duplicity 0.5.03 - en to io translation catalogue (28 entries)

en: %d file compared | %d files compared
io[0]: %d dokumento esis komparar
io[1]: %d dokumenti esis komparar

note: Used in usage help to represent a Unix-style path name. Example: --archive-dir <path>
en: path
io: voyo

note: Used in usage help to represent the name of a file. Example: --log-file <filename>
en: filename
io: dokumentonomo

note: Used in usage help to represent a time spec for a previous point in time, as described in the documentation. Example: duplicity remove-older-than time [options] target_url
en: time
io: tempo

note: Used in usage help. (Should be consistent with the "Options:" header.) Example: duplicity [full|incremental] [options] source_dir target_url
en: options
io: selekti

note: Used in usage help to represent a desired number of something. Example: --num-retries <number>
en: number
io: nombro

note: noun
en: command
io: impero

note: Used in usage help. Example: --timeout <seconds> --backend-retry-delay <seconds>
en: seconds
io: sekundi

note: abbreviation for "character" (noun)
en: char
io: litero

note: Used in usage help to represent a Unix-style path name. Example: rsync://user[:password]@other_host[:port]//absolute_path
en: absolute_path
io: absoluta_voyo

note: Used in help to represent a "bucket name" for Amazon Web Services' Simple Storage Service (S3). Example: s3://other.host/bucket_name[/prefix]
en: bucket_name
io: sitela_nomo

note: noun
en: count
io: konto

note: Used in usage help to represent the name of a file directory
en: directory
io: dokumentuyo

note: Used in usage help, e.g. to represent the name of a code module. Example: rsync://user[:password]@other.host[:port]::/module/some_dir
en: module
io: modulo

note: Used in usage help to represent an internet hostname. Example: ftp://user[:password]@other.host[:port]/some_dir
en: other.host
io: altra.hosto

note: Used in usage help. Example: ftp://user[:password]@other.host[:port]/some_dir
en: password
io: pasovorto

note: Used in usage help to represent a TCP port number. Example: ftp://user[:password]@other.host[:port]/some_dir
en: port
io: sabordo

note: Used in usage help. This represents a string to be used as a prefix to names for backup files created by Duplicity. Example: s3://other.host/bucket_name[/prefix]
en: prefix
io: prefixo

note: Used in usage help to represent a Unix-style path name. Example: rsync://user[:password]@other.host[:port]/relative_path
en: relative_path
io: relatanta_voyo

note: Used in usage help to represent the name of a single file directory or a Unix-style path to a directory. Example: file:///some_dir
en: some_dir
io: ula_dokumentuyo

note: Used in usage help to represent the name of a single file directory or a Unix-style path to a directory where files will be coming FROM. Example: duplicity [full|incremental] [options] source_dir target_url
en: source_dir
io: fonta_dokumentuyo

note: Used in usage help to represent a URL files will be coming FROM. Example: duplicity [restore] [options] source_url target_dir
en: source_url
io: fonta_url

note: Used in usage help to represent the name of a single file directory or a Unix-style path to a directory. where files will be going TO. Example: duplicity [restore] [options] source_url target_dir
en: target_dir
io: skopa_dokumentuyo

note: Used in usage help to represent a URL files will be going TO. Example: duplicity [full|incremental] [options] source_dir target_url
en: target_url
io: skopa_url

note: Used in usage help to represent a user name (i.e. login). Example: ftp://user[:password]@other.host[:port]/some_dir
en: user
io: uzero

note: Header in usage help
en: Commands:
io: Imperi:

en: Time:
io: Tempo:

en: Full
io: Integra
