nuvola-player - en to nl translation catalogue (106 entries)

note: / Nuvola Player client error message; %s will be replaced by a message
en: Unable to connect to application interface: %s
nl: Kan geen verbinding maken met de application interface: %s

note: / Nuvola Player client error message; %s will be replaced by a message
en: Unable to connect to player interface: %s
nl: Kan geen verbinding maken met player interface: %s

note: / Nuvola Player client error message
en: Wrong number of arguments.
nl: Fout aantal argumenten.

note: / Nuvola Player client, output of 'status' command; %s will be replaced by a song name
en: Song: %s
nl: Nummer: %s

note: / Nuvola Player client, output of 'status' command; %s will be replaced by an artist name
en: Artist: %s
nl: Artiest: %s

note: / Nuvola Player client, error message, %s = argument name
en: Wrong argument: %s
nl: Fout argument: %s

note: / Shown if unsupported command line argument is used
en: Error: Option parsing failed:
nl: Fout: parameter-doorvoering gefaald:

note: / Switch service action (show in menus)
en: _Switch Service
nl: _Wissel Service

note: / tooltip of switch service action
en: Switch service
nl: Dienst wisselen

note: / Menu Control
en: _Control
nl: _Bediening

note: / Menu View
en: _View
nl: _Beeld

note: / Remove cookies action (shown in Preferences dialog, tab Advanced)
en: Remove cookies
nl: Cookies verwijderen

note: / Purge cache action (shown in Preferences dialog, tab Advanced) / Action label
en: Remove files from cache
nl: Verwijder bestanden van cache

note: / Reset state of user interface action (shown in Preferences dialog, tab Advanced)
en: Reset state of user interface
nl: De gebruikersinterface terugzetten

note: / Purge settings action (shown in Preferences dialog, tab Advanced)
en: Reset settings
nl: Instellingen herstellen

note: / Service settings action
en: Service settings
nl: Service-instellingen

note: / Extensions settings action
en: Extensions settings
nl: Uitbreiding-instellingen

note: / Support action (shown in menu)
en: Get help online
nl: Zoek online hulp

note: / Release notes action (shown in menu)
en: Release notes
nl: Uitgave Notities

note: // Title in information dialog when default settings were restored / Title in information dialog when default settings were restored
en: Default settings were restored.
nl: Standaard instellingen zijn hetsteld

note: / Request to restart application
en: Please restart application to finish the process.
nl: Herstart de applicatie om het proces te voltooien.

note: / Operation in progress
en: Operation is in progress. Please wait.
nl: Handelingen aan het uitvoeren. Even geduld a.u.b.

note: / Title of service selector window
en: Select service
nl: Selecteer dienst

note: / Action label
en: Play
nl: Afspelen

note: / Action label
en: Pause
nl: Pauze

note: / Action tooltip
en: Toggle play/pause
nl: Schakel tussen spelen/pauze

note: / Action label
en: Previous song
nl: Vorige nummer

note: / Action tooltip
en: Skip to previous song
nl: Overslaan naar vorig nummer

note: / Action label
en: Next song
nl: Volgende nummer

note: / Action tooltip
en: Skip to next song
nl: Overslaan naar volgend nummer

note: / Short label for command 'thumb up' or 'like this song' (see Google Music buttons)
en: Thumbs Up
nl: Duim Omhoog

note: / Short label for command 'thumb down' or 'dislike this song' (see Google Music buttons)
en: Thumbs Down
nl: Duim Omlaag

note: / Short label for command 'add this song to favorites'
en: Favorite
nl: Favoriet

en: Unauthorize
nl: Toegang ontzeggen.

en: Complete authorization
nl: Vervolledig autorisatie

en: Error occurred. Try again.
nl: Er is een fout opgetreden, probeer het opnieuw.

en: Authorize
nl: Autoriseren

note: / Name of a plugin providing lyrics fetching
en: Lyrics fetching
nl: Songteksten worden opgehaald

en: Song lyrics
nl: Songteksten

en: No lyrics has been found.
nl: Geen songteksten gevonden

en: Fetching lyrics ...
nl: Ophalen van songteksten ...

note: / Name of a plugin providing integration with multimedia keys in GNOME
en: Media keys
nl: Mediatoetsen

note: / Settings dialog - tab General
en: Handle multimedia keys.
nl: Gebruik multimedia toetsen

note: / Settings dialog - tab General
en: Use Pause (break) key to toggle play/pause
nl: Gebruik de pauze knop om te wisselen tussen afspelen en pauze

note: / Name of a plugin providing integration with multimedia keys in GNOME
en: Notifications
nl: Notificaties

note: / Settings dialog - tab General
en: Notify also when window is active.
nl: Notificatie tonen ook als venster actief is.

note: / Settings dialog - tab General
en: Enable resident notifications
nl: Resident notificatie inschakelen

note: / Shown in notification if both artist and album are unknown
en: by unknown artist
nl: door onbekende artiest

note: / Shown in notification if artist is unknown, %s will be replaced by album name
en: by unknown artist from %s
nl: door onbekende artiest, van %s

note: / Shown in notification if album is unknown, %s will be replaced by artist name
en: by %s
nl: door %s

note: / Shown in notification, %1$s will be replaced by artist name, %2$s will be replaced by album name
en: by %1$s from %2$s
nl: door %1$s van %2$s

note: / Name of a sample plugin
en: Sample plugin
nl: Voorbeeld uitbreiding

en: Sample Plugin MenuItem
nl: Voorbeelduitbreiding MenuItem

note: / Name of a plugin providing scrobbling to Last.fm
en: Tray Icon
nl: Status Icoon

note: / Shown in the About Nuvola Player dialog
en: Cloud music integration for your Linux desktop.
nl: Muziekintegratie in de cloud voor Linux desktop.

note: / header in extensions manager
en: Enabled
nl: Actief

note: / header in extensions manager
en: Extension name
nl: Naam uitbreiding

note: / label for name of extension
en: Name
nl: Naam

note: / label for version of extension
en: Version
nl: Versie

note: / label for author of extension
en: Author
nl: Auteur

en: Extension settings
nl: Uitbreiding-instellingen

note: / title of window
en: WebKit Inspector Window - Nuvola Player
nl: WebKit Inspecteur scherm - Nuvola Player

note: / Tool bar item tooltip
en: Back to main page of the service
nl: Ga terug naar de hoofdpagina van de dienst.

note: / Tool bar item tooltip
en: Reload current page
nl: Huidige pagina herladen

note: / Tool bar item tooltip
en: Go to previous page
nl: Ga naar de vorige pagina

note: / Tool bar item tooltip
en: Go to next page
nl: Ga naar de volgende pagina

note: / Preferences dialog title
en: Preferences
nl: Voorkeuren

note: / Settings dialog, tab General
en: General
nl: Algemeen

note: / Settings dialog - tab General
en: Always
nl: Altijd

note: / Settings dialog - tab General
en: Never
nl: Nooit

note: / Settings dialog - tab General
en: Enable keybindings with Space key.
nl: Sneltoets met spatie inschakelen

note: / Settings dialog tab
en: Network
nl: Netwerk

note: / Label in service-specific settings, %s will be replaced by service name
en: These preferences are specific for service %s.
nl: Deze voorkeuren zijn specifiek voor de dienst %s.

note: / Label in service-specific settings
en: Service %s does not have any extra preferences.
nl: Dienst %s heeft geen extra voorkeuren.

note: / Label in service-specific settings
en: No service is currently loaded.
nl: Geen dienst is momenteel geladen.

note: / Settings dialog tab
en: Service
nl: Dienst

note: / Settings dialog - tab Network
en: Some cloud music services don't work with automatic settings and may require manual SOCKS proxy settings. New proxy settings is applied after restart of Nuvola Player.
nl: Sommige cloud muziek diensten werken misschien niet met automatische instellingen en vereisen misschien handmatige SOCKS proxy instellingen. Nieuwe proxy instellingen zijn toegepast na het herstarten van Nuvola Player.

note: / Settings dialog - tab Network, shown if tsocks library was not detected
en: <b>Note:</b> <a href='%s'>TSOCKS library</a> was not detected. SOCKS proxy may not be supported.
nl: <b>Noot:</b> <a href='%s'>TSOCKS-bibliotheek</a> is niet gedetecteerd. SOCKS-proxy is mogelijk niet ondersteund.

note: / Settings dialog - tab Network
en: Use direct connection without a proxy server
nl: Gebruik directe connectie zonder een proxy server

note: / Settings dialog - tab Network
en: Use system HTTP(S) proxy settings
nl: Gebruik systeem HTTP(S) proxy instellingen

note: / Settings dialog - tab Network
en: Use manual proxy settings
nl: Gebruikt handmatige proxy instellingen

en: Proxy Type
nl: Soort proxy

note: / Settings dialog - tab Network
en: Proxy Server
nl: Proxyserver

note: / Settings dialog - tab Network
en: Proxy Server Port
nl: Proxysever poort

note: / Label of a tab in preferences window
en: Extensions
nl: Uitbreidingen

note: / Settings dialog tab
en: Advanced
nl: Geavanceerd

note: / Settings dialog, tab Advanced
en: Block unnecessary web plugins
nl: Onnodige web-uitbreidingen blokkeren

note: / Settings dialog, tab Advanced
en: Use cache for remote data
nl: Gebruik cache voor niet-locale gegevens.

note: / Settings dialog, tab Advanced
en: Maximal data cache size (MB):
nl: Maximale cache-grootte (MB):

note: / Label of cancel button
en: Cancel
nl: Annuleer

note: / Button on service selector screen
en: Use this service
nl: Gebruik deze dienst

en: No description provided for this service.
nl: Er is geen beschrijving beschikbaar voor deze service.

en: Open service integration package
nl: Open het dienst-integratie-pakket.

en: You can follow Nuvola Player on <a href='%1$s'>Google+</a>, <a href='%2$s'>Facebook</a> or <a href='%3$s'>Twitter</a> to be informed about new or updated packages.
nl: Je kan Nuvola Player volgen op <a href='%1$s'>Google+</a>, <a href='%2$s'>Facebook</a> of <a href='%3$s'>Twitter</a> om op de hoogte gehouden te worden van nieuwe of geüpdatete pakketten.

en: Installation successfull
nl: Installatie geslaagd

en: Service %1$s (version %2$d.%3$d) has been installed succesfuly
nl: Dienst %1$s (versie %2$d.%3$d) met succes geïnstalleerd

en: Installation failed
nl: Installatie mislukt

en: Installation of service from package %s failed.
nl: Installatie van dienst van pakket %s mislukt.

en: Removal successfull
nl: Verwijderen geslaagd.

en: Service %1$s (version %2$d.%3$d) has been succesfuly removed
nl: Dienst %1$s (versie %2$d.%3$d) met succes verwijderd

en: Removal failed
nl: Verwijderen mislukt

en: Removal of service %s failed.
nl: Verwijderen van dienst %s is mislukt.

en: Please reload service to apply changes.
nl: Gelieve de dienst te herstarten op wijzigingen te activeren.

en: Reload
nl: Herladen

en: Hide Google Bar
nl: Googlebalk verbergen

en: Don't stop playback due to inactivity
nl: Spelen niet beëindigen door afwezigheid
