do-plugins - en to cs translation catalogue (271 entries)

en: Assign Alias...
cs: Přiřadit alias...

en: Give an item an alternate name.
cs: Dát položkám alternativní název.

en: Delete Alias
cs: Odstranit alias

en: Deletes an alias.
cs: Odstraní alias.

en: Alias items
cs: Položky s aliasem

en: Aliased items from Do's universe.
cs: Položky s aliasem napříč celým Do.

en: Extract archive
cs: Rozbalit archiv

en: Extract an archive to a given folder
cs: Rozbalit archiv do složky

en: Create archive
cs: Vytvořit archiv

en: Create an archive with the selected item
cs: Vytvořit archiv s vybranou položkou

en: Browse Artists
cs: Procházet umělce

en: Browse Music by Artist
cs: Procházet hudbu podle umělců

en: Browse Albums
cs: Procházet alba

en: Browse Music by Album
cs: Procházet hudbu podle alb

en: Browse Podcasts
cs: Procházet podcasty

en: Browse Podcasts by Publisher
cs: Procházet podcasty podle vydavatele

en: Browse Videos
cs: Procházet videa

en: Browse All Videos
cs: Procházet všechna videa

en: Add to Play Queue
cs: Přidat do fronty přehrávání

en: Add media to play queue
cs: Přidat médium do fronty přehrávání

en: Banshee Media
cs: Média Banshee

en: Indexes Media from Banshee Media Player
cs: Indexuje média v Banshee Media Player

en: All Music by
cs: Všechna hudba od

en: Next
cs: Další

en: Play next track
cs: Přehrát další stopu

en: Pause
cs: Pauza

en: Pause playing track
cs: Pozastavit přehrávání stopy

en: Play
cs: Přehrát

en: Play from your Banshee Collection
cs: Přehrávání z vaší kolekci Banshee

en: Previous
cs: Předchozí

en: Play previous track
cs: Přehrát předchozí stopu

en: Search Banshee Media
cs: Prohledat média v Banshee

en: Search your entire Banshee collection
cs: Prohledat celou kolekci v Banshee

en: Choose BibTeX file
cs: Vybrat soubor BibTeX

note: Container child table1.Gtk.Table+TableChild
en: Select A File
cs: Vybrat soubor

note: Container child table1.Gtk.Table+TableChild
en: Select your documents folder
cs: Vyberte složku s dokumenty

en: Choose documents folder
cs: Vybrat složku s dokumenty

en: ClawsMail contacts
cs: Kontakty ClawsMail

en: Contacts in ClawsMail address book
cs: Kontakty v ClawsMail adresáři

en: Primary Email
cs: Primární email

en: Other email
cs: Jiný email

en: Other
cs: Jiný

en: username1
cs: uživatelskéjméno1

en: Search Confluence
cs: Tok vyhledávání

en: Del.icio.us Tags
cs: Značky Del.icio.us

en: Organizes your del.icio.bookmarks by tag
cs: Organizuje vaše záložky del.icio.us podle značek

en: Untagged del.ico.us bookmarks
cs: Neoznačené záložky del.icio.us

en: del.icio.us bookmarks tagged with {0}
cs: Záložky del.icio.us označené jako {0}

en: Del.icio.us bookmarks
cs: Záložky Del.icio.us

en: Indexes your del.icio.us bookmarks
cs: Indexuje vaše záložky del.icio.us

en: Search del.icio.us
cs: Hledat v del.icio.us

en: del.icio.us tag search
cs: Hledat ve značkách del.icio.us

en: Open
cs: Otevřít

en: Open a removable volume
cs: Otevřít vyměnitelný svazek

en: Unmount
cs: Odpojit

en: Unmount volume
cs: Odpojit svazek

en: Mount
cs: Připojit

en: Mount volume
cs: Připojit svazek

en: Play Slideshow
cs: Spustit Slideshow

en: Plays a slideshow of images in a folder.
cs: Spustí přehlídku obrázků ve složce.

en: Epiphany Bookmarks
cs: Epiphany záložky

en: Indexes your Epiphany bookmarks.
cs: Indexuje vaše záložky v Epiphany.

en: Work Phone
cs: Telefon do práce

en: Home Phone
cs: Telefon domů

en: Mobile Phone
cs: Mobilní telefon

en: Evolution Contacts
cs: Kontakty Evolution

en: Address
cs: Adresa

en: Show hidden files
cs: Ukázat skryté soubory

en: Folder
cs: Složka

en: Depth
cs: Hloubka

en: Delete File
cs: Smazat soubor

en: Deletes a file or folder.
cs: Smazat soubor či složku

en: Choose a folder to index
cs: Vyberte složku k indexování

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Choose folder
cs: Vyberte složku

en: Rename file...
cs: Přejmenovat soubor...

en: Renames a file.
cs: Přejmenuje soubor.

en: Create New Folder
cs: Vytvořit novou složku

en: Creates an new folder.
cs: Vytvoří novou složku

en: Move to...
cs: Přesunout do...

en: Moves a file or folder to another location.
cs: Přesune soubor či složku do jiného umístění.

en: Move to Trash
cs: Přesunout do koše

en: Moves a file or folder to the trash
cs: Přesune soubor či složku do koše.

en: Recent Files
cs: Nedávné soubory

en: Finds recently-opened files.
cs: Najde nedávno otevřené soubory.

en: Copy to...
cs: Kopírovat do...

en: Copies a file or folder to another location.
cs: Zkopíruje soubor či složku do jiného umístění.

en: Files and Folders
cs: Soubory a složky

en: Catalogs important files and folders for quick access.
cs: Rychlý přístup k souborům a složkám.

en: Create New File
cs: Vytvořit nový soubor

en: Creates an new, empty file.
cs: Vytvoří nový, prázdný soubor.

en: Untitled
cs: Bez názvu

en: Firefox Bookmarks
cs: Firefox záložky

en: Finds Firefox bookmarks in your default profile.
cs: Prohledává záložky ve vašem výchozím profilu ve Firefoxu.

en: Do needs your authorization in order to upload photos to your flickr account. Press the "Authorize" button to open a web browser and give Do authorization.
cs: Aby bylo možné nahrát fotografie na váš flickr účet, potřebuje vás Do přihlásit. Stiskněte tlačítko "Přihlásit", čímž se otevře webový prohlížeč, a přihlaste se.

en: <b>Account</b>
cs: <b>Účet</b>

en: _Authorize
cs: _Přihlásit

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild
en: Private
cs: Soukromý

en: Visible to friends
cs: Viditelný pro přátele

en: Visible to family
cs: Viditelný pro rodinu

note: Container child vbox6.Gtk.Box+BoxChild
en: Public
cs: Veřejný

en: <b>Viewing permissions</b>
cs: <b>Oprávněná prohlížení</b>

en: Default tags to use on images posted with Do. Seperate tags with a space; for multiple word tags use quotes. ex.) concert "Mars Volta" Omar
cs: Výchozí značky, které budou použity na obrázky nahrané pomocí Do. Oddělujte značky mezerou; víceslovné značky uzavřete do uvozovek. Například: koncert "Mars Volta" Omar

en: <b>Tags</b>
cs: <b>Značky</b>

en: Upload photo
cs: Nahrát fotku

en: Upload one or more photos to Flickr
cs: Nahrát jednu nebo více fotek na Flickr

en: Account
cs: Účet

en: Click to compete authorization
cs: Klikněte k ověření autorizace

en: Thank you {0} for allowing Do access to Flickr.
cs: Děkuji {0} za povolení přístupu Do na Flickr.

en: Define
cs: Definovat

en: Define a given word.
cs: Definovat dané slovo

en: Current window
cs: Aktuální okno

en: Take a screenshot of the current window.
cs: Pořídit snímek aktuálního okna

en: Whole screen
cs: Celá obrazovka

en: Take a screenshot of the entire screen.
cs: Pořídit snímek celé obrazovky.

en: {0}-second delay
cs: {0}-vteřinová prodleva

en: Wait {0} second before taking the screenshot. | Wait {0} seconds before taking the screenshot.
cs[0]: Čekat {0} vteřinu před pořízením snímku obrazovky.
cs[1]: Čekat {0} vteřin před pořízením snímku obrazovky.
cs[2]: Čekat {0} vteřin před pořízením snímku obrazovky.

en: Take screenshot
cs: Pořídit snímek obrazovky

en: Takes a screenshot with optional delay.
cs: Pořídit snímek obrazovky s volitelnou prodlevou.

en: GNOME Screenshot Items
cs: Položky GNOME Screenshot

en: Whole screen or current window.
cs: Celá obrazovka nebo aktuální okno.

en: GNOME Session Commands
cs: GNOME Příkazy sezení

en: Log out, Shutdown, Restart, etc.
cs: Odhlásit se, Vypnout, Restartovat, atd.

en: Log Out
cs: Odhlásit se

en: Close your session and return to the login screen.
cs: Zavřít sezení a návrat na přihlašovací obrazovku.

en: Shutdown
cs: Vypnout

en: Turn your computer off.
cs: Vypnout počítač.

en: Hibernate
cs: Uspat na disk

en: Put your computer into hibernation mode.
cs: Uspat počítač na disk.

en: Suspend
cs: Uspat do paměti

en: Put your computer into suspend mode.
cs: Uspat počítač do paměti.

en: Restart
cs: Restartovat

en: Restart your computer.
cs: Restartovat počítač.

en: Lock Screen
cs: Uzamknout obrazovku

en: Lock your screen.
cs: Uzamknout obrazovku.

en: Open Profile
cs: Otevřít profil

en: Opens a GNOME Terminal with the selected profile.
cs: Otevře Terminál GNOME s vybraným profilem.

en: Open Terminal Here
cs: Otevřít terminál zde

en: Opens a GNOME Terminal in a given location.
cs: Otevře Terminál GNOME v daném umístění.

en: Run in Terminal
cs: Spustit v terminálu

en: Runs a command in GNOME Terminal.
cs: Spustí příkaz v Terminálu GNOME.

en: GNOME Terminal Profiles
cs: Terminál GNOME

en: Indexes your GNOME Terminal profiles.
cs: Indexuje profily Terminálu GNOME.

en: Unnamed Profile
cs: Bezejmenný profil

en: GNOME Terminal Profile
cs: Profil Terminálu GNOME

en: Perform a calculation using Google Calculator.
cs: Vypočítej pomocí Kalkulačky Google.

en: Google Calculator could not evaluate the expression.
cs: Kalkulačka Google nemohla vyhodnotit výraz.

en: Google Calendars
cs: Kalendář Google

en: Indexes your Google Calendars
cs: Indexuje Kalendár Google

en: All Events
cs: Všechny události

en: An error has occurred in {0}
cs: Nastala chyba v {0}

en: View Event
cs: Zobrazit událost

en: Open event in browser
cs: Otevřít událost v prohlížeči

en: View Calendar
cs: Zobrazit kalendář

en: Open calendar in browser
cs: Zobrazit kalendář v prohlížeči

en: Google Calendar
cs: Kalendář Google

en: Search Events
cs: Hledat události

en: Search Google Calendar for Events
cs: Vyhledat události v Kalendáři Google

en: Failed to connect to GCal service
cs: Nepodařilo se připojit ke službě GCal

en: New Event
cs: Nová událost

en: Create a new event in Google Calendar
cs: Vytvořit novou událost v Kalendáři Google

en: Primary Phone
cs: Primární telefon

en: Home Email
cs: Domácí email

en: Work Email
cs: Pracovní email

en: Primary Address
cs: Primární adresa

en: Home Address
cs: Adresa bydliště

en: Work Address
cs: Pracovní adresa

en: An error occurred connecting to google, are your credentials valid?
cs: Nastala chyba při pokusu o připojení ke Google, jsou vaše přihlašovací údaje správné?

en: Missing login credentials. Please set login information in plugin configuration.
cs: Chybí přihlašovací údaje. Nastavte je, prosím, v konfiguraci zásuvného modulu.

en: GMail Contacts
cs: Kontakty GMail

en: Index your GMail contacts
cs: Indexovat vaše kontakty GMail

en: Uploading failed.
cs: Nahrávání selhalo.

en: An error occurred when uploading files to Google Docs.
cs: Nastala chyba při nahrávání souborů do Dokumentů Google.

en: Deleting failed.
cs: Odstranění selhalo.

en: An error occurred when deleting the document at Google Docs.
cs: Nastala chyba při odstraňování souborů z Dokumentů Google.

en: Document deleted.
cs: Dokument odstraněn.

en: The document '{0}' has been successfully moved into Trash at Google Docs.
cs: Dokument '{0}' byl úspěšně přesunut do koše v Dokumentech Google.

en: Google Docs Presentation
cs: Prezentace Dokumenty Google

en: Google Docs
cs: Dokumenty Google

en: Indexes your documents stored at Google Docs
cs: Indexuje vaše dokumenty uložené v Dokumentech Google

en: Google Docs Generic Document
cs: Dokumenty Google obecný dokument

en: Google Docs Text Document
cs: Dokumenty Google textový dokument

en: Google Docs PDF Document
cs: Dokumenty Google PDF dokument

en: Delete Document
cs: Odstranit dokument

en: Move a document into Trash at Google Docs
cs: Přesunout dokument do koše v Dokumentech Google

en: Upload Document
cs: Nahrát dokument

en: Upload a document to Google Docs
cs: Nahrát dokument do Dokumentů Google

en: Google Docs Spreadsheet
cs: Dokumenty Google Tabulky

en: Map
cs: Mapa

en: Map a location or route in Google maps.
cs: Zobrazí místo nebo cestu v Mapách Google

note: Container child vbox4.Gtk.Box+BoxChild
en: Go directly to Google Search page
cs: Jít přímo na stránku Google vyhledávání

note: Container child vbox4.Gtk.Box+BoxChild
en: Show search results in Do
cs: Zobrazit výsledky hledání v Do

en: Show Search page link as first result
cs: Zobrazit stránku vyhledávání jako první výsledek

en: <b>Google Search</b>
cs: <b>Vyhledávač Google</b>

en: Apply to Google Search page link
cs: Aplikovat na odkaz stránky Google vyhledávání

note: Container child safeSearchBox.Gtk.Box+BoxChild
en: Do not filter my search results.
cs: Nefiltrovat výsledky vyhledávání

note: Container child safeSearchBox.Gtk.Box+BoxChild
en: Use moderate filtering
cs: Používat mírné filtrování

note: Container child safeSearchBox.Gtk.Box+BoxChild
en: Use strict filtering
cs: Používat přísné filtrování

en: <b>SafeSearch Preferences</b>
cs: <b>Nastavení bezpečnáho vyhledávání</b>

en: Search Google
cs: Vyhledávání Google

en: Allows you to perform Google Searches from Do
cs: Umožňuje provádět vyhledávání Googlem z Do

en: I'm Feeling Lucky!
cs: Zkusím štěstí

en: Searches Google and takes you to the first result
cs: Vyhledat Googlem a přejít na první výsledek

en: _Registration Code
cs: _Registrační kód

en: _Get Registration Code
cs: _Získat registrační kód

en: <b>Registration Code</b>
cs: <b>Registrační kód</b>

en: Upload to ImageShack
cs: Nahrát na ImageShack

en: Uploads the image to ImageShack.
cs: Nahrát obrázek na ImageShack

en: File size exceeds ImageShack's 1.5MB limit.
cs: Velikost souboru je větší než limit 1,5 MB.

en: Do is uploading your image... Please wait a moment...
cs: Do nahrává váš obrázek... Prosím, počkejte chvilku...

en: Unable to upload image to ImageShack at this time.
cs: V současné době není možné na ImageShack nahrát obrázek.

en: Search Launchpad
cs: Vyhledávání Launchpad

en: Locate Files
cs: Najít soubory

en: Read manual page (man)
cs: Číst stránku s manuálem (man)

en: Show friend status updates
cs: Zobrazit aktualizace stavu přátel

en: <b>General</b>
cs: <b>Obecné</b>

en: New direct message from {0}
cs: Nová přímá zpráva od {0}

en: Post failed
cs: Odeslání selhalo

en: Post Successful
cs: Úspěšně odesláno

en: Update {0} status
cs: Aktualizovat {0} status

en: Connect with NX
cs: Připojit s NX

en: Search Web
cs: Webové vyhledávání

en: Opera Bookmarks
cs: Záložky Opery

en: Supported Codes
cs: Podporované kódy

en: Send to Pastebin
cs: Odeslat na Pastebin

en: Sends the text to Pastebin.
cs: Odeslat text na Pastebin

en: Set status
cs: Nastavit status

en: Set pidgin status message
cs: Nastavit status Pidginu

en: Pidgin Statuses
cs: Statusy Pidginu

en: Saved Pidgin statuses
cs: Uložené Pidgin statusy

en: Pidgin Accounts
cs: Účty Pidgin

en: Available Pidgin IM Accounts
cs: Dostupné Pidgin IM účty

en: Sign on
cs: Zaregistrovat se

en: Enable pidgin account
cs: Zapnout pidgin účet

en: Offline
cs: Odpojen

en: Available
cs: K dispozici

en: Busy
cs: Zaneprázdněno

en: Invisible
cs: Neviditelný

en: Away
cs: Nepřítomen

en: Unknown Status
cs: Neznámý status

en: Chat
cs: Konverzace

en: Send an instant message to a friend.
cs: Zaslat zprávu kamarádovi

en: Application Key
cs: Aplikační klíč

en: Message posted
cs: Zpráva zveřejněna

en: Ping.FM Services
cs: Ping.FM služby

en: Connect with PuTTY
cs: Připojit s PuTTY

en: Create new conenction with PuTTY
cs: Vytvořit nové připojení s PuTTY

en: Complete authorization
cs: Kompletní autorizace

en: Authorize again
cs: Znovu autorizovat

en: Uncomplete
cs: Nekompletní

en: Delete
cs: Odstranit

en: Medium
cs: Střední

en: Medium Priority
cs: Střední priorita

en: Low
cs: Nízká

en: Low Priority
cs: Nízká priorita

en: No Priority
cs: Žádná priorita

en: Up
cs: Nahoru

en: Increase the priority
cs: Zvýšit prioritu

en: Down
cs: Dolů

en: Decrease the priority
cs: Snížit prioritu

en: Priority Changed
cs: Priorita změněna

en: Complete
cs: Dokončit

en: Rename to...
cs: Přejmenovat na...

en: Set Priority
cs: Nastavit prioritu

en: Volume Up
cs: Zvýšit hlasitost

en: Volume Down
cs: Snížit hlasitost

en: Category
cs: Kategorie

en: Current Window
cs: Současné okno

en: The Currently Active Window
cs: Současné aktivní okno

en: Open selected page in Zim
cs: Otevřít vybranou stránku v Zim

en: Zim pages
cs: Zim stránky
