pantheon-files - en to ja translation catalogue (473 entries)

en: Public FTP
ja: パブリック FTP

en: FTP (with login)
ja: FTP (認証付き)

en: Windows share
ja: Windows 共有

en: Secure WebDAV (HTTPS)
ja: セキュア WebDAV (HTTPS)

en: Connecting...
ja: 接続中...

en: Can't load the supported server method list.
    Please check your gvfs installation.
ja: サポートされているサーバ形式のリストをロード出来ません。
    gvfs が正しくインストールされているか確認して下さい。

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
ja: フォルダー "%s" を "%s" 上で開けません。

en: The server at "%s" cannot be found.
ja: "%s" のサーバーが見つかりません。

en: Try Again
ja: 再試行

en: Please verify your user details.
ja: ユーザー情報が正しいか確認してください。

en: Continue
ja: 続行

en: C_onnect
ja: 接続 (_O)

en: Connect to Server
ja: サーバーへ接続

en: Server Details
ja: サーバー情報

en: _Server:
ja: サーバー (_S):

en: _Port:
ja: ポート番号 (_P):

en: _Type:
ja: 種類 (_T):

en: Sh_are:
ja: 共有する場所 (_A):

en: _Folder:
ja: フォルダー(_F):

en: User Details
ja: ユーザー情報

en: _Domain name:
ja: ドメイン名 (_D):

en: _User name:
ja: ユーザー名 (_U):

en: Pass_word:
ja: パスワード (_W):

en: _Remember this password
ja: このパスワードを記憶する (_R)

en: Operation cancelled
ja: 操作はキャンセルされました

en: Merge folder "%s"?
ja: フォルダー "%s" をマージしますか？

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
ja: マージをする際に、重複するファイルを転送元のファイルで置き換えるか確認がなされます。

en: An older folder with the same name already exists in "%s".
ja: "%s" 内に同じ名前のより古いフォルダが既に存在しています。

en: A newer folder with the same name already exists in "%s".
ja: "%s" 内に同じ名前のより新しいフォルダがすでに存在しています。

en: Another folder with the same name already exists in "%s".
ja: "%s" 内に同じ名前のフォルダがすでに存在しています。

en: Replacing it will remove all files in the folder.
ja: 置き換えることでフォルダ内のファイルがすべて削除されます。

en: Replace folder "%s"?
ja: フォルダー "%s" を置き換えますか？

en: A folder with the same name already exists in "%s".
ja: "%s" 内に同じ名前のフォルダがすでに存在しています。

en: Replace file "%s"?
ja: ファイル "%s" を置き換えますか？

en: Replacing it will overwrite its content.
ja: 置き換えることで内容が上書きされます。

en: An older file with the same name already exists in "%s".
ja: "%s" 内に同じ名前のより古いファイルがすでに存在しています。

en: A newer file with the same name already exists in "%s".
ja: "%s" 内に同じ名前のより新しいファイルがすでに存在しています。

en: Another file with the same name already exists in "%s".
ja: "%s" 内に同じ名前のファイルがすでに存在しています。

en: Original file
ja: 元のファイル

en: Size:
ja: サイズ:

en: Type:
ja: 種類:

en: Last modified:
ja: 最終更新日時:

en: Replace with
ja: 置き換え元

en: Merge
ja: マージ

en: _Select a new name for the destination
ja: 置き換え先の新しい名前を選択 (_S)

en: Reset
ja: リセット

en: Apply this action to all files
ja: この操作をすべてのファイルに適用

en: _Skip
ja: スキップ (_S)

en: Re_name
ja: 名前の変更 (_N)

en: Replace
ja: 置き換え

en: File conflict
ja: ファイルの重複

en: Inaccessible
ja: アクセスできません

en: link to %s
ja: %s へのリンク

en: Failed to parse the desktop file: %s
ja: デスクトップファイル "%s" を解析できませんでした

en: No Exec field specified
ja: Exec フィールドが指定されていません

en: No URL field specified
ja: URL フィールドが指定されていません

en: Invalid desktop file
ja: 不正なデスクトップファイル

en: Slashes are not allowed in filenames
ja: ファイル名にスラッシュは使えません

en: Toplevel files cannot be renamed
ja: トップレベルのファイル名は変更できません

en: Show more _details
ja: 詳細を表示 (_D)

en:  (invalid Unicode)
ja:  (不正な Unicode です)

en: S_kip All
ja: すべてスキップ (_K)

en: _Retry
ja: 再試行 (_R)

en: Delete _All
ja: すべて削除 (_A)

en: _Replace
ja: 置き換える (_R)

en: Replace _All
ja: すべて置き換え (_A)

en: _Merge
ja: マージ (_M)

en: Merge _All
ja: すべてマージ (_A)

en: Copy _Anyway
ja: 無条件にコピー (_A)

en: %'d second | %'d seconds
ja[0]: %'d 秒

en: %'d minute | %'d minutes
ja[0]: %'d 分

en: %'d hour | %'d hours
ja[0]: %'d 時間

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
ja[0]: 約 %'d 時間

en: Link to %s
ja: %s へのリンク

en: Another link to %s
ja: %s への別のリンク

en: %'dst link to %s
ja: %'d 番目の %s へのリンク

en: %'dnd link to %s
ja: %'d 番目の %s へのリンク

en: %'drd link to %s
ja: %'d 番目の %s へのリンク

en: %'dth link to %s
ja: %'d 番目の %s へのリンク

en:  (copy)
ja:  (コピー)

en:  (another copy)
ja:  (別のコピー)

en: th copy)
ja: 番目のコピー)

en: st copy)
ja: 番目のコピー)

en: nd copy)
ja: 番目のコピー)

en: rd copy)
ja: 番目のコピー)

en: %s (copy)%s
ja: %s (コピー)%s

en: %s (another copy)%s
ja: %s (別のコピー)%s

en: %s (%'dth copy)%s
ja: %s (%'d 番目のコピー)%s

en: %s (%'dst copy)%s
ja: %s (%'d 番目のコピー)%s

en: %s (%'dnd copy)%s
ja: %s (%'d 番目のコピー)%s

en: %s (%'drd copy)%s
ja: %s (%'d 番目のコピー)%s

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
ja: ゴミ箱から "%B" を完全に削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items from the trash?
ja[0]: 選択された %'d 個のアイテムをゴミ箱から完全に削除してもよろしいですか?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
ja: アイテムを完全に削除すると、元に戻すことはできません。

en: Permanently delete all items from Trash?
ja: ゴミ箱からすべてのアイテムを完全に削除しますか？

en: All items in all trash directories, including those on any mounted external drives, will be permanently deleted.
ja: マウントされたすべての外付けドライブ上のものも含め、ゴミ箱にあるすべてのアイテムは、完全に削除されます。

en: Permanently delete all items from Trash on this mount?
ja: このマウントされたドライブ上のゴミ箱にある、すべてのアイテムを完全に削除しますか？

en: All items in the trash on this mount, will be permanently deleted.
ja: このマウントされたドライブ上のゴミ箱にあるすべてのアイテムは、完全に削除されます。

en: Empty _Trash
ja: ゴミ箱を空にする (_T)

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
ja: "%B" を完全に削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items?
ja[0]: 選択された %'d 個のアイテムを完全に削除してもよろしいですか?

en: Deleting files
ja: ファイルを削除中

en: %'d file left to delete | %'d files left to delete
ja[0]: 残り %'d 個のファイルを削除中

note: / TRANSLATORS: %T will expand to a time like "2 minutes". / The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %T left | %T left
ja[0]: 残り %T

en: Error while deleting.
ja: 削除中にエラーが発生しました。

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
ja: フォルダー "%B" 内のファイルを参照する権限がないため削除できません。

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
ja: フォルダー "%B" 内のファイルについて情報を取得する際にエラーが発生しました。

en: _Skip files
ja: ファイルをスキップ (_S)

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
ja: フォルダー "%B" を参照する権限がないためフォルダを削除できません。

en: There was an error reading the folder "%B".
ja: フォルダー "%B" を読み込む際にエラーが発生しました。

en: Could not remove the folder %B.
ja: フォルダー "%B" を削除できませんでした。

en: There was an error deleting %B.
ja: %B を削除する際にエラーが発生しました。

en: Moving files to trash
ja: ファイルをゴミ箱へ移動中

en: %'d file left to trash | %'d files left to trash
ja[0]: 残り %'d 個のファイルをゴミ箱へ移動中

en: Cannot move file to trash or delete it
ja: ゴミ箱へファイルを移動したり、削除できません。

en: It is not permitted to trash or delete files on a read only filesystem.
ja: 読み取り専用ファイルシステムにあるファイルをゴミ箱へ移動したり削除することはできません。

en: It is not permitted to trash or delete files inside folders for which you do not have write privileges.
ja: 書き込み権限を持っていないフォルダにあるファイルをゴミ箱へ移動したり削除することはできません。

en: It is not permitted to trash or delete folders for which you do not have write privileges.
ja: 書き込み権限を持っていないフォルダをゴミ箱へ移動したり削除することはできません。

en: Cannot move file to trash. Try to delete it immediately?
ja: ゴミ箱へファイルを移動できません。すぐに削除してみますか？

en: This file could not be moved to trash. See details below for further information.
ja: このファイルはゴミ箱へ移動させることができません。詳細については、下記を参照してください。

en: Cannot move file to trash.  Try to delete it?
ja: ファイルをゴミ箱に移動できません。削除をしてみますか？

en: This file could not be moved to trash. You may not be able to delete it either.
ja: このファイルはゴミ箱に移動することができません。削除することもできないでしょう。

en: 
     Deleting a file removes it permanently
ja: 
     ファイルを削除すると完全に削除します

en: Trashing Files
ja: ファイルをゴミ箱へ移動中

en: Deleting Files
ja: ファイルを削除中

en: Unable to eject %V
ja: %V を取り出せません

en: Unable to unmount %V
ja: %V をアンマウントできません

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
ja: アンマウントする前にゴミ箱を空にしますか？

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
ja: このデバイス上の空き領域を増やすにはゴミ箱を空にする必要があります。その際ゴミ箱内にあるすべてのアイテムは完全に削除されます。

en: Do _not Empty Trash
ja: ゴミ箱を空にしない (_N)

en: Unable to mount %s
ja: %s をマウントできません

en: Preparing to copy %'d file (%S) | Preparing to copy %'d files (%S)
ja[0]: %'d 個のファイル (%S) をコピーする準備中...

en: Preparing to move %'d file (%S) | Preparing to move %'d files (%S)
ja[0]: %'d 個のファイル (%S) を移動する準備中...

en: Preparing to delete %'d file (%S) | Preparing to delete %'d files (%S)
ja[0]: %'d 個のファイル (%S) を削除する準備中

en: Preparing to trash %'d file | Preparing to trash %'d files
ja[0]: %'d 個のファイルをゴミ箱に移動する準備中

en: Error while copying.
ja: コピー中にエラーが発生しました。

en: Error while moving.
ja: 移動中にエラーが発生しました。

en: Error while moving files to trash.
ja: ファイルをゴミ箱へ移動する際にエラーが発生しました。

en: Files in the folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to see them.
ja: フォルダー "%B" 内のファイルを参照する権限がないため操作できません。

en: The folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
ja: フォルダー "%B" を参照する権限がないため操作できません。

en: The file "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
ja: ファイル "%B" を参照する権限がないため操作できません。

en: There was an error getting information about "%B".
ja: "%B" の情報を取得する際にエラーが発生しました。

en: Error while copying to "%B".
ja: "%B" へのコピー中にエラーが発生しました。

en: You do not have permissions to access the destination folder.
ja: 転送先のフォルダーにアクセスする権限がありません。

en: There was an error getting information about the destination.
ja: 転送先の情報を取得する際にエラーが発生しました。

en: The destination is not a folder.
ja: 転送先はフォルダーではありません。

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
ja: 転送先の空き容量が足りません。容量を増やすためにはファイルを削除してみて下さい。

en: There is %S available, but %S is required.
ja: 利用可能な容量は %S ありますが、%S 必要です。

en: The destination is read-only.
ja: 転送先は読み込み専用です。

en: Moving "%B" to "%B"
ja: "%B" を "%B" へ移動中

en: Copying "%B" to "%B"
ja: "%B" を "%B" へコピー中

en: Duplicating "%B"
ja: "%B" の複製中

en: Moving %'d file (in "%B") to "%B" | Moving %'d files (in "%B") to "%B"
ja[0]: %'d 個のファイルを "%B" 内から "%B" へ移動中

en: Copying %'d file (in "%B") to "%B" | Copying %'d files (in "%B") to "%B"
ja[0]: %'d 個のファイルを "%B" 内から "%B" へコピー中

en: Duplicating %'d file (in "%B") | Duplicating %'d files (in "%B")
ja[0]: %'d 個のファイルを "%B" 内で複製中

en: Moving %'d file to "%B" | Moving %'d files to "%B"
ja[0]: %'d 個のファイルを "%B" へ移動中

en: Copying %'d file to "%B" | Copying %'d files to "%B"
ja[0]: %'d 個のファイルを "%B" へコピー中

en: Duplicating %'d file | Duplicating %'d files
ja[0]: %'d 個のファイルを複製中

note: / TRANSLATORS: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", so something like "4 kb of 4 MB"
en: %S of %S
ja: %S / %S

note: / TRANSLATORS: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", %T to a time duration like / "2 minutes". So the whole thing will be something like "2 kb of 4 MB -- 2 hours left (4kb/sec)" / The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %S of %S — %T left (%S/sec) | %S of %S — %T left (%S/sec)
ja[0]: %S / %S — 残り %T (%S/秒)

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
ja: フォルダー "%B" をコピー先に作成する権限がないためコピーできません。

en: There was an error creating the folder "%B".
ja: フォルダー "%B" を作成する際にエラーが発生しました。

en: Files in the folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to see them.
ja: フォルダー "%B" 内のファイルを参照する権限がないためコピーできません。

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
ja: フォルダー "%B" を参照する権限がないためコピーできません。

en: Error while moving "%B".
ja: "%B" の移動中にエラーが発生しました。

en: Could not remove the source folder.
ja: 転送元のフォルダを削除できませんでした。

en: Error while copying "%B".
ja: "%B" のコピー中にエラーが発生しました。

en: Could not remove files from the already existing folder %F.
ja: 既に存在しているフォルダ %F からファイルを削除できませんでした。

en: Could not remove the already existing file %F.
ja: すでに存在しているファイル %F を削除できませんでした。

en: You cannot move a folder into itself.
ja: フォルダを自身の中に移動することはできません。

en: You cannot copy a folder into itself.
ja: フォルダーを自身の中にコピーすることはできません。

en: The destination folder is inside the source folder.
ja: 転送先のフォルダーが転送元のフォルダーの中にあります。

en: You cannot move a file over itself.
ja: ファイルを自身の上に移動することはできません。

en: You cannot copy a file over itself.
ja: ファイルを自身の上にコピーすることはできません。

en: The source file would be overwritten by the destination.
ja: 転送元のファイルは転送先によって上書きされます。

en: Could not remove the already existing file with the same name in %F.
ja: %F の中に存在する同名のファイルを削除できませんでした。

en: Cannot copy "%B" here.
ja: "%B"をここにはコピーできません。

en: There was an error copying the file into %B.
ja: %Bへのファイルコピーでエラーが発生しました。

en: Copying Files
ja: ファイルをコピー中

en: Preparing to move to "%B"
ja: "%B" へ移動する準備中...

en: Preparing to move %'d file | Preparing to move %'d files
ja[0]: %'d 個のファイルを移動する準備中...

en: Error while moving "%F".
ja: "%F" の移動中にエラーが発生しました。

en: There was an error moving the file into %F.
ja: %F 内にファイルを移動する際にエラーが発生しました。

en: Moving Files
ja: ファイルを移動中

en: Creating links in "%B"
ja: "%B" 内でリンクを作成中

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
ja[0]: %'d 個のファイルへのリンクを作成中

en: Error while creating link to %B.
ja: %B へのリンク作成中にエラーが発生しました。

en: Symbolic links only supported for local files
ja: シンボリックリンクはローカルファイルでのみサポートされています。

en: The target doesn't support symbolic links.
ja: リンクの作成先はシンボリックリンクをサポートしていません。

en: There was an error creating the symlink in %F.
ja: %F 内へシンボリックリンクを作成している際にエラーが発生しました。

en: Setting permissions
ja: パーミッションを設定中

en: Cannot copy into trash.
ja: ゴミ箱にコピーできません。

en: It is not permitted to copy files into the trash
ja: ゴミ箱にファイルをコピーすることはできません。

en: untitled folder
ja: 新しいフォルダー

en: new file
ja: 新しいファイル

en: Error while creating directory %B.
ja: フォルダー %B の作成中にエラーが発生しました。

en: Error while creating file %B.
ja: ファイル %B の作成中にエラーが発生しました。

en: There was an error creating the directory in %F.
ja: %F 内にフォルダーを作成する際にエラーが発生しました。

en: Emptying the trash
ja: ゴミ箱を空にしています

en: Emptying Trash
ja: ゴミ箱を空にしています

en: Original location could not be determined
ja: 元の場所が判別できませんでした。

en: Open trash folder and restore manually
ja: ゴミ箱フォルダを開き手動で復旧してください

en: Delete %d copied items
ja: コピーした %d 個のアイテムの削除

en: Delete '%s'
ja: '%s' を削除

en: Delete %d duplicated items
ja: 複製した %d 個のアイテムの削除

en: Move %d items back to '%s'
ja: '%d' 個のアイテムを '%s' へ戻す

en: Move '%s' back to '%s'
ja: '%s' を '%s' へ戻す

en: Rename '%s' as '%s'
ja: 名前 '%s' を '%s' へ変更

en: Restore %d items from trash
ja: %d 個のアイテムをゴミ箱から戻す

en: Restore '%s' to '%s'
ja: '%s' を '%s' へ戻す

en: Move %d items back to trash
ja: '%d' 個のアイテムをゴミ箱に戻す

en: Move '%s' back to trash
ja: '%s'をゴミ箱へ戻す

en: Delete links to %d items
ja: %d 個のアイテムへのリンクを削除

en: Delete link to '%s'
ja: '%s' へのリンクを削除

en: Restore original permissions of items enclosed in '%s'
ja: '%s' 内アイテムのパーミッションを元に戻す

en: Restore original permissions of '%s'
ja: '%s' のパーミッションを元に戻す

en: Restore group of '%s' to '%s'
ja: グループ '%s' を '%s' へ戻す

en: Restore owner of '%s' to '%s'
ja: 所有者 '%s' を '%s' へ戻す

en: Copy %d items to '%s'
ja: '%d' 個のアイテムを '%s' へコピー

en: Copy '%s' to '%s'
ja: '%s' を '%s' へコピー

en: Duplicate of %d items in '%s'
ja: %d 個の '%s' にあるアイテムの複製

en: Duplicate '%s' in '%s'
ja: '%s' を '%s' へ複製

en: Move %d items to '%s'
ja: %d 個のアイテムを '%s' へ移動

en: Move '%s' to '%s'
ja: '%s' を '%s' へ移動

en: Create new file '%s' from template
ja: 新しいファイル '%s' をテンプレートから作成

en: Create an empty file '%s'
ja: 空のファイル '%s' を作成

en: Create a new folder '%s'
ja: 新しいフォルダー '%s' を作成

en: Move %d items to trash
ja: %d 個のアイテムをゴミ箱へ移動

en: Move '%s' to trash
ja: '%s' をゴミ箱へ移動

en: Restore '%s' from trash
ja: '%s' をゴミ箱から元の場所に戻す

en: Create links to %d items
ja: %d 個のアイテムへのリンクを作成

en: Create link to '%s'
ja: '%s' へのリンクを作成

en: Set permissions of items enclosed in '%s'
ja: '%s' 内アイテムのパーミッションを設定

en: Set permissions of '%s'
ja: '%s' のパーミッションを設定

en: Set group of '%s' to '%s'
ja: グループ '%s' を '%s' に設定

en: Set owner of '%s' to '%s'
ja: 所有者 '%s' を '%s' に設定

en: _Undo copy of %d item | _Undo copy of %d items
ja[0]: %d 個のアイテムのコピーを元に戻す (_U)

en: _Undo duplicate of %d item | _Undo duplicate of %d items
ja[0]: %d 個のアイテムの複製を元に戻す (_U)

en: _Undo move of %d item | _Undo move of %d items
ja[0]: %d 個のアイテムの移動を元に戻す (_U)

en: _Undo rename of %d item | _Undo rename of %d items
ja[0]: %d 個のアイテムの名前の変更を元に戻す (_U)

en: _Undo creation of an empty file
ja: 空のファイルの作成を元に戻す (_U)

en: _Undo creation of a file from template
ja: テンプレートからのファイルの作成を元に戻す (_U)

en: _Undo creation of %d folder | _Undo creation of %d folders
ja[0]: %d 個のフォルダーの作成を元に戻す (_U)

en: _Undo move to trash of %d item | _Undo move to trash of %d items
ja[0]: %d 個のアイテムのゴミ箱への移動を元に戻す (_U)

en: _Undo restore from trash of %d item | _Undo restore from trash of %d items
ja[0]: %d 個のゴミ箱からの復元を元に戻す (_U)

en: _Undo create link to %d item | _Undo create link to %d items
ja[0]: %d 個へのリンクの作成を元に戻す (_U)

en: _Undo delete of %d item | _Undo delete of %d items
ja[0]: %d 個のアイテムの削除を元に戻す (_U)

en: Undo recursive change permissions of %d item | Undo recursive change permissions of %d items
ja[0]: %d 個のアイテムの再帰的なパーミッション変更を元に戻す

en: Undo change permissions of %d item | Undo change permissions of %d items
ja[0]: %d 個のアイテムのパーミッション変更を元に戻す

en: Undo change group of %d item | Undo change group of %d items
ja[0]: %d 個のアイテムのグループ変更を元に戻す

en: Undo change owner of %d item | Undo change owner of %d items
ja[0]: %d 個のアイテムの所有者変更を元に戻す

en: _Redo copy of %d item | _Redo copy of %d items
ja[0]: %d 個のアイテムのコピーをやり直す (_R)

en: _Redo duplicate of %d item | _Redo duplicate of %d items
ja[0]: %d 個のアイテムの複製をやり直す (_R)

en: _Redo move of %d item | _Redo move of %d items
ja[0]: %d 個のアイテムの移動をやり直す (_R)

en: _Redo rename of %d item | _Redo rename of %d items
ja[0]: %d 個のアイテムの名前の変更をやり直す (_R)

en: _Redo creation of an empty file
ja: 空のファイルの作成をやり直す (_R)

en: _Redo creation of a file from template
ja: テンプレートからのファイル作成をやり直す (_R)

en: _Redo creation of %d folder | _Redo creation of %d folders
ja[0]: %d 個のフォルダーの作成をやり直す (_R)

en: _Redo move to trash of %d item | _Redo move to trash of %d items
ja[0]: %d 個のアイテムのゴミ箱への移動をやり直す (_R)

en: _Redo restore from trash of %d item | _Redo restore from trash of %d items
ja[0]: %d 個のアイテムのゴミ箱からの復元をやり直す (_R)

en: _Redo create link to %d item | _Redo create link to %d items
ja[0]: %d 個のアイテムへのリンク作成をやり直す (_R)

en: _Redo delete of %d item | _Redo delete of %d items
ja[0]: %d 個のアイテムの削除をやり直す (_R)

en: Redo recursive change permissions of %d item | Redo recursive change permissions of %d items
ja[0]: %d 個のアイテムの再帰的なパーミッション変更をやり直す

en: Redo change permissions of %d item | Redo change permissions of %d items
ja[0]: %d 個のアイテムのパーミッション変更をやり直す

en: Redo change group of %d item | Redo change group of %d items
ja[0]: %d 個のアイテムのグループ変更をやり直す

en: Redo change owner of %d item | Redo change owner of %d items
ja[0]: %d 個のアイテムの所有者変更をやり直す

en: Today at %-I:%M %p
ja: 今日 %p %I:%M

en: Yesterday at %-I:%M %p
ja: 昨日 %p %I:%M

en: %a %-d %b at %-I:%M %p
ja: %B%d日 %A %p %I:%M

en: %a %-d %b %Y at %-I:%M %p
ja: %Y/%m/%d %A %p %I:%M

en: Preparing
ja: 準備中

en: Previous
ja: 前へ戻る

en: Next
ja: 次へ進む

en: Files isn't your default file manager.
ja: ファイルはデフォルトファイルマネージャーになっていません。

en: Set as Default
ja: デフォルトに設定

en: Ignore
ja: 無視する

en: Personal
ja: パーソナル

en: Your common places and bookmarks
ja: 一般的な場所とブックマーク

en: Home
ja: ホーム

en: Open your personal folder
ja: ユーザーのホームフォルダを開く

en: View the list of recently used files
ja: 最近使用したファイルの一覧を表示

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Open the Trash
ja: ゴミ箱を開く

en: Devices
ja: デバイス

en: Your local partitions and devices
ja: ローカルのディスクドライブと接続されたデバイス

en: File System
ja: ファイルシステム

en: Network
ja: ネットワーク

en: Your network places
ja: ネットワーク上の場所

en: Entire Network
ja: ネットワーク全体

en: Browse the contents of the network
ja: ネットワークの内容を表示

en: (%s Free of %s)
ja: ( %s 空き / %s )

en: Unable to start %s
ja: %s を起動できません

en: Open
ja: 開く

en: Open in New _Tab
ja: 新しいタブで開く (_T)

en: Open in New _Window
ja: 新しいウィンドウで開く (_W)

en: Remove
ja: 削除

en: Rename
ja: 名前の変更

en: _Mount
ja: マウント (_M)

en: _Unmount
ja: アンマウント (_U)

en: _Eject
ja: 取り出し (_E)

en: Properties
ja: プロパティ

en: Filename
ja: ファイル名

en: Size
ja: サイズ

en: Type
ja: 形式

en: Modified
ja: 変更日時

en: This Folder Does Not Exist
ja: このフォルダーは存在しません

en: The folder "%s" can't be found.
ja: フォルダー "%s" が見つかりません。

en: Create
ja: 作成

en: Create the folder "%s"
ja: フォルダー "%s" を作成します

en: Failed to create the folder
    
    %s
ja: フォルダの作成に失敗しました
    
    %s

en: Failed to preview
ja: プレビューに失敗しました

en: Cannot open this file
ja: このファイルを開けません

en: Cannot identify file type to open
ja: ファイルタイプを識別できません

en: Cannot drop this file
ja: このファイルを削除できません

en: Invalid file name provided
ja: 無効なファイル名が入力されました

en: Invalid
ja: 不正

en: Run
ja: 実行

en: Open in %s
ja: %s で開く

en: Open in
ja: 指定した方法で開く

en: Open with
ja: 他のアプリケーションで開く

en: Other Application
ja: 他のアプリケーション

en: Untitled %s
ja: 無題 %s

en: Cannot remove files from here
ja: ここからファイルを移動できません

en: You do not have permission to change this location
ja: この場所を変更するパーミッションがありません

en: Cannot copy files that are in the trash
ja: ゴミ箱内のファイルをコピーできません。

en: Cutting the selection instead
ja: 代わりに選択を切り取り

en: Cannot paste files here
ja: ここにファイルをペーストできません

en: (as Administrator)
ja: (管理者)

en: You cannot create a folder here.
ja: ここにフォルダーを作成できません。

en: The network is unavailable
ja: ネットワークが利用できません

en: A working network is needed to reach this folder
ja: このフォルダに到達するためにはネットワークが必要です

en: This Folder Does Not Belong to You
ja: このフォルダーはあなたのものではありません

en: You don't have permission to view this folder.
ja: このフォルダを参照する権限がありません。

en: Unable to Mount Folder
ja: フォルダのマウントができません

en: Could not connect to the server for this folder.
ja: このフォルダーのサーバーに接続できませんでした。

en: Unable to Display Folder Contents
ja: フォルダの内容を表示できません

en: The operation timed out.
ja: 処理がタイムアウトしました。

en: Unable to Show Folder
ja: フォルダーを表示することができません

en: The server for this folder could not be located.
ja: このフォルダのサーバーが見つかりませんでした。

en: File not Found
ja: ファイルが見つかりません

en: The file selected no longer exists.
ja: 選択したファイルは存在しません。

en: This Folder Is Empty
ja: このフォルダーは空です

en: Trash Is Empty
ja: ゴミ箱は空です

en: There Are No Recent Files
ja: 最近使用したファイルはありません

en: Access Denied
ja: アクセスが拒否されました

en: Open in New Tab
ja: 新しいタブを開く

en: Open in New Window
ja: 新しいウィンドウを開く

en: Open in Other Application…
ja: 他のアプリケーションで開く...

en: Reload this folder
ja: このフォルダーを再読み込み

en: Enter search term or path
ja: 検索用語かパスを入力してください

en: %u folders
ja: %u フォルダ

en:  and %u other item (%s) selected
ja:  と 他の %u アイテム選択 (%s)

en:  and %u other items (%s) selected
ja:  と 他の %u アイテム選択 (%s)

en:  selected
ja:  選択

en: %u folder | %u folders
ja[0]: %u フォルダー

en: %u items selected (%s)
ja: %u アイテム選択 (%s)

note: / TRANSLATORS: %u will be substituted by the number of sub folders
en: %u sub-folder,
ja: %u サブフォルダ、

en: %u sub-folders,
ja: %u サブフォルダ、

note: / TRANSLATORS: %u will be substituted by the number of readable files
en: %u file,
ja: %u ファイル、

en: %u files,
ja: %u 個のファイル、

note: / TRANSLATORS: %s will be substituted by the approximate disk space used by the folder
en: %s approx.
ja: 約 %s

note: / TRANSLATORS: 'size' refers to disk space
en: unknown size
ja: 不明サイズ

note: / TRANSLATORS: %u will be substituted by the number of unreadable files
en: %u file not readable
ja: %u 個のファイルが読み込めません

en: %u files not readable
ja: %u 個のファイルが読み込めません

en: Read
ja: 読み込み

en: Write
ja: 書き込み

en: Execute
ja: 実行

en: Show the version of the program.
ja: プログラムのバージョンを表示します。

en: Open uri(s) in new tab
ja: URL を新しいタブで開く

en: New Window
ja: 新しいウィンドウ

en: Quit Files.
ja: ファイルの終了

en: Enable debug logging
ja: デバックログを有効にする

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
ja: 
    
    ファイルマネージャーでファイルシステムを閲覧します

en: --quit cannot be used with URIs.
ja: --quit オプションには URI を指定できません。

en: Browse your files
ja: ファイルを閲覧します

en: File Manager
ja: ファイルマネージャー

en: New _Window
ja: 新しいウィンドウ(_W)

en: New Window As _Administrator
ja: 新しい管理者ウインドウ (_A)

en: About _Files
ja: ファイルについて (_F)

en: Files
ja: ファイル

en: Multiple file types selected
ja: 複数のファイルタイプが選択されています

en: No single app can open all these types of file
ja: これらすべてのファイルタイプを開くことができるアプリがありません

en: Failed to open files
ja: ファイルを開くことに失敗しました

en: Failed to open uris
ja: URI を開くことに失敗しました

en: Unable to open files or uris with this app
ja: このアプリでファイルまたは URI を開けません

en: File Operations
ja: ファイル操作

note: / TRANSLATORS: %s will be replaced by the title of the file operation
en: Completed %s
ja: %s の完了

en: All file operations have ended
ja: すべてのファイル操作が完了しました

en: Show Copy Dialog
ja: コピーダイアログを表示

en: Cancel All In-progress Actions
ja: 進行しているすべてのアクションをキャンセル

en: There is nothing on the clipboard to paste
ja: クリップボード上に貼り付けるものがありません

en: Set as default
ja: デフォルトに設定

en: Disk Properties
ja: ディスクのプロパティ

en: Location:
ja: 場所:

en: Format:
ja: フォーマット:

en: Info
ja: 情報

en: General
ja: 一般

en: Close
ja: 閉じる

en: Device Usage
ja: 使用デバイス

en: Capacity:
ja: 容量:

en: Unknown
ja: 不明

en: Available:
ja: 利用可能：

en: Used:
ja: 使用済み:

en: Permissions
ja: パーミッション

en: Actual Size Could Be Larger
ja: 実際のサイズはより大きい可能性があります

en: %i file could not be read due to permissions or other errors. | %i files could not be read due to permissions or other errors.
ja[0]: %i 個のファイルがパーミッションまたはその他のエラーにより読み込めません。

en: unknown
ja: 不明

en: Loading…
ja: 読み込み中...

en: Could not be determined
ja: 決定することができませんでした

en: Contains:
ja: 内容：

en: Created:
ja: 作成日時:

en: Modified:
ja: 更新日時:

en: Deleted:
ja: 削除：

en: Mimetype:
ja: Mime-Type:

en: Resolution:
ja: 画面解像度:

en: Target:
ja: ターゲット:

en: Original Location:
ja: 元の場所:

en: Other Application…
ja: 他のアプリケーション...

en: Open with:
ja: 他のアプリケーションで開く:

en: Owner:
ja: 所有者:

en: Group:
ja: グループ:

en: Everyone:
ja: 全員:

en: %u subfolder | %u subfolders
ja[0]: %u サブフォルダー

en: %u file | %u files
ja[0]: %u ファイル

en: %u selected item | %u selected items
ja[0]: %u 個の選択項目

en: Server did not respond within time limit
ja: サーバーは制限時間内に応答しませんでした

en: Failed to execute "%s"
ja: "%s" を実行できません

en: Move Here
ja: ここへ移動

en: Copy Here
ja: ここへコピー

en: Link Here
ja: ここへリンク

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Could not determine original location of "%s"
ja: "%s" があった元の場所を特定できませんでした

en: The item cannot be restored from trash
ja: ゴミ箱からアイテムを復元できません

en: Could not rename to '%s'
ja: '%s' へ名前を変更できません

en: %A at %-I:%M %p
ja: %A の %-I:%M %p

en: In This Folder
ja: このフォルダー内

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Everywhere Else
ja: 他のすべての場所

en: A simple and powerful file manager
ja: シンプルでパワフルなファイルマネージャー

en: Recent
ja: 最近使用したアイテム

en: Type a path
ja: パスを入力してください

en: View as Grid
ja: グリッド表示

en: View as List
ja: リスト表示

en: View in Columns
ja: カラム表示

en: Navigate to %s
ja: %s へ移動

en: Go to %s
ja: %s へ移動

en: Connect to Server…
ja: サーバーへ接続

en: Connect to a network file server
ja: ネットワークファイルサーバーへ接続

en: Restore All
ja: すべて元に戻す

en: Empty the Trash
ja: ゴミ箱を空にする

en: These items may be restored or deleted from the trash.
ja: これらの項目は復元またはゴミ箱から削除することができます。

en: Cannot restore or delete unless in root folder
ja: ルートフォルダでない場合、復元や削除はできません

en: Restore from Trash
ja: ゴミ箱を復元する

en: Delete permanently
ja: 完全に削除

en: Open Parent Folder
ja: 親フォルダーを開く

en: Remove from History
ja: 履歴から削除

en: Move to Trash
ja: ゴミ箱へ移動

en: New
ja: 新規

en: Folder
ja: フォルダー

en: Empty File
ja: 空のファイル

en: Show Hidden Files
ja: 隠しファイルを表示

en: Show Remote Thumbnails
ja: リモートのサムネイルを表示

en: New Tab
ja: 新しいタブ

en: Terminal
ja: ターミナル

en: Bookmark
ja: ブックマーク

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Cut
ja: 切り取り

en: Copy
ja: コピー

en: Paste into Folder
ja: フォルダの中にペースト

en: Sort by
ja: 並び替え

en: Name
ja: ファイル名

en: Date
ja: 日時

en: Reversed Order
ja: 逆順
