exaile - en to bs translation catalogue (228 entries)

en: Automatic
bs: Automatski

en: Stop playback
bs: Zaustavi reprodukciju

en: Play
bs: Sviraj

en: Volume options
bs: Opcije jačine

en: Other options
bs: Ostale opcije

en: Do not import old data from 0.2.x.
bs: Nemoj uvesti stare podatke iz 0.2.x.

en: Reduce level of output
bs: Smanji nivo izlaza

note: entire playlist
en: Entire Library
bs: Cijela Biblioteka

en: You did not specify a location to save the db
bs: Niste specificirali lokaciju za spremanje db

en: An Unknown type of setting was found!
bs: Nepoznata vrsta postavki je pronađena!

note: TRANSLATORS : this replaces the title of a track when it's not known
en: Unknown
bs: Nepoznat

en: Not Playing
bs: Ne Svira

en: Rename Playlist
bs: Preimenuj Listu Pjesama

en: Save As...
bs: Spremi Kao...

en: Stopped
bs: Zaustavljen

note: TRANSLATORS: Part of the sentence: "(title) by (artist) from (album)"
en: from %s
bs: od %s

en: In pause: %s
bs: U pauzi: %s

en: Remove
bs: Ukloni

en: Properties
bs: Svojstva

en: Playlist
bs: Lista pjesama

en: _New Playlist
bs: _Nova Lista pjesama

en: _Rename Playlist
bs: _Preimenuj Listu pjesama

en: _Save As...
bs: _Spremi Kao...

en: _Close Playlist
bs: _Zatvori Listu pjesama

en: New Station
bs: Nova Stanica

en: Open
bs: Otvori

en: Rename
bs: Preimenuj

en: Edit
bs: Uredi

en: Export
bs: Izvezi

en: Delete Playlist
bs: Obriši Listu pjesama

en: Export as...
bs: Izvezi kao...

en: M3U Playlist
bs: M3U Lista pjesama

en: PLS Playlist
bs: PLS Lista pjesama

en: ASX Playlist
bs: ASX Lista pjesama

en: XSPF Playlist
bs: XSPF Lista pjesama

en: Start
bs: Početak

en: Show Cover
bs: Pokaži Omot

en: Remove Cover
bs: Ukloni Omot

en: Enter the search text
bs: Unesi tekst pretrage

en: Open URL
bs: Otvori URL

en: Choose a file to open
bs: Izaberi datoteku za otvoriti

en: Supported Files
bs: Podržane Datoteke

en: Music Files
bs: Muzičke Datoteke

en: All Files
bs: Sve Datoteke

en: Rating:
bs: Ocjena:

en: File Type
bs: Vrsta Datoteke

en: Icon
bs: Ikona

en: Device
bs: Uređaj

en: Title
bs: Naslov

en: Artist
bs: Izvođač

en: Composer
bs: Kompozitor

en: Length
bs: Dužina

en: Disc
bs: Disk

en: Rating
bs: Ocjena

en: Date
bs: Datum

en: Genre
bs: Žanr

note: (_('Date Added'), [ TRANSLATORS: Example: track has been added in the last 2 days (_('in the last'), (SpinDateField, lambda x, i: day_calc(x, i, 'time_added'))), TRANSLATORS: Example: track has not been added in the last 5 hours (_('not in the last'), (SpinDateField, lambda x, i: day_calc(x, i, 'tim
en: Location
bs: Lokacija

note: TRANSLATORS: Filename column in the file browser
en: Filename
bs: Ime datoteke

en: Never
bs: Nikad

en: Today
bs: Danas

en: Yesterday
bs: Jučer

en: Track Number
bs: Broj Pjesme

en: Disc Number
bs: Broj Diska

en: Name:
bs: Ime:

en: Limit to:
bs: Ograniči na:

en:  songs
bs:  pjesme

en: Close %s
bs: Zatvori %s

en: seconds
bs: sekundi

note: TRANSLATORS: Logical AND used for smart playlists
en: and
bs: i

en: days
bs: dana

en: minutes
bs: minuta

en: hours
bs: sati

en: weeks
bs: sedmica

note: TRANSLATORS: True if haystack is equal to needle
en: is
bs: je

note: TRANSLATORS: True if haystack is not equal to needle
en: is not
bs: nije

note: TRANSLATORS: True if haystack contains needle
en: contains
bs: sadrži

note: TRANSLATORS: True if haystack does not contain needle
en: does not contain
bs: ne sadrži

en: greater than
bs: veće od

en: less than
bs: manje od

note: TRANSLATORS: Example: rating >= 5
en: at least
bs: najmanje

note: TRANSLATORS: Example: rating <= 3
en: at most
bs: najviše

en: Year
bs: Godina

note: TRANSLATORS: Example: year < 1999
en: before
bs: prije

note: TRANSLATORS: Example: year > 2002
en: after
bs: poslije

note: TRANSLATORS: Example: 1980 <= year <= 1987
en: between
bs: između

en: Add Radio Station
bs: Dodaj Radio STanicu

en: Refresh
bs: Osvježi

note: TRANSLATORS: Filesize column in the file browser
en: Size
bs: Veličina

en: Various Artists
bs: Razni Izvođači

en: Transferring to %s...
bs: Prenošenje na %s...

en: Covers
bs: Omoti

en: Appearance
bs: Izgled

en: Playback
bs: Reprodukcija

en: Preferences
bs: Postavke

en: Plugins
bs: Priključci

en: Playlists
bs: Liste pjesama

en: Plugin
bs: Priključak

en: Version
bs: Verzija

en: Enabled
bs: Omogućeno

en: Choose a plugin
bs: Izaberi priključak

en: Action
bs: Akcija

en: Shortcut
bs: Prečica

en: Add device
bs: Dodaj uređaj

en: Detected devices:
bs: Otkriveni uređaji:

en: Type of device:
bs: Vrsta uređaja:

en: Collection
bs: Kolekcija

en: New Search
bs: Nova Pretraga

en: Artist:
bs: Izvođač:

en: Basic
bs: Osnovno

en: Date:
bs: Datum:

en: Details
bs: Detalji

en: File Size:
bs: Veličina Datoteke:

en: Genre:
bs: Žanr:

en: Length:
bs: Dužina:

en: Location:
bs: Lokacija:

en: Title:
bs: Naslov:

en: Track Number:
bs: Broj Pjesme:

en: About Exaile
bs: O Exaile

en: Bottom
bs: Dno

en: Left
bs: Lijevo

en: Right
bs: Desno

en: Top
bs: Vrh

en: Popup
bs: Pop-up

en: Add Station
bs: Dodaj Stanicu

en: _Close
bs: _Zatvori

en: Background Color:
bs: Boja Pozadine:

en: Opacity Level:
bs: Nivo Prozirnosti:

en: Text Color
bs: Boja Teksta

en: Window Height:
bs: Visina Prozora:

en: Window Width:
bs: Širina Prozora:

en: Close this dialog
bs: Zatvori ovaj dijalog

en: Remove All
bs: Ukloni Sve

en: Normal
bs: Normalno

en: <b>No Plugin Selected</b>
bs: <b>Nema Izabranih Priključaka</b>

en: Authors:
bs: Autori:

en: Available Plugins
bs: Dostupni Priključci

en: Description:
bs: Opis:

en: Install
bs: Instaliraj

en: Install Updates
bs: Instaliraj Dopune

en: Install plugin file
bs: Instaliraj datoteku priključka

en: Installed Plugins
bs: Instalirani Priključci

en: Updates
bs: Dopune

en: Version:
bs: Verzija:

en: C_overs
bs: O_moti

en: Next Track
bs: Slijedeća Pjesma

en: Open _URL
bs: Otvori _URL

en: Page 1
bs: 1. stranica

en: Previous Track
bs: Prethodna Pjesma

en: Search:
bs: Traži:

en: _Collection
bs: _Kolekcija

en: _Columns
bs: _Stupci

en: _Edit
bs: _Uredi

en: _Export current playlist
bs: _Izvezi trenutnu listu pjesama

en: _File
bs: _Datoteka

en: _Help
bs: _Pomoć

en: _Tools
bs: _Alati

en: _View
bs: _Pogled

en: Import CD
bs: Uvezi CD

en: <b>Collection is empty.</b>
bs: <b>Kolekcija je prazna.</b>

en: Add Music
bs: Dodaj Muziku

en: Artist - Year - Album
bs: Izvođač - Godina - Album

en: Genre - Album
bs: Žanr - Album

en: Genre - Artist
bs: Žanr - Izvođač

en: Year - Album
bs: Godina - Album

en: Year - Artist
bs: Godina - Izvođač

en: Files
bs: Datoteke

en: Home directory
bs: Glavni direktorij

en: Alarm Clock
bs: Budilnik

en: Audio Disc
bs: Audio Disk

en: Track number
bs: Broj pjesme

en: Disc number
bs: Broj diska

en: Bookmarks
bs: Zabilješke

en: Amazon Covers
bs: Amazon Omoti

en: Delete
bs: Obriši

en: Loading %s...
bs: Učitavanje %s...

en: Search Results
bs: Rezultati Pretrage

en: Search
bs: Pretraga

en: Notify
bs: Obavijesti

en: Stop Playback
bs: Zaustavi Reprodukciju

en: Available controls
bs: Dostupne kontrole

en: Selected controls
bs: Izabrane kontrole

en: Previous
bs: Prethodni

en: Stop
bs: Zaustavi

en: Next
bs: Slijedeći

en: Volume
bs: Glasnoća

en: Restore
bs: Obnovi

en: Start Playback
bs: Započni Reprodukciju

en: Pause Playback
bs: Pauziraj Reprodukciju

en:  &
bs:  i

en: Context
bs: Kontekst

en: Alarm Name:
bs: Naziv Alarma:

en: Alarm Time:
bs: Vrijeme Alarma:

en: Friday
bs: Petak

en: Maximum Volume:
bs: Maksimalna Glasnoća:

en: Minimum Volume:
bs: Minimalna Glasnoća:

en: Monday
bs: Ponedjeljak

en: Name - Time
bs: Naziv - Vrijeme

en: Saturday
bs: Subota

en: Sunday
bs: Nedjelja

en: Thursday
bs: Četvrtak

en: Tuesday
bs: Utorak

en: Wednesday
bs: Srijeda

en: Password:
bs: Lozinka:

en: Username:
bs: Korisničko ime:

en: Import format:
bs: Uvezi format:

en: <b>Content</b>
bs: <b>Sadržaj</b>

en: <b>Display</b>
bs: <b>Prikaz</b>

en: <b>Icons</b>
bs: <b>Ikone</b>

en: Use Album Covers As Icons
bs: Upotrijebi Omote Albuma Kao Ikone

en: Bottom left
bs: Dole lijevo

en: Bottom right
bs: Dole desno

en: Size:
bs: Veličina:

en: Top left
bs: Gore lijevo

en: Top right
bs: Gore desno

en: pixels
bs: pikseli

en: Base color
bs: Osnovna boja

en: Base color:
bs: Osnovna boja:

en: Both artist and album
bs: I izvođač i album

en: Only album
bs: Samo album

en: Only artist
bs: Samo izvođač

en: Always on top
bs: Uvijek na vrhu

en: Display window decorations
bs: Pokaži dekoraciju prozora

en: Save Location:
bs: Spremi Lokaciju:

en: Current Song
bs: Trenutna Pjesma

en: CD Playback
bs: CD Reprodukcija

en: Last.fm Covers
bs: Last.fm Omoti

en: Hello World
bs: Zdravo Svijete

en: Contextual Info
bs: Kontekstualna Informacija
