ubuntu-system-settings - en to pt translation catalogue (550 entries)

en: System Settings
pt: Definições

en: System;
pt: Sistema;

en: Preferences;Settings;
pt: Preferências;Definições;

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Remove image
pt: Remover a imagem

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Set
pt: Definir

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: Background
pt: Fundo do ecrã

en: Ubuntu Art
pt: Arte Ubuntu

en: Custom
pt: Personalizar

en: Clear
pt: Limpar

en: Disconnect
pt: Desligar

en: IP address
pt: Endereço IP

en: Previous networks
pt: Redes anteriores

en: Unknown error
pt: Erro desconhecido

en: No reason given
pt: Não foi dada uma razão

en: Device is now managed
pt: O dispositivo é agora gerido

en: Device is now unmanaged
pt: O dispositivo deixou de ser gerido

en: The device could not be readied for configuration
pt: O dispositivo não pôde ser preparado para a configuração

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc.)
pt: A configuração IP não pôde ser reservada (não existem endereços, foi ultrapassado o tempo de espera, etc.)

en: The IP configuration is no longer valid
pt: A configuração IP deixou de ser válida

en: Your authentication details were incorrect
pt: Os seus detalhes de autenticação estavam incorretos

en: 802.1X supplicant disconnected
pt: 802.1X supplicant desligado

en: 802.1X supplicant configuration failed
pt: A configuração do 802.1X supplicant falhou

en: 802.1X supplicant failed
pt: O 802.1X supplicant falhou

en: 802.1X supplicant took too long to authenticate
pt: O 802.1X supplicant demorou demasiado tempo para autenticar

en: DHCP client failed to start
pt: O cliente DHCP falhou ao iniciar

en: DHCP client error
pt: Erro no cliente DHCP

en: DHCP client failed
pt: Falha no cliente DHCP

en: Shared connection service failed to start
pt: Falha ao iniciar o serviço de partilha de ligação

en: Shared connection service failed
pt: Falha no serviço de partilha de ligação

en: Necessary firmware for the device may be missing
pt: O firmware necessário para o dispositivo pode não estar instalado

en: The device was removed
pt: O dispositivo foi removido

en: NetworkManager went to sleep
pt: O Gestor de Redes está em modo de descanso

en: The device's active connection disappeared
pt: A ligação ativa do dispositivo desapareceu

en: Device disconnected by user or client
pt: O dispositivo foi desligado pelo utilizador ou pelo cliente

en: The device's existing connection was assumed
pt: A ligação existente do dispositivo foi assumida

en: The supplicant is now available
pt: O supplicant está agora disponível

en: The modem could not be found
pt: O modem não pôde ser encontrado

en: The Bluetooth connection failed or timed out
pt: A ligação Bluetooth falhou ou expirou

en: A dependency of the connection failed
pt: A dependência da ligação falhou

en: ModemManager is unavailable
pt: ModemManager está insdisponível

en: The Wi-Fi network could not be found
pt: A rede Wi-Fi não foi encontrada

en: A secondary connection of the base connection failed
pt: A ligação secundária da ligação base falhou

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Connect to Hidden Network
pt: Ligar a uma rede oculta

en: Network name
pt: Nome da rede

en: Security
pt: Segurança

en: None
pt: Vazio

en: WPA & WPA2 Personal
pt: WPA e WPA2 Pessoal

en: Password
pt: Palavra-passe

en: Show password
pt: Mostrar palavra-passe

en: Connect
pt: Ligar

en: Connect to hidden network…
pt: Ligar a uma rede oculta...

en: Network details
pt: Detalhes da rede

en: Name
pt: Nome

en: Last connected
pt: Última ligação

en: Never
pt: Nunca

en: Forget network
pt: Esquecer rede

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: Notifications
pt: Notificações

en: Selected apps can alert you using notification bubbles, sounds, vibrations, and the Notification Center.
pt: Selecione as apps que podem emitir notificações, sons, vibrações e alertas na central de notificações.

en: Stop playing
pt: Parar a reprodução

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
pt: Som

en: Silent Mode
pt: Modo silencioso

en: Ringer:
pt: Toque:

en: Phone calls:
pt: Chamadas:

en: Ringtone
pt: Toque de chamada

en: Vibrate when ringing
pt: Vibrar quando toca

en: Vibrate in Silent Mode
pt: Vibrar em modo silencioso

en: Dialpad sounds
pt: Sons do teclado

en: Messages:
pt: Mensagens:

en: Message received
pt: Mensagem recebida

en: Vibrate with message sound
pt: Vibrar com som de mensagem

en: Other sounds:
pt: Outros sons:

en: Keyboard sound
pt: Som do teclado

en: Lock sound
pt: Bloquear som

en: The phone is in Silent Mode.
pt: O telemóvel está no modo silencioso.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset phone
pt: Repor telemóvel

en: Reset Launcher
pt: Restaurar Launcher

en: Reset all system settings…
pt: Repor todas as definições...

en: Erase & Reset Everything…
pt: Apagar e restaurar predefinições...

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
pt: Serão repostas as definições originais do Launcher e os filtros no ecrã inicial.

en: Reset all system settings
pt: Repor todas as definições

en: The Launcher will be returned to its original contents.
pt: O Launcher vai ser reposto com as suas configurações originais.

en: The phone needs to restart for changes to take effect.
pt: O telemóvel necessita de reiniciar para as alterações surtirem efeito.

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this phone.
pt: Todos os dados existentes neste telemóvel serão apagados permanentemente.

en: Erase & Reset Everything
pt: Apagar e restaurar predefinições

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
pt: Bateria

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
pt[0]: %1 segundo atrás
pt[1]: %1 segundos atrás

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
pt[0]: há %1 minuto
pt[1]: há %1 minutos

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
pt[0]: há %1 hora
pt[1]: há %1 horas

note: TRANSLATORS: %1 is the number of days
en: %1 day ago | %1 days ago
pt[0]: há %1 dia
pt[1]: há %1 dias

en: Charging now
pt: A carregar

en: Last full charge
pt: Última carga completa

en: Fully charged
pt: Carga completa

en: Charge level
pt: Nível de carga

en: N/A
pt: N/D

en: Yesterday
pt: Ontem

en: Today
pt: Hoje

en: Ways to reduce battery use:
pt: Meios de reduzir o consumo de bateria:

en: Display brightness
pt: Brilho do ecrã

en: Lock when idle
pt: Bloquear quando inativo

en: Sleep when idle
pt: Hibernar quando inativo

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
pt[0]: Após %1 minuto
pt[1]: Após %1 minutos

en: Accurate location detection requires GPS and/or Wi-Fi.
pt: Deteção exata requer GPS e/ou Wi-Fi.

en: Lock the phone when it's not in use:
pt: Bloquear telemóvel quando inativo:

en: Put the phone to sleep when it is not in use:
pt: Pôr o telemóvel a hibernar quando inativo:

en: Shorter times are more secure. Phone won't lock during calls or video playback.
pt: Tempos mais curtos são mais seguros. O telemóvel não bloqueia durante chamadas ou reprodução de vídeo.

en: Phone won’t sleep during calls or video playback.
pt: O telemóvel não hiberna durante chamadas ou reprodução de vídeo.

en: Spell checking
pt: Verificação ortográfica

en: Current spelling languages:
pt: Ortografia dos idiomas atuais:

en: All languages available:
pt: Todos os idiomas disponíveis:

en: Restart Now
pt: Reiniciar agora

en: Display language
pt: Idioma

en: Confirm
pt: Confirmar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
pt: Idioma e texto

en: Display language…
pt: Idioma...

en: Keyboard layouts
pt: Disposições do teclado

en: Auto correction
pt: Correção automática

en: Word suggestions
pt: Sugestões de palavras

en: Auto capitalization
pt: Maiúsculas automáticas

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
pt: Liga o Shift no inicio da frase para pôr a primeira letra maiúscula.

en: Auto punctuation
pt: Pontuação automática

en: Adds a period, and any missing quotes or brackets, when you tap Space twice.
pt: Quando tocar duas vezes no espaço adiciona um ponto final, aspas ou parênteses em falta.

en: Keyboard vibration
pt: Vibração do teclado

en: Current layouts:
pt: Disposição corrente:

en: All layouts available:
pt: Todas as disposições disponíveis:

en: Call waiting
pt: Chamada em espera

en: Lets you answer or start a new call while on another call, and switch between them
pt: Permite-lhe atender ou iniciar nova chamada noutra chamada e alternar entre elas.

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the (network) carrier
en: %1 Services
pt: Serviços %1

en: Call forwarding
pt: Reencaminhar chamada

en: Redirects phone calls to another number whenever you don't answer, or your phone is busy, turned off, or out of range.
pt: Reencaminha chamadas telefónicas para outro número sempre que não atender ou o telemóvel estiver ocupado, desligado ou sem rede.

note: TRANSLATORS: This string will be truncated on smaller displays.
en: Forward to
pt: Reencaminhar para

en: Last called %1
pt: Última chamada %1

en: Call
pt: Ligar

en: Services
pt: Serviços

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: Phone
pt: Telemóvel

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
pt: Brilho

en: Adjust automatically
pt: Ajustar automaticamente

en: Brightens and dims the display to suit the surroundings.
pt: Altera o brilho do ecrã para se ajustar ao ambiente.

en: Carrier
pt: Operadora

en: Choose carrier:
pt: Escolha uma operadora:

en: Automatically
pt: Automaticamente

en: Manually
pt: Manualmente

en: Searching for carriers…
pt: À procura de operadores...

en: Internet APN:
pt: APN de Internet:

en: Custom Internet APN…
pt: APN de Internet personalizado...

en: MMS APN:
pt: APN de MMS:

en: Same APN as for Internet
pt: Mesmo APN para Internet

en: Custom MMS APN…
pt: APN de MMS personalizado...

en: Reset APN Settings
pt: Repor definições de APN

en: Are you sure that you want to Reset APN Settings?
pt: Tem a certeza de que quer repor as definições de APN?

en: Reset
pt: Repor

en: Carriers
pt: Operadoras

note: TRANSLATORS: %1 is either i18n.tr("Internet") or i18n.tr("MMS")
en: Custom %1 APN
pt: APN de %1 personalizado

note: TRANSLATORS: %1 is either i18n.tr("Internet") or i18n.tr("MMS")
en: %1 APN
pt: APN de%1

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Save
pt: Guardar

en: Activate
pt: Ativar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: Cellular
pt: Rede

en: Wi-Fi hotspot
pt: Hotspot Wi-Fi

en: When hotspot is on, other devices can use your cellular data connection over Wi-Fi. Normal data charges apply.
pt: Quando o ponto de acesso está ligado, outros dispositivos podem usar a sua ligação de dados móveis através do Wi-Fi. São aplicados custos normais.

en: Other devices can use your cellular data connection over the Wi-Fi network. Normal data charges apply.
pt: Outros dispositivos podem usar a sua ligação de dados móveis através de uma ligação Wi-Fi. São aplicados custos normais.

en: Set up hotspot
pt: Configurar ponto de acesso

en: Change hotspot setup
pt: Modificar as configurações do ponto de acesso

en: Hotspot name
pt: Nome do hotspot

en: Key (must be 8 characters or longer)
pt: Chave (deve ter 8 ou mais carateres)

en: Show key
pt: Mostrar Chave

en: Change
pt: Modificar

en: Lock security
pt: Bloqueio de segurança

en: Change passcode…
pt: Mudar código...

en: Change passphrase…
pt: Alterar a palavra-passe...

en: Switch to swipe
pt: Mudar para deslizar

en: Switch to passcode
pt: Mudar para código

en: Switch to passphrase
pt: Mudar para palavra-passe

en: Existing passcode
pt: Código atual

en: Existing passphrase
pt: Palavra-passe existente

en: Choose passcode
pt: Escolher código

en: Choose passphrase
pt: Escolha a palavra-passe

en: Confirm passcode
pt: Confirmar código

en: Confirm passphrase
pt: Confirmar a palavra-passe

en: Those passcodes don't match. Try again.
pt: Os códigos não correspondem. Tente novamente.

en: Those passphrases don't match. Try again.
pt: As palavras-passes não correspondem. Tente novamente.

en: Unset
pt: Confirmar

en: Unlock the phone using:
pt: Desbloquear o telemóvel utilizando:

en: Swipe (no security)
pt: Deslizar (sem segurança)

en: 4-digit passcode
pt: Código de 4-dígitos

en: Passphrase
pt: Palavra-passe

en: Swipe (no security)…
pt: Deslizar (sem segurança)…

en: 4-digit passcode…
pt: Código de 4-dígitos...

en: Passphrase…
pt: Palavra-passe...

en: SIM PIN
pt: PIN do SIM

en: Change SIM PIN
pt: Modificar PIN do SIM

en: Incorrect PIN. %1 attempt remaining. | Incorrect PIN. %1 attempts remaining.
pt[0]: PIN incorreto. %1 tentativa restante.
pt[1]: PIN incorreto. %1 tentativas restantes.

en: Current PIN:
pt: PIN atual:

en: %1 attempt allowed. | %1 attempts allowed.
pt[0]: %1 tentativa permitida.
pt[1]: %1 tentativas permitidas.

en: Choose new PIN:
pt: Escolher o novo PIN:

en: Confirm new PIN:
pt: Confirmar o novo PIN:

en: PINs don't match. Try again.
pt: Os PINs não correspondem. Por favor, tente novamente.

en: Enter SIM PIN
pt: Introduza o PIN do SIM

en: Enter Previous SIM PIN
pt: Introduza o PIN do SIM anterior

en: Incorrect PIN. %1 attempts remaining.
pt: PIN incorreto. %1 tentativas restantes.

en: %1 attempts allowed.
pt: %1 tentativas permitidas.

en: Unlock
pt: Desbloquear

en: Lock
pt: Bloquear

en: Change PIN…
pt: Modificar PIN...

en: When a SIM PIN is set, it must be entered to access cellular services after restarting the phone or swapping the SIM.
pt: Se definir um PIN, após reiniciar ou mudar de SIM, este tem que ser introduzido para ter acesso aos serviços móveis.

en: Entering an incorrect PIN repeatedly may lock the SIM permanently.
pt: Introduzir o PIN incorreto sistematicamente pode bloquear o SIM.

en: Phone locking
pt: Bloqueio de telemóvel

[ctx: Unlock with swipe]
en: None
pt: Nenhum

en: Passcode
pt: Código

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute | %1 minutes
pt[0]: %1 minuto
pt[1]: %1 minutos

en: Sleep locks immediately
pt: Hibernar bloqueia imediatamente

en: When locked, allow:
pt: Quando bloqueado permite:

en: Notifications and quick settings
pt: Notificações e definições rápidas

en: Turn on lock security to restrict access when the phone is locked.
pt: Ativar o bloqueio de segurança para restringir o acesso ao telemóvel quando está bloqueado.

en: Other apps and functions will prompt you to unlock.
pt: Outras apps e funções vão lhe pedir para desbloquear.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
pt: Segurança e privacidade

en: Phone and Internet
pt: Telemóvel e Internet

en: Phone only
pt: Telemóvel apenas

en: Lock phone
pt: Bloquear telemóvel

en: On
pt: Ligado

en: Off
pt: Desligado

en: Encryption
pt: Encriptação

en: Encryption protects against access to phone data when the phone is connected to a PC or other device.
pt: A encriptação protege o acesso à informação quando o telemóvel é ligado a um computador ou a outro dispositivo.

en: Privacy
pt: Privacidade

en: Stats on welcome screen
pt: Estatísticas no ecrã de boas vindas

en: Messages on welcome screen
pt: Mensagens no ecrã de boas vindas

en: Dash search
pt: Procura no Dash

en: Location access
pt: Acesso à localização

en: Other app access
pt: Outro acesso da aplicação

en: Diagnostics
pt: Diagnóstico

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are to be sent by the system.
en: Sent
pt: Enviado

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are not to be sent by the system
en: Not sent
pt: Não enviado

en: Location
pt: Localização

en: Location detection
pt: Deteção de localização

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
pt: Utiliza o GPS para detetar a sua localização aproximada. Quando desligado, o GPS  desliga-se para poupar bateria.

en: Uses wi-fi and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
pt: Utiliza o wi-fi e GPS para detetar a sua localização aproximada. Desligar a deteção de localização economiza bateria.

en: Uses wi-fi (currently off) and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
pt: Usa o wi-fi (atualmente desligado) e GPS para detetar a sua localização aproximada. Desligar a deteção de localização poupa bateria.

en: Uses wi-fi, cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
pt: Usa o wi-fi,  rede móvel e GPS  para detetar a sua localização aproximada. Ao desligar a deteção de localização economiza bateria.

en: Uses wi-fi, cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
pt: Usa o wi-fi, rede móvel (sem ligação atual  à rede móvel) e GPS  para detetar a sua localização aproximada. Desligar a deteção de localização poupa bateria.

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
pt: Utiliza o wi-fi (atualmente desligado),  rede móvel e GPS  para detetar a sua localização aproximada. Desligar a deteção de localização poupa bateria.

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
pt: Utiliza o wi-fi (atualmente desligado), rede móvel (sem ligação atual à rede móvel) e GPS  para detetar a sua localização aproximada. Desligar a deteção de localização poupa bateria.

en: Allow access to location:
pt: Permitir acesso à localização:

en: Return results from:
pt: Receber resultados de:

en: Apps that you have granted and have requested access to:
pt: Apps que garantiu acesso a:

en: Camera
pt: Câmara

en: Apps that have requested access to your camera
pt: Apps que requesitaram acesso à câmara

en: Apps that have requested access to your mic
pt: Apps que requesitaram acesso ao mic

en: Bluetooth Pairing Request
pt: Pedido de emparelhamento via bluetooth

en: PIN for '%1'
pt: PIN para '%1'

en: Pair
pt: Emparelhar

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
pt: Confirme se o PIN mostrado em '%1' coincide com este

en: Confirm PIN
pt: Confirme o PIN

en: Connected
pt: Ligado

en: Connecting…
pt: A ligar...

en: Disconnecting…
pt: Desligando...

en: Disconnected
pt: Desligado

en: Computer
pt: Computador

en: Network
pt: Rede

en: Headset
pt: Auricular

en: Headphones
pt: Auscultadores

en: Video
pt: Vídeo

en: Other Audio
pt: Outro áudio

en: Joypad
pt: Comando de jogos

en: Keyboard
pt: Teclado

en: Mouse
pt: Rato

en: Printer
pt: Impressora

en: Other
pt: Outros

en: Excellent
pt: Excelente

en: Good
pt: Bom

en: Fair
pt: Razoável

en: Poor
pt: Mau

en: Discoverable
pt: Visível

en: Not discoverable
pt: Não visível

en: Connected devices:
pt: Dispositivos ligados:

en: Connect another device:
pt: Ligar outro dispositivo:

en: Connect a device:
pt: Ligar um dispositivo:

en: None detected
pt: Nenhum detetado

en: Connect automatically when detected:
pt: Ligar automaticamente quando detetado:

en: Type
pt: Tipo

en: Status
pt: Estado

en: Signal Strength
pt: Potência do sinal

en: Forget this device
pt: Esquecer este dispositivo

en: Phone number:
pt: Número de telemóvel:

en: Phone number
pt: Número de telemóvel

en: Storage
pt: Armazenamento

en: Used by Ubuntu
pt: Usado pelo Ubuntu

en: Videos
pt: Vídeos

en: Audio
pt: Áudio

en: Pictures
pt: Imagens

en: Other files
pt: Outros ficheiros

en: Used by apps
pt: Usado pelas apps

en: Total storage
pt: Armazenamento total

en: Free space
pt: Espaço livre

en: By name
pt: Por nome

en: By size
pt: Por tamanho

en: Developer Mode
pt: Modo de programador

en: In Developer Mode, anyone can access, change or delete anything on this phone by connecting it to another device.
pt: No modo de programador todos podem aceder, modificar ou apagar tudo neste telemóvel ao ligar a outro dispositivo.

en: You need a passcode or passphrase set to use Developer Mode.
pt: Precisa de um código ou palavra-passe definida para usar o modo de programador.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: About this phone
pt: Acerca deste telemóvel

en: Serial
pt: Série

en: Wi-Fi address
pt: Endereço de Wi-Fi

en: Bluetooth address
pt: Endereço de bluetooth

note: TRANSLATORS: that's the free disk space, indicated in the most appropriate storage unit
en: %1 free
pt: %1 livre

en: OS
pt: SO

en: Last updated
pt: Última atualização

en: Check for updates
pt: Procurar atualizações

en: Legal:
pt: Informações legais:

en: Software licenses
pt: Licenças do software

en: Regulatory info
pt: Informações regulamentares

en: Developer mode
pt: Modo de programador

en: Sorry, this license could not be displayed.
pt: Desculpe, esta licença não pode ser apresentada.

en: OS Build Details
pt: Detalhes da compilação do SO

en: OS build number
pt: Numero de compilação do SO

en: Ubuntu Image part
pt: Parte da imagem Ubuntu

en: Ubuntu build description
pt: Descrição da compilação do Ubuntu

en: Device Image part
pt: Parte da imagem do dispositivo

en: Device build description
pt: Descrição da versão do dispositivo

en: Customization Image part
pt: Parte da imagem personalizada

en: Time zone
pt: Fuso horário

en: Set the time zone:
pt: Definir o fuso horário:

en: Enter your current location.
pt: Introduza a localização atual:

en: No matching place
pt: Nenhum local correspondente

en: Set time & date
pt: Definir data e hora

en: Time
pt: Horas

en: Hour
pt: Hora

en: Minute
pt: Minuto

en: Second
pt: Segundo

en: Date
pt: Data

en: Day
pt: Dia

en: Month
pt: Mês

en: Year
pt: Ano

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time & Date
pt: Data e hora

en: Time zone:
pt: Fuso horário:

en: Set the time and date:
pt: Definir data e hora:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: Updates
pt: Atualizações

en: Update System
pt: Atualizar o sistema

en: The phone needs to restart to install the system update.
pt: Precisa de reiniciar para instalar a atualização do sistema.

en: Connect the phone to power before installing the system update.
pt: Ligue o telemóvel à corrente antes de instalar as atualizações do sistema.

en: Install & Restart
pt: Instalar e reiniciar

en: Not Now
pt: Agora não

en: Install
pt: Instalar

en: Installation failed
pt: A instalação falhou

en: OK
pt: Confirmar

en: Software is up to date
pt: O software está atualizado

en: Sorry, the system update failed.
pt: Desculpe, a atualização do sistema falhou.

en: Restarting…
pt: A reiniciar...

en: Checking for updates…
pt: A procurar atualizações...

en: Connect to the Internet to check for updates
pt: Ligue-se à Internet para verificar a existência de atualizações

en: Retry
pt: Tentar novamente

en: Install %1 update… | Install %1 updates…
pt[0]: Instalar %1 atualização...
pt[1]: Instalar %1 atualizações...

en: Install %1 update | Install %1 updates
pt[0]: Instalar %1 atualização
pt[1]: Instalar %1 atualizações

en: Pause All
pt: Pausar tudo

en: Install…
pt: Instalar...

en: Download
pt: Transferir

en: Resume
pt: Retomar

en: Update
pt: Atualizar

en: Installing
pt: A instalar

en: Installed
pt: Instalado

en: Downloading
pt: A transferir

en: %1 of %2
pt: %1 de %2

en: Version:
pt: Versão:

en: Sign in to Ubuntu One to receive updates for apps.
pt: Entre com o Ubuntu One para receber atualizações para as apps.

en: Sign In…
pt: Entrar

en: Installing update…
pt: A instalar atualização...

en: Auto download
pt: Transferência automática

en: On wi-fi
pt: Em wi-fi

en: Always
pt: Sempre

en: Download future updates automatically:
pt: Transferir atualizações automaticamente:

en: When on wi-fi
pt: Quando em wi-fi

en: On any data connection
pt: Em qualquer ligação de dados

en: Data charges may apply.
pt: Podem ser aplicadas taxas de dados

en: No images selected
pt: Sem imagens selecionadas

en: Remove %1 image | Remove %1 images
pt[0]: Remover %1 imagem
pt[1]: Remover %1 imagens

en: Add an image…
pt: Adicionar imagem

en: Remove images…
pt: Remover imagens

en: Cellular data:
pt: Dados móveis:

en: 2G only (saves battery)
pt: 2G apenas (poupa bateria)

en: 2G/3G (faster)
pt: 2G/3G (mais rápido)

en: 2G/3G/4G (faster)
pt: 2G/3G/4G (mais rápido)

en: Data roaming
pt: Roaming de dados

en: Edit SIM Name
pt: Editar o nome do SIM

en: Ask me each time
pt: Perguntar sempre

en: For outgoing calls, use:
pt: Para chamadas de saída use:

en: You can change the SIM for individual calls, or for contacts in the address book.
pt: Pode modificar o cartão SIM para chamadas individuais ou para contactos na lista de contactos.

en: For messages, use:
pt: Para mensagens use:

en: Hotspot disabled because Wi-Fi is off.
pt: Ponto de acesso desligado porque o Wi-Fi está desligado.

en: Data usage statistics
pt: Utilização de dados moveis

en: Privacy policy
pt: Política de privacidade

en: Report to Canonical:
pt: Reportar à Canonical:

en: App crashes and errors
pt: Falhas e erros de aplicaçaões

en: Previous error reports
pt: Reportar erros anteriores

en: Includes info about what an app was doing when it failed.
pt: Inclui informação sobre o que estava a fazer a aplicação quando falhou

en: Search
pt: Procurar

en: Personal
pt: Pessoal

en: System
pt: Sistema

en: Please select how you’d like to unlock your phone.
pt: Por favor, escolha como pretende desbloquear o seu telemóvel.

en: Swipe
pt: Deslize

en: No security
pt: Sem segurança

en: 4 numbers
pt: 4 números

en: Numbers and letters
pt: Números e letras

en: Continue
pt: Continuar

en: Connect to Wi‑Fi
pt: Ligar ao Wi-Fi

en: Available networks…
pt: Redes disponíveis...

en: No available networks.
pt: Sem redes disponíveis.

en: Skip
pt: Ignorar

en: Terms & Conditions
pt: Termos e Condições

en: Enter passphrase
pt: Indique a palavra-passe

en: Choose your passcode
pt: Escolha a sua senha

en: Passphrase must be 4 characters long
pt: A frase-senha tem de ter no mínimo 4 caracteres

en: Add a SIM card and restart your device
pt: Adicione o cartão SIM e reinicie o seu dispositivo

en: Without it, you won’t be able to make calls or use text messaging.
pt: Sem o cartão SIM, não poderá fazer chamadas ou enviar mensagens de texto.

en: Sorry, incorrect passphrase.
pt: Desculpe, frase de acesso incorreta.

en: Please try again.
pt: Por favor, tente novamente.

en: Sorry, incorrect passcode.
pt: Código incorreto.

en: All done
pt: Tudo concluído

en: Nice work!
pt: Bom trabalho!

en: Your phone is now ready to use.
pt: O seu telemóvel está pronto.

en: Finish
pt: Concluir

en: Hi!
pt: Olá!

en: Welcome to your Ubuntu phone.
pt: Bem-vindo ao seu telemóvel Ubuntu.

en: Let’s get started.
pt: Vamos começar!

note: TRANSLATORS: HERE is a trademark for Nokia's location service, you probably shouldn't translate it
en: Ubuntu includes location services provided by HERE, enabling apps to pinpoint your location.
pt: O Ubuntu inclui um serviço de localização fornecido pela HERE, permitindo que as apps determinem a sua localização.

en: Allow apps to use your mobile and Wi-Fi networks to determine your location.
pt: Permitir que as apps usem a sua rede móvel e Wi-Fi para determinar a sua localização.

note: TRANSLATORS: HERE is a trademark for Nokia's location service, you probably shouldn't translate it
en: Accept the HERE <a href='terms.qml'>terms and conditions</a> to enable these services.
pt: Aceite os <a href='terms.qml'>termos e condições</a> para ativar estes serviços.

en: This service can be disabled at any time from the <b>System Settings</b> menu.
pt: Este serviço pode ser desligado em qualquer altura no menu <b>Definições do Sistema</b>.

en: Improving your experience
pt: Melhore a sua experiência

en: Your phone is set up to automatically report errors to Canonical and its partners, the makers of the operating system.
pt: O seu telemóvel está pré-definido para reportar erros para a Canonical e seus parceiros, criadores do sistema operativo.

en: This can be disabled in <b>System Settings</b> under <b>Security &amp; Privacy</b>
pt: Isto pode ser desligado nas <b>Definições do sistema</b> debaixo da <b>Segurança eamp; privacidade</b>

en: Back
pt: Anterior

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: appearance
pt: aparência

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: background
pt: fundo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: wallpaper
pt: papel de parede

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: art
pt: arte

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: photo
pt: fotografia

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: picture
pt: imagem

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: image
pt: imagem

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: Accessibility
pt: Acessibilidade

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: accessibility
pt: acessibilidade

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: network
pt: rede

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wireless
pt: sem fios

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: connect
pt: ligar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: disconnect
pt: desligar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: hidden
pt: oculto

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: address
pt: endereço

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: notifications
pt: notificações

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: authorize
pt: autorizar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: alerts
pt: alertas

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: permissions
pt: permissões

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: badges
pt: emblemas

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: sound
pt: som

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: silent
pt: silêncio

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: ringtone
pt: toque

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: vibrate
pt: vibrar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: dialpad
pt: teclado de marcação

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: message
pt: mensagem

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: keyboard
pt: teclado

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: erase
pt: apagar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: factory
pt: fábrica

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: clear
pt: limpar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: restore
pt: restaurar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: battery
pt: bateria

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: power
pt: energia

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: charge
pt: carga

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: idle
pt: parado

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: lock
pt: bloquear

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: disable
pt: desativar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: enable
pt: ativar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: language
pt: idioma

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: spellcheck
pt: verificação ortográfica

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: 
en: automatic
pt: automático

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: correct
pt: correto

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: suggestions
pt: sugestões

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: capitalization
pt: capitalização

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: punctuation
pt: pontuação

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: layout
pt: disposição

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: display
pt: mostrar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: words
pt: palavras

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: vibration
pt: vibração

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: phone
pt: telemóvel

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: services
pt: serviços

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: forwarding
pt: a encaminhar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: waiting
pt: em espera

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: call
pt: chamada

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: shortcuts
pt: atalhos

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: numbers
pt: números

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: brightness
pt: brilho

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: screen
pt: ecrã

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: adjust
pt: ajustar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: cellular
pt: telemóvel

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: mobile
pt: móvel

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: data
pt: dados

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: carrier
pt: operadora

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
pt: Exemplo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: example
pt: exemplo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: test
pt: teste

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: sample
pt: amostra

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: Flight Mode
pt: Modo de avião

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: flight
pt: vôo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: plane
pt: avião

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: offline
pt: desligado

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: airplane
pt: avião

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: security
pt: segurança

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: privacy
pt: privacidade

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: code
pt: código

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: password
pt: senha

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: passphrase
pt: frase-senha

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: swipe
pt: deslizar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: allow
pt: permitir

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: access
pt: acesso

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: Orientation Lock
pt: Bloquear orientação

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: rotation
pt: rotação

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: orientation
pt: orientação

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: headset
pt: auscultadores

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: pair
pt: emparelhar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: device
pt: dispositivo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: discover
pt: descobrir

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: car
pt: automóvel

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: handsfree
pt: mãos-livres

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: about
pt: acerca de

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: info
pt: informação

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: number
pt: número

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: serial
pt: série

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: licenses
pt: licenças

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: developer
pt: programador

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: storage
pt: armazenamento

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: disk
pt: disco

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: space
pt: espaço

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: version
pt: versão

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: revision
pt: revisão

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: time
pt: horas

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: date
pt: data

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: timezone
pt: fuso horário

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the update-notification plugin which is used while searching
en: Updates available
pt: Atualizações disponíveis

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: system
pt: sistema

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: update
pt: atualização

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: download
pt: descarregar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: upgrade
pt: atualizar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: click
pt: clicar

en: Incorrect passcode. Try again.
pt: Senha incorreta. Tente novamente.

en: Incorrect passphrase. Try again.
pt: Frase-senha incorreta. Tente novamente.

en: Could not set security mode
pt: Não foi possível definir o modo de segurança

en: Could not set security display hint
pt: Não foi possível exibir a dica de definição de segurança

en: Authentication token manipulation error
pt: Erro de manipulação do testemunnho de autenticação

en: Unknown title
pt: Título desconhecido

en: Can't cancel current request (can't contact service)
pt: Não foi possível cancelar a solicitação atual (não pode contactar o serviço)

en: Can't pause current request (can't contact service)
pt: Não é possível parar a solicitação atual (não pode contactar o serviço)

en: There's an updated system image.
pt: Existe nova atualização ao sistema.

en: Tap to open the system updater.
pt: Toque para abrir o atualizador.
