unity - en to it translation catalogue (200 entries)

en: Username
it: Nome utente

en: Failed to authenticate
it: Autenticazione non riuscita

en: Invalid password, please try again
it: Password non valida, riprovare

en: Log In
it: Accedi

en: Retry
it: Riprova

en: Login
it: Accesso

en: Guest Session
it: Sessione ospite

en: Pin shortcut
it: Blocca scorciatoia

en: Quit
it: Esci

en: Unpin shortcut
it: Sblocca scorciatoia

[ctx: Title: Lock/Log out dialog]
en: Log out
it: Termina sessione

en: Are you sure you want to log out?
it: Terminare veramente la sessione?

[ctx: Button: Lock the system]
en: Lock
it: Blocca

[ctx: Button: Log out from the system]
en: Log Out
it: Termina sessione

en: Cancel
it: Annulla

[ctx: Title: Reboot dialog]
en: Reboot
it: Riavvia

en: Are you sure you want to reboot?
it: Riavviare veramente il dispositivo?

en: Yes
it: Sì

[ctx: Title: Power off/Restart dialog]
en: Power
it: Alimentazione

en: Are you sure you would like
    to power off?
it: Spegnere veramente
    il dispositivo?

[ctx: Button: Power off the system]
en: Power off
it: Spegni

[ctx: Button: Restart the system]
en: Restart
it: Riavvia

en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

en: PrtScr
it: Stamp

en: Takes a screenshot.
it: Cattura una schermata

en: Alt + PrtScr
it: Alt + Stamp

en: Takes a screenshot of the current window.
it: Cattura una schermata della finestra corrente

en: Super + Space
it: Super + Spazio

en: Switches to next keyboard layout.
it: Passa alla disposizione di tastiera successiva

en: Super + Shift + Space
it: Super + Maiusc + Spazio

en: Switches to previous keyboard layout.
it: Passa alla disposizione di tastiera precedente

en: Super (Hold)
it: Super (tenere premuto)

en: Opens the launcher, displays shortcuts.
it: Apre il Launcher, mostra le scorciatoie

en: Opens launcher keyboard navigation mode.
it: Avvia la navigazione da tastiera del Launcher

en: Switches applications via the launcher.
it: Passa a un'altra applicazione attraverso il Launcher

en: Same as clicking on a launcher icon.
it: Come fare clic su un'icona del Launcher

en: Opens the Application Drawer.
it: Apre il cassetto delle applicazioni

en: Scopes
it: Scope

en: Super (Tap)
it: Super (tocco)

en: Opens the Scopes home.
it: Apre le Scope

en: Switching
it: Cambio applicazione

en: Switches between applications.
it: Passa da un'applicazione all'altra

en: Opens the desktop spread.
it: Apre la visualizzazione della scrivania

en: Cursor Left or Right
it: Freccia destra o sinistra

en: Moves the focus.
it: Sposta il focus

en: Windows
it: Finestre

en: Minimizes all windows.
it: Minimizza tutte le finestre

en: Ctrl + Super + Up
it: Ctrl + Super + Su

en: Maximizes the current window.
it: Massimizza la finestra in uso

en: Ctrl + Super + Down
it: Ctrl + Super + Giù

en: Minimizes or restores the current window.
it: Minimizza o ripristina la finestra attuale

en: Ctrl + Super + Left or Right
it: Ctrl + Super + Sinistra o Destra

en: Semi-maximizes the current window.
it: Semi-massimizza la finestra attuale

en: Closes the current window.
it: Chiude la finestra attuale

en: Return to Call
it: Torna alla chiamata

en: Emergency Call
it: Chiamata di emergenza

en: %1:%2:%3
it: %1.%2.%3

en: %1:%2
it: %1.%2

en: Apps may have unsaved data:
it: Le app potrebbero contenere dati non salvati:

[ctx: Re-dock means connect the device again to an external screen/mouse/keyboard]
en: Re-dock, save your work and close these apps to continue.
it: Ricollegare il dispositivo, salvare il proprio lavoro e chiudere tutte le applicazioni per continuare.

en: Or force close now (unsaved data will be lost).
it: Oppure forzare la chiusura ora (i dati non salvati verranno persi).

en: OK, I will reconnect
it: Ok, collegherò il dispositivo

en: Reconnect now!
it: Collegare ora.

en: Close all
it: Chiudi tutto

en: Preview Share Item
it: Anteprima elementi da condividere

en: Your device is now connected to an external display. Use this screen as a touch pad to interact with the pointer.
it: Il dispositivo è ora collegato a un display esterno: usare lo schermo come un touchpad per interagire con il puntatore.

en: Tap left button to click.
it: Toccare il pulsante sinistro per il clic

en: Tap right button to right click.
it: Toccare il pulsante destro per il clic destro

en: Swipe with two fingers to scroll.
it: Scorrere con due dita per lo scorrimento

en: Find more settings in the system settings.
it: Trova ulteriori impostazioni nelle impostazioni di sistema

[ctx: Button: Start a search in the current dash scope]
en: Search
it: Cerca

[ctx: Button: Show the current dash scope settings]
en: Settings
it: Impostazioni

en: Remove from Favorites
it: Rimuovi dai preferiti

en: Add to Favorites
it: Aggiungi ai preferiti

en: Refine your results
it: Affina la ricerca

en: Reset
it: Azzera

en: Show less
it: Mostra di meno

en: Show all
it: Mostra tutto

[ctx: Label: Hint for dash search line edit]
en: Search
it: Cerca

en: Recent Searches
it: Ricerche recenti

en: Clear All
it: Pulisci tutto

en: More...
it: Altro...

en: Less...
it: Meno...

en: Send
it: Invia

en: Rate this
it: Valuta

en: Add a review
it: Aggiungi una recensione

en: Pull to refresh…
it: Scorrere per aggiornare…

en: Release to refresh…
it: Rilasciare per aggiornare…

en: Enable location data
it: Abilita localizzazione

en: Manage
it: Gestisci

en: Also installed
it: Installato anche

en: Unlock
it: Sblocca

en: Device Locked
it: Dispositivo bloccato

en: You have been locked out due to too many failed passphrase attempts.
it: Utente bloccato a causa di troppi tentativi falliti di inserimento della passphrase.

en: You have been locked out due to too many failed passcode attempts.
it: Utente bloccato a causa di troppo tentativi falliti di inserimento del codice.

en: Please wait %1 minute and then try again… | Please wait %1 minutes and then try again…
it[0]: Attendere %1 minuto poi riprovare…
it[1]: Attendere %1 minuti poi riprovare…

en: Try again
it: Riprova

en: Enter passphrase to unlock
it: Digitare la passphrase per sbloccare

en: Enter passcode to unlock
it: Digitare il codice per sbloccare

en: Emergency
it: Emergenza

en: Passcode
it: Codice

en: Select desktop environment
it: Seleziona l'ambiente grafico

en: Search…
it: Cerca…

en: More apps in the store
it: Maggiori applicazioni nello store

en: Show password
it: Mostra password

en: Tap to return to call...
it: Tocca per tornare alla chiamata...

en: Conference
it: Conferenza

en: Nothing is playing
it: Niente in riproduzione

en: %1 hour | %1 hours
it[0]: %1 ora
it[1]: %1 ore

en: %1 minute | %1 minutes
it[0]: %1 minuto
it[1]: %1 minuti

en: %1 second | %1 seconds
it[0]: %1 secondo
it[1]: %1 secondi

en: 0 seconds
it: 0 secondi

note: Translators: String like "1 hour, 2 minutes, 3 seconds remaining"
en: %1 remaining
it: Tempo residuo: %1

en: In queue…
it: In coda...

en: Downloading
it: Scaricamento in corso

en: Paused, tap to resume
it: In pausa. Tocca per riprendere

en: Canceled
it: Annullato

en: Finished
it: Completato

en: Failed, tap to retry
it: Non riuscito. Tocca per riprovare

[ctx: Button: Send a reply message]
en: Send
it: Invia

[ctx: Label: Hint in message indicator line edit]
en: Reply
it: Rispondi

[ctx: Button: Call back on phone]
en: Call back
it: Richiama

en: Drag using 3 fingers any application from one window to the other
it: Trascinare con 3 dita qualsiasi applicazione da una finestra all'altra

en: Long swipe from the left edge to open the Application Drawer
it: Scorrimento lungo dal bordo sinistro per aprire il cassetto delle applicazioni

en: Short swipe from the left edge to open the launcher
it: Scorrere brevemente dal bordo sinistro per aprire il launcher

en: Push your mouse against the right edge to view your open apps
it: Spostare il mouse sul bordo destro per vedere le app aperte

en: Swipe from the right edge to view your open apps
it: Scorrere dal bordo destro per visualizzare le app aperte

en: Swipe from the top edge to access notifications and quick settings
it: Scorrere dal bordo superiore per accedere alle notifiche e alle impostazioni rapide

[ctx: Button: Go back one page in the Wizard]
en: Back
it: Indietro

en: Language
it: Lingua

en: Next
it: Avanti

en: Select Keyboard
it: Seleziona la tastiera

en: Keyboard language
it: Lingua della tastiera

en: Keyboard layout
it: Disposizione della tastiera

en: Skip
it: Salta

en: Connect to Wi‑Fi
it: Connetti al Wi-Fi

en: Connected
it: Connessi

en: Available Wi-Fi networks
it: Reti Wi-Fi disponibili

en: No available Wi-Fi networks
it: Nessuna rete Wi-Fi disponibile

en: Location Services
it: Servizi di posizionamento

en: Use GPS, Wi-Fi hotspots and mobile network anonymously to detect location (recommended)
it: Usa in maniera anonima GPS, punti di accesso Wi-Fi e rete cellulare per determinare la posizione (suggerito)

en: By selecting this option you agree to the Nokia HERE %1.
it: Selezionando questa opzione si accettano i %1 di Nokia HERE.

[ctx: part of: Nokia HERE terms and conditions]
en: terms and conditions
it: termini e condizioni

en: GPS only
it: Solo GPS

en: Don't use my location
it: Non utilizzare la posizione

en: You can change it later in System Settings.
it: È possibile effettuare modifiche in seguito dalle Impostazioni.

en: Time Zone
it: Fuso orario

en: Enter your city
it: Inserisci la propria città

en: Personalize Your Device
it: Personalizzare il dispositivo

en: Preferred Name
it: Nome preferito

en: Lock Screen
it: Blocco schermo

[ctx: Label: Type of security method]
en: Create new password
it: Crea nuova password

[ctx: Label: Type of security method]
en: Create passcode (numbers only)
it: Crea codice (numerico)

[ctx: Label: Type of security method]
en: No lock code
it: Nessun codice di blocco

en: Privacy Policy
it: Informativa sulla privacy

en: Help Us Improve
it: Aiutaci a migliorare

en: Improve system performance by sending us crashes and error reports.
it: Migliora l'efficienza del sistema inviandoci notificazioni di errori e blocchi critici.

en: Privacy policy
it: Informativa sulla privacy

en: Update Device
it: Aggiorna il dispositivo

en: There is a system update available and ready to install. Afterwards, the device will automatically restart.
it: È disponibile un aggiornamento di sistema ed è pronto per l'installazione. Il sistema si riavvierà automaticamente al termine dell'operazione.

[ctx: string identifying name of the update]
en: Ubuntu system
it: Sistema Ubuntu

[ctx: version of the system update]
en: Version %1
it: Versione %1

en: This could take a few minutes...
it: Potrebbe impiegare alcuni minuti...

en: Install and restart now
it: Installa e riavvia adesso

en: Welcome to Ubuntu
it: Benvenuti in Ubuntu

en: You are ready to use your device now
it: Il dispositivo è pronto per essere utilizzato

en: Get Started
it: Inizia

en: Terms & Conditions
it: Termini e condizioni

en: Your device uses positioning technologies provided by HERE.
it: Il dispositivo usa tecnologie di posizionamento fornite da HERE.

en: To provide you with positioning services and to improve their quality, HERE collects information about nearby cell towers and Wi-Fi hotspots around your current location whenever your position is being found.
it: Per fornire servizi di posizionamento e migliorare la qualità, ogni volta che la posizione viene rilevata HERE raccoglie informazioni riguardo ai punti di accesso Wi-Fi e ai ripetitori cellulari nelle vicinanze.

en: The information collected is used to analyze the service and to improve the use of service, but not to identify you personally.
it: Le informazioni raccolte vengono utilizzate per analizzare il servizio e migliorarne l'uso, non per identificare l'utente.

en: By continuing, you agree to the HERE platform %1 and %2.
it: Continuando, si accettano i %1 e la %2 della piattaforma HERE.

en: Service Terms
it: termini di servizio

en: Confirm passcode
it: Conferma codice

en: Incorrect passcode.
it: Codice errato.

[ctx: Enter the passcode again]
en: Please re-enter.
it: Ripetere.

en: Lock Screen Passcode
it: Codice blocco schermo

en: Enter 4 numbers to setup your passcode
it: Inserire 4 numeri per impostare il codice

en: Choose passcode
it: Scegli codice

en: Passcode too short
it: Codice troppo corto

en: Passcodes match
it: I codici corrispondono

en: Passcodes do not match
it: I codici non corrispondono

en: Passcode must be 4 characters long
it: Il codice deve essere di 4 caratteri

en: Lock Screen Password
it: Password blocco schermo

en: Enter at least 8 characters
it: Inserire almeno 8 caratteri

en: Choose password
it: Scegli una password

en: Confirm password
it: Conferma password

en: No SIM card installed
it: Nessuna scheda SIM installata

en: SIM card added
it: Scheda SIM aggiunta

en: You must restart the device to access the mobile network.
it: È necessario riavviare il dispositivo per poter accedere alla rete.

en: Restart
it: Riavvia

en: You won’t be able to make calls or use text messaging without a SIM.
it: Senza una SIM non è possibile chiamare o inviare messaggi SMS.

en: To proceed with no SIM tap Skip.
it: Per continuare senza SIM, premere Salta.

en: Password too short
it: Password troppo corta

en: Passwords match
it: Le password corrispondono

en: Passwords do not match
it: Le password non corrispondono

en: Strong password
it: Password robusta

en: Fair password
it: Password discreta

en: Weak password
it: Password fragile

en: Very weak password
it: Password molto fragile
