nuvola-player - en to tr translation catalogue (123 entries)

note: / Nuvola Player client error message; %s will be replaced by a message
en: Unable to connect to application interface: %s
tr: Uygulama arayüzüne bağlanılamadı: &s

note: / Nuvola Player client error message; %s will be replaced by a message
en: Unable to connect to player interface: %s
tr: Oynatıcı arayüzüne bağlanılamadı: &s

note: / Nuvola Player client error message
en: Wrong number of arguments.
tr: Geçersiz sayıda argüman verildi.

note: / Nuvola Player client, output of 'status' command; %s will be replaced by a song name
en: Song: %s
tr: Şarkı: %s

note: / Nuvola Player client, output of 'status' command; %s will be replaced by an artist name
en: Artist: %s
tr: Sanatçı: %s

note: / Nuvola Player client, output of 'status' command; %s will be replaced by an album name
en: Album: %s
tr: Albüm: %s

note: / Nuvola Player client, error message, %s = argument name
en: Wrong argument: %s
tr: Geçersiz argüman: %s

note: / Shown if unsupported command line argument is used
en: Error: Option parsing failed:
tr: Hata: Seçenek yorumlama başarısız:

note: / Menu Application
en: _Application
tr: _Uygulama

note: / Switch service action (show in menus)
en: _Switch Service
tr: _Sağlayıcı Değiştir

note: / tooltip of switch service action
en: Switch service
tr: Hizmet değiştir

note: / Menu Go
en: _Go
tr: _Git

note: / Menu Control
en: _Control
tr: _Yönetim

note: / Menu View
en: _View
tr: _Görünüm

note: / Remove cookies action (shown in Preferences dialog, tab Advanced)
en: Remove cookies
tr: Çerezleri sil

note: / Purge cache action (shown in Preferences dialog, tab Advanced) / Action label
en: Remove files from cache
tr: Dosyaları önbellekten sil

note: / Reset state of user interface action (shown in Preferences dialog, tab Advanced)
en: Reset state of user interface
tr: Kullanıcı arayüzü durumunu sıfırla

note: / Purge settings action (shown in Preferences dialog, tab Advanced)
en: Reset settings
tr: Ayarları sıfırla

note: / Service settings action
en: Service settings
tr: Sağlayıcı ayarları

note: / Extensions settings action
en: Extensions settings
tr: Eklenti ayarları

note: / Menu Help
en: _Help
tr: _Yardım

note: / Support action (shown in menu)
en: Get help online
tr: Çevrimiçi yardım al

note: / Release notes action (shown in menu)
en: Release notes
tr: Sürüm bilgileri

note: // Title in information dialog when default settings were restored / Title in information dialog when default settings were restored
en: Default settings were restored.
tr: Varsayılan ayarlar geri yüklendi.

note: / Request to restart application
en: Please restart application to finish the process.
tr: İşlemi tamamlamak için lütfen uygulamayı yeniden başlatın.

note: / Operation in progress
en: Operation is in progress. Please wait.
tr: İşlem sürdürülüyor. Lütfen bekleyin.

note: / Title in information dialog
en: Cache has been purged.
tr: Önbellek temizlendi.

note: / Title of service selector window
en: Select service
tr: Sağlayıcı seçin

note: / Action label
en: Play
tr: Oynat

note: / Action label
en: Pause
tr: Duraklat

note: / Action tooltip
en: Toggle play/pause
tr: Oynat/duraklat

note: / Action label
en: Previous song
tr: Önceki şarkı

note: / Action tooltip
en: Skip to previous song
tr: Önceki şarkı

note: / Action label
en: Next song
tr: Sonraki şarkı

note: / Action tooltip
en: Skip to next song
tr: Sonraki şarkı

note: / Short label for command 'thumb up' or 'like this song' (see Google Music buttons)
en: Thumbs Up
tr: Olumlu oy

note: / Short label for command 'thumb down' or 'dislike this song' (see Google Music buttons)
en: Thumbs Down
tr: Olumsuz oy

note: / Short label for command 'add this song to favorites'
en: Favorite
tr: Favori

note: / Name of a plugin providing developer's bar
en: Developer's bar
tr: Geliştirici çubuğu

note: / Name of a plugin providing integration with dockmanager
en: Dock Manager
tr: Rıhtım Yöneticisi

en: Scrobbling to Last.fm is enabled.
tr: Last.fm'e skroplama etkinleştirildi.

en: Unauthorize
tr: Yetkiyi Kaldır

en: Complete authorization
tr: Yetkilendirmeyi tamamla

en: Error occurred. Try again.
tr: Hatâ oluştu. Yeniden deneyin.

en: Authorize
tr: Yetkilendir

note: / Name of a plugin providing scrobbling to Last.fm
en: Last.fm scrobbling
tr: Last.fm skroplama

note: / Name of a plugin providing lyrics fetching
en: Lyrics fetching
tr: Şarkısözü Bulucu

note: / Label for toggle sidebar action
en: Show sidebar
tr: Kenar çubuğunu göster

en: Song lyrics
tr: Şarkısözleri

en: No lyrics has been found.
tr: Şarkısözü bulunamadı.

en: Fetching lyrics ...
tr: Şarkısözleri alınıyor ...

note: / Name of a plugin providing integration with multimedia keys in GNOME
en: Media keys
tr: Ortam tuşları

note: / Settings dialog - tab General
en: Handle multimedia keys.
tr: Ortam tuşlarını yönet.

note: / Settings dialog - tab General
en: Use Pause (break) key to toggle play/pause
tr: Müziği oynatmak/duraklatmak için Pause/Break tuşunu kullan.

note: / Name of a plugin providing integration with multimedia keys in GNOME
en: Notifications
tr: Bildirimler

note: / Settings dialog - tab General
en: Notify also when window is active.
tr: Oynatıcı penceresi etkinken de bildirimleri görüntüle.

note: / Settings dialog - tab General
en: Enable resident notifications
tr: Yerleşik bildirimleri etkinleştir

note: / Shown in notification if both artist and album are unknown
en: by unknown artist
tr: bilinmeyen sanatçı

note: / Shown in notification if artist is unknown, %s will be replaced by album name
en: by unknown artist from %s
tr: %s kaynağından bilinmeyen sanatçı

note: / Shown in notification if album is unknown, %s will be replaced by artist name
en: by %s
tr: Şarkıcı: %s

note: / Shown in notification, %1$s will be replaced by artist name, %2$s will be replaced by album name
en: by %1$s from %2$s
tr: Şarkıcı: %1$s - Albüm: %2$s

note: / Name of a sample plugin
en: Sample plugin
tr: Örnek eklenti

en: Sample Plugin MenuItem
tr: Örnek Eklenti Öğesi

note: / Name of a plugin providing scrobbling to Last.fm
en: Tray Icon
tr: Sistem Çubuğu

note: / Name of a plugin providing scrobbling to Last.fm
en: Unity Quick List
tr: Unity Hızlı Listeler

note: / Shown in the About Nuvola Player dialog
en: Cloud music integration for your Linux desktop.
tr: Linux masaüstünüz için bulut müzik bütünleşmesi.

note: / header in extensions manager
en: Enabled
tr: Etkin

note: / header in extensions manager
en: Extension name
tr: Eklenti adı

note: / label for name of extension
en: Name
tr: Ad

note: / label for version of extension
en: Version
tr: Sürüm

note: / label for author of extension
en: Author
tr: Yazar

en: Extension settings
tr: Eklenti ayarları

note: / title of window
en: WebKit Inspector Window - Nuvola Player
tr: WebKit Denetleyici Penceresi - Nuvola Oynatıcı

note: / Tool bar item tooltip
en: Back to main page of the service
tr: Sağlayıcı anasayfasına dön

note: / Tool bar item tooltip
en: Reload current page
tr: Geçerli sayfayı yeniden yükle

note: / Tool bar item tooltip
en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya git

note: / Tool bar item tooltip
en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

note: / Label in the Format support dialog
en: Adobe Flash support
tr: Adobe Flash desteği

note: / tab name in format support dialog
en: Flash plugin
tr: Flash eklentisi

note: / Preferences dialog title
en: Preferences
tr: Tercihler

note: / Settings dialog, tab General
en: General
tr: Genel

note: / Settings dialog - tab General
en: Always
tr: Her zaman

note: / Settings dialog - tab General
en: Never
tr: Hiçbir Zaman

note: / Settings dialog - tab General
en: Enable keybindings with Space key.
tr: Boşluk tuşuyla tuş ilişkilendirmelerini etkinleştir.

note: / Settings dialog tab
en: Network
tr: Ağ

note: / Label in service-specific settings, %s will be replaced by service name
en: These preferences are specific for service %s.
tr: Bu tercihler %s sağlayıcısına özgüdür.

note: / Label in service-specific settings
en: Service %s does not have any extra preferences.
tr: %s sağlayıcısının ek tercih ayarları bulunmamaktadır.

note: / Label in service-specific settings
en: No service is currently loaded.
tr: Şu anda hiçbir sağlayıcı yüklü değil.

note: / Settings dialog tab
en: Service
tr: Sağlayıcı

note: / Settings dialog - tab Network
en: Some cloud music services don't work with automatic settings and may require manual SOCKS proxy settings. New proxy settings is applied after restart of Nuvola Player.
tr: Bâzı bulut müzik sağlayıcıları özişler ayarlarla çalışmazlar ve SOCKS vekil sunucu ayarlarının elle girilmesi gerekebilir. Yeni vekil sunucu ayarları, Nuvola Oynatıcı yeniden başlatıldıktan sonra uygulanır.

note: / Settings dialog - tab Network, shown if tsocks library was not detected
en: <b>Note:</b> <a href='%s'>TSOCKS library</a> was not detected. SOCKS proxy may not be supported.
tr: <b>Not:</b> <a href='%s'>TSOCKS kitaplığı</a> algılanmadı. SOCKS vekili desteklenemeyebilir.

note: / Settings dialog - tab Network
en: Use direct connection without a proxy server
tr: Vekil sunucu kullanmadan doğrudan bağlantı kullan

note: / Settings dialog - tab Network
en: Use system HTTP(S) proxy settings
tr: Sistem HTTP(S) vekil sunucu ayarlarını kullan

note: / Settings dialog - tab Network
en: Use manual proxy settings
tr: Vekil sunucuyu elle ayarla

en: Proxy Type
tr: Vekil Sunucu Tipi

note: / Settings dialog - tab Network
en: Proxy Server
tr: Vekil Sunucu

note: / Settings dialog - tab Network
en: Proxy Server Port
tr: Vekil sunucu bağlantı noktası

note: / Label of a tab in preferences window
en: Extensions
tr: Eklentiler

note: / Settings dialog tab
en: Advanced
tr: Gelişmiş

note: / Settings dialog, tab Advanced
en: Block unnecessary web plugins
tr: Gereksiz genelağ eklentilerini engelle

note: / Settings dialog, tab Advanced
en: Use cache for remote data
tr: Uzak veri için önbellek kullan

note: / Settings dialog, tab Advanced
en: Maximal data cache size (MB):
tr: En çok önbellek boyutu (MB):

note: / Label of cancel button
en: Cancel
tr: İptal

note: / Button on service selector screen
en: Use this service
tr: Bu sağlayıcıyı kullan

en: No description provided for this service.
tr: Bu hizmet için hiçbir açıklama bulunmuyor.

en: Open service integration package
tr: Sağlayıcı bütünleştirme paketini aç

en: You can follow Nuvola Player on <a href='%1$s'>Google+</a>, <a href='%2$s'>Facebook</a> or <a href='%3$s'>Twitter</a> to be informed about new or updated packages.
tr: Yeni ta da güncellenmiş paketler hakkında bilgilendirilmek için Nuvola Oynatıcı'yı <a href='%1$s'>Google+</a>'da, <a href='%2$s'>Facebook</a>'ta ya da <a href='%3$s'>Twitter</a>'da tâkip edebilirsiniz.

en: Installation successfull
tr: Yükleme başarılı

en: Service %1$s (version %2$d.%3$d) has been installed succesfuly
tr: Service %1$s (version %2$d.%3$d) sağlayıcısı başarılı bir şekilde yüklendi.

en: Installation failed
tr: Yükleme başarısız

en: Installation of service from package %s failed.
tr: %s paketindeki sağlayıcının yüklenmesi başarısız oldu.

en: Removal successfull
tr: Kaldırma başarılı

en: Service %1$s (version %2$d.%3$d) has been succesfuly removed
tr: %1$s (version %2$d.%3$d) sağlayıcısı başarılı bir şekilde kaldırıldı

en: Removal failed
tr: Kaldırma başarısız

en: Removal of service %s failed.
tr: %s sağlayıcısının kaldırılması başarısız oldu.

en: Please reload service to apply changes.
tr: Değişikliklerin uygulanması için lütfen sağlayıcıyı yenileyin.

en: Reload
tr: Yenile

en: Germany
tr: Almanya

en: France
tr: Fransa

en: United Kingdom
tr: Birleşik Krallık

en: United States
tr: Birleşik Devletler (ABD)

en: Hide Google Bar
tr: Google Çubuğunu Gizle

en: Don't stop playback due to inactivity
tr: Hareketsizlikten dolayı oynatmayı durdurma
