lifeograph - en to ro translation catalogue (81 entries)

en: Diary
ro: Jurnal

en: Keep a private journal of your life
ro: Țineți un jurnal personal al vieții dumneavostră

note: TRANSLATORS: this is the title of file chooser dialog for saving a new diary
en: Where to Save The Diary?
ro: Unde doriți să salvați jurnalul?

note: TRANSLATORS: this is the title of file chooser dialog for selecting a new diary
en: Select a Diary
ro: Selectați un jurnal

en: All Files
ro: Toate fișierele

en: Password:
ro: Parola:

note: TRANSLATORS: confirm here means re-enter password
en: Confirm:
ro: Confirmați:

en: Plain Text File
ro: Fișier de text simplu

en: Current Password:
ro: Parola actuală:

en: Authenticate
ro: Autentifică

en: C_hange Password
ro: Sc_himbă parola

en: _Add Password
ro: _Adaugă parolă

en: New Password:
ro: Parola nouă:

en: Confirm New Password:
ro: Confirmați parola nouă:

en: Wrong password. Please retry...
ro: Parolă greșită. Introduceți din nou...

en: Remove from the list
ro: Eliminare din listă

en: Select or Create a Diary
ro: Selectați sau creați un jurnal

en: _Browse For a Diary...
ro: Cău_tați un jurnal...

en: _Create A New Diary...
ro: _Creați un nou junral...

note: TRANSLATORS: title of an empty diary entry
en: <empty entry>
ro: <filă goală>

en: <<<%1 SECONDS TO LOG OUT>>>
ro: <<<%1 secunde până la închiderea sesiunii>>>

en: Are you sure you want to log out without saving?
ro: Sigur doriți să ieșiți fără a salva?

en: Your changes will be backed up in %1. If you exit normally, your diary is saved automatically.
ro: O copie de siguranță a modificărilor făcute va fi creată în %1. Dacă ieșiți normal, jurnalul dumneavoastră este salvat automat.

en: _Log out without Saving
ro: _Ieșiți fără a salva

en: Are you sure, you want to dismiss?
ro: Sigur doriți să eliminați?

en: This operation cannot be undone!
ro: Nu veți mai putea reveni aspura acestei decizii!

en: _DISMISS!
ro: _Elimină!

en: _Continue
ro: _Continuă

en: Undo
ro: Anulează

en: Redo
ro: Refă

en: Personal, digital diary
ro: Jurnal personal digital

note: TRANSLATORS: this is the message shown to the fist time users
en: Knowing others is intelligence;
    knowing yourself is true wisdom.
    Mastering others is strength;
    mastering yourself is true power.
    
    <i>--Lao Tzu</i>
ro: Cunoașterea celorlalți reprezintă inteligență;
    cunoașterea de sine reprezintă înțelepciune adevărată.
    Conducerea celorlalți reprezintă forță;
    coducerea sinelui reprezintă putere adevărată .
    
    <i>--Lao Tzu</i>

en: Changes could not be written to diary!
ro: Modificările nu au putut fi scrise în jurnal!

en: Check if you have write permissions on the file and containing folder
ro: Verificați dacă aveți permisiuni de scriere aspura fișierului sau a dosarului.

note: FILTER & REPLACE
en: Filter
ro: Căutare

en: Replace
ro: Înlocuire

en: Today
ro: Azi

en: Previous
ro: Precedenta

en: Go to the previous entry in the list
ro: Mergi la fila precedentă din listă

en: Next
ro: Următoarea

en: Go to the next entry in the list
ro: Mergi la fila următoare din listă

note: TRANSLATORS: label and tooltip of the go-to-previous-match-of-filtered-text action
en: Previous Match
ro: Potrivirea precedentă

en: Go to previous match
ro: Mergi la potrivirea precedentă

note: TRANSLATORS: label and tooltip of the go-to-next-match-of-filtered-text action
en: Next Match
ro: Potrivirea următoare

en: Go to next match
ro: Mergi la potrivirea următoare

en: Found in <b>%1</b> of <b>%2</b> entrie(s)
ro: S-a găsit în <b>%1</b> pe <b>%2</b> file

en: Enter text to be filtered
ro: Introduceți textul care să fie căutat

en: Untitled chapter
ro: Capitol fără nume

en: Name
ro: Denumire

en: Please enter password for selected diary...
ro: Introduceți parola pentru jurnalul selectat...

en: Program logged out to protect your privacy. Please re-enter password...
ro: Programul a închis sesiunea pentru a vă proteja intimitatea. Introduceți din nou parola...

en: Selected diary is not compatible with this version of Lifeograph. Please select another file...
ro: Jurnalul selectat nu este compatibil cu această versiune a programului Lifeograph. Alegeți alt fișier...

en: Selected file is not a valid Lifeograph diary. Please select another file...
ro: Fișierul selectat nu este un jurnal potrivit pentru Lifeograph. Selectați alt fișier...

en: Selected file is locked which means either it is being edited by another instance of Lifeograph or the last session with it did not finish correctly. This file cannot be opened as long as the lock file is there.
ro: Fișierul selectat este blocat, asta însemnând că ori este editat de o altă instanță a programului Lifograph, ori că ultima sesiune nu s-a încheiat corect. Acest fișier nu poate fi deschis atâta timp cât fișierul de blocare este acolo.

note: BODY
en: Encrypt...
ro: Securizează...

en: Change Password...
ro: Schimbare parolă...

en: Unencrypted
ro: Nesecurizat

en: Encrypted
ro: Securizat

note: TRANSLATORS: this is the title of the password dialog
en: Change Password
ro: Schimbare parolă

note: TRANSLATORS: this is the title of the password dialog
en: Add Password
ro: Adăugați parola

en: Copyright (C) 2007-2013 Ahmet Öztürk
ro: Drepuri de autor (C) 2007-2013 Ahmet Öztürk

en: Launchpad Page
ro: Pagină Launchpad

en: Lifeograph is licensed under GNU Public License v3.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with Lifeograph.  If not, see http://www.gnu.org/licenses
ro: Lifeograph este sub licența GNU Public License v3.
    
    Ar fi trebuit să primiți o copie a licenței GNU General Public License
    împreună cu Lifeograph. Dacă nu, vizitați http://www.gnu.org/licenses

en: Save a Copy of the Diary
ro: Salvați o copie a jurnalului

en: Type:
ro: Tip:

en: Preferences
ro: Opțiuni

en: Save diary and logout when idle
ro: Salvează și ieși când sunt inactiv

note: first part of "Before logging out wait for [_____] seconds"
en: Before logging out wait for
ro: Înainte de a închide sesiunea așteptă

note: last part of "Before logging out wait for [_____] seconds"
en: seconds
ro: secunde

en: Privacy
ro: Intimitate

en: Appearance
ro: Aspect

en: Tools
ro: Unelte

en: Log out
ro: Ieșire

en: Enter text to replace matches with
ro: Introduceți textul care va înlocui cuvintele care s-au potrivit căutării

en: Double click a day to add a new entry
ro: Apăsați dublu clic pe o zi pentru a crea o nouă filă

en: Period:
ro: Perioadă:

en: Encryption:
ro: Securizare:

en: Graph
ro: Grafic

en: Heading:
ro: Antet:

en: Subheading:
ro: Subantet:

en: Highlight:
ro: Evidențiere:
