deja-dup - en to io translation catalogue (20 entries)

note: Translators: "Backup" is a noun
en: Backup
io: Sekurkopiuro

note: Translators: The name is a play on the French phrase "déjà vu" meaning "already seen", but with the "vu" replaced with "dup".  "Dup" in this context is itself a reference to both the underlying command line tool "duplicity" and the act of duplicating data for backup.  As a whole, the phrase "Déjà Du
en: Déjà Dup Backup Tool
io: Déjà Dup Sekurkopilo

note: Translators: this is the home folder and %s is the user's username
en: Home (%s)
io: Hemo (%s)

note: Translators: this is the home folder
en: Home
io: Hemo

note: Translators: this is the trash folder
en: Trash
io: Eskombreyo

[ctx: back up is verb]
en: Back Up
io: Sekurkopiez

[ctx: back up is verb]
en: _Back Up
io: _Sekurkopiez

en: Restore
io: Restaurez

en: _Restore
io: _Restaurez

en: _Date
io: _Dato

en: _Restore…
io: _Restaurez…

en: Today
io: Cadie

en: Yesterday
io: Hiere

en: Tomorrow
io: Morge

note: Translators: This is used in phrases like "Most recent backup: None"
en: None
io: Nula

en: _Add
io: _Adjuntez

en: Add
io: Adjuntez

en: _Remove
io: _Forigez

en: Remove
io: Forigez

en: Could not display %s
io: Ne povis montrar %s
