unity - en to el translation catalogue (173 entries)

en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

en: Log In
el: Σύνδεση

en: Retry
el: Επανάληψη

en: Pin shortcut
el: Καρφίτσωμα συντόμευσης

en: Quit
el: Έξοδος

en: Unpin shortcut
el: Ξεκαρφίτσωμα συντόμευσης

[ctx: Title: Lock/Log out dialog]
en: Log out
el: Αποσύνδεση

en: Are you sure you want to log out?
el: Επιθυμείτε σίγουρα να αποσυνδεθείτε;

[ctx: Button: Lock the system]
en: Lock
el: Κλείδωμα

[ctx: Button: Log out from the system]
en: Log Out
el: Αποσύνδεση

en: Cancel
el: Ακύρωση

[ctx: Title: Reboot dialog]
en: Reboot
el: Επανεκκίνηση

en: Are you sure you want to reboot?
el: Επιθυμείτε σίγουρα επανεκκίνηση;

en: No
el: Όχι

en: Yes
el: Ναι

[ctx: Title: Power off/Restart dialog]
en: Power
el: Τερματισμός

en: Are you sure you would like
    to power off?
el: Επιθυμείτε σίγουρα τον
    τερματισμό λειτουργίας;

[ctx: Button: Power off the system]
en: Power off
el: Τερματισμός

[ctx: Button: Restart the system]
en: Restart
el: Επανεκκίνηση

en: Keyboard Shortcuts
el: Συντομεύσεις Πληκτρολογίου

en: Takes a screenshot.
el: Τράβηξε στιγμιότυπο οθόνης

en: Switches to next keyboard layout.
el: Εναλλαγή στην επόμενη διάταξη πληκτρολογίου

en: Switches to previous keyboard layout.
el: Εναλλαγή στην προηγούμενη διάταξη πληκτρολογίου

en: Launcher
el: Εκκινητής εφαρμογών

en: Super (Hold)
el: Κουμπί Super (Κρατάμε πατημένο)

en: Opens the launcher, displays shortcuts.
el: Ανοίγει τον εκκινητή εφαρμογών, εμφανίζει τις συντομεύσεις εφαρμογών

en: Switches applications via the launcher.
el: Εναλλαγή εφαρμογών μέσω του εκκινητή εφαρμογών.

en: Opens the Scopes home.
el: Ανοίγει την αρχική σελίδα των Scopes.

en: Switching
el: Εναλλαγή

en: Switches between applications.
el: Εναλλάσει μεταξύ εφαρμογών.

en: Opens the desktop spread.
el: Ανοίγει την οθόνη εναλλαγής εφαρμογών.

en: Moves the focus.
el: Μετακίνηση της εστίασης.

en: Windows
el: Παράθυρα

en: Minimizes all windows.
el: Ελαχιστοποίηση όλων των παραθύρων.

en: Maximizes the current window.
el: Μεγιστοποίηση του τρέχοντος παραθύρου.

en: Minimizes or restores the current window.
el: Ελαχιστοποιεί ή μεγιστοποιεί το τρέχον παράθυρο.

en: Closes the current window.
el: Κλείνει το τρέχον παράθυρο.

en: Return to Call
el: Επιστροφή στην κλήση

en: Emergency Call
el: Κλήση έκτακτης ανάγκης

en: Apps may have unsaved data:
el: Οι εφαρμογές μπορεί να έχουν μη αποθηκευμένα δεδομένα:

en: Or force close now (unsaved data will be lost).
el: Ή πραγματοποιείστε εξαναγκασμένο κλείσιμο τώρα (τα μη αποθηκευμένα δεδομένα θα χαθούν).

en: OK, I will reconnect
el: Εντάξει, θα γίνει επανασύνδεση

en: Reconnect now!
el: Επανασύνδεση τώρα!

en: Close all
el: Κλείσιμο όλων

en: Preview Share Item
el: Προεπισκόπηση κοινής χρήσης αντικειμένου

en: Your device is now connected to an external display. Use this screen as a touch pad to interact with the pointer.
el: Η συσκεύη σας τώρα είναι συνδεδεμένη με μια εξωτερική οθόνη. Χρησιμοποιείστε αυτήν την οθόνη ως επιφάνεια αφής για να αλληλεπηδράσετε με τον δείκτη.

[ctx: Button: Open the Ubuntu Store]
en: Store
el: Κατάστημα

[ctx: Button: Start a search in the current dash scope]
en: Search
el: Αναζήτηση

[ctx: Button: Show the current dash scope settings]
en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Remove from Favorites
el: Αφαίρεση από τα αγαπημένα

en: Add to Favorites
el: Προσθήκη στα αγαπημένα

en: Refine your results
el: Βελτιώστε τα αποτελέσματά σας

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Show less
el: Εμφάνιση λιγότερων

en: Show all
el: Προβολή όλων

[ctx: Label: Hint for dash search line edit]
en: Search
el: Αναζήτηση

en: Recent Searches
el: Πρόσφατες αναζητήσεις

en: Clear All
el: Καθαρισμός όλων

en: More...
el: Περισσότερα...

en: Less...
el: Λιγότερα...

en: Send
el: Αποστολή

en: Rate this
el: Βαθμολογήστε το

en: Add a review
el: Προσθέστε την αξιολόγησή σας

en: Pull to refresh…
el: Σύρτε για ανανέωση…

en: Release to refresh…
el: Αφήστε για ανανέωση…

en: Enable location data
el: Ενεργοποίηση δεδομένων τοποθεσίας

en: Manage
el: Διαχείριση

en: Home
el: Αρχή

en: Also installed
el: Επίσης εγκατεστημένα

en: Unlock
el: Ξεκλείδωμα

en: Device Locked
el: Κλειδωμένη συσκευή

en: You have been locked out due to too many failed passphrase attempts.
el: Δεν σας επιτρέπεται η πρόσβαση καθώς προσπαθήσατε επανηλλημένως να συνδεθείτε με λάθος συνθηματικό.

en: You have been locked out due to too many failed passcode attempts.
el: Δεν σας επιτρέπεται η πρόσβαση καθώς προσπαθήσατε επανηλλημένως να συνδεθείτε με λάθος κωδικό πρόσβασης.

en: Please wait %1 minute and then try again… | Please wait %1 minutes and then try again…
el[0]: Παρακαλώ περιμένετε %1 λεπτό και δοκιμάστε ξανά...
el[1]: Παρακαλώ περιμένετε %1 λεπτά και δοκιμάστε ξανά...

en: Try again
el: Προσπαθήστε ξανά

en: Passphrase
el: Συνθηματική φράση

en: Passcode
el: Κωδικός

en: Select desktop environment
el: Επιλέξτε περιβάλλον εργασίας

en: Show password
el: Εμφάνιση κωδικού

en: Tap to return to call...
el: Πατήστε για να γυρίσετε στην κλήση...

en: Conference
el: Συνδιάσκεψη

en: Nothing is playing
el: Δεν αναπαράγεται τίποτα

en: %1 hour | %1 hours
el[0]: %1 ώρα
el[1]: %1 ώρες

en: %1 minute | %1 minutes
el[0]: %1 λεπτό
el[1]: %1 λεπτά

en: %1 second | %1 seconds
el[0]: %1 δευτερόλεπτο
el[1]: %1 δευτερόλεπτα

en: 0 seconds
el: 0 δευτερόλεπτα

note: Translators: String like "1 hour, 2 minutes, 3 seconds remaining"
en: %1 remaining
el: %1 απομένουν

en: In queue…
el: Στην ουρά...

en: Downloading
el: Λήψη σε εξέλιξη

en: Paused, tap to resume
el: Σταματημένο, αγγίξτε για συνέχιση

en: Canceled
el: Ακυρώθηκε

en: Finished
el: Ολοκληρώθηκε

en: Failed, tap to retry
el: Αποτυχία, πατήστε για να ξαναπροσπαθήσετε

[ctx: Button: Send a reply message]
en: Send
el: Αποστολή

[ctx: Label: Hint in message indicator line edit]
en: Reply
el: Απάντηση

[ctx: Button: Call back on phone]
en: Call back
el: Επανάκληση

en: Drag using 3 fingers any application from one window to the other
el: Σύρετε με την χρήση των 3 δακτύλων οποιαδήποτε εφαρμογή από ένα παράθυρο σε άλλο

en: Short swipe from the left edge to open the launcher
el: Σύντομο σύρσιμο από την αριστερή άκρη εμφανίζει τον εκκινητή εφαρμογών

en: Push your mouse against the right edge to view your open apps
el: Σπρώξτε τον δείκτη του ποντικιού στην δεξιά άκρη ώστε να εμφανιστούν όλες οι ανοικτές εφαρμογές

en: Swipe from the right edge to view your open apps
el: Σύρσιμο από την δεξιά άκρη εμφανίζει όλες οι ανοικτές εφαρμογές

en: Swipe from the top edge to access notifications and quick settings
el: Σύρσιμο από την πάνω άκρη εμφανίζει ειδοποιήσεις και σύντομες ρυθμίσεις

[ctx: Button: Go back one page in the Wizard]
en: Back
el: Πίσω

en: Language
el: Γλώσσα

en: Next
el: Επόμενο

en: Select Keyboard
el: Επιλογή διάταξης πληκτρολογίου

en: Keyboard language
el: Γλώσσα πληκτρολογίου

en: Keyboard layout
el: Διάταξη πληκτρολογίου

en: Skip
el: Παράβλεψη

en: Connect to Wi‑Fi
el: Σύνδεση σε δίκτυο Wi-Fi

en: Connected
el: Συνδεδεμένο

en: Available Wi-Fi networks
el: Διαθέσιμα δίκτυα Wi-Fi

en: No available Wi-Fi networks
el: Κανένα διαθέσιμο δίκτυο Wi-Fi

en: Location Services
el: Υπηρεσίες τοποθεσίας

en: Use GPS, Wi-Fi hotspots and mobile network anonymously to detect location (recommended)
el: Ανίχνευση τοποθεσίας κάνοντας ανώνυμη χρήση GPS, Wi-Fi hotspots και δίκτυα κινητής τηλεφωνίας (προτείνεται)

en: By selecting this option you agree to the Nokia HERE %1.
el: Με το να επιλέξετε αυτήν την επιλογή συμφωνείτε με τους %1 Nokia HERE.

[ctx: part of: Nokia HERE terms and conditions]
en: terms and conditions
el: όρους χρήσης

en: GPS only
el: Μόνο GPS

en: Don't use my location
el: Μην χρησιμοποιήσεις την τοποθεσία μου

en: You can change it later in System Settings.
el: Μπορείτε να το αλλάξετε αργότερα στις Ρυθμίσεις συστήματος.

en: Time Zone
el: Ζώνη ώρας

en: Enter your city
el: Εισάγετε την πόλη σας

en: Personalize Your Device
el: Εξατομικεύστε την συσκευή σας.

en: Preferred Name
el: Προτιμώμενο όνομα

en: Lock Screen
el: Κλείδωμα οθόνης

[ctx: Label: Type of security method]
en: Create new password
el: Δημιουργία νέου κωδικού πρόσβασης

[ctx: Label: Type of security method]
en: Create passcode (numbers only)
el: Δημιουργία κωδικού πρόσβασης (αριθμοί μόνο)

[ctx: Label: Type of security method]
en: No lock code
el: Κανένας κωδικός κλειδώματος

en: Privacy Policy
el: Πολιτική απορρήτου

en: Help Us Improve
el: Βοηθήστε μας να βελτιωθούμε

en: Improve system performance by sending us crashes and error reports.
el: Βελτιώστε την απόδοση συστήματος με το να στέλνετε σε εμάς αναφορές  κατάρρευσης και σφαλμάτων.

en: Privacy policy
el: Πολιτική απορρήτου

en: Update Device
el: Ενημέρωση συσκευής

en: There is a system update available and ready to install. Afterwards, the device will automatically restart.
el: Υπάρχει διαθέσιμη προς εγκατάσταση αναβάθμιση του συστήματος. Μετά την εγκατάσταση η συσκευή θα επανεκκινήσει αυτόματα.

[ctx: string identifying name of the update]
en: Ubuntu system
el: Έκδοση Ubuntu

[ctx: version of the system update]
en: Version %1
el: Έκδοση %1

en: This could take a few minutes...
el: Αυτό μπορεί να διαρκέσει λίγα λεπτά ...

en: Install and restart now
el: Εγκατάσταση και επανεκκίνηση τώρα

en: Welcome to Ubuntu
el: Καλώς ήρθατε στο Ubuntu

en: You are ready to use your device now
el: Είστε έτοιμος να χρησιμοποιείσετε της συσκεύη σας τώρα

en: Get Started
el: Έναρξη

en: Terms & Conditions
el: Όροι και προϋποθέσεις

en: Your device uses positioning technologies provided by HERE.
el: Η συσκεύη σας χρησιμοποιούν τεχνολογίες εντοπισμού θέσης που παρέχονται από το HERE.

en: To provide you with positioning services and to improve their quality, HERE collects information about nearby cell towers and Wi-Fi hotspots around your current location whenever your position is being found.
el: Για να παράσχει υπηρεσίες τοποθεσίας και να βελτιώσει την ποιότητα, το HERE συλλέγει πληροφορίες για κοντινές κεραίες κινητής τηλεφωνίας και Wi-Fi hotspot γύρω από την τρέχουσα τοποθεσία σας όταν ανιχνεύεται η τοποθεσία σας.

en: The information collected is used to analyze the service and to improve the use of service, but not to identify you personally.
el: Οι πληροφορίες που μαζεύονται χρησιμοποιούνται για αναλύσουν την υπηρεσία και να βελτιώσουν την χρήση της υπηρεσίας, και όχι για να βρουν ποιος είστε.

en: By continuing, you agree to the HERE platform %1 and %2.
el: Με το να συνεχίσετε, συμφωνείτε στα %1 και %2 της πλατφόρμας HERE.

en: Service Terms
el: Όρους υπηρεσίας

en: Confirm passcode
el: Επιβεβαιώστε τον κωδικό πρόσβασης

en: Incorrect passcode.
el: Μη έγκυρος κωδικός πρόσβασης

[ctx: Enter the passcode again]
en: Please re-enter.
el: Παρακαλώ πληκτρολογήστε ξανά.

en: Lock Screen Passcode
el: Κωδικός πρόσβασης κλειδώματος οθόνης

en: Enter 4 numbers to setup your passcode
el: Εισάγετε 4 αριθμούς για ρύθμιση κωδικού πρόσβασης

en: Choose passcode
el: Επιλογή κωδικού πρόσβασης

en: Passcode too short
el: Κωδικός πρόσβασης πολύ μικρός

en: Passcodes match
el: Ταίριασμα κωδικών πρόσβασης

en: Passcodes do not match
el: Οι κωδικοί πρόσβασης δεν ταιριάζουν

en: Passcode must be 4 characters long
el: Ο κωδικός πρόσβασης πρέπει να είναι 4 χαρακτήρες

en: Lock Screen Password
el: Κωδικός πρόσβασης κλειδώματος οθόνης

en: Enter at least 8 characters
el: Εισάγετε τουλάχιστον 8 χαρακτήρες

en: Choose password
el: Επιλογή κωδικού πρόσβασης

en: Confirm password
el: Επιβεβαίωση κωδικού πρόσβασης

en: No SIM card installed
el: Καμία κάρτα SIM δεν έχει εγκατασταθεί

en: SIM card added
el: Κάρτα SIM προστέθηκε

en: You must restart the device to access the mobile network.
el: Πρέπει να επανεκκίνησετε την συσκεύη σας για πρόσβαση στο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας.

en: Restart
el: Επανεκκίνηση

en: You won’t be able to make calls or use text messaging without a SIM.
el: Δεν θα μπορείτε να καλείτε ή να στέλνετε γραπτά μηνύματα χωρίς μια SIM.

en: To proceed with no SIM tap Skip.
el: Για να προχωρήσετε χωρίς SIM πατήστε Παράβλεψη.

en: Password too short
el: Πολύ σύντομος κωδικός

en: Passwords match
el: Οι κωδικοί πρόσβασης ταιριάζουν

en: Passwords do not match
el: Οι κωδικοί πρόσβασης δεν ταιριάζουν

en: Strong password
el: Δυνατός κωδικός πρόσβασης

en: Fair password
el: Μέτριος κωδικός πρόσβασης

en: Weak password
el: Αδύναμος κωδικός πρόσβασης

en: Very weak password
el: Πολύ αδύμανος κωδικός
