exaile - en to it translation catalogue (257 entries)

en: Play the next track
it: Riproduci la prossima traccia

en: Play the previous track
it: Riproduci la traccia precedente

en: Stop playback
it: Interrompi la riproduzione

en: Play
it: Riproduci

en: Toggle Play or Pause
it: Riproduci o Sospendi

en: Query player
it: Interroga il lettore

en: Show a popup of the currently playing track
it: Mostra un popup della traccia in esecuzione

en: Print the title of current track
it: Visualizza il titolo della traccia corrente

en: Print the album of current track
it: Visualizza l'album della traccia corrente

en: Print the artist of current track
it: Visualizza l'artista della traccia corrente

en: Print the length of current track
it: Visualizza la durata della traccia corrente

en: Set rating for current song
it: Vota la canzone corrente

en: Get rating for current song
it: Ottieni votazioni per la canzone corrente

en: Start new instance
it: Avvia nuova istanza

en: Start in safe mode - sometimes useful when you're running into problems
it: Avvia in modalità sicura - alcune volte è utile quando avvengono degli problemi

note: development and debug options
en: Set data directory
it: Imposta directory dei dati

en: Show debugging output
it: Mostra l'outptut di debug

en: Enable debugging of xl.event. Generates LOTS of output
it: Abilita debugging dei xl.event. Genera MOLTO output

en: Reduce level of output
it: Riduci quantità di output

en: Disable D-Bus support
it: Disabilita supporto D-Bus

en: Disable HAL support.
it: Disabilita supporto HAL.

note: entire playlist
en: Entire Library
it: Intera libreria

en: Random %d
it: %d casuale

en: Rating > %d
it: Votazione > %d

en: You did not specify a location to save the db
it: Non è stata specificata una posizione per salvare il db

en: order must be a list or tuple
it: l'ordine deve essere una lista o una tupla

en: Vorbis is an open source, lossy audio codec with high quality output at a lower file size than MP3.
it: Vorbis è un codec audio open source che garantisce un output di alta qualità con file di dimensioni minori rispetto all'MP3

en: Free Lossless Audio Codec (FLAC) is an open source codec that compresses but does not degrade audio quality.
it: Free Lossless Audio Codec (FLAC) è un codec audio open source che comprime l'audio senza alcuna perdita di qualità.

en: Apple's proprietary lossy audio format that achieves better sound quality than MP3 at lower bitrates.
it: Formato audio di proprietà di Apple con perdita della qualità audio, ma migliore dell'MP3 avendo un bitrate più basso.

en: A proprietary and older, but also popular, lossy audio format. VBR gives higher quality than CBR, but may be incompatible with some players.
it: Un formato audio con perdita di qualità, proprietario e più datato, ma comunque diffuso. VBR offre una qualità superiore rispetto a CBR, ma può essere incompatibile con alcuni riproduttori audio.

en: A proprietary and older, but also popular, lossy audio format. CBR gives less quality than VBR, but is compatible with any player.
it: Un formato audio con perdita di qualità, proprietario e più datato, ma comunque diffuso. CBR offre meno qualità di VBR, ma è compatibile con qualunque riproduttore audio.

en: A very fast Free lossless audio format with good compression.
it: Un formato audio senza perdita di qualità molto veloce e con una buona compressione.

en:   New song, fetching cover.
it:   Nuova canzone, recupero copertina.

en: We don't know how to store that kind of setting:
it: Modalità di salvataggio sconosciuta per questo tipo di impostazione:

en: An Unknown type of setting was found!
it: È stato trovato un tipo di impostazione Sconosciuto!

en: Plugin archive is not in the correct format
it: L'archivio del plugin non è nel formato corretto

en: A plugin with the name "%s" is already installed
it: Un plugin con il nome "%s" è già stato installato

en: Plugin archive contains an unsafe path
it: L'archivio plugin contiene un percorso non sicuro

note: TRANSLATORS : this replaces the title of a track when it's not known
en: Unknown
it: Sconosciuto

note: TRANSLATORS: Default track length
en: 0:00
it: 0.00

en: Not Playing
it: Non in riproduzione

en: Close tab
it: Chiudi scheda

en: New playlist title:
it: Nuovo titolo della playlist:

en: Rename Playlist
it: Rinomina Scaletta

en: Toggle: Stop after selected track
it: Ferma dopo la traccia selezionata

en: Stopped
it: Arrestato

note: TRANSLATORS: Window title
en: %(title)s (by %(artist)s)
it: %(title)s (di %(artist)s)

note: TRANSLATORS: Part of the sentence: "(title) by (artist) from (album)"
en: by %s
it: di %s

note: TRANSLATORS: Part of the sentence: "(title) by (artist) from (album)"
en: from %s
it: da %s

en: Playing %s
it: Riproduzione di %s

en: Toggle Queue
it: Accoda

en: New Playlist
it: Nuova Scaletta

en: Remove
it: Rimuovi

en: Playlist
it: Scaletta

en: _New Playlist
it: _Nuova Scaletta

en: Append to Current
it: Aggiungi alla corrente

en: Queue Items
it: Accoda gli elementi

en: New Station
it: Nuova stazione

en: Open
it: Apri

en: Rename
it: Rinomina

en: Edit
it: Modifica

en: Export
it: Esporta

en: Delete Playlist
it: Elimina Scaletta

en: M3U Playlist
it: Scaletta M3U

en: PLS Playlist
it: Scaletta PLS

en: ASX Playlist
it: Scaletta ASX

en: XSPF Playlist
it: Scaletta XSPF

en: Are you sure you want to permanently delete the selected playlist?
it: Sei sicuro di voler eliminare permanentemente la scaletta selezionata?

en: Enter the new name you want for your playlist
it: Inserisci il nuovo nome per la scaletta

en: %d covers to fetch
it: %d copertine da recuperare

en: Start
it: Avvia

en: Show Cover
it: Mostra Copertina

en: Fetch Cover
it: Recupera copertina

en: Remove Cover
it: Rimuovi copertina

en: Enter the search text
it: Inserisci il testo da cercare

en: No covers found
it: Nessuna copertina trovata

en: Invalid file extension, file not saved
it: Estensione del file non valida, file non salvato

en: Enter the URL to open
it: Inserisci l'URL da aprire

en: Open URL
it: Apri URL

en: Choose a file to open
it: Seleziona il file da aprire

en: Supported Files
it: File supportati

en: Music Files
it: File musicali

en: Playlist Files
it: File della scaletta

en: All Files
it: Tutti i Files

en: Scanning collection...
it: Scansione della collezione...

en: Select File Type (By Extension)
it: Selezionare il tipo di file (per estensione)

en: File Type
it: Tipo di file

en: Extension
it: Estensione

en: Add a directory
it: Aggiungi una cartella

note: our added path is a subdir of an existing path
en: Path is already in your collection, or is a subdirectory of another path in your collection
it: Il percorso è già presente nella tua collezione, o in una sottocartella di un'altra cartella nella tua collezione.

note: TRANSLATORS: Title of the track number column
en: #
it: N.

en: Title
it: Titolo

en: Artist
it: Artista

en: Composer
it: Compositore

en: Length
it: Durata

en: Disc
it: Disco

en: Rating
it: Valutazione

en: Date
it: Data

en: Genre
it: Genere

note: (_('Date Added'), [ TRANSLATORS: Example: track has been added in the last 2 days (_('in the last'), (SpinDateField, lambda x, i: day_calc(x, i, 'time_added'))), TRANSLATORS: Example: track has not been added in the last 5 hours (_('not in the last'), (SpinDateField, lambda x, i: day_calc(x, i, 'tim
en: Location
it: Posizione

note: TRANSLATORS: Filename column in the file browser
en: Filename
it: Nome file

en: Playcount
it: Contatore di riproduzione

en: BPM
it: BPM (Pulsazioni/minuto)

en: Track Number
it: Numero Traccia

en: Disc Number
it: Numero Disco

en: Name:
it: Nome:

en: Match any of the criteria
it: Nessun criterio soddisfatto

en: Randomize results
it: Mischiare i risultati

en: Limit to:
it: Fino a:

en:  songs
it:  canzoni

en: <b>Save changes to %s before closing?</b>
it: <b>Salvare i cambiamenti a %s prima di chiudere?</b>

en: Your changes will be lost if you don't save them
it: Le modifiche andranno perse se non vengono salvate

en: Close Without Saving
it: Chiudi Senza Salvare

en: seconds
it: secondi

note: TRANSLATORS: Logical AND used for smart playlists
en: and
it: e

en: days
it: giorni

en: minutes
it: minuti

en: hours
it: ore

en: weeks
it: settimane

note: TRANSLATORS: True if haystack is equal to needle
en: is
it: è

note: TRANSLATORS: True if haystack is not equal to needle
en: is not
it: non è

note: TRANSLATORS: True if haystack contains needle
en: contains
it: contiene

note: TRANSLATORS: True if haystack does not contain needle
en: does not contain
it: non contiene

note: TRANSLATORS: Example: rating >= 5
en: at least
it: almeno

note: TRANSLATORS: Example: rating <= 3
en: at most
it: al massimo

en: Year
it: Anno

note: TRANSLATORS: Example: year < 1999
en: before
it: prima

note: TRANSLATORS: Example: year > 2002
en: after
it: dopo

note: TRANSLATORS: Example: 1980 <= year <= 1987
en: between
it: tra

en: You did not enter a name for your playlist
it: Non hai inserito nessun nome per la tua scaletta

en: Smart Playlists
it: Scalette veloci

en: Custom Playlists
it: Scalette Personalizzate

en: Add Smart Playlist
it: Aggiungi alla Scaletta veloce

en: Edit Smart Playlist
it: Modifica Scaletta Intelligente

en: Loading streams...
it: Caricamento stream...

en: Saved Stations
it: Stazioni Salvate

en: Radio Streams
it: Flussi Radio

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Enter the name you want for your new playlist
it: Inserisci il nome che desideri per la nuova scaletta.

note: TRANSLATORS: Filesize column in the file browser
en: Size
it: Dimensione

en: %s KB
it: %s Kb

en: Rescan Collection
it: Ricontrolla Collezione

en: Various Artists
it: Artisti Vari

en: Preferences
it: Preferenze

en: Playlists
it: Scalette

en: Version
it: Versione

en: Enabled
it: Attivato

en: Choose a plugin
it: Seleziona un plugin

en: Plugin Archives
it: Archivi Dei Plugin

en: Exaile Music Player
it: Riproduttore Audio Exaile

en: Add device
it: Aggiungi dispositivo

en: Custom:
it: Personalizzato:

en: Detected devices:
it: Dispositivi rilevati:

en: Device Manager
it: Gestore Dei Dispositivi

en: Type of device:
it: Tipo di dispositivo:

en: Collection
it: Collezione

en: Cover Finder
it: Ricerca Copertine

en: New Search
it: Nuova Ricerca

en: Artist:
it: Artista:

en: Genre:
it: Genere:

en: Location:
it: Posizione:

en: Title:
it: Titolo:

en: Track Number:
it: Numero Traccia:

en: About Exaile
it: Riguardo A Exaile

en: Jump to current song on track change
it: Vai al brano corrente al prossimo cambio di traccia

en: Show splash screen on startup
it: Mostra lo splash screen all'avvio

en: Show tray icon
it: Mostra l'icona nell'area di notifica

en: <b>OSD</b>
    Drag to the location you'd like the
    OSD to appear
it: <b>OSD</b>
    Sposta nella posizione in cui vuoi 
    che appaia l'OSD

en: Add Station
it: Aggiungi Stazione

en: _Close
it: _Chiudi

en: <b>Move the On Screen Display window to the location you want it to appear</b>
it: <b>Muovi la finestra dell' On Screen Display nella posizione desiderata</b>

en: Background Color:
it: Colore di Sfondo:

en: Display OSD when hovering over tray icon
it: Mostra OSD quando si passa sull'icona nell'area di notifica

en: Display a progressbar in the OSD
it: Visualizza una barra di avanzamento nell'OSD

en: Opacity Level:
it: Livello di opacità:

en: Show OSD on track change
it: Mostra l'OSD al cambiamento della traccia

en: Text Color
it: Colore del testo

en: Text Font:
it: Font del testo:

en: Window Height:
it: Altezza Finestra:

en: Window Width:
it: Larghezza Finestra:

en: Close this dialog
it: Chiudi questa finestra

en: Queue Manager
it: Gestione Delle Code

en: Resume playback in paused state
it: Riprendi esecuzione in pausa

en: Resume playback on start
it: Riprendi esecuzione dall'inizio

en: <b>No Plugin Selected</b>
it: <b>Nessun Plugin Selezionato</b>

en: Authors:
it: Autori:

en: Available Plugins
it: Plugin Disponibili

en: Description:
it: Descrizione:

en: Install
it: Installa

en: Install Updates
it: Installa Gli Aggiornamenti

en: Installed Plugins
it: Plugin Installati

en: Updates
it: Aggiornamenti

en: Version:
it: Versione:

en: 0/0 tracks
it: 0/0 tracce

en: 0:00 / 0:00
it: 0.00 / 0.00

en: Clear Playlist
it: Svuota Scaletta

en: Next Track
it: Traccia Successiva

en: Open _URL
it: Apri _URL

en: Page 1
it: Pagina 1

en: Previous Track
it: Traccia Precedente

en: Search:
it: Cerca:

en: _Columns
it: _Colonne

en: _Edit
it: _Modifica

en: _Help
it: _Aiuto

en: _Tools
it: _Strumenti

en: _View
it: _Visualizza

en: Collection Manager
it: Gestore Collezione

en: Import CD
it: Importa CD

en: Open last playlists on startup
it: Apri le ultime scalette all'avvio

en: (drag to reorder)
it: (trascina per riordinare)

en: Cover Search Order:
it: Ordine Di Ricerca Delle Copertine:

en: Home directory
it: Cartella Home

en: Next visited directory
it: Prossima directory visitata

en: Previous visited directory
it: Directory visitata precedente

en: Refresh directory listing
it: Aggiorna lista directory

en: Up one directory
it: Directory superiore

en: Audio Disc
it: Disco Audio

en: by %(artist)s
it: artista %(artist)s

en: from %(album)s
it: album %(album)s

en: Podcasts
it: Podcast

en: Enter the search keywords
it: Inserire le parole da cercare

en: Shoutcast Search
it: Ricerca Shoutcast

en: Search Results
it: Risultati Ricerca

en: Search
it: Cerca

en: by %(artist)s
    from <i>%(album)s</i>
it: artista %(artist)s
    album <i>%(album)s</i>

en: Stop Playback
it: Ferma Riproduzione

en: Mini Mode
it: Modalità minima

en: Previous
it: Precedente

en: Play/Pause
it: Riproduci/Pausa

en: Stop
it: Interrompi

en: Next
it: Successiva

en: Streamripper can only record streams.
it: Streamripper può registrare solo flussi.

en: Error executing streamripper
it: Errore nell'esecuzione di streamripper

en: Alarm Days:
it: Sveglia nei giorni:

en: Alarm Name:
it: Nome Sveglia:

en: Alarm Time:
it: Orario Sveglia:

en: Alarm:
it: Sveglia:

en: Enable Fading
it: Abilita Dissolvenza

en: Fading:
it: Dissolvenza:

en: Friday
it: Venerdì

en: Increment:
it: Incremento:

en: Maximum Volume:
it: Volume Massimo:

en: Minimum Volume:
it: Volume Minimo:

en: Monday
it: Lunedì

en: Name - Time
it: Nome - Orario

en: Restart Playlist
it: Riavvia Scaletta

en: Saturday
it: Sabato

en: Sunday
it: Domenica

en: Thursday
it: Giovedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Use Fading
it: Usa dissolvenza

en: Submit tracks using Audioscrobbler
it: Invia le tracce utilizzando Audioscrobbler

en: Username:
it: Nome Utente:

en: Always on top
it: Sempre in alto

en: Relay Port:
it: Porta di inoltro:

en: Displays the current album cover on the desktop
it: Mostra la copertina dell'album corrente sul desktop
