unity - en to ro translation catalogue (64 entries)

en: Password:
ro: Parolă:

en: Retry
ro: Reîncercați

en: Pin shortcut
ro: Fixează scurtătura

en: Unpin shortcut
ro: Eliberează scurtătura

[ctx: Title: Lock/Log out dialog]
en: Log out
ro: Închide sesiunea

en: Are you sure you want to log out?
ro: Sunteți sigur că doriți să închideți sesiunea?

[ctx: Button: Lock the system]
en: Lock
ro: Blocare

[ctx: Button: Log out from the system]
en: Log Out
ro: Ieșire din cont

en: Cancel
ro: Anulează

[ctx: Title: Reboot dialog]
en: Reboot
ro: Repornire

en: Are you sure you want to reboot?
ro: Sunteți sigur că doriți să reporniți?

en: No
ro: Nu

en: Yes
ro: Da

[ctx: Title: Power off/Restart dialog]
en: Power
ro: Alimentare

en: Are you sure you would like
    to power off?
ro: Sunteți sigur că doriți să
    opriți alimentarea?

[ctx: Button: Power off the system]
en: Power off
ro: Oprire

[ctx: Button: Restart the system]
en: Restart
ro: Repornire

en: Return to Call
ro: Reveniți la funcția de apelare

en: Emergency Call
ro: Apel de urgență

en: OK
ro: În regulă

[ctx: Button: Open the Ubuntu Store]
en: Store
ro: Magazin

[ctx: Button: Start a search in the current dash scope]
en: Search
ro: Căutare

[ctx: Button: Show the current dash scope settings]
en: Settings
ro: Configurări

en: Remove from Favorites
ro: Șterge din favorite

en: Add to Favorites
ro: Adaugă la favorite

[ctx: Label: Hint for dash search line edit]
en: Search
ro: Căutare

en: More...
ro: Mai mult ...

en: Less...
ro: Mai puțin...

en: Send
ro: Trimite

en: Rate this
ro: Evaluați

en: Add a review
ro: Adăugați o recenzie

en: Pull to refresh…
ro: Trageți pentru a actualiza...

en: Release to refresh…
ro: Eliberați pentru a actualiza...

en: Enable location data
ro: Activaţi datele de localizare

en: Manage
ro: Administrați

en: Home
ro: Acasă

en: Also installed
ro: Alte programe instalate

en: Unlock
ro: Deblocare

en: Device Locked
ro: Dispozitiv blocat

en: You have been locked out due to too many failed passphrase attempts.
ro: Dispozitivul este blocat din cauza utilizării mai multor fraze parolă greșite.

en: You have been locked out due to too many failed passcode attempts.
ro: Dispozitivul este blocat din cauza utilizării mai multor parole greșite.

en: Please wait %1 minute and then try again… | Please wait %1 minutes and then try again…
ro[0]: Așteptați %1 minut și apoi încercați din nou...
ro[1]: Așteptați %1 minute și apoi încercați din nou...
ro[2]: Așteptați %1 de minute și apoi încercați din nou...

en: Show password
ro: Arată parola

en: Tap to return to call...
ro: Atingeți pentru a vă întoarce la convorbire...

en: Conference
ro: Conferință

en: Nothing is playing
ro: Nu se redă nimic

en: %1 hour | %1 hours
ro[0]: %1 oră
ro[1]: %1 ore
ro[2]: %1 de ore

en: %1 minute | %1 minutes
ro[0]: %1 minut
ro[1]: %1 minute
ro[2]: %1 de minute

en: %1 second | %1 seconds
ro[0]: %1 secundă
ro[1]: %1 secunde
ro[2]: %1 de secunde

en: 0 seconds
ro: 0 secunde

note: Translators: String like "1 hour, 2 minutes, 3 seconds remaining"
en: %1 remaining
ro: %1 rămase

en: In queue…
ro: În așteptare...

en: Downloading
ro: Se descarcă

en: Paused, tap to resume
ro: În pauză, atingeți pentru a relua

en: Canceled
ro: Anulată

en: Finished
ro: Finalizată

en: Failed, tap to retry
ro: Eșec, atingeți pentru a încerca din nou

[ctx: Label: Hint in message indicator line edit]
en: Reply
ro: Răspuns

[ctx: Button: Go back one page in the Wizard]
en: Back
ro: Înapoi

en: Skip
ro: Se omite

en: Connect to Wi‑Fi
ro: Conectare la Wi-Fi

en: Terms & Conditions
ro: Termeni și condiții

en: Confirm passcode
ro: Confirmați codul de acces

en: Restart
ro: Repornire
