unity - en to ug translation catalogue (100 entries)

en: Password:
ug: ئىم:

en: Log In
ug: تىزىمغا كىر

en: Retry
ug: قايتا سىنا

en: Pin shortcut
ug: تېزلەتمىنى قوي

en: Quit
ug: چېكىن

en: Unpin shortcut
ug: تېزلەتمىنى ئېلىۋەت

[ctx: Title: Lock/Log out dialog]
en: Log out
ug: تىزىمدىن چىق

en: Are you sure you want to log out?
ug: راستلا چىقىپ كېتەمسىز؟

[ctx: Button: Lock the system]
en: Lock
ug: قۇلۇپلا

[ctx: Button: Log out from the system]
en: Log Out
ug: تىزىمدىن چىق

en: Cancel
ug: بولدىلا

[ctx: Title: Reboot dialog]
en: Reboot
ug: قايتا قوزغات

en: Are you sure you want to reboot?
ug: راستلا قايتا قوزغىتامسىز؟

en: No
ug: ياق

en: Yes
ug: ھەئە

[ctx: Title: Power off/Restart dialog]
en: Power
ug: توك مەنبە

en: Are you sure you would like
    to power off?
ug: راستلا
    توكنى ئۈزەمسىز؟

[ctx: Button: Power off the system]
en: Power off
ug: توكنى ئۈز

[ctx: Button: Restart the system]
en: Restart
ug: قايتا قوزغات

en: Keyboard Shortcuts
ug: تېزلەتمىلەر

en: Launcher
ug: ئىجراچى

en: Scopes
ug: ئەپچەلەر

en: Switching
ug: ئالماشتۇرۇش

en: Switches between applications.
ug: پروگراممىلارنى ئالماشتۇرىدۇ.

en: Cursor Left or Right
ug: سىنبەلگە سولدىن ئوڭغا

en: Moves the focus.
ug: فوكۇسنى يۆتكەيدۇ.

en: Windows
ug: كۆزنەكلەر

en: Closes the current window.
ug: نۆۋەتتىكى كۆزنەكنى ياپىدۇ.

en: Return to Call
ug: سۆزلىشىشكە قايت

en: Emergency Call
ug: جىددىي تېلېفون

en: OK
ug: تامام

en: OK, I will reconnect
ug: بولدىلا قايتىدىن ئۇلاي

en: Reconnect now!
ug: ھازىرلا يېڭدىن ئۇلاندى

en: Close all
ug: ھەممىنى ياپ

[ctx: Button: Open the Ubuntu Store]
en: Store
ug: ساقلا

[ctx: Button: Start a search in the current dash scope]
en: Search
ug: ئىزدە

[ctx: Button: Show the current dash scope settings]
en: Settings
ug: تەڭشەك

en: Remove from Favorites
ug: يىغقۇچتىن چىقىرىۋەت

en: Add to Favorites
ug: يىغقۇچقا قوش

en: Reset
ug: ئەسلىگە قايتۇر

en: Show all
ug: ھەممىنى كۆرسەت

[ctx: Label: Hint for dash search line edit]
en: Search
ug: ئىزدە

en: Recent Searches
ug: يېقىنقى ئىزدەشلەر

en: Clear All
ug: ھەممىنى تازىلا

en: More...
ug: تېخىمۇ كۆپ…

en: Less...
ug: ئازراق...

en: Send
ug: يوللا

en: Rate this
ug: بۇنى باھالاڭ

en: Add a review
ug: باھا قوشۇش

en: Pull to refresh…
ug: تارتسا يېڭىلىنىدۇ…

en: Release to refresh…
ug: قويۇۋەتسە يېڭىلىنىدۇ…

en: Enable location data
ug: ئۇرۇن سانلىق مەلۇمات ئىلىتشكە باشلىدى

en: Manage
ug: باشقۇرۇش

en: Home
ug: ماكان

en: Also installed
ug: قايتىدىن ئورنات

en: Unlock
ug: قۇلۇپسىزلا

en: Device Locked
ug: ئۈسكۈنە قۇلۇپلانغان

en: You have been locked out due to too many failed passphrase attempts.
ug: خاتا ئىم جۈملىسى كۆپ قېتىم كىرگۈزۈلگەنلىكى ئۈچۈن قۇلۇپلاندى.

en: You have been locked out due to too many failed passcode attempts.
ug: ھىساباتىڭز قۇلۇپلاندى.ئىم كىرگۈزۈشتە كۆپ قېتىم خاتالاشتىڭز.

en: Please wait %1 minute and then try again… | Please wait %1 minutes and then try again…
ug[0]: %1 مىنۇت كۈتۈپ ئاندىن قايتا سىناڭ…

en: Try again
ug: قايتا سىنا

en: Show password
ug: ئىم كۆرسەت

en: Tap to return to call...
ug: سۆزلىشىشكە قايتىش ئۈچۈن چېكىڭ…

en: Conference
ug: يىغىن

en: Nothing is playing
ug: ھېچ نېمە قويۇلمايۋاتىدۇ

en: %1 hour | %1 hours
ug[0]: %1 سائەت

en: %1 minute | %1 minutes
ug[0]: %1 مىنۇت

en: %1 second | %1 seconds
ug[0]: %1 سېكۇنت

en: 0 seconds
ug: 0 سېكۇنت

note: Translators: String like "1 hour, 2 minutes, 3 seconds remaining"
en: %1 remaining
ug: %1  قالدۇقى

en: In queue…
ug: قاتاردا…

en: Downloading
ug: چۈشۈرۈۋاتىدۇ

en: Paused, tap to resume
ug: توختىتىلغان، چەكسە داۋاملىشىدۇ

en: Canceled
ug: قالدۇرۇۋېتىلدى

en: Finished
ug: تاماملاندى

en: Failed, tap to retry
ug: مەغلۇپ بولدى، چېكىپ قايتا سىناڭ

[ctx: Button: Send a reply message]
en: Send
ug: ئەۋەتىش

[ctx: Label: Hint in message indicator line edit]
en: Reply
ug: جاۋاب قايتۇر

[ctx: Button: Call back on phone]
en: Call back
ug: تىلفۇن ئۇرلىۋاتىدۇ

[ctx: Button: Go back one page in the Wizard]
en: Back
ug: قايتىش

en: Language
ug: تىل

en: Next
ug: كېيىنكى

en: Skip
ug: ئۆتكۈزۈۋەت

en: Connect to Wi‑Fi
ug: سىمسىز تورغا(Wi-Fi) باغلان

en: Connected
ug: ئۇلاندى

en: Time Zone
ug: ۋاقىت رايونى

en: Lock Screen
ug: ئېكراننى قۇلۇپلا

en: Privacy Policy
ug: شەخسىيەت سىياسىتى

en: Privacy policy
ug: شەخسىيەت سىياسىتى

en: Welcome to Ubuntu
ug: ئۇبۇنتۇغا مەرھابا

en: Terms & Conditions
ug: قائىدە ۋە شەرتلەر

en: Confirm passcode
ug: ئىمنى جەزملەڭ

en: Choose passcode
ug: ئىم تاللاڭ

en: Confirm password
ug: ئىمنى جەزملەڭ

en: Restart
ug: قايتا قوزغات

en: Passwords match
ug: ئىم ماس كەلدى

en: Passwords do not match
ug: ئىم ماس كەلمىدى

en: Strong password
ug: كۈچلۈك ئىم

en: Fair password
ug: يامان ئەمەس ئىم

en: Weak password
ug: ئاجىز ئىم
