exaile - en to nb translation catalogue (354 entries)

en: Automatic
nb: Automatisk

en: Failed to migrate from 0.2.14
nb: Mislyktes i å migrere fra 0.2.14

en: Playback options
nb: Avspillingsalternativer

en: Play the next track
nb: Spill neste spor

en: Play the previous track
nb: Spill forrige spor

en: Stop playback
nb: Stopp avspilling

en: Play
nb: Spill

en: Stop playback after current track
nb: Stopp avspilling etter gjeldende spor

en: Track options
nb: Spor alternativer

en: Query player
nb: Spør spiller

en: Show a popup of the currently playing track
nb: Vis spillende spor i et sprettoppvindu

en: Print the title of current track
nb: Skriv tittelen på gjeldende spor

en: Print the album of current track
nb: Skriv albumet fra gjeldende spor

en: Print the artist of current track
nb: Skriv artist fra gjeldende spor

en: Print the length of current track
nb: Skriv lengden på gjeldenende spor

en: Set rating for current song
nb: Gi vurdering til spillende sang

en: Get rating for current song
nb: Hent vurdering av spillende sang

en: Increases the volume by VOL%
nb: Øker volumet med VOL%

en: Decreases the volume by VOL%
nb: Senker volumet med VOL%

en: Print the current volume percentage
nb: Skriv ut nåværende volumprosent

en: Other options
nb: Andre alternativer

en: Start new instance
nb: Start ny instans

en: Start in safe mode - sometimes useful when you're running into problems
nb: Start i sikkermodus - kan være nyttig når du støter på problemer

en: Force import of old data from 0.2.x. Overwrites current data.
nb: Overstyr importering av gamle data fra 0.2.x. Overskriver gjeldende data

en: Do not import old data from 0.2.x.
nb: Ikke importer gamle data fra 0.2.x

note: development and debug options
en: Development/Debug options
nb: Utvikling/feilsøking alternativer

note: development and debug options
en: Set data directory
nb: Sett datakatalog

en: Show debugging output
nb: Vis feilsøkingsresultater

en: Enable debugging of xl.event. Generates LOTS of output
nb: Aktiver avlusing av xl.event. Genererer MYE utdata

en: Filter event debug output
nb: Filtrer avlusingshendelse for utdata

en: Reduce level of output
nb: Reduser utdatanivået

en: Disable D-Bus support
nb: Deaktiver D-Bus-støtte

en: Disable HAL support.
nb: Deaktiver HAL-støtte.

note: entire playlist
en: Entire Library
nb: Hele Biblioteket

en: Random %d
nb: Tilfeldig %d

en: Rating > %d
nb: Vurdering > %d

en: Exaile is not yet finished loading. Perhaps you should listen for the exaile_loaded signal?
nb: Exaile er ikke ferdig med å laste. Kanskje du burde se etter exaile_loaded signalet?

en: You did not specify a location to save the db
nb: Du har ikke spesifisert plassering for å lagre db

en: order must be a list or tuple
nb: Rekkefølge må være en liste eller tuple

en: Free Lossless Audio Codec (FLAC) is an open source codec that compresses but does not degrade audio quality.
nb: Free Lossless Audio Codec (FLAC) er en åpen kildekode kodek som komprimerer uten å degraderer lydkvaliteten

en: A very fast Free lossless audio format with good compression.
nb: Et veldig raskt Fritt tapsfritt lydformat med god kompresjon.

en:   New song, fetching cover.
nb:   Ny sang, henter omslag.

en: Device class does not support transfer.
nb: Enhetsklassen støtter ikke overføring.

en: Settings version is newer than current.
nb: Innstillingsversjon er nyere enn eksisterende.

en: We don't know how to store that kind of setting:
nb: Vi vet ikke hvordan vi skal lagre den type innstilling:

en: An Unknown type of setting was found!
nb: En ukjent type innstilling ble funnet!

en: Plugin archive is not in the correct format
nb: Arkivet for tillegg er ikke i riktig format

en: A plugin with the name "%s" is already installed
nb: Et tillegg med samme navn "%s" er allerede installert

en: Plugin archive contains an unsafe path
nb: Plugginn arkiv inneholder en usikker bane

note: TRANSLATORS : this replaces the title of a track when it's not known
en: Unknown
nb: Ukjent

en: Playlist %d
nb: Spilleliste %d

en: Not playing.
nb: Spiller ikke.

en: status: %(status)s, title: %(title)s, artist: %(artist)s, album: %(album)s, length: %(length)s, position: %(progress)s%% [%(position)s]
nb: status: %(status)s, tittel: %(title)s, artist: %(artist)s, album: %(album)s, lengde: %(length)s, posisjon: %(progress)s%% [%(position)s]

en: You did not specify a location to load the db from
nb: Du har ikke spesifisert hvor db skal hentes fra

en: Not Playing
nb: Spiller ikke

en: Close tab
nb: Lukk fane

en: New playlist title:
nb: Ny spillelistetittel:

en: Rename Playlist
nb: Endre navn på Spilleliste

en: Custom playlist name:
nb: Egendefinert spillelistenavn:

en: Save As...
nb: Lagre Som...

en: Buffering: 100%...
nb: Buffer: 100%

en: Stopped
nb: Stoppet

en: Exaile Music Player
    Not playing
nb: Exaile Musikkavspiller

note: TRANSLATORS: Window title
en: %(title)s (by %(artist)s)
nb: %(title)s (av %(artist)s)

note: TRANSLATORS: Part of the sentence: "(title) by (artist) from (album)"
en: by %s
nb: av %s

note: TRANSLATORS: Part of the sentence: "(title) by (artist) from (album)"
en: from %s
nb: fra %s

en: Playing %s
nb: Spiller %s

en: Toggle Queue
nb: Endre kø

en: New Playlist
nb: Ny Spilleliste

en: Add to custom playlist
nb: Legg til i egendefinert spilleliste

en: Remove
nb: Fjern

en: Properties
nb: Egenskaper

en: Playlist
nb: Spilleliste

en: _New Playlist
nb: _Ny spilleliste

en: _Rename Playlist
nb: _Omdøpe Spilleliste

en: _Save As Custom Playlist
nb: Lagre _Som Egendefinert Spilleliste

en: _Save Changes To Playlist
nb: _Lagre endringer til Spillelisten

en: _Save As...
nb: Lagre _Som...

en: C_lear All Tracks
nb: F_jern alle spor

en: _Close Playlist
nb: _Lukk Spilleliste

en: Append to Current
nb: Føy til nåverende

en: Queue Items
nb: Køliste

en: Delete track
nb: Slett spor

en: New Station
nb: Ny Stasjon

en: New Smart Playlist
nb: Ny Smart Spilleliste

en: Open
nb: Åpne

en: Rename
nb: Endre navn

en: Edit
nb: Rediger

en: Export
nb: Eksporter

en: Delete Playlist
nb: Slett Spilleliste

en: Export as...
nb: Eksporter som...

en: M3U Playlist
nb: M3U-Spilleliste

en: PLS Playlist
nb: PLS-Spilleliste

en: ASX Playlist
nb: ASX-Spilleliste

en: XSPF Playlist
nb: XSPF-Spilleliste

en: Are you sure you want to permanently delete the selected playlist?
nb: Er du sikker på at du vil slette valgte spilleliste permanent?

en: Enter the new name you want for your playlist
nb: Oppgi det nye navnet du ønsker for spillelisten din

en: %d covers to fetch
nb: %d omslag å hente

en: Show Cover
nb: Vis Omslag

en: Fetch Cover
nb: Hent Omslag

en: Remove Cover
nb: Fjern Omslag

en: Enter the search text
nb: Oppgi søketeksten

en: No covers found
nb: Fant ingen omslag

en: No track
nb: Ikke noe spor

en: Export current playlist...
nb: Eksporter nåværende spilleliste...

en: Invalid file extension, file not saved
nb: Ugyldig filendelse, fil ikke lagret

en: Enter the URL to open
nb: Oppgi URL-en som skal åpnes

en: Open URL
nb: Åpne URL

en: Choose a file to open
nb: Velg en fil som skal åpnes

en: Supported Files
nb: Støttede Filer

en: Music Files
nb: Musikkfiler

en: Playlist Files
nb: Spillelistefiler

en: All Files
nb: Alle Filer

en: Scanning collection...
nb: Skanner samlingen...

en: Scanning %s...
nb: Søker %s...

en: %(playlist_count)d showing, %(collection_count)d in collection
nb: %(playlist_count)d viser, %(collection_count)d i samling

en: (%d queued)
nb: (%d i kø)

en: Rating:
nb: Vurdering:

en: File Type
nb: Filtype

en: Extension
nb: Utvidelse

en: Icon
nb: Ikon

en: Device
nb: Enhet

en: Add a directory
nb: Legg til en katalog

note: our added path is a subdir of an existing path
en: Path is already in your collection, or is a subdirectory of another path in your collection
nb: Mål er allerede i samlingen din, eller er en undermappe allerede i samlingen.

en: Title
nb: Tittel

en: Composer
nb: Komponist

en: Length
nb: Lengde

en: Disc
nb: Plate

en: Rating
nb: Vurdering

en: Date
nb: Dato

en: Genre
nb: Sjanger

note: (_('Date Added'), [ TRANSLATORS: Example: track has been added in the last 2 days (_('in the last'), (SpinDateField, lambda x, i: day_calc(x, i, 'time_added'))), TRANSLATORS: Example: track has not been added in the last 5 hours (_('not in the last'), (SpinDateField, lambda x, i: day_calc(x, i, 'tim
en: Location
nb: Plassering

note: TRANSLATORS: Filename column in the file browser
en: Filename
nb: Filnavn

en: Playcount
nb: Ganger spilt

en: Last played
nb: Sist spilt

en: Never
nb: Aldri

en: Today
nb: I dag

en: Yesterday
nb: I går

en: Track Number
nb: Spornummer

en: Disc Number
nb: Platenummer

en: Name:
nb: Navn:

en: Match any of the criteria
nb: Oppfyll ett av disse kriteriene

en: Randomize results
nb: Tilfeldiggjør resultater

en: Limit to:
nb: Avgrens til:

en:  songs
nb:  sanger

en: Close %s
nb: Lukk %s

en: <b>Save changes to %s before closing?</b>
nb: <b>Lagre endringer i %s før lukking?</b>

en: Your changes will be lost if you don't save them
nb: Endringene dine vil gå tapt hvis du ikke lagrer dem

en: Close Without Saving
nb: Lukk uten å Lagre

en: seconds
nb: sekunder

note: TRANSLATORS: Logical AND used for smart playlists
en: and
nb: og

en: days
nb: dager

en: minutes
nb: minutter

en: hours
nb: timer

en: weeks
nb: uker

note: TRANSLATORS: True if haystack is equal to needle
en: is
nb: er

note: TRANSLATORS: True if haystack is not equal to needle
en: is not
nb: er ikke

note: TRANSLATORS: True if haystack contains needle
en: contains
nb: inneholder

note: TRANSLATORS: True if haystack does not contain needle
en: does not contain
nb: inneholder ikke

en: greater than
nb: større enn

en: less than
nb: mindre enn

note: TRANSLATORS: Example: rating >= 5
en: at least
nb: minst

note: TRANSLATORS: Example: rating <= 3
en: at most
nb: høyst

en: Plays
nb: Spiller

en: Year
nb: År

note: TRANSLATORS: Example: year < 1999
en: before
nb: før

note: TRANSLATORS: Example: year > 2002
en: after
nb: etter

note: TRANSLATORS: Example: 1980 <= year <= 1987
en: between
nb: mellom

note: name is already in use
en: The playlist name you entered is already in use.
nb: Spillelistenavnet du oppgav er allerede i bruk.

en: New custom playlist name:
nb: Navn på ny egendefinert spilleliste:

en: Add To New Playlist...
nb: Legg Til Ny Spilleliste...

en: You did not enter a name for your playlist
nb: Du oppgav ikke noe navn for spillelisten din

en: Smart Playlists
nb: Smarte spillelister

en: Custom Playlists
nb: Egne spillelister

en: Add Smart Playlist
nb: Ny smart spilleliste

en: Edit Smart Playlist
nb: Rediger smart spilleliste

en: Loading streams...
nb: Laster inn strømmer...

en: Idle.
nb: Inaktiv.

en: Add Radio Station
nb: Legg til Radiostasjon

en: URL:
nb: STI:

en: Saved Stations
nb: Lagrede stasjoner

en: Radio Streams
nb: Radiostrømmer

en: Refresh
nb: Oppdater

en: Enter the name you want for your new playlist
nb: Oppgi navnet du ønsker for den nye spillelisten din.

note: TRANSLATORS: Filesize column in the file browser
en: Size
nb: Størrelse

en: This will permanantly delete the selected tracks from your disk, are you sure you wish to continue?
nb: Dette vil slette de valgte sporene permanent fra disken din, er du sikker på at du vil fortsette?

en: Various Artists
nb: Diverse artister

en: Transferring to %s...
nb: Overfører til %s...

en: Covers
nb: Omslag

en: Appearance
nb: Utseende

en: Playback
nb: Avspilling

en: Preferences
nb: Innstillinger

en: Plugins
nb: Programtillegg

en: Playlists
nb: Spillelister

en: Plugin
nb: Tillegg

en: Version
nb: Versjon

en: Enabled
nb: Aktivert

en: Plugin Archives
nb: Programtillegg arkiv

en: Could not enable plugin: %s
nb: Kunne ikke aktivere programtillegg: %s

en: Could not disable plugin: %s
nb: Kunne ikke deaktivere programtillegg: %s

en: Add item
nb: Legg til element

en: Remove item
nb: Fjern element

en: Move selected item up
nb: Flytt valgt element opp

en: Move selected item down
nb: Flytt valgt element ned

en: Shortcut
nb: Snarvei

en: Exaile Music Player
nb: Exaile Musikkavspiller

en: Shuffle playback order
nb: Stokk om avspillingsrekkefølgen

en: Repeat playlist
nb: Gjenta spilleliste

en: Dynamically add similar tracks
nb: Legg til lignende spor dynamisk

en: Remove current track from playlist
nb: Fjern spillende spor fra spillelisten

en: Add device
nb: Legg til enhet

en: Detected devices:
nb: Oppdagete enheter:

en: Device Manager
nb: Enhetsbehandler

en: Type of device:
nb: Enhets type:

en: Collection
nb: Samling

en: Cover Finder
nb: Omslagsfinner

en: New Search
nb: Nytt Søk

en: Date:
nb: Dato:

en: Details
nb: Detaljer

en: File Size:
nb: Filstørrelse:

en: Genre:
nb: Sjanger:

en: Length:
nb: Lengde:

en: Play Count:
nb: Avspillingsteller:

en: Title:
nb: Tittel:

en: Track Number:
nb: Spor Nummer:

en: Track Properties
nb: Spor Egenskaper

en: About Exaile
nb: Om Exaile

en: Bottom
nb: Nederst

en: Jump to current song on track change
nb: Hopp til gjeldene sang ved sporbytte

en: Left
nb: Venstre

en: Right
nb: Høyre

en: Show splash screen on startup
nb: Vis oppstartsskjermbilde ved oppstart

en: Show tray icon
nb: Vis systemkurvikon

en: Top
nb: Øverst

en: Use alpha transparency (if supported)
nb: Bruk alfagjennomsiktighet (hvis det støttes)

en: Add Station
nb: Legg til stasjon

en: Cover Manager
nb: Omslagsbehandler

en: _Close
nb: _Lukk

en: <b>Move the On Screen Display window to the location you want it to appear</b>
nb: <b>Flytt skjermvinduet til hvor du vil det skal vises.</b>

en: Background Color:
nb: Bakgrunnsfarge:

en: Display OSD when hovering over tray icon
nb: Vis informasjon når musen er over systemkurv-ikonet

en: Opacity Level:
nb: Opasitetsnivå:

en: Show OSD on track change
nb: Vis OSD ved sporbytte

en: Text Color
nb: Tekstfarge

en: Text Font:
nb: Skrifttype:

en: Window Height:
nb: Vindushøyde:

en: Window Width:
nb: Vindusbredde:

en: Close this dialog
nb: Lukk denne dialogen

en: Queue Manager
nb: Købehandler

en: Remove All
nb: Fjern alle

en: Playback engine (requires restart):
nb: Avspillingsmotor (krever omstart):

en: Resume playback on start
nb: Fortsett avspilling ved start

en: <b>No Plugin Selected</b>
nb: <b>Ingen tillegg er valgt</b>

en: Authors:
nb: Forfattere:

en: Available Plugins
nb: Tilgjengelige tillegg

en: Description:
nb: Beskrivelse:

en: Install
nb: Installér

en: Install Updates
nb: Installér oppdateringer

en: Install a third party plugin from a file
nb: Installer tredjeparts programtillegg fra fil

en: Install plugin file
nb: Installer programtilleggsfil

en: Installed Plugins
nb: Installerte tilleggsmoduler

en: Updates
nb: Oppdateringer

en: Version:
nb: Versjon:

en: 0/0 tracks
nb: 0/0 spor

en: C_overs
nb: _Omslag

en: Clear Playlist
nb: Tøm Spilleliste

en: Click to view Queue
nb: Klikk for å vise Kø

en: Next Track
nb: Neste Spor

en: Open _URL
nb: Åpne _URL

en: Page 1
nb: Side 1

en: Previous Track
nb: Forrige Spor

en: Randomize the order of the current playlist
nb: Stokk om på rekkefølgen i gjeldende spilleliste

en: Search:
nb: Søk:

en: Start/Pause Playback
nb: Start/Pause Avspilling

en: Track _properties
nb: Spor_Egenskaper

en: _Collection
nb: _Samling

en: _Columns
nb: _Kolonner

en: _Edit
nb: _Rediger

en: _Export current playlist
nb: _Eksporter gjeldende spilleliste

en: _File
nb: _Fil

en: _Help
nb: _Hjelp

en: _Queue
nb: _Kø

en: _Randomize Playlist
nb: _Stokk om på Spilleliste

en: _Tools
nb: _Verktøy

en: _View
nb: _Visning

en: Collection Manager
nb: Samlingshåndterer

en: Append All Tracks to Playlist
nb: Legg alle spor til på Spillelisten

en: Import CD
nb: Importer CD

en: Open last playlists on startup
nb: Åpne siste spilleliste ved oppstart

en: <b>Collection is empty.</b>
nb: <b>Tom samling.</b>

en: Add Music
nb: Legg til Musikk

en: Artist - Year - Album
nb: Artist - År - Album

en: Genre - Album
nb: SJanger - Album

en: Genre - Artist
nb: Sjanger - Artist

en: Year - Album
nb: År - Album

en: Year - Artist
nb: År - Artist

en: Prompt for saving custom playlists on close
nb: Spør om endret spilleliste skal lagres ved lukking

en: (drag to reorder)
nb: (Dra for å bytte posisjon)

en: Files
nb: Filer

en: Home directory
nb: Hjemmekatalog

en: Up one directory
nb: Opp en katalog

en: Multi-Alarm Clock
nb: Multialarmklokke

en: Alarm Clock
nb: Alarmklokke

en: AudioScrobbler
nb: Audioscrobbler

en: Enable audioscrobbling
nb: Aktiver audioscrobbling

en: Importing CD...
nb: Importerer CD...

en: Track number
nb: Spornummer

en: Disc number
nb: Plate nummer

en: Play count
nb: Avspillingsteller

en: Bookmarks
nb: Bokmerker

en: Delete bookmark
nb: Slett bokmerke

en: Clear bookmarks
nb: Fjern bokmerkene

en: by %(artist)s
nb: av %(artist)s

en: from %(album)s
nb: fra %(album)s

en: Searching for mood...
nb: Søker etter stemning...

en: Mood found.
nb: Stemning funnet.

en: Delete
nb: Slett

en: Loading %s...
nb: Laster %s...

en: Search Results
nb: Søkeresultater

en: Search
nb: Søk

en: Stop Playback
nb: Stopp Avspilling

en: Previous
nb: Forrige

en: Stop
nb: Stopp

en: Next
nb: Neste

en: Volume
nb: Volum

en: Restore
nb: Gjenopprett

en: Start Playback
nb: Start Avspilling

en: Continue Playback
nb: Fortsett Avspilling

en: Pause Playback
nb: Pause Avspilling

en: Alarm Days:
nb: Alarm Dager:

en: Friday
nb: Fredag

en: Maximum Volume:
nb: Maksimalt Volum:

en: Minimum Volume:
nb: Minimalt Volum:

en: Monday
nb: Mandag

en: Name - Time
nb: Navn - Tid

en: Restart Playlist
nb: Start Spilleliste på nytt

en: Saturday
nb: Lørdag

en: Sunday
nb: Søndag

en: Thursday
nb: Torsdag

en: Tuesday
nb: Tirsdag

en: Wednesday
nb: Onsdag

en: Use Fading
nb: Bruk overganger

en: Password:
nb: Passord:

en: Username:
nb: Brukernavn:

en: <b>Icons</b>
nb: <b>Ikoner</b>

en: Summary:
nb: Sammendrag:

en: Both artist and album
nb: Både artist og album

en: Only album
nb: Kun album

en: Only artist
nb: Kun artist

en: Summary
nb: Sammendrag

en: Always on top
nb: Alltid øverst

en: Show on all desktops
nb: Vis på alle skrivebord

en: Relay Port:
nb: Relé port:

en: Librivox
nb: LibriVox
