gnome-contacts master - en to hu translation catalogue (89 entries)

en: Manage your contacts
hu: Névjegyei kezelése

note: App.app
en: No contact with id %s found
hu: Nem található %s azonosítójú névjegy

en: Contact not found
hu: A névjegy nem található

note: App.app
en: No contact with email address %s found
hu: Nem található %s e-mail című névjegy

note: Update action button
en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Search Contacts
hu: Kapcsolatok keresése

en: Add/Remove Linked Contacts...
hu: Csatolt kapcsolatok hozzáadása/eltávolítása…

note: toolbar end
en: Get some friends.
hu: Barátok keresése.

en: Dexter can't seem to find your contacts
hu: Úgy látszik, hogy a Dexter nem találja a kapcsolatait.

note: welcome.append ("address-book-new", _("Import"), _("Add a vCard from your hard dri.ve"));
en: Create
hu: Létrehozás

en: Create a new contact.
hu: Új kapcsolat létrehozása

en: Sync
hu: Szinkronizálás

en: Sync Dexter with your online accounts.
hu: Dexter szinkrobizálása az internetes fiókjaival

note: details_button.set_no_show_all (true);
en: Done
hu: Kész

en: Show contact with this individual id
hu: Ezen egyedi azonosítójú névjegy megjelenítése

en: Show contact with this email address
hu: Ezen e-mail című névjegy megjelenítése

en: — contact management
hu: – névjegykezelés

en: Nickname
hu: Becenév

en: Enter nickname
hu: Adja meg a becenevet

en: Alias
hu: Álnév

en: Enter alias
hu: Adja meg az álnevet

en: Enter email address
hu: Adja meg az e-mail címet

en: Enter phone number
hu: Adja meg a telefonszámot

[ctx: url-link]
en: Link
hu: Hivatkozás

en: Enter link
hu: Adja meg a hivatkozást

en: Street
hu: Utca

en: Extension
hu: Kiterjesztés

en: City
hu: Város

en: State/Province
hu: Állam/megye

en: Zip/Postal Code
hu: Irányítószám

en: PO box
hu: Postafiók

en: Country
hu: Ország

en: Chat
hu: Csevegés

en: Add detail
hu: Részlet hozzáadása

en: Email
hu: E-mail

en: Phone number
hu: Telefonszám

en: Postal Address
hu: Postai cím

en: Browse for more pictures
hu: További képek tallózása

en: Browse for more pictures...
hu: További képek tallózása…

en: Enter name
hu: Adja meg a nevet

en: Contact Name
hu: Kapcsolat neve

en: Address copied to clipboard
hu: Cím másolása vágólapra

en: Birthday
hu: Születésnap

en: Company
hu: Cég

en: Department
hu: Osztály

en: Profession
hu: Foglalkozás

en: Title
hu: Beosztás

en: Manager
hu: Főnök

note: List most specific first, always in upper case
en: Assistant
hu: Asszisztens

en: Links
hu: Hivatkozások

en: Unable to create new contacts: %s
hu: Nem hozhatók létre új kapcsolatok: %s

en: Unable to find newly created contact
hu: Nem található az újonnan létrejött kapcsolat

en: Cancel
hu: Mégse

en: Notes
hu: Jegyzetek

en: Undo
hu: Visszavonás

en:  has been deleted
hu:  tötlve lett

en: Unknown status
hu: Ismeretlen állapot

en: Error
hu: Hiba

en: Available
hu: Elérhető

en: Away
hu: Távol

en: Extended away
hu: Tartós távollét

en: Busy
hu: Elfoglalt

en: Hidden
hu: Rejtve

en: AOL Instant Messenger
hu: AOL Azonnali üzenetküldő

en: Local network
hu: Helyi hálózat

en: sip
hu: SIP

en: Unexpected internal error: created contact was not found
hu: Váratlan belső hiba: a létrehozott névjegy nem található

en: Personal
hu: Személyi

en: Local Contact
hu: Helyi kapcsolat

en: Link Contact
hu: Névjegy összekapcsolása

en: Select contacts to link to %s
hu: Válassza ki a következőhöz kapcsolandó névjegyeket: %s

[ctx: link-contacts-button]
en: Link
hu: Összekapcsolás

en: Currently linked:
hu: Jelenleg összekapcsolva:

en: Connect to an account,
    import or add contacts
hu: Csatlakozzon fiókhoz, importáljon
    vagy vegyen fel névjegyeket

en: Online Accounts
hu: Online fiókok

en: Other
hu: Egyéb

en: Custom...
hu: Egyéni…

note: List most specific first, always in upper case
en: Home
hu: Otthoni

en: Work
hu: Munkahelyi

en: Work Fax
hu: Munkahelyi fax

en: Callback
hu: Visszahívás

en: Car
hu: Autó

en: Home Fax
hu: Otthoni fax

en: Mobile
hu: Mobil

en: Pager
hu: Személyhívó

en: Radio
hu: Rádió

note: Translators: This is the header for the list of suggested contacts to link to the current contact
en: Suggestion | Suggestions
hu[0]: Javaslat
hu[1]: Javaslatok

en: New contact
hu: Új kapcsolat

en: Contacts
hu: Kapcsolatok
