checkbox - en to th translation catalogue (115 entries)

note: description
en: Is this correct?
th: นี่ถูกต้องหรือไม่?

note: description
en: Moving the mouse should move the cursor on the screen.
th: การเคลื่อนเมาส์จะทำให้เคอร์เซอร์บนจอเคลื่อนไปด้วย

note: description
en: Is your mouse working properly?
th: เมาส์ของคุณทำงานเป็นปกติดีหรือไม่?

note: description
en: Is your keyboard working properly?
th: คีย์บอร์ดของคุณทำงานเป็นปกติดีหรือไม่?

note: description
en: Detecting your network controller(s):
th: ค้นหาอุปกรณ์ควบคุมเครือข่ายของคุณ:

note: description
en: Testing your connection to the Internet:
th: ทดสอบการเชื่อมต่อของคุณสู่อินเทอร์เน็ต:

en: Print version information and exit.
th: พิมพ์ข้อมูลรุ่นและออกจากโปรแกรม

en: Missing configuration file as argument.
th: แฟ้มการตั้งค่าสูญหาย

en: yes
th: ใช่

en: no
th: ไม่

en: skip
th: ข้าม

en: Press any key to continue...
th: กดปุ่มใด ๆ เพื่อดำเนินการต่อ...

en: Please choose (%s):
th: กรุณาเลือก (%s):

en: Information not posted to Launchpad.
th: ข้อมูลไม่ได้ถูกส่งไปยัง Launchpad

en: Email address must be in a proper format.
th: อีเมลไม่ถูกต้อง

en: Exchanging information with the server...
th: กำลังส่งข้อมูลกับเซิร์ฟเวอร์...

en: Building report...
th: กำลังสร้างรายงาน...

en: Further information:
th: ข้อมูลเพิ่มเติม:

en: Ne_xt
th: _ถัดไป

note: Title of the user interface
en: System Testing
th: การทดสอบระบบ

en: _Deselect All
th: เ_ลิกเลือกทั้งหมด

en: _No
th: ไ_ม่

en: _Previous
th: _ก่อนหน้า

en: _Select All
th: เลือกทั้ง_หมด

en: _Skip this test
th: _ข้ามการทดสอบนี้

en: _Test
th: _ทดสอบ

en: _Yes
th: ใ_ช่

en: Test and report system information
th: ทดสอบและรายงานข้อมูลระบบ

note: description
en: Detecting your sound device(s):
th: กำลังตรวจหาอุปกรณ์เสียงของคุณ:

note: description
en: Did you hear a sound and was that sound free of any distortion, clicks or other strange noises?
th: คุณได้ยินเสียงหรือไม่  และเสียงดังกล่าวปราศจากเสียงแตก เสียงคลิก หรือเสียงผิดปกติอื่นๆ หรือไม่

note: description
en: Please connect a pair of headphones to your audio device.
th: โปรดเชื่อมต่อสายหูฟังกับอุปกรณ์เสียงของคุณ

note: description
en: Select Test to play a sound on the automatically detected playback device.
th: เลือกทดสอบด้วยการเล่นเสียงในอุปกรณ์ส่งเสียงที่ตรวจเจออัตโนมัติ

note: description
en: Did you hear a sound through the headphones and did the sound play without any distortion, clicks or other strange noises from your headphones?
th: คุณได้ยินเสียงผ่านทางหูฟังหรือไม่ และเสียงที่เล่นปราศจากเสียงแตก เสียงคลิก หรือเสียงผิดปกติอื่นๆ หรือไม่

note: description
en: Disconnect any external microphones that you have plugged in.  Select Test, then speak into your internal microphone.  After a few seconds, your speech will be played back to you.
th: ยกเลิกการเชื่อมต่อไมโครโฟนแบบภายนอกใดๆ ที่คุณเชื่อมต่ออยู่  เลือก ทดสอบ จากนั้นพูดไปยังไมโครโฟนแบบภายใน  หลังจากนั้นสักครู่ เสียงพูดของคุณจะถูกเล่นออกมา

note: description
en: Connect a microphone to your microphone port.  Select Test, then speak into the microphone.  After a few seconds, your speech will be played back to you.
th: ต่อไมโครโฟนเข้าที่ช่องต่อแล้วเลือกการทดสอบและพูดที่ไมโครโฟน หลังจากนั้นสักครู่ เสียงพูดของคุณจะถูกเล่นออกมา

note: description
en: Did you hear your speech played back?
th: คุณได้ยินเสียงที่เล่นกลับมาไหม?

note: description
en: Autotest suite (destructive)
th: ชุดทดสอบอัตโนมัติ (ทำลายล้าง)

note: description
en: The address of your Bluetooth device is: $output
th: ที่อยู่ของอุปกรณ์บลูทูธของคุณคือ : $output

note: description
en: Did all the steps work?
th: ขั้นตอนการทำงานถูกต้องหรือไม่?

note: description
en: The following hard drives were detected:
th: ฮาร์ดไดรฟ์เหล่านี้ถูกตรวจพบ

note: description
en: Benchmark for each disk
th: วัดสมรรถนะสำหรับดิสก์แต่ละอัน

note: description
en: SMART test
th: ทดสอบแบบ SMART

note: description
en: Maximum disk space used during a default installation test
th: เนื่อที่ว่างสูงสุดที่ถูกใช้ระหว่างการทดสอบการติดตั้งแบบปริยาย

note: description
en: Did the authentication procedure work correctly?
th: การยืนยันตัวตนนี้ทำงานได้อย่างถูกต้องหรือไม่?

note: description
en: Do the copy operations work as expected?
th: การคัดลอกทำงานได้ตามที่คาดไหม?

note: description
en: This display is using the following resolution:
th: จะแสดงโดยใช้ความละเอียดดังนี้:

note: description
en: Is this acceptable for your display?
th: ยอมรับได้ไหมสำหรับหน้าจอของคุณ?

note: description
en: Do you see color bars and static?
th: คุณเห็นแถบสีไหม แล้วมันนิ่งหรือไม่?

note: description
en: The following screens and video modes have been detected on your system:
th: หน้าจอและโหมดวิดีโอตรวจพบแล้วบนระบบของคุณ:

note: description
en: Did the screen appear to be working for each mode?
th: หน้าจอที่ปรากฏทำงานถูกต้องไหมในแต่ละโหมด?

note: description
en: Select Test to open a text area where to type keys on your keyboard.
th: เลือก ทดสอบ เพื่อเปิดพื้นทีข้อความสำหรับพิมพ์บนคีย์บอร์ดของคุณ

note: description
en: Audio tests
th: ทดสอบเสียง

note: description
en: Camera tests
th: ทดสอบกล้อง

note: description
en: CPU tests
th: ทดสอบซีพียู

note: description
en: System Daemon tests
th: ทดสอบระบบดีมอน

note: description
en: Disk tests
th: ทดสอบดิสก์

note: description
en: Fingerprint reader tests
th: ทดสอบความพร้อมตัวอ่านลายนิ้วมือ

note: description
en: Firewire disk tests
th: ทดสอบดิสก์ไฟร์ไวร์

note: description
en: Monitor tests
th: ทดสอบจอภาพ

note: description
en: Peripheral tests
th: ทดสอบอุปกรณ์ต่อพ่วง

note: description
en: User Applications
th: โปรแกรมผู้ใช้

note: description
en: Stress tests
th: เน้นการทดสอบ

note: description
en: Linux Test Project
th: โครงการทดสอบลินุกซ์

note: description
en: Does the icon automatically appear/disappear?
th: ไอคอนแสดงและซ่อนอัตโนมัตหรือไม่

note: description
en: Note that this test may require you to enter your password.
th: โปรดจำว่า การทดสอบนี้ต้องการรหัสผ่านของคุณ

note: description
en: Did the screen change temporarily to a text console?
th: หน้าจอสลับไปที่คอนโซลเป็นการชั่วคราวหรือไม่?

note: description
en: Did the monitor go blank?
th: จอภาพว่างหรือไม่?

note: description
en: Network Information
th: ข้อมูลด้านเครื่อข่าย

note: description
en: Was the connection correctly established?
th: การเชื่อมต่อจัดตั้งได้อย่างถูกต้องหรือไม่?

note: description
en: Test to see if we can sync local clock to an NTP server
th: ทดสอบว่า้เราสามารถปรับนาฬิกาท้องถิ่นให้ตรงกับเซิร์ฟเวอร์ NTP ได้หรือไม่

note: description
en: Try to enable a remote printer on the network and print a test page.
th: พยายามที่จะเปิดการใช้งานพรินเตอร์ระยะไกลบนเครือข่ายและพิมพ์หน้าทดสอบการพิมพ์

note: description
en: Multiple network cards
th: การ์ดเครื่อข่ายหลายอัน

note: description
en: Insert a DVD.  Then select Test to play the DVD in Totem.
th: ใส่แผ่น DVD แล้วลองเล่นด้วย Totem

note: description
en: Did the file play?
th: แฟ้มเล่นหรือไม่?

note: description
en: Test the network after resuming.
th: ทดสอบระบบเครือข่ายหลังจากกลับคืน

note: description
en: Test the audio after resuming.
th: ทดสอบเสียงหลังจากกลับคืน

note: description
en: Do you now have a new folder called Test Folder?
th: ตอนนี้คุณมีโฟลเดอร์ใหม่ที่เรียกว่าโฟลเดอร์ทดสอบ?

en: The file to write the log to.
th: แฟ้มที่จะเขียนปูมลงไป

en: One of debug, info, warning, error or critical.
th: การดีบัก, ข้อมูล, คำเตือน, ข้อผิดพลาดหรือเหตุขัดข้อง อย่างหนึ่ง

en: Configuration override parameters.
th: การปรับแต่งและการเขียนทับพารามิเตอร์.

en: Interrupt from keyboard
th: แทรกแทรงจากแป้นพิมพ์

en: Quit from keyboard
th: ออกจากแป้นพิมพ์

en: Kill signal
th: หยุดสัญญาณ

en: Termination signal
th: การสิ้นสุดสัญญาณ

en: User-defined signal 1
th: สัญญาณ 1 ที่ผู้ใช้ระบุ

en: User-defined signal 2
th: สัญญาณ 2 ที่ผู้ใช้ระบุ

en: Continue if stopped
th: ทำต่อถ้าหากหยุด

en: Stop process
th: หยุดกระบวนการ

en: Stop typed at tty
th: หยุดพิมพ์ใน tty

en: tty input for background process
th: tty นำเข้าสำหรับกระบวนการเบื้องหลัง

en: tty output for background process
th: tty ส่งออกสำหรับกระบวนการเบื้องหลัง

en: UNKNOWN
th: ไม่รู้จัก

en: Unknown signal
th: ไม่รู้จักสัญญาณ

en: test
th: ทดสอบ

en: test again
th: ทดสอบอีกครั้ง

en: Please type here and press Ctrl-D when finished:
th: โปรดพิมพ์ที่นี่และกดปุ่ม Ctrl+D เมื่อเสร็จ:

en: _Test Again
th: ทดสอบ_อีกครั้ง

en: Info
th: ข้อมูล

en: Error
th: ผิดพลาด

en: Unable to start web browser to open %s.
th: ไม่สามารถเริ่มโปรแกรมท่องเว็บเพื่อเปิด %s

en: Successfully finished testing!
th: การทดสอบเสร็จเรียบร้อย

en: _Finish
th: เ_สร็จ

en: Gathering information from your system...
th: กำลังรวบรวมข้อมูลจากระบบของคุณ...

en: Welcome to System Testing!
    
    Checkbox provides tests to confirm that your system is working properly. Once you are finished running the tests, you can view a summary report for your system.
th: ยินดีต้อนรับสู่การทดสอบระบบ!
    
    กาช่องที่มีให้เพื่อยืนยันว่าระบบของคุณทำงานได้อย่างเหมาะสม เมื่อเสร็จการทดสอบ คุณสามารถดูรายงานสรุปผลของระบบของคุณ

en: Failed to contact server. Please try
    again or upload the following file name:
    %s
    
    directly to the system database:
    https://launchpad.net/+hwdb/+submit
th: การติดต่อไปยังเซิร์ฟเวอร์ล้มเหลว โปรดลอง
    อีกครั้งหรืออัปโหลดด้วยชื่อแห้มดังนี้:
    %s
    
    สู่ระบบฐานข้อมูลโดยตรง:
    https://launchpad.net/+hwdb/+submit

en: Failed to upload to server,
    please try again later.
th: การอัปโหลดไปยังเซิร์ฟเวอร์ผิดพลาด
    กรุณาลองใหม่ในภายหลัง

en: The following report has been generated for submission to the Launchpad hardware database:
    
      [[%s|View Report]]
    
    You can submit this information about your system by providing the e-mail address you use to sign in to Launchpad. If you do not have a Launchpad account, please register here:
    
      https://launchpad.net/+login
th: เพื่อให้รายงานที่สร้างขึ้นนี้ส่งไปยังฐานข้อมูลฮาร์ดแวร์ Launchpad:
    
      [[%s|ดูรายงาน]]
    
    คุณสามารถส่งข้อมูลเกี่ยวกับระบบของคุณนี้ด้วยการใช้อีเมลของคุณเข้าระบบไปที่ Launchpad ถ้าคุณไม่มีบัญชี Launchpad สมัครได้ที่นี่:
    
      https://launchpad.net/+login

en: No e-mail address provided, not submitting to Launchpad.
th: ไม่ได้ป้อนอีเมล ไม่สามารถส่งข้อมูลไปยัง Launchpad

en: There is another checkbox running. Please close it first.
th: มีโปรแกรม Checkbox อื่นทำงานอยู่ โปรดปิดมันก่อน

note: Get results
en: Select the suites to test
th: เลือกชุดที่จะทดสอบ

en: Enter text:
th: ป้อนข้อความ:

en: Type Text
th: พิมพ์ข้อความ

en: No Internet connection
th: ไม่ได้เชื่อมต่ออินเทอร์เน็ต

en: Connection established lost a packet
th: แพ็กเก็ตของการเชื่อมต่อที่กำหนดไว้สูญหาย

en: Internet connection fully established
th: การเชื่อมต่ออินเทอร์เน็ตจัดตั้งได้สมบูรณ์แล้ว
