ubuntu-system-settings - en to pt_BR translation catalogue (547 entries)

en: System Settings
pt_BR: Configurações

en: System;
pt_BR: Sistema;

en: Preferences;Settings;
pt_BR: Preferências;Configurações;

en: Preview
pt_BR: Pré-visualizar

en: Remove image
pt_BR: Remover imagem

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Set
pt_BR: Definir

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: Background
pt_BR: Plano de fundo

en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: Clear
pt_BR: Limpar

en: Disconnect
pt_BR: Desconectar

en: IP address
pt_BR: Endereço IP

en: Previous networks
pt_BR: Redes anteriores

en: Unknown error
pt_BR: Erro desconhecido

en: No reason given
pt_BR: Nenhum motivo determinado

en: Device is now managed
pt_BR: Agora o dispositivo é gerenciável

en: Device is now unmanaged
pt_BR: Agora o dispositivo não é gerenciável

en: The device could not be readied for configuration
pt_BR: O dispositivo pode não estar pronto para configuração

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc.)
pt_BR: A configuração IP não pode estar reservada (nenhum endereço disponível, timeout, etc)

en: The IP configuration is no longer valid
pt_BR: A configuração IP não é mais válida

en: Your authentication details were incorrect
pt_BR: Os seus detalhes de autenticação estão incorretos

en: 802.1X supplicant disconnected
pt_BR: 802.1X suplicante - desconectado

en: 802.1X supplicant configuration failed
pt_BR: 802.1X suplicante - falha de configuração

en: 802.1X supplicant failed
pt_BR: 802.1X suplicante - falhou

en: 802.1X supplicant took too long to authenticate
pt_BR: 802.1X suplicante - demorou muito para autenticar

en: DHCP client failed to start
pt_BR: Cliente DHCP falhou em iniciar

en: DHCP client error
pt_BR: Erro no cliente DHCP

en: DHCP client failed
pt_BR: Cliente DHCP falhou

en: Shared connection service failed to start
pt_BR: O serviço de conexão compartilhada falhou ao iniciar

en: Shared connection service failed
pt_BR: O serviço de conexão compartilhada falhou

en: Necessary firmware for the device may be missing
pt_BR: O firmware necessário para o dispositivo pode estar faltando

en: The device was removed
pt_BR: O dispositivo foi removido

en: NetworkManager went to sleep
pt_BR: NetworkManager foi para o estado de espera

en: The device's active connection disappeared
pt_BR: A conexão ativa do dispositivo desapareceu

en: Device disconnected by user or client
pt_BR: Dispositivo desconectado pelo usuário ou cliente

en: The device's existing connection was assumed
pt_BR: A conexão existente com o dispositivo foi adotada

en: The supplicant is now available
pt_BR: O requerente está disponível

en: The modem could not be found
pt_BR: O modem não foi encontrado

en: The Bluetooth connection failed or timed out
pt_BR: A conexão Bluetooth falhou ou atingiu o tempo limite

en: A dependency of the connection failed
pt_BR: Uma dependência da conexão falhou

en: ModemManager is unavailable
pt_BR: ModemManager não está disponível

en: The Wi-Fi network could not be found
pt_BR: A rede sem fio não pôde ser encontrada

en: A secondary connection of the base connection failed
pt_BR: Uma conexão secundária da conexão de base falhou.

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Connect to Hidden Network
pt_BR: Conectar a uma rede oculta

en: Network name
pt_BR: Nome da rede

en: Security
pt_BR: Segurança

en: None
pt_BR: Nenhum

en: WPA & WPA2 Personal
pt_BR: WPA & WPA2 pessoal

en: Password
pt_BR: Senha

en: Show password
pt_BR: Mostrar senha

en: Connect
pt_BR: Conectar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: Wi-Fi
pt_BR: Rede sem fio

en: Connect to hidden network…
pt_BR: Conecte a uma rede oculta...

en: Network details
pt_BR: Detalhes da rede

en: Name
pt_BR: Nome

en: Last connected
pt_BR: Última conexão

en: Never
pt_BR: Nunca

en: Forget network
pt_BR: Esquecer rede

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: Notifications
pt_BR: Notificações

en: Selected apps can alert you using notification bubbles, sounds, vibrations, and the Notification Center.
pt_BR: Os Aplicativos selecionados podem alertá-lo usando notificação em bolha, sons, vibrações e o centro de notificação.

en: Stop playing
pt_BR: Parar reprodução

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
pt_BR: Som

en: Silent Mode
pt_BR: Modo silencioso

en: Ringer:
pt_BR: Toque:

en: Phone calls:
pt_BR: Chamadas de telefone:

en: Ringtone
pt_BR: Toque de chamada

en: Vibrate when ringing
pt_BR: Vibrar ao tocar

en: Vibrate in Silent Mode
pt_BR: Vibrar em modo silencioso

en: Dialpad sounds
pt_BR: Sons do discador

en: Messages:
pt_BR: Mensagens:

en: Message received
pt_BR: Mensagem recebida

en: Vibrate with message sound
pt_BR: Vibrar com som de mensagem

en: Other sounds:
pt_BR: Outros sons:

en: Keyboard sound
pt_BR: Som do teclado

en: Lock sound
pt_BR: Som de bloqueio

en: The phone is in Silent Mode.
pt_BR: O telefone está no Modo silencioso.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset phone
pt_BR: Redefinir telefone

en: Reset Launcher
pt_BR: Redefinir lançador

en: Reset all system settings…
pt_BR: Redefinir todas as configurações do sistema...

en: Erase & Reset Everything…
pt_BR: Apagar e redefinir tudo...

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
pt_BR: O conteúdo e layout do lançador, bem como os filtros na tela inicial, serão restaurados para suas configurações originais.

en: Reset all system settings
pt_BR: Redefinir todas as configurações do sistema

en: The Launcher will be returned to its original contents.
pt_BR: O Lançador será devolvido ao seu estado original.

en: The phone needs to restart for changes to take effect.
pt_BR: O telefone precisa ser reiniciado para que as alterações tenham efeito.

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this phone.
pt_BR: Todos os documentos, jogos, configurações e outros itens serão apagados permanentemente deste telefone.

en: Erase & Reset Everything
pt_BR: Apagar e redefinir tudo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
pt_BR: Bateria

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
pt_BR[0]: %1 segundo atrás
pt_BR[1]: %1 segundos atrás

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
pt_BR[0]: %1 minuto atrás
pt_BR[1]: %1 minutos atrás

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
pt_BR[0]: %1 hora atrás
pt_BR[1]: %1 horas atrás

note: TRANSLATORS: %1 is the number of days
en: %1 day ago | %1 days ago
pt_BR[0]: %1 dia atrás
pt_BR[1]: %1 dias atrás

en: Charging now
pt_BR: Carregando agora

en: Last full charge
pt_BR: Última carga completa

en: Fully charged
pt_BR: Totalmente carregado

en: Charge level
pt_BR: Nível de carga

en: Yesterday
pt_BR: Ontem

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Ways to reduce battery use:
pt_BR: Formas de reduzir o uso da bateria:

en: Display brightness
pt_BR: Brilho da tela

en: Lock when idle
pt_BR: Bloquear quando inativo

en: Sleep when idle
pt_BR: Dormir quando inativo

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
pt_BR[0]: Depois de %1 minuto
pt_BR[1]: Depois de %1 minutos

en: Accurate location detection requires GPS and/or Wi-Fi.
pt_BR: Precisão na detecção da localização requer GPS e/ou rede sem fio.

en: Lock the phone when it's not in use:
pt_BR: Bloquear o telefone quando não estiver em uso:

en: Put the phone to sleep when it is not in use:
pt_BR: Colocar o telefone para dormir quando não estiver em uso:

en: Shorter times are more secure. Phone won't lock during calls or video playback.
pt_BR: Tempos mais curtos são mais seguros. O telefone não bloqueará durante chamadas ou reprodução de vídeos.

en: Phone won’t sleep during calls or video playback.
pt_BR: O telefone não dormirá durante chamadas ou reprodução de vídeos.

en: Spell checking
pt_BR: Verificação ortográfica

en: Current spelling languages:
pt_BR: Atuais idiomas escritos:

en: All languages available:
pt_BR: Todos os idiomas disponíveis:

en: Restart Now
pt_BR: Reiniciar agora

en: Display language
pt_BR: Idioma de exibição

en: Confirm
pt_BR: Confirmar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
pt_BR: Texto e idioma

en: Display language…
pt_BR: Idioma de exibição...

en: Keyboard layouts
pt_BR: Disposições de teclado

en: Auto correction
pt_BR: Correção automática

en: Word suggestions
pt_BR: Sugestão de palavras

en: Auto capitalization
pt_BR: Auto-capitalizar

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
pt_BR: Habilitar capitalização automática da primeira letra de cada sentença.

en: Auto punctuation
pt_BR: Pontuação automática

en: Adds a period, and any missing quotes or brackets, when you tap Space twice.
pt_BR: Adiciona um ponto, e quaisquer aspas ou parênteses em falta, quando você tocar Espaço duas vezes.

en: Keyboard vibration
pt_BR: Vibração do teclado

en: Current layouts:
pt_BR: Disposições atuais:

en: All layouts available:
pt_BR: Todas as disposições disponíveis:

en: Call waiting
pt_BR: Chamada em espera

en: Lets you answer or start a new call while on another call, and switch between them
pt_BR: Deixa você atender ou iniciar uma nova chamada durante outra chamada, e alternar entre elas

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the (network) carrier
en: %1 Services
pt_BR: Serviços da %1

en: Call forwarding
pt_BR: Encaminhamento de chamadas

en: Redirects phone calls to another number whenever you don't answer, or your phone is busy, turned off, or out of range.
pt_BR: Redireciona as chamadas para outro número quando você não atende ou o telefone estiver ocupado, desligado ou fora de área.

note: TRANSLATORS: This string will be truncated on smaller displays.
en: Forward to
pt_BR: Encaminhar para

en: Last called %1
pt_BR: Última chamada %1

en: Call
pt_BR: Chamada

en: Services
pt_BR: Serviços

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: Phone
pt_BR: Telefone

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
pt_BR: Brilho

en: Adjust automatically
pt_BR: Ajustar automaticamente

en: Brightens and dims the display to suit the surroundings.
pt_BR: Iluminar a tela de acordo com o ambiente.

en: Carrier
pt_BR: Operadora

en: Choose carrier:
pt_BR: Escolher operadora:

en: Automatically
pt_BR: Automaticamente

en: Manually
pt_BR: Manualmente

en: Searching for carriers…
pt_BR: Pesquisando por operadoras...

en: Internet APN:
pt_BR: APN da Internet:

en: Custom Internet APN…
pt_BR: APN da internet customizado...

en: MMS APN:
pt_BR: APN do MMS:

en: Same APN as for Internet
pt_BR: Mesmo APN da internet

en: Custom MMS APN…
pt_BR: APN do MMS customizado...

en: Reset APN Settings
pt_BR: Restaurar configurações APN

en: Are you sure that you want to Reset APN Settings?
pt_BR: Você tem certeza que deseja reiniciar as configuração APN?

en: Reset
pt_BR: Redefinir

en: Carriers
pt_BR: Portadores

note: TRANSLATORS: %1 is either i18n.tr("Internet") or i18n.tr("MMS")
en: Custom %1 APN
pt_BR: Personalizar APN - %1

note: TRANSLATORS: %1 is either i18n.tr("Internet") or i18n.tr("MMS")
en: %1 APN
pt_BR: APN - %1

en: Username
pt_BR: Nome de usuário

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Activate
pt_BR: Ativar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: Cellular
pt_BR: Celular

en: Wi-Fi hotspot
pt_BR: Hotspot Wi-Fi

en: When hotspot is on, other devices can use your cellular data connection over Wi-Fi. Normal data charges apply.
pt_BR: Quando hotspot está ligado, outros dispositivos podem usar sua conexão de dados do celular através de Wi-Fi. Taxas de dados normais se aplicam.

en: Other devices can use your cellular data connection over the Wi-Fi network. Normal data charges apply.
pt_BR: Outros dispositivos podem usar sua conexão de dados do celular através da rede Wi-Fi. Taxas de dados normais se aplicam.

en: Set up hotspot
pt_BR: Configurar hotspot

en: Change hotspot setup
pt_BR: Alterar configuração do hotspot

en: Hotspot name
pt_BR: Nome do Hotspot

en: Key (must be 8 characters or longer)
pt_BR: Chave (deve ser de 8 caracteres ou mais)

en: Show key
pt_BR: Mostrar chave

en: Change
pt_BR: Mudar

en: Lock security
pt_BR: Segurança do bloqueio

en: Change passcode…
pt_BR: Alterar código de acesso...

en: Change passphrase…
pt_BR: Alterar frase secreta...

en: Switch to swipe
pt_BR: Alternar para deslizar

en: Switch to passcode
pt_BR: Mudar para código de acesso

en: Switch to passphrase
pt_BR: Alternar para frase secreta

en: Existing passcode
pt_BR: Código de acesso existente

en: Existing passphrase
pt_BR: Frase secreta existente

en: Choose passcode
pt_BR: Escolher código de acesso

en: Choose passphrase
pt_BR: Escolher frase secreta

en: Confirm passcode
pt_BR: Confirmar código de acesso

en: Confirm passphrase
pt_BR: Confirme a frase secreta

en: Those passcodes don't match. Try again.
pt_BR: Esses códigos de acesso não coincidem. Tente novamente.

en: Those passphrases don't match. Try again.
pt_BR: Estas frases secretas não conferem. Tente novamente.

en: Unset
pt_BR: Não definido

en: Unlock the phone using:
pt_BR: Bloquear o telefone usando:

en: Swipe (no security)
pt_BR: Deslizar (sem segurança)

en: 4-digit passcode
pt_BR: Código de acesso de 4 dígitos

en: Passphrase
pt_BR: Frase secreta

en: Swipe (no security)…
pt_BR: Deslizar (sem segurança)...

en: 4-digit passcode…
pt_BR: Código de acesso de 4 dígitos...

en: Passphrase…
pt_BR: Frase secreta...

en: SIM PIN
pt_BR: PIN do SIM

en: Change SIM PIN
pt_BR: Alterar PIN do SIM

en: Incorrect PIN. %1 attempt remaining. | Incorrect PIN. %1 attempts remaining.
pt_BR[0]: PIN incorreto. %1 tentativa restante.
pt_BR[1]: PIN incorreto. %1 tentativas restantes.

en: Current PIN:
pt_BR: PIN atual:

en: %1 attempt allowed. | %1 attempts allowed.
pt_BR[0]: %1 tentativa permitida.
pt_BR[1]: %1 tentativas permitidas.

en: Choose new PIN:
pt_BR: Escolha o novo PIN:

en: Confirm new PIN:
pt_BR: Confirmar novo PIN:

en: PINs don't match. Try again.
pt_BR: PINs não correspondem. Tente novamente.

en: Enter SIM PIN
pt_BR: Informe o PIN do SIM

en: Enter Previous SIM PIN
pt_BR: Informe o PIN anterior do SIM

en: Incorrect PIN. %1 attempts remaining.
pt_BR: PIN incorreto. %1 tentativas restantes.

en: %1 attempts allowed.
pt_BR: %1 tentativas permitidas.

en: Unlock
pt_BR: Desbloquear

en: Lock
pt_BR: Bloquear

en: Change PIN…
pt_BR: Alterar PIN...

en: When a SIM PIN is set, it must be entered to access cellular services after restarting the phone or swapping the SIM.
pt_BR: Quando um PIN do SIM é definido, ele deve ser digitado para acessar serviços do celular após reiniciar o telefone ou trocar o SIM.

en: Entering an incorrect PIN repeatedly may lock the SIM permanently.
pt_BR: Introduzir um PIN errado várias vezes pode bloquear o SIM permanentemente.

en: Phone locking
pt_BR: Bloqueio do telefone

[ctx: Unlock with swipe]
en: None
pt_BR: Nenhum

en: Passcode
pt_BR: Código de acesso

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute | %1 minutes
pt_BR[0]: %1 minuto
pt_BR[1]: %1 minutos

en: Sleep locks immediately
pt_BR: Dormir bloqueia imediatamente

en: When locked, allow:
pt_BR: Quando bloqueado, permitir que:

en: Launcher
pt_BR: Lançador

en: Notifications and quick settings
pt_BR: Notificações e configurações rápidas

en: Turn on lock security to restrict access when the phone is locked.
pt_BR: Ligue a trava de segurança para restringir o acesso quando o telefone está bloqueado.

en: Other apps and functions will prompt you to unlock.
pt_BR: Outros aplicativos e funções irão lhe solicitar para desbloquear.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
pt_BR: Segurança

en: Phone and Internet
pt_BR: Telefone e Internet

en: Phone only
pt_BR: Somente telefone

en: Lock phone
pt_BR: Bloquear telefone

en: On
pt_BR: Ligado

en: Off
pt_BR: Desligado

en: Encryption
pt_BR: Criptografia

en: Encryption protects against access to phone data when the phone is connected to a PC or other device.
pt_BR: A criptografia protege contra o acesso aos dados do telefone quando ele estiver conectado a um PC ou outro dispositivo.

en: Privacy
pt_BR: Privacidade

en: Stats on welcome screen
pt_BR: Estatísticas na tela de boas-vindas

en: Messages on welcome screen
pt_BR: Mensagens na tela de boas-vindas

en: Dash search
pt_BR: Pesquisar no painel

en: Location access
pt_BR: Acesso à localização

en: Other app access
pt_BR: Acesso de outro aplicativo

en: Diagnostics
pt_BR: Diagnósticos

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are to be sent by the system.
en: Sent
pt_BR: Enviado

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are not to be sent by the system
en: Not sent
pt_BR: Não enviado

en: Location
pt_BR: Localização

en: Location detection
pt_BR: Detecção de localização

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
pt_BR: Usa o GPS para detectar seu local aproximado. Quando desativado, o GPS desliga para economizar bateria.

en: Uses wi-fi and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
pt_BR: Usa rede sem fio e GPS para detectar seu local aproximado. Desligar a detecção de localização economiza bateria.

en: Uses wi-fi (currently off) and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
pt_BR: Usa rede sem fio (atualmente desativada) e GPS para detectar seu local aproximado. Desligar a detecção de localização economiza bateria.

en: Uses wi-fi, cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
pt_BR: Usa rede sem fio, posição das torres e GPS para detectar seu local aproximado. Desligar a detecção de localização economiza bateria.

en: Uses wi-fi, cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
pt_BR: Usa rede sem fio, posição das torres (atualmente sem sinal) e GPS para detectar seu local aproximado. Desligar a detecção de localização economiza bateria.

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
pt_BR: Usa rede sem fio (atualmente desativada), posição das torres e GPS para detectar seu local aproximado. Desligar a detecção de localização economiza bateria.

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
pt_BR: Usa rede sem fio (atualmente desativada), posição das torres (atualmente sem sinal) e GPS para detectar seu local aproximado. Desligar a detecção de localização economiza bateria.

en: Allow access to location:
pt_BR: Permitir acesso para localização:

en: Return results from:
pt_BR: Retornar resultados do:

en: Apps that you have granted and have requested access to:
pt_BR: Aplicativos que você concedeu e pediram o acesso a:

en: Camera
pt_BR: Câmera

en: Apps that have requested access to your camera
pt_BR: Aplicativos que solicitaram o acesso à câmera

en: Mic
pt_BR: Microfone

en: Apps that have requested access to your mic
pt_BR: Aplicativos que solicitaram acesso ao seu microfone

en: Bluetooth Pairing Request
pt_BR: Requisição de pareamento Bluetooth

en: PIN for '%1'
pt_BR: PIN para '%1'

en: Pair
pt_BR: Par

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
pt_BR: Por favor confirme se o PIN exibido em "%1" confere com este

en: Confirm PIN
pt_BR: Confirmar PIN

en: Connected
pt_BR: Conectado

en: Connecting…
pt_BR: Conectando...

en: Disconnecting…
pt_BR: Desconectando...

en: Disconnected
pt_BR: Desconectado

en: Computer
pt_BR: Computador

en: Network
pt_BR: Rede

en: Headset
pt_BR: Fone

en: Headphones
pt_BR: Fones de ouvido

en: Video
pt_BR: Vídeo

en: Other Audio
pt_BR: Outro áudio

en: Keyboard
pt_BR: Teclado

en: Printer
pt_BR: Impressora

en: Other
pt_BR: Outro

en: Excellent
pt_BR: Excelente

en: Good
pt_BR: Bom

en: Fair
pt_BR: Razoável

en: Poor
pt_BR: Ruim

en: Discoverable
pt_BR: Visível

en: Not discoverable
pt_BR: Não detectável

en: Connected devices:
pt_BR: Dispositivos conectados:

en: Connect another device:
pt_BR: Conectar outro dispositivo:

en: Connect a device:
pt_BR: Conecte um dispositivo:

en: None detected
pt_BR: Nenhum detectado

en: Connect automatically when detected:
pt_BR: Conectar automaticamente quando detectado:

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Status
pt_BR: Situação

en: Signal Strength
pt_BR: Intensidade do sinal

en: Forget this device
pt_BR: Esquecer este dispositivo

en: Phone number:
pt_BR: Número de telefone:

en: Phone number
pt_BR: Número de telefone

en: Storage
pt_BR: Armazenamento

en: Used by Ubuntu
pt_BR: Usado pelo Ubuntu

en: Videos
pt_BR: Vídeos

en: Audio
pt_BR: Áudio

en: Pictures
pt_BR: Imagens

en: Other files
pt_BR: Outros arquivos

en: Used by apps
pt_BR: Usado pelos aplicativos

en: Total storage
pt_BR: Armazenamento total

en: Free space
pt_BR: Espaço livre

en: By name
pt_BR: Por nome

en: By size
pt_BR: Por tamanho

en: Developer Mode
pt_BR: Modo desenvolvedor

en: In Developer Mode, anyone can access, change or delete anything on this phone by connecting it to another device.
pt_BR: No modo desenvolvedor, qualquer pessoa pode acessar, alterar ou excluir qualquer coisa deste telefone ao conectá-lo a outro dispositivo.

en: You need a passcode or passphrase set to use Developer Mode.
pt_BR: Você precisa de um código de acesso ou a senha definida para usar o modo de desenvolvedor.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: About this phone
pt_BR: Sobre este telefone

en: Serial
pt_BR: Número de série

en: Wi-Fi address
pt_BR: MAC da rede sem fio

en: Bluetooth address
pt_BR: MAC do Bluetooth

note: TRANSLATORS: that's the free disk space, indicated in the most appropriate storage unit
en: %1 free
pt_BR: %1 livre

en: OS
pt_BR: S.O.

en: Last updated
pt_BR: Última atualização

en: Check for updates
pt_BR: Verificar por atualizações

en: Legal:
pt_BR: Aviso legal:

en: Software licenses
pt_BR: Licenças de software

en: Regulatory info
pt_BR: Informações regulamentares

en: Developer mode
pt_BR: Modo desenvolvedor

en: Sorry, this license could not be displayed.
pt_BR: Desculpe, esta licença não pôde ser exibida.

en: OS Build Details
pt_BR: Detalhes da versão

en: OS build number
pt_BR: Número de compilação do SO

en: Ubuntu Image part
pt_BR: Parte da imagem do Ubuntu

en: Ubuntu build description
pt_BR: Descrição da compilação do Ubuntu

en: Device Image part
pt_BR: Parte da imagem do dispositivo

en: Device build description
pt_BR: Descrição da compilação para o dispositivo

en: Customization Image part
pt_BR: Fragmento de imagem de customização

en: Time zone
pt_BR: Fuso horário

en: Set the time zone:
pt_BR: Defina o fuso horário:

en: Enter your current location.
pt_BR: Informe sua localização atual.

en: No matching place
pt_BR: Nenhum lugar correspondente

en: Set time & date
pt_BR: Definir data e hora

en: Time
pt_BR: Horário

en: Hour
pt_BR: Hora

en: Minute
pt_BR: Minuto

en: Second
pt_BR: Segundo

en: Date
pt_BR: Data

en: Day
pt_BR: Dia

en: Month
pt_BR: Mês

en: Year
pt_BR: Ano

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time & Date
pt_BR: Data e hora

en: Time zone:
pt_BR: Fuso horário:

en: Set the time and date:
pt_BR: Definir data e hora:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: Updates
pt_BR: Atualizações

en: Update System
pt_BR: Atualizar o sistema

en: The phone needs to restart to install the system update.
pt_BR: O telefone precisa ser reiniciado para instalar a atualização do sistema.

en: Connect the phone to power before installing the system update.
pt_BR: Conecte o telefone a energia antes de instalar a atualização do sistema.

en: Install & Restart
pt_BR: Instalar e reiniciar

en: Not Now
pt_BR: Agora não

en: Install
pt_BR: Instalar

en: Installation failed
pt_BR: Falha na instalação

en: Software is up to date
pt_BR: Software está atualizado

en: Sorry, the system update failed.
pt_BR: Desculpe, falha na atualização do sistema.

en: Restarting…
pt_BR: Reiniciando...

en: Checking for updates…
pt_BR: Verificando por atualizações...

en: Connect to the Internet to check for updates
pt_BR: Conectar à Internet para verificar por atualizações

en: Retry
pt_BR: Tentar novamente

en: Install %1 update… | Install %1 updates…
pt_BR[0]: Instalar %1 atualização...
pt_BR[1]: Instalar %1 atualizações...

en: Install %1 update | Install %1 updates
pt_BR[0]: Instalar %1 atualização
pt_BR[1]: Instalar %1 atualizações

en: Pause All
pt_BR: Pausar todas

en: Install…
pt_BR: Instalar...

en: Download
pt_BR: Baixar

en: Pause
pt_BR: Pausar

en: Resume
pt_BR: Continuar

en: Update
pt_BR: Atualizar

en: Installing
pt_BR: Instalando

en: Installed
pt_BR: Instalado

en: Downloading
pt_BR: Baixando

en: %1 of %2
pt_BR: %1 de %2

en: Version:
pt_BR: Versão:

en: Sign in to Ubuntu One to receive updates for apps.
pt_BR: Entrar no Ubuntu One para receber atualizações de apps.

en: Sign In…
pt_BR: Entrar em...

en: Installing update…
pt_BR: Instalando atualização...

en: Auto download
pt_BR: Baixar automaticamente

en: On wi-fi
pt_BR: Na rede sem fio

en: Always
pt_BR: Sempre

en: Download future updates automatically:
pt_BR: Baixar novas atualizações automaticamente:

en: When on wi-fi
pt_BR: Quando conectado em uma rede sem fio

en: On any data connection
pt_BR: Em qualquer conexão de dados

en: Data charges may apply.
pt_BR: Taxas de dados podem ser aplicadas.

en: No images selected
pt_BR: Nenhuma imagem selecionada

en: Remove %1 image | Remove %1 images
pt_BR[0]: Remover %1 imagem
pt_BR[1]: Remover %1 imagens

en: Add an image…
pt_BR: Adicione uma imagem...

en: Remove images…
pt_BR: Remover imagens...

en: Cellular data:
pt_BR: Dados móveis:

en: 2G only (saves battery)
pt_BR: 2G apenas (economiza bateria)

en: 2G/3G (faster)
pt_BR: 2G/3G (mais rápido)

en: 2G/3G/4G (faster)
pt_BR: 2G/3G/4G (mais rápido)

en: Data roaming
pt_BR: Dados em roaming:

en: Edit SIM Name
pt_BR: Editar nome do SIM

en: Ask me each time
pt_BR: Pergunte-me toda vez

en: For outgoing calls, use:
pt_BR: Para saída de chamadas, use:

en: You can change the SIM for individual calls, or for contacts in the address book.
pt_BR: Você pode mudar o SIM para chamadas individuais ou contatos no catálogo de endereços.

en: For messages, use:
pt_BR: Para mensagens, use:

en: Hotspot disabled because Wi-Fi is off.
pt_BR: Hotspot desativado porque o Wi-Fi está desligado.

en: Data usage statistics
pt_BR: Estatísticas de uso de dados

en: Privacy policy
pt_BR: Política de privacidade

en: Report to Canonical:
pt_BR: Relatório para a Canonical:

en: App crashes and errors
pt_BR: Falhas e erros do aplicativo

en: Previous error reports
pt_BR: Relatórios de erros anteriores

en: Includes info about what an app was doing when it failed.
pt_BR: Inclui informações sobre o que um aplicativo estava fazendo quando ele falhou.

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Personal
pt_BR: Pessoal

en: System
pt_BR: Sistema

en: Please select how you’d like to unlock your phone.
pt_BR: Por favor, selecione como você gostaria de desbloquear o telefone.

en: Swipe
pt_BR: Deslizar

en: No security
pt_BR: Sem segurança

en: 4 numbers
pt_BR: 4 números

en: Numbers and letters
pt_BR: Números e letras

en: Continue
pt_BR: Continuar

en: Connect to Wi‑Fi
pt_BR: Conectar a rede sem fio

en: Available networks…
pt_BR: Redes disponíveis...

en: No available networks.
pt_BR: Nenhuma rede disponível.

en: Skip
pt_BR: Ignorar

en: Terms & Conditions
pt_BR: Termos & Condições

en: Enter passphrase
pt_BR: Inserir senha

en: Choose your passcode
pt_BR: Escolha seu código de acesso

en: Passphrase must be 4 characters long
pt_BR: Senha deve ter 4 caracteres.

en: Add a SIM card and restart your device
pt_BR: Adicione um cartão SIM e reinicie o seu dispositivo

en: Without it, you won’t be able to make calls or use text messaging.
pt_BR: Sem ele, você não será capaz de fazer chamadas ou usar mensagens de texto.

en: Sorry, incorrect passphrase.
pt_BR: Desculpe, senha incorreta.

en: Please try again.
pt_BR: Por favor, tente novamente.

en: Sorry, incorrect passcode.
pt_BR: Desculpe, código de acesso incorreto.

en: All done
pt_BR: Tudo feito

en: Nice work!
pt_BR: Bom trabalho!

en: Your phone is now ready to use.
pt_BR: O seu telefone está pronto para uso.

en: Finish
pt_BR: Finalizar

en: Hi!
pt_BR: Olá!

en: Welcome to your Ubuntu phone.
pt_BR: Bem-vindo ao seu telefone Ubuntu.

en: Let’s get started.
pt_BR: Vamos começar.

note: TRANSLATORS: HERE is a trademark for Nokia's location service, you probably shouldn't translate it
en: Ubuntu includes location services provided by HERE, enabling apps to pinpoint your location.
pt_BR: Ubuntu incluí os serviços de localização da HERE, possibilitando aos aplicativos marcarem sua localização.

en: Allow apps to use your mobile and Wi-Fi networks to determine your location.
pt_BR: Permitir que aplicativos usem sua rede móvel e Wi-Fi para determinar sua localização.

note: TRANSLATORS: HERE is a trademark for Nokia's location service, you probably shouldn't translate it
en: Accept the HERE <a href='terms.qml'>terms and conditions</a> to enable these services.
pt_BR: Aceite os <a href='terms.qml'>termos e condições</a> do HERE para habilitar estes serviços.

en: This service can be disabled at any time from the <b>System Settings</b> menu.
pt_BR: O serviço pode ser desabilitado a qualquer momento no menu <b>Configurações do Sistema</b>.

en: Improving your experience
pt_BR: Melhorando sua experiência

en: Your phone is set up to automatically report errors to Canonical and its partners, the makers of the operating system.
pt_BR: Seu telefone está configurado para reportar erros automaticamente a Canonical e seus parceiros, os criadores do sistema operacional.

en: This can be disabled in <b>System Settings</b> under <b>Security &amp; Privacy</b>
pt_BR: Isto pode ser desativado nas <b>Configurações do Sistema</b>, em <b>Segurança $amp; Privacidade</b>

en: Back
pt_BR: Voltar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: appearance
pt_BR: aparência

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: background
pt_BR: plano de fundo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: wallpaper
pt_BR: papel de parede

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: art
pt_BR: arte

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: photo
pt_BR: foto

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: picture
pt_BR: imagem

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: image
pt_BR: imagem

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: Accessibility
pt_BR: Acessibilidade

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: accessibility
pt_BR: acessibilidade

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: network
pt_BR: rede

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: wireless
pt_BR: sem fio

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wifi
pt_BR: sem fio

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wi-fi
pt_BR: sem fio

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: connect
pt_BR: conectar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: disconnect
pt_BR: desconectar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: hidden
pt_BR: oculto

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: address
pt_BR: endereço

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: software
pt_BR: aplicativo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: notifications
pt_BR: notificações

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: authorize
pt_BR: autorizar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: alerts
pt_BR: alertas

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: permissions
pt_BR: permissões

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: badges
pt_BR: emblemas

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: sound
pt_BR: som

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: silent
pt_BR: silencioso

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: vibrate
pt_BR: vibrar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: dialpad
pt_BR: teclado de discagem

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: message
pt_BR: mensagem

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: keyboard
pt_BR: teclado

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: reset
pt_BR: restaurar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: erase
pt_BR: apagar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: factory
pt_BR: fábrica

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: clear
pt_BR: limpar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: restore
pt_BR: restaurar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: battery
pt_BR: bateria

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: power
pt_BR: energia

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: charge
pt_BR: carga

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: idle
pt_BR: inativo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: lock
pt_BR: travar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: disable
pt_BR: desabilitar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: enable
pt_BR: habilitar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: language
pt_BR: idioma

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: spellcheck
pt_BR: verificação ortográfica

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching TRANSLATORS: 
en: automatic
pt_BR: automático

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: correct
pt_BR: correto

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: suggestions
pt_BR: sugestões

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: capitalization
pt_BR: capitalização

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: punctuation
pt_BR: pontuação

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: display
pt_BR: exibir

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: words
pt_BR: palavras

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: vibration
pt_BR: vibração

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: phone
pt_BR: telefone

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: services
pt_BR: serviços

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: forwarding
pt_BR: encaminhamento

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: waiting
pt_BR: aguardando

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: call
pt_BR: chamar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: shortcuts
pt_BR: atalhos

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: numbers
pt_BR: números

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: brightness
pt_BR: luminosidade

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: screen
pt_BR: tela

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: adjust
pt_BR: ajuste

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: cellular
pt_BR: celular

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: mobile
pt_BR: móvel

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: data
pt_BR: dados

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: carrier
pt_BR: operadora

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
pt_BR: Exemplo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: example
pt_BR: exemplo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: test
pt_BR: teste

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: sample
pt_BR: exemplo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: Flight Mode
pt_BR: Modo avião

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: flight
pt_BR: voo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: plane
pt_BR: avião

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: offline
pt_BR: desconectado

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: airplane
pt_BR: avião

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: security
pt_BR: segurança

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: privacy
pt_BR: privacidade

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: code
pt_BR: código

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: password
pt_BR: senha

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: passphrase
pt_BR: senha

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: allow
pt_BR: permitir

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: access
pt_BR: acessar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: Orientation Lock
pt_BR: Bloqueio de orientação

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: rotation
pt_BR: rotação

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: orientation
pt_BR: orientação

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: pair
pt_BR: par

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: device
pt_BR: dispositivo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: discover
pt_BR: descobrir

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: car
pt_BR: carro

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: stereo
pt_BR: estéreo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: about
pt_BR: sobre

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: number
pt_BR: número

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: licenses
pt_BR: licenças

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: developer
pt_BR: desenvolvedor

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: storage
pt_BR: armazenamento

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: disk
pt_BR: disco

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: space
pt_BR: espaço

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: version
pt_BR: versão

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: revision
pt_BR: revisão

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: time
pt_BR: hora

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: date
pt_BR: data

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: timezone
pt_BR: fuso horário

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the update-notification plugin which is used while searching
en: Updates available
pt_BR: Atualizações disponíveis

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: system
pt_BR: sistema

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: update
pt_BR: atualizar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: download
pt_BR: baixar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: upgrade
pt_BR: atualizar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: click
pt_BR: clicar

en: Incorrect passcode. Try again.
pt_BR: Senha incorreta. Tente novamente.

en: Incorrect passphrase. Try again.
pt_BR: Senha incorreta. Tente novamente.

en: Could not set security mode
pt_BR: Não foi possível definir o modo de segurança

en: Could not set security display hint
pt_BR: Não foi possível definir a exibição de dica de segurança

en: Authentication token manipulation error
pt_BR: Erro na manipulação do token de autenticação

en: Unknown title
pt_BR: Título desconhecido

en: Can't cancel current request (can't contact service)
pt_BR: Não é possível cancelar a solicitação atual (não foi possível contactar o serviço)

en: Can't pause current request (can't contact service)
pt_BR: Não é possível pausar a solicitação atual (não foi possível contactar o serviço)

en: There's an updated system image.
pt_BR: Há uma imagem atualizada do sistema.

en: Tap to open the system updater.
pt_BR: Toque para abrir o atualizador do sistema.
