unity8 - en to am translation catalogue (199 entries)

en: Password:
am: የ መግቢያ ቃል:

en: Username
am: የ ተጠቃሚ ስም

en: Failed to authenticate
am: ማረጋገጥ አልተቻለም

en: Invalid password, please try again
am: እባክዎን እንደገና ይሞክሩ ዋጋ የሌለው የመግቢያ ቃል

en: Log In
am: መግቢያ

en: Retry
am: እንደገና ይሞክሩ

en: Login
am: መግቢያ

en: Guest Session
am: የ እንግዳ ክፍለ ጊዜ

en: Pin shortcut
am: አቋራጭ ማጣበቂያ

en: Quit
am: ማጥፊያ

en: Unpin shortcut
am: አቋራጭ መለያያ

[ctx: Title: Lock/Log out dialog]
en: Log out
am: መውጫ

en: Are you sure you want to log out?
am: በእርግጥ መውጣት ይፈልጋሉ?

[ctx: Button: Lock the system]
en: Lock
am: መቆለፊያ

[ctx: Button: Log out from the system]
en: Log Out
am: መውጫ

en: Cancel
am: መሰረዣ

[ctx: Title: Reboot dialog]
en: Reboot
am: እንደገና ማስነሻ

en: Are you sure you want to reboot?
am: በእርግጥ እንደገና ማስነሳት ይፈልጋሉ?

en: No
am: አይ

en: Yes
am: አዎ

[ctx: Title: Power off/Restart dialog]
en: Power
am: ሐይል

en: Are you sure you would like
    to power off?
am: በእርግጥ ሐይሉን ማጥፋት
    ይፈልጋሉ?

[ctx: Button: Power off the system]
en: Power off
am: ሐይል ማጥፊያ

[ctx: Button: Restart the system]
en: Restart
am: እንደገና ማስጀመሪያ

en: Keyboard Shortcuts
am: የ ፊደል ገበታ አቋራጮች

en: Takes a screenshot.
am: መመልከቻ ፎቶ ማንሻ

en: Takes a screenshot of the current window.
am: የ አሁኑን መስኮት ፎቶ ማንሻ

en: Switches to next keyboard layout.
am: የሚቀጥለው የ ፊደል ገበታ እቅድ መቀየሪያ

en: Switches to previous keyboard layout.
am: ወዳለፈው የ ፊደል ገበታ እቅድ መቀየሪያ

en: Launcher
am: ማስነሻ

en: Super (Hold)
am: Super (ይጫኑ)

en: Opens the launcher, displays shortcuts.
am: ማስነሻውን መክፈቻ እና አቋራጮች ማሳያ

en: Opens launcher keyboard navigation mode.
am: መክፈቻ በ ፊደል ገበታ መቃኛ ዘዴ ማስነሻ

en: Switches applications via the launcher.
am: መተግበሪያዎችን በ ማስጀመሪያ መቀየሪያ

en: Super + 1 to 0
am: Super + 1 ወደ 0

en: Same as clicking on a launcher icon.
am: ተመሳሳይ በ ማስጀመሪያ ምልክት ላይ እንደ መጫን

en: Opens the Application Drawer.
am: መተግበሪያ መክፈቻ

en: Scopes
am: ክልል

en: Opens the Scopes home.
am: የ ክልል ቤት መክፈቻ

en: Switching
am: በ መቀየር ላይ

en: Switches between applications.
am: በ መተግበሪያዎች መካከል መቀያየሪያ

en: Opens the desktop spread.
am: የ ዴስክቶፕ ማስፊያ መክፈቻ

en: Cursor Left or Right
am: መጠቆሚያ የ ግራ ወይንም የ ቀኝ

en: Moves the focus.
am: ትኩረት ማንቀሳቀሻ

en: Windows
am: መስኮቶች

en: Minimizes all windows.
am: ሁሉንም መስኮቶች ማሳነሻ

en: Maximizes the current window.
am: የ አሁኑን መስኮት ማሳደጊያ

en: Minimizes or restores the current window.
am: የ አሁኑን መስኮትማሳነሻ ወይንም እንደ ነበር መመለሻ

en: Semi-maximizes the current window.
am: የ አሁኑን መስኮት በ ንዑስ-ማሳደጊያ

en: Closes the current window.
am: የ አሁኑን መስኮት መዝጊያ

en: Return to Call
am: ወደ ጥሪ መመለሻ

en: Emergency Call
am: የ ድንገተኛ ጥሪ

en: OK
am: እሺ

en: Apps may have unsaved data:
am: መተግበሪያው ያልተቀመጠ ዳታ ይዟል:

[ctx: Re-dock means connect the device again to an external screen/mouse/keyboard]
en: Re-dock, save your work and close these apps to continue.
am: እንደገና-ማሳረፊያ: ስራዎትን ያስቀምጡ እና ይዝጉ መተግበሪያው እንዲቀጥል

en: Or force close now (unsaved data will be lost).
am: ወይንም አሁን አስገድዶ ማጥፊያ (ያልተቀመጠ ዳታ ይጠፋል)

en: OK, I will reconnect
am: እሺ: እኔ አሁን እንደገና እገናኛለሁ

en: Reconnect now!
am: አሁን እንደገና መገናኛ!

en: Close all
am: ሁሉንም መዝጊያ

en: Preview Share Item
am: የሚካፈሉትን እቃ ቅድመ እይታ

en: Your device is now connected to an external display. Use this screen as a touch pad to interact with the pointer.
am: የ እርስዎ አካል አሁን ከ ውጪ ማሳያ ጋር ተገናኝቷል: ይህን መመልከቻ እንደ ተችፓድ መጠቀሚያ

en: Tap left button to click.
am: መታ ያድርጉ በ ግራ ቁልፍ ላይ ለ መጫን

en: Tap right button to right click.
am: መታ ያድርጉ በ ቀኝ ቁልፍ ላይ ለ መጫን

en: Swipe with two fingers to scroll.
am: ለ መሽብለል በ ሁለት ጣት ይጥረጉ

en: Find more settings in the system settings.
am: ተጨማሪ ማሰናጃዎችን ያግኙ በ ስርአት ማሰናጃ ውስጥ

[ctx: Button: Open the Ubuntu Store]
en: Store
am: ማስቀመጫ

[ctx: Button: Start a search in the current dash scope]
en: Search
am: መፈለጊያ

[ctx: Button: Show the current dash scope settings]
en: Settings
am: ማሰናጃዎች

en: Remove from Favorites
am: ከምወዳቸው ማስወገጃ

en: Add to Favorites
am: ወደምወዳቸው መጨመሪያ

en: Refine your results
am: የ እርስዎን ውጤቶች እንደገና ማጣሪያ

en: Reset
am: እንደ ነበረ መመለሻ

en: Show less
am: ትንሽ ማሳያ

en: Show all
am: ሁሉንም ማሳያ

[ctx: Label: Hint for dash search line edit]
en: Search
am: መፈለጊያ

en: Recent Searches
am: የ ቅርብ ጊዜ ፍለጋዎች

en: Clear All
am: ሁሉንም ማጽጃ

en: More...
am: ተጨማሪ...

en: Less...
am: አነስተኛ...

en: Send
am: መላኪያ

en: Rate this
am: ለዚህ ደረጃ ይስጡ

en: Add a review
am: ግምገማ መጨመሪያ

en: Pull to refresh…
am: ይሳቡ ለማነቃቃት…

en: Release to refresh…
am: ይልቀቁ ለማነቃቃት…

en: Enable location data
am: የአካባቢ ዳታ ማስቻያ

en: Manage
am: አስተዳዳሪ

en: Home
am: ቤት

en: Also installed
am: እንዲሁም የተገጠሙ

en: Unlock
am: መክፈቻ

en: Device Locked
am: አካሉ ተቆልፏል

en: You have been locked out due to too many failed passphrase attempts.
am: ብዙ ጊዜ የተሳሳተ የ ማለፊያ ሀረግ ለማስገባት በ መሞከር ምክንያት  ስልኩ ተቆልፏል

en: You have been locked out due to too many failed passcode attempts.
am: ብዙ ጊዜ የተሳሳተ የ ማለፊያ ኮድ ለማስገባት በ መሞከር ምክንያት  ስልኩ ተቆልፏል

en: Please wait %1 minute and then try again… | Please wait %1 minutes and then try again…
am[0]: እባክዎን ይቆዩ %1 ደቂቃ እና ከዛ እንደ ገና ይምክሩ…
am[1]: እባክዎን ይቆዩ %1 ደቂቃዎች እና ከዛ እንደ ገና ይምክሩ…

en: Try again
am: እንደገና ይሞክሩ

en: Enter passphrase to unlock
am: የ ማለፊያ ሀረግ ያስገቡ ለ መክፈት

en: Enter passcode to unlock
am: የ ማለፊያ ኮድ ያስገቡ ለ መክፈት

en: Emergency
am: ድንገተኛ

en: Passphrase
am: የማለፊያ ሐረግ

en: Passcode
am: ማለፊያ ኮድ

en: Select desktop environment
am: የ ዴስክቶፕ አይነት ይምረጡ

en: Search…
am: መፈለጊያ...

en: More apps in the store
am: ተጨማሪ መተግበሪያ በ ሱቅ ውስጥ

en: Show password
am: የመግቢያ ቃል ማሳያ

en: Tap to return to call...
am: ወደ ጥሪው ለመመለስ መታ ያድርጉ...

en: Conference
am: ስብሰባ

en: Nothing is playing
am: ምንም አይጫወትም

en: %1 hour | %1 hours
am[0]: %1 ሰአት
am[1]: %1 ሰአቶች

en: %1 minute | %1 minutes
am[0]: %1 ደቂቃ
am[1]: %1 ደቂቃዎች

en: %1 second | %1 seconds
am[0]: %1 ሰከንድ
am[1]: %1 ሰከንዶች

en: 0 seconds
am: 0 ሰከንዶች

note: Translators: String like "1 hour, 2 minutes, 3 seconds remaining"
en: %1 remaining
am: %1 የቀረው

en: In queue…
am: ወረፋ በመጠበቅ ላይ…

en: Downloading
am: በማውረድ ላይ

en: Paused, tap to resume
am: ማስቆሚያ: ለመቀጠል መታ ያድርጉ

en: Canceled
am: ተሰርዟል

en: Finished
am: ጨርሷል

en: Failed, tap to retry
am: አልተቻለም: እንደገና ለመሞከር መታ ያድርጉ

[ctx: Button: Send a reply message]
en: Send
am: መላኪያ

[ctx: Label: Hint in message indicator line edit]
en: Reply
am: መመለሻ

[ctx: Button: Call back on phone]
en: Call back
am: መልሶ መደወያ

en: Back
am: ወደ ኋላ

en: Drag using 3 fingers any application from one window to the other
am: መጎተቻ 3 ጣቶች በ መጠቀም ማንኛውንም መተግበሪያ ከ አንድ መስኮት ወደ ሌላ

en: Long swipe from the left edge to open the Application Drawer
am: በረጅሙ ይጥረጉ ከ ግራ ጠርዝ በኩል መተግበሪያ ለ መክፈት ከ መሳቢያ ውስጥ

en: Short swipe from the left edge to open the launcher
am: በ አጭሩ ይጥረጉ ከ ግራ ጠርዝ በኩል ማስጀመሪያውን ለ መክፈት

en: Push your mouse against the right edge to view your open apps
am: የ እርስዎን አይጥ መጠቆሚያ ወደ ቀኝ ጠርዝ በኩል ያስጠጉ የ ተከፈቱ መተግበሪያዎችን ለ መመልከት

en: Swipe from the right edge to view your open apps
am: ከ ቀኝ በኩል ይጥረጉ የ ተከፈቱ መተግበሪያዎችን ለ መመልከት

en: Swipe from the top edge to access notifications and quick settings
am: ከ ላይ ጠረዝ በኩል ይጥረጉ ማስታወቂያዎች እና በፍጥነት ማሰናጃዎች ጋር ለ መድረስ

[ctx: Button: Go back one page in the Wizard]
en: Back
am: ወደ ኋላ

en: Language
am: ቋንቋ

en: Next
am: ይቀጥሉ

en: Select Keyboard
am: ቋንቋ ይምረጡ

en: Keyboard language
am: የ ፊደል ገበታ ቋንቋ

en: Keyboard layout
am: የ ፊደል ገበታ አቀራረብ

en: Skip
am: መዝለያ

en: Connect to Wi‑Fi
am: ወደ ዋይ‑ፋይ መገናኛ

en: Connected
am: ተገናኝቷል

en: Available Wi-Fi networks
am: ዝግጁ የ ዋይ-ፋይ ኔትዎርኮች

en: No available Wi-Fi networks
am: ምንም ዝግጁ ዋይ-ፋይ ኔትዎርኮች አልተገኙም

en: Location Services
am: የ አካባቢ ግልጋሎት

en: Use GPS, Wi-Fi hotspots and mobile network anonymously to detect location (recommended)
am: ይጠቀሙ ጂፒኤስ: ዋይ-ፋይ: hotspots እና ተንቀሳቃሽ ኔትዎርክ ሳይታወቁ አካባቢ ለማግኘት (ይመከራሉ)

en: By selecting this option you agree to the Nokia HERE %1.
am: ይህን ምርጫ በ መምረጥ እርስዎ ተስማምተዋል ከ Nokia HERE %1.

[ctx: part of: Nokia HERE terms and conditions]
en: terms and conditions
am: ስምምነት እና ሁኔታዎች

en: GPS only
am: ጂፒኤስ ብቻ

en: Don't use my location
am: የ እኔን አካባቢ አትጠቀም

en: You can change it later in System Settings.
am: እርስዎ በኋላ በ ስርአት ማሰናጃ ውስጥ መቀየር ይችላሉ

en: Time Zone
am: የ ሰአት ክልል

en: Enter your city
am: የ እርስዎን ከተማ ያስገቡ

en: Personalize Your Device
am: የ እርስዎን አካል የ ግልዎ ያድርጉ

en: Preferred Name
am: የመረጡት ስም

en: Lock Screen
am: መመልከቻውን መቆለፊያ

[ctx: Label: Type of security method]
en: Create new password
am: አዲስ የ መግቢያ ቃል መፍጠሪያ

[ctx: Label: Type of security method]
en: Create passcode (numbers only)
am: አዲስ የ ማለፊያ ኮድ መፍጠሪያ (ቁጥር ብቻ)

[ctx: Label: Type of security method]
en: No lock code
am: ምንም መቆለፊያ ኮድ አልተገኘም

en: Privacy Policy
am: የ ግላዊነት መመሪያ

en: Help Us Improve
am: እንድንሻሻል ይርዱን

en: Improve system performance by sending us crashes and error reports.
am: የ ስርአቱን አፈጻጸም ለማሻሻል የ ግጭት እና የ ስህተት መልእክቶች ይላኩልን

en: Privacy policy
am: የ ግላዊነት መመሪያ

en: Update Device
am: አካሉን ማሻሻያ

en: There is a system update available and ready to install. Afterwards, the device will automatically restart.
am: የ ስርአት ማሻሻያ ዝግጁ ነው ለ መግጠም: ከዚያ በኋላ አካሉ ራሱ በራሱ እንደገና ይጀምራል

[ctx: string identifying name of the update]
en: Ubuntu system
am: የ ኡቡቱ ስርአት

[ctx: version of the system update]
en: Version %1
am: እትም %1

en: This could take a few minutes...
am: ይህ ትንሽ ደቂቆች ይወስዳል

en: Install and restart now
am: መግጠሚያ እና እንደገና ማስጀመሪያ

en: Welcome to Ubuntu
am: እንኳን ደህና መጡ ወደ ኡቡንቱ

en: You are ready to use your device now
am: የ እርስዎን አካል ለ መጠቀም አሁን ዝግጁ ነው

en: Get Started
am: እንጀምር

en: Terms & Conditions
am: ውሎች & ሁኔታዎች

en: Your device uses positioning technologies provided by HERE.
am: የ እርስዎ አካል ይጠቀማል ያሉበትን አካባቢ ቴክኖሎጂ የቀረበውን በ HERE.

en: To provide you with positioning services and to improve their quality, HERE collects information about nearby cell towers and Wi-Fi hotspots around your current location whenever your position is being found.
am: እርስዎ ያሉበትን አካባቢ ግልጋሎት ለ መስጠት እና ለማሻሻል: HERE መረጃ ይሰበስባል በቅርብ ያሉ የ ሴል ምሶሶዎች እና ዋይ-ፋይ hotspots እርስዎ አሁን ያሉበትን አካባቢ ሲታወቅ

en: The information collected is used to analyze the service and to improve the use of service, but not to identify you personally.
am: የ ተሰበሰበው መረጃ የሚጠቅመው ግልጋሎት ለማሻሻል ነው: ነገር ግን እርስዎን በ ግል ለ መለየት አይደለም

en: By continuing, you agree to the HERE platform %1 and %2.
am: በ መቀጠል እርስዎ ተስማምተዋል ከ HERE platform %1 እና %2.

en: Service Terms
am: የ ግልጋሎት ስምምነቶች

en: Confirm passcode
am: የማለፊያ ኮድ ማረጋገጫ

en: Incorrect passcode.
am: የ ተሳሳተ የማለፊያ ኮድ

[ctx: Enter the passcode again]
en: Please re-enter.
am: እባክዎን እንደገና-ያስገቡ

en: Lock Screen Passcode
am: የ መመልከቻው መቆለፊያ የ ማለፊያ ኮድ

en: Enter 4 numbers to setup your passcode
am: ያስገቡ 4 ቁጥሮች የ እርስዎን የ ማለፊያ ኮድ ለማሰናዳት

en: Choose passcode
am: የ ማለፊያ ኮድ ይምረጡ

en: Passcode too short
am: የ ማለፊያ ኮዱ በጣም አጭር ነው

en: Passcodes match
am: የ ማለፊያ ኮዶቹ ተመሳሳይ ናቸው

en: Passcodes do not match
am: የ ማለፊያ ኮዶቹ አይመሳሰሉም

en: Passcode must be 4 characters long
am: የ ማለፊያ ኮድ 4 ባህሪዎች መሆን አለበት

en: Lock Screen Password
am: የ መመልከቻ መቆለፊያ የ መግቢያ ቃል

en: Enter at least 8 characters
am: ያስገቡ ቢያንስ 8 ባህሪዎች

en: Choose password
am: የ መግቢያ ቃል ይምረጡ

en: Confirm password
am: የ መግቢያ ቃሉን ያረጋግጡ

en: No SIM card installed
am: ምንም ሲም ካርድ አልተገጠመም

en: SIM card added
am: ሲም ካርድ ተጨምሯል

en: You must restart the device to access the mobile network.
am: እርስዎ አካሉን እንደገና ማስጀመር አለብዎት ተንቀሳቃሽ ኔትዎርክ ጋር ለ መድረስ

en: Restart
am: እንደገና ማስጀመሪያ

en: You won’t be able to make calls or use text messaging without a SIM.
am: ያለ ሲም ካርድ እርስዎ ጥሪ መፈጸም ወይንም በ ጽሁፍ መልእክት መላክ አይችሉም

en: To proceed with no SIM tap Skip.
am: ያለ ሲም ለ መቀጠል መዝለያውን መታ ያድርጉ

en: Password too short
am: የ መግቢያ ቃል በጣም አጭር ነው

en: Passwords match
am: የ መግቢያ ቃሎቹ ተመሳሳይ ናቸው

en: Passwords do not match
am: የ መግቢያ ቃሎቹ ተመሳሳይ አይደሉም

en: Strong password
am: ጠንካራ የ መግቢያ ቃል

en: Fair password
am: ደህና የ መግቢያ ቃል

en: Weak password
am: ደካማ የ መግቢያ ቃል

en: Very weak password
am: በጣም ደካማ የ መግቢያ ቃል
