duplicity - en to el translation catalogue (22 entries)

en: GnuPG passphrase:
el: Συνθηματική φράση για GnuPG:

en: Backup Statistics
el: Στατιστικά αντιγράφων ασφαλείας

en: Time:
el: Ώρα:

en: Full
el: Πλήρες

en: Incremental
el: Βηματικό

en: local
el: τοπικό

en: Error opening file %s
el: Σφάλμα ανοίγματος αρχείου %s

note: TRANSL: Used in usage help to represent a Unix-style path name. Example: --archive-dir <path>
en: path
el: Διαδρομή

note: TRANSL: Used in usage help to represent the name of a file. Example: --log-file <filename>
en: filename
el: όνομα αρχείου

note: TRANSL: Used in usage help. (Should be consistent with the "Options:" header.) Example: duplicity [full|incremental] [options] source_dir target_url
en: options
el: επιλογές

note: TRANSL: Used in usage help to represent a desired number of something. Example: --num-retries <number>
en: number
el: αριθμός

note: TRANSL: noun
en: command
el: εντολή

note: TRANSL: Used in usage help. Example: --timeout <seconds>
en: seconds
el: δευτερόλεπτα

note: TRANSL: abbreviation for "character" (noun)
en: char
el: χαρακτήρας

note: TRANSL: noun
en: count
el: υπολογισμός

note: TRANSL: Used in usage help to represent the name of a file directory
en: directory
el: κατάλογος

note: TRANSL: Used in usage help, e.g. to represent the name of a code module. Example: rsync://user[:password]@other.host[:port]::/module/some_dir
en: module
el: ενότητα

note: TRANSL: Used in usage help. Example: ftp://user[:password]@other.host[:port]/some_dir
en: password
el: κωδικός πρόσβασης

note: TRANSL: Used in usage help to represent a TCP port number. Example: ftp://user[:password]@other.host[:port]/some_dir
en: port
el: θύρα

note: TRANSL: Used in usage help. This represents a string to be used as a prefix to names for backup files created by Duplicity. Example: s3://other.host/bucket_name[/prefix]
en: prefix
el: πρόθεμα

note: TRANSL: Used in usage help to represent a user name (i.e. login). Example: ftp://user[:password]@other.host[:port]/some_dir
en: user
el: χρήστης

note: TRANSL: Header in usage help
en: Commands:
el: Εντολές:
