver:

en: Last updated
hr: Posljedna nadopuna

en: Check for updates
hr: Potraži nadopune

en: Legal:
hr: Pravno:

en: Software licenses
hr: Softverske licence

en: Regulatory info
hr: Regulatorne informacije

en: Time zone
hr: Vremenska zona

en: Set the time zone:
hr: Postavi vremensku zonu:

en: Enter your current location.
hr: Unesite svoju trenutnu lokaciju

en: No matching place
hr: Ništa nije pronađeno

en: Set time & date
hr: Postavi vrijeme i datum

en: Time
hr: Vrijeme

en: Hour
hr: Sati

en: Second
hr: Sekunde

en: Date
hr: Datum

en: Day
hr: Dan

en: Month
hr: Mjesec

en: Year
hr: Godina

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time & Date
hr: Vrijeme i datum

en: Time zone:
hr: Vremenska zona:

en: Set the time and date:
hr: Postavi vrijeme i datum:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: Updates
hr: Nadogradnje

en: Update System
hr: Nadogradi sustav

en: The phone needs to restart to install the system update.
hr: Telefon se mora ponovno pokrenuti za instalaciju nadogradnje sustava.

en: Install & Restart
hr: Instaliraj i ponovno pokreni

en: Not Now
hr: Ne sada

en: Install
hr: Instaliraj

en: OK
hr: U redu

en: Software is up to date
hr: Softver je ažuran

en: Checking for updates…
hr: Provjera za nadopunama...

en: Retry
hr: Pokušaj ponovo

en: Install %1 update… | Install %1 updates…
hr[0]: Instalacija %1 nadogradnje...
hr[1]: Instalacija %1 nadogradnje...
hr[2]: Instalacija %1 nadogradnji...

en: Install %1 update | Install %1 updates
hr[0]: Instalacija %1 nadogradnje
hr[1]: Instalacija %1 nadogradnje
hr[2]: Instalacija %1 nadogradnji

en: Pause All
hr: Pauziraj sve

en: Download
hr: Preuzmi

en: Pause
hr: Pauza

en: Resume
hr: Nastavi

en: Update
hr: Nadogradi

en: Installing
hr: Instalacija

en: Installed
hr: Instalirano

en: Downloading
hr: Preuzimanje

en: Version:
hr: Inačica:

en: Auto download
hr: Automatsko preuzimanje

en: On wi-fi
hr: Na bežičnoj mreži

en: Always
hr: Uvijek

en:  bytes
hr:  bajtova

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: Accessibility
hr: Pristupačnost

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: accessibility
hr: pristupačnost

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: access
hr: pristup

en: Authentication token manipulation error
hr: Manipulacijska greška tokena ovjere
