unity - en to fo translation catalogue (75 entries)

en: Password:
fo: Loyniorð:

en: Retry
fo: Royn aftur

en: Pin shortcut
fo: Heft snarveg

en: Quit
fo: Gevst

en: Unpin shortcut
fo: Óheft snarveg

[ctx: Title: Lock/Log out dialog]
en: Log out
fo: Útrita

en: Are you sure you want to log out?
fo: Ert tú vísur ið tú vilt rita út?

[ctx: Button: Lock the system]
en: Lock
fo: Læs

[ctx: Button: Log out from the system]
en: Log Out
fo: Rita út

en: Cancel
fo: Angra

[ctx: Title: Reboot dialog]
en: Reboot
fo: Endurbyrja

en: Are you sure you want to reboot?
fo: Ert tú vísur ið tú vilt endurbyrja?

en: No
fo: Nei

en: Yes
fo: Ja

[ctx: Title: Power off/Restart dialog]
en: Power
fo: Sløkk

en: Are you sure you would like
    to power off?
fo: Ert tú vísur ið tú vilt sløkkja?

[ctx: Button: Power off the system]
en: Power off
fo: Sløkk

[ctx: Button: Restart the system]
en: Restart
fo: Endurbyrja

en: Return to Call
fo: Far aftur til uppkall

en: Emergency Call
fo: Neyðarkall

en: Apps may have unsaved data:
fo: Forrit kunna hava ógoymd dáta:

[ctx: Re-dock means connect the device again to an external screen/mouse/keyboard]
en: Re-dock, save your work and close these apps to continue.
fo: Endurdokka, goym tað tú hevur gjørt og sløkk hesi forritini fyri at halda fram.

en: Or force close now (unsaved data will be lost).
fo: Ella noyðsløkk nú (ógoymd dáta strikast).

en: OK, I will reconnect
fo: Ok, eg vil endursambinda

en: Reconnect now!
fo: Endursambind nú!

en: Close all
fo: Sløkk alt

[ctx: Button: Open the Ubuntu Store]
en: Store
fo: Handil

[ctx: Button: Start a search in the current dash scope]
en: Search
fo: Leita

[ctx: Button: Show the current dash scope settings]
en: Settings
fo: Stillingar

en: Reset
fo: Tómstilla

en: Show less
fo: Sý minni

en: Show all
fo: Sý alt

[ctx: Label: Hint for dash search line edit]
en: Search
fo: Leita

en: Recent Searches
fo: Seinastu leitiúrslit

en: Clear All
fo: Strika Alt

en: More...
fo: Meira...

en: Less...
fo: Minni...

en: Manage
fo: Umsit

en: Home
fo: Heim

en: Device Locked
fo: Tóleind stongd

en: You have been locked out due to too many failed passphrase attempts.
fo: Tú ert vorðin útstongdur, tí tú ikki hevur skrivað skeiva loyniorðið ov ofta.

en: You have been locked out due to too many failed passcode attempts.
fo: Tú ert vorðin útstongdur, tí tú ikki hevur skrivað skeiva loyniorðið ov ofta.

en: Please wait %1 minute and then try again… | Please wait %1 minutes and then try again…
fo[0]: Vinaliga bíða %1 minutt og royn aftur...
fo[1]: Vinaliga bíða %1 minuttir og royn aftur.

en: Show password
fo: Vís loyniorð

en: Nothing is playing
fo: Einki spælir

en: %1 hour | %1 hours
fo[0]: %1 tími
fo[1]: %1 tímar

en: %1 minute | %1 minutes
fo[0]: %1 minuttur
fo[1]: %1 minuttir

en: %1 second | %1 seconds
fo[0]: %1 sekund
fo[1]: %1 sekund

en: 0 seconds
fo: 0 sekund

note: Translators: String like "1 hour, 2 minutes, 3 seconds remaining"
en: %1 remaining
fo: %1 eftir

en: In queue…
fo: Á rað...

en: Downloading
fo: Tekur niður

en: Finished
fo: Liðugt

[ctx: Label: Hint in message indicator line edit]
en: Reply
fo: Svara

[ctx: Button: Call back on phone]
en: Call back
fo: Ring aftur

[ctx: Button: Go back one page in the Wizard]
en: Back
fo: Aftur

en: Language
fo: Mál

en: Next
fo: Næsta

en: Skip
fo: Leyp um

en: Connect to Wi‑Fi
fo: Sambind til Wi-Fi

en: Connected
fo: Sambundin

en: Available Wi-Fi networks
fo: Tøk Wi-Fi-net

en: No available Wi-Fi networks
fo: Eingin tøk Wi-Fi-net

en: Time Zone
fo: Tíðarøki

en: Enter your city
fo: Skriv tín bý

en: Preferred Name
fo: Navnið tær dámar best

en: Lock Screen
fo: Læs skíggjan

[ctx: Label: Type of security method]
en: Create new password
fo: Ger nýtt loyniorð

[ctx: Label: Type of security method]
en: Create passcode (numbers only)
fo: Ger loyniorð (bara nummør)

[ctx: Label: Type of security method]
en: No lock code
fo: Eingin læsikota

en: Welcome to Ubuntu
fo: Vælkomin til Ubuntu

en: Get Started
fo: Byrja

en: Restart
fo: Endurbyrja

en: Strong password
fo: Sterkt loyniorð

en: Fair password
fo: Miðal loyniorð
