Compiz - en to pt translation catalogue (700 entries)

en: Desktop
pt: Ambiente de trabalho

en: Window Management
pt: Gestão de Janelas

en: None
pt: Nenhum

en: Shade
pt: Encolher

en: Maximize
pt: Maximizar

en: Maximize Horizontally
pt: Maximizar Horizontalmente

en: Maximize Vertically
pt: Maximizar Verticalmente

en: Minimize
pt: Minimizar

en: Raise
pt: Elevar

en: Lower
pt: Baixar

en: Window Menu
pt: Menu da Janela

en: Action to take when scrolling the mouse wheel on a window title bar.
pt: Acção a tomar quando se move a roda do rato no título de uma janela.

en: Blur type
pt: Tipo de desfocagem

en: Metacity theme active window opacity
pt: Opacidade da janela activa no tema metacity

en: Metacity theme active window opacity shade
pt: Opacidade da sombra da janela activa no tema do metacity

en: Metacity theme opacity
pt: Opacidade do tema do metacity

en: Metacity theme opacity shade
pt: Opacidade da sombra do tema do metacity

en: Opacity to use for active windows with metacity theme decorations
pt: Opacidade a usar para janelas activas com decorações metacity

en: Opacity to use for metacity theme decorations
pt: Opacidade a usar para decorações do metacity

en: Shade active windows with metacity theme decorations from opaque to translucent
pt: Sombrear decoração de janelas activas com temas metacity de opaco para transparente

en: Shade windows with metacity theme decorations from opaque to translucent
pt: Sombrear decoração de janelas com temas metacity de opaco para transparente

en: Title bar mouse wheel action
pt: Acção da roda do rato no título da janela

en: Type of blur used for window decorations
pt: Tipo de desfocagem usado para as decorações

en: Use metacity theme
pt: Usar tema do metacity

en: Use metacity theme when drawing window decorations
pt: Usar tema do metacity ao desenhar as decorações das janelas

en: Close Window
pt: Fechar Janela

en: Unmaximize Window
pt: Desmaximizar Janela

en: Maximize Window
pt: Maximizar Janela

en: Minimize Window
pt: Minimizar Janela

en: Make Above
pt: Colocar no Topo

en: Unshade
pt: Desencolher

en: Unmake Above
pt: Retirar do Topo

en: The window "%s" is not responding.
pt: A janela "%s" não está a responder.

en: Forcing this application to quit will cause you to lose any unsaved changes.
pt: Forçar a aplicação a terminar causará perda de alterações não guardadas.

en: _Force Quit
pt: _Forçar saída

en: Annotate
pt: Anotar

en: Annotate Fill Color
pt: Cor de preenchimento das anotações

en: Annotate Stroke Color
pt: Cor do pincel das anotações

en: Annotate plugin
pt: Plugin de anotações

en: Clear
pt: Limpar

en: Draw
pt: Desenhar

en: Draw using tool
pt: Desenhar usando uma ferramenta

en: Fill color for annotations
pt: Cor de preenchimento para anotações

en: Initiate
pt: Iniciar

en: Initiate annotate drawing
pt: Iniciar desenho de anotação

en: Initiate annotate erasing
pt: Iniciar apagador de anotação

en: Initiate erase
pt: Iniciar apagador

en: Line width
pt: Esperssura da linha

en: Line width for annotations
pt: Espessura da linha para anotações

en: Stroke color for annotations
pt: Cor do pincel para anotações

en: Stroke width
pt: Largura do pincel

en: Stroke width for annotations
pt: Largura do pincel para anotações

en: Alpha Blur
pt: Desfocagem Alpha

en: Alpha blur windows
pt: Alpha-desfocar janelas

en: Blur Filter
pt: Filtro de desfocagem

en: Blur Occlusion
pt: Oclusão da desfocagem

en: Blur Saturation
pt: Saturação da desfocagem

en: Blur Speed
pt: Velocidade de desfocagem

en: Blur Windows
pt: Desfocar janelas

en: Blur behind translucent parts of windows
pt: Desfocar por trás de partes transparentes de janelas

en: Blur saturation
pt: Saturação da desfocagem

en: Blur windows
pt: Desfocar janelas

en: Blur windows that doesn't have focus
pt: Desfocar janelas que não tenham foco

en: Disable blurring of screen regions obscured by other windows.
pt: Desactivar desfocagem de regiões de ecrã obscurecidas por outras janelas.

en: Filter method used for blurring
pt: Método de filtragem usado para desfocar

en: Focus Blur
pt: Desfocar com base no foco

en: Focus blur windows
pt: Desfocar janelas com base na janela actual

en: Gaussian
pt: Gaussiano

en: Gaussian Radius
pt: Raio gaussiano

en: Gaussian Strength
pt: Força gaussiana

en: Gaussian radius
pt: Raio gaussiano

en: Gaussian strength
pt: Força gaussiana

en: Independent texture fetch
pt: Obtenção de texturas independentes

en: Mipmap level-of-detail
pt: Nível de detalhe mipmap

en: Pulse
pt: Pulso

en: Pulse effect
pt: Efeito de pulso

en: Use the available texture units to do as many as possible independent texture fetches.
pt: Usar as unidades de textura disponíveis para obter o maior número possível de texturas independentes.

en: Window blur speed
pt: Velocidade de desfocagem das janelas

en: Windows that should be affected by focus blur
pt: Janelas que devem ser afectadas por desfocagem de foco

en: Windows that should be use alpha blur by default
pt: Janelas que devem usar alfa-desfocagem por omissão

en: Clone Output
pt: Clonar saída

en: Initiate clone selection
pt: Iniciar selecção de clone

en: Output clone handler
pt: Gestor de clonagem de saídas

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command0
pt: Um atalho de teclado que, quando accionado, executa o comando shell identificado pelo comando0

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command1
pt: Um atalho de teclado que, quando accionado, executa o comando shell identificado pelo comando1

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command10
pt: Um atalho de teclado que, quando accionado, executa o comando shell identificado pelo comando10

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command11
pt: Um atalho de teclado que, quando accionado, executa o comando shell identificado pelo comando11

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command2
pt: Um atalho de teclado que, quando accionado, executa o comando shell identificado pelo comando2

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command3
pt: Um atalho de teclado que, quando accionado, executa o comando shell identificado pelo comando3

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command4
pt: Um atalho de teclado que, quando accionado, executa o comando shell identificado pelo comando4

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command5
pt: Um atalho de teclado que, quando accionado, executa o comando shell identificado pelo comando5

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command6
pt: Um atalho de teclado que, quando accionado, executa o comando shell identificado pelo comando6

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command7
pt: Um atalho de teclado que, quando accionado, executa o comando shell identificado pelo comando7

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command8
pt: Um atalho de teclado que, quando accionado, executa o comando shell identificado pelo comando8

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command9
pt: Um atalho de teclado que, quando accionado, executa o comando shell identificado pelo comando9

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command0
pt: Um atalho de teclado que, quando acionado, executa o comando shell identificado pelo comando0

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command1
pt: Um atalho de teclado que, quando acionado, executa o comando shell identificado pelo comando1

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command10
pt: Um atalho de teclado que, quando acionado, executa o comando shell identificado pelo comando10

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command11
pt: Um atalho de teclado que, quando acionado, executa o comando shell identificado pelo comando11

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command2
pt: Um atalho de teclado que, quando acionado, executa o comando shell identificado pelo comando2

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command3
pt: Um atalho de teclado que, quando acionado, executa o comando shell identificado pelo comando3

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command4
pt: Um atalho de teclado que, quando acionado, executa o comando shell identificado pelo comando4

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command5
pt: Um atalho de teclado que, quando acionado, executa o comando shell identificado pelo comando5

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command6
pt: Um atalho de teclado que, quando acionado, executa o comando shell identificado pelo comando6

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command7
pt: Um atalho de teclado que, quando acionado, executa o comando shell identificado pelo comando7

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command8
pt: Um atalho de teclado que, quando acionado, executa o comando shell identificado pelo comando8

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command9
pt: Um atalho de teclado que, quando acionado, executa o comando shell identificado pelo comando9

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command0
pt: Um atalho de margem de ecrã que, quando accionado, executa o comando shell identificado pelo comando0

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command1
pt: Um atalho de margem de ecrã que, quando accionado, executa o comando shell identificado pelo comando1

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command10
pt: Um atalho de margem de ecrã que, quando accionado, executa o comando shell identificado pelo comando10

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command11
pt: Um atalho de margem de ecrã que, quando accionado, executa o comando shell identificado pelo comando11

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command2
pt: Um atalho de margem de ecrã que, quando accionado, executa o comando shell identificado pelo comando2

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command3
pt: Um atalho de margem de ecrã que, quando accionado, executa o comando shell identificado pelo comando3

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command4
pt: Um atalho de margem de ecrã que, quando accionado, executa o comando shell identificado pelo comando4

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command5
pt: Um atalho de margem de ecrã que, quando accionado, executa o comando shell identificado pelo comando5

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command6
pt: Um atalho de margem de ecrã que, quando accionado, executa o comando shell identificado pelo comando6

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command7
pt: Um atalho de margem de ecrã que, quando accionado, executa o comando shell identificado pelo comando7

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command8
pt: Um atalho de margem de ecrã que, quando accionado, executa o comando shell identificado pelo comando8

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command9
pt: Um atalho de margem de ecrã que, quando accionado, executa o comando shell identificado pelo comando9

en: Assigns bindings to arbitrary commands
pt: Atribuir atalhos a comandos arbitrários

en: Button Bindings
pt: Atalhos

en: Command line 1
pt: Linha de comando 1

en: Command line 10
pt: Linha de comando 10

en: Command line 11
pt: Linha de comando 11

en: Command line 12
pt: Linha de comando 12

en: Command line 2
pt: Linha de comando 2

en: Command line 3
pt: Linha de comando 3

en: Command line 4
pt: Linha de comando 4

en: Command line 5
pt: Linha de comando 5

en: Command line 6
pt: Linha de comando 6

en: Command line 7
pt: Linha de comando 7

en: Command line 8
pt: Linha de comando 8

en: Command line 9
pt: Linha de comando 9

en: Command line to be executed in shell when run_command0 is invoked
pt: Linha de comando a ser executada no shell quando run_command0 for accionado

en: Command line to be executed in shell when run_command1 is invoked
pt: Linha de comando a ser executada no shell quando run_command1 for acionado

en: Command line to be executed in shell when run_command10 is invoked
pt: Linha de comando a ser executada no shell quando run_command10 for acionado

en: Command line to be executed in shell when run_command11 is invoked
pt: Linha de comando a ser executada no shell quando run_command11 for acionado

en: Command line to be executed in shell when run_command2 is invoked
pt: Linha de comando a ser executada no shell quando run_command2 for acionado

en: Command line to be executed in shell when run_command3 is invoked
pt: Linha de comando a ser executada no shell quando run_command3 for acionado

en: Command line to be executed in shell when run_command4 is invoked
pt: Linha de comando a ser executada no shell quando run_command4 for acionado

en: Command line to be executed in shell when run_command5 is invoked
pt: Linha de comando a ser executada no shell quando run_command5 for acionado

en: Command line to be executed in shell when run_command6 is invoked
pt: Linha de comando a ser executada no shell quando run_command6 for acionado

en: Command line to be executed in shell when run_command7 is invoked
pt: Linha de comando a ser executada no shell quando run_command7 for acionado

en: Command line to be executed in shell when run_command8 is invoked
pt: Linha de comando a ser executada no shell quando run_command8 for acionado

en: Command line to be executed in shell when run_command9 is invoked
pt: Linha de comando a ser executada no shell quando run_command9 for acionado

en: Commands
pt: Comandos

en: Edge Bindings
pt: Atalhos de margem de ecrã

en: Key Bindings
pt: Teclas de atalho

en: Run command 1
pt: Executar comando 1

en: Run command 10
pt: Executar comando 10

en: Run command 11
pt: Executar comando 11

en: Run command 12
pt: Executar comando 12

en: Run command 2
pt: Executar comando 2

en: Run command 3
pt: Executar comando 3

en: Run command 4
pt: Executar comando 4

en: Run command 5
pt: Executar comando 5

en: Run command 6
pt: Executar comando 6

en: Run command 7
pt: Executar comando 7

en: Run command 8
pt: Executar comando 8

en: Run command 9
pt: Executar comando 9

en: Active Plugins
pt: Plug-ins Ativos

en: Allow drawing of fullscreen windows to not be redirected to offscreen pixmaps
pt: Permitir que o desenho das janelas em tela inteira não seja redirecionado para pixmaps fora da tela

en: Audible Bell
pt: Campainha Audível

en: Audible system beep
pt: Bip audível do sistema

en: Auto-Raise
pt: Elevação Automática

en: Auto-Raise Delay
pt: Atraso na Elevação Automática

en: Automatic detection of output devices
pt: Detecção automática de dispositivos de saída

en: Automatic detection of refresh rate
pt: Detecção automática da taxa de atualização

en: Best
pt: Melhor

en: Click To Focus
pt: Clique para Posicionar o Foco

en: Click on window moves input focus to it
pt: O clique na janela transfere o foco para ela

en: Close active window
pt: Fechar a janela activa

en: Default Icon
pt: Ícone Padrão

en: Default window icon image
pt: Imagem do ícone padrão da janela

en: Desktop Size
pt: Tamanho da Área de Trabalho

en: Detect Outputs
pt: Detectar Saídas

en: Detect Refresh Rate
pt: Detectar Taxa de Atualização

en: Display Settings
pt: Definições do Ecrã

en: Duration the pointer must rest in a screen edge before an edge action is taken.
pt: Tempo que o cursor do rato deve estar na margem do ecrã antes de executar uma acção de margem.

en: Edge Trigger Delay
pt: Tempo Activação Margem

en: Fast
pt: Rápido

en: Focus &amp; Raise Behaviour
pt: Comportamento de Focar e Elevar

en: Focus Prevention Level
pt: Nível Prevenção Foco

en: Focus Prevention Windows
pt: Janelas em Prevenção de Destaque

en: Focus prevention windows
pt: Janelas em prevenção de destaque

en: Force independent output painting.
pt: Forçar desenho independente dos dispositivos de saída.

en: General Options
pt: Opções Gerais

en: General compiz options
pt: Opções gerais do compiz

en: Good
pt: Bom

en: Hide Skip Taskbar Windows
pt: Ocultar Janelas Ignorar Barra de Tarefas

en: Hide all windows and focus desktop
pt: Esconder todas as janelas e colocar foco na área de trabalho

en: Hide windows not in taskbar when entering show desktop mode
pt: Ocultar as janelas que não estão na barra de tarefas ao entrar no modo mostrar área de trabalho

en: High
pt: Alto

en: Horizontal Virtual Size
pt: Tamanho Virtual Horizontal

en: If available use compression for textures converted from images
pt: Se disponível, usar compressão para texturas convertidas de imagens

en: Ignore Hints When Maximized
pt: Ignorar dicas quando maximizada

en: Ignore size increment and aspect hints when window is maximized
pt: Ignorar incremento de tamanho e aspecto quando a janela é maximizada

en: Interval before raising selected windows
pt: Intervalo antes da elevação das janelas selecionadas

en: Interval between ping messages
pt: Intervalo entre mensagens ping

en: Key bindings
pt: Teclas de atalho

en: Level of focus stealing prevention
pt: Nível de prevenção de roubo de foco

en: Lighting
pt: Iluminação

en: List of currently active plugins
pt: Lista de plug-ins atualmente ativos

en: List of strings describing output devices
pt: Lista de strings descrevendo os dispositivos de saída

en: Low
pt: Baixo

en: Lower Window
pt: Baixar a Janela

en: Lower window beneath other windows
pt: Janela mais baixa sob as demais janelas

en: Maximize Window Horizontally
pt: Maximizar Janela Horizontalmente

en: Maximize Window Vertically
pt: Maximizar Janela Verticalmente

en: Maximize active window
pt: Maximizar janela activa

en: Maximize active window horizontally
pt: Maximizar janela activa horizontalmente

en: Maximize active window vertically
pt: Maximizar janela activa verticalmente

en: Minimize active window
pt: Minimizar janela activa

en: Number of Desktops
pt: Número de áreas de trabalho

en: Number of virtual desktops
pt: Número de ambientes virtuais

en: Off
pt: Desligado

en: Only perform screen updates during vertical blanking period
pt: Apenas efectuar actualizações de ecrã durante o período de limpeza vertical

en: Outputs
pt: Saídas

en: Overlapping Output Handling
pt: Gestão Saídas Sobrepostas

en: Paint each output device independly, even if the output devices overlap
pt: Desenhar cada dispositivo de saída independentemente, mesmo que os dispositivos de saída se sobreponham

en: Ping Delay
pt: Atraso de ping

en: Prefer larger output
pt: Preferir saída maior

en: Prefer smaller output
pt: Preferir saída menor

en: Raise On Click
pt: Elevar com um Clique

en: Raise Window
pt: Elevar janela

en: Raise selected windows after interval
pt: Elevar janelas selecionadas após intervalo

en: Raise window above other windows
pt: Elevar janela acima das restantes

en: Raise windows when clicked
pt: Elevar janelas quando clicadas

en: Refresh Rate
pt: Taxa de Atualização

en: Screen size multiplier for horizontal virtual size
pt: Multiplicador de tamanho horizontal de ecrã para tamanho virtual

en: Screen size multiplier for vertical virtual size
pt: Multiplicador de tamanho vertical de ecrã para tamanho virtual

en: Show Desktop
pt: Mostrar Área de Trabalho

en: Slow Animations
pt: Animações Lentas

en: Smart mode
pt: Modo inteligente

en: Sync To VBlank
pt: Sincronizar a VBlank

en: Texture Compression
pt: Compressão Texturas

en: Texture Filter
pt: Filtro de Textura

en: Texture filtering
pt: Filtro de texturas

en: The rate at which the screen is redrawn (times/second)
pt: Taxa em que o ecrã é redesenhado (vezes/segundo)

en: Toggle Window Maximized
pt: Alternar Janela Maximizada

en: Toggle Window Maximized Horizontally
pt: Alternar Janela Maximizada Horizontalmente

en: Toggle Window Maximized Vertically
pt: Alternar Janela Maximizada Verticalmente

en: Toggle Window Shaded
pt: Alternar Janela Sombreada

en: Toggle active window maximized
pt: Alternar janela activa maximizada

en: Toggle active window maximized horizontally
pt: Alternar janela activa maximizada horizontalmente

en: Toggle active window maximized vertically
pt: Alternar janela activa maximizada verticalmente

en: Toggle active window shaded
pt: Alternar janela activa sombreada

en: Toggle use of slow animations
pt: Alternar uso de animações lentas

en: Unmaximize active window
pt: Restaurar janela activa

en: Unredirect Fullscreen Windows
pt: Anular redirecionamento de janelas de tela inteira

en: Use diffuse light when screen is transformed
pt: Usar luz difusa quando a tela for transformada

en: Vertical Virtual Size
pt: Tamanho Vertical Virtual

en: Very High
pt: Elevado

en: Which one of overlapping output devices should be preferred
pt: Qual dos dispositivos de saída sobrepostos deve ser preferido

en: Window menu button binding
pt: Botão de atalho para menu da janela

en: Window menu key binding
pt: Tecla de atalho para menu da janela

en: Acceleration
pt: Aceleração

en: Adjust Image
pt: Ajustar Imagem

en: Adjust top face image to rotation
pt: Ajustar imagem do topo à rotação

en: Advance to next slide
pt: Avançar para o slide seguinte

en: Animate Skydome
pt: Animar Skydome

en: Animate skydome when rotating cube
pt: Animar skydome ao girar o cubo

en: Appearance
pt: Aparência

en: Automatic
pt: Automático

en: Behaviour
pt: Comportamento

en: Color of top and bottom sides of the cube
pt: Cor dos lados superior e inferior do cubo

en: Color to use for the bottom color-stop of the skydome-fallback gradient
pt: Cor a utilizar para o fundo do gradiente por omissão do skydome

en: Color to use for the top color-stop of the skydome-fallback gradient
pt: Cor a utilizar para o topo do gradiente por omissão do skydome

en: Cube Caps
pt: Topos Cubo

en: Cube Color
pt: Cor do Cubo

en: Desktop Cube
pt: Cubo da Área de Trabalho

en: Fold Acceleration
pt: Aceleração de dobragem

en: Fold Speed
pt: Velocidade de dobragem

en: Fold Timestep
pt: Timestep de dobragem

en: Generate mipmaps when possible for higher quality scaling
pt: Gerar mapas quando possível para dimensionamento de melhor qualidade

en: Go back to previous slide
pt: Voltar ao slide anterior

en: Image files
pt: Arquivos de imagem

en: Image to use as texture for the skydome
pt: Imagem a usar como textura no skydome

en: Initiates Cube transparency only if rotation is mouse driven.
pt: Iniciar transparência do cubo apenas se a rotação por conduzida pelo rato.

en: Inside Cube
pt: Dentro do Cubo

en: Inside cube
pt: Dentro do cubo

en: List of PNG and SVG files that should be rendered on top face of cube
pt: Lista de arquivos PNG e SVG que devem ser renderizados na face superior do cubo

en: Multi Output Mode
pt: Modo de Multi Saída

en: Multiple cubes
pt: Múltiplos cubos

en: Next Slide
pt: Próximo Slide

en: One big cube
pt: Um cubo grande

en: Opacity During Rotation
pt: Opacidade Durante Rotação

en: Opacity When Not Rotating
pt: Opacidade Enquanto Não Roda

en: Opacity of desktop window during rotation.
pt: Opacidade do ambiente de trabalho ao rodar.

en: Opacity of desktop window when not rotating.
pt: Opacidade do ambiente de trabalho quando estático.

en: Place windows on cube
pt: Colocar janelas no cubo

en: Prev Slide
pt: Slide Anterior

en: Render skydome
pt: Renderizar skydome

en: Scale image
pt: Dimensionar imagem

en: Scale images to cover top face of cube
pt: Dimensionar imagens para cobertura da face superior do cubo

en: Selects how the cube is displayed if multiple output devices are used.
pt: Selecciona como o cubo é desenhado se existirem múltiplos dispositivos de saída.

en: Skydome Gradient End Color
pt: Cor Final do gradiente Skydome

en: Skydome Gradient Start Color
pt: Cor Inicial do gradiente Skydome

en: Skydome Image
pt: Imagem do Skydome

en: Speed
pt: Velocidade

en: Timestep
pt: Espaço de tempo

en: Transparency Only on Mouse Rotate
pt: Transparência apenas ao rodar com o rato

en: Transparent Cube
pt: Cubo Transparente

en: Unfold
pt: Desdobrar

en: Unfold cube
pt: Desdobrar cubo

en: Dbus Control Backend
pt: Backend de controlo Dbus

en: Allow mipmaps to be generated for decoration textures
pt: Permitir a geração de mipmaps para texturas da decoração

en: Command
pt: Comando

en: Decoration windows
pt: Janelas a decorar

en: Decorator command line that is executed if no decorator is already running
pt: Linha de comando a executar se não estiver nenhum decorador a correr

en: Drop shadow X offset
pt: Deslocamento X da sombra

en: Drop shadow Y offset
pt: Deslocamento Y da sombra

en: Drop shadow color
pt: Cor da sombra

en: Drop shadow opacity
pt: Opacidade da sombra

en: Drop shadow radius
pt: Raio da sombra

en: Shadow Color
pt: Cor da sombra

en: Shadow Offset X
pt: Deslocamento X da Sombra

en: Shadow Offset Y
pt: Deslocamento Y da Sombra

en: Shadow Opacity
pt: Opacidade da Sombra

en: Shadow Radius
pt: Raio da Sombra

en: Shadow windows
pt: Janelas com sombra

en: Window Decoration
pt: Decoração da Janela

en: Window decorations
pt: Decorações das janelas

en: Windows that should be decorated
pt: Janelas que devem ser decoradas

en: Windows that should have a shadow
pt: Janelas que devem ter sombra

en: Brightness (in %) of unresponsive windows
pt: Luminosidade (em %) de janelas que não respondem

en: Constant speed
pt: Velocidade constante

en: Constant time
pt: Tempo constante

en: Dim Unresponsive Windows
pt: Escurecer Janelas que Não Respondem

en: Dim windows that are not responding to window manager requests
pt: Escurece janelas que não respondem aos pedidos do gestor de janelas

en: Fade Mode
pt: Velocidade de Esmaecimento

en: Fade On Minimize/Open/Close
pt: Desvanecer ao Minimizar/Abrir/Fechar

en: Fade Speed
pt: Velocidade de Esmaecimento

en: Fade Time
pt: Tempo de Esmaecimento

en: Fade effect on minimize/open/close window events
pt: Efeito de desvanecimento ao eventos de minimizar/abrir/fechar janelas

en: Fade effect on system beep
pt: Efeito de esmaecimento no bip do sistema

en: Fade in windows when mapped and fade out windows when unmapped
pt: Avivar janelas quando houver mapeamento e esmaecê-las quando não houver mapeamento

en: Fade windows
pt: Desvanecer janelas

en: Fading Windows
pt: Janelas Esmaecidas

en: Fullscreen Visual Bell
pt: Campainha Visual de Tela Inteira

en: Fullscreen fade effect on system beep
pt: Efeito de esmaecimento de tela inteira ao som de bip do sistema

en: Saturation (in %) of unresponsive windows
pt: Saturação (em %) de janelas que não respondem

en: Unresponsive Window Brightness
pt: Luminosidade Janelas que Não Respondem

en: Unresponsive Window Saturation
pt: Saturação Janelas que Não Respondem

en: Visual Bell
pt: Campainha Visual

en: Window fade mode
pt: Modo de esvaecimento das janelas

en: Window fade speed in "Constant speed" mode
pt: Velocidade de esmaecimento das janelas, em modo "Velocidade constante"

en: Window fade time (in ms) in "Constant time" mode
pt: Tempo de esmaecimento (em ms) das janelas, em modo "Velocidade constante"

en: Windows that should be fading
pt: Janelas que devem desvanecer

en: Mount Point
pt: Ponto Montagem

en: Mount point
pt: Ponto de montagem

en: Userspace File System
pt: Sistema de Ficheiros Userspace

en: Userspace file system
pt: Sistema de ficheiros userspace

en: GConf Control Backend
pt: Backend de controlo do GConf

en: GLib main loop support
pt: Suprte ao loop principal do GLib

en: Gnome Compatibility
pt: Compatibilidade Gnome

en: Open a terminal
pt: Abrir um terminal

en: Options that keep Compiz compatible to the Gnome desktop environment
pt: Opções que mantêm o Compiz compatível com o ambiente de trabalho Gnome

en: Run Dialog
pt: Caixa de Diálogo Executar

en: Run terminal command
pt: Executar comando de terminal

en: Screenshot command line
pt: Linha de comando para capturar ecrã

en: Show Main Menu
pt: Mostrar Menu Principal

en: Show Run Application dialog
pt: Mostrar caixa de diálogo Executar Aplicativo

en: Show the main menu
pt: Mostrar o menu principal

en: Take a screenshot
pt: Efetuar uma captura de tela

en: Take a screenshot of a window
pt: Efetuar captura de tela de uma janela

en: Terminal command line
pt: Linha de comando do terminal

en: Window screenshot command line
pt: Linha de comando para captura de tela de janelas

en: Ini Flat File Backend
pt: Backend de ficheiro simples ini

en: File change notification plugin
pt: Plugin de notificação de ficheiros

en: Kconfig Control Backend
pt: Backend de controlo Kconfig

en: Minimize Effect
pt: Minimizar Efeito

en: Minimize Windows
pt: Minimizar Janelas

en: Minimize speed
pt: Velocidade de minimização

en: Minimize timestep
pt: Timestep de minimização

en: Shade Resistance
pt: Resistência de Sombra

en: Shade resistance
pt: Resistência ao sombrear

en: Transform windows when they are minimized and unminimized
pt: Transformar janelas quando elas forem minimizadas e desminimizadas

en: Windows that should be transformed when minimized
pt: Janelas que devem ser transformadas quando minimizadas

en: Constrain Y
pt: Restringir Y

en: Constrain Y coordinate to workspace area
pt: Restringir a coordenada Y conforme a área de trabalho

en: Do not update the server-side position of windows until finished moving
pt: Não actualizar a posição das janelas no lado do servidor até acabar de mover

en: Initiate Window Move
pt: Iniciar Movimento de Janelas

en: Lazy Positioning
pt: Posicionamento preguiçoso

en: Move Window
pt: Mover Janela

en: Move window
pt: Mover janela

en: Opacity
pt: Opacidade

en: Opacity level of moving windows
pt: Nível de opacidade das janelas em movimento

en: Snapoff and auto unmaximized maximized windows when dragging
pt: Janelas maximizadas quebradas e automaticamente desmaximizadas ao arrastar

en: Snapoff maximized windows
pt: Janelas maximizadas quebradas

en: Start moving window
pt: Iniciar movimento da janela

en: Brightness
pt: Brilho

en: Brightness Decrease
pt: Diminuir Brilho

en: Brightness Increase
pt: Aumentar Brilho

en: Brightness Step
pt: Incremento Brilho

en: Brightness values for windows
pt: Valores de brilho para janelas

en: Decrease
pt: Diminuir

en: Increase
pt: Aumentar

en: Opacity Decrease
pt: Diminuir Opacidade

en: Opacity Increase
pt: Aumentar Opacidade

en: Opacity Step
pt: Etapa de Opacidade

en: Opacity values for windows
pt: Valores de opacidade para janelas

en: Opacity, Brightness and Saturation
pt: Opacidade, Brilho e Saturação

en: Opacity, Brightness and Saturation adjustments
pt: Ajustes de Opacidade, Brilho e Saturação

en: Saturation
pt: Saturação

en: Saturation Decrease
pt: Diminuir Saturação

en: Saturation Increase
pt: Aumentar Saturação

en: Saturation Step
pt: Incremento Saturação

en: Saturation values for windows
pt: Valores de saturação para janelas

en: Step
pt: Incremento

en: Window specific settings
pt: Definições específicas de janelas

en: Window values
pt: Valores para a janela

en: Windows
pt: Janelas

en: Windows that should have a different brightness by default
pt: Janelas que devem ter um brilho diferente por omissão

en: Windows that should have a different opacity by default
pt: Janelas que devem ter uma opacidade diferente por omissão

en: Windows that should have a different saturation by default
pt: Janelas que devem ter uma saturação diferente por omissão

en: Algorithm to use for window placement
pt: Algoritmo usado para dispor janelas

en: Cascade
pt: Cascata

en: Centered
pt: Centrado

en: Fixed Window Placement
pt: Posicionamento Fixo de Janelas

en: Force Placement Windows
pt: Forçar Colacação Janelas

en: Horizontal viewport positions
pt: Posições horizontais

en: Keep In Workarea
pt: Manter Na Área Trabalho

en: Keep placed window in work area, even if that means that the position might differ from the specified position
pt: Manter janelas colocadas na área de trabalho, mesmo que isso signifique que a posição possa diferir da posição especificada

en: Place Windows
pt: Colocar Janelas

en: Place across all outputs
pt: Colocar em todos os dispositivos de saída

en: Place windows at appropriate positions when mapped
pt: Colocar janelas nas posições apropriadas quando houver mapeamento

en: Placement Mode
pt: Modo de disposição

en: Positioned windows
pt: Janelas posicionadas

en: Random
pt: Aleatório

en: Selects how window placement should behave if multiple outputs are selected
pt: Selecciona como a colocação de janelas se deve comportar se estiverem seleccionados múltiplos dispositivos de saída.

en: Smart
pt: Inteligente

en: Use active output device
pt: Usar dispositivo de saída activo

en: Use output device of focussed window
pt: Usar dispositivo de saída da janela com foco

en: Use output device with pointer
pt: Usar dispositivo de saída com cursor

en: Vertical viewport positions
pt: Posições verticais

en: Viewport positioned windows
pt: Janelas posicionadas no viewport

en: Window placement workarounds
pt: Soluções para colocação de janelas

en: Windows that should be positioned by default
pt: Janelas que devem ser posicionadas por omissão

en: Windows that should be positioned in specific viewports by default
pt: Janelas que devem ser posicionadas em viewports específicos por omissão

en: Windows that should forcedly be placed, even if they indicate the window manager should avoid placing them.
pt: Janelas que devem ser posicionadas, mesmo que indiquem que o gestor de janelas deve evitar posicioná-las.

en: Windows with fixed positions
pt: Janelas com posições fixas

en: Windows with fixed viewport
pt: Janelas com viewport fixo

en: Workarounds
pt: Soluções

en: X Positions
pt: Posições X

en: X Viewport Positions
pt: Posições X do viewport

en: X position values
pt: Valores de posição X

en: Y Positions
pt: Posições Y

en: Y Viewport Positions
pt: Posições Y do viewport

en: Y position values
pt: Valores de posição Y

en: Png image loader
pt: Carregar imagens png

en: Regex Matching
pt: Filtragem Regex

en: Regex window matching
pt: Filtro regex de janelas

en: Bindings
pt: Atalhos

en: Border Color
pt: Cor da borda

en: Border color used for outline and rectangle resize modes
pt: Cor do contorno usado para o modo contorno e rectangular de redimensionameto

en: Default Resize Mode
pt: Modo de redimensionamento por omissão

en: Default mode used for window resizing
pt: Modo a usar por omissão para redimensionamento de janelas

en: Fill Color
pt: Cor de preenchimento

en: Fill color used for rectangle resize mode
pt: Cor de preenchimento usada para o modo rectangular de redimensionamento

en: Initiate Normal Window Resize
pt: Iniciar Redimensionamento Normal de Janelas

en: Initiate Outline Window Resize
pt: Iniciar Redimensionamento esqueleto de Janelas

en: Initiate Rectangle Window Resize
pt: Iniciar Redimensionamento Rectangular de Janelas

en: Initiate Stretch Window Resize
pt: Iniciar Redimensionamento Esticado de Janelas

en: Initiate Window Resize
pt: Iniciar Redimensionamento de Janelas

en: Normal Resize Windows
pt: Redimensionamento Normal de Janelas

en: Outline
pt: Contorno

en: Outline Resize Windows
pt: Redimensionar janelas pelo contorno

en: Rectangle
pt: Rectângulo

en: Rectangle Resize Windows
pt: Redimensionar Janelas rectangularmente

en: Resize Window
pt: Redimensionar Janela

en: Resize window
pt: Redimensionar janela

en: Start resizing window
pt: Iniciar redimensionamento da janela

en: Start resizing window by stretching it
pt: Iniciar redimensionamento da janela esticando-a

en: Start resizing window normally
pt: Iniciar redimensionamento normal da janela

en: Start resizing window with outline
pt: Iniciar redimensionamento da janela usando o contorno

en: Start resizing window with rectangle
pt: Iniciar redimensionamento da janela usando um rectângulo

en: Stretch
pt: Esticar

en: Stretch Resize Windows
pt: Redimensionar janelas esticando-as

en: Windows that normal resize should be used for
pt: Janelas que devem usar redimensionamento normal

en: Windows that outline resize should be used for
pt: Janelas que devem usar redimensionamento pelo contorno

en: Windows that rectangle resize should be used for
pt: Janelas que devem usar redimensionamento rectangular

en: Windows that stretch resize should be used for
pt: Janelas que devem usar redimensionamento por esticamento

en: Edge Flip DnD
pt: DnD de Inversão de Bordas

en: Edge Flip Move
pt: Movimento de Inversão de Bordas

en: Edge Flip Pointer
pt: Ponteiro de Inversão de Bordas

en: Flip Time
pt: Tempo de Inversão

en: Flip to left viewport and warp pointer
pt: Rodar para o viewport da esquerda e manter ponteiro

en: Flip to next viewport when dragging object to screen edge
pt: Inverter para o viewport seguinte ao arrastar o objeto para a borda da tela

en: Flip to next viewport when moving pointer to screen edge
pt: Inverter para o viewport seguinte ao mover o ponteiro para a borda da tela

en: Flip to next viewport when moving window to screen edge
pt: Inverter para o viewport seguinte ao mover a janela para a borda da tela

en: Flip to right viewport and warp pointer
pt: Rodar para o viewport da direita e manter ponteiro

en: Invert Y axis for pointer movement
pt: Inverter o eixo Y para movimento do ponteiro

en: Pointer Invert Y
pt: Inverter Y com o Ponteiro

en: Pointer Sensitivity
pt: Sensibilidade do Ponteiro

en: Raise on rotate
pt: Elevar ao rodar

en: Raise window when rotating
pt: Elevar janelas ao rodar

en: Rotate Cube
pt: Girar Cubo

en: Rotate Flip Left
pt: Rodar para a Esquerda

en: Rotate Flip Right
pt: Rodar para a Direita

en: Rotate Left
pt: Girar para a Esquerda

en: Rotate Left with Window
pt: Girar para a Esquerda com Janela

en: Rotate Right
pt: Girar para a Direita

en: Rotate Right with Window
pt: Girar para a Direita com Janela

en: Rotate To
pt: Rodar para

en: Rotate To Face 1
pt: Rodar para Face 1

en: Rotate To Face 1 with Window
pt: Rodar para Face 1 com Janela

en: Rotate To Face 10
pt: Girar para a Face 10

en: Rotate To Face 10 with Window
pt: Girar para a Face 10 com Janela

en: Rotate To Face 11
pt: Girar para a Face 11

en: Rotate To Face 11 with Window
pt: Girar para a Face 11 com Janela

en: Rotate To Face 12
pt: Girar para a Face 12

en: Rotate To Face 12 with Window
pt: Girar para a Face 12 com Janela

en: Rotate To Face 2
pt: Girar para a Face 2

en: Rotate To Face 2 with Window
pt: Girar para a Face 2 com Janela

en: Rotate To Face 3
pt: Girar para a Face 3

en: Rotate To Face 3 with Window
pt: Girar para a Face 3 com Janela

en: Rotate To Face 4
pt: Girar para a Face 4

en: Rotate To Face 4 with Window
pt: Girar para a Face 4 com Janela

en: Rotate To Face 5
pt: Girar para a Face 5

en: Rotate To Face 5 with Window
pt: Girar para a Face 5 com Janela

en: Rotate To Face 6
pt: Girar para a Face 6

en: Rotate To Face 6 with Window
pt: Girar para a Face 6 com Janela

en: Rotate To Face 7
pt: Girar para a Face 7

en: Rotate To Face 7 with Window
pt: Girar para a Face 7 com Janela

en: Rotate To Face 8
pt: Girar para a Face 8

en: Rotate To Face 8 with Window
pt: Girar para a Face 8 com Janela

en: Rotate To Face 9
pt: Girar para a Face 9

en: Rotate To Face 9 with Window
pt: Girar para a Face 9 com Janela

en: Rotate cube
pt: Girar cubo

en: Rotate desktop cube
pt: Girar cubo da área de trabalho

en: Rotate left
pt: Girar para a esquerda

en: Rotate left and bring active window along
pt: Rodar para a esquerda e trazer a janela activa junto

en: Rotate right
pt: Girar para a direita

en: Rotate right and bring active window along
pt: Rodar para a direita e trazer a janela activa junto

en: Rotate to cube face
pt: Rodar para face do cubo

en: Rotate to cube face with window
pt: Rodar para face do cubo arrastando janela

en: Rotate to face 1
pt: Rodar para a face 1

en: Rotate to face 1 and bring active window along
pt: Rodar para a face 1 e trazer a janela activa junto

en: Rotate to face 10
pt: Girar para a face 10

en: Rotate to face 10 and bring active window along
pt: Girar para a face 10 e trazer a janela activa junto

en: Rotate to face 11
pt: Girar para a face 11

en: Rotate to face 11 and bring active window along
pt: Girar para a face 11 e trazer a janela activa junto

en: Rotate to face 12
pt: Girar para a face 12

en: Rotate to face 12 and bring active window along
pt: Girar para a face 12 e trazer a janela activa junto

en: Rotate to face 2
pt: Girar para a face 2

en: Rotate to face 2 and bring active window along
pt: Girar para a face 2 e trazer a janela activa junto

en: Rotate to face 3
pt: Girar para a face 3

en: Rotate to face 3 and bring active window along
pt: Girar para a face 3 e trazer a janela activa junto

en: Rotate to face 4
pt: Girar para a face 4

en: Rotate to face 4 and bring active window along
pt: Girar para a face 4 e trazer a janela activa junto

en: Rotate to face 5
pt: Girar para a face 5

en: Rotate to face 5 and bring active window along
pt: Girar para a face 5 e trazer a janela activa junto

en: Rotate to face 6
pt: Girar para a face 6

en: Rotate to face 6 and bring active window along
pt: Girar para a face 6 e trazer a janela activa junto

en: Rotate to face 7
pt: Girar para a face 7

en: Rotate to face 7 and bring active window along
pt: Girar para a face 7 e trazer a janela activa junto

en: Rotate to face 8
pt: Girar para a face 8

en: Rotate to face 8 and bring active window along
pt: Girar para a face 8 e trazer a janela activa junto

en: Rotate to face 9
pt: Girar para a face 9

en: Rotate to face 9 and bring active window along
pt: Girar para a face 9 e trazer a janela activa junto

en: Rotate to viewport
pt: Rodar para o viewport

en: Rotate window
pt: Rodar janela

en: Rotate with window
pt: Rodar com janela

en: Rotation Acceleration
pt: Aceleração da Rotação

en: Rotation Speed
pt: Velocidade da Rotação

en: Rotation Timestep
pt: Timestep da Rotação

en: Rotation Zoom
pt: Zoom da rotação

en: Sensitivity of pointer movement
pt: Sensibilidade do movimento do ponteiro

en: Snap Cube Rotation to Bottom Face
pt: Fechar a Rotação do Cubo na Face Inferior

en: Snap Cube Rotation to Top Face
pt: Fechar a Rotação do Cubo na Face Superior

en: Snap To Bottom Face
pt: Fechar na Face Inferior

en: Snap To Top Face
pt: Fechar na Face Superior

en: Start Rotation
pt: Iniciar Rotação

en: Timeout before flipping viewport
pt: Tempo de espera até a rodar o viewport

en: Amount of opacity in percent
pt: Volume de opacidade em percentagem

en: Big
pt: Grande

en: Button Bindings Toggle Scale Mode
pt: Botão de Atalho Alternar Modo Dimensionamento

en: Button bindings toggle scale mode instead of enabling it when pressed and disabling it when released.
pt: Botão de atalho que alterna o modo de dimensionamento em vez de o activar quando premido ou desactivar quando libertado.

en: Click Desktop to Show Desktop
pt: Clicar área de trabalho para Mostrar Área

en: Darken Background
pt: Escurecer Segundo Plano

en: Darken background when scaling windows
pt: Escurecer segundo plano ao dimensionar janelas

en: Emblem
pt: Emblema

en: Enter Show Desktop mode when Desktop is clicked during Scale
pt: Entrar no modo Mostrar Área de Trabalho quando o ambiente é clicado durante o dimensionamento

en: Hover Time
pt: Tempo a pairar

en: Initiate Window Picker
pt: Iniciar Seletor de Janelas

en: Initiate Window Picker For All Windows
pt: Iniciar Selector de Janelas para Todas as Janelas

en: Initiate Window Picker For Window Group
pt: Iniciar Selector de Janelas para Grupo de Janelas

en: Initiate Window Picker For Windows on Current Output
pt: Iniciar Selector de Janelas para Todas as Janelas na Saída Actual

en: Key Bindings Toggle Scale Mode
pt: Tecla de Atalho Alternar Modo Dimensionamento

en: Key bindings toggle scale mode instead of enabling it when pressed and disabling it when released.
pt: Tecla de atalho que alterna o modo de dimensionamento em vez de o activar quando premida e desactivar quando libertada.

en: Layout and start transforming all windows
pt: Criar layout de todas as janelas e iniciar sua transformação

en: Layout and start transforming window group
pt: Criar layout de grupo de janelas e iniciar sua transformação

en: Layout and start transforming windows
pt: Criar layout das janelas e iniciar sua transformação

en: Layout and start transforming windows on current output
pt: Criar layout de janelas na saída actual e iniciar sua transformação

en: On all output devices
pt: Em todos os dispositivos de saída

en: On current output device
pt: Apenas no dispositivo de saída actual

en: Overlay Icon
pt: Ícone de Instalação Sobreposta

en: Overlay an icon on windows once they are scaled
pt: Sobrepor um ícone nas janelas quando elas são dimensionadas

en: Scale
pt: Dimensionar

en: Scale Windows
pt: Janelas a dimensionar

en: Scale speed
pt: Velocidade de dimensionamento

en: Scale timestep
pt: Etapa de dimensionamento

en: Scale windows
pt: Dimensionar janelas

en: Selects where windows are scaled if multiple output devices are used.
pt: Selecciona onde as janelas são dimensionadas se existirem múltiplos dispositivos de saída.

en: Space between windows
pt: Espaço entre janelas

en: Spacing
pt: Espaçamento

en: Time (in ms) before scale mode is terminated when hovering over a window
pt: Tempo (em ms) antes que o modo de dimensionar seja terminado ao pairar sobre uma janela

en: Windows that should be scaled in scale mode
pt: Janelas a serem dimensionadas no modo dimensionar

en: Automatically open screenshot in this application
pt: Abrir automaticamente captura de ecrã nesta aplicação

en: Directory
pt: Directório

en: Initiate rectangle screenshot
pt: Captura de secção rectangular do ecrã

en: Launch Application
pt: Iniciar Aplicação

en: Put screenshot images in this directory
pt: Colocar capturas de ecrã neste directório

en: Screenshot
pt: Captura de ecrã

en: Screenshot plugin
pt: Plugin de captura de ecrã

en: Svg image loader
pt: Carregar imagens svg

en: Amount of brightness in percent
pt: Quantidade de brilho em percentagem

en: Amount of saturation in percent
pt: Quantidade de saturação em percentagem

en: Application Switcher
pt: Alternador de Aplicativos

en: Auto Rotate
pt: Rodar Automaticamente

en: Bring To Front
pt: Colocar em Primeiro Plano

en: Bring selected window to front
pt: Colocar a janela selecionada em primeiro plano

en: Distance desktop should be zoom out while switching windows
pt: Distância a que o ambiente deve ficar reduzido ao alternar janelas

en: Icon
pt: Ícone

en: Minimized
pt: Minimizado

en: Next Panel
pt: Painel Seguinte

en: Next window
pt: Próxima janela

en: Next window (All windows)
pt: Próxima Janela (Todas as janelas)

en: Next window (No popup)
pt: Próxima Janela (Sem popup)

en: Popup switcher if not visible and select next window
pt: Mostrar alternador se não estiver visível e seleccionar próxima janela

en: Popup switcher if not visible and select next window out of all windows
pt: Mostrar alternador se não estiver visível e seleccionar próxima janela de todas

en: Popup switcher if not visible and select previous window
pt: Mostrar alternador se não estiver visível e seleccionar janela anterior

en: Popup switcher if not visible and select previous window out of all windows
pt: Mostrar alternador se não estiver visível e seleccionar janela anterior de todas

en: Prev Panel
pt: Painel Anterior

en: Prev window
pt: Janela anterior

en: Prev window (All windows)
pt: Janela anterior (Todas as janelas)

en: Prev window (No popup)
pt: Janela anterior (Sem popup)

en: Rotate to the selected window while switching
pt: Rodar para a janela seleccionada ao alternar

en: Select next panel type window.
pt: Seleccionar tipo de janela do painel seguinte.

en: Select next window without showing the popup window.
pt: Seleccionar próxima janela sem mostrar o popup de janelas.

en: Select previous panel type window.
pt: Seleccionar tipo de janela do painel anterior.

en: Select previous window without showing the popup window.
pt: Seleccionar janela anterior sem mostrar o popup de janelas.

en: Show icon next to thumbnail
pt: Mostrar ícone ao lado da miniatura

en: Show minimized windows
pt: Mostrar janelas minimizadas

en: Switcher speed
pt: Velocidade do alternador

en: Switcher timestep
pt: Timestep do alternador

en: Switcher windows
pt: Janelas a alternar

en: Windows that should be shown in switcher
pt: Janelas que devem ser mostradas no alternador

en: Provide YV12 colorspace support
pt: Proporciona suporte para o espaço de cor YV12

en: Video Playback
pt: Reprodução Vídeo

en: Video playback
pt: Reprodução de vídeos

en: YV12 colorspace
pt: Espaço cor YV12

en: Add line
pt: Adicionar linha

en: Add point
pt: Adicionar ponto

en: Adds water effects to different desktop actions
pt: Adiciona efeitos de água a diferentes acções no ambiente de trabalho

en: Delay (in ms) between each rain-drop
pt: Atraso (em ms) entre cada queda de gota de chuva

en: Enable pointer water effects
pt: Activar efeitos de água no cursor

en: Line
pt: Linha

en: Offset Scale
pt: Offset do escalamento

en: Point
pt: Ponto

en: Rain Delay
pt: Atraso Chuva

en: Title wave
pt: Onda do título

en: Toggle rain
pt: Alternar chuva

en: Toggle rain effect
pt: Activar/desactivar efeito chuva

en: Toggle wiper
pt: Alternar limpapárabrisas

en: Toggle wiper effect
pt: Activar/desactivar efeito limpapárabrisas

en: Water Effect
pt: Efeito Água

en: Water offset scale
pt: Offset do escalamento durante efeito de água

en: Wave effect from window title
pt: Efeito de onda do título da janela

en: Focus Effect
pt: Efeito Foco

en: Focus Window Effect
pt: Efeito Focar Janela

en: Focus Windows
pt: Focar Janelas

en: Friction
pt: Fricção

en: Grab Windows
pt: Agarrar Janelas

en: Grid Resolution
pt: Resolução Grelha

en: Inverted window snapping
pt: Inverter o efeito de atracção/resistência de janelas

en: Make window shiver
pt: Faz tremer a janela

en: Map Effect
pt: Efeito Criação

en: Map Window Effect
pt: Efeito Criação Janela

en: Map Windows
pt: Criar Janelas

en: Maximize Effect
pt: Efeito Maximizar

en: Minimum Grid Size
pt: Tamanho Grelha Mínimo

en: Minimum Vertex Grid Size
pt: Tamanho Mínimo da Grelha de Esquinas

en: Move Windows
pt: Mover Janelas

en: Shiver
pt: Tremer

en: Snap Inverted
pt: Atracção Invertida

en: Snap windows
pt: Atrair janelas

en: Spring Friction
pt: Fricção Mola

en: Spring K
pt: Constante K Mola

en: Spring Konstant
pt: Constante Mola

en: Toggle window snapping
pt: Alternar atracção/resistència das janelas

en: Use spring model for wobbly window effect
pt: Usar um modelo de uma mola para o efeito de janelas gelatinosas

en: Vertex Grid Resolution
pt: Resolução Grelha Esquinas

en: Windows that should wobble when focused
pt: Janelas que devem ser gelatinosas quando focadas

en: Windows that should wobble when grabbed
pt: Janelas que devem ser gelatinosas quando agarradas

en: Windows that should wobble when mapped
pt: Janelas que devem ser gelatinosas quando criadas

en: Windows that should wobble when moved
pt: Janelas que devem ser gelatinosas quando movidas

en: Wobble effect when maximizing and unmaximizing windows
pt: Efeito gelatina quando se maximizam e minimizam janelas

en: Wobbly Windows
pt: Janelas Gelatinosas
