unity - en to sv translation catalogue (184 entries)

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Log In
sv: Logga in

en: Retry
sv: Försök igen

en: Pin shortcut
sv: Fäst genväg

en: Quit
sv: Avsluta

en: Unpin shortcut
sv: Släpp genväg

[ctx: Title: Lock/Log out dialog]
en: Log out
sv: Logga ut

en: Are you sure you want to log out?
sv: Är du säker på att du vill logga ut?

[ctx: Button: Lock the system]
en: Lock
sv: Lås

[ctx: Button: Log out from the system]
en: Log Out
sv: Logga ut

en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: Title: Reboot dialog]
en: Reboot
sv: Starta om

en: Are you sure you want to reboot?
sv: Är du säker på att du vill starta om?

en: No
sv: Nej

en: Yes
sv: Ja

[ctx: Title: Power off/Restart dialog]
en: Power
sv: Ström

en: Are you sure you would like
    to power off?
sv: Är du säker på att du vill 
    stänga av?

[ctx: Button: Power off the system]
en: Power off
sv: Stäng av

[ctx: Button: Restart the system]
en: Restart
sv: Starta om

en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: Takes a screenshot.
sv: Tar en skärmbild

en: Super + Space
sv: Super + Mellanslag

en: Switches to next keyboard layout.
sv: Byter till nästa tangentbordslayout.

en: Super + Shift + Space
sv: Super + Skift + Mellanslag

en: Switches to previous keyboard layout.
sv: Byter till tidigare tangentbordslayout.

en: Launcher
sv: Programstartare

en: Super (Hold)
sv: Super (håll ned)

en: Opens the launcher, displays shortcuts.
sv: Öppnar Programstartaren, visar genvägar.

en: Opens launcher keyboard navigation mode.
sv: Öppnar Programstartaren i navigationsläge för tangentbord.

en: Switches applications via the launcher.
sv: Byter program via Programstartaren.

en: Same as clicking on a launcher icon.
sv: Samma som att klicka på en ikon i Programstartaren.

en: Scopes
sv: Vyer

en: Super (Tap)
sv: Super (Tryck)

en: Opens the Scopes home.
sv: Öppnar hem för Vyerna.

en: Switching
sv: Växlar

en: Switches between applications.
sv: Växlar mellan program.

en: Opens the desktop spread.
sv: Öppnar skrivbordsutdelningen.

en: Cursor Left or Right
sv: Muspekare vänster- eller högerställd

en: Moves the focus.
sv: Flyttar fokus.

en: Windows
sv: Fönster

en: Minimizes all windows.
sv: Förminskar alla fönster.

en: Ctrl + Super + Up
sv: Ctrl + Super + Upp

en: Maximizes the current window.
sv: Förstorar aktuellt fönster.

en: Minimizes or restores the current window.
sv: Minimerar eller återställer aktuellt fönster.

en: Ctrl + Super + Left or Right
sv: Ctrl + Super + Vänster eller Höger

en: Semi-maximizes the current window.
sv: Semi-maximerar aktuellt fönster.

en: Closes the current window.
sv: Stänger det aktuella fönstret.

en: Return to Call
sv: Tillbaka till samtal

en: Emergency Call
sv: Nödsamtal

en: Apps may have unsaved data:
sv: Program kan ha osparad data:

[ctx: Re-dock means connect the device again to an external screen/mouse/keyboard]
en: Re-dock, save your work and close these apps to continue.
sv: Docka igen, spara ditt arbete och stäng dessa program för att fortsätta.

en: Or force close now (unsaved data will be lost).
sv: Eller tvinga avstängning nu (osparad data kommer att gå förlorad).

en: OK, I will reconnect
sv: OK, jag kommer att återansluta

en: Reconnect now!
sv: Återanslut nu!

en: Close all
sv: Stäng alla

en: Preview Share Item
sv: Premiärvisa objektet dela

en: Your device is now connected to an external display. Use this screen as a touch pad to interact with the pointer.
sv: Din enhet är nu ansluten till en extern display. Använd denna skärm som en styrplatta för att interagera med pekaren.

[ctx: Button: Open the Ubuntu Store]
en: Store
sv: Förråd

[ctx: Button: Start a search in the current dash scope]
en: Search
sv: Sök

[ctx: Button: Show the current dash scope settings]
en: Settings
sv: Inställningar

en: Remove from Favorites
sv: Ta bort från Favoriter

en: Add to Favorites
sv: Lägg till Favoriter

en: Refine your results
sv: Förfina dina resultat

en: Reset
sv: Återställ

en: Show less
sv: Visa mindre

en: Show all
sv: Visa alla

[ctx: Label: Hint for dash search line edit]
en: Search
sv: Sök

en: Recent Searches
sv: Senaste sökningar

en: Clear All
sv: Rensa allt

en: More...
sv: Mer…

en: Less...
sv: Mindre…

en: Send
sv: Skicka

en: Rate this
sv: Betygsätt detta

en: Add a review
sv: Lägg till en recension

en: Pull to refresh…
sv: Dra för att uppdatera…

en: Release to refresh…
sv: Släpp för att uppdatera…

en: Enable location data
sv: Aktivera platsdata

en: Manage
sv: Hantera

en: Home
sv: Hem

en: Also installed
sv: Även installerat

en: Unlock
sv: Lås upp

en: Device Locked
sv: Enhet låst

en: You have been locked out due to too many failed passphrase attempts.
sv: Du har blivit utlåst efter för många misslyckade lösenfrasförsök.

en: You have been locked out due to too many failed passcode attempts.
sv: Du har blivit utlåst efter för många misslyckade lösenkodsförsök.

en: Please wait %1 minute and then try again… | Please wait %1 minutes and then try again…
sv[0]: Vänta %1 minut och prova sedan igen…
sv[1]: Vänta %1 minuter och prova sedan igen…

en: Try again
sv: Försök igen

en: Emergency
sv: Nödläge

en: Passphrase
sv: Lösenfras

en: Passcode
sv: Lösenkod

en: Select desktop environment
sv: Välj skrivbordsmiljö

en: Show password
sv: Visa lösenord

en: Tap to return to call...
sv: Tryck för att återgå till samtal…

en: Conference
sv: Konferens

en: Nothing is playing
sv: Inget spelas

en: %1 hour | %1 hours
sv[0]: %1 timme
sv[1]: %1 timmar

en: %1 minute | %1 minutes
sv[0]: %1 minut
sv[1]: %1 minuter

en: %1 second | %1 seconds
sv[0]: %1 sekund
sv[1]: %1 sekunder

en: 0 seconds
sv: 0 sekunder

note: Translators: String like "1 hour, 2 minutes, 3 seconds remaining"
en: %1 remaining
sv: %1 återstår

en: In queue…
sv: I kö…

en: Downloading
sv: Hämtar

en: Paused, tap to resume
sv: Pausad, tryck för att fortsätta

en: Canceled
sv: Avbröt

en: Finished
sv: Klart

en: Failed, tap to retry
sv: Misslyckades, tryck för att försöka igen

[ctx: Button: Send a reply message]
en: Send
sv: Skicka

[ctx: Label: Hint in message indicator line edit]
en: Reply
sv: Svara

[ctx: Button: Call back on phone]
en: Call back
sv: Ring upp

en: Drag using 3 fingers any application from one window to the other
sv: Dra ett program från ett fönster till det andra med tre fingrar

en: Short swipe from the left edge to open the launcher
sv: Svep kort från vänster kant för att öppna Programstartaren

en: Push your mouse against the right edge to view your open apps
sv: Flytta din mus mot höger kant för att visa dina öppna program

en: Swipe from the right edge to view your open apps
sv: Svep från den högra kanten för att visa dina program

en: Swipe from the top edge to access notifications and quick settings
sv: Svep för övre kanten för att komma åt aviseringar och snabbinställningar

[ctx: Button: Go back one page in the Wizard]
en: Back
sv: Bakåt

en: Language
sv: Språk

en: Next
sv: Nästa

en: Select Keyboard
sv: Välj tangentbord

en: Keyboard language
sv: Tangentbordsspråk

en: Keyboard layout
sv: Tangentbordslayout

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Connect to Wi‑Fi
sv: Anslut till Wi-Fi

en: Connected
sv: Ansluten

en: Available Wi-Fi networks
sv: Tillgängliga trådlösa nätverk

en: No available Wi-Fi networks
sv: Inga tillgängliga trådlösa nätverk

en: Location Services
sv: Platstjänster

en: Use GPS, Wi-Fi hotspots and mobile network anonymously to detect location (recommended)
sv: Använd GPS, Wi-Fi-surfzoner och mobila nätverk anonymt för att upptäcka plats (rekommenderas)

en: By selecting this option you agree to the Nokia HERE %1.
sv: Genom att välja detta alternativ godkänner du Nokia HERE %1.

[ctx: part of: Nokia HERE terms and conditions]
en: terms and conditions
sv: villkor och begränsningar

en: GPS only
sv: Endast GPS

en: Don't use my location
sv: Använd inte min plats

en: You can change it later in System Settings.
sv: Du kan ändra det senare i systeminställningar.

en: Time Zone
sv: Tidszon

en: Enter your city
sv: Ange din stad

en: Personalize Your Device
sv: Personanpassa din enhet

en: Preferred Name
sv: Föredraget namn

en: Lock Screen
sv: Låsskärm

[ctx: Label: Type of security method]
en: Create new password
sv: Skapa nytt lösenord

[ctx: Label: Type of security method]
en: Create passcode (numbers only)
sv: Skapa lösenkod (endast siffror)

[ctx: Label: Type of security method]
en: No lock code
sv: Ingen låskod

en: Privacy Policy
sv: Sekretesspolicy

en: Help Us Improve
sv: Hjälp oss att bli bättre

en: Improve system performance by sending us crashes and error reports.
sv: Förbättra systemet genom att sända oss krasch- och felrapporter.

en: Privacy policy
sv: Sekretesspolicy

en: Update Device
sv: Uppdatera enhet

en: There is a system update available and ready to install. Afterwards, the device will automatically restart.
sv: En systemuppdatering är tillgänglig och redo för installation. Efteråt kommer enheten att startas om automatiskt.

[ctx: string identifying name of the update]
en: Ubuntu system
sv: Ubuntusystem

en: This could take a few minutes...
sv: Det här kan ta några minuter...

en: Install and restart now
sv: Installera och starta om nu

en: Welcome to Ubuntu
sv: Välkommen till Ubuntu

en: You are ready to use your device now
sv: Du är redo att använda din enhet nu

en: Get Started
sv: Kom igång

en: Terms & Conditions
sv: Användarvillkor

en: Your device uses positioning technologies provided by HERE.
sv: Din enhet använder positioneringsteknik tillhandahållen av HERE.

en: To provide you with positioning services and to improve their quality, HERE collects information about nearby cell towers and Wi-Fi hotspots around your current location whenever your position is being found.
sv: För att kunna ge erbjuda dig platstjänster och förbättra deras kvalitet samla HERE in information om alla närliggande master och Wi-Fi-surfzoner i närheten av din nuvarande plats närhelst din position hittas.

en: The information collected is used to analyze the service and to improve the use of service, but not to identify you personally.
sv: Informationen som samlas in används för att analysera tjänsten och förbättra användningen av den, men inte för att identifiera dig personligen.

en: By continuing, you agree to the HERE platform %1 and %2.
sv: Genom att fortsätta godkänner du HERE-plattformen %1 och %2.

en: Service Terms
sv: Tjänstevillkor

en: Confirm passcode
sv: Bekräfta lösenkod

en: Incorrect passcode.
sv: Felaktig lösenkod.

[ctx: Enter the passcode again]
en: Please re-enter.
sv: Ange igen.

en: Lock Screen Passcode
sv: Lösenkod för låsskärm

en: Enter 4 numbers to setup your passcode
sv: Ange fyra nummer för att ställa in din lösenkod

en: Choose passcode
sv: Välj lösenkod

en: Passcode too short
sv: För kort lösenkod

en: Passcodes match
sv: Lösenkoder matchar

en: Passcodes do not match
sv: Lösenkoder matchar ej

en: Passcode must be 4 characters long
sv: Lösenkoden måste vara fyra tecken lång

en: Lock Screen Password
sv: Låsskärm för lösenord

en: Enter at least 8 characters
sv: Ange minst 8 tecken

en: Choose password
sv: Välj lösenord

en: Confirm password
sv: Bekräfta lösenord

en: No SIM card installed
sv: Inget SIM-kort installerat

en: SIM card added
sv: SIM-kort tillagt

en: You must restart the device to access the mobile network.
sv: Du måste starta om enheten för att kunna komma åt mobila nätverk.

en: Restart
sv: Omstart

en: You won’t be able to make calls or use text messaging without a SIM.
sv: Du kommer inte att kunna ringa samtal eller använda textmeddelanden utan ett SIM-kort.

en: To proceed with no SIM tap Skip.
sv: För att fortsätta utan SIM-kort, tryck Hoppa över.

en: Password too short
sv: Lösenordet för kort

en: Passwords match
sv: Lösenord stämmer

en: Passwords do not match
sv: Lösenorden stämmer inte överens

en: Strong password
sv: Starkt lösenord

en: Fair password
sv: Medelbra lösenord

en: Weak password
sv: Svagt lösenord

en: Very weak password
sv: Väldigt svagt lösenord
