duplicity - en to ug translation catalogue (25 entries)

en: Error is:
    %s
ug: خاتالىق:
    %s

en: Time:
ug: ۋاقتى:

en: Full
ug: تامامەن

en: local
ug: يەرلىك

en: remote
ug: يىراق

en: Collection Status
ug: توپلام ھالىتى

en: Error opening file %s
ug: %s ئاچقاندا خاتالىق كۆرۈلدى

note: TRANSL: Used in usage help to represent the name of a file. Example: --log-file <filename>
en: filename
ug: ھۆججەت ئاتى

note: TRANSL: Used in usage help to represent a time spec for a previous point in time, as described in the documentation. Example: duplicity remove-older-than time [options] target_url
en: time
ug: ۋاقىت

note: TRANSL: Used in usage help. (Should be consistent with the "Options:" header.) Example: duplicity [full|incremental] [options] source_dir target_url
en: options
ug: تاللانما

note: TRANSL: Used in usage help (noun)
en: backup name
ug: زاپاسلاش ئاتى

note: TRANSL: Used in usage help to represent a desired number of something. Example: --num-retries <number>
en: number
ug: نومۇر

note: TRANSL: noun
en: command
ug: بۇيرۇق

note: TRANSL: Used in usage help. Example: --timeout <seconds>
en: seconds
ug: سېكۇنت

note: TRANSL: abbreviation for "character" (noun)
en: char
ug: ھەرپ

note: TRANSL: noun
en: count
ug: سانى

note: TRANSL: Used in usage help to represent the name of a file directory
en: directory
ug: مۇندەرىجە

note: TRANSL: Used in usage help, e.g. to represent the name of a code module. Example: rsync://user[:password]@other.host[:port]::/module/some_dir
en: module
ug: بۆلەك

note: TRANSL: Used in usage help. Example: ftp://user[:password]@other.host[:port]/some_dir
en: password
ug: ئىم

note: TRANSL: Used in usage help to represent a TCP port number. Example: ftp://user[:password]@other.host[:port]/some_dir
en: port
ug: ئېغىز

note: TRANSL: Used in usage help. This represents a string to be used as a prefix to names for backup files created by Duplicity. Example: s3://other.host/bucket_name[/prefix]
en: prefix
ug: ئالدى قوشۇلغۇچى

note: TRANSL: Used in usage help to represent a user name (i.e. login). Example: ftp://user[:password]@other.host[:port]/some_dir
en: user
ug: ئىشلەتكۈچى

note: TRANSL: Header in usage help
en: Commands:
ug: بۇيرۇقلار:

en: New file %s
ug: يېڭى ھۆججەت %s

en: Writing %s
ug: %s  غا يېزىۋاتىدۇ
