unity8 - en to co translation catalogue (135 entries)

en: Password:
co: Parolla d'ordine:

en: Retry
co: Turnà à pruvà

en: Pin shortcut
co: Fissà l'accurtatoghju

en: Quit
co: Abbandunà

en: Unpin shortcut
co: Toglie l'accurtatoghju

[ctx: Title: Lock/Log out dialog]
en: Log out
co: Escì

en: Are you sure you want to log out?
co: Site sicuri di vulè escì?

[ctx: Button: Lock the system]
en: Lock
co: Bluccà

[ctx: Button: Log out from the system]
en: Log Out
co: Escì

en: Cancel
co: Annullà

[ctx: Title: Reboot dialog]
en: Reboot
co: Turnà ad avvià

en: Are you sure you want to reboot?
co: Site sicuri di vulè turnà ad avvià?

en: No
co: Nò

en: Yes
co: Iè

[ctx: Title: Power off/Restart dialog]
en: Power
co: Alimentazione

en: Are you sure you would like
    to power off?
co: Site sicuri di vulè
    spenghje?

[ctx: Button: Power off the system]
en: Power off
co: Spenghje

[ctx: Button: Restart the system]
en: Restart
co: Turnà ad avvià

en: Return to Call
co: Turnà à a Chjamata

en: Emergency Call
co: Chjamata d'emergenza

en: Apps may have unsaved data:
co: E app puderebbenu avè dati micca salvati:

[ctx: Re-dock means connect the device again to an external screen/mouse/keyboard]
en: Re-dock, save your work and close these apps to continue.
co: Turnà à cullegà, salvà u travagliu fattu è chjode sse applicazioni per continuà.

en: Or force close now (unsaved data will be lost).
co: O furzà a chjusura avà (i dati micca salvati seranu perduti).

en: OK, I will reconnect
co: OK, sto cunnettendumi...

en: Reconnect now!
co: Turnà à cunnettesi avà!

en: Close all
co: Chjode tuttu

en: Preview Share Item
co: Anteprima elementi da sparte

en: Your device is now connected to an external display. Use this screen as a touch pad to interact with the pointer.
co: U vostru dispusitivu avà hè cunnessu à unu screnu esternu. Usà u screnu di ssu dispusitivu cum'è un tappettu tattile per guvernà u puntatore.

[ctx: Button: Open the Ubuntu Store]
en: Store
co: Buttega

[ctx: Button: Start a search in the current dash scope]
en: Search
co: Circà

[ctx: Button: Show the current dash scope settings]
en: Settings
co: Parametri

en: Remove from Favorites
co: Toglie da i Favuriti

en: Add to Favorites
co: Aghjustà à i Favuriti

en: Refine your results
co: Raffinà i risultati

en: Reset
co: Re-inizializzà

[ctx: Label: Hint for dash search line edit]
en: Search
co: Circà

en: Recent Searches
co: Ricerche recente

en: Clear All
co: Squassà tuttu

en: More...
co: Di più...

en: Less...
co: Menu...

en: Send
co: Mandà

en: Rate this
co: Ghjudicà questu

en: Add a review
co: Aghjustà una recensione

en: Pull to refresh…
co: Tirà per rinnuvà...

en: Release to refresh…
co: Lascià andà per rinnuvà...

en: Enable location data
co: Abilità i dati nant'à u locu

en: Manage
co: Gestì

en: Home
co: Accolta

en: Also installed
co: Anu dinù installatu...

en: Unlock
co: Sbluccà

en: Device Locked
co: Dispusitivu bluccatu

en: You have been locked out due to too many failed passphrase attempts.
co: Site stati bluccati per troppi tentativi fallati d'inserimentu di a frasa d'ordine.

en: You have been locked out due to too many failed passcode attempts.
co: Site stati bluccati per troppi tentativi fallati d'inserimentu di u codice d'accessu.

en: Please wait %1 minute and then try again… | Please wait %1 minutes and then try again…
co[0]: Aspettà %1 minutu è po turnà à pruvà…
co[1]: Aspettà %1 minuti è po turnà à pruvà…

en: Show password
co: Mustrà a parolla d'ordine

en: Tap to return to call...
co: Tuccà per riturnà à a chjamata...

en: Conference
co: Cunferenza

en: Nothing is playing
co: Nunda in ripruduzione...

en: %1 hour | %1 hours
co[0]: %1 ora
co[1]: %1 ore

en: %1 minute | %1 minutes
co[0]: %1 minutu
co[1]: %1 minuti

en: %1 second | %1 seconds
co[0]: %1 seconda
co[1]: %1 seconde

en: 0 seconds
co: 0 seconde

note: Translators: String like "1 hour, 2 minutes, 3 seconds remaining"
en: %1 remaining
co: %1 rimanente

en: In queue…
co: In coda...

en: Downloading
co: Scaricamentu...

en: Paused, tap to resume
co: In sosta, tuccà pè riprende

en: Canceled
co: Annullatu

en: Finished
co: Cumpletu

en: Failed, tap to retry
co: Fallatu, tocca per turnà à pruvà

[ctx: Button: Send a reply message]
en: Send
co: Mandà

[ctx: Label: Hint in message indicator line edit]
en: Reply
co: Risponde

[ctx: Button: Call back on phone]
en: Call back
co: Richjamà

en: Drag using 3 fingers any application from one window to the other
co: Trascinà cù 3 dite qualichissia applicazione da una finestra à un'antra

[ctx: Button: Go back one page in the Wizard]
en: Back
co: Riturnà

en: Language
co: Lingua

en: Next
co: Prossimu

en: Skip
co: Ignurà

en: Connect to Wi‑Fi
co: Cunnettesi à u Wi-Fi

en: Connected
co: Cunnessu

en: Available Wi-Fi networks
co: Rete Wi-Fi dispunibili

en: No available Wi-Fi networks
co: Nisuna reta Wi-Fi hè dispunibile

en: Location Services
co: Servizi di lucalizazione

en: Use GPS, Wi-Fi hotspots and mobile network anonymously to detect location (recommended)
co: Usà di manera anonima u GPS, i punti d'accessu Wi-Fi, e reti mobili, per stabilisce à pusizione (segeritu)

en: By selecting this option you agree to the Nokia HERE %1.
co: Selezziunendu issa ozzione s'accettanu i %1 di Nokia HERE.

[ctx: part of: Nokia HERE terms and conditions]
en: terms and conditions
co: termini è cundizioni

en: GPS only
co: Sulamente GPS

en: Don't use my location
co: Miccà usà u mo locu

en: You can change it later in System Settings.
co: A pudite cambià successivamente ind'i Parametri di Sistema

en: Time Zone
co: Fusu orariu

en: Enter your city
co: Inserì a vostra cità

en: Personalize Your Device
co: Persunalizà u vostru dispusitivu

en: Preferred Name
co: Nome preferitu

en: Lock Screen
co: Bluccà u screnu

[ctx: Label: Type of security method]
en: Create new password
co: Creà una nova parolla d'ordine

[ctx: Label: Type of security method]
en: Create passcode (numbers only)
co: Creà un codice d'accessu (sulamente numeri)

[ctx: Label: Type of security method]
en: No lock code
co: Nisun codice di bloccu

en: Privacy Policy
co: Pulitica di Riservatezza

en: Help Us Improve
co: Aiutaci à migliurà

en: Improve system performance by sending us crashes and error reports.
co: Migliurà l'efficienza di u sistema mandenduci nutificazioni d'errori è blocchi impurtanti.

en: Privacy policy
co: Pulitica di Riservatezza

en: Welcome to Ubuntu
co: Benvenuti in Ubuntu

en: You are ready to use your device now
co: Avà site pronti à usà u vostru dispusitivu

en: Get Started
co: Primi passi

en: Terms & Conditions
co: Termini & Cundizioni

en: Your device uses positioning technologies provided by HERE.
co: U dispusitivu utliza tecnulugie di pusiziunamentu furnite da HERE.

en: To provide you with positioning services and to improve their quality, HERE collects information about nearby cell towers and Wi-Fi hotspots around your current location whenever your position is being found.
co: Per furnì servizii di pusiziunamentu è migliuranne a qualità, ogni volta chì a pusizione hè truvata, HERE culleziona e infurmazione nant'à i punti d'accessu Wi-Fi è i repetitori di telefunia mobile ind'u circondu.

en: The information collected is used to analyze the service and to improve the use of service, but not to identify you personally.
co: E infurmazione raccolte seranu utilizate per analizà u servizi è migliurallu, micca per idintificà l'utilizatore.

en: By continuing, you agree to the HERE platform %1 and %2.
co: Cuntinuendu, s'accettanu i %1 e la %2 di a piattaforma HERE.

en: Service Terms
co: Termini di u serviziu

en: Confirm passcode
co: Cunfirmà u codice d'accessu

en: Incorrect passcode.
co: Codice d'accessu micca currettu

[ctx: Enter the passcode again]
en: Please re-enter.
co: Ripete l'inserimentu.

en: Lock Screen Passcode
co: Codice bloccu screnu

en: Enter 4 numbers to setup your passcode
co: Inserì 4 numeri per creà u vostru codice d'accessu

en: Choose passcode
co: Sceglie u codice d'accessu

en: Passcode too short
co: Codice d'accessu troppu cortu

en: Passcodes match
co: I codici currispondenu.

en: Passcodes do not match
co: I codici ùn currispondenu micca.

en: Passcode must be 4 characters long
co: U codice d'accessu hà da esse longu almenu 4 caratteri

en: Lock Screen Password
co: Parolla d'ordine per bloccu screnu

en: Enter at least 8 characters
co: Inserì almenu 8 caratteri

en: Choose password
co: Sceglie a parolla d'ordine

en: Confirm password
co: Cunfirmà parolla d'ordine

en: No SIM card installed
co: Nisuna carta SIM installata

en: SIM card added
co: Carta SIM aghjustata

en: You must restart the device to access the mobile network.
co: Duvite ri-avvià u dispusitivu per accede à a reta mobile.

en: Restart
co: Turnà ad avvià

en: You won’t be able to make calls or use text messaging without a SIM.
co: Senza una carta SIM ùn hè micca pussibile di chjamà o mandà messaggi SMS.

en: To proceed with no SIM tap Skip.
co: Per prucede senza una carta SIM tuccà Saltà

en: Passwords match
co: E parolle d'ordine sò l'istesse

en: Passwords do not match
co: E parolle d'ordine ùn coincidunu micca

en: Strong password
co: Parolla d'ordine forte

en: Fair password
co: Parolla d'ordine media

en: Weak password
co: Parolla d'ordine debule

en: Very weak password
co: Parolla d'ordine moltu debule
